Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 08 Ιούλ 2016, 20:18

Ήττα για την εθνική Ελλάδος σήμερα από τους Κροάτες, σε έναν αγώνα που βρεθήκαμε στο -17 στα μισά του 2ου 10λέπτου, μειώσαμε στο -10 στο ημίχρονο, προηγηθήκαμε στο 3ο 10λεπτο για 1-2 πόντους, αλλά μας λύγισαν.

Ο Φώτης Κατσικάρης, αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος, με θύμισε Μαρκόπουλο. Έβγαινε ο Μπουρούσης από το ζωγραφιστό να πάρει μπάλα, τη κρατούσε και έδινε απέναντι από το καλάθι στον Καλάθη να σουτάρει για 3.. Και γενικότερα επιθέσεις που το σουτ έβγαινε στα 20 δευτερόλεπτα, μετά από κοντές ή και μακρινές πάσες...


Και αποχαιρετάμε φυσικά τους Ολυμπιακούς Αγώνες..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 08 Ιούλ 2016, 20:20

Good job!
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Παρ 08 Ιούλ 2016, 20:28

την 4η περιοδο που ειδα ειμασταν λιγο χαλια...πολυ κακες επιλογες στην επιθεση...
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 08 Ιούλ 2016, 22:23

Έπρεπε να δεις το πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκαν 20-3
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 01 Σεπ 2016, 22:37




Πριν 10 χρόνια ακριβώς. Το ξαναβλέπω τώρα, από τότε...


Α ρε Sofo, είσαι μεγάλο ντουγάνι...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Παρ 02 Σεπ 2016, 00:13

Τι ομαδάρα τότε Θεέ μου
Μπράβο Roman
Εθνική ανάταση
Ο ετεροαποκαλουμενος κι ως άπλυτος κυρ Παντελής
elvetos giatros
 
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 01:16

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 02 Σεπ 2016, 00:31

Με Δήμο Ντικούδη ρε γαμώτο...
Και εξαιρετική τακτική!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 13 Φεβ 2017, 19:54




Και, επί τη ευκαιρία...


Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 18 Απρ 2017, 16:10

http://www.contra.gr/Columns/contra-epi ... 29552.html

σουμποτιτς λέει για προπονητης της εθνικής! όταν ήταν να πάει ο σούλης σε γαυροβάζελο, οι μασώνοι γράφανε για μεγάλο κόοουτς και μη στεναχωριέστε ΠΑΟΚια που φεύγει ο κόουτς κλπ. τώρα έχουνε γράψει από αγγέλου μέχρι σκουρτόπουλο και άκουσον άκουσον σούμποτιτς. Σούλης πουθενά. θα μου πείς ΟΚ δε γράψανε και Λυκογιάννης ή Μπρατσιάκος...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 19 Ιουν 2017, 21:34

http://thestival.gr/sports/item/318354-oxi-prifti-stin-ethniki-se-proto-plano-o-missas

"Όχι" Πρίφτη στην Εθνική - Σε πρώτο πλάνο ο Μίσσας


Aρνητική απάντηση εισέπραξε η Ομοσπονδία μπάσκετ από τον Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος ήταν -μετά από σήριαλ μηνών- ο εκλεκτός της για τη χηρεύουσα θέση του προπονητή της Εθνικής Ανδρών.

Σύμφωνα με το gazzetta.gr, η απόφασή του Έλληνα κόουτς είναι αμετάκλητη και οριστική.

Μοιραία, ο Γιώργος Βασιλακόπουλος στρέφεται σε άλλες λύσεις, αφού το ένα ναυάγιο διαδέχεται το άλλο. Απομένει περίπου ένας μήνας μέχρι το ξεκίνημα της προετοιμασίας και η ελληνική ομάδα είναι η μοναδική «ακέφαλη», ανάμεσα στις 24 που θα αγωνιστούν τον Σεπτέμβριο στο Ευρωμπάσκετ.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος ήταν το αουτσάιντερ και θα πρέπει να θεωρηθεί φαβορί. Ωστόσο, η λύση του Κώστα Μίσσα φαίνεται να περνάει σε πρώτο πλάνο.

Ο έμπειρος τεχνικός μετράει πολλά χρόνια συνεργασίας με την Ομοσπονδία, οπότε έχει αποκτήσει ανοσία στις παθογένειες που δρομολόγησαν το «όχι» αρκετών συναδέλφων του.

Επίσης, έχει δουλέψει για αρκετό καιρό στις μικρές Εθνικές ομάδες, με παίκτες που αναμένεται να στελεχώσουν τη φετινή ομάδα.

Ο Μίσσας είναι και ...φτηνός, ενώ ταιριάζει και στο καλούπι της full time απασχόλησης εν όψει των -ημερολογιακά περίπλοκων- υποχρεώσεων της Εθνικής τα επόμενα χρόνια.

Δεν θα πρέπει να θεωρηθεί απίθανη η συγκρότηση διδύμου Μίσσα-Μαρκόπουλου, με ενδεχόμενη προσάρτηση και κάποιου τρίτου τεχνικού, από τη νεώτερη γενιά, όπως ο επί τριετία βοηθός του Κατσικάρη Θανάσης Σκουρτόπουλος ή ο προπονητής της Εθνικής Νέων, αλλά και του ΠΑΟΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου. :lol: :lol: :lol: :lol:

Ο Μίσσας είναι 64 ετών, ενώ ο «παρθένος» στα ομοσπονδιακά μονοπάτια Σούλης έχει κλείσει τα 68.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βολιδοσκοπήθηκε ξανά τη μέρα του διαζυγίου του με τη Μπαρτσελόνα, αλλά δήλωσε ψυχικά εξαντλημένος και απέσυρε το όνομά του από τη συζήτηση.

Κάποιος πονηρός υπενθύμισε χθες στον υπογράφοντα το όνομα του Αργύρη Πεδουλάκη, ωστόσο ο Γ. Βασιλακόπουλος παραμένει σφίγγα και δεν μοιράζεται τις σκέψεις του με κανέναν.

Κυκλοφορεί και μία ρηξικέλευθη φήμη, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω σημασία. Υπενθυμίζω απλώς ότι ο Παναγιώτης Γιαννάκης βαπτίστηκε αν μία νυκτί προπονητής, και μάλιστα της Εθνικής ομάδας...

Το «όχι» του Δημήτρη Πρίφτη οφείλεται στην επαγγελματική αβεβαιότητα, η οποία διαιωνίζεται με τα ήξεις-αφίξεις του Λάσκαρη στον Άρη.

Ο Πρίφτης περιμένει να εισπράξει δεδουλευμένα που ξεπερνούν τις 50.000 ευρώ και δεν σκοπεύει να κάνει την παραμικρή κίνηση πριν ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Ίσως χρειαστεί να διεκδικήσει δικαστικά τα χρήματά του, αφού ο Λάσκαρης εκτοξεύει συνεχώς τη μπάλα στην εξέδρα και μοιράζει μόνο λόγια. Μέχρι τώρα, του έχει εξοφλήσει μόνο τρία μηνιάτικα.

Ο Πρίφτης ψάχνει ομάδα στο εξωτερικό, οπότε αδυνατεί να δεσμευτεί (και μάλιστα αμισθί) για τους δύο κρίσιμους καλοκαιρινούς μήνες, από τους 20 Ιουλίου έως τις 20 Σεπτεμβρίου.

Εάν από κάποιο θαύμα όλα αυτά διευθετηθούν μέσα στην εβδομάδα που διανύουμε, ίσως επιστρέψει στο προσκήνιο της Εθνικής. Ήδη, όμως, ενημέρωσε τον Βασιλακόπουλο ότι αδυνατεί να αναλάβει.

Κάποιοι στην ΕΟΚ πιστεύουν ότι μπορεί να τουμπάρουν τον Πρίφτη αν χρειαστεί, με μοχλό πίεσης την (εδώ και οκταετία) απόσπασή του από το Δημόσιο στην ΕΟΚ.

Αυτή αποτελεί σήμερα μοναδικό οικονομικό πόρο για την 49χρονο τεχνικό, ο οποίος, υπενθυμίζεται, έχει συμβόλαιο με τον Άρη ως το 2018.

Κοντολογίς, η Ομοσπονδία βρίσκεται σε αδιέξοδο, σχεδόν ένα χρόνο μετά το τέλος της θητείας του Φώτη Κατσικάρη.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 19 Ιουν 2017, 21:51

άμα ζήσω να δώ μίσσα στην εθνική εν έτει 2017 θα τα έχω δεί όλα στη ζωή μου.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό K_geo » Δευτ 10 Ιούλ 2017, 11:48

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ο Κώστας Μίσσας ανακοίνωσε τους παίκτες που βρίσκονται στην προεπιλογή της Εθνικής Ανδρών, με τους Νίκο Παππά, Τάιλερ Ντόρσεϊ και Ζακ Όγκαστ να βρίσκονται στην αποστολή της ομάδας. Εκτός ο Κώστας Κουφός.


τι φαση;
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 10 Ιούλ 2017, 18:32

Ανακοινώθηκε ο Mhysa εδώ και 2-3 βδομάδες...

Άντε να δούμε τι μπορεί να κάνει... Το ρόστερ είναι καλό!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 23 Αύγ 2017, 20:24

Ελλάδα - Γεωργία 14-6 2:27 για τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.


Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 23 Αύγ 2017, 20:37

έχει καταλάβει κανείς γιατί παίζουμε πάντα τόσο πιεστική άμυνα στα φιλικά?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες