Γήπεδο Τούμπας - Γενική Συζήτηση

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Παρ 05 Αύγ 2016, 07:44

Ένα μπράβο για όλα και δύο για το τελευταίο!
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11384
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό mike » Παρ 05 Αύγ 2016, 07:59

μπράβο αδερφέ
όχι μόνο διάβασα με ενδιαφέρον, αλλά μου άρεσε η ταξινόμηση των σωστών σκέψεων και πληροφοριών που κατέθεσες
Άβαταρ μέλους
mike
 
Δημοσιεύσεις: 907
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2007, 14:25
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό και 1 επισκέπτης » Παρ 05 Αύγ 2016, 08:02

φιλε μου αν γινουν αυτά που προτείνεις μαλλον το γηπεδο των 40000 είναι μικρο. είναι πραγματικα πολυς ο κοσμος που θα πληρωνε για ένα απόγευμα στο γηπεδο αλλα δεν το κανει για τους λογους που αναφέρεις!
Άβαταρ μέλους
και 1 επισκέπτης
 
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τρί 01 Σεπ 2015, 15:11

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 05 Αύγ 2016, 08:56

ξεκινησες φιλε μου μαριανοφ και εγραψες μια σειρα απο ενδιαφεροντα κειμενα αλλα τα ξεκινησες ολα θεωρω απο λαθος κατευθυνση...

μιλησες για ολα τα δευτεροτριτευοντα πραγματα αλλα στις σκεψεις σου για το γηπεδο αφησες εκτος μεγαλο κομματι της ταυτοτητας και της ιδιοσυγκρασιας του ΠΑΟΚ...

το ξερω και το κατανοω απολυτως οτι ζουμε σε μια εποχη οπου και το ποδοσφαιρο προσπαθουν να το κανουν αλλο ενα ελεγχομενο εμπορικο αθλητικο γεγονος με στοχο το κερδος και την αποβολη του κοινωνικου του στοιχειου...αλλωστε αυτο ειναι και το μοτο που ακολουθουσαν ανεκαθεν οι "διευθυντικες καρεκλες" της μαφιας που το διοικει...

η στιγμη που ο ΠΑΟΚ θα γινει ακομα ενα mainstream κλαμπ θα ειναι και η στιγμη που θα χασει ολη την ιδιαιτεροτητα, ολη αυτη τη μοναδικοτητα που τον κανει να ξεχωριζει σε ολο τον κοσμο...θα γινει ενα με τους υπολοιπους...καποιες φορες ειναι καλυτερο να εισαι ιδιαιτερος παρα αρεστος στον κοσμο της ουεφα...

στο θεμα του γηπεδου τωρα ουτε διπλοτριπλοδιαζωματα θεωρω πως χρειαζομαστε ουτε τιποτα τετοιο...ενα γηπεδο καζανι, στην αρχιτεκτονικη της τουμπας, με καποιες ανεσεις της εποχης που θα απογειωσουν ακομα περισσοτερο την ατμοσφαιρα και θα μεταφερουν σε ακομα μεγαλυτερο βαθμο την κολαση της εξεδρα στο χορταρι ειναι αυτο που θα ηθελα για την ομαδα...

θελω να αποκτησω γηπεδο ευρωπαικο φοβητρο, ενα γηπεδο που θα μπαινουν μεσα οι αντιπαλοι και θα καφετιζουν τα βρακια τους...

αυτο για μενα θα πρεπει αν ειναι το κυριο μελημα του ΠΑΟΚ...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό tad » Παρ 05 Αύγ 2016, 09:32

Marianov εκπληκτική παράθεση επιχειρημάτων ... να είσαι καλά αδερφέ ...

συμφωνώ απόλυτα στα περισσότερα από αυτά ... και ο αδερφός Σέρα που διαφώνησε με εσένα μου δίνει το βασικό πάτημα για να γράψω δύο λόγια ...

αυτό που γράφεις Σέρα είναι και ο μεγαλύτερος παπάς που βιώνει ο ΠΑΟΚ τα τελευταία χρόνια και δεν εξελίσεται σαν οργανισμός ...

μιλάς για διαφορετικότητα του ΠΑΟΚ αδερφέ Σέρα ... εάν μπορείς να μου αποδείξεις ότι διαφορετικότητα του ΠΑΟΚ σημαίνει συνθήματα για ναρκωτικά θα είμαι μαζί σου ... διαφωνώ κάθετα φίλε ...
να μιλήσουμε όντως όσο θέλεις για το τι σημαίνει διαφορετικότητα του ΠΑΟΚ ... για εμένα παράδειγμα σημαίνει απεριόριστη αγάπη για μία ομάδα η οποία ξεπερνάει τα στενά πλαίσια άλλων ομάδων και μας κάνει να μπορούμε για την ομάδα να γίνουμε έως και θυσία (μετά την οικογένεια βέβαια) ...

εάν το πάμε στην σύγχρονη εποχή τέτοιοι οπαδοί όμως είναι και οι οπαδοί της Ντόρτμουντ ... αυτοί όμως κάθε χρόνο γεμίζουν 90άρι γήπεδο και γίνονται θυσία για την ομάδα τους μόνο με την καλή έννοια σε όλες τις τις εκφάνσεις ... πες μου ειλικρινά τι σχέση έχει αυτή η αγάπη με τις βλαχομαγκιές που κάνουν κάποιοι δικοί μας ... τι σχέση έχει αυτό με το ότι θεωρείται μαγκιά να μπαίνεις στο γήπεδο κούτρα ... να κάνεις έκδρομές για την ομάδα και στον δ΄ρομο να ψιρίζεις ένα κάρο μαγαζιά ... να τραγουδάς μονίμως για φυλακές, για τις μανάδες των άλλων ομάδων ... να την πέφτεις μονίμως στους συνοπαδούς σου για ψήλου πήδημα ...

Πιστεύω ακράδαντα ότι οι σκέψεις του Marianov είναι το σπουδαίο μέλλον του ΠΑΟΚμας ...

τα επιχειρήματα που παρέθεσε ο αδερφός μου Σέρα είναι οι προκαταλήψεις και οι παρανοήσεις ενός παρελθόντος που υπάρχει μόνο στο μυαλό κάποιων που κρατούν κάτω τον ΠΑΟΚ μας ... και βέβαια δεν εννοώ τον αδερφό Σέρα που ξέρει πόσο εκτίμηση του έχω ...

απλά πιστεύω ακράδαντα ότι αυτά που γράφει ο Marianov εάν παντρευτούν με το DNA του πραγματικού ΠΑΟΚτσή θα φτιάξουν ένα μεγαλύτερο (ή μικρότερο δεν έχει και πολύ σημασία) Βεστφάλεν ... και τότε φίλε Σέρα θα λυγίζει πραγματικά οποιοσδήποτε αντίπαλος ... με τις βλαχομαγκιές συρρίκνωση ... με Marianov εκτόξευση ... !!!
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό mike » Παρ 05 Αύγ 2016, 09:35

σχετικά με την αρχιτεκτονική της Τούμπας (αν εννοείς αυτό που φαντάζομαι) διαφωνώ κάθετα

στο στομάχι μου κάθεται αυτός ο άχρηστος τόσα χρόνια στίβος του γηπέδου!
για σκεφτείτε προχθές να παίζαμε με έδρα μας το καραιτάβλι, που ως στήσιμο είναι σαφώς πιο κατηφορικό
τι άλλο να κρατήσεις από την ως τώρα αρχιτεκτονική? τους προβολείς ή τα κάγκελα?
Άβαταρ μέλους
mike
 
Δημοσιεύσεις: 907
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2007, 14:25
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 05 Αύγ 2016, 09:43

φιλε μου δεν μιλαω για χωροσ τιβου...αυτα ειναι τακτικες αρχαιων χρονων δεν υπαρχουν πλεον τετοια κενα διαστηματα αναμεσα σε κερκιδες και αγωνιστικο χωρο...

ο tad θυμαμαι ειχε κανει μια πολυ ωραια ανλυση σχετικα με τηνα ρχιτεκτονικη του καινουργιου γηπεδου...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό potamda » Παρ 05 Αύγ 2016, 10:40

Συντάσσομαι με Marianov και Tad.
Θεωρώ ότι αυτό που βλέπουμε σήμερα στην Τούμπα είναι μια κακή μετάλλαξη του γνήσιου Παοκτσή των προηγούμενων δεκαετιών. Οι προτάσεις που γράφτηκαν σίγουρα θα επαναφέρουν πολύ κόσμο και θα γιγαντώσουν ξανά όχι τόσο τους φιλάθλους-οπαδούς, αλλά κυρίως μέσα από αυτούς τον σύλλογο.
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 5118
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2009, 18:52
Τοποθεσία: όπου γης και πατρίς...

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό slidar » Παρ 05 Αύγ 2016, 10:56

Για μενα στο θεμα γηπεδο.. πρεπει να εχουμε σαν μπουσουλα ( αρχιτεκτονικη , χωρητικοτητα ) το γηπεδο της juve..


Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
slidar
 
Δημοσιεύσεις: 3994
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιαν 2008, 22:53

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 05 Αύγ 2016, 11:14

tad έγραψε:Marianov εκπληκτική παράθεση επιχειρημάτων ... να είσαι καλά αδερφέ ...

συμφωνώ απόλυτα στα περισσότερα από αυτά ... και ο αδερφός Σέρα που διαφώνησε με εσένα μου δίνει το βασικό πάτημα για να γράψω δύο λόγια ...

αυτό που γράφεις Σέρα είναι και ο μεγαλύτερος παπάς που βιώνει ο ΠΑΟΚ τα τελευταία χρόνια και δεν εξελίσεται σαν οργανισμός ...

μιλάς για διαφορετικότητα του ΠΑΟΚ αδερφέ Σέρα ... εάν μπορείς να μου αποδείξεις ότι διαφορετικότητα του ΠΑΟΚ σημαίνει συνθήματα για ναρκωτικά θα είμαι μαζί σου ... διαφωνώ κάθετα φίλε ...
να μιλήσουμε όντως όσο θέλεις για το τι σημαίνει διαφορετικότητα του ΠΑΟΚ ... για εμένα παράδειγμα σημαίνει απεριόριστη αγάπη για μία ομάδα η οποία ξεπερνάει τα στενά πλαίσια άλλων ομάδων και μας κάνει να μπορούμε για την ομάδα να γίνουμε έως και θυσία (μετά την οικογένεια βέβαια) ...

εάν το πάμε στην σύγχρονη εποχή τέτοιοι οπαδοί όμως είναι και οι οπαδοί της Ντόρτμουντ ... αυτοί όμως κάθε χρόνο γεμίζουν 90άρι γήπεδο και γίνονται θυσία για την ομάδα τους μόνο με την καλή έννοια σε όλες τις τις εκφάνσεις ... πες μου ειλικρινά τι σχέση έχει αυτή η αγάπη με τις βλαχομαγκιές που κάνουν κάποιοι δικοί μας ... τι σχέση έχει αυτό με το ότι θεωρείται μαγκιά να μπαίνεις στο γήπεδο κούτρα ... να κάνεις έκδρομές για την ομάδα και στον δ΄ρομο να ψιρίζεις ένα κάρο μαγαζιά ... να τραγουδάς μονίμως για φυλακές, για τις μανάδες των άλλων ομάδων ... να την πέφτεις μονίμως στους συνοπαδούς σου για ψήλου πήδημα ...

Πιστεύω ακράδαντα ότι οι σκέψεις του Marianov είναι το σπουδαίο μέλλον του ΠΑΟΚμας ...

τα επιχειρήματα που παρέθεσε ο αδερφός μου Σέρα είναι οι προκαταλήψεις και οι παρανοήσεις ενός παρελθόντος που υπάρχει μόνο στο μυαλό κάποιων που κρατούν κάτω τον ΠΑΟΚ μας ... και βέβαια δεν εννοώ τον αδερφό Σέρα που ξέρει πόσο εκτίμηση του έχω ...

απλά πιστεύω ακράδαντα ότι αυτά που γράφει ο Marianov εάν παντρευτούν με το DNA του πραγματικού ΠΑΟΚτσή θα φτιάξουν ένα μεγαλύτερο (ή μικρότερο δεν έχει και πολύ σημασία) Βεστφάλεν ... και τότε φίλε Σέρα θα λυγίζει πραγματικά οποιοσδήποτε αντίπαλος ... με τις βλαχομαγκιές συρρίκνωση ... με Marianov εκτόξευση ... !!!


tad ξεκινωντας απο το τελευταιο που λες για την ντορτμουντ εχοντας ταξιδεψει ως εκει μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι μονο καμινι δε λες το γηπεδο τους...ωραιο ως θεαμα και ωραια η συμπαρασταση με τα μελη τα διαρκειας και ολα τα σχετικα αλλα πλεον στην ευρωπη δεν υπαρχουν εδρες...

χαρακτηριστικες ειναι οι εικονες πλεον απο αγγλιες και ισπανιες οπου μιλαμε για τον πλεον ευχνουχισμο του αθληματος με γηπεδα που δε θυμιζουν σε τιποτα αυτα που τα εκαναν δημοφιλη τις προηγουμενες δεκαετιες...γηπεδα στα οποια μπορουν να ανταπεξελθουν μονο τα μεγαλομεσσαια κοινωνικα στρωματα...γηπεδα στα οποια η βουη ορισμενες φορες θυμιζει θεατρικη παρασταση...

μου αρεσει ο ρομαντισμος στο ποδοσφαιρο...δεν μου αρεσει η εμποροποιηση του αθληματος...αργα ή γρηγορα ξερω οτι θα ερθει και στη δικη μου ομαδα και ξερω πως θα σημανει και την ταφοπλακα μου στην γηπεδικη μου παρουσια...δεν με καλυπτει το ποδοσφαιρο των χορηγων και των οπαδικων καλουπιων που προωθει η ουεφα...

μιλατε για συνθηματα ναρκωτικα, αντιπαλους που ξενερωνουν τον κοσμο δεν ξερω και εγω τι...αυτα ειναι ενα καρο μαλακιες για μενα...ειναι χαλακι για να κρυψουμε την εισοδο μας προς τον πελατοκεντρικο ΠΑΟΚ...ειναι αυτα τα μικρα δειγματα του στυλ στο "ω ΠΑΟΚαρα" που ουδεμια σχεση εχει με ναρκωτικα για παραδειγμα, να χτυπαω παλαμακια αντι να τρελαινομαι και να με πιανει ριγος στο ακουσμα του...στα χερια να κανεις 5 λεπτα να σηκωσεις τον αλλο για να φωναξει την απλη πολεμικη ιαχη "ΠΑΟΚ"...αυτος που ειναι να φωναξει και να υποστηριξει θα το κανει...αλλα πλεον ολο και λιγοτεροι εχουν αυτη τη διαθεση...θα στεκεσαι ορθιος και θα στη λενε...θα τραγουδας και θα σου ζητουν να κανεις ησυχια...δυστυχως αυτες ειναι οι εποχες πλεον...ακομα και το κομματι της αλλοιωσης του οπαδισμου προσωπικα το εντασσω σε αυτη την κατηγορια...

ο ΠΑΟΚ λοιπον tad μου για μενα ειναι διαφορετικος γιατι κραταει ακομη ενα κομματι του ρομαντισμου του...ακομα και στη σημερινη εποχη της ποζεριας και του αλλοιωμενου οπαδισμου (που σαφως τον εχει επηρεασει) μπορει να σου προσφερει 1-2 στιγμες μαγειας...1-2 στιγμες μαγειας που για μενα ειναι πολυ σημαντικες ομως...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό tad » Παρ 05 Αύγ 2016, 11:53

Sera4 έγραψε:
ο ΠΑΟΚ λοιπον tad μου για μενα ειναι διαφορετικος γιατι κραταει ακομη ενα κομματι του ρομαντισμου του...ακομα και στη σημερινη εποχη της ποζεριας και του αλλοιωμενου οπαδισμου (που σαφως τον εχει επηρεασει) μπορει να σου προσφερει 1-2 στιγμες μαγειας...1-2 στιγμες μαγειας που για μενα ειναι πολυ σημαντικες ομως...


Sera το έχω καταλάβει πόσο ρομαντικός είσαι ... αλλο τόσο ρομαντικοί πιστεύω ότι είναι και οι πλειοψηφία των παοκτσήδων για αυτό και σου γράφω παραπάνω ότι εδώ είναι που πρέπει να δείξουμε την μαγκιά μας ...

έχουμε πλέον έναν ηγέτη που και πολλά φράγκα έχει και αγάπη έχει και φαίνεται να είναι και πολύ έξυπνος ...
δουλειά μας είναι να του δείξουμε τι πρέπει να γίνει για να συνδυαστούν ο ρομαντισμός μας με τις σύγχρονες απαιτήσεις ... πιστεύω ακράδαντα ότι υπάρχουν περιθώρια να κινηθούμε έξυπνα μέσα στις σύγχρονες απαιτήσεις και να κρατήσουμε το διαφορετικό που πρεσβεύει ο ΠΑΟΚ ...

π.χ. στην ανάλυση που γράφεις ότι είχαμε κάνει παλιότερα είχαμε γράψει ότι καλό θα είναι το γήπεδό μας να μην χαρακτηρίζεται από υπερβολικές χλιδές ... δεν αρμόζει στο γήπεδο του ΠΑΟΚ η χλιδή ... εμείς θέλουμε καινούργιο, ασφαλές γήπεδο αλλά πολεμικό ... για θέατρο μπορεί κάποιος να πάει αλλού ... αυτό εννοώ όταν λέω καινούριο αλλά ΠΑΟΚ ... επίσης είχαμε γράψει πρωτεύων είναι το νέο γήπεδο θα πρέπει να έχει κορυφαία ακουστική ... και αυτό ΠΑΟΚ είναι ...
οι βλαχομαγκιές, τα βεγγαλικά, τα ναρκωτικά, τα μπουκάλια καμία θέση δεν έχουν ούτε στην νέα ούτε στην παλιά Τούμπα ... αυτό εννοεί ο Marianov με τα πολύ ωραία επιχειρήματα που παρέθεσε και για αυτό είμαι μαζί του ...
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Johnys » Παρ 05 Αύγ 2016, 13:24

Συμφωνώ με marianov,ο ΠΑΟΚ έκανε βήματα μπροστά ως ομάδα αλλα ο κόσμος μάλλον κάνει το αντίθετο.
Προσπαθώντας να συγκριθεί με το παρελθόν χωρίς να τα καταφέρνει και συνθήματα που δε λένε για ΠΑΟΚ αλλά για ναρκωτικά,πρεζάκια και άλλα παρόμοια.
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Freedom_Eagle » Παρ 05 Αύγ 2016, 15:13

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτο ποστ, δεν έχω ξαναγράψει και παίρνω αφορμή από το πολύ ωραίο και ευανάγνωστο κείμενο.

Συμφωνώ 100% με τις θέσεις σου και τις στηρίζω πλήρως. Ο μόνος ενδοιασμός που θέλω να θέσω στη συζήτηση πέρι νέου γηπέδου και δη στα πρότυπα ευρωπαϊκών συλλόγων (χωρητικότητα >40.000 θέσεων, διπλά διαζώματα, πολυτελείς κερκίδες, κτλ.) είναι η δυναμικότητα στήριξης ενός τέτοιου εγχειρήματος από τον μέσο ΠΑΟΚτσή.

Τι εννοώ : οι μεγάλοι ευρωπαϊκοί σύλλογοι κατορθώνουν να στηρίξουν οικονομικά τέτοια project, καθώς έχουν μια κρίσιμη μάζα φιλάθλων, η οποία είναι διατεθειμένη σε κάθε περίπτωση να επενδύσει στο προϊόν της ομάδας,

α) αγοράζοντας διαρκείας και,
β) αγοράζοντας φανέλες και διάφορα memorabilia.

Δηλαδή, όταν η Real, Juve, Dortmund κάνουν τον οικονομικό σχεδιασμό της επερχόμενης περιόδου, θεωρούν ΔΕΔΟΜΕΝΑ τα Χ,Ψ δεκάδες χιλιάδες διαρκείας και τις Χ,Ψ πωλήσεις, οι οποίες καλύπτουν (εν μέρει) το λειτουργικό κόστος συντήρησης και διαχείρισης των υπερπολυτελών γηπέδων τους.

Αυτό με τη σειρά του προσελκύει νέους και μεγαλύτερους χορηγούς, η ομάδα αυξάνει τα έσοδα της και μεγαλώνει.

Συνεπώς, η αλυσίδα κερδοφορίας και ανάπτυξης είναι κάπως έτσι :

ΟΠΑΔΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ (εισιτήρια+πωλήσεις+κτλ) --> ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ --> ΤΙΤΛΟΙ

Δεν θα θέσω το ζήτημα της ύφεσης στη χώρα μας, γιατί όντας αισιόδοξο άτομο, θέλω να πιστεύω πως όταν και αν υλοποιηθεί το σχέδιο νέου γηπέδου, η χώρα θα βρίσκεται στα πόδια της ή έστω δεν θα είναι σε πτωτική πορεία. Σε κάθε περίπτωση, ο μέσος ΠΑΟΚτσής (και κατ'επέκταση ο μέσος Έλληνας φίλαθλος) ΔΕΝ επενδύει στο προϊόν. Δεν είναι στην κουλτούρα μας, δεν είναι στο πορτοφόλι μας, πείτε το όπως θέλετε - αλλά αγαπάμε την ομάδα στο τζάμπα. Εδώ να τονίσω πως το εισόδημα αποτελεί μούφα επιχείρημα, γιατί και στις περιόδους της επίπλαστης ευημερίας μας, πάλι το ίδιο τσιγκούνηδες ήμαστε.

Συνεπώς, η ελληνική πραγματικότητα της αλυσίδας που ανέφερα είναι :

ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ --> ΤΙΤΛΟΙ --> ΟΠΑΔΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ

Ο Άγγλος θα στηρίξει την τοπική του ομάδα είτε παλεύει για τον τίτλο είτε βαράει μύγες στη μέση της βαθμολογίας. Ο Έλληνας ΑΠΑΙΤΕΙ την επιτυχία προκαταβολικά για να στηρίξει το εγχείρημα. Έχω δει τον ΠΑΟΚ να εξαφανίζει για την πλάκα 21.000 διαρκείας, αλλά επίσης τον έχω δει να παίζει για το πρωτάθλημα έπειτα από 30 χρόνια μπροστά σε 3.000 κόσμο.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω βάσιμες ελπίδες για ένα νέο γήπεδο, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Ο Ιβάν δεν πιστεύω να έχει πειστεί για τη βιωσιμότητα ενός τέτοιου πλάνου, για να επενδύσει τα (πολλά) εκατομμύρια που το εργό απαιτεί.

Ελπίζω να μην κούρασα.
Άβαταρ μέλους
Freedom_Eagle
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2016, 14:30

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 05 Αύγ 2016, 16:29

tad έγραψε:
Sera4 έγραψε:
ο ΠΑΟΚ λοιπον tad μου για μενα ειναι διαφορετικος γιατι κραταει ακομη ενα κομματι του ρομαντισμου του...ακομα και στη σημερινη εποχη της ποζεριας και του αλλοιωμενου οπαδισμου (που σαφως τον εχει επηρεασει) μπορει να σου προσφερει 1-2 στιγμες μαγειας...1-2 στιγμες μαγειας που για μενα ειναι πολυ σημαντικες ομως...


Sera το έχω καταλάβει πόσο ρομαντικός είσαι ... αλλο τόσο ρομαντικοί πιστεύω ότι είναι και οι πλειοψηφία των παοκτσήδων για αυτό και σου γράφω παραπάνω ότι εδώ είναι που πρέπει να δείξουμε την μαγκιά μας ...

έχουμε πλέον έναν ηγέτη που και πολλά φράγκα έχει και αγάπη έχει και φαίνεται να είναι και πολύ έξυπνος ...
δουλειά μας είναι να του δείξουμε τι πρέπει να γίνει για να συνδυαστούν ο ρομαντισμός μας με τις σύγχρονες απαιτήσεις ... πιστεύω ακράδαντα ότι υπάρχουν περιθώρια να κινηθούμε έξυπνα μέσα στις σύγχρονες απαιτήσεις και να κρατήσουμε το διαφορετικό που πρεσβεύει ο ΠΑΟΚ ...

π.χ. στην ανάλυση που γράφεις ότι είχαμε κάνει παλιότερα είχαμε γράψει ότι καλό θα είναι το γήπεδό μας να μην χαρακτηρίζεται από υπερβολικές χλιδές ... δεν αρμόζει στο γήπεδο του ΠΑΟΚ η χλιδή ... εμείς θέλουμε καινούργιο, ασφαλές γήπεδο αλλά πολεμικό ... για θέατρο μπορεί κάποιος να πάει αλλού ... αυτό εννοώ όταν λέω καινούριο αλλά ΠΑΟΚ ... επίσης είχαμε γράψει πρωτεύων είναι το νέο γήπεδο θα πρέπει να έχει κορυφαία ακουστική ... και αυτό ΠΑΟΚ είναι ...
οι βλαχομαγκιές, τα βεγγαλικά, τα ναρκωτικά, τα μπουκάλια καμία θέση δεν έχουν ούτε στην νέα ούτε στην παλιά Τούμπα ... αυτό εννοεί ο Marianov με τα πολύ ωραία επιχειρήματα που παρέθεσε και για αυτό είμαι μαζί του ...



δεν ξερω ταντ θεωρω πως οι εποχες του οπαδισμου και του ρομαντισμου ισως εχουν περασει χωρις επιστροφη πια...προσπαθω να πιστεψω το αντιθετο αλλα δεν βλεπω διαθεση απο τον κοσμο...ειναι μεγαλη φουτανα αυτη η εποχη της τεχνολογιας που δημιουργει περισσοτερο ανδρεικελα παρα ανθρωπους...προσπαθω απλα να ευχαριστηθω τα τελευταια ψηγματα ασπρομαυρης μαγειας πριν περασουν και αυτα στο χρονοντουλαπο της ιστοριας...τελος παντων αλλου ειδους κουβεντα και θα βγουμε οφ τοπικ...

στην αναλυση του γηπεδου συμφωνω απολυτα γι αυτο διαφωνησα και με τον φιλο τον μαριανο...ουτε διαζωματα ουτε διαφημισεις αναμεσα, ουτε διαστημικα κουβουκλια απ' εξω, ουτε τιποτα...μια "τουμπα" πολεμικη αρενα αλλα με τις πινελιες που αναφερεις...και σαφως με μεγαλυτερη χωριτηκοτητα...μου φαινεται αδιανοητος ο φοβος ορισμενων για μισοαδειο γηπεδο...υποτιμα τη δυναμικη του ΠΑΟΚ ιδιως οπως αυτη μπορει να εκφραστει μεσα απο την υγεια του συλλογου...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Δημητρης17 » Παρ 05 Αύγ 2016, 18:45

Παιδια καταθετω κι εγω την αποψη μου για το γηπεδο της ομαδαρας μας, σ αλλους θ αρεσει, σ αλλους οχι. Γηπεδο μονο στην Τουμπα. Αν δεν γινεται να χτιστει απ την αρχη ενα νεο, 40.000 θεσεων, τοτε ανακατασκευη εκ βαθρων. Δεν γουσταρω καρεκλακια. Τα καρεκλακια ριξανε την χωρητικοτητα μας στο μισο, απο 40 σε 25 χιλιαδες ατομα. Μιση φωνη, μισες δουλιες. Δεν με πειραζει να κατσω δυο ωρες στο τσιμεντο, ασε που δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω, ειδικα αν ειμαι στην 4. Τωρα βεβαια καποια παιδια που τα ενοχλει το τσιμεντο και θελουν πλαστικο καρεκλακι, εχουν το δικαιωμα να το ζητουν. Αυτο βεβαια με το τσιμεντο ειναι αδυνατον γιατι οι εθισμενοι κρεατοενεσάκηδες της ουεφα, το εχουν απαγορευσει. Αν δεν γινεται να χτιστει γηπεδο 40.000 θεσεων, οπωσδηποτε υποστηριξη των εξεδρων, μη γινει καμμια στραβη και πεσει καμμια εξεδρα και μας πλακωσει, με τοσο χοροπηδημα που πεφτει στην 4. Μιλαω σχεδον αποκλειστικα για την 4, γιατι μονο εκει χοροπηδαει ο κοσμος, το υπολοιπο γηπεδο εχει ηδη την ευρωπαικη συμπεριφορα που πολλοι αποζητουν. Μπουτικ κλπ, δεν μ ενδιαφερουν στο ελαχιστο. Δεν εχω παρει ποτε official φανελα adidas, nike κλπ, με μια ολομαυρη της λαικης σκαω στο γηπεδο, οποτε πηγαινω, η στην Τουμπα, η εδω στην Αθηνα. Δεν μ ενδιαφερει να εχει εστιατορια, καφετεριες, φιλαρμονικες, σινεμα, θεατρο, βιβλιοθηκη. Αυτα, οποτε θελω να τα κανω, τα κανω στους χωρους που ειναι φτιαγμενοι γι αυτην τη δουλια και οχι στο γηπεδο, εκει παω μονο για εναν λογο, τον γνωστο!!! Δηλαδη, οταν πας στον κουρεα, πας για κουρεμα - ξυρισμα, δεν πας για εγχειρηση καταρρακτη... Αν θελησω να φαω κατι, τρωω στο σπιτι μου πριν φυγω, αλλιως κανενα βρωμικο απ τους μπαρμπαδες στο δρομο. Αν θελω να πιω καμμια μπυρα η κανα ποτηρι κρασι, η κανενα τσιπουρο με την παρεα πριν το ματς, προτιμαω καποιο απο τα καφενεια στα περιξ της Τουμπας. Που δεν θα μου ρθει κι ο κουκος αηδονι. Καθαρες τουαλετες και τρεχουμενο νερο, θελω, μεσα στην κερκιδα. Θελω και να περναει κι ο μαστορας με τα σπορια και τους λουκουμαδες. Θελω και σκεπαστρο σε ολο το γηπεδο για να μην βρεχομαστε τον χειμωνα. Δεν γουσταρω καθολου, να πινουνε χασισι και μαλαματινες μεσα στην κερκιδα!!!!!!!! Συμφωνω απολυτως με το μπινελικι προς τους αντιπαλους, δεν συμφωνω καθολου με συνθηματα περι ναρκωτικων, ενεσεις, σιροπια κλπ, γιατι το επομενο σταδιο απο τα συνθηματα με τις ενεσεις, ειναι τα συνθηματα με τις κρεατοενέσεις. Βρισιδι ομως φουλ στον αντιπαλο. Δεν μου αρεσει να φωναζει μονο το πεταλο, αλλα δυστυχως αυτο συμβαινει, εχουμε μπει πλεον στον δρομο για την Ευρωπαικη μας ολοκληρωση σαν οπαδοι κι εμεις. Ας ελπισουμε οτι δεν θα τα καταφερουμε. Συνθηματα -λιβελλους, ποιητικες συλλογες περι γεματων πουλμαν, χιλιομετρων κλπ, επισης δεν γουσταρω. Μου αρεσει μονο η ιαχη ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚΑΡΑ, για τον θρυλο και τον πειραια, κλπ. Αυτα τα καινουρια συνθηματα - σιδηροδρομο, που και να θελει το υπολοιπο γηπεδο να τα φωναξει, δεν τα θυμαται, μου φαινονται καπως.... περιεργα!!! ΠΑΟΚ ξερουν ολοι να φωναζουν. Και κακα τα ψεμματα, τον ρυθμο τον δινει το πεταλο, η 4, δεν ξεκινα η λυσσα η κακια απο καμμια αλλη θυρα. Ο ιδιοκτητης της ομαδας πρεπει να μπορει να την συντηρει. Μονη συνδρομη το εισητηριο μου. Καποιοι μιλησαν για βλαχομαγκιες. Φανταζομαι οτι δεν αναφερονται στην βιαιη αντιδραση των φανατικων οπαδων μας -που χωρις αυτους ΠΑΟΚ απλα δεν θα υπηρχε- οταν μας σφαζουν τα κορακια στο γονατο!!! Γιατι αν εννοουν αυτο βλαχομαγκια, τοτε η πιο κυριλε απαντηση μας θα ειναι να πεφτουμε και στα γονατα να τους παταμε και καμμια μπουλκουμεδια και μετα να τους λεμε, "με τις υγειες σας κυριοι... Ευχαριστουμε που ηρθατε να μας γ@μησετε, να μας προτιμησετε και παλι..." Δεν ειμαι ρομαντικος, πραγματιστης ειμαι και ξερω τι μου αρεσει. Και το υποστηριζω με το ιδιο σθενος που καποιος αλλος υποστηριζει καρεκλακια και εστιατορια εντος του γηπεδου. Αυτα απο εναν φανατικο εχθρο των ναρκωτικων και των εστιατοριων στο γηπεδο μας.
...ΠΑΟΚάρα μου, δεν το ξέρουν οι γιατροί...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης17
 
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 12:11
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: thanasisk79 και 6 επισκέπτες