Game Of Thrones (TV series)

Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 29 Απρ 2016, 14:40

Εικόνα

Εφ'όσον υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα που βλέπουν Game Of Thrones (ή αλλιώς μια από τις καλύτερες σειρές στα χρονικά της τηλεόρασης), φτιάχνω το πρώτο topic αποκλειστικά αφιερωμένο σε σειρά!

Με την ευκαιρία της έναρξης του 6ου κύκλου τη προηγούμενη Δευτέρα (εν Ελλάδι), ώρα να έχουμε κι εμείς εδώ μέσα ένα μέρος να τα λέμε και να μην πετάμε off-topic κουβέντες πέρα δώθε...

ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ: ΟΧΙ SPOILERS ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ!!!! ΕΙΘΕ Ο SPOILERΙΑΖΩΝ ΝΑ ΚΑΕΙ ΣΤΑ ΕΝΔΟΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ!


Επίσης, μετά τη προβολή ενός επεισοδίου, καλό είναι να αφήσουμε μια μέρα χωρίς να πούμε κάτι, γιατί δεν ξυπνούν όλοι 7 το πρωί (Δευτέρας) να δουν το επεισόδιο, αλλά το αφήνουν για τη Δευτέρα το βράδυ, πριν ή μετά την εκπομπή των Σ.Φ. στο Libero!


Γενικά για τις Δευτέρες συνιστώ προσοχή εδώ πέρα...


Έβαλα κι ένα poll, μετά από πρόταση του Odi, να δούμε προς τα πού κλίνουν τα loyalties του καθένα και να ξέρουμε τι καπνό φουμάρει ο καθένας εδώ μέσα (τυχόν Lannister και Boltons θα τυχαίνουν ιδιαίτερης μεταχείρισης και θα είναι πιο κοντά στο ban, ειδικά αν spoilerιάζουν!)...
Μικρότεροι Οίκοι όπως Mormont, Clegane, Umber, Tarly, δεν συμπεριελήφθησαν στο poll, γιατί ουσιαστικά είναι bannermen των Υψηλότερων Οίκων που υπάρχουν στο poll..και δεν νομίζω να φορά και κανείς μπλουζάκι με την Αρκούδα των Mormonts όταν πάει για καφέ...
Έβαλα και το Night's Watch, που δεν είναι φυσικά Οίκος, αλλά είναι μια επιλογή στη ζωή του καθενός... Θα μπορούσα βέβαια να βάλω και Brotherhood Without Banners, αλλά μετά θα έπρεπε να βάλω και sellswords κ.ά..

Εγώ προσωπικά δεν έχω διαβάσει ούτε σελίδα από τα βιβλία, αλλά υπάρχουν 1-2 πράγματα που έχουν πάρει τα αυτιά μου, για τα οποία θα σιωπήσω δια παντός εδώ, μέχρι να τα δούμε στη σειρά (και αν)... Hardcore fan της σειράς, αφού επέζησα από το Red Wedding, ό,τι και να με δείξουν εγώ γουστάρω τη σειρά!

Αν υπάρχουν fans των βιβλίων, ζητήστε ξεχωριστό topic (στο οποίο εγώ δεν θα μπω ποτέ).
Γενικά για τα βιβλία ("Ρε φίλε πότε θα βγει επιτέλους το Winds Of Winter;;") είναι οκ, αλλά μη συζητάτε, παρακαλώ, αναλυτικότερα...δεν έχουμε και spoiler button στο forum.


Έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ, σε μια πληρέστατη και πραγματική Wikipedia της σειράς και έχω μάθει πάρα πολλά για το ιστορικό πλαίσιο, θρησκείες, έθιμα, παραδόσεις, μεγάλα πρόσωπα του παρελθόντος (Bran The Builder, Lann The Clever κτλ), περιοχές κτλ..

Η ίδια σελίδα έχει ξεκινήσει τώρα ένα popularity contest, όπου ψηφίζεις ποιος χαρακτήρας σε αρέσει περισσότερο.. Τώρα είναι στη πρώτη φάση, για λίγο ακόμη, στους 32.


Οι κανόνες του forum ισχύουν γενικότερα εδώ...σεβόμαστε τον συνομιλητή σε όποιον Οίκο κι αν ανήκει, προσπαθούμε να μη βρίζουμε τους Οίκους των άλλων κτλ...

Valar morghulis και καλή αρχή!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό K_geo » Παρ 29 Απρ 2016, 14:47

ωρε εχει να πεσει μπαναρισμα σε αυτο το τοπικ μαματα. :D

το νου σας μη δω κανενα λανιστεριανο να σποϊλαρει τον εστειλα για κανα μηνα διακοπες εκει που αφοδευουν οι δρακοι της νταϊνερης.
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 29 Απρ 2016, 14:51

Θαρρώ είναι το πρώτο topic που θα απέχω, μιας και :shock: δεν έχω δει, όχι καν επεισόδιο, αλλά ούτε λεπτό έστω και πάνω σε ζάπινγκ!!! :o

Υ.Γ. Άντε βρε τυχεροί, θα βρείτε λιγάκι και την ησυχία σας... :D
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 29 Απρ 2016, 14:58

Από το topic του γυναικείου volley ή του Σκάκι, θα έχει περισσότερη κίνηση πάντως... :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 29 Απρ 2016, 15:10

Τοπικάρα !
Κάθε νέο επεισόδιο το βλέπω Δευτέρα 14:00 έως 22:00 , οπότε θα μπαίνω στις 23:00 της Δευτέρας.

Ψήφισα House of Stark φυσικά.

No1 σειρά από αυτές που έχω δει (είναι σίγουρα 10-15)
Ατμόσφαιρα , μουσικάρες και μετά οι ερμηνείες που είναι εξίσου πολύ καλές.

υγ. Δεν μπορώ να περιμένω αυτήν την 6η σεζόν τι θα γίνει με τον Brann.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Παρ 29 Απρ 2016, 15:53

Αν γουστάρεις Tyrion Lannister, τι ψηφίζεις; Ακόμα και στο PAOKmania αδικείται το παλικάρι.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό nothu » Παρ 29 Απρ 2016, 16:01

goran 64 έγραψε:Θαρρώ είναι το πρώτο topic που θα απέχω, μιας και :shock: δεν έχω δει, όχι καν επεισόδιο, αλλά ούτε λεπτό έστω και πάνω σε ζάπινγκ!!! :o

Υ.Γ. Άντε βρε τυχεροί, θα βρείτε λιγάκι και την ησυχία σας... :D


:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
nothu
 
Δημοσιεύσεις: 5026
Εγγραφή: Πέμ 05 Δεκ 2013, 22:32

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό Odi » Παρ 29 Απρ 2016, 16:03

The Night's Watch και τα μυαλά στα μπλέντερ..Γουστάρω και Martell (unbound,unbent,unbroken).

Ζω για την στιγμή της 6ης σεζόν που ελπίζω να διαλύσουν αυτούς τους παλαβιάρηδες με την θρησκεία στο King's Landing.

Α!The North remembers για να μην ξεχνιόμαστε.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11044
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Παρ 29 Απρ 2016, 16:07

Γκρειτζοι, ειναι ο,τι πιο ΠΑΟΚ έχει το game of thrones!
Παντως δεν ξεκίνησε καλα η σεζόν...
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 29 Απρ 2016, 16:16

Odi έγραψε:The Night's Watch και τα μυαλά στα μπλέντερ..Γουστάρω και Martell (unbound,unbent,unbroken).

Ζω για την στιγμή της 6ης σεζόν που ελπίζω να διαλύσουν αυτούς τους παλαβιάρηδες με την θρησκεία στο King's Landing.


Με τους Faith Militants δεν βλέπω να γίνεται κάτι καλό γενικά.. Μεγάλος ερασιτεχνισμός της Cersei να τους οπλίσει ηθικά και υλικά, για να παίξει το παιχνίδι της κατά της Margaery... Τρίζουν τα κόκαλα του Tywin!!

Κι εγώ όταν έβαλα την επιλογή Night's Watch, με μπέρδεψα λίγο...

Antarctica, οι Greyjoys έχουν κι αυτοί τις αρχές τους, iron price, σεβασμό στον ισχυρό, "What is dead may never die" κτλ, αλλά ο μπαρμπαBalon ήταν αρκετά σκληρός με τον Theon..δέχτηκε και τον όρο του Robert να δώσει τον Theon στον Eddard, οπότε ποιο το ζόρι του μετά που ο Theon έγινε φιλοβόρειος;;

Είδα μια φωτογραφία της Yara από το επόμενο επεισόδιο...όσο πάει μοιάζει περισσότερο στον πατέρα της! :o :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Παρ 29 Απρ 2016, 16:29

Ελπίζω να μην ειναι σποιλερ το ότι αυτη την σεζόν θα εμφανιστεί νέος γκρειτζοι στο προσκήνιο!
Τον έχουν δείξει και τα τρέιλερ :P
Φωτιά και ατσάλι, θα σας πάρουμε τα σώβρακα !
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό stelyk » Παρ 29 Απρ 2016, 16:37

Το τοπικ να μενει κλειδωμενο απο Δευτερα 00:00 εως Τριτη 00:00, ευχαριστω!
Κατα τα αλλα με την Νταινέρις την Θυελογέννητη του Οίκου Ταργκάριεν, την Πρώτη της Γενιάς της, την Άκαφτη, Βασίλισσα του Μιρίν, Βασίλισσα των Άνταλ και των Ρόιναν και των Πρώτων Ανδρών, Βασίλισσα της Μεγάλης Πράσινης Θάλασσας, Καταλύτρια των Δεσμών, Μητέρα των Δράκων.
:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Παρ 29 Απρ 2016, 16:45

THE NORTH REMEMBERS!

αλλα οχι με το βλαμενο τη σανσα ελεος!!! μας εχουν πρηξει πεντε σεζον με την αρυα και παν και την τυφλωνουν?

επισης τη φαση με μελισανδρη?
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Παρ 29 Απρ 2016, 17:08

Μόνο Λάνιστερ
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5512
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό teo4giannitsa » Παρ 29 Απρ 2016, 17:39

Οι Μαρτελικοι τι να πουμε που σαιζον με σαιζον μας κατακρεουργουν όλο και περισσότερο;
Τζαλμόσκυλο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
teo4giannitsa
 
Δημοσιεύσεις: 1708
Εγγραφή: Δευτ 18 Ιούλ 2011, 19:18

Επόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες