Για ποιους λόγους ο κόσμος (όλων) δεν πάει γήπεδο (μπάλα);

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Για ποιους λόγους ο κόσμος (όλων) δεν πάει γήπεδο (μπάλα);

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Πέμ 28 Απρ 2016, 11:54

Αν υπαρχει αναλογο τοπικ, ας διαγραφει.
Πιστευω ειναι το καταλληλο για να συζητησουμε τους λογους, αγωνιστικους η μη, για τους οποιους αδειαζουν τα γηπεδα.
Dimg4
 

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Απρ 2016, 12:06

Ωραίο "θέμα"...Μπράβο Dimg4...

Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει κάτι παρόμοιο αλλά το θεωρώ σπουδαίο να καταθέσουμε τις απόψεις μας γι αυτό το μεγάλο πρόβλημα του ελληνικού (κυρίως) ποδοσφαίρου!!!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 28 Απρ 2016, 12:07

Καταθέστε τον ντε!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89365
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Απρ 2016, 12:22

Είναι πολλοί οι λόγοι, οπότε χρειαζόμαστε και τον ανάλογο χρόνο για να "μαζέψουμε τις σκέψεις" μας... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 28 Απρ 2016, 12:46

Μάλιστα!
Καλή Ανάσταση!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89365
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 28 Απρ 2016, 12:55

Λεφτά.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46408
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Πέμ 28 Απρ 2016, 13:35

Ωραιο θεμα Dim, λογικα εχουμε πολλα να πουμε εδω αλλα με τον καιρο
Marianov6
 
Δημοσιεύσεις: 1187
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:12

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 28 Απρ 2016, 14:22

RoMaN έγραψε:Λεφτά.

Αυτό.

Με 10€ βγαίνω 3-4 φορές για καφέ (ανάλογα Και το μαγαζί). Η δύο φορές καφέ και φαγητό
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Odi » Πέμ 28 Απρ 2016, 15:01

Εγώ δεν νομίζω πως πρώτος λόγος είναι τα λεφτά.

Γιατί να δώσεις 10 ευρώ να δεις ένα στημένο προιόν;Αν ο ΠΑΟΚτσης είχε όραμα ή έστω ελπίδα πως θα παιχτούν τα πάντα 50-50,θα έκοβε 3-4 καφέδες και θα πήγαινε στο γήπεδο.

Αντίστοιχα και στο μπάσκετ,εγώ το λέω πολύ καιρό..Γιατί να πας να δεις κάτι που στην καλύτερη των περιπτώσεων θα βγεις 3ος και δεν θα έχει καμιά διαφορά με το να βγεις 5ος;Γιατί να πας να δεις ένα άθλημα που όταν πας να κάνεις κάτι σε σφάζουν με το βαμβάκι,αλλά και 2ος ή 1ος να τερματίσεις,δεν θα παίξεις ούτε καν στην Ευρωλίγκα;
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11044
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Alastor » Πέμ 28 Απρ 2016, 15:05

Λεφτα και αδιαφορο...θεαμα δεν υπαρχουν συνθετοι λογοι
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6208
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Απρ 2016, 15:06

Για να δώσω μία πολύ σύντομη συνέχεια στην πρώτη άποψη του Κώστα και του Πέτρου, θα τολμήσω να πω ότι τα χρήματα αποτελούν έναν από τους πολλούς λόγους για τους οποίους ο Έλληνας πολίτης-φίλαθλος έχει απομακρυνθεί από τα γήπεδα, αλλά φυσικά όχι (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα φυσικά) τον κυριότερο-πρωταρχικό!!! :o

Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο, είναι κανονικό κοινωνικό φαινόμενο, το οποίο μάλιστα χρειάζεται μεγάλη ανάλυση, όχι μόνο από εμάς, τους οπαδούς μιας ομάδας, αλλά από κοινωνιολόγους και από επιστήμονες οικονομολόγους και ίσως ακόμα και από ψυχιάτρους και μην σας ακούγεται καθόλου περίεργο!!! 8-)

Σιγά σιγά όμως ελπίζω ότι με τις απόψεις που θα εκφραστούν ελεύθερα στο παρόν topic, θα καταφέρουμε έστω να ξεκινήσουμε να ξετυλίγουμε τον εν λόγω "μίτο της Αριάδνης"... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Πέμ 28 Απρ 2016, 15:32

Επειδη σημερα εχω στο μυαλο μου μονο το βολλει δεν θα ασχοληθω με αυτο το θεμα, αλλα μιας και ξεκινησατε τον χορο να πω μονο οτι τα λεφτα δεν μπορει να ειναι ουτε ο μονος λογος ουτε και ο πιο σημαντικος, γιατι το φαινομενο των αδειων γηπεδων δεν ειναι μονο Ελληνικο αλλα διεθνες. Απο εκει και περα, δεν ειναι δυνατον η απαντηση να ειναι μια 'η δυο μονο μιας και ο καθενας μας εχει και μια αποψη διαφορετικη απο καποιον αλλον. Το προβλημα ειναι πιο σιγουρα πιο συνθετο απ'οτι φαινεται νομιζω.

Αυτα για την ωρα, παμε ΠΑΟΚαρααα :opaokara:
Marianov6
 
Δημοσιεύσεις: 1187
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:12

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Odi » Πέμ 28 Απρ 2016, 15:34

Διεθνές πρόβλημα δεν νομίζω..Στην Ιταλία είναι πολύ καλύτερα από οτι πέρυσι,στην Αγγλία και στην Γερμανία,όλα τα ματς είναι κοντά στο sold out,μέχρι και στην Αμερική έχει ανέβει το άθλημα.

Η μίζερη Ελληνική πραγματικότητα δεν είναι ο κανόνας..
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11044
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Απρ 2016, 15:47

Ούτε όμως και η εξαίρεση... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Notorious4 » Πέμ 28 Απρ 2016, 15:51

Εγώ με μια γρήγορη σκέψη θεωρώ πως κάποιο από τους λόγους είναι οι εξής :

1.- Οι γενιές όσο και περισσότερο "φλωρεύουν"- και επειδή κακά τα ψέματα το γηπεδικό-περιβάλλον είναι λίγο χαμηλής ποιότητας ο μέσος ποζερό οπαδός το παίζει ΠΑΟΚ η κάτι άλλο για μαγκιά σε γκόμενες και κολλητούς. υπαρχεί η λογική του " καλά στην 4 πας ; θα φας ξύλο που υπάρχει σε όλα τα γήπεδα.

2-.H superleague δεν είναι ανταγωνιστική- ( τουλάχιστον για την πρώτη θέση για προφανούς λόγους ) και οι μικρές ομάδες δεν έχουν πιστούς οπάδους η σχετικά ποϊοτικό ρόστερ , αν όχι όλες οι περισσότερες.

3.-Η οικονομική κρίση- δεν αφήνει μεγάλα περιθώρια για εμάς της επαρχίας να κάνουμέ πολλές εκδρομές μέσα στο χρόνο γιατί το 50άρι για κάθε εκδρομή θεωρείται σίγουρο.

4. -Η διαφθορά στο ποδόσφαιρο- μειώνει και την στήριξη στην κάθε ΠΑΕ καθώς όταν δεν έρχοντε αποτελέσματα (για χ,ψ λόγους) η ομάδα δεν "τραβάει" τον κόσμο.

5.-Η κάταργηση των εργασιακών δικαιωμάτων - ίσως να μην παίζει ρόλο για πολλούς αλλά εγώ και πολλοί συνάδελφοι αδυνατούμε να ταξιδέψουμε γιατί η εργασία το Σ/Κ και οι υπερωρίες είναι το μόνο δεδομένο σε πολλές δουλειές.
Άβαταρ μέλους
Notorious4
 
Δημοσιεύσεις: 958
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2015, 21:38

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες