Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2016)

Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2016)

Δημοσίευσηαπό ARMY » Σάβ 20 Ιουν 2015, 11:55

Εδώ θα συζητάμε για το Γυναικείο Ποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ για τη σεζόν 15-16
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τρί 28 Ιούλ 2015, 10:57

Παρότι έχει αποχωρήσει, όλοι την αισθάνονται μέλος της ομάδας οπότε παραθέτω τη συνέντευξη της εδώ :

http://www.paokmania.gr/podosfairo/synenteykseis/88891-paok-kai-stin-ameriki



Εικόνα

"Το όνομα της δεν ήταν άγνωστο σε όσους ασχολούνταν εντατικά με τον ΠΑΟΚ. Από μικρή ηλικία το ταλέντο ξεχώρισε και σε συνδυασμό με έναν εξαιρετικό χαρακτήρα, δημιούργησε ένα αστέρι στο γυναικείο ποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ, ενώ η πορεία τίτλων που ακολούθησε η ομάδα σίγουρα είχε και τη δική της σφραγίδα. Η Θωμαή Βαρδαλή εδώ και δυο χρόνια διαπρέπει στην Αμερική και το Paokmania επικοινώνησε μαζί της...

- Θωμαή, ελπίζουμε να σε βρίσκουμε σε διακοπές στην Ελλάδα. Είναι δύσκολη για σένα η απόσταση που υπάρχει με την Αμερική;
Ναι βρίσκομαι ακόμα στην Ελλάδα για ακόμα μια εβδομάδα. Η απόσταση σαφώς και είναι δύσκολη γιατί βρίσκομαι μακριά από την οικογένεια μου και τους ανθρώπους που αγαπάω αλλά η εκπλήρωση κάθε στόχου απαιτεί και τις ανάλογες θυσίες και αυτό που ζω δεν θα το άλλαζα με τίποτα.

- Πόσο διαρκεί ένα ταξίδι για να δεις τους κοντινούς σου ανθρώπους;
Συνήθως από 18 έως 24-25 ώρες μαζί με την αναμονή στα αεροδρόμια.

- Παρότι βρίσκεσαι σε νεαρή ηλικία, έδειξες αποφασιστικότητα όταν ήρθε η πρόταση για την Αμερική. Ήταν εύκολο αυτό;
Παρά το γεγονός ότι το να αγωνιστώ στο εξωτερικό ήταν όνειρο ζωής, η απόφαση δεν ήταν εύκολη. Όταν δέχτηκα την πρόταση ήμουν στην διαδικασία της προετοιμασίας για τις πανελλήνιες εξετάσεις και σχεδίαζα διαφορετικά την ζωή μου με τα μέχρι τότε δεδομένα. Φυσικά αφού το σκέφτηκα καλά δεν μπορούσα να αφήσω μια τέτοια ευκαιρία όσο δύσκολη κι αν ήταν η απόφαση.

- Η ζωή ενός αθλητή στο εξωτερικό είναι όντως τόσο διαφορετική σε σχέση με την Ελλάδα; Υπάρχει ελευθερία στην καθημερινότητά σας;
Καταρχήν η ζωή ενός αθλητή απαιτεί πάντα θυσίες. Σαφώς και στην Αμερική επειδή λειτουργούν πολύ επαγγελματικά έχεις περισσότερες υποχρεώσεις εντός και εκτός γηπέδων. Βέβαια υπάρχει ελευθερία αλλά οι απαιτήσεις είναι πολύ πιο αυξημένες απ' ότι στην Ελλάδα.

- Πως κόλλησες το σαράκι του ποδοσφαίρου;
Γενικά είμαστε μια ποδοσφαιρική οικογένεια αλλά το μικρόβιο το κόλλησα από τον αδερφό μου βλέποντας τον σε αγώνες και προπονήσεις ήθελα να ακολουθήσω κι εγώ τον ίδιο δρόμο.

- Τι θυμάσαι από τον ΠΑΟΚ των παιδικών σου χρόνων;
Με τους δικούς μου πηγαίναμε συνέχεια στο γήπεδο και χαρακτηριστικά θα μου μείνει η κατάκτηση του κυπέλλου το 2003 απέναντι στον Άρη.

- Ποιος ρόλος σου αρέσει στο γήπεδο; Είχες ποτέ κόντρες με προπονητές λόγω των οδηγιών που σου έδιναν;
Κυρίως μου αρέσει να οργανώνω το παιχνίδι και να τελειώνω τις φάσεις. Ποτέ δεν είχα κόντρες με τους προπονητές μου πάνω σ' αυτόν τον τομέα. Πάντα κάνω ότι μου ζητάνε για το καλό της ομάδας.
- Τελικά, οι παίκτες κάνουν τον προπονητή ή το αντίστροφο;
Κάθε παίχτρια έχει την υποχρέωση να προσαρμόζεται στο παιχνίδι και στα θέλω του κάθε προπονητή αλλά πιστεύω ότι στην ψυχολογία των παιχτριών μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο.

- Τι χρειάζεται για να υπάρχει καλό κλίμα στα αποδυτήρια; Αυστηρή πειθαρχία ή χαβαλές;
Πιστεύω χρειάζονται και τα δύο αλλά χωρίς υπερβολές.

- Αγώνες του ΠΑΟΚ παρακολουθείς ή αρκείσαι στα ρεπορτάζ από το διαδίκτυο;
Και βέβαια παρακολουθώ όποτε μου το επιτρέπει το πρόγραμμα μου αλλά ενημερώνομαι και καθημερινά μέσω ίντερνετ.
- Ποια η άποψη σου για την περυσινή περίεργη χρονιά του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ;
Σίγουρα δεν έφταιξε ένας για την πορεία που είχε η ομάδα και γενικά έγιναν αρκετά λάθη σε όλα τα επίπεδα τα οποία χάλασαν το καλό κλίμα που υπήρχε στον πρώτο γύρο και επηρέασαν την απόδοση της ομάδας.

- Το γυναικείο τμήμα μας έχει χορτάσει επιτυχίες τα τελευταία χρόνια. Πόσο εύκολο είναι να συνεχιστεί αυτό;
Σίγουρα έχουμε καταφέρει πολλά σαν ομάδα όλα αυτά τα χρόνια αλλά δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται γιατί παρά την μεγάλη διαφορά που είχαμε στην βαθμολογία η προσπάθεια και οι θυσίες που κάναμε τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο ήταν πολύ μεγάλες.
- Υπάρχει στήριξη στο γυναικείο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα; Πόση διαφορά έχει η κατάσταση στην Αμερική;
Πιστεύω ότι το γυναικείο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα έχει αδικηθεί πάρα πολύ και δεν υπάρχει μεγάλη στήριξη και παρά την μικρή πρόοδο τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι αξίζει πολύ μεγαλύτερη στήριξη. Στην Αμερική είναι ένας άλλος κόσμος, ποντάρουν στο γυναικείο ποδόσφαιρο και το στηρίζουν από όλες τις απόψεις και γι' αυτό το αμερικάνικο πρωτάθλημα θεωρείται το νούμερο ένα στον κόσμο.
- Ως άνθρωπος σχετικός με το άθλημα, θεωρείς ότι ο ΠΑΟΚ έχει αναβαθμιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, ώστε η κατάκτηση τίτλων να είναι εφικτή;
Πιστεύω ότι έχουν γίνει αρκετά βήματα προς αυτή την κατεύθυνση και ειδικά φέτος θεωρώ ότι γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά για το χτίσιμο μιας ανταγωνιστικής ομάδας που στο μέλλον θα μπορέσει να πρωταγωνιστήσει.

- Μεγάλωσες σε μια κατ' εξοχήν ασπρόμαυρη περιοχή της Βόρειας Ελλάδας και ήσουν από μικρή πιστή οπαδός του Δικεφάλου. Κρατάς ακόμα μέσα σου τη φλόγα του ΠΑΟΚτσή ή προτιμάς μια πιο επαγγελματική προσέγγιση μέσα στο γήπεδο;
Είμαι από μικρή οπαδός του ΠΑΟΚ και δεν το έχω κρύψει ποτέ και αυτό δεν θα μπορούσε να αλλάξει είτε αγωνίζομαι στον ΠΑΟΚ είτε όχι.
- Θωμαή, θα θέλαμε να σε ευχαριστήσουμε για τη διάθεση και τις απαντήσεις σου. Ευχόμαστε να έχεις μια συνεχώς ανοδική πορεία στην καριέρα σου και να κρατάς πάντα το Δικέφαλο στην καρδιά σου, διαφημίζοντάς τον στην άκρη του κόσμου!
Κι εγώ σας ευχαριστώ πολύ!"
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό Suleymanoglu » Τετ 05 Αύγ 2015, 23:43

Συγχαρητήρια και θερμές ευχές για το νέο μας εντυπωσιακό μεταγραφικό απόκτημα την παίκτρια της Εθνικής Σοφία Πελεκούδα
Suleymanoglu
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ 2015, 13:37

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό Perestroika_G4 » Πέμ 06 Αύγ 2015, 00:13

Κορίτσαρος η Σοφία, δίχως αντίρρηση ;)
Ένας λόγος παραπάνω να βλέπουμε από κοντά :nairepaok:
Perestroika_G4
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ 12 Νοέμ 2014, 00:57

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό ARMY » Κυρ 09 Αύγ 2015, 11:27

Με βραδινή πτήση, στις 21:30, αναχωρεί απόψε η αποστολή της ομάδας μας για τη Βόρεια Ιρλανδία. Οι «ασπρόμαυρες» θα μεταβούν αεροπορικώς από τη Θεσσαλονίκη στο Λονδίνο, από όπου εν συνεχεία θα… πετάξουν εκ νέου για το Μπέλφαστ, στο οποίο και θα φιλοξενηθεί ο όμιλος του Τσάμπιονς Λιγκ.
Την αποστολή του Δικεφάλου απαρτίζουν οι Ελένη Πελετίδου, Ανθή Παπακωνσταντίνου, Ειρήνη Βλασιάδου, Ναταλία Χατζηγιαννίδου, Δέσποινα Γαβρά, Κέλλυ Τσιτσιά, Στέλλα Κούτσικου, Ελένη Μουρατίδου, Χαρά Δημητρίου, Ιωάννα Χαμαλίδου, Δέσποινα Γιάννου, Τατιάνα Γεωργίου, Ελένη Κακαμπούκη, Σία Γκάτσου, Ελένη Μάρκου, Γεωργία Σακελλάρη, Δήμητρα Παντελιάδου, Γέλενα Ντιμιτρίγεβιτς.
Πρώτος αγώνας το βράδυ (19:30 τοπική) της Τρίτης (11/08) με αντίπαλο την οικοδέσποινα Γκλεντόραν, δεύτερος το μεσημέρι (14:00 τοπική) της Πέμπτης (13/08) κόντρα στην Ντράγκον και τρίτος το απόγευμα της Κυριακής (15/08) εναντίον της Σόφια.


Πηγή: PAOKWOMANSOCCER
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό Ale » Κυρ 09 Αύγ 2015, 12:03

Καλή επιτυχία!!!
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό ARMY » Τρί 11 Αύγ 2015, 20:46

1-0 στο 2'
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Τρί 11 Αύγ 2015, 20:51

Το έχει πουθενά;
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 11 Αύγ 2015, 22:12

4-0 περίπατο οι κοριτσαρες

Στάλθηκε από το SM-G920F μου
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό ARMY » Τρί 11 Αύγ 2015, 22:31

Νικηφόρα ξεκίνησε η προσπάθεια της ομάδας μας στο Τσάμπιονς Λιγκ, στον όμιλο του Μπέλφαστ. Οι αθλήτριες του Αλέξη Κατηκαρίδη επικράτησαν άνετα της οικοδέσποινας Γκλεντόραν με 4-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης.
Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2’ η Κακαμπούκη τροφοδότησε την Ντιμιτρίγεβιτς, η οποία άνοιξε το σκορ, 1-0. Η συνέχεια ανήκε στις «ασπρόμαυρες», που διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο μέρος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με τις Χαμαλίδου (6’), Παντελιάδου (9’), Μάρκου (16’), Γκάτσου (21’), Γεωργίου (34’). Ενδιάμεσα, ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε μία φορά, στο 25’, όταν η Πελετίδου αντέδρασε σωστά δις σε σουτ αντιπάλων.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να κυριαρχούν και αφού πρώτα στο 47’ η Παντελιάδου σημάδεψε το δοκάρι, στο 59’ η Μάρκου, από πάσα της Ντιμιτρίγεβιτς, πέτυχε το 2-0. Η ελληνική ομάδα δε σταμάτησε να πιέζει τις Βορειοϊρλανδές και στο 73’ η Χατζηγιαννίδου με εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 3-0. Δύο λεπτά μετά η Ντιμιτρίγεβιτς, από ασίστ της Γεωργίου, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, που ήταν και το τελικό σκορ.
Διαιτητής: Σουζάνα Στρπκοβα (Σλοβακία).
ΠΑΟΚ: Πελετίδου, Γεωργίου, Βλασιάδου, Χατζηγιαννίδου, Χαμαλίδου (69’ Σακελλάρη), Γκάτσου, Μάρκου, Κακαμπούκη, Δημητρίου (90’ Γιάννου), Παντελιάδου, Ντιμιτρίγεβιτς (80’ Μουρατίδου).
ΓΚΛΕΝΤΟΡΑΝ: Μακ Κίνον, Τιμόνεϊ, Γκαμπλ, Μπάιλι, Κάρλετον, Γουέιντ, Ριντ, Μακλίν (84’ Μακκί), Φόι, Ρόγκαν, Μάρτιν.

Κώδικας: Επιλογή όλων
https://www.facebook.com/paokwf/posts/10153087797025060?fref=nf
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό Ale » Τετ 12 Αύγ 2015, 02:33

Εύγε, κοριτσάρες!!! :opaokara:
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 12 Αύγ 2015, 09:13

ΜΠΡΆΒΟ!
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό stelyk » Πέμ 13 Αύγ 2015, 16:43

Με καποια σκοπιανικια ομαδα ονοματι ντραγκον,
2ο ματς για τσουλου ειναι, στο 81' της αναμετρησης και το σκορ ειναι 10-0 υπερ μας!!! :shock:
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό stelyk » Πέμ 13 Αύγ 2015, 16:58

ΤΕΛΙΚΟ
Εικόνα

:opaokara:
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Γενική συζήτηση περί Γυναικείου Ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ (2015-2

Δημοσίευσηαπό eorptol » Πέμ 13 Αύγ 2015, 17:03

Μπράβο
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Μπαρκαρούτσος και 9 επισκέπτες