Branislav "The Tiger" Prelević

Οτιδήποτε αφορά παίκτες και προπονητές που τίμησαν (ή και ατίμασαν...) τη φανέλα με το δικέφαλο...

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό apple64 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 15:24

Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ άνθρωπος του ΠΑΟΚ που λέει καθαρά και όμορφα τι αντιμετωπίζει και πια είναι η πραγματικότητα.

Την ίδια ώρα που κάποιοι ονειρεύονταν να διατηρήσουμε ή και να ενισχύσουμε το ρόστερ του Μαΐου. Εκτός κάθε λογικής.

Στην θέση του, ή θα έβγαινα κάθε ημέρα και θα έκραζα ονομαστικά κάθε "οπαδό" που θα έλεγε τέτοιες βλακείες.
Ή απλά θα έφευγα. Αυτός κάνει το πρώτο με αστική ευγένεια και το δεύτερο στην πράξη.

Αυτό που λέει ο Μπάνε είναι πως τα χειρότερα είναι μπροστά μας. Μπροστά μας. Ήδη φέτος η τετράδα είναι μακρινό όνειρο. Έχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ να το γράφω. Του χρόνου; Του χρόνου μάλλον θα μιλάμε για την εξάδα με δέος.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 20 Ιούλ 2018, 15:24

Τα σημεία που ξεχώρισα εγώ, πέρα από αυτό που λέει ο τίτλος...




Μπάνε Πρέλεβιτς έγραψε: Ο Μαργαρίτης φέτος είχε τρεις προτάσεις, όχι μόνο από τον Προμηθέα. Είχε κι άλλες δύο προτάσεις, που αν τις ακούσεις... Προς τιμήν του το παιδί έμεινε στην ομάδα.





- Σε αυτή την κατάσταση είναι ο ΠΑΟΚ; Γιατί ακόμα και τώρα ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει.

«Σε αυτή την κατάσταση είναι. Ακόμα και τώρα διαπραγματευόμαστε κάθε πεντοχίλιαρο, ό,τι μπορούμε.





- Μπορεί να πει κάποιος ότι θα είχε στόχο να πάει στον τελικό του Κυπέλλου, αν τον ευνοούσε η κλήρωση, ας πούμε ή να πάει στο Final Four του Champions League.

«Δεν θέλω να βάλω στόχους, γιατί βάζω πίεση στην ομάδα. Αυτούς τους στόχους δεν θέλω να τους βάζω. Δεν πιστεύω πως είναι σωστό για την ομάδα. Δεν θέλω να βάλω πίεση στην ομάδα ποτέ, γιατί λίγες είναι οι ομάδες και οι λίγοι είναι οι άνθρωποι, που ξέρουν να διαχειριστούν την πίεση από την πρώτη μέρα της προετοιμασίας. Λυγίζουν μετά. Είμαι περισσότερο του σκεπτικού ότι θέλω να κάνω ένα σύνολο, να διεκδικώ τα πάντα και όπου με πάει, πάντα έχοντας στο μυαλό μου ότι όντως θέλω όχι μόνο να πάω στο Final Four του Champions League, αλλά να το κερδίσω κιόλας. Θέλω να κερδίσω το Κύπελλο, αλλά δεν θέλω να το περάσω αυτό στην ομάδα. Δεν το θεωρώ σωστό. Βάζεις ένα μεγάλο βάρος στους ώμους από την πρώτη μέρα. Κάποια στιγμή αρχίζει και σε λυγίζει».






- Ναι, αλλά στη δική σου εποχή, όταν έπαιζες, το γήπεδο ήταν πάντα γεμάτο.

«Αν συγκρίνεις το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ του ΠΑΟΚ τότε, θα δεις ότι ο ΠΑΟΚ στο ποδόσφαιρο περνούσε τις χειρότερες εποχές».

- Άρα, είναι και θέμα πώς πάει η ομάδα;

«Ήταν τότε οι χειρότερες εποχές του ποδοσφαίρου. Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη δεκαετία στο μπάσκετ ήταν στις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Το γήπεδο ήταν στο κέντρο της πόλης. Μπορούσες να πας με τα πόδια. Όλα αυτά παίζουν ρόλο. Απλά, στην επόμενη φάση δεν έχουμε μπει. Δεν την έχουμε προβλέψει. Όπως τώρα προβλέπουμε ποια θα είναι η επόμενη φάση του σωματείου».





«Από τεχνογνωσία, και δεν μιλάω για μένα, είμαστε από τους καλύτερους στην Ευρώπη. Βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω».





- Είναι σπάνιο αυτό που έκανε φέτος ο ΠΑΟΚ, όταν έφτασε να παίζει με τέσσερις ξένους και μάλιστα σε διπλά παιχνίδια την εβδομάδα.

«Πρέπει να βρεις αυτό που θέλεις στην τιμή που θέλεις. Και βρέθηκε ο Πέτεγουεϊ. Πήρε όλα τα χρήματα από την πρώην ομάδα του, την Ναντέρ, και στην ουσία ήρθε σε εμάς για κάτι παραπάνω. Και πήρε κάτι ψίχουλα. Ακόμη έχει να πάρει, αλλά θα τα πάρει».






- Τα πήρε στη Σάσαρι, όπου ήδη υπέγραψε...

«Ακριβώς, πήρε την υπεραξία του. Δεν είναι μόνο τι σου χρειάζεται, αλλά και να βρεθεί τη στιγμή που το χρειάζεσαι και στην τιμή που το χρειάζεσαι. Για να συμβεί αυτό όμως ξέρεις τι παρακολούθηση της αγοράς πρέπει να υπάρχει; Σε 24ωρη βάση. Τι γίνεται στην Κίνα, στην Ιαπωνία, στην Ευρώπη, στην G-League. Ποιος είναι ελεύθερος, μίλα με τους μάνατζερ, μίλα με Αμερική, μίλα με Κίνα...»





- Για να κλείσω το θέμα που έλεγες πριν με τους διαιτητές. Πέρσι, ίσως για πρώτη φορά, είδαμε τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται τόσο έντονα για τη διαιτησία στο πρώτο κομμάτι της χρονιάς ειδικά. Θεωρείς ότι το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ δεν έχει ισχυρό ιδιοκτήτη είναι ένας λόγος για τον οποίο δεν αντιμετωπίζεται με τον τρόπο που πρέπει;

«Καταρχάς είμαι εναντίον της διαμαρτυρίας στους διαιτητές. Βεβαίως, κάνουμε ο,τι είναι καλό για την ομάδα. Κάποια στιγμή αποφασίσαμε ότι αναγκαστικά πρέπει πλέον να κάνουμε διαμαρτυρίες γιατί είναι ένας τρόπος πίεσης για να μας παίζουν δίκαια. Σίγουρα ένας από τους λόγους είναι και η έλλειψη μίας μεγάλης προσωπικότητας, μιας οικονομικής δύναμης. Όλα αυτά είναι συνδεδεμένα. Ένα πράγμα χωρίς ηγέτη δεν μπορεί να προχωρήσει. Εμείς αυτή τη στιγμή τον έχουμε στο ποδόσφαιρο, μπορεί να γίνει και στο μπάσκετ».






- Σε αυτά τα χρόνια της διοίκησης πρωτοδικείου, ποιο είναι ένα λάθος που θυμάσαι και θα ήθελες να το έχεις προβλέψει νωρίτερα;

«Γενικά, είμαι της φιλοσοφίας πως πάντα κάθε εμπόδιο είναι για καλό. Και ότι κάθε λάθος είναι μάθημα. Γι' αυτό τώρα κάνω πρόβλεψη, για να μην κάνω λάθη μετά. Τώρα αυτή είναι η στιγμή που, αν γίνει κάτι παραπέρα, θα είναι λάθος. Ο,τι έχει γίνει μέχρι τώρα, μας έδωσε ένα μήνυμα κι ας ήταν λάθος. Κάθε άνθρωπος που δουλεύει κάνει λάθη. Τα λάθη είναι μαθήματα και τα διορθώνεις».





- Τι ΠΑΟΚ περιμένουμε να δούμε την καινούργια χρονιά;

«Ανάλογα τι ρόστερ θα κάνουμε. Οι δυνατότητές μας είναι συγκεκριμένες. Δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε τον Πέτεγουεϊ που τον θέλαμε. Επειδή παίρνουμε παίκτες, όποτε ευνοεί το timing, δεν μπορείς να προβλέψεις αυτό το πράγμα. Θα φανεί. Αυτό που θέλουμε είναι το αγωνιστικό στιλ να μην αλλάξει και να έχουμε φιλοδοξίες για κάτι ακόμη καλύτερο. Δεν είναι λάθος να έχεις φιλοδοξίες».






«Εμείς οι παλιοί παίκτες έχουμε άρρωστο εγωισμό. Δηλώνω όμως ότι στο σημερινό μπάσκετ δεν θα μπορούσα να παίξω ούτε ένα δευτερόλεπτο. Λόγω της δύναμης και της ταχύτητας. Δεν έχει σχέση με το ταλέντο. Βεβαίως, αν είχαμε κι εμείς τότε προσαρμοσμένη προπόνηση και τα σχετικά, θα ήταν αλλιώς. Έτσι όπως ήμασταν, όμως, είναι σαν slow motion. Δες ένα ματς της δεκαετίας του 90' και μετά πήγαινε πιο πίσω. Στη δεκαετία του 70' περπατάνε».




- Είχαμε τότε και την επίθεση των 30 δευτερολέπτων.

«Έλεγα εγώ στον Κόρφα: "Ήρεμα, Τζόνι". Έκανε ο Κόρφας ντρίμπλες 10 δευτερόλεπτα να πάρουμε ανάσα. Τούκου-τούκου-τούκου... Δεν μπορούσες να την πάρεις την μπάλα. Ο αμυντικός τον άφηνε μετά και τελικά τρώγαμε 15-20 δευτερόλεπτα στην ξεκούραση. Πλέον αν δεν είσαι αθλητής, δεν παίζεις μπάσκετ. Ξέχνα το. Αν προσθέσεις και το ταλέντο, γίνεσαι σούπερ παίκτης. Αλλά αν δεν είσαι αθλητής δεν έχεις καμία τύχη. Μέχρι ένα συγκεκριμένο επίπεδο».





- Γυρίζω λίγο πίσω την κουβέντα. Πέρσι συζητήθηκε, από μερίδα του κόσμου, το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ πήρε δανεικό παίκτη (Χαραλαμπόπουλο) από τον Παναθηναϊκό.

«Και όταν ήμουν εγώ προπονητής, είχαμε πάρει τον Ξανθόπουλο από τον Παναθηναϊκό και μας βοήθησε. Ακόμη και ο Εμπαπέ, νομίζω είναι δανεικός από την Μονακό στην Παρί. Αυτές είναι ξεπερασμένες σκέψεις. Από τη στιγμή που εξυπηρετούνται και κερδίζουν και οι δύο ομάδες, αλλά και ο παίκτης, δεν βλέπω το πρόβλημα».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό desperando » Παρ 20 Ιούλ 2018, 15:35

Θέλω να πιστεύω ότι η σημερινή συνέντευξη Μπάνε είναι μια μορφή πίεσης προς τον Σαββίδη
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 15:49

desperando έγραψε:Θέλω να πιστεύω ότι η σημερινή συνέντευξη Μπάνε είναι μια μορφή πίεσης προς τον Σαββίδη

Ίσως να είναι κι αυτό...
Θα μπορούσε όμως να είναι και μια πρόωρη εξαγγελία του Ιβάν ως μελλοντικού ιδιοκτήτη, κατόπιν συνεννόησης...
Πολύ de facto τις κόβω τις δηλώσεις του, για τελευταία του χρονιά και δεν θα τις έκανε δίχως να ξέρει το μέλλον...

Τουλάχιστον αυτό εκτιμώ και πιστεύω, μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης του, ως Πρόεδρος Πρωτοδικείου...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Παλαιολόγος » Παρ 20 Ιούλ 2018, 16:07

συμφωνω,μοχλος πιεσης ειναι
Τὸ δὲ τὴν πόλιν σοι δοῦναι, οὔτ’ ἐμόν ἐστιν οὔτ’ ἄλλου τῶν κατοικούντων ἐν ταύτῃ· κοινῇ γὰρ γνώμῃ πάντες αὐτοπροαιρέτως ἀποθανοῦμεν καὶ οὐ φεισόμεθα τῆς ζωῆς ἡμῶν
Άβαταρ μέλους
Παλαιολόγος
 
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2015, 12:10

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 20 Ιούλ 2018, 19:02

«Ο Ιβάν μπορεί να κάνει Μπάγερν τον ΠΑΟΚ και να τον βάλει Ευρωλίγκα»!

Να πουμε κατι για τα οικονομικα, αλλα στα "μπακάλικα".
Αν παρουμε τα χρηματα απο 2-3-4 συμβολαια του ποδοσφαιρικου ροστερ, δεν θα φτιαχναμε μια καλη, σταθερη ομαδα στο μπασκετ;

Και με τον Ιβάν μπροστάρη, εγω λεω θα ειχαμε 4 ή και 5 χιλιαδες διαρκειας στο Παλατάκι.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό thomkat » Παρ 20 Ιούλ 2018, 19:19

Τις δηλώσεις τις εκλαμβάνω ως ξεκαθάρισμα της διάθεσης από έναν άνθρωπο που υπήρξε πάντα καθαρός μαζί μας.Έναν χρόνο πριν, ειδοποιεί προς πάντες τους ενδιαφερόμενους ότι αυτό ήταν, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω και ήρθε η ώρα να αποχωρήσω.Όπως πάντα κύριος και ειλικρινής απέναντί μας, όπως πάντα με το καλό του ΠΑΟΚ σαν κινητήρια δύναμη στο μυαλό του.Τι να πεί κανείς για αυτόν τον άνθρωπο, είσαι και θα είσαι η μεγαλύτερη καψούρα μου.
thomkat
 
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 14:21

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό alp920 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 19:25

Respect
Τίποτα άλλο.Αυτα που λέει είναι για σεμινάριο τρόπου σκέψης.Ηταν και είναι πολύ μπροστά.
Όλοι μιλάνε και καθένας ακούει μονάχα την δική του φωνή.

Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
alp920
 
Δημοσιεύσεις: 1999
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 09:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Dimitris_L4 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 19:49

Με ανατριχιασες ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΜΠΑΝΕ...ολα αυτα που ειπες ειναι για σεμιναριο...
Απο μενα ειχες εχεις και θα εχεις απεριοριστο σεβασμο..σε ευχαριστω για οτι εχεις κανει..
Άβαταρ μέλους
Dimitris_L4
 
Δημοσιεύσεις: 3636
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2015, 12:41

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 20:07

john4serres έγραψε:«Ο Ιβάν μπορεί να κάνει Μπάγερν τον ΠΑΟΚ και να τον βάλει Ευρωλίγκα»!

Να πουμε κατι για τα οικονομικα, αλλα στα "μπακάλικα".
Αν παρουμε τα χρηματα απο 2-3-4 συμβολαια του ποδοσφαιρικου ροστερ, δεν θα φτιαχναμε μια καλη, σταθερη ομαδα στο μπασκετ;

Και με τον Ιβάν μπροστάρη, εγω λεω θα ειχαμε 4 ή και 5 χιλιαδες διαρκειας στο Παλατάκι.


100%. Ο κοσμος εχει δειξει οτι αν υπαρχει οραμα θα ειναι εκει.
Dimg4
 

Διαφωνώ με πρόταση Prelević

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 21:48

Σέβομαι τον Πρέλεβιτς όμως διακρίνω μια "σκοπιμότητα" στον τρόπο με τον οποίο αναφέρεται στον Ιβάν Σαββίδη. Κατά την άποψή μου, η εμπλοκή της οικογένειας Σαββίδη στο μπάσκετ θα είναι σε βάρος της ΠΑΕ. Το να συγκρίνουμε τον ΠΑΟΚ με Μπάγερν, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ είναι κάτι που ξεπερνά τη λογική μου. Είμαστε σε μια κατάσταση δήθεν...
Το ποδόσφαιρο (η ΠΑΕ ΠΑΟΚ) για να κάνει ένα βήμα μπροστά, έχει ανάγκη και απο το 1 εκ. ευρώ του ιδιοκτήρη, πόσο μάλλον όταν μια ΚΑΕ όπως τη θέλει ο Πρέλεβιτς έχει προϋπολογισμούς 30 και 50 εκατ. ευρώ. Αυτά τα ποσά θα "στερούνται" απο την ΠΑΕ ΠΑΟΚ με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό. Ποιά Λέγκια Βαρσοβίας? Άλλο τυρί δεν είχε να ρίξει στη φάκα ο Μπάνε? Να με συγχωρείτε αλλά εγώ έτσι το βλέπω.
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό hellrider » Παρ 20 Ιούλ 2018, 23:14

Ήμουν διακοπές γυρίζω απόψε και βλέπω "ΜΠΑΝΕ : του χρόνου φεύγω από τον ΠΑΟΚ". Τρώω τεράστια κεραμίδα και αφού ρουφάω όλη την συνέντευξη της ΣΗΜΑΙΑΣ ΜΑΣ στο τέλος όταν του ζητάνε να πει κάτι για τον ΠΑΟΚ λέει "Δεν μπορώ να πω με μια λέξη τι σημαίνει για μένα ο ΠΑΟΚ" και κάπου εκεί βουρκώνω και παραλίγο να "τα μπήξω" κανονικά!

Κατά πάσα πιθανότητα είναι όντως μοχλός πίεσης προς Σαββίδη. ΟΜΩΣ το σίγουρο είναι ότι θα φύγει.Και είναι ειλικρινής σε αυτό που λέει.Ακόμα και η Κυμη μπορεί να σου πάρει παίκτες πλέον.

Εγώ ξέρω 2 πράγματα :

1. Αν πάρει την ομάδα ο Σαββίδης ή κάποιος άλλος με παρόμοια φράγκα και μείνει ο ΜΠΑΝΕ και όλοι οι υπόλοιποι τότε ο ΠΑΟΚ θα ξανακάνει πρωταθλητισμό και θα ξαναμπεί στην ελίτ της Ευρώπης! Αλλά χρειάζονται και τα 2. Και σε καμία περίπτωση δεν χρειάζονται 30 και 50 εκατ. που γράφει ο Aye4. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι γαύρος ούτε βαζελος να χρειάζεται τρελά ποσά στο μπάσκετ για να κάνει ομαδαρα!

2. Αν φύγει του χρόνου και δεν έχει έρθει ο ιδιοκτήτης που λέει η ομάδα ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ!

Εγώ στην συνέντευξη έναν τίτλο μόνο μπορώ να βάλω :

ΥΠΟΣΤΟΛΗ ΣΗΜΑΙΑΣ !!!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Παλαιολόγος » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 00:03

με 8,9 μυρια αν δεν κανω λαθος εχει σηκωσει τιτλο ο ολυμπιακος στο μπασκετ,καπου εκει ειναι και το μπατζετ του παναθηναικου

τι 30 και 40 βρε παιδια
τα βαζουν ρωσοι,τουρκοι ναι
εχουν και μεγαλυτερες πιθανοτητες εν τελει για τον τιτλο,αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο,αν ητν θα το παιρναν καθε χρονο
Τὸ δὲ τὴν πόλιν σοι δοῦναι, οὔτ’ ἐμόν ἐστιν οὔτ’ ἄλλου τῶν κατοικούντων ἐν ταύτῃ· κοινῇ γὰρ γνώμῃ πάντες αὐτοπροαιρέτως ἀποθανοῦμεν καὶ οὐ φεισόμεθα τῆς ζωῆς ἡμῶν
Άβαταρ μέλους
Παλαιολόγος
 
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2015, 12:10

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 03:29

Μπάνε Πρέλεβιτς έγραψε:«Από τεχνογνωσία, και δεν μιλάω για μένα, είμαστε από τους καλύτερους στην Ευρώπη. Βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω».



Γι'αυτό δεν χρειαζόμαστε 50.000.000€ για να κάνουμε το μπαμ στην Ευρώπη.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 03:35

«Ο Ιβάν μπορεί να κάνει Μπάγερν τον ΠΑΟΚ και να τον βάλει Ευρωλίγκα»!

Ο Μπάνε Πρέλεβιτς στο β' μέρος της μεγάλης συνέντευξης του στο SDNA μιλάει για το μέλλον του ΠΑΟΚ: Ιβάν Σαββίδης, μοντέλο Μπάγερν και Ευρωλίγκα!

Σχεδόν σε όλο το δεύτερο κομμάτι της συνέντευξης Πρέλεβιτς, η κουβέντα περιστρέφεται ολοκληρωτικά γύρω από το πρόσωπο του Ιβάν Σαββίδη και την επόμενη ημέρα. Ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ επαναλαμβάνει χωρίς φόβο και πάθος τις λέξεις σωτήρας και ευεργέτης! «Χωρίς αυτόν θα είχαμε την τύχη της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ θα είχε πέσει στη Β' Εθνική» δηλώνει χωρίς περιστροφές.

Στο μυαλό του Πρέλεβιτς υπάρχει συγκεκριμένο σκεπτικό που φέρνει τον ΠΑΟΚ εντός των επόμενων ετών ανάμεσα στα κορυφαία κλαμπ της Ευρώπης σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο. Ο Μπάνε βλέπει τον μπασκετικό ΠΑΟΚ πολύ σύντομα στην Ευρωλίγκα όπως προκύπτει από τα λεγόμενά του, αρκεί να υπάρχει ισχυρός ιδιοκτήτης. Δηλαδή ο Σαββίδης ή εναλλακτικά κάποιος άλλος, με αυτό το βεληνεκές.
Το άρθρο συνεχίζεται μετά τη διαφήμιση

Ο ισχυρός άνδρας του μπασκετικού ΠΑΟΚ χρησιμοποιεί το παράδειγμα της Μπάγερν Μονάχου και επαναλαμβάνει ότι αυτή θα είναι η τελευταία του χρονιά στον ΠΑΟΚ, αφιερώνοντας όλο του το «είναι» προκειμένου να ξεφύγει η ομάδα από το καθεστώς διοίκησης Πρωτοδικείου.

Δεν θα υπήρχε ΠΑΟΚ αν δεν εμφανιζόταν ο Σαββίδης, ενδεχομένως να είχε πέσει Β' Εθνική...

- Τι θα γινόταν στην ΚΑΕ αν δεν εμφανιζόταν κάποια στιγμή στον ΠΑΟΚ ο Σαββίδης;

«Δεν θα υπήρχε ο ΠΑΟΚ. Ενδεχομένως να είχε πέσει στην Β' Εθνική, όπως η ΑΕΚ. Κάπως έτσι. Και θα είχαν χάσει όλοι χρήματα. Και πρώτα το κράτος. Τώρα όλοι πληρώνονται. Ισως κάποιοι με μικρή καθυστέρηση, αλλά όλοι πληρώνονται. Κανείς δεν έχει χάσει κάτι. Δεν λειτουργούμε σαν ελβετικό ρολόι, αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο δυνατό».

- Αν ερχόταν σήμερα ένας νέος ιδιοκτήτης, με την εμπειρία σου, πόσος χρόνος θα χρειαζόταν για να μπορέσει να πρωταγωνιστήσει ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα;

«Και τώρα παίζει σοβαρό ρόλο. Και τώρα πρωταγωνιστεί. Και μάλιστα με λίγα χρήματα. Το πρώτο, που πρέπει να κάνει ο καινούριος ιδιοκτήτης είναι να οργανώσει την ανώνυμη εταιρεία. Να επενδύσει σε ανθρώπινο δυναμικό. Ολα τα άλλα μετά έρχονται πολύ πιο εύκολα και μπορεί να κρατήσει μία τρίτη ή πέμπτη θέση. Αν θέλει να πρωταγωνιστήσει αγωνιστικά, ποιος πρέπει να είναι ο στόχος μίας ομάδας; Στην Ευρώπη έχουμε FIBA και Ευρωλίγκα. Δύο διαφορετικά σκεπτικά, δύο διαφορετικές φιλοσοφίες. Δεν θέλω να κρίνω ποια είναι καλύτερη. Αυτό το κρατάω για μένα. Στόχος κάθε ομάδας είναι να παίξει στην Ευρωλίγκα. Δεν πρέπει να πάρει πρωτάθλημα στην Ελλάδα για να παίξει στην Ευρωλίγκα. Η Ευρωλίγκα λειτουργεί άκρως τεχνοκρατικά. Θα πας εκεί, θα δει ότι έχεις έναν ισχυρό ιδιοκτήτη, έχεις μια ισχυρή ΚΑΕ, δίνεις ένα επιχειρηματικό σχέδιο. Στόχος κάθε ιδιοκτήτη, που θέλει να έρθει, είναι στην επόμενη φορά, που η Ευρωλίγκα θα βάλει καινούριες ομάδες, γιατί αίσθησή μου είναι ότι θα γίνει κι αυτό, να είναι εκεί ο ΠΑΟΚ».

Δείτε το σήμα της Μπάγερν, αυτό πρέπει να είναι το μέλλον του ΠΑΟΚ στο μπάσκετ. Έχει δυνατότητα και το σωστό τάιμινγκ.

- Με τα δεδομένα, που έχουμε, ο Ιβάν Σαββίδης φαίνεται να είναι μονόδρομος για την ΚΑΕ...

«Η λύση υπάρχει. Είναι δίπλα μας. Το καλύτερο μοντέλο για τον ΠΑΟΚ είναι το μοντέλο της Μπαρτσελόνα, της Ρεάλ, μεγαλύτεροι σύλλογοι ποδοσφαίρου στον κόσμο, και τελευταίως της Μπάγερν. Η ίδια, δηλαδή, ανώνυμη εταιρεία να είναι το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ. Αυτό πρέπει να είναι το μοντέλο του ΠΑΟΚ. Αυτό είναι το μοντέλο, που θα πάει την ομάδα στο επίπεδο, που θέλει. Θα διεκδικήσει την θέση στην Ευρωλίγκα και όχι με πολλά χρήματα. Ναι μεν πρέπει να έχεις χρήματα, αλλά δεν θα πετάς δεκάδες εκατομμύρια. Θα πας με μία σωστή λογική και έναν προγραμματισμό. Να σου δείξω κάτι; Επειδή το ψάχνω. Δείτε το σήμα της Μπάγερν Μονάχου (σ.σ. εδώ ο Μπάνε ανοίγει το κινητό του και μας δείχνει μια φωτογραφία που έχει αποθηκεύσει). Football Club Bayern και από κάτω Basketball. Αυτό πρέπει να είναι το μέλλον του ΠΑΟΚ στο μπάσκετ. Γιατί έχει δυνατότητα πλέον. Τώρα είναι το σωστό τάιμινγκ. Γιατί στο ποδόσφαιρο έχουμε ισχυρό ιδιοκτήτη με οικονομική δυνατότητα. Είναι μεγάλη προσωπικότητα, ισχυρή προσωπικότητα, έχει όλα αυτά, που χρειάζονται. Η ΠΑΕ είναι οργανωμένη στα παγκόσμια πρότυπα, έτσι θα μπορείς να προσθέσεις μία υπεραξία».

- Άρα λες ότι ο σύλλογος πρέπει να μπει δίπλα στην Ρεάλ, την Μπαρτσελόνα, την Μπάγερν...

«Ναι, με το μπάσκετ θα μπει εκεί απευθείας! Αυτή είναι η πρόσθετη αξία, ότι θα μπει στα μεγαλύτερα κλαμπ της Ευρώπης. Πρόσφατα η Λέγκια Βαρσοβίας έκανε επαγγελματικό μπάσκετ. Υπήρχε μία ομάδα, που ταλαιπωρείτο, αλλά τώρα την πήρε η ομάδα του ποδοσφαίρου, και πάει πλέον να κάνει πρωταθλητισμό στην Πολωνία. Μπορεί να διεκδικεί και συμμετοχή στην Ευρωλίγκα σε κάποια χρόνια».

- Ο Ιβάν Σαββίδης έχει βοηθήσει πολύ τον ΠΑΟΚ, αλλά είναι ψημένος να πάρει και το μπάσκετ; Εχει γίνει κάποια πιο συγκεκριμένη προσέγγιση για να βγει μπροστά στο μπάσκετ;

«Αυτός πρέπει να είναι στόχος όλων μας. Εγώ είμαι αποφασισμένος, όπως σας είπα επειδή η διοίκηση Πρωτοδικείου δεν μπορεί πλέον να προσφέρει τίποτα και επειδή είναι και η τελευταία χρονιά, που ασχολούμαι, να δώσω όλες μου τις δυνάμεις για να βρει ιδιοκτήτη ο ΠΑΟΚ. Τώρα είναι το τάιμινγκ. Κάθε μέρα, που περνάει πλέον, είναι εις βάρος της ανώνυμης εταιρείας».

- Όλοι θέλετε τον Ιβάν Σαββίδη στο τιμόνι και του μπάσκετ. Πως είναι στο μυαλό σου αυτή η προοπτική;

«Το μοντέλο "ένας πληρώνει και οι άλλοι περνάνε καλά", έχει τελειώσει. Στο τελευταίο ραντεβού, που ήμουν στην Βαρκελώνη, που ήταν επιχειρηματικό μίτινγκ της Ευρωλίγκας, είπαν οι άνθρωποι ότι αυτή την στιγμή ο μέσος όρος συμμετοχής στις ομάδες της Ευρωλίγκας στο οικονομικό κομμάτι είναι 61% από τα έσοδα και 39% από τους ιδιοκτήτες. Το θεωρούν πολύ μεγάλο ποσοστό το 39% και λένε ότι πρέπει να μειωθεί άμεσα, γιατί δεν θα υπάρχει μέλλον».

- Μέχρι τώρα έχουν γίνει κάποιες επαφές ή προτάσεις για κάποιον ιδιοκτήτη στον ΠΑΟΚ;

«Δεν έχει γίνει κάποια σοβαρή συζήτηση. Για ποιο λόγο, δεν γνωρίζω. Μήπως επειδή δίπλα μας είναι η λύση; Αφού δίπλα μας είναι. Τι μπορεί να σκεφτεί κάποιος και δεν έρχεται: να έρθω εγώ στον ΠΑΟΚ, ενώ δίπλα σας είναι η λύση; Ο Ιβαν Σαββίδης δηλαδή. Δεν μπορεί να βρεις καλύτερη λύση. Αυτή είναι».

- Να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και να σου πω ότι έρχονται κάποιοι στις γενικές συνελεύσεις και λένε ότι σας αρέσει εκεί, που είστε, και δεν ψάχνετε για ιδιοκτήτη;

«Για αυτό και απαντώ εγώ. Τελευταία χρονιά ασχολούμαι. Δεν θέλω άλλο. Δεν το κάνω αυτό για να εξασφαλίσω κάτι, να μείνω στην ομάδα. Είναι η τελευταία μου χρονιά στον ΠΑΟΚ. Εδώ, που τα λέμε, αν ήθελε κάποιος να αναλάβει, δεν θα ερχόταν; Κατ' αρχάς οι γενικές μας συνελεύσεις είναι ανοιχτές. Ερχονται αυτοί, που έχουν δικαίωμα να είναι μέσα, έρχεται δικηγόρος, έρχεται ορκωτός λογιστής, κάνουμε ανάλυση των οικονομικών στοιχείων, γίνονται όλα αυτά, που πρέπει να κάνει μία ανώνυμη εταιρεία. Δεν έχει εμφανιστεί κανένας ποτέ. Για να προσεγγίσουμε κάποιον, κάναμε 4 με 5 φορές αύξηση μετοχικού κεφαλαίου. Μήπως κάποιος έρθει. Κάνεις μία αύξηση και άμα έρθει κάποιος, την παίρνει την ομάδα. Δεν έχει εμφανιστεί κανείς ποτέ. Τζάμπα δώσαμε τα λεφτά γιατί η αύξηση είναι 2-3 χιλιάρικα. Αυτά όλα είναι λόγια. Και εγώ τους ανθρώπους δεν τους κρίνω από τα λόγια, αλλά από τις πράξεις. Από την στιγμή, που πράξεις δεν υπάρχουν, ο καθένας μπορεί να λέει ό, τι θέλει. Να είναι τζάμπα μπάγκας. Τζάμπα μάγκας, όμως, δεν μπορείς να είσαι στον ΠΑΟΚ».

- Θέλω να σε ρωτήσω και για ποδόσφαιρο επειδή ήσουν πέρσι σε πολλά ματς στην Τούμπα.

«Είμαι ποδοσφαιρόφιλος».

- Ποια είναι η άποψή σου για τον τρόπο που έχασε ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα;

«Δεν μπορώ να στο απαντήσω αυτό, γιατί δεν έχω άποψη. Για να έχω μία συγκεκριμένη άποψη, πρέπει να ζω τα πράγματα από κοντά. Είναι αυτό που είπα και νωρίτερα. Άποψη χωρίς ευθύνη δεν είναι άποψη για μένα. Είναι άποψη του καφενείου. Να το ζήσεις από κοντά, να έχεις ευθύνη για την άποψή σου και μετά να την εκφράσεις. Δεν έχω άποψη. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι, με μαθηματική ακρίβεια, θα κερδίσει κάποια στιγμή το πρωτάθλημα. Αυτό αισθάνομαι ως φίλαθλος».

- Γιατί;

«Η οργάνωση που έχει πλέον, ο τρόπος που λειτουργεί, ο ιδιοκτήτης που έχει, θα τον οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια εκεί κάποια στιγμή. Απλά η μαγική λέξη είναι η υπομονή. Γιατί όταν το πάρεις μία φορά, μετά ξεχνάς τα άλλα. Τα έχω ζήσει από το μπάσκετ. Περιμέναμε, περιμέναμε, περιμέναμε. Μετά το πήραμε και θέλαμε το ευρωπαϊκό. Οι απαιτήσεις μετά ανεβαίνουν. Παίρνεις ξανά το πρωτάθλημα και λες σιγά».

- Κλείνοντας αυτό το κομμάτι για τον ΠΑΟΚ και τον Ιβάν Σαββίδη, πώς θα τον χαρακτήριζε με τρεις λέξεις;

«Σωτήρας, ευεργέτης, ηγέτης».

Στον επίλογο της συζήτησής μας, ζητήσαμε από τον Μπάνε Πρέλεβιτς να μας πει δύο κουβέντες για ορισμένες ξεχωριστές προσωπικότητες του ελληνικού μπάσκετ. Αλλά και το τι σημαίνει ο ΠΑΟΚ για αυτόν, μετά από περίπου 30 χρόνια στην Ελλάδα και κάτι λιγότερο στον «Δικέφαλο του Βορρά».

Η αναφορά του στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο είναι εκείνη, που στέκεται κανείς περισσότερο, αφού τόνισε ότι θα ήταν ο ιδανικότερος πρόεδρος του μπασκετικού ΠΑΟΚ.

-Δημήτρης Γιαννακόπουλος: «Ο Δημήτρης, έτσι όπως διοικεί τον Παναθηναϊκό, είναι ιδανικός πρόεδρος για τον ΠΑΟΚ. Αλλά δυστυχώς έχει τον Παναθηναϊκό (γέλια). Αυτός είναι ιδανικός για τον ΠΑΟΚ, δεν υπάρχει. Αυτό πιστεύω. Δεν το προτείνω να είναι, αλλά με την τρέλα που έχει και τον τρόπο που λειτουργεί είναι ιδανικός για ΠΑΟΚ. Δυστυχώς δεν μπορεί, έχει άλλη ομάδα».

-Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος: «Προσέφεραν πάρα πολλά στο μπάσκετ. Λειτουργούν πλέον πάρα πολύ σωστά, μπασκετικά και σαν επιχείρηση η ΚΑΕ. Είναι οπαδοί-ιδιοκτήτες και αυτό για την Ελλάδα είναι καλό μοντέλο. Το καλύτερο μοντέλο είναι οπαδός-ιδιοκτήτης με οικονομική άνεση για να μην υπολογίζει τα χρήματα. Αν είσαι οπαδός-ιδιοκτήτης και χωρίς λεφτά, τότε είσαι επικίνδυνος για την ομάδα και τον εαυτό σου».

-Μάκης Αγγελόπουλος: «Με τον Μάκη έχω καταπληκτική σχέση. Ανήκει κι αυτός σε αυτό το μοντέλο. Αγαπά την ομάδα, αλλιώς δεν θα μπορούσε να κάνει αυτά που κάνει. Ήδη έκανε για την ΑΕΚ απίστευτα πράγματα και σε θέματα οργάνωσης. Η περσινή χρονιά αγωνιστικά ίσως ήταν και η καλύτερη στην ιστορία της ομάδας. Έχει προσφέρει πάρα πολλά και τέτοιοι άνθρωποι είναι αναγκαίοι στο μπάσκετ. Χωρίς αυτούς το άθλημα δεν υπάρχει».

-Βαγγέλης Λιόλιος: «Καινούργια δύναμη, πολλή όρεξη. Πάλι ίδιο μοντέλο: αγαπάω, μπορώ και δίνω. Έχει καταφέρει να κάνει την ομάδα του πρωταγωνίστρια στο ελληνικό πρωτάθλημα και να παίζει Ευρώπη. Μεγάλη υπόθεση, μπράβο του. Του εύχομαι κάθε επιτυχία».

Νίκος Σταυρόπουλος: «Ήταν πριν από μένα στον ΠΑΟΚ και όταν ήρθα το 1988, αλλά και τώρα που ασχολούμαστε με την ομάδα από διαφορετική θέση. Είναι από την αρχή αυτής της προσπάθειας, μια δεκαετία σχεδόν και η συμβολή του είναι τεράστια. Είναι η ήρεμη δύναμη, το καθαρό μυαλό. Είναι ο Μάτζικ».

-Τέλης Ζουρνατσίδης: «Ο μεγαλύτερος μάγειρας στην ομάδα με την καλή έννοια. Πολύ μεγάλο στοιχείο για την ομάδα. Μόνο εγώ μπορώ να ξέρω πόσο μεγάλο στοιχείο είναι ο Τέλης για την ομάδα. Ο άνθρωπος αφήνει τη δουλειά του, που έχει στην οικογενειακή επιχείρηση, και προσφέρει το χρόνο του στην ομάδα. Είναι σπάνιο».

-ΠΑΟΚ: «Ήρθα στην Ελλάδα το 1988, ήμουν 21-21,5 ετών. Στον ΠΑΟΚ είμαι πάνω από 25 χρόνια σε διάφορους ρόλους. Δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω μία λέξη για να πω τι σημαίνει για μένα ο ΠΑΟΚ. Ήρθα από το μέρος που μεγάλωσα και, ύστερα από 25 χρόνια, αυτό είναι σχεδόν το πιο σημαντικό μέρος της ζωής μου. Γι' αυτό δεν μπορώ να βρω και μία λέξη. Δεν περιγράφεται με μία λέξη. Μπορώ να σου πω τι μου αρέσει περισσότερο να είμαι στον ΠΑΟΚ: φίλαθλος. Να αγαπάω την ομάδα, να παίρνω το διαρκείας μου, να πηγαίνω στο γήπεδο, να βλέπω το ματς και να το απολαμβάνω. Αυτό μου αρέσει. Δεν ξέρω αν θα γίνει και πότε, αλλά μου αρέσει».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαίμαχοι Π.Α.Ο.Κ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες