Branislav "The Tiger" Prelević

Οτιδήποτε αφορά παίκτες και προπονητές που τίμησαν (ή και ατίμασαν...) τη φανέλα με το δικέφαλο...

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό stelyk » Δευτ 02 Μαρ 2015, 15:40

Το αντίο ενός τεράστιου

Εικόνα

Το ημερολόγιο δείχνει 2 Μαρτίου 2000. Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στο Παλέ την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πλαίσιο των πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Ένα παιχνίδι, αν μη τι άλλο ιστορικό.
Όχι όμως λόγω της νίκης του ΠΑΟΚ με 67-55, αλλά γιατί η αναμέτρηση αυτή ήταν η τελευταία του Μπάνε Πρέλεβιτς με τον Δικέφαλο στο στήθος. Ο "τίγρης" αγωνίζεται για τρία μόλις λεπτά χωρίς να σημειώσει πόντο και κάπως έτσι πέφτουν οι τίτλοι τέλους μίας τεράστιας καριέρας.

Λίγες εβδομάδες αργότερα, ο ΠΑΟΚ μπαίνει στο "σπίτι" του, στο "Παλατάκι", όμως ο Μπάνε δεν έμελλε να αγωνιστεί ποτέ σε αυτό ως παίκτης του Δικεφάλου. Απίστευτο και όμως αληθινό...

Για τον Πρέλεβιτς, έχουν γραφτεί πολλά και μπορούν να γραφτούν πολλά περισσότερα. Η ουσία είναι πως σχεδόν κανείς δεν φανταζόταν πως ο παίκτης ονόματι Μπράνισλαβ Πρέλεβιτς θα άλλαζε τον ρου της ιστορίας του μπασκετικού Δικεφάλου, όταν ο ΠΑΟΚ τον αποκτούσε το καλοκαίρι του 1988 από τον Ερυθρό Αστέρα. Το πρώτο του δε παιχνίδι με τα "ασπρόμαυρα" έλαβε χώρα στις 23 Αυγούστου 1988, με τον ίδιο να πετυχαίνει 22 πόντους στη φιλική νίκη επί του Ολυμπιακού στο Αλεξάνδρειο, παρουσία 4.500 σχεδόν φιλάθλων...







paok24.com


Ω ΜΠΑΝΕ ΜΠΑΝΕ!!!
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό mariotsaggal91 » Πέμ 05 Μαρ 2015, 07:03

Κανόνισε αν μπει ο Σαββιδης στην ΚΑΕ να μας κανεις καμια κουτσούκελα και μας φέρεις πιςω το φασούλα να μας διχάσει και στο μπάσκετ :lol: :lol: :lol: :lol:
Θα το φωνάζω και θα το λέω Π.Α.Ο.Κ. ολε Π.Α.Ο.Κ. ολε Π.Α.Ο.Κ. ολεο......

Ανώνυμος
Άβαταρ μέλους
mariotsaggal91
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Κυρ 29 Δεκ 2013, 21:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη- Πτολεμαΐδα

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Σάβ 14 Μαρ 2015, 05:03

μακαρι να σου δωσει εν λευκω ο Ιβαν την ομαδα και απλα να σου δωσει ενα μεγαλο μπατζετ. Νομιζω πως θα γινουμε παντοδυναμοι
Dimg4
 

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Κυρ 22 Μαρ 2015, 05:39

Αυτο το παιχνιδι προς τιμην του θα γινει ποτε?
Dimg4
 

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 01 Νοέμ 2015, 16:25

Πρέλεβιτς: «Δεν θα υπήρχε ΚΑΕ ΠΑΟΚ χωρίς τον Ιβάν Σαββίδη»! (pics + vids)

Ο «τίγρης» δε φοβάται, πότε εξάλλου φοβόταν;- να παραδεχθεί, ότι αν δεν βρισκόταν ο Πόντιος επιχειρηματίας στον δρόμο της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, αυτή θα είχε προ πολλού κλείσει! Θα είχε παραδώσει τα κλειδιά, θα είχε κατεβάσει τα κεπέγκια...

Η πολυσυζητημένη εμπλοκή του Ιβάν Σαββίδη στο μπάσκετ του «Δικεφάλου» δεν είναι κάτι που θα συμβεί άμεσα, όπως κακώς πολλοί έχουν προεξοφλήσει, αλλά μπορεί να συμβεί στο μέλλον. Ο Μπάνε Πρέλεβιτς έχει απαντήσεις και γι' αυτό, ενώ για πρώτη φορά βγαίνει δημόσια και παραδέχεται ότι το κύπελλο είναι στόχος για τον ΠΑΟΚ! Όχι, απλά να πάει στον τελικό. Αλλά να το πάρει!

Μιλάει για τις δυσκολίες που βίωσε στα πέντε χρόνια της παρουσίας του στην προεδρική καρέκλα και την περίπτωση του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη. Αν μάλιστα, κρύβει μια έκπληξη αυτή η εξομολόγηση του Μπάνε, είναι ότι παραδέχεται δημόσια την ανάγκη ενίσχυσης της ομάδας.

Σ' αυτά τα πέντε χρόνια παραμονής στην προεδρική καρέκλα, σκεφτήκατε να αποχωρήσετε; Σαν τρόμαξαν τα χρέη και οι υποχρεώσεις προς τρίτους της ΚΑΕ;

«Δεν υπάρχει φόβος. Όταν γνωρίζεις τι σε περιμένει, όταν όλα γίνονται εν γνώσει σου δεν μπορεί κάτι να σε τρομάξει. Διοικώ μαζί με τα υπόλοιπα μέλη έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, ότι όταν έρθει μεγαλομέτοχος στην ομάδα θα φύγω. Εκείνη την στιγμή τελειώνει η δουλειά και η αποστολή μου στην ΚΑΕ ΠΑΟΚ. Θα παραδώσουμε μαζί με τον ερασιτέχνη την ομάδα και θα φύγουμε με καθαρή την συνείδησή μας».

Τι είναι αυτό που μπορεί να φέρει χρήματα, έστω και σ' αυτές τις δύσκολες εποχές, στον ΠΑΟΚ. Ένα μεγάλο όνομα παίκτη, μια καλή πορεία της ομάδας;

«Μόνο η αγωνιστική διάκριση ή οποία, όμως προσέξτε, στον ΠΑΟΚ έφερε προβλήματα! Η ομάδα παίζει στο Eurocup, τα τελευταία χρόνια κατέκτησε δύο φορές την 3η θέση στο πρωτάθλημα, αλλά όλο αυτό έφερε μόνο έξτρα έξοδα στον ΠΑΟΚ. Η αγωνιστική αξία της ομάδας έχει ξεπεράσει την αξία της Ανώνυμης Εταιρίας, βάσει της θέσης της στην μικρή μπασκετική αγορά της Ελλάδας. Για να πεις ότι θα κάνεις πρωταθλητισμό, έστω και στο Eurocup, χρειάζεσαι χρήματα. Πρέπει να υπάρχει κάποιος που θα βάζει αυτά τα χρήματα που λείπουν και δεν μπορείς με τίποτα να τα βρεις στην αγορά. Δυστυχώς, έτσι είναι τα πράγματα, δεν συμφωνώ με όλο αυτό, πιστεύω ότι οι ομάδες πρέπει να αυτοσυντηρούνται, αλλά είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο».

Στο ερώτημα γιατί η ΑΕΚ κατάφερε να βρει επενδυτή, ο Άρης προσέλκυσε επενδυτή, τι απαντάει ο Μπάνε Πρέλεβιτς;

«Από την πρώτη ημέρα που αναλάβαμε ως διοίκηση πρωτοδικείου είπαμε δύο πράγματα. Να σταθεροποιήσουμε την ομάδα, γιατί αναλάβαμε μόλις η ΚΑΕ είχε μπει στο άρθρο 99, στοχεύοντας παράλληλα να κάνουμε ένα είδος εξυγίανσης για να μπορέσουμε ως ομάδα να λειτουργήσουμε στοιχειωδώς. Στην ουσία έπρεπε να επιβιώνουμε. Το ίδιο διάστημα ψάχναμε, θέλαμε να προσελκύσουμε έναν επενδυτή. Δυστυχώς δεν βρέθηκε, αλλά παραμένει βασικός στόχος της διοίκησης μας. Ο ΠΑΟΚ είναι η μοναδική ομάδα στην Ελλάδα χωρίς μεγαλομέτοχο. Όπου και να κοιτάξεις βλέπεις νέους ή παλιούς επενδυτές».

Το δέλεαρ για έναν υποψήφιο επενδυτή είναι μια «καθαρή» από χρέη και βάρη ΚΑΕ ΠΑΟΚ;
«Τα οικονομικά στοιχεία και τα οικονομικά δεδομένα της ομάδας είναι ολοφάνερα. Δεν έχουμε και δεν μπορούμε να κρύψουμε τίποτα. Εχουν γίνει τόσοι πολλοί έλεγχοι από ορκωτούς λογιστές, ξέρουμε πολύ καλά τι μας γίνεται. Εμείς θα είμαστε εδώ απλά για να του ευχηθούμε καλή επιτυχία.».

Μήπως, ο ρόλος και η αποστολή του Μπάνε Πρέλεβιτς, ως ισχυρή προσωπικότητα, πρέπει να είναι και η προστασία του ανθρώπου που θα έρθει να επενδύσει στην ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ;

«Σωστό! Αυτό πρέπει να κάνουμε, όχι μόνον εγώ, αλλά ολόκληρη η οικογένεια του ΠΑΟΚ, να προστατεύσουμε τον οποιοδήποτε έρθει και να βάλει τα χρήματά του στην ομάδα. Η ιστορία έχει δείξει πως η εμπλοκή κάθε νέου μεγαλομετόχου σ' έναν σύλλογο δημιουργεί ενθουσιασμό και γεννά προσδοκίες στον κόσμο. Από τον πρώτο χρόνο θέλεις ως οπαδός να κατακτήσει η ομάδα σου το πρωτάθλημα και μόλις δεν συμβεί αυτό έρχεται η απογοήτευση και μεταφέρεται στον νέο ιδιοκτήτη».

Αποφεύγεται να δώσετε τον χαρακτηρισμό «επενδυτής» ή κάνω λάθος;

«Για μένα η λέξη και η έννοια επενδυτής στον αθλητισμό δεν υπάρχει και θα σας το εξηγήσω. Επένδυση σημαίνει, ότι βάζω τα χρήματα μου κάπου, και έχω στόχο να τα πάρω πίσω διπλά και τριπλά. Επενδύω για να πάρω παραπάνω χρήματα από αυτά που έβαλα. Έτσι, όπως είναι δομημένος ο αθλητισμός στην Ελλάδα, σε μια μικρή αγορά με πάρα πολλές όμως ομάδες, δεν υπάρχει χώρος για κέρδη. Αυτός που επενδύει στις ομάδες έχει μέσα του αποφασίσει πόσα χρήματα θέλει να χάνει για τους δικούς του λόγους κάθε χρόνο. Τέτοιοι άνθρωποι είναι λίγοι και όταν μπαίνουν στον αθλητισμό οφείλουμε να τους προστατεύσουμε».

Η έννοια και η λέξη επενδυτής στον ΠΑΟΚ τα τελευταία χρόνια έχει συνδεθεί καλώς ή κακώς με ένα και μόνο όνομα, αυτό του Ιβάν Σαββίδη. Ο κόσμος αυτόν περιμένει να μπει στην ΚΑΕ και να την σώσει.

«Θα μιλήσω και θα απαντήσω θεσμικά ως ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ και όχι ως ένας απλός φίλαθλος, παίκτης ή προπονητής. Αυτό που έχει κάνει ο Ιβάν Σαββίδης στον ποδοσφαιρικό ΠΑΟΚ δεν μετριέται σε τίτλους και σε πρωταθλήματα. Λίγοι το καταλαβαίνουν. Δεν αντιλαμβάνονται το μέγεθος της προσφοράς του. Αυτό που έχει κάνει ο κ. Σαββίδης είναι πολύ περισσότερο από δέκα πρωταθλήματα! Το ξαναλέω και θα το λέω πάντα. Στο μπάσκετ μια επιτυχία μπορεί να σε πάει πολύ πίσω αν δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να την υποστηρίξει. Μπορεί να σε καταστρέψει».

Για την ΚΑΕ ΠΑΟΚ τι σημαίνει το κεφάλαιο «Ιβάν Σαββίδης»;

«Η ΚΑΕ επιβιώνει αποκλειστικά με την στήριξη του. Η ομάδα έχει συγκεκριμένα έσοδα κάθε χρόνο, αλλά για τον ΠΑΟΚ υπάρχουν όμως τα χρέη προς το δημόσιο, τα χρέη προς τρίτους, τα λειτουργικά έξοδα ακόμη και για να έχεις μια ομάδα σαν αυτή για την οποία όλοι γκρινιάζουν, που δεν έχουμε ψηλό, αλλά αδιαφορούν για τα χρήματα που χρειάζεται ο ψηλός για να έρθει στην ομάδα. Τα έξοδα και οι υποχρεώσεις είναι τέσσερις και πέντε φορές πιο πάνω από τα έσοδα. Δεν υπάρχει καμία ανώνυμη εταιρία στον κόσμο που μπορεί να επιβιώσει. Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, των λίγων εσόδων και των πολλών εξόδων επιβιώνει χάρη στην παρουσία και τον καταλυτικό ρόλο του Ιβάν Σαββίδη».

Η πόρτα του ήταν και είναι πάντα ανοικτή για τον Πρέλεβιτς;

«Κάθε φορά που ήμασταν δύσκολα, κάθε φορά που η ομάδα έφτασε σε οικονομικό αδιέξοδο, λόγω των πολλών παλαιών χρεών της, ο κ. Σαββίδης ήταν εκεί βάζοντας το χέρι στην τσέπη και πληρώνοντας ουσιαστικά και την ομάδα μπάσκετ».

Αυτός ο... εφιάλτης του άρθρου 99 πότε τελειώνει για την ΚΑΕ ΠΑΟΚ;

«Είμαστε στον τέταρτο χρόνο, άρα αυτομάτως καταλαβαίνεις εύκολα, ότι κανένας πιστωτής και καμία απόφαση δικαστηρίου δεν μας πέταξε έξω από μια διαδικασία, όπως είναι το άρθρο 99, πολύ πιεστική και βασανιστική. Είχε πληρωθεί πάνω από το 70% του χρέους, αλλά υπήρχαν και άλλες υποθέσεις που δεν μπήκαν στο άρθρο 99, το δημόσιο, που έπρεπε επίσης να αντιμετωπίσουμε και να τακτοποιήσουμε. Ότι ποσό και οφειλή δεν έχει πληρωθεί έως τώρα είναι εξασφαλισμένο. Αυτό σημαίνει πως τα μελλοντικά έσοδα της ΚΑΕ, βασικά το τηλεοπτικό συμβόλαιο, είναι εκχωρημένο στους πιστωτές. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το άρθρο 99. Μέσα σε ένα περίπου χρόνο θα έχει τελειώσει και τότε μπορεί η ΚΑΕ ΠΑΟΚ να είναι και η μοναδική εταιρία που μπήκε και ολοκλήρωσε τη διαδικασία στο συγκεκριμένο άρθρο χωρίς να έχει πτωχεύσει! Γιατί οι περισσότερες που ξεκινούν και μπαίνουν στη συνέχεια πτωχεύουν, αφού δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις.

Θα άφηνε ο Ιβάν Σαββίδης την ΚΑΕ ΠΑΟΚ να πτωχεύσει;

«Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν θα ήμασταν σήμερα στη θέση να μιλάμε για αγωνιστικό τμήμα, για την ΚΑΕ, αν δεν υπήρχε ο Ιβάν Σαββίδης. Και αυτό τα λέει όλα.»!

Η έκτακτη γενική συνέλευση του Νοεμβρίου γίνεται με σκοπό να μπει ο Ιβάν Σαββίδης στην ΚΑΕ ή για άλλους λόγους, που δεν συνδέονται με πιθανή εμπλοκή του και στο μπάσκετ του ΠΑΟΚ;

«Το αν θέλει να μπει ο Ιβάν Σαββίδης στο μπάσκετ του ΠΑΟΚ το γνωρίζει μόνον ο ίδιος. Όχι πάντως εγώ! Η γενική συνέλευση είναι υποχρέωση της ΚΑΕ απέναντι στο νόμο και στις συμφωνίες που είχε κάνει για να μπορέσει να μπει στο άρθρο 99. Υπάρχουν δέκα πιστωτές, οι οποίοι έχουν συμφωνήσει για πιθανή μετοχοποίηση των χρημάτων, που κατά καιρούς είχαν βάλει στην ομάδα. Αυτός είναι ο λόγος της συνέλευσης και δεν έχει καμία σχέση με τον Ιβάν Σαββίδη ή τον οποιοδήποτε θέλει να μπει στην ΚΑΕ ΠΑΟΚ».

Η σχέση σας με τον Ιβάν Σαββίδη;

«Εκ μέρους μου υπάρχει απεριόριστος σεβασμός προς το πρόσωπο του. Ξέρω τι έχει κάνει για τον ΠΑΟΚ. Λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να κρίνουν τι έχει προσφέρει στον σύλλογο. Ξέρω πολύ καλά τι έχει κάνει. Απίθανα πράγματα για τον ΠΑΟΚ. Χαίρομαι που με τιμά με τη σχέση και την εμπιστοσύνη που μου δείχνει».

Πότε μιλήσατε τελευταία φορά με τον κ. Σαββίδη;

«Έχουμε συχνή επαφή. Πριν από δέκα μέρες τον είδα στο Μακεδονία Παλλάς. Είναι πάντα ευγενέστατος, μας ρωτάει πως πάει η ομάδα, δείχνει να ενδιαφέρεται πραγματικά, όχι μόνον αυτός αλλά και οι άνθρωποι που είναι στο περιβάλλον του. Σε όλες τι δύσκολες στιγμές της ΚΑΕ, όποτε απευθύνθηκα είτε στον ίδιο, είτε στους στενούς συνεργάτες του, πάντα ήταν εκεί και δεν μου αρνήθηκαν ποτέ τίποτα».

Ο Μπάνε Πρέλεβιτς ενοχλείται, με την καλή έννοια, που ένας Μπερμπάτοφ κάνει πέντε και έξι φορές ολόκληρο το μπάτζετ της ομάδας μπάσκετ;

«Δεν με ενοχλεί γιατί ξέρω και βλέπω τι συμβαίνει στο ποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ. Υπάρχει ένας ιδιοκτήτης, υπάρχουν έσοδα, προοπτική για μεγαλύτερα έσοδα, άρα και ένας παίκτης της αξίας του Μπερμπάτοφ είναι κομμάτι της όλης ανάπτυξης».

Μήπως έχει χαμηλώσει ο πήχης αναφορικά με το μπάτζετ της φετινής ομάδας και του ρόστερ που δημιουργήθηκε το καλοκαίρι;

«Εχουμε ένα ρόστερ βάσει της οικονομικής δυνατότητας της ΚΑΕ, όχι της αγωνιστικής ανάγκης και των πιθανών ελλείψεων. Αυτό δεν το κάναμε μόνο φέτος, όπου το κακό ξεκίνημα φούντωσε την κουβέντα, αλλά την ίδια φιλοσοφία και τακτική είχαμε και τα προηγούμενα όταν ήρθαν επιτυχίες στην ομάδα τερματίζοντας στην 3η θέση».​

Σας τρομάζει αυτό το πολύ κακό ξεκίνημα της ομάδας;

«Δεν με τρομάζει καθόλου ίσα - ίσα θα με τρόμαζε αν αυτό το κακό ξεκίνημα γινόταν με δεκαπλάσιο μπάτζετ. Τότε ναι θα ήμουν πολύ προβληματισμένος. Τώρα όχι. Η ομάδα είναι καλή, θα κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε και θα προχωρήσει».

Ο Πρέλεβιτς μπορεί να μην τρομάζει, αλλά ο κόσμος του ΠΑΟΚ είναι απογοητευμένος από τη μέχρι τώρα πορεία της ομάδας.

«Ο κόσμος του ΠΑΟΚ είναι, ήταν και θα είναι, απαιτητικός από την ομάδα μπάσκετ. Δεν έχω κανένα παράπονο, αγαπώ μέχρι και τον τελευταίο φίλαθλο μας, μπορούν να σκέφτονται και να λένε ότι θέλουν για την ομάδα, απλά εμάς στον οικονομικό-αγωνιστικό σχεδιασμό κάθε χρονιάς μας λείπουν πολύ τα χρήματα από τα εισιτήρια. Η απλή λογική στον επαγγελματικό αθλητισμό, αυτό που μας λέει και η Ευρωλίγκα, είναι ότι το 35-40% του ετήσιου μπάτζετ μιας ομάδας πρέπει να προέρχεται από τα εισιτήρια. Διαφορετικά δεν μπορείς να επιβιώσεις. Πιστεύει κανείς, ότι αυτά τα χρήματα, που μας λείπουν σαν ΠΑΟΚ, μπορούν να μαζευτούν από τις χορηγίες. Γι' αυτό ξαναλέω, ότι η καλή πορεία των δύο τελευταίων ετών μας έχει φέρει προβλήματα. Βγήκαμε τρίτοι κι αυτό σημαίνει επιπλέον μπόνους στους παίκτες, στο τιμ, ταξίδια στο εξωτερικό, περισσότεροι αγώνες. Χωρίς τα έσοδα να αυξάνονται, αντίθετα να παραμένουν τα ίδια και μόνο τα έξοδα αυξάνονται. Για να φτάσουμε πέρσι στην 3η θέση δώσαμε πέντε επιπλέον παιχνίδια με τον Άρη. Σε παιχνίδια των πλέι οφ, που κάποτε δεν έβρισκες εισιτήριο μια εβδομάδα πριν, τώρα κόψαμε 900 εισιτήρια και σε κάποια ματς δεν βγάλαμε καν τα έξοδα τους. Όμως, βγήκαμε τρίτοι, όλοι πανηγύρισαν την επιτυχία, αλλά μεγαλώσαμε τα έξοδα της νέας χρονιάς Δεν είναι παράπονο, είναι η πραγματικότητα».

Τελικά, γιατί δεν έρχεται ο κόσμος στο γήπεδο; Ακόμη κι όταν έχεις φτιάξει μια καλή ομάδα που πάει για την τρίτη θέση. Τι φταίει;

«Δεν το ξέρω και δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν ξέρω, ειλικρινά.».

Στις προπονήσεις του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ υπάρχει δεκαπλάσιος αριθμός φιλάθλων και δεν είναι υπερβολή αυτό.

«Το βλέπω. Μεγαλύτερο παράδειγμα, της κατάστασης που υπάρχει γύρω από την ομάδα μπάσκετ, ήταν η περσινή πορεία και οι αγώνες για την 3η θέση εναντίον του Άρη. Κανονικά έπρεπε να έχεις και στα τρία εντός έδρας ματς sold out. Δυστυχώς δεν είχαμε, όμως οι αγώνες έγιναν, χωρίς άλλα έσοδα. Πχ. το τηλεοπτικό συμβόλαιο είναι το ίδιο είτε παίξεις μόνο στην κανονική περίοδο, είτε παίξεις τρία, είτε τέσσερα, είτε πέντε ματς στα πλέι οφ. Δεν σου φέρνει περισσότερα χρήματα. Οι χορηγίες είναι οι ίδιες, τα μόνα έσοδα που περιμένεις είναι από τα εισιτήρια και εμείς δεν τα είχαμε».

Το άδειο γήπεδο σας δημιουργεί ένα αίσθημα απογοήτευσης;

«Αν μπείτε στις σελίδες της ΚΑΕ στα social media θα δείτε ότι ο κόσμος ασχολείται, ενδιαφέρεται, συμμετέχει γκρινιάζοντας τις περισσότερες φορές, αλλά στο γήπεδο δεν έρχεται. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα. Από την άλλη δεν πρέπει να απογοητευόμαστε. Πρέπει να οργανωθούμε βάσει της πραγματικότητας και να κρατάμε την ομάδα ζωντανή μέχρι να εμφανιστεί ο μεγαλομέτοχος. Αυτή την στιγμή είμαστε η μοναδική ομάδα χωρίς ιδιοκτήτη, ο επόμενος που θα εμφανιστεί δεν έχει που να πάει. Δεν υπάρχει ομάδα! Πρέπει να έρθει εδώ.».

Όλα αυτά τα χρόνια δεν πέρασε ούτε μια στιγμή από το μυαλό του Μπάνε Πρέλεβιτς η ιδέα να πάρει ένα, δύο, τρεις παίκτες μεγαλύτερης οικονομικής και αγωνιστικής αξίας. Να πει, «θα κάνω μια τρέλα»;

«Ολοι μιλάνε για το περσινό παράδειγμα του βόλεϊ. Τεράστια η επιτυχία που τη χάρηκα πρώτος εγώ, αλλά το βόλεϊ δεν είναι ίδιο με το μπάσκετ. Στην Ελλάδα υπάρχουν δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός, που με την παρουσία τους όλα αυτά τα χρόνια σε τοπ επίπεδο, σου δημιουργούν την εντύπωση ότι έχεις να αντιμετωπίσεις τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα στο ποδόσφαιρο. Στο μπάσκετ το να φτάσεις στους τελικούς είναι δέκα φορές πιο δύσκολο από κάθε άλλο άθλημα. Κι ας πούμε, ότι μας πιάνει όλους μια τρέλα και λέμε «φέτος πάμε για πρωτάθλημα, πάρε τον έναν, πάρε τον άλλο, πάρε πέντε - έξι παικταράδες». Αν το κάνουμε αυτό, που στα λόγια είναι εύκολο, σε τρεις μήνες θα έχεις κλείσει το μαγαζί, θα έχεις καταστρέψει την ΚΑΕ. Γιατί και να πας στον τελικό η επένδυση που θα έχεις κάνεις δεν θα σου φέρει ποτέ πίσω τα χρήματα. Θα κερδίσεις και το πρωτάθλημα και την επόμενη μέρα θα κλείσεις. Γι' αυτό χρειάζεται η ομάδα έναν μεγαλομέτοχο».

Το κύπελλο είναι, όμως, ένας εφικτός στόχος;

«Είναι στόχος και θα τον διεκδικήσουμε. Φέτος, σταθήκαμε τυχεροί και με την κλήρωση, αλλά η ομάδα κέρδισε αγωνιστικά το δικαίωμα, βάσει της πορείας τα τελευταία χρόνια, να παίζει εντός έδρας, να μπορεί με μόλις δύο αγώνες να φτάσει στον τελικό και να διεκδικήσει το κύπελλο. Είναι μια καλή ευκαιρία φέτος να πάμε στον τελικό».

Και να επιστρέψει ο ΠΑΟΚ στους τίτλους, τελευταίος ήταν το 1999 και πάλι τότε το κύπελλο στο ΣΕΦ.

«Το κύπελλο είναι διαφορετικό από το πρωτάθλημα, αλλά δεν παύει να είναι ένας τίτλος. Όταν τον κερδίζεις, όμως, είναι το ίδιο. Είναι ένας τίτλος που μένει στην ιστορία του συλλόγου».

Για τον παίκτη Πρέλεβιτς ο κάθε τίτλος ήταν κάτι το ξεχωριστό. Για τους σημερινούς παίκτες αποτελεί ένα έξτρα κίνητρο;

«Πάντα ένας τίτλος, η προοπτική ενός τίτλου είναι κίνητρο για όλους. Από την πλευράς μας σαν διοίκηση θα πρέπει να ενισχύσουμε λίγο παραπάνω την ομάδα, το ρόστερ, για να μπορέσει να διεκδικήσει αυτή την ευκαιρία της, για να μπορούμε να έχουμε κάποιες ελπίδες όταν κι αν πάμε στον τελικό, έστω και με κάποιον τρόπο, να το διεκδικήσουμε και να το πάρουμε το κύπελλο. Είναι ένα παιχνίδι, δεν υπάρχει φαβορί στον τελικό, φθάνει να έχεις δύο παίκτες σε καλή ημέρα και να το διεκδικήσεις».

Η ενίσχυση ξεκινάει με τον Σχορτσιανίτη;

«Θέλουμε πολύ να έρθει στην ομάδα ο «Σόφο», μιλήσαμε μαζί του, θέλει κι αυτός να έρθει, αλλά να κάνουμε λίγες ώρες υπομονή. Η συμφωνία με τον Σχορτσιανίτη είναι πέρα από τις δυνατότητές μας, αλλά πιστεύω ότι θα την δεχθεί. Ο ΠΑΟΚ θα του προσφέρει αυτό που χρειάζεται για την καριέρα του και θα δώσει στην ομάδα αυτό που τις λείπει αγωνιστικά».

Να περιμένει ο κόσμος και περαιτέρω ενίσχυση. Θα το ακούτε, αυτό που λέγεται κατά κόρον, "γιατί δεν πάει ο Πρέλεβιτς στον Ιβάν Σαββίδη, να του πει να πάρει δύο και τρεις καλούς παίκτες";

«Και γιατί να το κάνει αυτό ο Ιβάν Σαββίδης; Δεν έχει καμία υποχρέωση! Εχω μεγαλώσει με τον ΠΑΟΚτσήδικο τρόπο σκέψης. Τον ξέρω καλά! Το καλοκαίρι βρέθηκα σε μια καντίνα, ήθελα να πάρω έναν καφέ, έπιασα κουβέντα με έναν ωραίο τύπο, ΠΑΟΚτσή, που όταν μιλούσαμε για τον κ. Σαββίδη γύρισε και μου είπε με απλότητα, «άσε ρε Μπάνε, ας δώσει τρία, τέσσερα εκατομμύρια και στο μπάσκετ, τι είναι γι' αυτόν.». Του λέω, «καταλαβαίνεις για ποιον μιλάς και για πόσα χρήματα μιλάς;». Δεν μου απάντησε. Είναι από τις στιγμές που όλοι μας χάνουμε την αξία του χρήματος. Γι' αυτό είπα νωρίτερα ότι όποιος κι αν έρθει πρέπει όλοι μας να τον προστατεύσουμε. Για να μείνει στην ομάδα και να μη φύγει κακήν κακώς. Κι αν φύγει, τότε να δείτε απογοήτευση.».

Υπάρχει, όμως, η ελπίδα και η προοπτική που δίνει ένας μεγαλομέτοχος στην ομάδα, με το παράδειγμα του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ να είναι πολύ φρέσκο και ορατό.

«Η παρουσία ενός ιδιοκτήτη σου δίνει τη δυνατότητα και την πιθανότητα κάποια στιγμή κάτι να κάνεις. Σου δίνει το δικαίωμα στην ελπίδα. Μπορεί να σου δημιουργήσει όνειρα. Μέχρι εκεί. Δεν μπορεί να πάρει την μπάλα και να τη βάλει στο καλάθι, αλλά χωρίς μεγαλομέτοχο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα».

Λείπει από τον γεννημένο πρωταθλητή Μπάνε Πρέλεβιτς τα τελευταία χρόνια η προοπτική, ο στόχος της κατάκτησης ενός τίτλου;

«Όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στην ΚΑΕ ΠΑΟΚ έκανα έναν απίστευτο αυτοέλεγχο. Ξέρω, νοιώθω να μου λείπει. Ετσι έμαθα, έτσι μεγάλωσα. Ολοι μας στον ΠΑΟΚ θέλουμε να κερδίζουμε. Είναι δύσκολο για μένα να συμμαζεύομαι, να κρατιέμαι κάθε φορά που η ομάδα πρέπει να κάνει κάτι, να σκέφτεσαι μόνο τις υποχρεώσεις, τα χρέη, να σκέφτεσαι επιχειρηματικά και όχι αγωνιστικά. Να σκέφτεσαι την ΚΑΕ, να μην παρασυρθείς, γιατί αν συμβεί αυτό έστω και σε δύο μεταγραφές μπορείς να οδηγήσεις σε κλείσιμο την ΚΑΕ. Εδώ και 53-54 μήνες, που είμαστε διοίκηση, κάθε μήνα κινδυνεύαμε με πτώχευση, αλλά δεν το αφήσαμε να συμβεί. Την ίδια ώρα βλέπεις την ομάδα, να έχει ανάγκες, αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα».

Τι θα κάνει τον Μπάνε Πρέλεβιτς ευτυχισμένο;

«Εγώ είμαι ευτυχισμένος σαν άνθρωπος. Η ευτυχία είναι επιλογή. Δεν περιμένω να μου συμβεί κάτι για να είμαι ευτυχισμένος. Ότι κάνουμε όλοι εμείς που είμαστε εδώ στον ΠΑΟΚ το κάνουμε από αγάπη. Κι αυτό είναι μεγάλο κατόρθωμα...».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46860
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Ale » Τρί 03 Νοέμ 2015, 11:52

Τί να πω, ρε συ Μπάνε.
Μένω άφωνος από ευγνωμοσύνη.
Θέλω να γυρίσω στην Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για να κατασκηνώσω στο παλατάκι.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 04 Νοέμ 2015, 00:13

Έχει πλημμυρίσει ο άνθρωπος από ευγνωμοσύνη, χόρτασε...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46860
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 04 Νοέμ 2015, 01:41

RoMaN έγραψε:Έχει πλημμυρίσει ο άνθρωπος από ευγνωμοσύνη, χόρτασε...


Και που καθεται ακομα χαρη μας κανει
Dimg4
 

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 04 Νοέμ 2015, 01:44

Μπάνε Πρέλεβιτς έγραψε:Ότι κάνουμε όλοι εμείς που είμαστε εδώ στον ΠΑΟΚ το κάνουμε από αγάπη. Κι αυτό είναι μεγάλο κατόρθωμα...».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46860
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 04 Νοέμ 2015, 03:33

Έκανα το παραπάνω post και διάβασα αυτό το topic από την αρχή του...είδα και καναδυό βίντεο που υπήρχαν μέσα...
Α ρε Μπάνε, πόσο εύκολα ξεχνάμε...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46860
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ 04 Νοέμ 2015, 23:38

Α ρε μεγαλε Μπανε.Σε ξεχασαμε.
Άβαταρ μέλους
nickzark
 
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Κυρ 31 Αύγ 2008, 18:50

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό K_geo » Παρ 27 Νοέμ 2015, 19:08

γειά σου ρε τρελαρχηγέ που βγήκες και με μπλούζα ACAB* φωτογραφία!!!









































*Αll Colours Are Beautiful :lol:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17889
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 27 Νοέμ 2015, 20:16

Με το άλλο ACAB θα είχαμε...επιστροφές...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46860
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Παρ 18 Δεκ 2015, 12:32

ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΜΠΑΝΕ
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6625
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό eorptol » Παρ 18 Δεκ 2015, 12:32

Χρόνια Πολλά πολλά και καλά μπανε

Πόντιοι και ΠΑΟΚτσηδες εγεννεθαμε εμείς
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαίμαχοι Π.Α.Ο.Κ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες