Σταύρος Κόλκας

Σταύρος Κόλκας

Δημοσίευσηαπό Steenage » Παρ 16 Ιαν 2009, 21:52

Εικόνα


Ώρα να μιλήσουν οι προσωπικότητες

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα στον αγώνα κυπέλλου με τον Άρη και μεταφέρει τη σειρά στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι λόγοι που συνέβη αυτό… πολλοί.

Πρώτον ο κακός αγωνιστικός χώρος μέτρησε υπέρ της ομάδας που πάλεψε στυγνά για την ισοπαλία.

Δεύτερον, η έμπνευση του Σάντος να παίξει ένα κλασικό 4-4-2 με τον Βερόν σε ρόλο δεξιού χαφ, δεν αποδείχτηκε σωστή.

Τρίτον, οι πολλές απουσίες σε συνδυασμό με τις δύο αναγκαστικές αλλαγές, απενεργοποίησαν τη δυνατότητα του Σάντος να δώσει ανάσες από τον πάγκο.

Ποιοτικές ανάσες τουλάχιστον, γιατί οι παίκτες που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, μάλλον κακοί ήταν.

Ο ΠΑΟΚ πλέον φόρτωσε το πρόγραμμά του επικίνδυνα. Εκτός του αγώνα με τον Πανθρακικό που θεωρητικά είναι στα μέτρα του, έχει δύο παιχνίδια πλέον στο Κλεάνθης Βικελίδης και μία επίσκεψη στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο μήνας, παραείναι κρίσιμος για την ομάδα του Σάντος που μετά τα δύο αρνητικά αποτελέσματα με ΑΕΚ και Άρη, αρχίζει και σπέρνει το μικρόβιο της αμφισβήτησης.

Προφανώς και είναι η ώρα που θα πρέπει να μετρήσουν οι ισχυρές προσωπικότητες της ομάδας. Να σοβαρευτούν και να σταματήσουν να δίνουν δικαιώματα.

Όσο για τον Άρη, έκανε ότι μπορούσε για να μη παιχτεί ποδόσφαιρο. Από την διακοπή του 5ου λεπτού και μέχρι το τέλος. Η ανασφάλεια που έχει κυριεύσει τον Κίκε Ερνάντεθ, φάνηκε από την ατολμία του να κάνει αλλαγή πριν το 88΄. Πάντως ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε και τώρα είναι το θεωρητικό φαβορί της αναμέτρησης στις 28 Ιανουαρίου. Μέχρι τότε, πολλά θα έχουν φανεί.

ΥΓ. Από σήμερα και όσο με αντέξουν οι άνθρωποι του gazzetta θα τα λέμε από εδω σχεδόν καθημερινά. Ότι σας απασχολεί, μπορείτε να με ρωτάτε και εγώ θα απαντάω όσο περισσότερο μπορώ.

http://www.gazzetta.gr/blogs/kolkas/?p=3



Τα συμπεράσματα και το χατίρι στους επικριτές

Οι δύο τελευταίοι αγώνες του ΠΑΟΚ είναι χρήσιμοι για συμπεράσματα. Κυρίως για όλα αυτά που του λείπουν και αυτά που πρέπει να αλλάξουν.

Είναι προφανές πως η πολύ ποδοσφαιρική διοίκηση της ομάδας, πρέπει να οδηγήσει τους παίκτες – προσωπικότητες σε μία διαφορετική συμπεριφορά εντός του αγωνιστικού χώρου.

Ο Γκαρσία, ο Κοντρέρας, ο Κονσεϊσάο και ο Μουσλίμοβιτς δεν αποκτήθηκαν για να φέρνουν εκνευρισμό στους υπόλοιπους αλλά για το αντίθετο. Τα νεύρα και η έλλειψη ψυχραιμίας ήταν αυτά που αλλοίωσαν την εικόνα του ΠΑΟΚ σε μεγάλο βαθμό.

Ερωτηματικά υπάρχουν και για άλλους παίκτες. Η στασιμότητα του Αραμπατζή είναι πλέον ανησυχητική. Εντάξει ο τραυματισμός, αλλά πέρασαν οκτώ μήνες από τότε που ουσιαστικά επανήλθε σε φουλ ρυθμούς και έξι από τότε που συμμετείχε στα πρώτα του φιλικά. Ο ΠΑΟΚ, πρέπει να αποφασίσει αν έχει την πολυτέλεια να τον περιμένει.

Ο Κωνσταντινίδης δεν ήταν τόσο κακός όσο στα τελευταία δύο παιχνίδια. Με τον ΟΦΗ ιδιαίτερα, ήταν πολύ θετικός. Είναι πολυτέλεια όμως για ένα ρόστερ να διατηρεί παίκτες που μπορούν να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο μόνο με αντιπάλους χαμηλής δυναμικότητας.

Υπάρχουν και ευχάριστα συμπεράσματα. Όπως για παράδειγμα τα στόπερ της ομάδας. Ο ΠΑΟΚ διαθέτει συνολικά τέσσερα, τα τρία από τα οποία είναι τουλάχιστον καλοί σε αυτό που κάνουν. Ο τέταρτος – ο Μπιζέρα – απλά δεν έχει πάρει ευκαιρίες. Δεν αποκλείεται και αυτός να είναι καλύτερος από αυτό που πιστεύουμε όλοι σήμερα.
Θα καταλήξω στον Σάντος, για τον οποίο λέγονται πολλά, τα περισσότερα άδικα.

Ο Πορτογάλος είναι πολύ ποιοτικός προπονητής και για αυτόν τον λόγο δεν έβγαλε ποτέ γλώσσα για κάτι παραπάνω από έξοδο στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Είναι αυτός που γνωρίζει τις αδυναμίες αυτής της ομάδας καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο.

Είχε κακές μέρες, όπως ήταν αυτή στον αγώνα κυπέλλου με τον Άρη ή εναντίον του Πανσερραϊκού.
Αυτό που ενόχλησε εμένα περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον αγώνα κυπέλλου, ήταν πως ξέφυγε από την πάγια φιλοσοφία του. Πειραματίστηκε αναίτια για να χωρέσει τον Μπακαγιόκο στην ενδεκάδα, μεταφέροντας τον Βερόν από τον άξονα στα δεξιά. Αυτή η κίνηση μου φάνηκε και λίγο ως – χατίρι – στους επικριτές του.

Ο Σάντος το πήγαινε καλά. Στα σίγουρα. Ο ΠΑΟΚ δείχνει να έχει ανάγκη στη παρούσα φάση περισσότερο την υλοποίηση των στόχων του στο τέλος της σεζόν, παρά τις όποιες μεγάλες νίκες θα ικανοποιήσουν τον κόσμο του για ένα βράδυ και θα είναι θέμα συζήτησης στα καφενεία για ένα τριήμερο. Σύμφωνα με τη βαθμολογία πάντως, δεν χρειάζεται μέχρι σήμερα τη μεγάλη νίκη για να είναι δεύτερος.

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να βγει στο ΟΥΕΦΑ και να προχωρήσει στο κύπελλο. Το αν για να υλοποιήσει τους στόχους του στο πρωτάθλημα χρειάζεται κάποιες μεγάλες νίκες, θα φανεί στο τέλος. Μπορεί και όχι. Έτσι όπως έγινε όμως στο κύπελλο μετά από την πειραματική προσέγγιση ενδεκάδας που είχε στον αγώνα κυπέλλου, θα χρειαστεί άμεσα μία μεγάλη νίκη στο Κλεάνθης Βικελίδης. Χωρίς βέβαια, να ευθύνεται μόνο η προσέγγιση του Σάντος για την ισοπαλία με τον Άρη. Οι λόγοι ήταν πολλοί και τους ανέφερα μετά τη λήξη του αγώνα

http://www.gazzetta.gr/blogs/kolkas/?p=4
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Δημοσίευσηαπό thanasakiss4 » Σάβ 17 Ιαν 2009, 13:27

Ωραίο το Παοκτσάκι... :)

http://www.gazzetta.gr/blogs/kolkas/?p=5
Άβαταρ μέλους
thanasakiss4
Bet Guru 2019
 
Δημοσιεύσεις: 1966
Εγγραφή: Παρ 20 Ιουν 2008, 11:30
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Σάβ 17 Ιαν 2009, 13:39

Άντε να έχουμε κάποιον να διαβάζουμε με όλους τους κομπλεξικούς που έχουμε μπλέξει..


:)
Άβαταρ μέλους
scouser4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 11:25
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό Falegkos » Σάβ 17 Ιαν 2009, 13:46

Ωραιος ο Κολκας ΠΑΟΚτσακι τρελο.
κι αν στον ΠΑΟΚ αλλάξαν όλα, ο κοντός πάνω απ'όλα
Άβαταρ μέλους
Falegkos
 
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 14:50

Δημοσίευσηαπό Steenage » Δευτ 19 Ιαν 2009, 14:07

Μία νίκη με πολλά συμπεράσματα


Είναι αλήθεια πως ο ΠΑΟΚ δεν εντυπωσίασε ως απόδοση στη σημερινή αναμέτρηση, όμως πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να κινδυνέψει. Αισθάνομαι καμιά φορά, πως ο Σάντος όταν κερδίζει παιχνίδι χωρίς να δεχτεί φάση έρχεται σε … οργασμό. Δε με χαλάει εμένα βέβαια… ίσα – ίσα, το αντίθετο.



Ο ΠΑΟΚ έπαιξε για πρώτη φορά φέτος καλά το 4-4-2, έχοντας τους δύο καινούργιους στο αρχικό σχήμα. Για να βγει το σύστημα βέβαια, βόλεψε η παρουσία του Σορλέν. Κλασικός χαφ, που παίζει και τις δύο πλευρές, πολλά τρεξίματα, σωστός ανασταλτικά και πολύ ομαδικός. Μπορεί να μην εντυπωσίασε όπως ο Λίνο που έκανε περίτεχνες ενέργειες, αλλά μου έδειξεεμένα πως ο ΠΑΟΚ έχει μία πολύ αξιόπιστη λύση στα ακραία του χαφ.
Ο Σορλέν με τα χαρακτηριστικά που μου έδειξε, παίζει για πλάκα αριστερός χαφ στο 4-4-2, αριστερός μεσοεπιθετικός στο 4-2-3-1, ενώ δεν θα είχε πρόβλημα να παίξει και κόφτης. Είναι εργαλείο από αυτά που έλειπαν και του λείπει ρυθμός. Εκτιμώ πως θα ανέβει κι άλλο.
Ο Λίνο, έδειξε πως είναι ένα μπακ από αυτά που χρόνια έχουμε να δούμε. Δημιουργεί συνεχώς, είτε πλαγιοκοπώντας, είτε συγκλίνοντας προς τον άξονα. Είναι γρήγορος, αλλά δεν μπορώ να κρίνω από την μορφή του αγώνα αν είναι αξιόπιστος αμυντικά. Δεν εκτέθηκε, αλλά κρατάω μια πισινή.
Το δίδυμο Μουσλίμοβιτς – Αναστασάκου στην επίθεση, έχασε περίπου μισή ώρα μέχρι να βρεθεί στο γήπεδο, αλλά… πρώτον δεν είναι τυχαίο το ότι ο Μουσλίμοβιτς σηκώθηκε μόνος στο πρώτο γκολ, δεν είναι τυχαία η συνεργασία τους στη φάση της αποβολής του Αγγελόπουλου. Χωρίς να έβγαλε μάτια το δίδυμο, εκτιμώ πως πρέπει να πάρει χρόνο συμμετοχής για να προβούμε σε πιο σωστά συμπεράσματα.
Το γκολ του Βιείρίνια, ήταν σίγουρα το κερασάκι στη τούρτα. Ο μικρός το χρειαζόταν για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, το πέτυχε, κλείδωσε το παιχνίδι και έφυγε χαμογελαστός από το γήπεδο. Οι αγώνες που έρχονται, είναι τέτοιας μορφής που ο Βιείρίνια είναι απαραίτητος, αν και η παρουσία του Σορλέν καθιστά την παρουσία του στην ενδεκάδα αμφίβολη. Εκτός και αν παίξει δεύτερος φορ, κάτι που ο Σάντος δοκιμάσει αραιά και που στη προπόνηση.
Στα ευχάριστα επίσης, η απόδοση Αραμπατζή. Έδειξε πως είχε ρυθμό μετά από πολύ καιρό. Αμυντικά έκανε τη δουλειά του άψογα, ενώ έδωσε στηρίγματα και δημιουργικά ανεβαίνοντας αρκετά προς την αντίπαλη περιοχή κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.
Προβληματισμός υπάρχει για κάποια κενά διαστήματα δημιουργικά. Υπήρξαν στιγμές που η ομάδα δε κράτησε μπάλα και δεν ξέρω αν αυτό συνέβη λόγω της απουσίας του Ίβιτς ή λόγω της μέτριας μέρας του Γκαρσία – σε οργανωτικό επίπεδο τουλάχιστον.
ΥΓ Οι αστείοι που μπαίνουν στη Τούμπα με ρετσίνες και μπύρες, πήραν εχθές το πρώτο μάθημα. Αυτό ήρθε από τους οργανωμένους που συνήθως κατηγορούνται πως αυτοί τα προκαλούνε όλα. Η δήλωση του Ζαγοράκη, που στέκεται υπέρ της συντονιστικής και της πρακτικής που ακολούθησε, είναι δείγμα του ότι ο κόμπος έφτασε στο χτένι. Μπορεί να υπάρξουν κάποιες εντάσεις παραπάνω, αλλά οι χαζοί θα καταλάβουν πως ο ΠΑΟΚ ούτε υποχρεωμένος τους είναι, ούτε έχουν κάποια σχέση … ερωτική που να δικαιολογεί αυτές τις συμπεριφορές.
ΥΓ. Εκτιμώ πως ο Σάντος χειρίστηκε λάθος την αλλαγή Ηλιάδη και δικαιολογημένα ζήτησε συγνώμη. Έκανε ένα λάθος που παραδέχτηκε και ελπίζω να μην επηρεάσει τον παίκτη.

http://www.gazzetta.gr/blogs/kolkas/?p=6
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Δευτ 19 Ιαν 2009, 14:10

Ωραία τα λέει ο Σταύρος!

:)
Άβαταρ μέλους
scouser4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 11:25
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό gagas » Τρί 20 Ιαν 2009, 01:29

τα σπαει ο σταυρος..respect στον πιο ευστροφο ρεπορτερ του ΠΑΟΚ.

Μονόδρομος η… σφαλιάρα

Θα προσπαθήσω να αναλύσω λίγο την κατάσταση που οδήγησε τον Θοδωρή Ζαγοράκη να βγάλει την γραπτή δήλωση – επίθεση σε συγκεκριμένη μερίδα οπαδών που δημιουργούν προβλήματα.

Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα αρνηθώ τις ροκ εν ρολ καταβολές τους ΠΑΟΚ. Αυτό όμως που συμβαίνει είναι βλαχ εν ρολ. Η «βλαχιά» σε όλο της το μεγαλείο.
Όταν στα 14 μου χρόνια μέτρησα τα πρώτα μου εκδρομικά χιλιόμετρα με τον ΠΑΟΚ, σεβόμουν τους μεγαλύτερους οι οποίοι με τη σειρά τους με προσέχανε. Θυμάμαι πως σε πολύ δύσκολες στιγμές υπήρχαν άνθρωποι που ενώ το ξύλο έπεφτε άφθονο, είχαν στο μυαλό τους να προστατέψουν τον μικρό.
Θυμάμαι πως υπήρχε ιεραρχία, αφού σεβόμασταν αυτούς που είχαν τα περισσότερα από εμάς χιλιόμετρα. Δεν είχαμε αρχηγικές τάσεις, δεν παίρναμε πρωτοβουλίες που λόγω απειρίας θα μπορούσαν να εκθέσουν το σύνολο. Ήμασταν στο γήπεδο για τον ΠΑΟΚ. Φωνάζαμε για την ομάδα.
Θυμάμαι, ακολουθούσαμε τα συνθήματα, δεν βρίζαμε παίκτες – το θεωρούσαμε αδιανόητο να βρίσουμε παίκτη μας – και είχαμε ένα μόνιμο πρόβλημα με τους προέδρους. Δεν ήμασταν αγγελούδια, τις κάναμε τις μανούρες μας, αλλά πάντα στα πλαίσια μίας οπαδικής λογικής και μιας βίβλου γεμάτη άγραφους νόμους που σέβονταν όλοι. Οι δικοί μας, οι Ολυμπιακοί, οι Παναθηναϊκοί, οι ΑΕΚτσήδες. Όλοι.
Αυτά μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 90΄. Από τότε ο ΠΑΟΚτσής άρχισε να αλλοιώνεται. Για την ακρίβεια, όχι ο ίδιος, αλλά η εικόνα του.
Η εμφάνιση του πρώτου αθλητικού ραδιοφώνου στη Θεσσαλονίκη, έφερε τις αλλαγές. Ο οπαδισμός μεταφέρθηκε στις τηλεφωνικές γραμμές, η «αλητεία» μεταφέρθηκε σε συγκρίσεις του τύπου «ποιος την έχει μεγαλύτερη» και ο κομπλεξισμός επικράτησε σε βαθμό … κακουργήματος.
Το ένα αθλητικό ραδιόφωνο της Θεσσαλονίκης, απέκτησε κάπου στις αρχές του 2003 άλλους δύο ανταγωνιστές. Βάλε και το Κρατικό – που ποτέ δε μιλάει για ΠΑΟΚ αλλά λέμε τώρα – φτάσαμε αισίως στο τέσσερα.
Η ραδιοφωνική πίτα μικρή, άρα η στελέχωση των ραδιοφώνων γινόταν με ελάχιστα χρήματα. Τα μικρά μπάτζετ ανάγκαζαν σε επιλογές στελεχών που προκαλούσαν σε πρώτη φάση γέλιο και σε μετέπειτα το … κλάμα.
Η Θεσσαλονίκη γέμισε ραδιοφωνικούς παραγωγούς που ουδεμία τριβή είχαν με το ρεπορτάζ, ουδεμία τριβή με πρωταγωνιστές της επικαιρότητας.
Το βασικότερο πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή εκτός των παραπάνω, δεν είχαν την υποδομή να υποστηρίξουν πραγματικά αυτό που κάνουν.
Σε δύσκολες εποχές για τις ομάδες, δεν προσπαθούσαν να τις προστατέψουν, αλλά έβγαζαν χολή και κόμπλεξ. Φιλοξενούσαν στις εκπομπές τους, τύπους ανάλογου εγκεφαλικού βεληνεκούς, οι οποίοι δημιουργούσαν και το κλίμα. Το μονίμως αρνητικό, το μονίμως απαξιωτικό. Όλη αυτή η διαδικασία, δημιούργησε μία οπαδική γενιά, πολύ διαφορετική από τη δική μου.
Μία γενιά που νομίζει πως επανάσταση είναι να μας κατευθύνει ο ραδιοφωνικός παραγωγός, ακόμη και ο «ψαγμένος» μαϊντανός της εκπομπής του. Μία γενιά που θεωρεί μαγκιά να μπει τζάμπα στο γήπεδο και που ελάχιστα ενδιαφέρεται για την ομάδα. Το εγώ του επικρατεί και αυτό θα φανεί στη πρώτη λάθος πάσα του Μπαλάφα, στην πρώτη αλλαγή του Σάντος.
Η γενιά μου ήταν αυτή που άρχισε να μοιράζει σφαλιάρες έξω από την Τούμπα πριν τον αγώνα με τον Πανθρακικό.
Αγανακτισμένη γιατί από τότε που ήμασταν 14χρονά κυνηγούσαμε προέδρους, φάγαμε παραμύθι, ΠΑΟΚτσηδιλίκι και ταυτόχρονα το χιλιομετρικό κοντέρ έγραφε ταξίδια σε όλα τα μήκη και πλάτη που έπαιζε η ομάδα.
Η γενιά μου δεν αντέχει άλλο τους βλάκες που περιμένουν τη στραβή για να βρούνε βήμα στα ραδιόφωνα να βγάλουν την επαναστατική τους αύρα, δεν αντέχει να φοβάται περισσότερο από μία ήττα το πώς θα αντιδράσουν οι κομπλεξικοί και το αν θα αντέχει ο μηχανισμός της ομάδας.
Η γενιά μου αναρωτιέται πως είναι δυνατόν να μπορεί να μιλάει κάποιος μετά από ήττα της ομάδας.
Βουβοί ήμασταν μετά από ήττες στα πούλμαν. Όποιος μιλούσε, τον κοιτούσαν οι υπόλοιποι με μισό μάτι.
Η γενιά μου έκανε την κατάληψη για να φύγει ο Γούμενος και όχι οι «επαναστάτες» ραδιοφωνικοί παραγωγοί και οι μαϊντανοί προσκυνητές τους.
Η γενιά μου ήταν αυτή που έψησε τον Ζαγοράκη να μπει μπροστά και υποσχέθηκε να τον στηρίξει. Και είναι τόσο καλή η σχέση της με τον πρόεδρο, που ο τελευταίος έσπευσε με δήλωση να τους συμπαρασταθεί μετά τους διαξιφισμούς έξω απ το γήπεδο.
Όταν αναφέρομαι στη γενιά μου, αναφέρομαι στο κίνημα των οργανωμένων οπαδών της. Κίνημα το οποίο είναι υποχρεωμένο πλέον να σταθεί απέναντι από τους «οργανωμένους μαϊντανούς» και την πιτσιρικαρία που γαλουχήθηκε λάθος από μέσα ενημέρωσης που το μόνο που τους απασχολούσε είναι να κάνουν ραδιοφωνικό γκελ αψηφώντας το βασικό τους προϊόν. Αρρώστησαν τον ΠΑΟΚ και τώρα που γίνεται προσπάθεια να έρθει η υγεία, θα πρέπει να πέσουν και οι σφαλιάρες. Να με συγχωρήσει η ελληνική αστυνομία, αλλά είναι ένα εσωτερικό θέμα που κάποτε πρέπει να κλείσει οριστικά και αμετάκλητα. Άλλωστε, είναι απασχολημένη με την προστασία άλλων…
ΥΓ Θα μου πει κάποιος, γιατί συνεχίζω να κάνω ραδιόφωνο στη Θεσσαλονίκη; Μόλις μειωθούν οι «ψαγμένοι» να είστε σίγουροι πως θα αποχωρήσω με ελαφρά πηδηματάκια… κουράστηκα να φοβάμαι τι θα ξημερώσει για τον ΠΑΟΚ και πως θα αντιμετωπίσω κάτι που είναι ανίκητο. Τη βλακεία!!!!!!!!!

http://www.gazzetta.gr/blogs/kolkas/?p=7

μακαρι καποια στιγμη ολοι να ξανασκεφτομαστε ετσι!
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό Petm » Τρί 20 Ιαν 2009, 14:21

σύμφωνο πλήρως με το Κόλκα.

kos όταν λέει η γενιά μου σου ξεκαθαρίζει με τι παρακάτω φράση τι εννοεί
"Όταν αναφέρομαι στη γενιά μου, αναφέρομαι στο κίνημα των οργανωμένων οπαδών της"

άρα ξεκάθαρα δεν εννοεί εσένα και λογικά και οποιοδήποτε άλλον που δεν είναι μέλος τους σινδεσμιακου κινήματος του ΠΑΟΚ , εκτος και αν είσαι οργανωμένος οπαδός και ανήκεις ενεργά η μη ενεργά σε κάποιο σύνδεμο

το ότι συμμετέχει σε ραδιόφωνο δε σημαίνει ότι είναι και μέρος του προβλήματος όπως πχ εγώ και εσύ που συμμετέχουμε στo forum δε σημαίνει ότι είμαστε μέρος του προβλήματος να μπαίνουν οπαδοί άλλοι ομάδων στο forum μας και να μας κάνουν άνω κάτω το forum
Τελευταία επεξεργασία από Petm και Τρί 20 Ιαν 2009, 14:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Petm
 
Δημοσιεύσεις: 1607
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2008, 18:12
Τοποθεσία: Back To The Base London

Δημοσίευσηαπό kass4 » Τρί 20 Ιαν 2009, 14:28

Αν και δεν το έχει ανάγκη, θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ τον Σταύρο γιατί τον θεωρώ κορυφαίο και τον πιο υπεύθυνο ρεπόρτερ της ομάδας μας
kos έγραψε:
να βαλει ομως και λιγο παγο στα @ρχιδια του για να ξεπρηστουν.
Απαράδεκτο, χωρίς σχόλια...

αν θεωρει μονοδρομο την σφαλιαρα και αφου προτρεπει την γενια του (που ειναι και γενια μου γιατι πανω κατω εχουμε την ιδια ηλικια) να τις μοιρασει να κανει αυτος την αρχη. να αφησει το πληκτρολογιο και να παει αυτος να μοιρασει τις σφαλιαρες. γιατι τζαμπα μαγκες εχουμε δει απειρους στον ΠΑΟΚ.
Ο καθένας κάνει ότι μπορεί από το μετερίζι του για το καλό της ομάδας μας. Σύμφωνα με τη λογική σου γιατί να μην κατέβει κι ο Θοδωρής να παίξει ξύλο;

εχει δικαιο για τα ραδιοφωνα αλλα η κατασταση δεν ηταν καλυτερη οταν υπηρχαν μονο οι εφημεριδες. και εαν πιστευει αυτα που λεει για το συναφι του θα πρεπει να αντιληφθει οτι και ο ιδιος ειναι μερος του προβληματος και οχι της λυσης
.
Με άλλα λόγια, όλοι οι γιατροί τα παίρνουν, όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τεμπέληδες κλπ, κλπ

δεν ειναι θεμα γενιας αλλα χαρακτηρα του καθενος απο εμας. γιατι αυτα που ειδαμε στην τουμπα απο τις προηγουμενες γενιες η σημερινη δεν μπορει ουτε να τα φανταστει. καλη σχεση δεν εχει καμια γενια με τον προεδρο του ΠΑΟΚ. καλη σχεση με τον προεδρο εχουν οσοι εχουν το ιδιο οραμα με τον προεδρο και την ιδια αγαπη για τον ΠΑΟΚ. ανεξαρτητως γενιας.

εδώ κοs συμφωνούμε

Και μια κορυφαία ατάκα του Κόλκα στην ραδιοφωνική μετάδοση του προχθεσινού ΗΡΑ-ΑΕΚ, βλεποντας γρηές και χανούμια να πλακώνονται :
" κουράστηκα με τα ευχολόγια κατά της βίας, ας νικήσει ο καλύτερος!"
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Τρί 20 Ιαν 2009, 14:37

Θεωρω τον κολκα τον τελευταιο πραγματικο δημοσιογραφο του ΠΑΟΚ αγνο ΠΑΟΚΤΣΑΚΙ,παντα αντικειμρνικος που λεει μονο αληθειες και δεν κρυβεται πισω απο κανεναν ουτε χαιδευει αυτια....μονο αυτον και τον λαγογιαννη(δεν τον αναφερω επειδη δεν ειναι δημοσιογραφος) μου αρεσει να ακουω μεσα σε αυτη τη μιζερια που εχει καταβαλει τους ραδιοφωνικους σταθμους της πολης....
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13634
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Δημοσίευσηαπό gagas » Τρί 20 Ιαν 2009, 17:31

kos εμεις τον σταυρο τον ξερουμε καλυτερα μεσα απο τις εκπομπες του και την αντιμετωπιση του προς τον ΠΑΟΚ.δεν ειναι τυχαιο οτι την κοπανησε απο τις εφημεριδες της πολης.
η λυση δεν ειναι να φυγει ο ιδιος απο το ραδιοφωνο,αλλα να προσπαθησει να το κανει καλυτερο,με οτι δυναμεις εχει.κ αν ολοι εμεις στηριξουμε τετοιους δημοσιογραφους,να δεις πως θα στραφει το κλιμα εναντιον ολων των αλλων κ πως κατι πανηγυρτζηδες θα χασουν θεσεις κ μισθους..κ τελικα θα αλλαξουν τα κριτηρια των διευθυντων στην επιλογη δημοσιογραφων.να εισαι σιγουρος οτι παπα δεν πουλαει ο συγκεκριμενος..κ η εμπιστοσυνη που εχει ο κοσμος στον συγκεκριμενο δημοσιογραφο,σιγουρα προβληματιζει ολους τους αλλους κ τους δειχνει πως θα πρεπει να συμπεριφερονται..
παντως καταλαβαινω απολυτα την καχυποψια σου για οποιον γραφει..
Τελευταία επεξεργασία από gagas και Τρί 20 Ιαν 2009, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό gagas » Τρί 20 Ιαν 2009, 17:34

δροσο φυγε!! :lol:
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό paok87 » Τετ 21 Ιαν 2009, 17:20

CHRISTAKIS έγραψε:... Αυτό που φοβόμουν ήταν το να μην υπάρχει κάτι τέτοιο.
Να θυμίζει η ομάδα δημόσια υπηρεσία που βρέξει χιονίσει θα πληρωθούνε όλοι χωρίς να πιεστούνε περισσότερο.
Να θυμίζει τον ΠΑΟΚ που έμαθε στην ήττα και δεν τον πείραζε.

...


σωστος
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Δημοσίευσηαπό Steenage » Σάβ 24 Ιαν 2009, 00:09

Ο αληθινός κ. Φερνάντο Σάντος

Ο Φερνάντο Σάντος μίλησε και σήμερα. Προσπάθησε να αποφορτίσει το κλίμα που έχει διαμορφωθεί λόγω των δύο αγώνων που έρχονται στο Κλεάνθης Βικελίδης. Μίλησε περισσότερο για νοοτροπία, για το τι ζητάει από τον ΠΑΟΚ, ποιοι είναι οι στόχοι του.
Ο Σάντος γνωρίζει καλά, πως αυτά είναι απλά δύο παιχνίδια. Θα ακολουθήσουν και άλλα.

Δεν μπορούμε να τον κάνουμε να σκεφτεί οπαδικά, γιατί απλούστατα δεν είναι οπαδός. Είναι προπονητής και μάλιστα αρκετά έξυπνος. Ακόμη και σήμερα, που θα μπορούσε να λαϊκίσει, το απέφυγε διακριτικά.
Ο Σάντος τα θέλει τα παιχνίδια στο Κλεάνθης Βικελίδης. Ξέρει πως αν πάρει αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα – δηλαδή νίκη – θα πάει μέχρι τέλους στη μάχη με τον Παναθηναϊκό για τη δεύτερη θέση. Αν τερματίσει και τρίτος, πάλι η διαφορά του θα είναι μικρή για να αδυνατεί να την καλύψει στα πλέι οφ.
Επίσης, ο Πορτογάλος γνωρίζει πολύ καλά πως αν πάει στους 8 του κυπέλλου σε διπλούς μάλιστα αγώνες, δεν θα είναι πολύ δύσκολο να φτάσει τελικό. Τουλάχιστον όχι ακατόρθωτο.
Αλλά το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Ναι τα παιχνίδια με τον Άρη τα θέλουμε όλοι για ευνόητους λόγους. Αλλά η ουσία είναι να φύγει ο ΠΑΟΚ από την άρρωστη αγωνιστική λογική της τελευταίας δεκαετίας.
Η διάρκεια, η σταθερότητα, η εξέλιξη είναι το ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ που είναι λογικό να ψάχνει ακόμη τις ισορροπίες του ως μηχανισμός.
Εκεί έχει πέσει όλη η δουλειά από τον Σάντος και αν όλα πάνε καλά ο ΠΑΟΚ του χρόνου θα είναι έτοιμος να χτυπήσει το πρωτάθλημα.
Σήμερα ο Σάντος είπε πως με 2,3 ποιοτικές προσθήκες μπορεί να το χτυπήσει. Το καλοκαίρι η αγορά έχει επιλογές και ο Βρύζας θα καταφέρει να βρει λύσεις.
ΥΓ Ο Σάντος παραδέχτηκε πως δεν του άρεσε η ομάδα στα τελευταία παιχνίδια και είναι λογικό αφού οι αποστάσεις των γραμμών δεν είναι σωστές. Λίγο η απουσία του Κοντρέρας, λίγο το γεγονός πως ο Γκαρσία δεν ανεβαίνει συχνά προς την αντίπαλη περιοχή, λίγο η βιασύνη των ακραίων να φύγει η μπάλα από τα πόδια τους, δημιούργησαν αυτή την εικόνα. Κάπου εδώ όμως τα ψέματα τελείωσαν.
ΥΓ. Ο Ζαγοράκης έβαλε χρήματα. Κάτι άλλο να του… χρεώσουμε;
ΥΓ Πάλι αρχίσανε τη μουρμούρα για τον Παμπορίδη. Αν συνεχίσουν έτσι θα με κάνουν να τον συμπαθήσω στο τέλος.


http://www.gazzetta.gr/blogs/kolkas/?p=9
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Δημοσίευσηαπό paok87 » Σάβ 24 Ιαν 2009, 00:16

kass4 έγραψε:...
Και μια κορυφαία ατάκα του Κόλκα στην ραδιοφωνική μετάδοση του προχθεσινού ΗΡΑ-ΑΕΚ, βλεποντας γρηές και χανούμια να πλακώνονται :
" κουράστηκα με τα ευχολόγια κατά της βίας, ας νικήσει ο καλύτερος!"



εγραψε... :)
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Επόμενο

Επιστροφή στο Δημοσιογράφοι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης