Cars&Moto

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Παρ 09 Μάιος 2008, 14:25

Thanks! Απλά θα βρω κι έναν εκτελωνιστή για να δω για τι ποσό ακριβώς μιλάμε. Κρίμα πάντως...
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dante » Παρ 09 Μάιος 2008, 20:07

Και γιατί να το πάρεις από γερμανία βρήκες σοβαρή διαφορά στην τιμή??
Μηδέν άγαν (πλην Π.Α.Ο.Κ).
Dante
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 16:17
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Δευτ 12 Μάιος 2008, 14:26

Σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο εφημερίδας η εισαγωγή μεταχειρισμένου από το εξωτερικό συμφέρει μόνο σε περιπτώσεις σχετικά καινούργιων οχημάτων, δηλαδή όχι παλαιότερων από 3 ή 4 χρόνια... :(

ΕΛΛΑΣ, ΕΛΛΑΣ, Η ΧΩΡΑ ΤΗΣ Π.....
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Platon » Δευτ 12 Μάιος 2008, 15:59

Δυστυχώς αυτό άκουσα κι εγώ τελικά τρελογιατρέ.

Όπως το λες είναι. Πάντως όπως σου έχω πει, αν παίζεται τίποτε εγώ είμαι εδώ σε ότι χρειαστείς!!!

:D :D :D
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Τρί 13 Μάιος 2008, 17:27

Σ' ευχαριστώ πολύ ρε Πλάτωνα!

Θα το ψάξω κι άλλο για να βρω ακριβές ποσό πάντως! Γιατί εδώ στην χώρα της κλεψιάς το αντίστοιχο αμάξι που με ενδιαφέρει (318i Cabrio του 96-98') το βρίσκεις με €11.000-15.000 περίπου χονδρικά. Οπότε αν από εσάς το βρίσκουμε με €6.000 τότε ακόμη και διπλάσιο να σου βγει με την εισαγωγή είναι πάλι λίγο φτηνότερο απ' ότι εδώ.

Αλλά σε κάθε περίπτωση σου πιάνουν τον κώλο! Απλά διαλέγεις αν θα σου τον πιάσουν οι έλληνες μαντράδες ή το ελληνικό κράτος! Πώς δεν έχουμε μεταναστεύσει όλοι μας ακόμη δεν το έχω καταλάβει...

Τέλος πάντων, όπως είπα θα το ψάξω και θα επανέλθω με στοιχεία για ολους τους ενδιαφερόμενους!

Υ.Γ. Εκείνα τα προβλήματα που μου είχες πει για το 206cc (οροφή και ηλεκτρονικά) μου τα επιβεβαίωσε και ο άντρας μιας φίλης που είχε το ίδιο αμάξι και του έβγαλε ακριβώς αυτά τα προβλήματα! Είσαι πολύ καλά πληροφορημένος!!! 8)
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό petrande » Τρί 13 Μάιος 2008, 20:24

Επειδή έχω έναν κολλητό που φέρνει αυτοκίνητα από Γερμανία εδώ και 20 χρόνια κι εγώ έχω ήδη αγοράσει δύο από αυτόν και ξέρω τι παίζεται, όποιος γουστάρει για περισσότερες πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και να του πω ό,τι θέλει. Πάντως, 1000 φορές μεταχειρισμένο από Γερμανία παρά από Ελλάδα που είναι ερείπια τα περισσότερα. Προσοχή στους Τούρκους που πουλάνε στη Γερμανία όμως, μόνο από Γερμανό να πάρετε.

Αξίζει να φέρετε Audi ή Mercedes, για BMW κάνανε πουστιά με το τελωνείο και κάτω από 2004 πληρώνεις το 70%.

Όποιος θέλει περισσότερα μου λέει
petrande
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 02 Μαρ 2008, 01:07

Δημοσίευσηαπό p3tam3nos » Τρί 13 Μάιος 2008, 20:49

Kalispera paidia.Den kserw alla epeidei to exw psaksei arketa kai apo oti kserw,den mporeis na fereis amaksi panw apo pentaetia,Sigoura kai se afta ta xronia ama psaxteis yparxoune kales times kai to basiko to poso 8a pleirwseis sto telwneio,eksartate ka8ara apo ta kibika tou aftokinitou.An einai polla ta kibika,mporei na to pareis 20000 euro kai na pleirwseis alles 10000 telwneio.Osi gia kapio palikari pou eipe gia RX-8 kai RX-7 kai genika giaponezika aftokinita.Yparxoune sait pou mporeis na ta pareis apo ekei katw akoma pio ftina kai me kaliterous kinithres.Diladi ena RX-8 gia thn eurwph exei 200 ipous kai to idio pou einai gia ekei exoune 230 kai einai kai pio ftina otan ta agwrazeis apo ekei

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να γράφουμε Ελληνικά!
Thx, Admin Team
p3tam3nos
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 22 Απρ 2008, 12:42

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Τετ 14 Μάιος 2008, 10:50

Έτσι είναι δυστυχώς.

Πήγα χθες συστημένος σε μία μάντρα κολλητού ενός φίλου, που κάνει και εισαγωγές από Γερμανία. Αυτό μου είπαν κι εμένα: για αμάξι παλιότερο του 2004 οι δασμοί είναι απαγορευτικά μεγάλοι (λογικά τα συνολικά έξοδα υπερβαίνουν το διπλάσιο της αξίας απ ότι κατάλαβα) οπότε δεν συμφέρει καθόλου...!
Δηλαδή η σειρά 3 Ε36 που μ ενδιέφερε είναι τρελή ταλαιπωρία και τρελό έξοδο να την εισαγάγεις...
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Τετ 14 Μάιος 2008, 11:36

Λογικά είναι δυνατόν, οι τιμές εκεί είναι σαφώς καλύτερες! Και μάλιστα αν το συγκεκριμένο μοντέλο είναι 2004 τότε η επιβάρυνση στο τελωνείο θα είναι σχετικά μικρή όπως είπαν και τα παλικάρια πιο πάνω. Οπότε αν βρήκες τέτοιο αξίζει να το φέρεις.

Α, άλλη μια λεπτομέρεια: αν δεν έχεις όλα τα λεφτά μπραφ (και πολύ θα θελα να ήξερα ποιος έχει τόσα λεφτά έτοιμα σε μετρητά) τότε οι τράπεζες δεν σου δίνουν δάνειο για αυτοκίνητο για να φέρεις από Γερμανία. Θα πρέπει να πάρεις καταναλωτικό, το οποίο σε γενικές γραμμές έχει υψηλότερο επιτόκιο το δάνειο αυτοκινήτου. Τουλάχιστον έτσι γνωρίζω
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ПАРТИЗАН » Πέμ 25 Δεκ 2008, 14:41

Το ειδα.....
και λεω γιατι να γινονται τετοια σε δικους μας ανθρωπους
δεν θελω να το συζητησω το θεμα γιατι με ποναει.
Everybody Lies........
Άβαταρ μέλους
ПАРТИЗАН
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 31 Ιούλ 2008, 04:29
Τοποθεσία: ΚΑΤΟΙΚΩ ΜΟΝΙΜΩΣ ΣΤΗΝ 4

Δημοσίευσηαπό angelos4a » Πέμ 25 Δεκ 2008, 15:34

Ενα τεραστιο μπραβο σου φιλε .

:? :?
angelos4a
 
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιουν 2008, 13:26

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 25 Δεκ 2008, 16:40

Τιμόνι και αλκοόλ δύο αντίθετες έννοιες..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 26 Δεκ 2008, 03:27

Γιατί δηλαδή θα πρέπει να μεγαλώνουν τα πρόστιμα????
Αλλος τρόπος να σωφρονιστούμε δεν υπάρχει???

Δεν το λέω ειρωνικά το εννοώ..

Δυστυχώς επειδή μερικοί δε βάζουν μυαλό με τίποτα, όσο συνεχίζουν τις λακαμίες τους, τόσο περισσότερο θα πληρώνουν, γιατί πολύ απλά..

Οταν έχεις μυαλό, ούτε πρόστιμο θα πληρώσεις, ούτε τη ζωή σου θα κινδυνεύσεις να χάσεις!!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re:

Δημοσίευσηαπό Dante » Σάβ 14 Φεβ 2009, 03:10

free4 έγραψε:Γιατί δηλαδή θα πρέπει να μεγαλώνουν τα πρόστιμα????
Αλλος τρόπος να σωφρονιστούμε δεν υπάρχει???

Δεν το λέω ειρωνικά το εννοώ..

Δυστυχώς επειδή μερικοί δε βάζουν μυαλό με τίποτα, όσο συνεχίζουν τις λακαμίες τους, τόσο περισσότερο θα πληρώνουν, γιατί πολύ απλά..

Οταν έχεις μυαλό, ούτε πρόστιμο θα πληρώσεις, ούτε τη ζωή σου θα κινδυνεύσεις να χάσεις!!


Ίσως ακουστεί ρατσιστικό κάπως αυτό που θα πω αλλά κατά την άποψή μου για να μπορείς να οδηγάς σωστά δεν απαιτείται να ξέρεις καλά τα σήματα και να παρκάρεις. Πρέπει να διαχειρίζεσαι τις γνώσεις και την πείρα που αποκτάς σωστά. Για να γίνει αυτό πρέπει να διαθέτεις το στοιχειώδες μυαλό. Πως θα διαπιστωθεί ότι διαθέτουμε μυαλό? Με τεστ IQ. Να θεσπιστεί κάποιο κατώτερο όριο δείκτη νοημοσύνης και αν κάποιος υποψήφιος έχει χαμηλότερη επίδοση από το όριο να μην μπορεί να πάρει άδεια οδήγησης ΠΟΤΕ. Αν κοιτάξουμε τα αίτια των δυστυχημάτων βαθύτερα θα διαπιστώσουμε ότι πέρα από την υπερβολική ταχύτητα ή την απροσεξία, έφταιγε και η βλακεία του οδηγού που σε έναν δρόμο για κάρα πήγε να απογειώσει το αυτοκίνητό ως ένας νέος σουμάχερ ή πήγε να προσπεράσει χωρίς να βλέπει τι γίνεται απέναντί του και κατέληξε χαλκομανία!
Μηδέν άγαν (πλην Π.Α.Ο.Κ).
Dante
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 16:17
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Οδήγηση

Δημοσίευσηαπό erevos187 » Σάβ 14 Φεβ 2009, 15:32

Διαφωνω φιλε δαντη 100% δεν ειναι θεμα βλακειας και IQ αλλα καθαρα θεμα παιδιας και μορφωσης.
Το να ειναι καποιος καγκουρας με κολοφτιαγμενο αυτοκινητο και να τρεχει με 100+ μεσα στην πολη, να οδηγει με τσαμπουκα και περισια μαγκια να παρκαρει οπου γουσταρει, να μην σταματαει σε καμια διαβαση να περασει ενας πεζος χωρις να σκεφτετε καθολου τα αποτελεσματα των πραξεων του ειναι ο λογος που γινονται ατυχηματα και οχι η βλακεια.
erevos187
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τετ 09 Ιούλ 2008, 22:18
Τοποθεσία: ΘΥΡΑ 6

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες