ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό DC » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 14:24

Ντοπέ ο Χονδροκούκης με ουσία για άλογα!

Ο Δημήτρης Χονδροκούκης βρέθηκε θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ για ουσία που χορηγείται σε άλογα! Ανακοίνωσε τη μη συμμετοχή του στο Λονδίνο ο πατέρας του!


Το πρώτο δείγμα του παγκόσμιου πρωταθλητή του ύψους, Δημήτρη Χονδροκούκη ανιχνεύθηκε θετικό από γαλλικό εργαστήριο της WADA. Πάντως, από την πλευρά του ο ΣΕΓΑΣ δεν επιβεβαιώνει το γεγονός, όμως πρόλαβε ο πατέρας του, Κυριάκος, να κάνει γνωστό το περιστατικό και να ανακοινώσει πως ο γιος του δεν θα πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Ο Κυριάκος Χονδροκούκης είναι ο προπονητής του Ελληνα πρωταθλητή και ενημέρωσε πως δεν έχουν καμιά διάθεση να αμφισβητήσουν το αποτέλεσμα του ελέγχου, αν και το θεωρούν εξωπραγματικό. Τέλος, ο πατέρας του Χονδροκούκη παραιτήθηκε από την θέση του τεχνικού συμβούλου ανάπτυξης του ΣΕΓΑΣ.

Η ανακοίνωση του πατέρα του αθλητή:

«Αξιότιμοι έλληνες φίλαθλοι»

Παίρνουμε την πρωτοβουλία αφού ενημερωθήκαμε σήμερα και εμείς από την ΙΑΑΦ μεσω του ΣΕΓΑΣ 26.7.2012, ότι σε έλεγχο αντιντόπινγκ που υποβλήθηκε ο υιός μου και αθλητής μου Δημήτρης Χονδροκούκης, διαπιστώθηκε ότι το α’ δείγμα του ήταν θετικό στην απαγορευμένη ουσία στανοζολόλη. Αυτή την ανακοίνωση την κάνουμε για να μην διαχέεται για τα υπόλοιπα μέλη της Ελληνικής Αποστολής η οποιαδήποτε υποψία

Παρά το γεγονός ότι θεωρούμε την είδηση αυτή είναι εξωπραγματική, εντούτοις δεν έχουμε καμιά διάθεση να αμφισβητήσουμε το αποτέλεσμα του εν λόγω ελέγχου. Απεναντίας δώσαμε ήδη εντολή να εξεταστεί και το β’ δείγμα, διατηρώντας όμως την επιφύλαξη μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας να στείλουμε τα δύο δείγματα προς εξέταση και σε άλλο διαπιστευμένο εργαστήριο.

Είναι γνωστές οι θέσεις μου στο χώρο του στίβου, πως για πολλά χρόνια είμαι απέναντι στην λήψη απαγορευμένων ουσιών. Δεν διανοηθήκαμε ποτέ να πάρουμε το οτιδήποτε.

Το παράδοξο της χρήσης μιας τόσο εύκολα ανιχνεύσιμης απαγορευμένης ουσίας από έναν προσφάτως παγκόσμιο πρωταθλητή, ο οποίος βρίσκεται στο μικροσκόπιο των ελεγκτικών Αρχών, και μάλιστα προεόρτια των Ολυμπιακών Αγώνων, θεωρώ πως είναι εξόφθαλμα αυτονόητο.

Σε αυτό το παράδοξο, θα αγωνιστώ, θα αγωνιστούμε, να απαντήσουμε, να διαπιστώσουμε τί ακριβώς συνέβη, αφενός για εμάς ως οικογένεια και αφετέρου για το φίλαθλο κόσμο που με τόση αγάπη αγκάλιασε τον Δημήτρη. Η είδηση αυτή έχει συγκλονίσει την οικογένεια μου και παρακαλώ θερμά τα Μέσα αλλά και την κοινή γνώμη, προτού προβείτε σε μια εκ προοιμίου καταδίκη του Δημήτρη να σεβαστείτε την προσπάθεια μας να βρούμε τις απαντήσεις. Οι απαντήσεις δεν είναι πάντα αυτονόητες.

Ο Δημήτρης δεν θα συμμετέχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες , αφήνοντας ανεκπλήρωτο ένα όνειρο ζωής.

Από την πλευρά μου, και μέχρι τουλάχιστον να τελειώσει αυτή η περιπέτεια που συγκλόνισε τον Δημήτρη και την οικογένεια μας, με την παρούσα υποβάλω την παραίτηση μου από την θέση του τεχνικού συμβούλου ανάπτυξης του ΣΕΓΑΣ ευχαριστώντας την Διοίκηση που με τίμησε για 14 συναπτά έτη.

Εύχομαι από καρδίας επιτυχία στους λοιπούς αθλητές της Ελληνικής αποστολής

Με τιμή

Κυριάκος Χονδροκούκης».



Ουσία για άλογα...

Η στανοζολόλη που βρέθηκε στον Δημήτρη Χονδροκούκη είναι ουσία που χρησιμοποιείται σε φάρμακα που χορηγούνται σε άλογα. Με την ίδια ουσία βρέθηκε θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ ο Μπεν Τζόνσον πριν από 20 χρόνια.

Δύο αποκλεισμοί σε ισάριθμες μέρες

Πριν καλά - καλά ξεκινήσουν οι Ολυμπιακού Αγώνες του Λονδίνου, η Ελληνική αποστολή μετράει μείον δύο καθώς μετά τον αποκλεισμό της Βούλας Παπαχρήστου μετά τα όσα έγραψε στο twitter, ήρθε και ο έλεγχος ντόπινγκ του Δημήτρη Χονδροκούκη που τον θέτει εκτός Ολυμπιακών Αγώνων.
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.gazzetta.gr/olympiakoi-agones-2012/article/311933-ntope-o-xondrokoykis-me-oysia-gia-aloga

Ο μικρός ήταν μια από τις ελπίδες μας για μετάλειο.
δεν αρχίσαμε καλά.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό Parolos » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 18:42

Εξαλλου μόνο οι δικοί μας αθλητες είναι ντοπέ..
Ας θαυμάσουμε ξανά όλοι μαζι το καινουριο 9,20 του Μπολτ, με πυροτεχνήματάκια και στρακαστρούκες..

Για καποιο λογο μας εχουν ξηλώσει από παντου.
Κεντέρης-Θανου-Αρση Βαρων.. και τωρα 1 μεταλλιο σιγουρο παλι με Χονδροκούκη..
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6011
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό ciberche » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 19:59

Έχουμε γίνει ρεζίλι σε όλο τον κόσμο. Όλη η Ευρώπη γράφει στις εφημερίδες της για τους αθλητές της Ελλάδας. Τη μία τη φασίστρια από τη ντροπή της προσφυγιάς και τον άλλον τον ντοπέ.

Τελικά στον αθλητισμό μόνο μια λέξη μπορεί να υπάρχει καθαρή: ΠΑΟΚ.
Άβαταρ μέλους
ciberche
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2011, 22:01

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό VagosPaok » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 20:19

Δηλαδη,μονο εμεις ειμαστε ντοπε?
Μονο εμεις γραφουμε ρατσιστικα σχολια?
Μονο εμεις "χαλαμε" τους αγωνες?
Μονο εμεις παρεκτρεπομαστε?
In girum imus nocte et consumimur igni...
Τριγυρνάμε τη νύχτα και μας κατακαίει η φωτια...
Άβαταρ μέλους
VagosPaok
 
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Σάβ 02 Οκτ 2010, 13:37
Τοποθεσία: Γλασκώβη

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό Karelias » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 21:19

Ναι.
Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα.

Ιβάν Σαββίδης 12/5/2015: Θέλω να φέρω τον ΠΑΟΚ στις πρώτες 20 ομάδες στην Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
Karelias
 
Δημοσιεύσεις: 3601
Εγγραφή: Πέμ 23 Δεκ 2010, 19:14

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό VagosPaok » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 21:41

Επιτρεψε μου τοτε,να εχω την αντιθετη αποψη.Βεβαια,μπορει να μην ειναι η σωστη οπως συμβαινει και με την δικη σου απαντηση.
In girum imus nocte et consumimur igni...
Τριγυρνάμε τη νύχτα και μας κατακαίει η φωτια...
Άβαταρ μέλους
VagosPaok
 
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Σάβ 02 Οκτ 2010, 13:37
Τοποθεσία: Γλασκώβη

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό Karelias » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 22:02

Φυσικά και μπορείς να έχεις ότι άποψη θες.
Το ότι προφανώς τα κάνουν κι άλλοι, δεν είναι λόγος ώστε να μη βλέπουμε τις δικές μας μαλακίες. Και οι περισότεροι απ τους άλλου, δεν αυτοπροσδιορίζονται σα λαοί, μέσα απο αθλητικές ή γιουροβιζιονικές επιτυχίες.
Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα.

Ιβάν Σαββίδης 12/5/2015: Θέλω να φέρω τον ΠΑΟΚ στις πρώτες 20 ομάδες στην Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
Karelias
 
Δημοσιεύσεις: 3601
Εγγραφή: Πέμ 23 Δεκ 2010, 19:14

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό VagosPaok » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 23:17

Ναι,εννοειται οτι ειναι λαθος επειδη τα κανουν οι αλλοι να πρεπει να τα κανουμε κι εμεις,απλα για ποιο λογο να ειμαστε το εξειλαστηριο θυμα εδω και χρονια?...
In girum imus nocte et consumimur igni...
Τριγυρνάμε τη νύχτα και μας κατακαίει η φωτια...
Άβαταρ μέλους
VagosPaok
 
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Σάβ 02 Οκτ 2010, 13:37
Τοποθεσία: Γλασκώβη

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό Karelias » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 23:19

Και οι περισότεροι απ τους άλλους, δεν αυτοπροσδιορίζονται σα λαοί, μέσα απο αθλητικές ή γιουροβιζιονικές επιτυχίες, όπως είπα.
Δεν είμαστε το θύμα, προφανώς, η νοοτροπία μας, μας κάνει να το βλέπουμέ έτσι. Οι Αμερικάνοι είχαν ντοπέ τον Καρλ Λιούις, δεν πάθανε και τιποτα σα λαός, σαν οντότητα.
Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα.

Ιβάν Σαββίδης 12/5/2015: Θέλω να φέρω τον ΠΑΟΚ στις πρώτες 20 ομάδες στην Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
Karelias
 
Δημοσιεύσεις: 3601
Εγγραφή: Πέμ 23 Δεκ 2010, 19:14

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό VagosPaok » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 23:38

Μετα Χριστον προφητης ηταν η ανακαλυψη του καθως φροντιζε η Αμερικανικη ολυμπιακη επιτροπη να τους συγκαλυπτει.Αυτοι ξαναδιαγωνιζονται παντως.Δεν φταιει η νοοτροπια μας αλλα οι καταστασεις.
In girum imus nocte et consumimur igni...
Τριγυρνάμε τη νύχτα και μας κατακαίει η φωτια...
Άβαταρ μέλους
VagosPaok
 
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Σάβ 02 Οκτ 2010, 13:37
Τοποθεσία: Γλασκώβη

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό Karelias » Παρ 27 Ιούλ 2012, 14:33

Και σου ξαναλέω, το θέμα δεν είναι αυτό, ίσως εγώ, δεν εκφράζομαι σωστά.
Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα.

Ιβάν Σαββίδης 12/5/2015: Θέλω να φέρω τον ΠΑΟΚ στις πρώτες 20 ομάδες στην Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
Karelias
 
Δημοσιεύσεις: 3601
Εγγραφή: Πέμ 23 Δεκ 2010, 19:14

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό DC » Παρ 27 Ιούλ 2012, 14:57

Parolos έγραψε:Εξαλλου μόνο οι δικοί μας αθλητες είναι ντοπέ..
Ας θαυμάσουμε ξανά όλοι μαζι το καινουριο 9,20 του Μπολτ, με πυροτεχνήματάκια και στρακαστρούκες..

Για καποιο λογο μας εχουν ξηλώσει από παντου.
Κεντέρης-Θανου-Αρση Βαρων.. και τωρα 1 μεταλλιο σιγουρο παλι με Χονδροκούκη..


++++
Αυτό που λέει ο πατέρας του αθλητή, έχει βάση και ας μην ξεχνάμε και τις δηλώσεις-πόρτα που έκανε για τους πολιτικούς, γυρνόντας παγκόσμιος πρωταθλητής πριν 2 μήνες.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό Taseos » Παρ 27 Ιούλ 2012, 15:43

Βρε αναβολικα για αλογα;; Στο γιο σου τετοια ξεφτιλα;
Άβαταρ μέλους
Taseos
 
Δημοσιεύσεις: 3836
Εγγραφή: Κυρ 30 Δεκ 2007, 14:25

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 27 Ιούλ 2012, 15:45

Δεν αξιζει καν να ασχολουμαστε με το παραμυθακι των οα....οπως κια με τις επιδοσεις του δυνατοτερου φαρμακου..
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2012

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 28 Ιούλ 2012, 02:32

Πανηγυράκι οντως η Ολυμπιαδα..


Οσο για την ντοπα:
Εικόνα


14χρονος Έλληνας νίκησε 1.000.000 μαθητές σε διεθνή διαγωνισμό για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Έλληνας Χρυσός "Ολυμπιονίκης" ετών 14! Το γράμμα μαθητή από τα Γιαννιτσά στον Ρότζερ Φέντερερ κέρδισε ανάμεσα σε 1.000.000 συμμετοχές από 55 χώρες, σε διεθνή διαγωνισμό. Τι είπε για το tweet της Παπαχρήστου

Ο 14χρονος μαθητής από τα Γιαννιτσά, Μάριος Χατζηδήμου, είναι ο νικητής του φετινού διεθνούς διαγωνισμού έκθεσης της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης (UPU).
Το θέμα του φετινού διαγωνισμού, λόγω της Ολυμπιάδας, ήταν "Γράψτε μια επιστολή σε έναν αθλητή ή μια μορφή του αθλητισμού που θαυμάζετε, για να εξηγήσετε τι σημαίνουν για εσάς οι Ολυμπιακοί Αγώνες".
Στον διαγωνισμό συμμετείχαν περισσότεροι από ένα 1.000.000 νέοι από 55 χώρες, μέσω των ταχυδρομείων των χωρών τους.
Όπως αναφέρει η "Δημοκρατία", ο μαθητής της Δευτέρας Γυμνασίου έγραψε στον αγαπημένο του τενίστα, Ρότζερ Φέντερερ.
"Στεκόσουν εκεί στεφανωμένος..."
"Είμαι ο Μάριος, ένας από τους χιλιάδες, φαντάζομαι, θαυμαστές σου. Ένας μικρός, ασήμαντος Μάριος, μπροστά σε έναν γίγαντα του αθλητισμού. Κι ο λόγος που σου γράφω; Για να σε ευχαριστήσω, που ξύπνησες μέσα μου την αγάπη για τον αθλητισμό", έγραψε στην αρχή της έκθεσής του ο 14χρονος.
"Άρπαξα την παρατημένη ρακέτα του αδελφού μου και αποφασιστικά μπήκα στο γήπεδο, έτοιμος να νικήσω. Τότε, συνειδητοποίησα πόσο διαφορετικό είναι να βλέπεις τη ρακέτα στα χέρια του Φέντερερ από το να προσπαθείς να την κουμαντάρεις στα δικά σου χέρια. Παιδεύτηκα, ίδρωσα, άκουσα δικαιολογημένα τις φωνές του προπονητή μου, όμως δεν τα παράτησα. Η μορφή σου στο βάθρο του Ολυμπιονίκη με κρατούσε εκεί και συνέχιζα...".
Ο Μάριος περιγράφει, πώς με τη φαντασία του ταξίδεψε στην Αρχαία Ολυμπία, "στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, στους πρώτους επίσημους Ολυμπιακούς Αγώνες του 776 π.Χ.".
Στη συνέχεια, περιγράφει τον διάλογο που είχε με το ίνδαλμά του, το οποίο η φαντασία του ήθελε εκεί.
"Στεκόσουν εκεί, στεφανωμένος και σε ρώτησα τι σημαίνουν για σένα όλα αυτά. 'Άκου μικρέ μου, αγωνίζομαι σημαίνει νικώ, να το θυμάσαι αυτό. Η συμμετοχή, ο αγώνας είναι ήδη μία μεγάλη νίκη, ανεξάρτητα από το τρόπαιο. Νίκη ενάντια στους φόβους, τις ανασφάλειες και τις δυσκολίες του εαυτού σου, ενάντια στον εγωισμό και τη φιλαυτία σου. Και κάτι ακόμα. Νικώ σημαίνει αγαπώ. Αγαπώ τον συναγωνιστή μου, που μου έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστώ, τον προπονητή μου, που μου έμαθε τον τρόπο να αγωνίζομαι και να νικώ, τον κόσμο που με στηρίζει στην προσπάθειά και τον δρόμο προς τη νίκη, τον Θεό που μου χαρίζει τη δυνατότητα να αγωνίζομαι και να νικώ".
"Ε ναι λοιπόν, για εμένα οι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν σημαίνουν ούτε αναβολικά ούτε πρωταθλητισμό ούτε οικονομικά συμφέροντα, οικονομική κρίση, αντιζηλίες και μίση. Σημαίνουν χαρά για τη συμμετοχή, 'ευ αγωνίζεσαι', φιλία, ειρήνη και σε αυτό το πνεύμα εύχομαι να σταθούν οι φετινοί Ολυμπιακοί Αγώνες", κατέληγε η έκθεσή του.
"Μάγεψε" την κριτική επιτροπή
Η αναφορά του Μάριου στις αξίες του ευ αγωνίζεσθαι και του πνεύματος που πρέπει να έχουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες, ο μαθητής "μάγεψε" την κριτική επιτροπή, που τον έστεψε "Χρυσό Ολυμπιονίκη".
Η διεθνής επιτροπή επεσήμανε μάλιστα τον απλό και δημιουργικό τρόπο γραφής του Μάριου: "Η σύνθεση είναι πρωτότυπη, πολύ προσωπική και δημιουργική, ενώ αναδεικνύονται έντονα οι Ολυμπιακές αξίες".
Μιλώντας στην "Δημοκρατία", ο 14χρονος "Ολυμπιονίκης" είπε πως είναι πολύ χαρούμενος για την πρωτιά. "Αρχικά δεν το πίστευα", είπε, ενώ παραδέχθηκε πως δεν τον ενδιαφέρει πολύ, να ασχοληθεί επαγγελματικά με κάποιο άθλημα.
"Σκέφτομαι να γίνω ιστορικός και να έχω σαν χόμπι το τένις", είπε, ενώ για το tweet της Παπαχρήστου, είπε ότι "δεν είναι σωστό αυτό που είπε, όμως είναι μία καλή αθλήτρια που έκανε σκληρή προπόνηση για να πάει στην Ολυμπιάδα και ήταν πολύ άδικο να την διώξουν μία ημέρα πριν".
Ο νικητής θα βραβευθεί την Παγκόσμια Ημέρα Ταχυδρομείου, δηλ. στις 9 Οκτωβρίου 2012, στην Ντόχα του Κατάρ, στο πλαίσιο του 25ου Παγκόσμιου Συνεδρίου της ΠΤΕ που θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή 149 χωρών.
Από την πλευρά τους, τα ΕΛΤΑ προσπαθούν να στηρίζουν τη γνώση και τη δημιουργική προσπάθεια των νέων και να μεταφέρουν το μήνυμα του Ολυμπιακού Ιδεώδους σε ολόκληρο τον κόσμο.
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://news247.gr/eidiseis/14xronos_ellhnas_nikhse_1_000_000_mathhtes_se_diethnh_diagwnismo_gia_toys_olympiakous_agwnes.1870052.html
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες