Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό novito » Δευτ 28 Φεβ 2011, 23:24

Εμενα παντως με βρισκει συμφωνο η παραπανω προταση.... :ugeek:
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 20 Οκτ 2011, 15:10

«Δεν σκότωσα τον Φιλόπουλο»

Ο Χρήστος Σακάτης έχει καταδικαστεί σε ισόβια για τη δολοφονία του Μιχάλη Φιλόπουλου στη Λαυρίου το 2007, αλλά ακόμα και σήμερα ισχυρίζεται πως δεν σκότωσε αυτός τον οπαδό του Παναθηναϊκού.


Ο 42χρονος σε συνέντευξή του στο Εθνοσπόρ δηλώνει πως είναι το εξιλαστήριο θύμα, αφού στη δικογραφία που είχε σχηματιστεί πριν από τη σύλληψή του κανείς δεν αναφέρεται σε αυτόν και δεν βρέθηκε κανένας να τον αναγνωρίσει. Η εκδίκαση σε δεύτερο βαθμό της υπόθεσής του είναι στις 4 Νοεμβρίου στο Εφετείο Αθηνών.

Αναλυτικά η συνέντευξή του στο Εθνοσπόρ

«Τους τελευταίους μήνες δεν ήμουνα σε θέση να μιλήσω σε κανέναν. Πέρασα διάφορα, αλλά τα ξεπέρασα και τώρα ετοιμάζομαι να δώσω τη μάχη μου στο Εφετείο. Είμαι μέσα ήδη μια τετραετία. Όχι ότι δεν έχω ξανακάνει φυλακή, αλλά αυτή τη φορά καταδικάστηκα ισόβια για κάτι που δεν έχω κάνει. Είναι άδικο».

Τι επιδιώκεις στο δικαστήριο;

«Να αθωωθώ για κάτι που δεν έχω καμία σχέση. Να δικαιωθώ».

Και σε τι ποντάρεις;

«Στην αλήθεια. Στο ότι δεν ήμουνα εκεί. Στο ότι δεν ασχολιόμουν καθόλου με τα οπαδικά. Στο ότι είχα σηψαιμία στο πόδι και είχα φτάσει στο σημείο να μου φέρνουν τη μεθαδόνη στο σπίτι επειδή δεν μπορούσα να μετακινούμαι κάθε μέρα. Αυτό που θέλω μόνο είναι να με αφήσουν να τους μιλήσω. Να τους πω πράγματα για τη ζωή μου. Για την εξάρτησή μου από τα ναρκωτικά. Για την κατάστασή μου».

Δηλαδή, έχεις άλλοθι που δικαιολογεί την απουσία σου από τη Λαυρίου εκείνη τη μέρα;

«Απ’ ό,τι θυμάμαι ήμουνα σε ένα καφενείο δίπλα στο πρόγραμμα αποτοξίνωσης. Μπαινόβγαινα στο πρόγραμμα, αλλά είχα πάρει τη δόση μου και έπειτα πήγα και κάθισα εκεί. Εμένα με συνέλαβαν πολλές ημέρες μετά. Με έστησαν. Με επέλεξαν ως εξιλαστήριο θύμα».

Από αυτό το μαγαζί δεν βρέθηκε κανείς να σε υποστηρίξει;

«Ο κόσμος ακούει ναρκομανής, επεισόδια, φόνος και σου λέει “πού να μπλέξω τώρα”. Και θα θυμάται ο καφετζής ότι ήμουν εκεί την τάδε ημέρα και ώρα;»

Η περίπτωση να ήσουνα τόσο βυθισμένος από τα ναρκωτικά και να μη θυμάσαι καν ότι πήγες εκείνη την ημέρα στη Λαυρίου υπάρχει;

«Δεν υπάρχει. Τότε εγώ ήμουνα με το ενάμισι πόδι στον τάφο. Είχα σηψαιμία στο πόδι από τα ναρκωτικά, το οποίο έφτιαξα εδώ στη φυλακή. Τα εκατό μέτρα έκανα δεν ξέρω κι εγώ πόση ώρα να τα περπατήσω. Όχι να ανέβαινα σε μηχανάκι και να πήγαινα εκεί. Και να έδινα μάχη σώμα με σώμα, όπως γίνονται σ' αυτές τις περιπτώσεις ή να χρησιμοποιούσα όπως λένε σιδηρόβεργες, μαχαίρια και τέτοια. Εγώ έτρεμα ολόκληρος από το πρόβλημά μου, όχι να τρέχω να σκοτώσω».

Όλα αυτά τα χρόνια επιμένεις πως είσαι αθώος, όμως καταδικάστηκες ισόβια. Ποιος και γιατί θεωρείς είχε συμφέρον από αυτό;

«Δεν έχω ιδέα. Ένα βράδυ, αρκετές μέρες μετά το γεγονός, δέχομαι μια επίσκεψη στο σπίτι μου από ανθρώπους του Ανθρωποκτονιών. Εκείνο το βράδυ πήραν εμένα, αλλά μόλις φθάσαμε στην Ασφάλεια και με ανέβασαν σε ένα δωμάτιο, από δίπλα άκουγα τη φωνή της μάνας μου.

Τους έλεγα “τι τη θέλετε τη μάνα μου” και μου απαντούσαν πως δεν είναι αυτή. Αλλά μετά μου έφεραν ένα χαρτί και μου είπαν “διάβασε τι κατέθεσε η μάνα σου”».

Τι ένιωσες όταν το διάβασες;

«Μεγάλο σοκ. Η κατάθεση έγραφε πως της είχα εκμυστηρευτεί ότι χτύπησα κάποιον και από τις τύψεις μου της είπα πως ήθελα να πάρω ναρκωτικά».

Η μητέρα σου τι εξήγηση σου έδωσε;

«Ότι δεν φορούσε τα γυαλιά της και ότι της έδωσαν να υπογράψει αυτό το χαρτί».

Λες δηλαδή, ότι η Αστυνομία ήθελε να σου φορτώσει το έγκλημα;

«Εγώ το μόνο που λέω είναι ότι είμαι το εξιλαστήριο θύμα της υπόθεσης. Βρήκαν έναν άνθρωπο εξαρτημένο από την ηρωίνη για ένα φονικό που δεν έκανε. Κάτι έχει παιχθεί, αλλά δεν ξέρω τι. Στη δικογραφία που είχε σχηματιστεί πριν από τη σύλληψή μου κανείς δεν αναφέρεται σε μένα. Και δεν βρέθηκε κανένας να με αναγνωρίσει».

Στο δικαστήριο πώς ένιωσες όταν η μητέρα σου σου φώναζε «καλύτερα να αυτοκτονήσεις παρά να πας φυλακή»;

«Πικράθηκα, αλλά την καταλαβαίνω. Από το 1988 που μπήκα στις φυλακές ανηλίκων της Λάρισας μέχρι σήμερα της έχω κάνει πολλά. Πόσα να αντέξει κι εκείνη... Βέβαια, μετά μου ζήτησε συγγνώμη και μου συμπαραστέκεται. Μου λέει να κάνω κουράγιο και τέτοια».

Τον Μιχάλη Φιλόπουλο τον γνώριζες;

«Όχι. Κοιτάξτε να δείτε, εγώ είχα πάψει να ασχολούμαι με τα γήπεδα. Είχα να πάω πέντε χρόνια. Και πριν, όταν πήγαινα, ήταν σε κάνα ευρωπαϊκό παιχνίδι. Βέβαια είχα συλλήψεις στα γήπεδα, αλλά αυτό συνέβη όταν ήμουνα πιο μικρός. Το όνομα του Φιλόπουλου το άκουσα τότε που έγινε το φονικό και το έμαθε όλη η Ελλάδα.

Και από ό,τι ακούστηκε στο δικαστήριο, του την είχαν στήσει και πριν έξω από το σπίτι του, αλλά πρόλαβε και την έκανε. Αυτό που ξέρω είναι πως αυτός ή αυτοί που τον σκότωσαν κάνουν τη ζωή τους και εγώ είμαι μέσα».

Στη σκέψη ότι αυτός που το έχει κάνει ευχαριστιέται την ελευθερία, τι σκέφτεσαι;

«Έχω ξενερώσει μέσα μου. Πραγματικά σας λέω πως αν το είχα κάνει θα το έλεγα. Θα δήλωνα μεταμέλεια».

Επειδή είχες παλαιότερη δράση στον οπαδικό χώρο, δεν επιχείρησες να μάθεις ποιος το έκανε;

«Μέσα από τη φυλακή δεν μπορούσα να το ψάξω. Και όσοι θα μπορούσαν να το κάνουν για μένα δεν θέλουν να το κάνουν. Κι άλλοι φοβούνται να μιλήσουν».

Για το ραντεβού στη Λαυρίου είχες ακούσει;

«Δεν ήξερα τίποτα».

Οι συγκρατούμενοί σου γνωρίζουν γιατί είσαι μέσα;

«Ναι. Και αυτοί με ρωτούν “πού σε βρήκαν;”. Αλλοι μου λένε “πες μας τι έγινε. Δεν είμαστε αστυνομία”. Δεν το έκανα. Το λέω και θα το φωνάζω».

Αν το δικαστήριο δεν πειστεί και δεν πετύχεις τον στόχο σου, τι θα κάνεις ;

«Το σκέφτομαι και αυτό. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Μου έχουν περάσει άσχημες σκέψεις από το μυαλό μου».

Τι εννοείς;

«Το πιο εύκολο ξέρεις είναι να βάλεις ένα τέλος. Αλλά πιστεύω πως θα τη σπάσω την ισόβια».

Αλήθεια, από την πλευρά του εκλιπόντος σε πλησίασε ποτέ κάποιος απλά να σε ρωτήσει ένα «γιατί»;

«Όχι. Εγώ τους έστειλα ένα γράμμα στο οποίο τους έγραφα πως λυπάμαι, αλλά δεν σκότωσα εγώ το παιδί τους. Κι αυτοί το έλαβαν ως απειλή και το παρουσίασαν στο δικαστήριο. Πραγματικά, κατανοώ τον πόνο τους. Αλλά δεν το έκανα εγώ».

Γιατί σκέφτηκες να τους γράψεις;

«Αισθάνθηκα πως ήταν σωστό να το ξέρουν από μένα».

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.gazzetta.gr/article/item/233259-den-skotosa-ton-philopoulo
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 20 Οκτ 2011, 17:14

Πλακώθηκαν Ολυμπιακοί και Παναθηναϊκοί στο Σύνταγμα!
Ελλάς το μεγαλείο σου…


Έγινε κι αυτό! Πριν περίπου μια ώρα, στην ένταση που επικράτησε στην πλατεία Συντάγματος συμμετείχαν οπαδοί των δύο «αιωνίων» οι οποίοι βρήκαν την ευκαιρία να λύσουν κάποιες από τις διαφορές τους!

Το περιστατικό διαδραματίστηκε όταν οι μεν αναγνώρισαν του δε -καθώς είχαν κατέβει στο Σύνταγμα «γνωστές φάτσες»- και δεν άργησαν να έρθουν στα χέρια!

Απίστευτα πράγματα τη στιγμή που ολόκληρη η χώρα κρέμεται σε μια κλωστή!

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/247087/plakothikan-olubiakoi-kai-panathinaikoi-sto-sudagma/
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό DimisK » Πέμ 20 Οκτ 2011, 19:59

Σπείραμε ανέμους, θα θερίσουμε θύελλες...Γιατί σου κάνει εντύπωση; :(
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 22 Οκτ 2011, 03:18

Γιατι δεν περιμενα να υπαρχουν ΤΟΣΟΟΟΟΟΟ καμενα μυαλα!!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 12 Νοέμ 2011, 01:00

Βεγγαλικά; Απόπειρα δολοφονίας...

Οι αρχές της Ουτρέχτης ανακοίνωσαν ότι θα απαγγελθούν κατηγορίες για απόπειρα δολοφονίας και σωματικής βλάβης σε πέντε οπαδούς του Άγιαξ που έριξαν βεγγαλικά στην αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων.


Η Ουτρέχτη πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Άγιαξ με 6-4 σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, όμως πέντε οπαδοί των φιλοξενούμενων συνελήφθησαν από την αστυνομία για ρίψη αυτοσχέδιων βεγγαλικών «βομβών».

Σήμερα (11/11) έγινε γνωστό ότι θα τους απαγγελθούν κατηγορίες για απόπειρα ανθρωποκτονίας και απόπειρα σωματικής βλάβης, όπως ανακοίνωσε η εισαγγελία της Ουτρέχτης. Μετά τα συμβάντα η διοίκηση των γηπεδούχων αποφάσισε να μειώσει τα εισιτήρια που θα πάρει ο «Αίαντας» την επόμενη σεζόν στο μισό (από 1200 σε 600).

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.gazzetta.gr/article/item/240216-veggalika-apopeira-dolophonias
:o :o
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:51

«Η Θύρα 7 έριξε το κάθισμα»

Ο πρόεδρος του Εθνικού Αστέρα, Βασίλης Αδαμάκης, τόνισε πως οι οπαδοί που πέταξαν το κάθισμα στον επόπτη στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, φώναζαν ότι είναι του Ολυμπιακού!

Το ματς διεκόπη υπέρ του ΠΑΟΚ μετά από κάθισμα που δέχτηκε ο επόπτης και ο Αδαμάκης, με δηλώσεις του στον Sentra FM, υποστήριξε ότι πριν το ματς έγινε «ντου» από περίπου 50 άτομα, τα οποία φώναζαν ότι είναι από τη Θύρα 7!

Αρχικά, ρωτήθηκε για το αν πριν το ματς υπήρχε κλίμα που να έδειχνε το τι θα συμβεί: «Όχι, δεν υπήρχε τίποτα απολύτως. Μάλιστα, είχα κάνει και μία βράβευση στους παλαίμαχους Μπάμπη Μαστρογιάννη και Βασίλη Έξαρχο και ήταν γιορτινή ατμόσφαιρα μπορώ να πω. Όταν ξεκίνησε το παιχνίδι ήταν όλα καλά. Ξεκινώντας το παιχνίδι με ενημερώνουν ότι μπήκε το αυτοκίνητο του Ζαγοράκη μέσα και μαζί μπήκαν και 40-50 άτομα που φώναζαν συνθήματα διάφορα και οι σεκιούριτι είπαν πως τους απειλούσαν και φώναζαν «ανοίξτε μας είμαστε Θύρα 7», αλλά εγώ δεν θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο γιατί η Θύρα 7 είναι κάτι ιερό. Δεν ήταν οπαδοί του ΠΑΟΚ. Ήταν άσχετοι. Άνοιξε η πύλη και έκαναν μπούκα και αυτοί. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν ούτε του Εθνικού Αστέρα. Ήταν σκευωρία σχεδιασμένη. Μέχρι να κινητοποιηθεί η αστυνομία και να πάνε τα ΜΑΤ επάνω, είχε γίνει το μοιραίο, μέσα σε δέκα λεπτά».

Για το τι τους είπε ο διαιτητής Βοσκάκης, τόνισε: «Μπήκαμε στο γραφείο και ο γιατρός του αγώνα έβαλε αλοιφή στην πλάτη του επόπτη και όταν τον ρώτησε πως είναι του απάντησε λίγο καλύτερα. Μετά τον εξέτασε και είχε όντως μία μελανιά πίσω στην ωμοπλάτη. Πιστεύω όμως, πως ήταν λίγο παρατραβηγμένο να διακοπεί το παιχνίδι, αυτή είναι η ταπεινή γνώμη μου. Στιγματίζεται μια ομάδα με μεγάλη ιστορία. Η πολιτεία πρέπει να ανταποκριθεί πάνω στο κομμάτι αυτό, τη βία στα γήπεδα. Δεν μπορεί μία ομάδα να στιγματίζεται με ανεγκέφαλους και όχι οπαδούς της ομάδας».

Για την υπερασπιστική γραμμή του Αστέρα, πρόσθεσε: «Σήμερα έχω ραντεβού με τους νομικούς συμβούλους. Είναι δεδομένο πως θα πούμε για προβοκάτσια. Εγώ πιστεύω ότι θα δικαιωθούμε στο τέλος. Υπάρχουν και μαρτυρίες. Οι σεκιούριτι που ήταν κάτω θα καταθέσουν. Ό,τι έγινε έγινε σε άσχετο χρονικό διάστημα, η μπάλα ήταν στην άλλη άκρη του γηπέδου, δεν έχει γίνει τίποτα για να εκνευριστούν, να έχει σφυρίξει δηλαδή κάτι ανάποδο. Ήταν ένα ήσυχο παιχνίδι. Και ξαφνικά βλέπουμε τον λάινσμαν να πέφτει και δίπλα του την καρέκλα. Και λέμε τι έγινε; Και οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ ήταν κόσμιοι. Δεν είχε γίνει το παραμικρό».

Τέλος, αναφέρθηκε και στην κατάσταση στο ελληνικό ποδόσφαιρο: «Δεν αντέχεται. Το πως αντέχουμε και πόσο ακόμα θα αντέξουμε, είναι άλλη ιστορία. Δεν υπάρχει ανταπόκριση από την πολιτεία. Όλες οι ομάδες είμαστε στην αναμονή. Όλο μας λένε από βδομάδα και βδομάδα. Διαλύονται ομάδες. Και δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει και για μένα. Και πιστεύω έχω φτιάξει ένα καλό σύνολο, μια πολύ αξιόλογη ομάδα και λυπάμαι. Είμαστε μια γροθιά στην ομάδα. Και δυστυχώς ο προπονητής μας Πέτρος Δημητρίου έχει σοβαρό θέμα υγείας. Μπήκε σήμερα στο νοσοκομείο για μια προγραμματισμένη επέμβαση και να ευχηθούμε να πάνε όλα καλά».

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.gazzetta.gr/kupello/article/item/251802-e-thura-7-erixe-kathisma
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας αρχίσουμε τον πόλεμο στη βία τώρα

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 23 Δεκ 2011, 18:03

Να πω ότι μου φαίνεται απίθανο;;
Δεν νομίζω Τάκη..
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες