Αιγαίο - Ελληνοτουρκικά

Re: Αιγαίο - Ελληνοτουρκικά

Δημοσίευσηαπό Αιτωλος » Δευτ Φεβ 10, 2014 3:38 am

ΨΑΡ4ΑΣ έγραψε:Ναι και αυτο τι σημαινει στη κουβεντα μας?Δε βλεπω τη συνδεση...Χαιρομε παντος που κανενας λαος του πλανητη δεν ειναι εχθρος σου.Οσο για τη θεωρια και την πραξη θα μου επιτρεψεις να σου πω πως η πραξη απλα επιβεβαιωνει την θεωρια,επιστημονικα μιλοντας ...
Εγώ δεν είμαι επιστήμονας είμαι κτηνοτρόφος πλέον και προσπαθώ να σκέφτομαι απλά. 8-) Πες μου λοιπόν πως η πράξη μπορεί να επιβεβαίωση την θεωρεία σου;
ΚΑΙ ΌΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΆΝΩ ΘΈΛΩ ΤΟ ΔΙΚΈΦΑΛΟ ΣΤΟΝ ΤΆΦΟ ΜΟΥ ΕΠΑΝΩ
Άβαταρ μέλους
Αιτωλος

Δημοσίευσηαπό ΨΑΡ4ΑΣ » Δευτ Φεβ 10, 2014 3:50 pm

Αν την εφαρμωσεις
Π.Α.Ο.Κ. ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
Άβαταρ μέλους
ΨΑΡ4ΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ale » Δευτ Φεβ 10, 2014 7:10 pm

Αιτωλέ, έχεις πάει ποτέ στην Τουρκία να δεις σε τί εξαθλίωση ζουν εκεί οι άνθρωποι; Όταν κάποιος δεν ξέρει αν θα έχει να φάει την άλλη μέρα, είναι πολύ εύκολο πεισθεί πως ο φταίχτης είναι κάποιος άλλος από τον πραγματικό. Έτσι επιβιώνει το σάπιο σύστημα των στρατιωτικών και των γκρίζων λύκων εκεί. Δημιουργώντας εχθρούς και κατευθύνοντας την οργή των πολιτών προς τους γειτονικούς λαούς, μέσω μορφών εθνικισμού και αλυτρωτισμού. Έτσι είχε δημιουργηθεί το χιτλερικό τέρας κατά τον Μεσοπόλεμο. Έτσι προσπαθούν να εκμεταλευθούν την σημερινή κατάσταση και στην Ελλάδα τα ανιστόρητα δίποδα της χρυσής αυγής.

Το μόνο τεχνητό και ανώμαλο στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η όποια φιλία των λαών, αλλά η έχθρα των εθνών. Σκέψου ποιοί έχουν συμφέρον να διαιωνίζεται το κόστος των εξοπλιστικών προγραμμάτων μεταξύ των κρατών, καθώς και η άγρια καταστολή στο εσωτερικό τους. Ποιός κονομάει, όταν ξοδεύονται σφαίρες που σκοτώνουν ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;

Ο άνθρωπος έφτιαξε το έθνος, ή το έθνος τον άνθρωπο; Πότε πραγματικά εμφανίστηκε το έθνος σαν ιστορική πραγματικότητα, καλύπτοντας ποιές ανάγκες, και πότε άρχισε να εκφυλίζεται; Με όλη την καλή διάθεση, προσπάθησε να βρεις τις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα. Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις.

Όσο για το χρήμα, το λέει η ίδια η λέξη: είναι κάτι το οποίο εφευρέθηκε για να είναι χειριζόμενο μέσο συναλλαγής. Όταν έγινε μορφή συσώρρευσης πλούτου, ιδανικό ζωής και αυτοσκοπός, ξεπέρασε τον εαυτό του και ο άνθρωπος οφείλει να το αντικαταστήσει ως έννοια. Κατά την εποχή των ανταλλακτικών οικονομιών, σίγουρα θα ήταν ανήκουστη η ιδέα του χρήματος ως εξελικτικού βήματος στην τότε κοινωνία. Έτσι και σήμερα, κάθε ιδέα που απορρίπτει το χρήμα ως αυτοσκοπό και αποκλειστικό μέσο ύπαρξης θεωρείται ανεδαφική. Ο άνθρωπος όμως μπορεί και πρέπει να μάθει να ζει και πάλι χωρίς αυτό, αν θέλει να επιβιώσει ως πολιτισμός.

Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό stephanos » Δευτ Φεβ 10, 2014 7:28 pm

Σε όλα συμφωνώ Ale, εδώ μια μικρή ένσταση:
Ale έγραψε:Όταν κάποιος δεν ξέρει αν θα έχει να φάει την άλλη μέρα, είναι πολύ εύκολο πεισθεί πως ο φταίχτης είναι κάποιος άλλος από τον πραγματικό.

Συνήθως οι αντιδραστικές απόψεις ευδοκιμούν όχι όταν υπάρχει φτώχεια, αλλά όταν υπάρχει απώλεια σταθερών και πτώση βιοτικού επιπέδου σε σχέση με λίγο παλαιότερα, ίσως και κατάρρευση ονείρων και φυσικά έλλειψη Παιδείας.
Δεν είναι τυχαίο ότι σε έρευνες που έγιναν σε απλό λαό Ελλάδας και Τουρκίας, εμείς εμφανιζόμαστε πιο επιθετικοί απέναντι στους γείτονες (σε αντίθεση με την εξωτερική πολιτική των δύο χωρών)!
Άβαταρ μέλους
stephanos

Δημοσίευσηαπό Ale » Δευτ Φεβ 10, 2014 7:43 pm

Δεκτή εν μέρει η ένστασή σου, Στέφανε, ειδικά ως προς την πρόσθεση της απώλειας σταθερών και της έλλειψης Παιδείας ως αίτια αντιδραστικότητας. Σ' ευχαριστώ πολύ! Ωστόσο, θα επιμείνω πως η φτώχεια και η απελπισία διαιωνιζόμενες οδηγούν σε απάνθρωπες συμπεριφορές και αυτές.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό Αιτωλος » Δευτ Φεβ 10, 2014 9:48 pm

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι με το να γράφεις έναν κατέβατο είναι δύσκολο να γίνει γραπτή "κουβέντα". Αυτα που λες τα γνωρίζω πολύ καλά (αριστερός για χρόνια). Πιστεύω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο (φυσικό είναι το είχα πάθει κ εγώ). Η λύση είναι η εξής: πρέπει να σκεφτόμαστε πιο απλά. Αυτό λοιπόν που ενδιαφέρει στο μέλλον τα παγκόσμια λαμογια δεν είναι το χρήμα (έχουν όσο θέλουν) αλλά η υποδούλωση των λαών. Όταν λοιπόν δεν θα έχουμε να φάμε κυριολεκτικά και θα είμαστε οι δούλοι τους δεν θα βλέπουμε ως φιλο ούτε τον ίδιο μας τον αδερφό γιατί θα επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας, να είσαι σίγουρος για αυτό. Όσο για αυτό που λες στο τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου πρέπει ως κοινωνία να αλλάξουμε τρόπο ζωής και να φύγουμε από τον υλισμό απλά λέω ότι δεν είναι εφικτό, κοίτα γύρω σου και θα καταλάβεις.
Άβαταρ μέλους
Αιτωλος

Δημοσίευσηαπό Αιτωλος » Δευτ Φεβ 10, 2014 10:09 pm

ΨΑΡ4ΑΣ έγραψε:Αν την εφαρμωσεις

Για να υπάρξει φιλία πρέπει να το θέλουμε και οι δύο και από το γείτονα δεν το βλέπω. Πες όμως ότι το καταφέρουμε. Πως θα πορευτούμε; Με συνεκμετάλλευση του Αιγαίου μας; Ποιος θα επωφεληθεί από αυτό; εγώ και εσυ; ο Τουρκικός λαός; Ή μήπως οι πολυεθνικές πετρελαϊκές;
Άβαταρ μέλους
Αιτωλος

Δημοσίευσηαπό ΨΑΡ4ΑΣ » Δευτ Φεβ 10, 2014 10:39 pm

Η λυση που προτεινεις εφαρμοζεται και συντηρειται πολλους αιωνες τωρα εκατερωθεν και τα αποτελεσματα γνωστα...οποτε και αποριπτεται.Τωρα για την απαντηση που ψαχνεις κανε τον κοπο να διαβαζεις προσεκτικα τα ποστ απο πανω,και τα δικα μου και των αδερφων.Δεν γινετε απο τη μια να λες να μη γραφει κατεβατα και απο την αλλη να αναγκαζεις σε ανακυκλωση της κουβεντας.Μπροστα σου ειναι η απαντηση ΑΜΑ θες θα τη δεις.Και τελος καλο θα ηταν τα αριστερα και τα δεξια να μεινουν στην ακρη γιατι θα ζαλιστουμε περα δοθε
Άβαταρ μέλους
ΨΑΡ4ΑΣ

Δημοσίευσηαπό Αιτωλος » Τρί Φεβ 11, 2014 1:57 am

ΨΑΡ4ΑΣ έγραψε:Η λυση που προτεινεις εφαρμοζεται και συντηρειται πολλους αιωνες τωρα εκατερωθεν και τα αποτελεσματα γνωστα...οποτε και αποριπτεται.Τωρα για την απαντηση που ψαχνεις κανε τον κοπο να διαβαζεις προσεκτικα τα ποστ απο πανω,και τα δικα μου και των αδερφων.Δεν γινετε απο τη μια να λες να μη γραφει κατεβατα και απο την αλλη να αναγκαζεις σε ανακυκλωση της κουβεντας.Μπροστα σου ειναι η απαντηση ΑΜΑ θες θα τη δεις.Και τελος καλο θα ηταν τα αριστερα και τα δεξια να μεινουν στην ακρη γιατι θα ζαλιστουμε περα δοθε
Το ότι ήμουν στην αριστερά το ανέφερα για να καταλάβει ο Ale ότι τα γνωρίζω και δεν χρειάζεται να τα ξαναγράψει. Η λύση που προτείνω δεν έχει εφαρμοστεί γιατί στις ηγεσίες των λαών υπάρχουν τα πιόνια τους που τα εκλέγουν με την προπαγάνδα και την χειραγώγηση των δικών τους επίσης μμε. Η λύση που προτείνω θα εφαρμοστεί μόνο αν καταφέρουμε να βρούμε τους άξιους και ικανούς να ηγηθούν και αυτό μπορεί να γίνει με κουβέντα από γειτονιά σε γειτονιά και από πόλη σε πόλη και να μην περιμένουμε να μας τους υποδείξουν τα μμε. Τότε οι λαοί θα γευτούν τα αγαθά που παράγουν και θα μπορούν να μιλάνε και για φίλιες. Τέλος πάντων θα το αφήσω εδώ ελπίζω να μην κούρασα. Να είστε καλά για την ανταλλαγή απόψεων. ΠΑΟΚ είσαι. :pano:
Άβαταρ μέλους
Αιτωλος

Δημοσίευσηαπό Ale » Τρί Φεβ 11, 2014 3:00 am

Αιτωλος έγραψε:Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι με το να γράφεις έναν κατέβατο είναι δύσκολο να γίνει γραπτή "κουβέντα". Αυτα που λες τα γνωρίζω πολύ καλά (αριστερός για χρόνια). Πιστεύω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο (φυσικό είναι το είχα πάθει κ εγώ). Η λύση είναι η εξής: πρέπει να σκεφτόμαστε πιο απλά. Αυτό λοιπόν που ενδιαφέρει στο μέλλον τα παγκόσμια λαμογια δεν είναι το χρήμα (έχουν όσο θέλουν) αλλά η υποδούλωση των λαών. Όταν λοιπόν δεν θα έχουμε να φάμε κυριολεκτικά και θα είμαστε οι δούλοι τους δεν θα βλέπουμε ως φιλο ούτε τον ίδιο μας τον αδερφό γιατί θα επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας, να είσαι σίγουρος για αυτό. Όσο για αυτό που λες στο τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου πρέπει ως κοινωνία να αλλάξουμε τρόπο ζωής και να φύγουμε από τον υλισμό απλά λέω ότι δεν είναι εφικτό, κοίτα γύρω σου και θα καταλάβεις.

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα κατεβατά, αλλά μόνο έτσι είναι δυνατή μία διεξοδική κουβέντα, ειδικά όταν είναι γραπτή. Δύσκολα εξ άλλου θα βρεις αναλυτικότερα κείμενα ανταλλαγής απόψεων από αυτά των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων (μέγιστο παράδειγμα οι πλατωνικοί διάλογοι).

Μεγάλο μου καμάρι είναι ότι εδώ και χρόνια οι αριστεροί με αποκαλούν δεξιό και οι δεξιοί αριστερό. Πλέον οι ταμπέλες έχουν χάσει το νόημά τους, είτε εθνικές, είτε πολιτικές και είμαι περήφανος που δεν ανήκω σε κανένα κόμμα.

Απλή σκέψη δεν σημαίνει απλοική. Αντιθέτως, η βασική ακολουθία αιτίου και αιτιατού είναι απλούστατη, αλλά η ανάλυσή της οφείλει να γίνεται με κάθε λεπτομέρεια, ώστε να προκρίνεται και η σωστή πρόταση κάθε φορά.

Αφού λοιπόν συμφωνούμε στο ότι ως κοινωνία και είδος βαδίζουμε προς την ζούγκλα, αλλά είναι και κοινός μας τόπος το ποιούς εξυπηρετεί αυτή η κατάντια, γιατί να απογοητευόμαστε και να θεωρούμε την μοίρα μας προδιαγεγραμμένη; Γιατί να δεχόμαστε να παίζουμε αυτό το παιχνίδι του "διαίρει και βασίλευε", το οποίο μόνο δεινά μας φέρνει;

Θέλω πραγματικά να διαβάσω τις προτάσεις σου. Αν θέλεις όμως, ας μεταφερθούμε εδώ http://forum.paokmania.gr/viewtopic.php?f=79&t=5305&p=796097#p796984, καθώς η συζήτηση έχει αρχίσει να έχει φοβερό ενδιαφέρον.
:nairepaok:
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό ΨΑΡ4ΑΣ » Τρί Φεβ 11, 2014 3:18 pm

Τι δεν θα εχει μπινελικια η κουβεντα?? :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ΨΑΡ4ΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ale » Τρί Φεβ 11, 2014 3:43 pm

:lol: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό Ζαντός » Σάβ Οκτ 11, 2014 1:31 am

http://news247.gr/eidiseis/politiki/aytos_einai_o_xarths_me_tis_proklhtikes_toyrkikes_energeies_sthn_kypriakh_aoz.3070668.html

Αυτός είναι ο χάρτης με τις προκλητικές τουρκικές ενέργειες στην κυπριακή ΑΟΖ

Χάρτη, που απεικονίζει τουρκικές προκλητικές ενέργειες στην κυπριακή Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ), παρουσιάζει το ΑΠΕ-ΜΠΕ. Ο χάρτης δείχνει τις περιοχές στην ΑΟΖ της Κύπρου, τις οποίες η Άγκυρα δέσμευσε από τις 20 Οκτωβρίου έως και τις 30 Δεκεμβρίου για σεισμογραφικές έρευνες με οδηγία προς ναυτιλομένους («navtex»).

Οι δεσμευμένες από την Τουρκία περιοχές απεικονίζονται στον χάρτη με κόκκινο χρώμα. Μέσα σε αυτές είναι μέρος του οικοπέδου 9 της κυπριακής ΑΟΖ, όπου βρίσκεται το κοίτασμα «Ονασαγόρας», στο οποίο άρχισε γεώτρηση η ιταλοκορεατική κοινοπραξία ENI-KOGAS. Επιπλέον, στο κόκκινα χρωματισμένο πεδίο βρίσκεται και μέρος του οικοπέδου 2, το οποίο μαζί με το οικόπεδο 3, έχουν δοθεί για γεωτρήσεις στην ίδια κοινοπραξία. Με κίτρινο χρώμα απεικονίζονται οι περιοχές στην κυπριακή ΑΟΖ, που δέσμευσε η Κυπριακή Δημοκρατία για γεωτρήσεις στα ανωτέρω οικόπεδα. Στο 12 (κοίτασμα «Αφροδίτη») έκανε γεώτρηση η αμερικανική εταιρεία Noble, ενώ τα οικόπεδα 10, 11 έχουν δοθεί για γεωτρήσεις στη γαλλική εταιρεία Total.

Η κόκκινη συνεχόμενη γραμμή είναι αυτή που συμφωνήθηκε στις οριοθετήσεις της ΑΟΖ Κυπριακής Δημοκρατίας, Λιβάνου, Ισραήλ και Αιγύπτου. Η συνεχόμενη γαλάζια γραμμή δείχνει τις συνταταγμένες -όπως έχουν δημοσιευτεί- της ΑΟΖ της Κυπριακής Δημοκρατίας με βάση τη μέση γραμμή σε συνάφεια με τη Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για το Δίκαιο της Θάλασσας.

Η οδηγία της Άγκυρας είναι η σοβαρότερη εξέλιξη από την εποχή που η κυπριακή κυβέρνηση καθόρισε την Αποκλειστική Οικονομική της Ζώνη, τη διαχώρισε σε οικόπεδα και προχώρησε στη σύναψη συμφωνιών με εταιρείες.
Πρόκειται, σύμφωνα με τη Λευκωσία, για «σοβαρή παραβίαση κυριαρχικών δικαιωμάτων της Κυπριακής Δημοκρατίας, αλλά και δικαιωμάτων των εταιρειών ENI-KOGAS, οι οποίες είναι σε συμφωνία με την Κυπριακή Δημοκρατία για να δραστηριοποιηθούν εντός συγκεκριμένων οικοπέδων».

Σημειώνεται ότι η Τουρκία, μετά την απόκτηση του σκάφους «Μπαρμπαρός», έχει την ευχέρεια να προχωρήσει σε σεισμογραφικές έρευνες, γι αυτό και οι σχετικές ανακοινώσεις της είναι πολύ πιο σοβαρές απ’ό,τι πριν από 3-4 χρόνια, όταν δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα.

Επίσης, με την τελευταία «navtex» της Άγκυρας η παραβίαση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Κυπριακής Δημοκρατίας αξιολογείται ως ακόμη πιο σοβαρή, καθώς: α) στις περιοχές που δέσμευσε η Άγκυρα εντός της κυπριακής ΑΟΖ βρίσκεται σε εξέλιξη γεώτρηση από συγκεκριμένη εταιρεία, η οποία έχει έρθει σε συμφωνία με την Κυπριακή Δημοκρατία, β) είναι η πρώτη φορά που γίνεται αναφορά από την Άγκυρα σε μεταφορά πλατφόρμας εντός της ΑΟΖ της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Ο υπουργός Ενέργειας της Κύπρου, Γιώργος Λακκοτρύπης, δήλωσε ότι η Λευκωσία προωθεί απρόσκοπτα τους σχεδιασμούς για αξιοποίηση των υδρογονανθράκων στην Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη της Κυπριακής Δημοκρατίας, χωρίς να επηρεάζεται από τις τουρκικές προκλήσεις. Ενδεικτικό τούτου, τόνισε, είναι και το γεγονός ότι, «ενώ ήταν σε εξέλιξη η τουρκική προκλητικότητα, εκπρόσωποι της αμερικανικής εταιρείας Noble επισκέφθηκαν τη Λευκωσία και παρουσίασαν στο υπουργείο Ενέργειας τις προτάσεις της εταιρείας για αξιοποίηση του κοιτάσματος "Αφροδίτη"».

Μιλώντας στο ΡΙΚ από το Μιλάνο και την άτυπη σύνοδο των υπουργών Ενέργειας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο κ. Λακκοτρύπης είπε ότι είχε την ευκαιρία να ενημερώσει την ιταλική Προεδρία και τους Ευρωπαίους ομολόγους του για τις ενέργειες της Άγκυρας.

Όπως ανέφερε ο Κύπριος υπουργός, ο Ιταλός ομόλογός του, προεδρεύων της συνόδου, εξέφρασε στήριξη στην άσκηση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Κύπρου εντός της ΑΟΖ της, επισημαίνοντας ότι στην ΕΝΙ-KOGAS, που διεξάγει γεώτρηση στο κοίτασμα «Ονασαγόρας», υπάρχει ιταλική κρατική συμμετοχή.

Ο κ. Λακκοτρύπης τόνισε ακόμη ότι τα κυπριακά κοιτάσματα είναι και ευρωπαϊκά και η αξιοποίησή τους θα μπορούσε να συμβάλει καθοριστικά στην ενεργειακή ασφάλεια της Ευρώπης, ειδικά τώρα που αναζητούνται εναλλακτικοί τρόποι διοχέτευσης ενεργειακών πόρων.
Υπερήφανος παραγωγός του PAOKmania Web Radio. Ευχαριστώ όσους συνέβαλαν στην ύπαρξη του ραδιοφώνου.

Π.Α.Ο.Κ. ΠΑΝΤΟΥ - ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Άβαταρ μέλους
Ζαντός

Δημοσίευσηαπό Kourdos » Σάβ Οκτ 11, 2014 11:29 am

Εκτός από εφαρμογή μακρόχρονης στρατηγικής είναι και αντιπερισπασμός για την εσωτερική τους κοινή γνώμη επειδή τούς έχουν ζωσει τα κουρδικα φίδια μέσα κι έξω από την "χώρα" τους... Καλά κάνουν και το παίζουν κότες οι Κύπριοι κυβερνώντες (όχι οτι δεν είναι βέβαια).
Hai Răzvan!_____ Πринц Ivic_____Εν Tudor νίκα!_____Άγγελος εξάγγελος_____In Huub we trust_____FC Bölöni
Άβαταρ μέλους
Kourdos

Δημοσίευσηαπό astronaut » Τετ Νοέμ 05, 2014 5:26 pm

Εικόνα

-------------------------------------------------------------------------------------

Εκεί που μας χρωστάγανε πάνε να μας πάρουνε και το… βόδι. Σε αυτή τη λογική κινείται η Τουρκία και αυτή ακριβώς την πολιτική του Ερντογάν εκφράζει μέσα από ένα άκρως προκλητικό δημοσίευμα η εφημερίδα «Χουριέτ» για την Κυπριακή ΑΟΖ φτάνοντας μάλιστα στο σημείο να μιλάει για πόλεμο σε περίπτωση που τα κοιτάσματα υδρογονανθράκων δεν μοιραστούν και ο Πρόεδρος Νίκος Αναστασιάδης δεν καθίσει και πάλι στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων για επίλυση του Κυπριακού στα μέτρα βέβαια της Άγκυρας.

«Θα μπορούσε να είναι το Piri Reis, το Barbaros, ή το Selim II που θα αυξήσει την ένταση στην περιοχή; Αν οι Ελληνοκύπριοι συνεχίσουν να πιστεύουν πως είναι οι μοναδικοί ιδιοκτήτες του νησιού και να σφυρηλατούν σχέσεις με την Ελλάδα, την Αίγυπτο και το Ισραήλ, σχέσεις που αντίκεινται στην Τουρκία, τόσο θα τίθεται σε κίνδυνο η ειρήνη», καταλήγει στο άρθρο της η «Χουριέτ» μετά από ένα παραλήρημα κατά της Κύπρου και του Ελληνισμού.

Γίνεται σαφές στο σημείο αυτό πώς η Άγκυρα ανησυχεί ιδιαίτερα από την ενίσχυση του άξονα Ελλάδας-Κύπρου-Αιγύπτου, εν’ όψει και της τριμερούς συνάντησης Σαμαρά-Αναστασιάδη-Σίσι στις 8 Νοεμβρίου στο Καίρο, όπως επίσης και από το ενδιαφέρον της Αιγύπτου που κινείται εναντίον της Τουρκίας να συμβάλει στην αξιοποίηση των Κυπριακών κοιτασμάτων μέσω των δικών της τερματικών σταθμών.

«Τώρα η άλλη πλευρά περιμένει από τον Τζο Μπάιντεν να πιέσει τους Τούρκους να κάνουν ένα βήμα πίσω και να αποσύρουν τα πλοία τους, έτσι ώστε ο Αναστασιάδης να επιστρέψει στις συνομιλίες. Πηγαίνοντας κάποιος στο κρεβάτι με γεμάτο στομάχι, μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνο για την υγεία», σημειώνει η τουρκική εφημερίδα σε μία ένδειξη ακόμη αλαζονείας και αποφασιστικότητας να προκαλέσει σύρραξη στην Κυπριακή ΑΟΖ.

Η τουρκική εφημερίδα στο άρθρο της, αφού κάνει το άσπρο-μαύρο κατά τη συνήθη τουρκική πρακτική για την εισβολή στην Κύπρο φτάνει στο σημείο να ισχυριστεί πώς οι ελληνοκύπριοι προσπαθούν ειδικά μετά την ένταξή του στην ΕΕ, να αφομοιώσουν την τουρκοκυπριακή πλευρά και να σφετεριστούν τα δικαιώματά τους στο έδαφος και τους πόρους του νησιού.

«Στις τελευταίες διακοινοτικές συζητήσεις ο Αναστασιάδης έψαχνε ένα πρόσχημα για να αποχωρήσει. Ήταν η παρουσία του Barbaros. Μήπως ήταν η πρώτη φορά που η Τουρκία έκανε αισθητή την παρουσία της στην περιοχή; Όχι! Κάθε φορά που οι Έλληνες έκαναν κάτι για τους Ελληνοκύπριους, έκανε και η Τουρκία κάτι για τους Τουρκοκύπριους», αναφέρει η Χουριέτ.
Εξομοιώνει πλήρως δηλαδή το δικαίωμα της Λευκωσίας να κάνει έρευνες για φυσικό αέριο και πετρέλαιο στο σπίτι της με την πρωτοφανή πρόκληση της Άγκυρας να υπερασπιστεί το ψευδοκράτος στέλνοντας το «Barbaros» να κάνει έρευνες στην Κυπριακή ΑΟΖ παρουσία μάλιστα πολεμικών πλοίων.

Είναι γνωστό πώς η Τουρκία χρησιμοποιεί τα ΜΜΕ για να περάσει τη γραμμή της και να κάνει την προπαγάνδα της ή ακόμη και να προκαλέσει μια κρίση, όπως έγινε στα Ίμια, η οποία μπορεί να εξελιχθεί σε πολεμική σύρραξη. Το δημοσίευμα αυτό δείχνει πώς η Άγκυρα είναι αποφασισμένη να αυξήσει την ένταση και δεν δέχεται τις συστάσεις κανενός για αποκλιμάκωση. (defencenet)

--------------------------------------------------------------------------------

Με τα υφιστάμενα αποτελέσματα σε σχέση με τις ποσότητες φυσικού αερίου στην κυπριακή ΑΟΖ η κατασκευή τερματικού υγροποίησης στην Κύπρο, αυτήν τη στιγμή, δεν είναι εφικτή, δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Νίκος Χριστοδουλίδης και πρόσθεσε ότι η Κυπριακή Δημοκρατία εξετάζει όλα τα ενδεχόμενα συνεργασίας με τα γειτονικά κράτη.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, ανέφερε μιλώντας στο ΡΙΚ, εξετάζονται όλα τα ενδεχόμενα προς την κατεύθυνση της περιφερειακής συνεργασίας. Σίγουρα το θέμα αυτό, είπε, θα συζητηθεί σε διμερές επίπεδο με την Αίγυπτο.
O ίδιος πρόσθεσε ότι και με τα άλλα γειτονικά κράτη, πχ το Ισραήλ, υπάρχουν συζητήσεις προς αυτή την κατεύθυνση.
Σύμφωνα με την κυπριακή εφημερίδα Πολίτης, η εταιρία Noble άνοιξε χθες, Τρίτη, δημόσια τα χαρτιά της και προέκρινε ως καλύτερη λύση στις σημερινές συνθήκες τη δημιουργία περιφερειακών αγωγών και όχι τερματικού υγροποίησης στην Κύπρο.

Όπως σημειώνει η εφημερίδα, αυτό ενισχύει τη διαπραγμάτευση της Κύπρου με την Αίγυπτο, η οποία εξέφρασε το έντονο ενδιαφέρον της να αγοράσει μεγάλες ποσότητες από το κυπριακό φυσικό αέριο.
Την επίσημη πλέον θέση της Noble για την επιλογή των αγωγών διατύπωσε μιλώντας στο συνέδριο του «Economist» ο γενικός διευθυντής της εταιρείας Τζον Τόμιτς. Ο κ. Τόμιτς αναφέρθηκε στην «καλή πιθανότητα» εξεύρεσης μεγαλύτερων ποσοτήτων και ανακοίνωσε ότι η Noble σχεδιάζει πρόσθετες γεωτρήσεις μέσα στο 2015.

Στα μέσα του μήνα η αμερικανική εταιρεία θα ενημερωθεί για τις επαφές που έχει ήδη κάνει η κυπριακή κυβέρνηση με την Αίγυπτο, την πολυεθνική British Gas και την ισπανική Union Fenosa.
(tovima)
Δηλώνω ρητά & κατηγορηματικά ότι δεν έχω καμία άκρη & πηγή

Β.Μ.: Ιδανικό σενάριο να κατέβει ο Σαρρής κι ο Βασίλης (Κορέας, σελ.17)

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι ο ίδιος ο ΠΑΟΚ (Άγγελος 1997)

https://www.youtube.com/watch?v=oCK6nRkS4SU
Άβαταρ μέλους
astronaut

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ιστορικά - Εθνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler