Κωνσταντινούπολη - 29 Μαΐου 1453

Re: Κωνσταντινούπολη - 29 Μαΐου 1453

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:13 pm

Στο "Κοινωνία ώρα 0" κατά προτίμηση...Έχουμε 3 σελίδες off topic και είναι κρίμα κι άδικο για το συγκεκριμένο! :(

Υ.Γ. Βέβαια ήταν να μην γίνει η αρχή της (μη) πολιτικοποίησης... :evil:
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:19 pm

Κατά την δική μου άποψη ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε αρχικά σαν παρακλάδι του ιουδαϊσμού και με κύριο εκφραστή τον Παύλο, εξ'ου και ιουδαιοχριστιανισμός (ή και Παυλισμός). Στον Ελλαδικό χώρο υπήρξε ζύμωση και μείξη με την υπάρχουσα θρησκεία και δημιουργήθηκε η ελληνορθοδοξία, χωρίς όμως να μην υπάρχουν ακόμα και τώρα ιουδαιοπρεπείς και εληηνοπρεπείς, αν είναι δόκιμος ο όρος. Στην Δυση, ο Ιουδαϊσμός μεταλλάχθηκε στην μετέπειτα Καθολική Εκκλησία. Δεν ξέρω αν σε καλυψα, γιατί έχω λίγο πίεση χρόνου
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:20 pm

Γρηγόρη για το Βυζάντιο μιλάμε ακόμα, άσχετα κάποιοι που βρήκαν τρόπο να το πάμε στα πολιτικά...
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:24 pm

Το topic δεν νομίζω ότι αφορά το Βυζάντιο, την αχανή αυτή αυτοκρατορία ανά τους αιώνες ύπαρξης της...
Απ τον τίτλο του καταλαβαίνω ότι είναι αφιερωμένο στην Κωνσταντνούπολη και στην ημέρα της Άλωσης της...
Μπορεί όμως να μην καταλαβαίνω και σωστά, οπότε mea culpa...
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:30 pm

Σωστα καταλαβαινεις απλα καποια πραγματα σχετικα με την Αυτοκρατορια δεν ηταν σωστο να μεινουν ασχολιαστα... Απο μενα τελος. Οποιος ηθελε να καταλαβει, καταλαβε...

Εν αρχη ην ο ΠΑΟΚ...
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis

Δημοσίευσηαπό The_Stalker » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:32 pm

@ kostomanolis

Αλλαντάλα της Παρασκευής το γάλα...
Δυστυχώς έχεις πάρει πολύ στρεβλό δρόμο, κάποιοι σε έχουν οδηγήσει πολύ λάθος και είναι κρίμα. Μου θυμίζεις τον μικρό από το American History X, ίδιο σκηνικό...

Η εν λόγω κυρία (που παρεμπιπτόντως ΔΕΝ είναι γλωσσολόγος, ασχέτως τι δηλώνει αυτή και οι λαθρόβιοι τηλεπλασιέ), δεν έχει ΚΑΜΙΑ αναγνώριση από την επιστημονική κοινότητα. Αυτό μπορεί να είναι ψιλά γράμματα για τους Ελληναράδες, όμως είναι εύκολο να ψάξεις (αν πραγματικά θέλεις) και να βρεις κάποια πράγματα. Πχ η ετυμολογία αγγλικών λέξεων μπορεί να βρεθεί μ' ένα απλό ψάξιμο στο google, για το φοινικικό αλφάβητο υπάρχει κατατοπιστικό άρθρο στη wikipedia κλπ κλπ. Δυστυχώς την εν λόγω κυρία δεν την ανακάλυψα χθες, δυστυχώς υπάρχει ανάμεσά μας σε ακροδεξιά ιστολόγια, σε σκουπιδοκάναλα, σε ψευδοεπιστημονικές αναρτήσεις, σε trash mail εδώ και πολλά χρόνια. Τα μαργαριτάρια της κυράς προέρχονται από βιβλίο της, τρομάρα της... Και είναι τόσο εξώφθαλμα αντιεπιστημονικά και ανιστόρητα που δεν υπάρχει σοβαρός επιστήμονας να μπορεί να τα δεχτεί.

Τα υπόλοιπα που λες για εβραίους είναι άκρως ρατσιστικά, απαράδεκτα και ανιστόρητα. Δεν ξέρω αν τα μάζεψες από κανέναν πλεύρη, αλλά είναι ντροπή, επαναλαμβάνω ντροπή αυτά που γράφεις.

Το σκεφτόμουνα να εμπλακώ σ' αυτή την κουβέντα, ήδη από τον ιστορία με τον μπουτάρη έχουν γραφτεί ένα κάρο ανακρίβειες. Τις περισσότερες φορές μου είναι δύσκολο να αφήσω τέτοιες αρλούμπες αναπάντητες, γιατί ήδη με τα σκουπιδοκάναλα και τα σκουπιδομπλόγκ, εξαπλώνονται σαν πανούκλα.

Τέλος, δεν έχεις ΙΔΕΑ τι είναι ελληνικό, τι είναι ελληνισμός. Γιατί οι αρχαίοι Έλληνες ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΨΕΜΑ. ΨΕΜΑ το οποίο ασπάζεσαι και ευαγγελίζεσαι. Η σκοπιά από την οποία βλέπω εγώ τα πράγματα είναι η επιστημονική και η ανθρωπιστική. Διόρθωσε τη δική σου, ξαναλέω είναι κρίμα...
Άβαταρ μέλους
The_Stalker

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Πέμ Μάιος 31, 2018 10:04 pm

Ειπα δεν θα μιλησω και θα το τηρησω, μονο κανε μου την χαρη και ασε τους χαρακτηρισμους... Και μονο που αναφερεις το wikipedia σαν πηγη μου φτανει. Για αυτα που σου ειπα σε απαντηση μου απαντησες επιστημονικοτητα οτι ειμαι ψευτης. Σου επιστρεφω τον χαρακτηρισμο και καληνυχτα.

Εν αρχη ην ο ΠΑΟΚ...
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ιστορικά - Εθνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler