Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 31 Ιαν 2019, 21:50

paoki19 έγραψε:Εσείς οι αριστεροί όταν ακούτε να σας λένε φασίστες, διότι λειτουργείτε εντελώς φασιστικά, βγάζετε σπυριά!
Αντιθέτως αμολατε χαρακτηρισμούς ελεύθερα προς όλους με μέγιστη ευκολία, νομίζοντας ότι έχετε ασυλία!
Σας πονάει πολύ η αλήθεια μάγκες...Ζειστε στον ψευτοκοσμο σας!
Επειδή σαν άνθρωπος δεν μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις και τους ορισμούς τους, κάθε να μιλάς πιο όμορφα και δείξε μου που σε χαρακτηρισα, καλό αν το βρεις πες μου και μένα ε;

Οπότε, το πως ενα ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ σύστημα είναι αριστερό, το ξέρεις μάλλον μόνο εσύ. Α και όσοι άλλοι ασχετοι ξεφουρνιζουν με ευκολία τέτοιους χαρακτηρισμους

Το πως επίσης χαρακτηριζεις μια κυβέρνηση που δεν έχει καταργήσει τον κοινοβουλευτισμο, φασιστική, επίσης είναι αστείο και άστοχο

Ανοίξτε παρακαλώ ενα λεξικό ορισμών το ΛΙΓΌΤΕΡΟ. Ευχαριστώ <3
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexisozzy » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:06

Καλησπέρα και από εμένα...παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και καιρό και είπα ως κοινωνιολόγος να καταθέσω τα δικά μου συμπεράσματα...καταρχήν όπως ειπώθηκε από έναν αδερφο εδω ενα μεγάλο μέρος της ελληνικής κοινωνία παρα τα πτυχία είναι τελείως απολιτικ και αγράμματοι....Αφού παραθέσω ότι ο όρος φασισμός είναι πολιτικό οικονομικο σύστημα ιδεολογία παρα την αρνητική χροιά που της δίνουμε εδώ στη χώρα μας...Για να μη ξεφεύγω σε ολα τα συλλαλητηρια ή κινήματα πάντα παρεισφρυουν ή βρίσκουν πρόσφορο έδαφος να δράσουν τα άκρα για τις δικές τους πολιτικές σκοπιμότητες..το είδαμε στο κίνημα των αγανακτισμένων το παρατηρήσαμε στο κίνημα με τα κίτρινα γιλέκα το είδαμε και στα πατριωτικά συλλαλητήρια με όλα τα κιτς που τα συνόδευσαν...το πρόβλημα ξεκινάει και τελειώνει από την παιδεία που έχουμε.. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ελάχιστοι από τη μάζα που κατέβηκε να διαμαρτυρηθεί έχει διαβάσει έστω μια φορα την συμφωνία των πρεσπων ...οι περισσότεροι αν όχι όλοι σίγουρα κινήθηκαν από ρομαντισμό ή αγνό πατριωτισμό Αλλά σίγουρα ήταν ακόμα ένα απολιτικ κίνημα όπως έγινε και με τους αγανακτισμένους που κατέβηκαν γιατί μας τσιγκλησαν ισπανοί απ το διαδίκτυο..

Σε γενικές γραμμές το πρόβλημα με τη συμφωνία των πρεσπων είναι ότι βιάστηκε η κυβέρνηση για πολιτικούς λόγους να την περάσει προχειρα και γρήγορα προκειμένου να ξεχαστεί ή να μειωθεί οποιοδήποτε πολιτικο κοστος...σίγουρα σε κάθε διπλωματική συμφωνία κάτι παίρνεις κάτι δίνεις και αν κάτσει να διαβάσει κανεις τη συμφωνια θα διαπιστωσει οτι ειναι σε γενικές γραμμές καλή...Όμως υπάρχει ένα μελανό σημείο στο άρθρο που αναφέρει περί μακεδονικού λαού και εκεί έπρεπε να μην αναφερθεί καν ως όρος είτε να μπει το βορεια μπροστά καθώς κανείς δεν μας εγγυάται ότι μια ενδεχομένως κυβέρνηση εθνικιστών στα Βόρεια επανέλθει σε αλυτρωτικές τάσεις...με λίγα λογια το έγκλημα έγινε σε εκείνο το σημείο και μείναμε μόνο στα λόγια του ζαεφ ότι θα προστεθούν τα συνθετικά Βόρεια...μάλιστα για να καταλαβετε την προχειρότητα οι Αλβανοί ανακατευτηκαν και μπήκε ο όρος nationality macedonia citizen of north Macedonian αλλιώς ο Κοτζιάς είναι τόσο ντουβαρι παρα τα πτυχία του που παρεβλεψε αυτή τη βασική λεπτομέρεια...Στο συμπέρασμα είναι ότι η συμφωνία θα αποδειχθεί καλή μόνο και εφόσον δεν κοιμηθεί η ελληνική κυβέρνηση και αφήσει τον Ερντογάν να τους πλευριζει ανενόχλητος ενώ θα πρέπει να προχωρήσει σε κυρωση μόνο και εφόσον φύγει η αναφορά περί μακεδονικού λαού καθώς τίποτα δεν διασφαλίζει ότι οι γείτονές δεν θα αρχίσουν να μιλάνε για μειονότητες στην Φλώρινα και αποζημιώσεις από τους βαλκανικούς πολεμους...Στην γλώσσα δεν αναφέρομαι καν το δικαίωμα χάθηκε ήδη απ το 77
alexisozzy

Δημοσίευσηαπό paoki19 » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:08

pgetsos έγραψε:
paoki19 έγραψε:Εσείς οι αριστεροί όταν ακούτε να σας λένε φασίστες, διότι λειτουργείτε εντελώς φασιστικά, βγάζετε σπυριά!
Αντιθέτως αμολατε χαρακτηρισμούς ελεύθερα προς όλους με μέγιστη ευκολία, νομίζοντας ότι έχετε ασυλία!
Επειδή σαν άνθρωπος δεν μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις και τους ορισμούς τους, κάθε να μιλάς πιο όμορφα και δείξε μου που σε χαρακτηρισα, καλό αν το βρεις πες μου και μένα ε;

Οπότε, το πως ενα ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ σύστημα είναι αριστερό, το ξέρεις μάλλον μόνο εσύ. Α και όσοι άλλοι ασχετοι ξεφουρνιζουν με ευκολία τέτοιους χαρακτηρισμους

Το πως επίσης χαρακτηριζεις μια κυβέρνηση που δεν έχει καταργήσει τον κοινοβουλευτισμο, φασιστική, επίσης είναι αστείο και άστοχο

Μην μου τσατίζεσε, μια χαρά όμορφα μιλάω! Μια χαρά είδαμε την ''πρωτη φορά φασιστερά'' να τα πηγαίνει τέλεια με τον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ - ή μήπως η κυβέρνηση που στηρίζεις δεν είνα αριστερή ; Είστε λίγο μπερδεμένοι σε αυτό νομίζω...

Εγώ θα ανοίξω λεξικό με ευχαρίστηση αν είναι να μάθω κάτι καινούριο αλλά σε προτρέπω να βγάλεις τα κόκκινα γυαλια... <3

Εδιτ δεν θέλω να έρθω άλλο σε αντιπαράθεση διότι δεν βγαίνει πραγματικά άκρη!
Τελευταία επεξεργασία από paoki19 και Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
paoki19

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:09

τετοιος αχταρμας ειναι δυσκολο να μπει σε ταξη με συζητηση.
σε ενα σχολιο τον εβγαλες τον αλλο και γενικα οποιον δηλωνει αριστερος, φασιστα,καπιταλιστη,κομμουνιστη και συριζα.Και να συνεχιζες δε θα ηταν αντιπαραθεση.Συζητηση για την αλφαβητα θα ηταν.
Τελευταία επεξεργασία από barlow4 και Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό trouman » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:09

paoki19 άνοιξε καταρχήν λεξικό να δεις τι σημαίνει μπέρδεμα και μπερδεμένος..
trouman

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:16

Παιδες….με ολο το σεβασμο,δεν το αφήνετε να παει στην ευχη?....

Η ομαδαρα μας γ@μει και δερνει!Ας το απολαυσουμε!

Όχι πως πρεπει να τα παρατησουμε όλα και να μην ασχολούμαστε με τιποτα άλλο,απλα τουλάχιστον εδώ μεσα ας χαιρομαστε μονο τις στιγμες που ζουμε με την ομαδαρα μας!
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό potamda » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:20

φασισμός ο [fasizmós] Ο17 : 1. πολιτικοκοινωνικό σύστημα της άκρας δεξιάς, με έντονα αυταρχικό και εθνικιστικό χαρακτήρα, που καταργεί τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία και βασίζεται στο μονοκομματισμό και στον ολοκληρωτισμό: Ο ~ αιματοκύλησε την Ευρώπη. Δε θα περάσει ο ~! 2. (ιστ.) δικτατορικό καθεστώς που, με αρχηγό το Mουσολίνι, επικράτησε στην Iταλία: Ο ιταλικός ~ κράτησε από το 1922 ως το 1943. 3. χαρακτηρισμός αυταρχικής ενέργειας, πράξης ή καταπιεστικής, δεσποτικής συμπεριφοράς: Ο κοινωνικός / καθημερινός ~ του άντρα απέναντι στη γυναίκα / των γονιών απέναντι στο παιδί.

Η λέξη φασισμός έχει πολλές έννοιες ΠΙΑ, αλλιώς μπορεί να ξεκίνησε (ερμηνεία 1), στην πορεία προσέλαβε κι άλλη σημασία (ερμηνεία 3). Οπότε όλοι δίκιο έχετε...
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:22

paoki19 έγραψε:
pgetsos έγραψε:

Μην μου τσατίζεσε, μια χαρά όμορφα μιλάω! Μια χαρά είδαμε την ''πρωτη φορά φασιστερά'' να τα πηγαίνει τέλεια με τον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ - ή μήπως η κυβέρνηση που στηρίζεις δεν είνα αριστερή ; Είστε λίγο μπερδεμένοι σε αυτό νομίζω...

Εγώ θα ανοίξω λεξικό με ευχαρίστηση αν είναι να μάθω κάτι καινούριο αλλά σε προτρέπω να βγάλεις τα κόκκινα γυαλια... <3

Εδιτ δεν θέλω να έρθω άλλο σε αντιπαράθεση διότι δεν βγαίνει πραγματικά άκρη!

Δε στηρίζω καμιά κυβέρνηση, αλλά όταν χρειάζεσαι "ταμπέλες" για να κάνεις συζήτηση, έτσι πάνε αυτά... Λες πράγματα που δεν ισχυουν

Τώρα καπιταλισμος και αριστερά που λες... Θα κάψει το πτυχίο του ο κοινωνιολογος από πάνω μου φαίνεται
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό paoki19 » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:22

Το τερματιζω από την μεριά μου εδώ, γιατι πολλοί μαζεύτηκαν εδώ με έναν μικρό Μπαμπινιώτη στην τσέπη και δεν μπορώ να ακολουθήσω...

Μόνο ΠΑΟΚ! :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
paoki19

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:33

Καλη η ειρωνεια χρυσαυγιτη φιλε μου (να παιξω το παιχνιδι της ταμπελας ως Συριζαιος ε; Τελεια) αλλα οπου χρειαζεται. Οχι να πεταμε ετσι βαρυτατους ορους οπως ο φασισμος και να περναει στο ντουκου :pano:
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:40

Μαύρο θα φάτε όλοι, αν φτιάξω δικό μου κόμμα!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:41

ΑποστόληςΑ έγραψε:Μαύρο θα φάτε όλοι, αν φτιάξω δικό μου κόμμα!

Θες γενικο γραμματεα;
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:43

Ναι παρε τον πετρο γραμματεα να μπαινει και πιο πολλες ωρες paokmania...

Χαχαχαχαχα
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator

Δημοσίευσηαπό dimbar » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:44

paoki19 έγραψε:Το τερματιζω από την μεριά μου εδώ, γιατι πολλοί μαζεύτηκαν εδώ με έναν μικρό Μπαμπινιώτη στην τσέπη και δεν μπορώ να ακολουθήσω...

Δυστυχώς κάποιοι δεν χρειαζόμαστε τον Μπαμπινιώτη γιατί έχουμε αμεση άποψη του τι εστί φασισμός, τον ζήσαμε απο τους ομοιδεάτες σου από το 1967 έως το 1974.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.However you can fool most of the people most of the time.
Άβαταρ μέλους
dimbar

Δημοσίευσηαπό paoki19 » Πέμ 31 Ιαν 2019, 22:48

dimbar έγραψε:
paoki19 έγραψε:Το τερματιζω από την μεριά μου εδώ, γιατι πολλοί μαζεύτηκαν εδώ με έναν μικρό Μπαμπινιώτη στην τσέπη και δεν μπορώ να ακολουθήσω...

Δυστυχώς κάποιοι δεν χρειαζόμαστε τον Μπαμπινιώτη γιατί έχουμε αμεση άποψη του τι εστί φασισμός, τον ζήσαμε απο τους ομοιδεάτες σου από το 1967 έως το 1974.

Ρε μεγάλε μπορώ να το συνεχίσω και γω αν θέλω... Τι δεν καταλαβαίνεις; Έβγαλες και συ τα σπυριά που είπα πριν;
Άβαταρ μέλους
paoki19

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler