Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Sekeris4 » Πέμ 15 Σεπ 2016, 09:24

Δεν υπαρχει καμια απολυτως αιτιολογια.Οι τυποι ειναι γνησιοι ρατσιστες.
αρετοπουλος-κομινης-ποντικης.Μας εκλεψαν το πρωταθλημα και παριστανουμε τους πολιτισμενους.Ο σβερκος κοκκινιζει οσο τον χτυπας.
Άβαταρ μέλους
Sekeris4

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Πέμ 15 Σεπ 2016, 09:47

Πέραν του προφανούς ρατσισμού με μια μεγάλη δόση ψεκάσματος και ηλιθιότητας (θέμα εμβολίων)
που έτσι κι αλλιώς διέπει όλη την κοινωνία απ την Ορεστιάδα μέχρι τα Χανιά

Το χειρότερο σε όλη την ιστορία είναι ο διάλογος του δημάρχου (γιατρού)
με έναν ιθαγενή.

-Εμείς σαν αρχή δεν μπορούμε να παρέμβουμε. Εσείς μπορείτε.
-Δηλαδή τι να κάνω να ανοίξω κεφάλια (σιγά μεγάλε ανατριχιάσαμε)
-Αααα μπράβο. Αλλά δεν το είπα εγώ, εσύ το είπες.

Γελοίοι.
Δειλοί.
Αχρείοι.

Από τότε που ήταν ο Γούμενος εκεί, σας είχα αντιπαθήσει. :mrgreen:
Good managers make good sides. There is no such thing as a side making a manager.
Brian Clough.
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 15 Σεπ 2016, 09:49

Αν και δεν θα έπρεπε να τσουβαλιάζουμε όλο τον κόσμο μέσα σε 1-2 κλισέ εκφράσεις, το μόνο που έχω να πω...

...ντροπή και θλίψη... :oops: & :( ...
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Πέμ 15 Σεπ 2016, 09:51

Επειδη,στο Ελλαντα που ζουμε η ευκολια στους χαρακτηρισμους περισσευει,θα σας παρακαλουσα,προτου ξεκινησετε να χαρακτηριζετε να λετε εαν η ενημερωση που εχετε για το συγκεκριμενο θεμα ειναι απο τα ΜΜΕ ή απο καποιον που ηταν στη συνελευση που πραγματοποιηθηκε....
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Πέμ 15 Σεπ 2016, 09:55

Ο διάλογος υπάρχει σε βίντεο.
Δείχνει έναν δήμαρχο να συστήνει σε δημότες του ν ανοίξουν κεφάλια.
Ανυπάρχει η συνέχεια του βίντεο που λέει κάτι άλλο εντελώς διαφορετικό απ αυτό που κι ένα 5χρονο καταλαβαίνει
πάσο το παίρνω πίσω.
Good managers make good sides. There is no such thing as a side making a manager.
Brian Clough.
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Πέμ 15 Σεπ 2016, 10:11

Επειδη τον ανθρωπο που μου μετεφερε,το τι συνεβη εκει μεσα,τον εχω απολυτη εμπιστοσυνη -και φυσικα οποιος τον γνωρισει,μονο ρατσιστη δεν τον λεει(πηρε το λογο και ο ιδιος σε καποιες στιγμες)-απο οτι μου ειπε οι ενδοιασμοι απο καποιους γονεις ηταν απολυτως φυσιολογικοι.

Το οτι εκει μεσα υπηρχαν και υπανθρωποι,δεν σημαινει πως ολοι τους ειναι τετοιοι.

Αυτο που θελω εγω να πω ειναι πως η εικονα που επιλεγουν,ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ- να δειξουν,γινεται για συγκεκριμενο λογο καθε φορα!!!

Και για αλλη μια φορα θα πω πως με τον τροπο που λειτουργουν,μονο αντιθετα αποτελεσματα θα εχουν!Γι' αυτο και η ΧΑ εχει φτασει εκει που εχει φτασει......
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Πέμ 15 Σεπ 2016, 10:20

Όσοι οι ''καλοί'' δεν μιλάνε, σόρρυ, αλλά θα λογίζονται σαν αυτούς.
Κανείς πλέον δεν μπορεί να κάνει τον μαλάκα ειδικά δε, αν λαμβάνει μέρος σε τέτοιες συγκεντρώσεις.
Brian Clough.
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 15 Σεπ 2016, 10:42

elvetos giatros έγραψε:
goran 64 έγραψε:1...Όποιος εκτιμάει ότι εδώ και τουλάχιστον 30-35 χρόνια στην Ελλάδα, με όποιο εκ των κομμάτων έχει υπάρξει στην κυβέρνηση, οι εξουσίες είναι διακριτές και δεν έχουν σαν αρχή και τέλος τους τα εκάστοτε κόμματα, απλά με βρίσκει κάθετα αντίθετο, κρίνοντας απ όσα ακούμε, βλέπουμε, μαθαίνουμε ότι γίνονται, αλλά κυριότερα απ όλα όσα δεν γίνονται...
Αν λοιπόν πιστεύετε ακόμα στην "Αλλαγή" του λαοπλάνου Αντρέα, στην τιμιότητα και την ευπατρία του Δρακουμέλ, στο επιχειρηματικό δαιμόνιο του νεαρού ιδιοκτήτη πιτσαρίας στην Ν.Υ., στην μεθοδικότητα του αρχιερέα καθηγητή της διαπλοκής, στα ξεκάθαρα λόγια για επιτέλους απαλλαγή απ τους νταβατζήδες του Mr. "play station και βγαίνουν δίδυμα", στην ευρηματικότητα (χρημάτων που "υπάρχουν") του ποδηλάτη δίχως αλυσίδα και δεινού κωπηλάτη κανόε καγιάκ, στην ακεραιότητα του μικρού, συμπαθούς και "baby face" καταληψία του σχολείου του και όλων των εξαπτέρυγων τους, τότε μάλλον δεν κοιτάτε την αλήθεια κατάματα ή/και έχετε πολύ ασθενή μνήμη!!!! Αν ξέχασα κανέναν συχωρέστε με παρακαλώ...

2...Συμφωνώ στο συντριπτικό μέρος του post του @The Stalker!!!!

3...Οι αλήθειες όποτε κι αν λέγονται δεν προσβάλουν ποτέ κανέναν, ειδικά όταν αυτός αλλάζει απόψεις μέσα από τις φράσεις του παίζοντας με τις λέξεις κάθε λίγο και λιγάκι...Ξαναείπα, "μια έτσι, μια γιουβέτσι, βάλε και μια κοκορέτσι" και επιμένω με αποδείξεις μάλιστα δεκάδες ανούσια posts γεμάτα ανακρίβειες και κωλοτούμπες που κυκλοφορούν ελεύθερα στις τελευταίες τουλάχιστον 30 σελίδες και τις έχουν επισημάνει πολλοί συμφορουμίτες μας που ασχολήθηκαν (τζάμπα και χαρά στο κουράγιο τους, θα συμφωνήσω με τον @Ale) πριν από κάθε επαναλαμβανόμενη κυβίστηση του τύπου "ναι μεν γράφω αυτό, εννοώντας όμως το κάτι τελείως άλλο, άρα γιατί το παίρνεις έτσι και νευριάζεις, λίγο ήρεμα σε παρακαλώ πολύ και μην με προσβάλλεις (σε αρκετούς έχει γράψει τα ίδια, όχι μόνο σε μένα) γιατί εγώ είμαι ήρεμος, κ.τ.λ., κ.τ.λ., κ.τ.λ.!!!"...

Μια ερώτηση έχω μονάχα να κάνω, προς όλους όσους όμως μόνον ανήκουν στην εργατική κι όχι στην αστική τάξη κι όποιοι θέλουν απαντάνε φυσικά...Βασική προϋπόθεση φυσικά να μην είναι φιλοτομαριστές και αδιάφοροι για τον διπλανό τους, τον άγνωστο, τον γνωστό, τον φίλο, τον γείτονα, τον συμπολίτη και τον συνέλληνα τουλάχιστον...

Πείτε μου σας παρακαλώ, ποια εκτιμάτε ότι θα ήταν η πλέον ασφαλής ψήφος σας, αν μπορούσατε να γυρίσετε πίσω τον χρόνο 25 χρόνια και να ξαναψηφίσετε στις τελευταίες 8-10 εθνικές εκλογικές αναμετρήσεις?
Αυτή η ψήφος δηλαδή η οποία σήμερα, στα χάλια που κατάντησαν απ τους εκάστοτε κυβερνητικούς ταγούς μας οι περισσότεροι εναπομείναντες εντός των τειχών ΥΠΗΚΟΟΙ της χώρας μας, θα σας έκανε να μην ντρέπεστε να το ομολογήσετε ή να μην "κρύβεστε" πίσω απ το δάχτυλο σας για αυτό το κόμμα που τότε είχατε ψηφίσει και μετά εκείνο (ντεμέκ) "σας πρόδωσε", κρίνοντας με ασφάλεια πλέον εκ των άθλιων αποτελεσμάτων της διακυβέρνησης του?

Αν ξαναψηφίζατε λοιπόν σήμερα, αν δικαιούσασταν να το κάνετε δια ενός μαγικού τρόπου, γνωρίζοντας πλέον το περιβόητο "έργο" όλων των κυβερνήσεων που είχατε τότε επιλέξει, τι θα ψηφίζατε? Μήπως το ίδιο? Ή μήπως "το άλλο", το οποίο αποδείχθηκε μία από τα ίδια?

Τροφή για σκέψη...

Υ.Γ. Οι "κεντρο-από δω" και τα "κεντρο-από κει" χαρακτήρες πολιτικών και κομμάτων εφευρέθηκαν μονάχα για υφαρπαγή των ψήφων από απαίδευτους, μαλθακούς, απελπισμένους ή/και ονειροπόλους ανθρώπους, τέτοιους που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ!!!! Τέτοιους που, είτε γνωρίζουν είτε δεν γνωρίζουν, δεν θέλουν (γιατί τους φαίνεται πολύ δύσκολη η συνέχεια αν το κάνουν) να παραδεχτούν ότι ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΔΥΟ κι ότι ο αγώνας της ζωής είναι ολοφάνερα ταξικός!!!!
"Αναποφάσιστους" τους βαφτίσανε ξέρετε, έχοντας τους ρίξει εύκολα μέσω της mediaκής προπαγάνδας στο τρυπάκι του δικομματισμού, ώστε να ακούγεται και στους ίδιους πιο εύηχο, να είναι σοβαροφανώς ευκολοχώνευτο, δίνοντας τους μάλιστα μεγαλύτερο κύρος κατά την ονειρική τους (ψεύτικη) πραγματικότητα ή μέσα στην ραστώνη του στρουθοκαμηλισμού στην οποία διαβιώνουν!!!!
Αυτοί δυστυχώς εκλέγουν τις κυβερνήσεις μας τα τελευταία πάνω από 20 χρόνια και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω γνωρίσει κανέναν τους που το δηλώνει ευθαρσώς (ότι ψήφιζε μια το ένα και μια το άλλο επί δύο δεκαετίες) κι ο οποίος έχει καζαντίσει από τότε...Όταν δε τους μιλάς για την "άλλη λύση" παθαίνουν όλοι τουλάχιστον αλλεργία βγάζοντας χοντρό εξάνθημα...

Υ.Γ. 2...Δεν θα επανέλθω για κανέναν λόγο στο θέμα, πιστεύοντας ότι το έχω εξαντλήσει μέχρι κεραίας ως προς τα τελείως ουσιώδη...Ωραίες λεξούλες και εντυπωσιασμοί με δήθεν ιστορικές-κοινωνικές-πολιτικές-οικονομικές γνώσεις μου είναι εντελώς επουσιώδη, τόσο όσο το κομφετί κι οι σερπαντίνες σε ένα μπάτσελορ πάρτι με κεντρικό πρόσωπο μια νάρα στριπτιτζού πάνω στον στύλο...

Αγαπητέ γκοραν

Εξηγησε μου
Όταν επικρατήσει η εργατική τάξη και ευοδωθει η κατάληψη της εξουσίας από το ΚΚΕ - ελπίζω πάντα με τη σύμφωνη γνώμη της συντριπτική πλειοψηφίας όλων των τάξεων, δεν θα δημιουργηθουν καινουργιες κοινωνικές διαφοροποιησεις;
Ξεκινω με την προφανη: οι εντός και οι εκτός του κομματος=ΚΚΕ.
Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει η έχεις ακούσει αυτόπτες μάρτυρες πώς λειτούργησε το σύστημα στο τέως ανατολικό μπλοκ. Αναφέρομαι στις ανισότητες που έζησαν οι μη προχώρησαν τες στο κόμμα.

Στην προσπάθεια λοιπόν δημιουργίας της εύαρεστης ουτοπίας "όλοι κατέχουμε κι όλοι ανταμοιβομαστε το ιδιο" δε μπορεί παρά το ΚΚΕ να αυτό διαλυθεί, άμα τη κατάληψη της εξουσίας!

Συμφωνούμε;

Καλυνυχτα και συνεχίζουμε αυριο

Αγαπητέ @elvetos giatros...

1...Αν θέλεις πρώτα σε παρακαλώ απάντησε εσύ στην ερώτηση που κάνω παραπάνω για το τι θα ψήφιζες ξανά σήμερα γνωρίζοντας τα θλιβερά μεσομακροπρόθεσμα αποτελέσματα όλων των έως τώρα κυβερνήσεων μετά την μεταπολίτευση, ειδικά μετά το '89, την οποία παραθέτεις μάλιστα μέσα στο κείμενο μου, αφήνοντας την όμως αναπάντητη...

2...Απάντησε μου επίσης σε παρακαλώ αν ανήκεις στην εργατική ή στην αστική τάξη...

Σημείωση: Ρωτάς να σε απαντήσω σε κάτι που (αν καταλαβαίνω καλά) βασίζεις σε όσα έχεις διαβάσει ή στην καλύτερη των περιπτώσεων έχεις ακούσει πιθανά από το στόμα ενός αυτόπτη μάρτυρα όπως ισχυρίζεσαι, άντε δύο ή τριών...Προσωπικά όμως σε ρωτάω να απαντήσεις πάνω σε θέματα που έχω βιώσει-βιώνω ακόμα επί δεκαετίες και τα βιώνει μετά από χρόνια το μεγαλύτερο ποσοστό του ελληνικού λαού στο πετσί του κάθε μέρα που ξημερώνει εδώ και πάνω από 7 χρόνια...Φαντάζομαι να σου είναι ολοφάνερη κι εσένα η διαφορά της θεωρίας απ την πράξη...

Υ.Γ. Προσωπικά φίλε μου, κόμμα δεν ανέφερα πουθενά μέσα στο κείμενο μου, δεν ξέρω αν δεν το πρόσεξες... Αναρωτιέμαι λοιπόν εσύ γιατί να το κάνεις, αν όχι πιθανά για να κλέψεις κάποιες (αρνητικές) εντυπώσεις!!!!
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό Ale » Πέμ 15 Σεπ 2016, 11:04

Sick Bastard έγραψε:Ο διάλογος υπάρχει σε βίντεο.
Δείχνει έναν δήμαρχο να συστήνει σε δημότες του ν ανοίξουν κεφάλια.
Ανυπάρχει η συνέχεια του βίντεο που λέει κάτι άλλο εντελώς διαφορετικό απ αυτό που κι ένα 5χρονο καταλαβαίνει
πάσο το παίρνω πίσω.

Μπορείς να το ποστάρεις εδώ και για μας, που δεν έχουμε φουμπου και τέτοια;
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Πέμ 15 Σεπ 2016, 11:28

Για να το ξεκαθαρίσω τελείως, με ενδιαφέρει λιγότερο αν είναι φασισταριό ή όχι
η δειλία του είναι που με διαολίζει.
Brian Clough.
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Πέμ 15 Σεπ 2016, 11:46

Εγω αν ειχα το παιδι μου σε ενα τετοιο σχολειο, θα ηθελα να ξερω οτι ειναι ασφαλες για να μην κολλησει τιποτα. Επισης ασφαλες θα ηθελα επισης να ειναι και το οποιοδηποτε σχολειο απο αποψη υποδομων. ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ! Αν ηθελε η κυβερνηση και μεριμνουσε θα μπορουσε να εμβολιασει ολα τα προσφυγοπουλα, γιατι αυτα κινδυνευουν 100 φορες να κολλησουν κατι εκει που μενουν.ΚΑΙ αυτα παιδια ειναι...

Εν αρχη ην ο ΠΑΟΚ
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Πέμ 15 Σεπ 2016, 11:54

Γιατροί του Κόσμου: «Πλήρως εμβολιασμένα και υγιή τα παιδιά προσφύγων στο Ωραιόκαστρο»
Στο Ωραιόκαστρο και το κέντρο προσφύγων οι Γιατροί του Κόσμου βρισκόμαστε συνεχώς. Με συνεχή υγειονομική κάλυψη και επιπλέον παιδίατρο έξι μέρες την εβδομάδα!
Brian Clough.
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό zissos » Πέμ 15 Σεπ 2016, 11:57

goran 64 έγραψε:1...Όποιος εκτιμάει ότι εδώ και τουλάχιστον 30-35 χρόνια στην Ελλάδα, με όποιο εκ των κομμάτων έχει υπάρξει στην κυβέρνηση, οι εξουσίες είναι διακριτές και δεν έχουν σαν αρχή και τέλος τους τα εκάστοτε κόμματα, απλά με βρίσκει κάθετα αντίθετο, κρίνοντας απ όσα ακούμε, βλέπουμε, μαθαίνουμε ότι γίνονται, αλλά κυριότερα απ όλα όσα δεν γίνονται...
Αν λοιπόν πιστεύετε ακόμα στην "Αλλαγή" του λαοπλάνου Αντρέα, στην τιμιότητα και την ευπατρία του Δρακουμέλ, στο επιχειρηματικό δαιμόνιο του νεαρού ιδιοκτήτη πιτσαρίας στην Ν.Υ., στην μεθοδικότητα του αρχιερέα καθηγητή της διαπλοκής, στα ξεκάθαρα λόγια για επιτέλους απαλλαγή απ τους νταβατζήδες του Mr. "play station και βγαίνουν δίδυμα", στην ευρηματικότητα (χρημάτων που "υπάρχουν") του ποδηλάτη δίχως αλυσίδα και δεινού κωπηλάτη κανόε καγιάκ, στην ακεραιότητα του μικρού, συμπαθούς και "baby face" καταληψία του σχολείου του και όλων των εξαπτέρυγων τους, τότε μάλλον δεν κοιτάτε την αλήθεια κατάματα ή/και έχετε πολύ ασθενή μνήμη!!!! Αν ξέχασα κανέναν συχωρέστε με παρακαλώ...

2...Συμφωνώ στο συντριπτικό μέρος του post του @The Stalker!!!!

3...Οι αλήθειες όποτε κι αν λέγονται δεν προσβάλουν ποτέ κανέναν, ειδικά όταν αυτός αλλάζει απόψεις μέσα από τις φράσεις του παίζοντας με τις λέξεις κάθε λίγο και λιγάκι...Ξαναείπα, "μια έτσι, μια γιουβέτσι, βάλε και μια κοκορέτσι" και επιμένω με αποδείξεις μάλιστα δεκάδες ανούσια posts γεμάτα ανακρίβειες και κωλοτούμπες που κυκλοφορούν ελεύθερα στις τελευταίες τουλάχιστον 30 σελίδες και τις έχουν επισημάνει πολλοί συμφορουμίτες μας που ασχολήθηκαν (τζάμπα και χαρά στο κουράγιο τους, θα συμφωνήσω με τον @Ale) πριν από κάθε επαναλαμβανόμενη κυβίστηση του τύπου "ναι μεν γράφω αυτό, εννοώντας όμως το κάτι τελείως άλλο, άρα γιατί το παίρνεις έτσι και νευριάζεις, λίγο ήρεμα σε παρακαλώ πολύ και μην με προσβάλλεις (σε αρκετούς έχει γράψει τα ίδια, όχι μόνο σε μένα) γιατί εγώ είμαι ήρεμος, κ.τ.λ., κ.τ.λ., κ.τ.λ.!!!"...

Μια ερώτηση έχω μονάχα να κάνω, προς όλους όσους όμως μόνον ανήκουν στην εργατική κι όχι στην αστική τάξη κι όποιοι θέλουν απαντάνε φυσικά...Βασική προϋπόθεση φυσικά να μην είναι φιλοτομαριστές και αδιάφοροι για τον διπλανό τους, τον άγνωστο, τον γνωστό, τον φίλο, τον γείτονα, τον συμπολίτη και τον συνέλληνα τουλάχιστον...

Πείτε μου σας παρακαλώ, ποια εκτιμάτε ότι θα ήταν η πλέον ασφαλής ψήφος σας, αν μπορούσατε να γυρίσετε πίσω τον χρόνο 25 χρόνια και να ξαναψηφίσετε στις τελευταίες 8-10 εθνικές εκλογικές αναμετρήσεις?
Αυτή η ψήφος δηλαδή η οποία σήμερα, στα χάλια που κατάντησαν απ τους εκάστοτε κυβερνητικούς ταγούς μας οι περισσότεροι εναπομείναντες εντός των τειχών ΥΠΗΚΟΟΙ της χώρας μας, θα σας έκανε να μην ντρέπεστε να το ομολογήσετε ή να μην "κρύβεστε" πίσω απ το δάχτυλο σας για αυτό το κόμμα που τότε είχατε ψηφίσει και μετά εκείνο (ντεμέκ) "σας πρόδωσε", κρίνοντας με ασφάλεια πλέον εκ των άθλιων αποτελεσμάτων της διακυβέρνησης του?

Αν ξαναψηφίζατε λοιπόν σήμερα, αν δικαιούσασταν να το κάνετε δια ενός μαγικού τρόπου, γνωρίζοντας πλέον το περιβόητο "έργο" όλων των κυβερνήσεων που είχατε τότε επιλέξει, τι θα ψηφίζατε? Μήπως το ίδιο? Ή μήπως "το άλλο", το οποίο αποδείχθηκε μία από τα ίδια?

Τροφή για σκέψη...

Υ.Γ. Οι "κεντρο-από δω" και τα "κεντρο-από κει" χαρακτήρες πολιτικών και κομμάτων εφευρέθηκαν μονάχα για υφαρπαγή των ψήφων από απαίδευτους, μαλθακούς, απελπισμένους ή/και ονειροπόλους ανθρώπους, τέτοιους που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ!!!! Τέτοιους που, είτε γνωρίζουν είτε δεν γνωρίζουν, δεν θέλουν (γιατί τους φαίνεται πολύ δύσκολη η συνέχεια αν το κάνουν) να παραδεχτούν ότι ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΔΥΟ κι ότι ο αγώνας της ζωής είναι ολοφάνερα ταξικός!!!!
"Αναποφάσιστους" τους βαφτίσανε ξέρετε, έχοντας τους ρίξει εύκολα μέσω της mediaκής προπαγάνδας στο τρυπάκι του δικομματισμού, ώστε να ακούγεται και στους ίδιους πιο εύηχο, να είναι σοβαροφανώς ευκολοχώνευτο, δίνοντας τους μάλιστα μεγαλύτερο κύρος κατά την ονειρική τους (ψεύτικη) πραγματικότητα ή μέσα στην ραστώνη του στρουθοκαμηλισμού στην οποία διαβιώνουν!!!!
Αυτοί δυστυχώς εκλέγουν τις κυβερνήσεις μας τα τελευταία πάνω από 20 χρόνια και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω γνωρίσει κανέναν τους που το δηλώνει ευθαρσώς (ότι ψήφιζε μια το ένα και μια το άλλο επί δύο δεκαετίες) κι ο οποίος έχει καζαντίσει από τότε...Όταν δε τους μιλάς για την "άλλη λύση" παθαίνουν όλοι τουλάχιστον αλλεργία βγάζοντας χοντρό εξάνθημα...

Υ.Γ. 2...Δεν θα επανέλθω για κανέναν λόγο στο θέμα, πιστεύοντας ότι το έχω εξαντλήσει μέχρι κεραίας ως προς τα τελείως ουσιώδη...Ωραίες λεξούλες και εντυπωσιασμοί με δήθεν ιστορικές-κοινωνικές-πολιτικές-οικονομικές γνώσεις μου είναι εντελώς επουσιώδη, τόσο όσο το κομφετί κι οι σερπαντίνες σε ένα μπάτσελορ πάρτι με κεντρικό πρόσωπο μια νάρα στριπτιτζού πάνω στον στύλο...

Γκοραν δεν μπορώ προσωπικά να σου απαντήσω πιο κόμμα θα εξέφραζε καλύτερα την εργατική τάξη τα τελευταία 30-40 χρόνια στην Ελλάδα, γιατί κανένα κομμα δεν υπάρχει για την εργατική τάξη. Τα κόμματα σε μια αστική κοινωνία είναι άρματα για να ανεβάσουν στην αστική τάξη τα στελέχη τους και τίποτε άλλο. Όλα τα κόμματα κάνανε μπίζνες με δανεικά από τις τράπεζες, όλα τα κόμματα εξυπηρετούν μεγαλοεργολάβους, βιομηχάνους και λοιπούς κομπραδόρους.
Δεν μπορεί να γίνει και αλλιώς με την συγκεντρωτική μορφή διακυβέρνησης που δεν αφήνει καθόλου χώρο στις τοπικές αυτοδιοικήσεις και στις τοπικές κοινωνίες.
Εξάλλου το πιστωτικό σύστημα που κυοφορείται από ανέκαθεν στον δυτικό κόσμο, εξ'ορισμού ωφελεί τους πλούσιους, καθώς μόνο αν έχεις την οικονομική επιφάνεια- δυνατότητα, μπορείς να πιστωθείς επί ίσοις όροις με τις τράπεζες και να μην πας σαν πρόβατο στην σφαγή. Με άλλα λόγια οι πολιτικές που εφαρμόστηκαν και που εφαρμόζονται στην Ελλάδα, λίγο έχουν να κάνουν με το κόμμα που είναι στην εξουσία και περισσότερο με την κατάσταση την οποία επιβάλλουν τα διεθνή χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, τα οποία αν θέλουν να ζεις καλά ρίχνουν τα επιτόκια και αν θέλουν να ζορίζεσαι τα ανεβάζουν.
Το θέμα στην προκειμένη, είναι ότι εμείς οι ίδιοι, όταν έπεσε ρευστό στα χέρια μας, το κάναμε τούβλα, αμάξια, ρούχα, σκυλάδικα και πουτάνες φτιάχνοντας μια βιτρίνα που καμία σχέση δεν είχα με την πραγματική οικονομική κατάσταση της χώρας.
Την πολιτική μιας χώρας δεν την χαράζει κάποιο κόμμα, αλλά η αγορά.
Εδώ μας ενδιαφέρει περισσότερο να αποκτήσουμε το iphone7 παρά να βρούμε δουλειά ακόμα και σήμερα, μετά από 8-9 χρόνια στην μέγγενη.
Θα πάμε να δανειστούμε για να αγοράσουμε την αμαξάρα, την οποία δεν θα μπορούμε ούτε λάστιχα να της αλλάξουμε, για να την σπάσουμε στις ράγες στην μοναστηρίου και στις λακούβες και στα χαρακώματα των κωλόδρομων που έχουμε και να την ανεβάζουμε στα πεζοδρόμια του κέντρου για να την παρκάρουμε.
Αυτά δεν είναι πράγματα που μπορεί να τα αλλάξει μια κυβέρνηση ή ένα κόμμα.
Από την άλλη είδαμε ότι ακόμα και κόμματα που αυτοπαρουσιάστηκαν σαν "σοσιαλιστικά" ή "αριστερά", δεν προσπάθησαν καν να βάλουνε χέρι στις προαιώνιες παθογένειες της χώρας μας (βλ. εκκλησία, παρακράτος, τοκογλυφία κλπ)
Η αγορά (το μειντάνι, αυτό που μας ενδιαφέρει σαν κοινωνία δλδ) δεν επιτρέπει για κάτι τέτοιο.
Σε όλη μου την ζωή ψήφιζα από ΚΚΕ- ΣΥΝ και έξω αριστερά, ανάλογα αν οι εκλογές ήταν βουλευτικές ή ευρωεκλογές.
Τελευταία 6-7 χρόνια δεν ψηφίζω, γιατί είναι κοροϊδία να ψηφίζουν οι υπόδουλοι, πάντα ήταν.
Και το ξαναλέω, δεν έχει σημασία τι ψηφίζει ο κόσμος γενικά, τι ενδιαφέρει την πλειοψηφία έχει σημασία, αυτό καθορίζει και τις πολιτικές.
Άβαταρ μέλους
zissos

Δημοσίευσηαπό Ale » Πέμ 15 Σεπ 2016, 12:17

Sick Bastard έγραψε:

Για να το ξεκαθαρίσω τελείως, με ενδιαφέρει λιγότερο αν είναι φασισταριό ή όχι
η δειλία του είναι που με διαολίζει.

Μα οι δειλοί είναι αυτοί, οι οποίοι καταλήγουν φασίστες και ρατσιστές. Διότι προτιμούν να κρύβονται πίσω από προσχήματα και μέσα σε κοπάδια.

Στο συγκεκριμένο βίντεο βλέπουμε δύο χέστηδες φασισταράδες, να παίζουν πινγκ πονγκ την ευθύνη για τις καφρίλες, τις οποίες θα δούμε σύντομα να συμβαίνουν στην περιοχή.

Και το κοινό κάθεται και ακούει χωρίς να αντιδρά. Η σιωπή πλέον είναι συνενοχή.
Αλλά δεν είναι ούτε σιωπή. Είναι ομόφωνη απόφαση της συγκεκριμένης συνέλευσης χέστηδων, να συνταχθούν με τα φασισταριά.

Ψάχνουν δικαιολογίες, για να ξεσπάσουν τον βόθρο της σκατοψυχιάς τους.
Να ανοίξουν κεφάλια, αλλά να έχουν πάρει την άδεια και την νομιμοποίηση άλλων, για να γυρίσουν μετά σπίτι και να πλύνουν ήσυχοι τα χέρια τους.

Πστ, νοικοκυραίε, μάντεψε.
Δυο μέτρα λάσπη σε ανήκουν σε αυτήν την γη, αλλά και αυτά μόνο αν είσαι τυχερούλης και δεν πνιγείς ως πρόσφυγας στο Αιγαίο.
Μικρούλη.

Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό capern » Πέμ 15 Σεπ 2016, 12:55

Λοιπόν, λυπάμαι όχι όσο τόσο για το άρθρο αλλά για τα σχόλια από κάτω.
Χρειαζόμαστε (επειγοντως) να φτιάξουμε τη διεθνη μας εικόνα για να μην καταλήξουμε σαν το Ιράκ. Επιπλέον, κανεις πολιτικος να μην βγαινει να κανει πομπώδεις δηλώσεις γιατί διασυρόμαστε. Ναι, και οι Γερμανοί και όλοι μπορεί να φταίνε, αλλά στη θε΄ση που βρισκόμαστε και με την εικόνα που έχουμε δώσει, είναι βλακεία να μην το λες πιο ντόμπρα και ομορφα.
Μας... μισούν, στην καλύτερη των περιπτώσεων. Γιατί τους έχουμε παρουσιαστεί σαν κάτι μεταξύ τεμπέληδων, αργόσχολων, χαραμοφάηδων, μαμούχαλων που τους τρώμε τον παρα και δεν τους αφήνουμε να ανασάνουν.
Το πρόβλημα αυτό είναι πραγματικα τεράστιο και πάρα πολύ επικίνδυνο και φταίνε ανεξαιρέτως οσοι το έπαιξαν είτε σκυλάκια είτε νταήδες.

http://www.express.co.uk/finance/city/7 ... ek-economy
Greece owes all of us in the eu and Germany supplied the lion's share... twice!

He need look no further than his Greek compatriots. The country and its people are serial tax avoider's, in perpetual denial that it could, would, ever come to an end. Blaming EVERYBODY but themselves for their self inflicted demise.

Σχόλια από ένα εγγλέζικο σάιτ, που δεν ειναι και ιδιαίτερα υπέρ της ΕΕ. Αν ήταν, "γοτθικών" συμφερόντων, θα ήταν φαντάζομαι ακόμα χειρότερα

Βαριέμαι, αλλά επειδή διαβάζω κατά καιρούς διεθνή πρακτορεία, αυτό είναι αντίθετο από ό,τι συμβαίνει με τη Χίλαρυ, που ειναι από άποψης προστασίας, ο γαύρος της αμερικής.
1 ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΧΑΒΟΥΖΑΣ
2 ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ
3 ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΚΡΑΤΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
capern

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: sn0ufel4 και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler