Aθλητισμός και πολιτική

Re: Προβλήματα και λύσεις για το φόρουμ

Δημοσίευσηαπό giapas » Τετ 24 Αύγ 2016, 20:54

barlow4 έγραψε:...
....
ανακαλω

νομίζω δε πιάνει έτσι..έχεις πει πολλά,χρειάζεται μια ομολογία για το καθένα
giapas

Re: Aθλητισμός και πολιτική

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 24 Αύγ 2016, 21:05

πως να το αποδειξω πια

Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 24 Αύγ 2016, 21:11

Ο Maduro είναι εκείνος;
Κανόνες λειτουργίας του Forum.
Υπερήφανος παραγωγός του PAOKmania Web Radio. Ευχαριστώ όσους συνέβαλαν στην ύπαρξη του ραδιοφώνου.

Π.Α.Ο.Κ. ΠΑΝΤΟΥ - ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 24 Αύγ 2016, 21:11

στη μεση ο περσι ολιβαρες απο τα λιντλ
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Τετ 24 Αύγ 2016, 21:26

:lol: :lol: :lol:
Marianov6

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Πέμ 25 Αύγ 2016, 02:18

barlow4 έγραψε:τα σκενδη μου

Με τρομάζεις, ο πατέρας μου γεννήθηκε στην Τασκένδη :D
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό simba » Πέμ 25 Αύγ 2016, 02:29

Ανταρκτικα, πολυ ωραιο κειμενο!
Άβαταρ μέλους
simba

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 25 Αύγ 2016, 02:33

Αντάρκτικα συγχαρητήρια αδερφέ για το παραπάνω post σου...Ρεαλιστικότατο και περιεκτικότατο... ;)
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό Guitarman » Παρ 26 Αύγ 2016, 02:18

barlow4 έγραψε:guitarman
καταλαβαινω τι λες αλλα το βλεπεις καπως καθετα το θεμα.το ποδισφαιρο ειναι ενα λαικο θεαμα.ειναι ομως?υπηρξε σιγουρα σε καποιον βαθμο.σε καποιες χωρες περισσοτερο σε καποιες λιγοτερο.πλεον υπαρχει ξεκαθαρη ταξικη κατανομη των θεατων.αναλογα με το μεγεθος των επιτυχιων κ της επενδυσης ενιοτε τεινει να γινει κ μονοταξικη.για λιγους.ολη αυτη η ιστορια ειναι πολιτικη.οπως πολιτικη ειναι το να απαιτεις να κινειται η ομαδα βασει καποιων αρχων που απορρεουν απο την ιστορια της.ο ΠΑΟΚ πχ δε θα μπορουσε να ειναι (δε θα πρεπει να γινει πιο σωστα) μια ελιτιστικη ομαδα.οπως δε θα μπορουσε να επιτρεψει παρεισφρυση ρατσιστικων και μισαλλοδοξων νοοτροπιων σε μαζικο βαθμο.μεμονωμενα παντα θα υπαρχουν κ παντοτε υπηρχαν.αυτο ομως δε σημαινει πως ο βιομηχανος ειναι το ιδιο με τον ανεργο.οτι θα κατσουν πλαι πλαι στο γηπεδο γιατι τους ενωνει ο ΠΑΟΚ.ο βιομηχανος θα κατσει στην καλη θεση που εσκεμμενα ειναι πιο ακριβη και ο ανεργος στα τσιμεντα.και σιγα σιγα οσο η ομαδα πλουτιζει θα εκδιωχθει ουσιαστικα απο το γηπεδο.
μην ταυτιζεις την πολιτικη με προσωπα η πολιτικους σχηματισμους.η φαση της ταυτισης ειναι επιτυχια των μεταπολιτετικων κομματων που σταδιακα αφαιρεσαν την πολιτικη συζητηση απο τη συμμετοχη στα κοινα και εσκεμμενα επενδυσαν στην ωφελιμιστικη ατομιστικη προσεγγιση του κοινωνικου βιου.σε μια διαχειριστικη αντιμετωπιση της καθημερινοτητας.σε μια στειρα τεχνοκρατια που αγνοει την πλειοψηφια κ επιρριπτει ευθυνες κατα το δοκουν για οποιες αστοχιες τους.μπορει ο προυντον να ηταν αναρχικος, ο μαρξ κομμουνιστης ο σμιθ και ο λοκ φιλελευθεροι αλλα ολοι κρατουσαν ζωντανο το ενδιαφερον του απλου πολιτη για τα κοινα.για το κοινο καλο και οχι το ατομικο.
το οτι ο ΠΑΟΚ ειναι αθλητικο σωματειο δε σημαινει οτι δεν ειναι ενας πολιτικος φορεας.μαλιστα μεσω ενος συσπειρωμενου οπαδικου κινηματος που σεβεται την ιστορια της ομαδας του μπορουν πολλες φορες να ξεπεραστουν οι κομματικες(πολιτικες πιο σωστα) αγκυλωσεις.κοινος τοπος στην πλειοψηφια ενος λαου σε συγκεκριμενα ζητηματα παντα υπαρχει.το τι μορφη θα παρει αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα.

Η προηγούμενη απόπειρά μου να σου γράψω στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία ελέω φιρεφοξ οπότε σήμερα τα γράφω στο γουορντ για να μην πάθω πάλι εγκεφαλικό. :)

Κένεθ άνοιξες πολλά ζητήματα μαζί. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το σεντόνι. Είναι η πρώτη φορά που θα γράψω τόσα πολλά αλλά φίλε Κένεθ με τσίγλησες άσχημα! :)

Πρώτον, το να βάζουμε σε ένα καζάνι μεγάλους στοχαστές της ιστορίας οι οποίοι έζησαν σε διαφορετικούς αιώνες (πχ. Λοκ 1632-1704, Σμιθ 1723-1790, Προυντον 1809-1865, Μαρξ 1818-1883) και να βγάζουμε συμπεράσματα πως όλοι αυτοί τότε σκεφτόταν για το καλό του «απλού πολίτη» είναι άστοχο. Το τι σήμαινε «απλός πολίτης» στην προ-καπιταλιστική Ευρώπη που έζησε ο Λοκ (και ο οποίος έγραφε για την ελευθερία του ανθρώπου εννοώντας τον ΑΣΤΟ, όχι τον αγρότη του φεουδάρχη) είναι εντελώς διαφορετικό από τον «απλό πολίτη» του Μαρξ που βασικά δεν ενδιαφέρετε για όλους τους πολίτες αλλά μόνο για τον προλετάριο. Τέλος, στοχαστές που μιλάνε για τον «απλό πολίτη» βρίσκουμε και σήμερα και πολύ αξιόλογους μάλιστα. Θα αναφέρω τον «δικό» μας «δεξιό» Χρήστο Γιανναρά. Έναν εξαιρετικό στοχαστή και υπέρμαχο της ανάγκης να λειτουργούμε ως κοινωνία και όχι ως idiots. Με όλα αυτά θέλω να πω πως διαφωνώ στη λογική του «κάθε πέρσι και καλύτερα». Πάντα υπήρχαν idiots και πάντα υπήρχαν υπέρμαχοι του συνόλου. Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένα ονόματα για να «προβοκάρω» τον φίλο Περεστροικα ο οποίος κατά την ταπεινή μου άποψη εξιδανικεύει τον ΠΑΟΚ και του δίνει ιδιότητες που δεν υφίσταται σε ποδοσφαιρικά σωματεία. Και λέγοντας αυτό ας πάω και στον ψητό:

Το επαγγελματικό ποδόσφαιρο είναι ως επί το πλείστον πολιτική και λιγότερο αθλητισμός. Τα παραδείγματα πάμπολλα. Σε άλλες χώρες αυτό είναι λιγότερο εμφανές, ενώ σε άλλες είναι κραυγαλέα εμφανές. Στην Ελλάδα δεν νομίζω πως αμφισβητεί κανείς ότι οι μεγάλες ομάδες χρησιμοποιούνται για πολιτικές σκοπιμότητες. Θα αποφύγω τις εύκολες αναφορές σε άλλες ομάδες και θα μιλήσω για του οίκου μας. Αν θυμάμαι σωστά ήταν 1996 όταν όλη η Τούμπα κραύγαζε «Είναι τρελός ο πρόεδρος» για τον σωτήρα Μπατατούδη: Κολλητό του τότε πανίσχυρου πασοκικου κράτους και μετέπειτα διωκόμενου για πλείστα αδικήματα με αιχμή του δόρατος το χρηματιστήριο. Για τον Ιβαν, ως ΠΑΟΚτσήδες δεν έχουμε κανένα λόγο να γκρινιάζουμε γιατί αυτός μας έσωσε από μεγάλες φουρτούνες. Αλλά να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας: Ο άνθρωπος μέσω του ΠΑΟΚ κάνει μπιζνες και πολιτική. Όποιος δεν θέλει να το δει πρόβλημά του. Επίσης, το γεγονός πως έχω την ίδια καψούρα με άλλο 1 εκατομύριο ανθρώπους δεν με κάνει «αδερφό» τους. Με κάνει συνοπαδό, με κάνει συνοδοιπόρο αλλά όχι και αδερφό. Αδερφός μου είναι ο κολλητός μου ο Γιάννης και ας είναι κωλόγρια. Οπότε εγώ δεν νοιώθω αδερφός με τον βιομήχανο επειδή έχουμε καψούρα για την ίδια ομάδα. Έχουμε ένα κοινό μαράζι, αλλά μετά τα 90 λεπτά δεν έχουμε κανένα κοινό. Για μένα είναι ξεκάθαρο.

Τελειώνοντας, προφανώς τα ΠΑΝΤΑ παράγουν πολιτική. Ακόμη και μία διαφήμιση. Πόσο μάλλον ένα σωματείο με την δυναμική του ΠΑΟΚ. Άλλο όμως παράγω πολιτική και άλλο να θεωρούμε εαυτό ως τους αμόλυντους, ιδεολόγους που προάγουν τις αρχές της ισότητας, ελευθερίας και δε ξέρω γω τι άλλο. Μακάρι να είναι έτσι αλλά δεν είναι. Δεν παράγεις ουσιαστική πολιτική επειδή φώναξες μέσα σε 90 λεπτά 2 φορές «να καεί το μπουρδέλο η βουλή» και τα άλλα 89 λεπτά εκθειάζεις εκδρομές με ναρκωτικά… Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που ανέβηκαν αξιόλογα πανώ. Κορυφαία στιγμή για μένα το πανό κατά των Ολυμπιακών Αγώνων. Πάλι όμως περιορισμένα. Ο ΠΑΟΚ έχει ιστορία, ανήκει στην εργατική τάξη και στην προσφυγιά. Δυστυχώς όμως το οπαδικό κίνημα παρουσιάζει πολύ περισσότερο δειγματα λούμπεν ιδεολογίας παρά της ιδεολογίας που υπονόησε ο Περεστροικας στο ποστ που απάντησα και ήταν αφορμή για το κείμενό σου. Οπότε για αυτό και εγώ ήμουν κάθετος σε αυτό που είπα.

Θα θελα να πω και άλλα (!!!) όμως είπα ήδη παααρα πολλά. Σε ευχαριστώ Κένεθ που μου έδωσες την ευκαιρία να τα πω με το όμορφο ποστ σου.
Άβαταρ μέλους
Guitarman

Δημοσίευσηαπό aquila » Παρ 26 Αύγ 2016, 09:16

Ωραιο ποστ guitar και μ έσωσες απο να γράφω σεντόνια οπως και αρκετοί παραπανω.
Να πω μονο οτι ειναι αλλο να λεμε οτι εκμεταλλεύονται οι πολιτικοί της ομαδες και τον κοσμο τους και αλλο να λεμε οτι η ασχολία με τις ομαδες ειναι πολιτικη και δεν εννοω σε επιπεδο παραγόντων προφανώς.
Σπανίως εχω δει πολιτικη να παράγεται σ αυτο το χωρο. Οταν υπαρχουν κινητοποίησεις ειναι συνηθως συμφεροντολογικου χαρακτήρα υπερ της ομαδας.
Το οτι υπαρχει η δυναμική να ασκηθεί πολιτικη υπαρχει οπως και σε καθε χωρο οπου πολλοι ανθρωποι συσπειρώνονται γυρω απο ιδεες σύμβολα κτλ απλα δε νομιζω οτι αυτο γινεται με τις ομαδες και το ποδοσφαιρο σημερα και ειδικα στην ελλαδα.
Τελος να πω οτι το ποδοσφαιρο στην ελλαδα και οχι μονο δεν ειναι ταξικό. Ουτε τωρα που ουσιαστικα οι ομαδες ειναι εταιρείες ουτε παλιοτερα που ηταν πιο ρομαντικές εποχές.
Το ποδοσφαιρο (οι ομαδες) ειναι καθαρα συμφεροντολογικο και αντιμετωπίζει ολες τις τάξεις με τον ιδιο τροπο, προσπαθεί να παρει τα μέγιστα απο την καθε μια προς όφελος του.
Το οτι οι κοινωνια ειναι ταξική και αυτο μπορει να φαινεται στο γηπεδο σε καποιο βαθμό δε σημαινει οτι το ποδοσφαιρο εχει πρόθεση να διαχωρίσει τις τάξεις, το αντιθετο, θελει να εχει υποστήριξη απο ολο το εύρος της ταξικής κοινωνίας.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila

Δημοσίευσηαπό prist64 » Παρ 26 Αύγ 2016, 09:30

Κιθαριστα,ακομη ενα ωραιο σολο,τα 'σπασες.

+1926
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64

Δημοσίευσηαπό mike » Παρ 26 Αύγ 2016, 11:23

μπράβο κι από μένα κιθαρίστα

χαίρομαι για την πολιτική τοποθέτηση που όχι μόνο αγγίζει την αντικειμενικότητα, αλλά και τον τρόπο τεκμηρίωσης και καταγραφής πραγμάτων και καταστάσεων, από πολλούς συνοπαδούς εδώ μέσα
Άβαταρ μέλους
mike

Δημοσίευσηαπό mike » Παρ 26 Αύγ 2016, 11:24

barlow4 έγραψε:πως να το αποδειξω πια

να πεις τρεις φορές απεταξάμην και να φτύσεις τρεις φορές στο πάτωμα
(όχι ροχάλα ξέρεις .... )
Άβαταρ μέλους
mike

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 26 Αύγ 2016, 12:46

@Guitarman, πολύ ωραίος συνοπαδέ μου...Καυστικός μεν, αλλά και αντικειμενικά πολύ ρεαλιστής!!!!

Ξέρεις, κόντεψα να σε παρεξηγήσω απ το 1ο σου post μετά από 5,5 χρόνια, μόνο και μόνο γιατί έγραψες ότι θέλεις πλέον να απολαμβάνεις σε ένα χαλαρό forum "καφενειακές συζητήσεις" και για τίποτε άλλο, ειλικρινά!!!!
Διαβάζοντας όμως κι άλλα αρκετά posts σου από τότε και φυσικά το παραπάνω, σε είδα να αποδεικνύεις ότι είσαι "και του λιμανιού και του σαλονιού", πολύ καλή πηγή δηλαδή, πλήρως διαφορετικών μάλιστα σε θέματα συζητήσεων, θαρρώ για πολλούς εδώ μέσα!!!!

Εύχομαι να μην ξανακάνεις τόσο μεγάλη σε χρόνο "αποχή", συνεχίζοντας να σολάρεις αδιάκοπα για όλους μας...

Υ.Γ. Ούτε ο Alvin Lee δεν την έσπαγε έτσι "my man"... ;)
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Παρ 26 Αύγ 2016, 16:28

guitarman
μια μικρη διορθωση.ουτε ταυτισα τους στοχαστες με συγκεκριμενη περιοδο ουτε ειπα οτι αυτοι καιγοντουσαν για το κοινο καλο.αλλωστε ολοι εδρασαν πριν την εκρηξη των μμε κ αυτο δεν ειναι τυχαιο.απλα η πολιτικη συζητηση μεταξυ των απλων πολιτων ειχε ιδεολογικο υποβαθρο εξ'αιτιας των στοχαστων αυτων.οι αποψεις τους αποτελουσαν το μπουσουλα της πολιτικης και βεισκονταν στο επικεντρο του πολιτικου διαλογου.
πλεον το γιανναρα (και καθε γιανναρα) αν δεν τον καλεσει ο σαββιδης στην ετ3 δεν παιζει να τον δεις.στοχαστες υπηρξαν και υπαρχουν.παρουσιαζονται ομως σποραδικα εν ειδει ειδικων αγορευτων για λιγους.δεν βρισκονται στο επικεντρο της πολιτικης συζητησης.
τα μεσα θα προτιμησουν τους τσαρλατανους κραχτες βουλευετες που θα κανουν σαματαδες.και αυτους θα προτιμησει να δει ο κοσμος.ελαχιστοι θα μπουν στη διαδικασια να ψαξουν το θεωρητικο υποβαθρο των ιδεολογιων τους.
τελος οταν μιλαω για πολιτικο φορεα δεν εννοω συγκεκριμενες ιδεολογικες αρχες.το προσδιορισα κιολας σε εναν βαθμο.μιλαω για καποιες καταβολες που οδηγουν σε συγκεκριμενα κοινωνικα αντανακλαστικα σε συγκεκριμενα κοινωνικα ζητηματα περαν του αθλητισμου.
σε ολα τα αλλα συμφωνω 100%.
υγ.aquila η ταξικοτητα εχει να κανει με το διαχωρισμο βασει εισοδηματος.οχι με το κερδος.στον καπιταλισμο το κερδος κοιτας.αν ομως μπορει στα πεταλα να παει στα 60 ευρω γιατι θα γεμισει παλι, αυτο θα διωξει τη βαση.
υγ1.goran
Άβαταρ μέλους
barlow4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler