Αναλύσεις αναφορικά με την Ελληνική και διεθνή οικονομία

Re: Αναλύσεις αναφορικά με την Ελληνική και διεθνή οικονομία

Δημοσίευσηαπό eorptol » Τετ 01 Ιούλ 2015, 23:44

ΠΟΡΚΥ-5 έγραψε:ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
1) Το 480 πΧ οι Πέρσες ζήτησαν απ' τους αρχαίους Έλληνες να τους αφήσουν να περάσουν στην Ελλάδα χωρίς μάχη. Τι απάντησαν οι ηρωικοί πρόγονοί μας? ΟΧΙ ! Και με το Μολών Λαβέ οι περίπου 20.000 (και όχι 300 όπως αναφέρει ο μύθος) ενώ γνώριζαν ότι θα το πληρώσουν με τη ζωή τους, αντιστάθηκαν και έμειναν για πάντα στην παγκόσμια ιστορία, απέναντι στους περίπου 300.000 Πέρσες χωρίς να λογαριάσουν το εφήμερο. Αν οι Πέρσες περνούσαν αμαχητί, αυτή τη στιγμή δεν θα υπήρχε δημοψήφισμα για ευρώ ή δραχμή, γιατί πολύ απλά δεν θα υπήρχε Ευρώπη και σαν νόμισμα θα είχαμε το ιρανικό ριάλ...
2) Με την πτώση της Πόλης το 1453, τελείωσε μια ιστορική περίοδος (Βυζαντινή Αυτοκρατορία) και άρχισε μια μαύρη περίοδος υποδούλωσης στον τουρκικό ζυγό, χωρίς τη δυνατότητα έκφρασης και ελευθερίας. Παρόλα αυτά, ο ελληνισμός, που είχε ήδη στέρεες εθνολογικές βάσεις, προσπαθούσε κατά καιρούς να δημιουργήσει επαναστάσεις, αλλά πάντα 'κολλούσαν' στους βολεμένους ραγιάδες Έλληνες που κοιτούσαν την εφήμερη ζωή τους, όπως σήμερα οι 'λάτρεις του ευρώ', δίχως να καταλαβαίνουν ότι κοιτούσαν το δέντρο που ήταν το να έχουν την εύνοια του Τούρκου και όχι το δάσος που ήταν η ελευθερία του έθνους μας. Κι όμως, μετά από πολλά χρόνια βρέθηκαν μια χούφτα άνθρωποι και κόντρα σε όλα τα 'προγνωστικά' της εποχής, έγραψαν άλλη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία αυτού του τόπου...
3) Όταν οι Φασίστες του Μουσολίνι ζήτησαν την απρόσκοπτη διέλευσή τους από τα βουνά της Ηπείρου, ο τον τότε αιμοσταγής δικτάτορας Ιωάννης Μεταξάς, αφού βέβαια συμβουλεύτηκε τους Άγγλους που τον τοποθέτησαν στη θέση που είχε, είπε το ιστορικό ΟΧΙ, με συνέπεια ο ελληνικός στρατός να γράψει το Έπος του '40, μαζί με την αντίσταση κατά των Ναζιστών του Χίτλερ
στο Ρούπελ, στις πόλεις, στον Γοργοπόταμο.
Οι μεγάλες στιγμές όμως απαιτούν και θυσίες. Όλοι ξέρουμε ότι η θέση της Ελλάδος είναι στην Ευρώπη. Σε μια Ευρώπη όμως αλληλεγγύης, κατανόησης, δημοκρατικών λειτουργιών και όχι σ' αυτό το σιωνιστικό συνονθύλευμα που παρασύρει τα πάντα στο πέρασμά του, αξίες, ανθρώπους, ιστορίες. Γι' αυτό την Κυριακή 5 Ιουλίου 2015 θα πούμε ένα ακόμη ισχυρό ΟΧΙ που θ' ακουστεί στα πέρατα της οικουμένης και θα θυμηθούν για άλλη μια φορά, ότι όσο υπάρχουν Έλληνες θα υπάρχει Ανθρώπινη Αξία. Άλλωστε, ποιός μπορεί να ξεχάσει τα λόγια του Άγγλου πολιτικού Ουίνστον Τσόρτσιλ που έλεγε ότι: ''Στο εξής δεν θα λέμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες''...
Λοιπόν, 'Ο Χ Ι'...!!! Και μη δειλιάζετε και μην φοβάστε. Και την Δευτέρα και στη συνέχεια το νόμισμα της Ελλάδας θα είναι το ευρώ...

σωστοτατος
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol

Δημοσίευσηαπό capern » Τετ 01 Ιούλ 2015, 23:52

σημείωση: το 1453 ήταν και ναι και όχι.. Υπάρχει αρχείο διαπραγμάτευσης παράδοσης της πόλης και ημι-συμφωνίας που τελικά ακυρώθηκε στην πράξη. Το έχω διαβάσει σε πολλά σημεία αλλά δεν θυμάμαι τώρα κάτι..

Αλάνια, εγώ θέλω ένα πράγμα: Να μάθουμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα κι απλά.

Και περιμένω τα εξής:
1. Επικράτηση προπαγάνδας, αποτυχία στόχου κυβέρνησης (να πει ο λαός ΟΧΙ βροντερά ώστε να πει μετά στην ευρώπη: Κοιτάξτε ο ΚΟΣΜΟΣ δεν αντέχει άλλο!). ΓΙατί στόχος της κυβέρνησης προφανώς ήταν να πάρει κατάθεση: φέρνει το θύμα στο θύτη και του ζητάει να πει τί έγινε... Ε και το θύμα, παθαίνει κοκομπλόκο λόγω φλωρίασης και ανευθυνότητας στο μέλλον

2. Μετάβαση σε πολιτικές αναταραχές (δε σχηματίζονται κυβερνήσεις). Χειροτερο σεναριο η πληρης απορριψη του τρεχοντος πολιτικου συστηματος εκλογων

3 Μίσθωση δημοσίων κτηρίων σε ξένα συμφέροντα (πολυεθνικές ευρωπαικες, κινεζικες, ρωσικες, αμερικανικες) και "επιστρατευση" ολων στις δουλειες για προασπιση της οικονομιας

4. Παρενεργεια της ελληνικης κρισης σε ολες τις χωρες

imo, το ΝΑΙ θα επιταχύνει το GAME OVER αφού δεν θα έχουμε κυβέρνηση. Με το ΟΧΙ τουλάχισοτν θα έχουμε κυβέρνηση. Λεφτά δεν θα μας δώσουν σε καμιά περίπτωση
1 ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΧΑΒΟΥΖΑΣ
2 ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ
3 ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΚΡΑΤΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
capern

Δημοσίευσηαπό apple64 » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 00:52

Επίσης οι Έλληνες είπαν όχι το 21' και έφτασαν στην μικρασιατική καταστροφή το 22'.

Οι Σπαρτιάτες στην μάχη των Θερμοπυλών ήταν 300. Πολέμησαν 299. Οι υπόλοιποι ήταν 7-8000. 20000 μάλλον δεν ήταν ούτε τα πόδια. :D Που τα διαβάζετε αυτά; Ο Λιακόπουλος τα γράφει; Στην ιστορία έμειναν οι 300 γιατί πολέμησαν μέχρι τέλους. Επίσης οι 300 δεν πήγαν να πεθάνουν. Αυτό δεν επιτρέπονταν από τους νόμους της Σπάρτης. Το μολών λαβέ ήταν επίσης μονόδρομος με βάση τους νόμους της Σπάρτης. Οι Σπαρτιάτες είχαν νόμους και κανόνες από τους οποίους δεν παρεκκλίναν ΠΟΤΕ. Ωραίο παράδειγμα είναι η μάχη των Πλαταιών. Αντίθετα με εμάς που έχουμε νόμους για να τους καταστρατηγούμε. Φτάσαμε να θεωρούμε αξιοπρέπεια την μη πληρωμή δανείων τα οποία ΚΑΙ η σημερινή κυβέρνηση έχει αναγνωρίσει στο σύνολο τους (συμφωνία Φεβρουαρίου. Όποιος ξέρει Αγγλικά ας διαβάσει). Ένας Σπαρτιάτης δεν θα το έκανε ΠΟΤΕ αυτό. Μην συγκρίνουμε ασύγκριτα (Το "όχι" των Σπαρτιατών με το "όχι" το σημερινό") πράγματα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Ο Δυτικός πολιτισμός σώθηκε όχι μόνο από την μάχη των Θερμοπυλών. Σώθηκε και από τον Θεμιστοκλή. Το ποιος είναι ο Θεμιστοκλής είναι καλό να το διαβάσετε. Θα βλέπετε με άλλο μάτι τους πολιτικούς.

Το 2 δεν το σχολιάζω καθόλου. Μεγάλη συζήτηση.

Για το 3 θα σου πω το εξής. Πριν το όχι του Μεταξά είχα πει όχι οι Πολωνοί, οι Άγγλοι, οι Γάλλοι κ.α. Ήσουν σε μία μεγάλη συμμαχία. Τώρα με το όχι είσαι μόνος. ΜΟΝΟΣ. Εκτός αν νομίζεις πως θα σε σώσουν οι Ρώσοι, οι Κινέζοι ή οι εξωγήινοι. Γιατί; Επειδή είσαι μάγκας; Στα χρωστάνε;

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα στην ιστορία. Παραδείγματα λαών που θύμωσαν και επέλεξαν κάποιον που τους κατέστρεψε. Η ιστορία διδάσκει. Ο Χίτλερ είναι χαρακτηριστικό τέτοιο παράδειγμα. Δεν συγκρίνω τον Τσίπρα με τον Χίτλερ. Συγκρίνω όμως τον θυμό που νιώθεις με τον θυμό των Γερμανών το 33'. Ηρέμισε. Σκέψου.

Δεν σου λέω να ψηφίσεις ναι ή όχι. Δημοκρατικό σου δικαίωμα είναι να ψηφίσεις ότι νομίζεις.
Σου λέω όμως αυτό. Αν θέλεις να αλλάξεις την Ευρώπη, θα πρέπει πρώτα να αλλάξεις ΕΣΥ. Σαν άτομο. Σαν κράτος. Είμαστε, δυστυχώς, ένα αποτυχημένο κράτος. Είτε με Ναι, είτε με Όχι. Πρέπει να αλλάξουμε.

Θυμήσου όμως. Για να αλλάξουμε δεν είναι ανάγκη να πεθάνουμε πρώτα.

Περιέργως... αυτά τα γράφει άνεργος. Εγώ όμως έχω 3 πτυχία και ένα μεγάλο βιογραφικό και θα δραπετεύσω αμέσως. Εσύ;

Ήρεμα λοιπόν. Δεν θέλει πάθος. Θέλει σκέψη. Είναι ΣΟΒΑΡΟ.
apple64

Δημοσίευσηαπό eorptol » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:17

οτι και να βγει μια ειναι η ουσια οτι το χρεος δεν παλευεται το κουρεμα ειναι μονοδρομος
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol

Δημοσίευσηαπό fidel » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:32

apple64 έγραψε:
3 τοτο Πριν το όχι του Μεταξά είχα πει όχι οι Πολωνοί, οι Άγγλοι, οι Γάλλοι κ.α. Ήσουν σε μία μεγάλη συμμαχία.

.

Για πες μας γιατι αλλιώς μαθαμε στην ιστορια με ποιους ηταν συμαχος ο μεταξας και τι πρέσβευε?
Άβαταρ μέλους
fidel

Δημοσίευσηαπό Mapogo » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:36

apple64 έγραψε:Επίσης οι Έλληνες είπαν όχι το 21' και έφτασαν στην μικρασιατική καταστροφή το 22'.

Οι Σπαρτιάτες στην μάχη των Θερμοπυλών ήταν 300. Πολέμησαν 299. Οι υπόλοιποι ήταν 7-8000. 20000 μάλλον δεν ήταν ούτε τα πόδια. :D Που τα διαβάζετε αυτά; Ο Λιακόπουλος τα γράφει; Στην ιστορία έμειναν οι 300 γιατί πολέμησαν μέχρι τέλους. Επίσης οι 300 δεν πήγαν να πεθάνουν. Αυτό δεν επιτρέπονταν από τους νόμους της Σπάρτης. Το μολών λαβέ ήταν επίσης μονόδρομος με βάση τους νόμους της Σπάρτης. Οι Σπαρτιάτες είχαν νόμους και κανόνες από τους οποίους δεν παρεκκλίναν ΠΟΤΕ. Ωραίο παράδειγμα είναι η μάχη των Πλαταιών. Αντίθετα με εμάς που έχουμε νόμους για να τους καταστρατηγούμε. Φτάσαμε να θεωρούμε αξιοπρέπεια την μη πληρωμή δανείων τα οποία ΚΑΙ η σημερινή κυβέρνηση έχει αναγνωρίσει στο σύνολο τους (συμφωνία Φεβρουαρίου. Όποιος ξέρει Αγγλικά ας διαβάσει). Ένας Σπαρτιάτης δεν θα το έκανε ΠΟΤΕ αυτό. Μην συγκρίνουμε ασύγκριτα (Το "όχι" των Σπαρτιατών με το "όχι" το σημερινό") πράγματα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Ο Δυτικός πολιτισμός σώθηκε όχι μόνο από την μάχη των Θερμοπυλών. Σώθηκε και από τον Θεμιστοκλή. Το ποιος είναι ο Θεμιστοκλής είναι καλό να το διαβάσετε. Θα βλέπετε με άλλο μάτι τους πολιτικούς.

Το 2 δεν το σχολιάζω καθόλου. Μεγάλη συζήτηση.

Τι ωραία που τα λες !

Μια χαρά τα λες!

(ετσι ... μπας κ καταλάβουν μερικοί τι είναι ειρωνία.

Δεν του τη χάλασα.

Δεν έβρισα.

Υποτιμάει τη νοημοσύνη μου κ απαντάω ειρωνικά.

Που ειν το κακο ?

Για το 3 θα σου πω το εξής. Πριν το όχι του Μεταξά είχα πει όχι οι Πολωνοί, οι Άγγλοι, οι Γάλλοι κ.α. Ήσουν σε μία μεγάλη συμμαχία. Τώρα με το όχι είσαι μόνος. ΜΟΝΟΣ. Εκτός αν νομίζεις πως θα σε σώσουν οι Ρώσοι, οι Κινέζοι ή οι εξωγήινοι. Γιατί; Επειδή είσαι μάγκας; Στα χρωστάνε;

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα στην ιστορία. Παραδείγματα λαών που θύμωσαν και επέλεξαν κάποιον που τους κατέστρεψε. Η ιστορία διδάσκει. Ο Χίτλερ είναι χαρακτηριστικό τέτοιο παράδειγμα. Δεν συγκρίνω τον Τσίπρα με τον Χίτλερ. Συγκρίνω όμως τον θυμό που νιώθεις με τον θυμό των Γερμανών το 33'. Ηρέμισε. Σκέψου.

Δεν σου λέω να ψηφίσεις ναι ή όχι. Δημοκρατικό σου δικαίωμα είναι να ψηφίσεις ότι νομίζεις.
Σου λέω όμως αυτό. Αν θέλεις να αλλάξεις την Ευρώπη, θα πρέπει πρώτα να αλλάξεις ΕΣΥ. Σαν άτομο. Σαν κράτος. Είμαστε, δυστυχώς, ένα αποτυχημένο κράτος. Είτε με Ναι, είτε με Όχι. Πρέπει να αλλάξουμε.

Θυμήσου όμως. Για να αλλάξουμε δεν είναι ανάγκη να πεθάνουμε πρώτα.

Περιέργως... αυτά τα γράφει άνεργος. Εγώ όμως έχω 3 πτυχία και ένα μεγάλο βιογραφικό και θα δραπετεύσω αμέσως. Εσύ;

ΠΑΟΚ : Η ομάδα που ξέχασε ο ... Χρόνος

Ποιοί είστε εσείς ? Ποιοί είμαστε εμείς ? Κ Ποιοί στον π@υτσο είναι οι "άλλοι" ?
Άβαταρ μέλους
Mapogo

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:36

apple64 έγραψε:Περιέργως... αυτά τα γράφει άνεργος. Εγώ όμως έχω 3 πτυχία και ένα μεγάλο βιογραφικό και θα δραπετεύσω αμέσως. Εσύ;

Αυτός δεν έχει τπτ να χάσει ;) οπότε παλεύει με την πλάτη στον τοίχο, χαμένος έτσι και αλλιώς και πιάνεται από την πιθανότητα του άγνωστου.... Και αν που λέει ο λόγος.
Και δεν είναι ο μόνος, είμαστε εκατοντάδες χιλιάδες οι απελπισμένοι όπως και εγώ με πτυχίο, Msc, PhD και 3 γλώσσες και με μπόλικη προϋπηρεσία και μια δουλειά "παρωδία".
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf

Δημοσίευσηαπό mrpink » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:38

Εηπλ64, δεν τα ξες καλα, με φαινεται.
Και για να μην γραφω κι εγω σεντονια, στον ΒΠΠ, πριν η πολωνια πει το πρωτο "οχι", που λες, ποια συμμαχια υπηρχε? Κι αν δεν υπηρχε συμμαχια, οταν ο Μεταξας ειπε το "οχι", τι υπονοεις οτι θα επρεπε να εχει κανει? Να σκυψει το κεφαλι, οπως οι σαμαροβενιζελοι? Χορτασαμε φοβο και τρομοκρατια, αδερφε. Τελος. Κι αυτο για τα πτυχια μην το λες, ακουγεται ασχημα. Κι εγω τοσα εχω, αλλα δεν εγκαταλειπω το καραβι. Θα μεινω μαζι μ αυτους που δεν εχουν τοσα, γιατι εδω ειναι η πατριδα μου, κι οχι το εξοχικο του καθε κοκκινομουρη ξανθομπουμπουρα γερμαναρα.
Ανακαλώ
Άβαταρ μέλους
mrpink

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:39

nikolasf έγραψε:"Δὲν ἔχεις, Ὄλυμπε, θεούς, μηδὲ λεβέντες ἡ Ὄσσα,
ραγιάδες ἔχεις, μάννα γῆ, σκυφτοὺς γιὰ τὸ χαράτσι,
κούφιοι καὶ ὀκνοὶ καταφρονοῦν τὴ θεία τραχιά σου γλώσσα,
τῶν Εὐρωπαίων περιγελᾷ καὶ τῶν ἀρχαίων παλιάτσοι. "
Κ. Παλαμάς! :cry:

εξαιρετικο φιλε και πολυ επικαιρο.παντως αν θελετε και την δικη μου την γνωμη απο την πλευρα αυτων που λεμε αγορες χρηματος το ναι και το οχι νομοτελειακα οδηγουν στο ιδιο ακριβως αποτελεσμα , αν συνεχισουμε την ιδια συμπεριφορα που εχουμε τωρα. η ασκηση νομισματικης πολιτικης monetary policy ειναι ενα τεραστιο εργαλιο στα χερια οποιασδηποτε κυβερνησης . οι βρετανοι πανεξυπνα δεν δωσαν αυτο το δικαιωμα στους τριτους εμεις αντιθετα μετα χαρας.
Andrew R

Δημοσίευσηαπό K_geo » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:48

fidel έγραψε:
apple64 έγραψε:
3 τοτο Πριν το όχι του Μεταξά είχα πει όχι οι Πολωνοί, οι Άγγλοι, οι Γάλλοι κ.α. Ήσουν σε μία μεγάλη συμμαχία.

.

Για πες μας γιατι αλλιώς μαθαμε στην ιστορια με ποιους ηταν συμαχος ο μεταξας και τι πρέσβευε?

με τους συμμάχους. στον Β΄ παγκόσμιο υπήρχαν δυο πλευρές. οι σύμμαχοι και ο άξονας. γερμανία,ιταλία,ιαπωνία vs the world.

@mrpink
λογικά ο apple το λέει αυτό με σκοπό να αναδείξει τις διαφορές στα όχι αλλά και τις συνθήκες που επικρατούσαν ώστε να πάρει κανείς μια τέτοια απόφαση.
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό capern » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 01:52

κι εγώ πτυχιούχος είμαι με βαριά περγαμηνή καρντάσι, κατά τους τίτλους.. όσον αφορά δε τις υποχρεώσεις και τις ευθύνες μου, δε φαντάζεσαι! :D

τέτοιες, που δεν θέλω αργότερα να μου πούνε ότι δεν το σκέφτηκα καλά.

Θυμό δεν αισθάνομαι. Απλά είναι λογικό επακόλουθο να καταρρεύσει η κυβέρνηση με το ναι, και να ξαναψηφιστεί σε εκλογές χωρις να μπορει να σχηματισει κυβερνηση, και μετα ξανα τα ιδια. Απορώ μάλιστα πως η κυβέρνηση δεν έχει μπει καν στη διαδικασία να το πει αυτό ως υπέρμαχος του οχι (οι υπερμαχοι του ναι το ανηγαγαν σε ευρω-δραχμη)

Απομονωμένος δεν μένει για παντα κανείς. Οι κλασικοί σε εμάς τη δύση κακοί Ρώσοι (με πολέμους στην πλάτη τους κατά των ευρωπαίων) είχαν 70 χρόνια κομμουνισμό, χρεοκοπία στα 90s και μια χαρά μεταξύ 2000-2010 χαριεντίζονταν με αμερικανούς και ευρωπαίους. Δεν με ενδιαφέρουν γενικά Ρώσοι, Κινέζοι. Έχουμε όμως υπογράψει με όλους συμφωνίες που τους δίνουν πάτημα να διεκδικήσουν αποζημιώσεις σε περίπτωση που τις αθετήσουμε.

Κοινώς είμαστε πίτα και μας ρίξαν στα σκυλιά εδώ και χρόνια. Δεν είμαι σίγουρος ποια προσέγγιση είναι καλύτερη:
-Ναι, έλα καλό μου ηρέμησε και θα σε χαϊδέψω
ή
-Φύγε μη σου γ@σω;
:D

Συμφωνώ είναι αναξιοπρέπεια η μη-πληρωμη των συμφωνιών μας αλλά και οι τόκοι σαν ιδέα και πρακτική είναι παρωχημένα και ...χμ.

Προγνωστικά είτε ισοπαλία είτε ολίγον ναι. Τόσο ολίγον ναι όμως που θα υπερκαλύψει τα ΟΧΙ τα οποία είπαμε ως λαός (Λεονάιντας, '21, '40 κτλ) και θα τα οδηγήσει στη λήθη. Το αν θα είναι τόσο καλό ή τόσο κακό θα φανεί, εγώ ας πούμε ότι επιφυλάσσομαι.

υγ Γιατί, στη Μικρασιατική δεν είπαμε "ΝΑΙ" στη συνέχιση της εκστρατείας; :P Έχει ενδιαφέρον η περίοδος αφού ήταν εξίσου διχαστική με πολλούς να ζητάν την επιστροφή των στρατιωτών που είχαν ξεκινήσει άλλοι να πολεμούν το 1897 (15 χρόνια...) και άλλοι το 1914 (7 χρόνια σχεδόν φαντάροι). Παρόμοια κατάσταση πολιτικά με σχεδόν ακυβερνησία και προχειρότητα από υπηρεσιακές κυβερνήσεις.

Γι'αυτό και σκέπτομαι ότι καλύτερα να πας προς μία κατεύθυνση ενωμένος παρά προς πολλές διεσπασμένος.
1 ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΧΑΒΟΥΖΑΣ
2 ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ
3 ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΚΡΑΤΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
capern

Δημοσίευσηαπό Ale » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 02:13

Ο Μεταξάς ήταν εθνικοσοσιαλιστής δικτάτορας (ναζί πιο απλά).
Είπε όχι στην Ιταλία, διότι προετοίμαζε την υποδοχή στην Γερμανία.
Η Εθνική Αντίσταση ήταν στην ουσία Λαϊκή.
Εικόνα
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό Ale » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 02:18

nikolasf έγραψε:"Δὲν ἔχεις, Ὄλυμπε, θεούς, μηδὲ λεβέντες ἡ Ὄσσα,
ραγιάδες ἔχεις, μάννα γῆ, σκυφτοὺς γιὰ τὸ χαράτσι,
κούφιοι καὶ ὀκνοὶ καταφρονοῦν τὴ θεία τραχιά σου γλώσσα,
τῶν Εὐρωπαίων περιγελᾷ καὶ τῶν ἀρχαίων παλιάτσοι. "
Κ. Παλαμάς
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό Ale » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 02:19

capern έγραψε:σημείωση: το 1453 ήταν και ναι και όχι.. Υπάρχει αρχείο διαπραγμάτευσης παράδοσης της πόλης και ημι-συμφωνίας που τελικά ακυρώθηκε στην πράξη. Το έχω διαβάσει σε πολλά σημεία αλλά δεν θυμάμαι τώρα κάτι..

Αλάνια, εγώ θέλω ένα πράγμα: Να μάθουμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα κι απλά.

Και περιμένω τα εξής:
1. Επικράτηση προπαγάνδας, αποτυχία στόχου κυβέρνησης (να πει ο λαός ΟΧΙ βροντερά ώστε να πει μετά στην ευρώπη: Κοιτάξτε ο ΚΟΣΜΟΣ δεν αντέχει άλλο!). ΓΙατί στόχος της κυβέρνησης προφανώς ήταν να πάρει κατάθεση: φέρνει το θύμα στο θύτη και του ζητάει να πει τί έγινε... Ε και το θύμα, παθαίνει κοκομπλόκο λόγω φλωρίασης και ανευθυνότητας στο μέλλον

2. Μετάβαση σε πολιτικές αναταραχές (δε σχηματίζονται κυβερνήσεις). Χειροτερο σεναριο η πληρης απορριψη του τρεχοντος πολιτικου συστηματος εκλογων

3 Μίσθωση δημοσίων κτηρίων σε ξένα συμφέροντα (πολυεθνικές ευρωπαικες, κινεζικες, ρωσικες, αμερικανικες) και "επιστρατευση" ολων στις δουλειες για προασπιση της οικονομιας

4. Παρενεργεια της ελληνικης κρισης σε ολες τις χωρες

imo, το ΝΑΙ θα επιταχύνει το GAME OVER αφού δεν θα έχουμε κυβέρνηση. Με το ΟΧΙ τουλάχισοτν θα έχουμε κυβέρνηση. Λεφτά δεν θα μας δώσουν σε καμιά περίπτωση

Άψογος.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό dimbar » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 06:40

Ο Μεταξας το οχι το ειπε γιατι τον είχαν οι Εγγλέζοι με το πιστολι στον κρόταφο.Οταν πήγε κάπως να κινηθεί τον στείλανε αδιάβαστο (''πέθανε'' σε 24 ώρες από αμυγδαλές)
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.However you can fool most of the people most of the time.
Άβαταρ μέλους
dimbar

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler