Θεσσαλονικη-Αθηνα, Δυο πολοι η πλασματικο διλημμα ;

Re: Θεσσαλονικη-Αθηνα, Δυο πολοι η πλασματικο διλημμα ;

Δημοσίευσηαπό khaledfreepaok » Τρί 09 Ιουν 2009, 13:28

παντως για να δουμε φως στο ποδοσφαιρο στη χωρα μας πρεπει πρωτα να δουμε στην κοινωνια μας.και για να δουμε στην κοινωνια μας πρεπει να απαγκιστρωθει η ελλαδα απο τα @@ της αθηνας.κυριως σε οτι αφορα την οικονομια.γιατι απο εκει ξεκινανε ολα.αν δεν αλλαξει η οικονομικη δομη της ελλαδας δεν προκειται να αλλαξει τπτ ουτε στο ποδοσφαιρο ουτε στο βολει ουτε στο κρικετ ουτε στο ραγκμπι.οσο συνεχιζεται η δικτατορια της αθηνας σε βαρος ολης της επικρατειας τα ποδοσφαιρικα κουκια μας θα ειναι μετρημενα.και κυριως τα κουκια της ομαδας μας
ναι εκει ηθελα να καταληξω με αφορμη τον πολεμο που δεχομαστε καθημερινα απο τα αθηναικα μμε(τα οποια εχουνε και πανελλαδικη εμβελεια,τα τοπικα τους δικτυα οπως ξερετε τα κανανε σονι και καλα πανελλαδικης καλυψης).πιο συγκεκριμενα ακουστε την ροη των ειδησεων σημερα στο δελτιο του σπορ φμ

1,2,3)κλασικα ποκ.γιατι δεν ερχεται ο κρουζ,τι κανει ο μποπο τις νυχτες,ποιον θελει ο μπαγιεβιτς κτλπ κτλπ(με ανακατεμενη σειρα καθε μερα)
4)η λαρισα διαπραγματευεται με ενα τουρκο ουμιτ καραν νομιζω κτλπ
5)ο ρουλης πηρε ναφτι και περιμενει αμπρεου κτλπ
6)Ο ΓΚΕΙ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤΟΝ ΧΟΛΝΤΕΝ
7)ο παοκ περιμενει τσιριλο επαφες με λεγκιζαμον και τα σχετικα
8)κατι για οφη και βατσινα νομιζω

ΝΑΙ.καλα ειδατε.δεν εκανα λαθος στη σειρα.δεν ξεχασα απολυτως τπτ.η ροη ητανε ακριβως οπως σας λεω.δεν γινεται πουθενα σε χωρα πλην της αμερικης και της λιθουανιας που ειναι μπασκετοφιλοι και αμπαλοι να προηγουνται μπασκετικα νεα των ποδοσφαιρικων.και τον εκαναν και αυτο.μας ειπανε μετα το μπασκετ μαζι με ομαδα β εθνικης
και δεν ειναι πρωτη φορα.γινεται συνεχεια και σε ολα τα ραδιοφωνα της πολης-κρατους καθε μερα.πρωτα λενε οτι ποδοσφαιρικα εχει το ποκ μετα καμια μλκια μετα το μπασκετ και μετα παοκ.εκτος αν εχουμε κανει καμια σημαντικη κινηση οπως κουτσια που το ειπανε 3-4η ειδηση.

το θεμα ομως ειναι αλλο.γιατι δεν υπαρχει κανενα δικο μας ραδιοφωνο η εφημεριδα (σοβαρη εννοω) που να πηγαινει κοντρα σ αυτο τον πολεμο?
η απαντηση ειναι απλη.γιατι εχουν φροντισει να μην εχει κανεις ουτε καν τα μεσα να φτιαξει ενα δικο του ανεξαρτητο μουμουε για να τους χτυπησει στα ισια.μας εχουνε παρει και τα σωβρακα και δεν εχουνε χορτασει ακομα..
ΖΑΡΟΡΑΚΗ ΓΥΡΝΑ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΑΜΕ
Άβαταρ μέλους
khaledfreepaok

Δημοσίευσηαπό DimisK » Τρί 09 Ιουν 2009, 18:51

khaledfreepaok έγραψε:πιο συγκεκριμενα ακουστε την ροη των ειδησεων σημερα στο δελτιο του σπορ φμ

1,2,3)κλασικα ποκ.γιατι δεν ερχεται ο κρουζ,τι κανει ο μποπο τις νυχτες,ποιον θελει ο μπαγιεβιτς κτλπ κτλπ(με ανακατεμενη σειρα καθε μερα)
4)η λαρισα διαπραγματευεται με ενα τουρκο ουμιτ καραν νομιζω κτλπ
5)ο ρουλης πηρε ναφτι και περιμενει αμπρεου κτλπ
6)Ο ΓΚΕΙ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤΟΝ ΧΟΛΝΤΕΝ
7)ο παοκ περιμενει τσιριλο επαφες με λεγκιζαμον και τα σχετικα
8)κατι για οφη και βατσινα νομιζω

ΝΑΙ.καλα ειδατε.δεν εκανα λαθος στη σειρα.δεν ξεχασα απολυτως τπτ.η ροη ητανε ακριβως οπως σας λεω.δεν γινεται πουθενα σε χωρα πλην της αμερικης και της λιθουανιας που ειναι μπασκετοφιλοι και αμπαλοι να προηγουνται μπασκετικα νεα των ποδοσφαιρικων.και τον εκαναν και αυτο.μας ειπανε μετα το μπασκετ μαζι με ομαδα β εθνικης
και δεν ειναι πρωτη φορα.γινεται συνεχεια και σε ολα τα ραδιοφωνα της πολης-κρατους καθε μερα.πρωτα λενε οτι ποδοσφαιρικα εχει το ποκ μετα καμια μλκια μετα το μπασκετ και μετα παοκ.εκτος αν εχουμε κανει καμια σημαντικη κινηση οπως κουτσια που το ειπανε 3-4η ειδηση.

το θεμα ομως ειναι αλλο.γιατι δεν υπαρχει κανενα δικο μας ραδιοφωνο η εφημεριδα (σοβαρη εννοω) που να πηγαινει κοντρα σ αυτο τον πολεμο?
η απαντηση ειναι απλη.γιατι εχουν φροντισει να μην εχει κανεις ουτε καν τα μεσα να φτιαξει ενα δικο του ανεξαρτητο μουμουε για να τους χτυπησει στα ισια.μας εχουνε παρει και τα σωβρακα και δεν εχουνε χορτασει ακομα..

Τα ιδιωτικά ραδιόφωνα της Αθήνας μπορεί να εκπέμπουν πανελλαδικά, αλλά το βασικό κοινό τους είναι στην Αττική. Εδώ είναι και οι πελάτες τους. Κι αυτούς χαίδεύουν. Το ίδιο και οι εφημερίδες που εδρεύουν στην Αθήνα, άσχετα αν κυκλοφορούν πανελλαδικά. Η διαφήμιση από την οποία ζουν εδρεύει στην Αθήνα. Όλα στην Αθήνα. Οπότε γλύφουν το ΠΟΚ.
Το θέμα είναι ότι η ΕΡΑ που έπρεπε να είναι αντικειμενική και να μην ζει από τις διαφημίσεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Εδώ είναι το πρόβλημα...

Και είναι και κάτι άλλο. Το ΠΑΟΚ ΠΑΝΤΟΥ πόσοι από εμάς το πρεσβεύουν στην καθημερινότητά τους; Όταν η πρώτη κουβέντα που θα σου πει κάποιος που θα του πεις ότι είσαι ΠΑΟΚΤΣΗΣ είναι "Από Θεσσαλονίκη είσαι;" Ε, όχι ρε φούστη μου, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Σε χαλάει;
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK

Δημοσίευσηαπό khaledfreepaok » Τρί 09 Ιουν 2009, 19:23

καλα αυτο εχει καταντησει πιπιλα πια.δεν υπαρχει ατομο που να του εχω πει τι ομαδα ειμαι και να μην με εχει ρωτησει.

παντως για τα μμε ειναι γεγονος οτι απο τη στιγμη που η αθηνα ειναι το οικονομικο κεντρο της χωρας ειναι αναποφευκτο να ζουν γυρω απο αυτη.απλα ενα υγιες συστημα θα επρεπε να εχει τουλαχιστον μια εφημεριδα δικια μας.εστω να δινει το στιγμα μας σε ολη την ελλαδα.το οτι μονοπωλουν το μεγαλυτερο κομματι της χωρας μας συγκεκριμενες εφημεριδες και ραδιοφωνα οχι μονο αφηνει να προβαλεται κακη εικονα για την ομαδα μας αλλα και στρατολογει υπερ τους ολο και περισσοτερο κοσμο και περναει γραμμες.οπως πχ οι μονοι κακοι οπαδοι ειναι οι μπαουξηδες και πρεπει να τους τιμωρουμε επειδη κανουνε επισοδεια και ειναι γραφικοι και πετανε μαλαματινες και χαχαχα και χουχουχου και ειναι ουγκανοι και δεν ξερουνε να λενε ουτε το ονομα τους και τα σχετικα.και αυτο το παραμυθι το περνανε καθε μερα στα 6-7 μυρια της αθηνας και σε αρκετο κομματι της υπολοιπης ελλαδας,χωρις να εκπροσωπουνται οι θεσεις μας σ αυτες τις περιοχες απο κανεναν.και προφανως δεν φταινε αυτοι.τα συμφεροντα τα δικα τους κοιτανε.δεν περιμενουνε απο κανεναν να κοιταξει τα δικα μας συμφεροντα.
αλλα το θεμα ειναι η θεσσαλονικη(και η μακεδονια κατ επεκταση) εστω σαν 2η πρωτευουσα δεν μπορει να στηριξει ενα αξιοπρεπες ραδιοφωνο η μια εφημεριδα περα απο τα συνορα της??????

οσο για την ερα εχει καταντησει χειροτερη και απο την εκπομπη του τσουκαλα.παντως εκει η λυση που βλεπω ειναι ακραια και δεν χρειαζεται να την επαναλαβω.δεν γινεται να πληρωνουν ολοι για να βλεπουν και να ακουνε καποιοι αυτο που τους αρεσει
ΖΑΡΟΡΑΚΗ ΓΥΡΝΑ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΑΜΕ
Άβαταρ μέλους
khaledfreepaok

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Τετ 10 Ιουν 2009, 12:01

DimisK έγραψε:[

Και είναι και κάτι άλλο. Το ΠΑΟΚ ΠΑΝΤΟΥ πόσοι από εμάς το πρεσβεύουν στην καθημερινότητά τους; Όταν η πρώτη κουβέντα που θα σου πει κάποιος που θα του πεις ότι είσαι ΠΑΟΚΤΣΗΣ είναι "Από Θεσσαλονίκη είσαι;" Ε, όχι ρε φούστη μου, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Σε χαλάει;

Εγω πλεον οταν αγνωστοι με ρωτανε τι ομαδα ειμαι , τους απανταω:

"Ε τι θες να μαι ? ΠΑΟΚ!" κ το βουλωνουν κ με κοιτανε σα χανοι!
Ότι κι αν λένε δε μ' ενδιαφέρει , τι είσαι για μένα κανείς δεν ξέρει..
Άβαταρ μέλους
scouser4

Δημοσίευσηαπό axl4 » Σάβ 13 Ιουν 2009, 13:53

ειναι παραξενα τα συναισθηματα μου οταν διαβαζω αυτο το τοπικ.Γεννημενος στην αθηνα, κολλημενος εδω κατω αλλα ΠΑΟΚ απο οσο με θυμαμαι.
Διαβαζοντας τα σχολια των αδερφων μια συμφωνω και μετα απο λιγο διαφωνω...τελικα κατεληξα στο εξης:
οι αθηναιοι με ηλικια <=30 απλα δεν μας υπολογιζουν αγωνιστικα.Μιλαμε για μια πληρη ανυποληψια αρα οι κριτικες τους δεν εχουν σημασια...αντε φετος κατι πηγε να γινει αλλα με τα αποτελεσματα μας στα ντερμπι εμειναν στο απλα μια καλη πορεια και βλεπουμε
οι >30 ετων που εχουν γνωρισει και τον παλιοτερο μπασκετικο και ποδοσφαιρικο ΠΑΟΚ γουσταρουν εναν ΠΑΟΚ ανταγωνιστικο αλλα φυσικα μεχρι ενος σημειου...ειναι που ειναι 2-3 και σκοτωνονται μεταξυ τους δεν χωραει και 4ος...
δεν αναφερομαι καθολου στους καμενους (λιγοι ειναι αυτοι) ασχετο που οι μισοι δηλωνουν φανατικοι απο τον καναπε τους! :) :)
παντως το ξαναγραφω, οπαδικα μας σεβονται οσοι εχουν ταξιδεψει προς τα επανω ή εχουν συνυπαρξει μαζι μας στα γηπεδα της αθηνας.ολοι οι αλλοι τπτ.
ομως η λασπη που τρωει ο ΠΑΟΚ απο τα μ.μ.ε ειναι συνεχης και οσο παμε καλα αυξανεται.Για αυτους ειμαστε ολοι κολλημενοι, χαζοι, ιθαγενεις κτλ που το μονο που μας ενδιαφερει ειναι να τα ριχνουμε στην αθηνα.
Αν δεν φτιαξουμε ομαδα και στο μπασκετ και δεν ανεβει το ποδοσφαιρικο τμημα μας περισσοτερο να καθιερωθουμε στις συνειδησεις ανεξαρτητα απο το τι γραφουν τα μ.μ.ε., δεν θα αλλαξει τπτ εδω κατω.
ενα προσφατο εμετικο αρθρο χαρακτηριστικοτατο της καταστασης το εβγαλαν τα παιδια του ΠΑΟΚμανια και στην αρχικη σελιδα...
ακομα και ο μινος που βγαινει στην ερα σπορ δεν ειναι τυχαια επιλογη...οι περισσοτεροι δημοσιογραφοι του βαζουν φυτιλια αυτος τσιμπαει και μια ακομα ''διαφημιση''-δυσφημιση ερχεται...(τον συμπαθω τον μινο αλλα για δημοσιογραφο του ΠΑΟΚ τοσο μεγαλης εμβελειας ραδιοφωνου, εχω επιφυλαξεις και με τα οσα εισπραττω καθημερινα)
ετσι θελουν να ειναι τα πραγματα, περνανε αυτο το ρευμα παντου και εμεις αντιδρουμε σε ολα οσα γινονται, επιβεβαιωνοντας τη ''ψευτικη αληθεια'' τους και διαιωνιζοντας αυτον τον φαυλο κυκλο...
Άβαταρ μέλους
axl4

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 03 Σεπ 2009, 01:44

σουβλακι vs καλαμακι 2

θεσσαλονικη γιατι.....

1. εδώ παίζει ο ΠΑΟΚ
2. Μπορώ να συνενοηθώ στα σουβλατζίδικα.
3. δεν βάζουμε σως και άλλες παπαριές στο πιτόγυρο.
4. μαλαματίνα βρίσκεις στο κάθε περίπτερο.
5. Ο παρθενώνας κλάνει τα αρ@@@@α του λευκού πύργου.
6. Ο Καρράς τραγουδάει περισσότερες φορές Σαλονίκη
7. Γιατί μ'αρέσει να πίνω φραπέ και όχι fredoπαπαρίτσες...
8. γιατί μπορώ φτάσω στο άλλο άκρο της πόλης πιο εύκολα,
ενώ στην χαβούζα τρέχα γύρευε...
9. γιατί αν ρωτήσω κάτι στο δρόμο θα μου απαντήσουν και δεν θα μου γυρίσουν την πλάτη και θα φύγουν..
10. Γιατί στην τελική ο Πειραιάς είναι πιο βρώμικος από τον Θερμαικό.
11. Γιατί αν δεν έχω λεφτά για αγαπούλες....πάω προς χαριλάου.
12. Γιατί χαβούζα κατεβαίνω μόνο για να σηκώσω κύπελλο και να πάρω 2πλο.
13. Γιατί θα σκάσω πως κάθε φορά βγάζω Παπαγεωργόπουλο και Ψωμιάδη...
14. Γιατί μου τη σπάει που το μετρό μου φτιάχνεται από την εταιρία "Μετρο Αττικής".
15. Γιατί τα καλύτερα τραγούδια λένε για τη Σαλονίκη.
16. Γιατί μου τη σπάει που με θυμούνται μόνο στην έκθεση και στις εκλογές.
17. Γιατί μου τη σπάει που πρέπει να πάω χαβούζα για να βρω δουλειά της προκοπής.
18. Γιατί το "πλλλάκα με κάνεις" είναι πολύ πιο αντρίκιο από το "πλάκα μου κάνεις".

ακόμη...
Για να πιείς τον καφέ σου (κατα προτίμηση FRAPE) θέλεις ένα

βοήθημα, κυλινδρικού σχήματος, συνηθως πλαστικό σε διάφορα

χρώματα... ΑΥΤΟ!!!! λέγεται καλαμάκι
Τα πράγματα είναι απλά:

1. Το ξυλάκι με κρέας γύρω του λέγεται "σουβλάκι". Το μεγάλο ξύλο (ή σίδερο) με κρέας γύρω του λέγεται "σούβλα".

2. Καλαμάκι είναι αυτό που πίνουμε το αναψυκτικό.

3. Οταν ζητάει κανείς μία πίτα-σουβλάκι σε όλη την Ελλάδα εννοούν "ένα σάντουιτς με πίτα, όπου μέσα θα βάλεις ένα σουβλάκι". Στην Αθήνα, αν ζητήσεις το παραπάνω θα σε ρωτήσουν: "τι να βάλω μέσα;". Ετσι, ο σωστός τρόπος να ζητήσεις το παραπάνω είναι "ένα σουβλάκι (τυλιχτό) με καλαμάκι (σουβλάκι). Με τον ίδιο τρόπο, ζητάς "ένα σουβλάκι με γύρο", "ένα σουβλάκι με μπιφτέκι" και πάει λέγοντας.

4. Στην πρώτη μου επαφή με ψητοπωλείο των Αθηνών, δύο άτομα που καθίσαμε στο τραπέζι και ζητήσαμε 8 σουβλάκια (μετάφραση: 8 ξυλάκια με κρέας γύρω τους) μας έφεραν 8 "τυλιχτά" που δεν ξέραμε τι να τα κάνουμε.

5. Ο γύρος δεν αποτελεί σουβλάκι, εκτός αν στο σερβίρουν μαζί με το σίδερο, πράγμα που συνήθως δεν συμβαίνει.

6. Λεμονάδα είναι το αναψυκτικό που παράγεται από χυμό λεμονιού. Το ότι η "ΗΒΗ" ονόμασε τη λεμονάδα της "λεμονίτα" δε σημαίνει ότι το αναψυκτικό ξαναβαφτίστηκε.

7. Το sprite ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λεμονάδα. Είναι SPRITE.

8. Το ίδιο ισχύει και για το SEVEN UP

9. MILCO δεν είναι όλα τα σοκολατούχα γάλατα. Το κακάο γάλα ονομάζεται απλά "γάλα κακάο". MILCO ειναι το γάλα κακάο της ΔΕΛΤΑ. Με τον ίδιο τρόπο το γάλα κακάο του ΑΓΝΟ λέγεται "CHOCO MILK", της ΜΕΒΓΑΛ λέγεται "ΤΟΠΙΝΟ" και της ΦΑΓΕ "N'JOY". Οταν λοιπόν ρωτάω "έχετε MILCO?" και μου απαντάει "ΝΑΙ!" και μου δίνει ένα N'JOY τότε είναι φανερό πως είμαι στην Αθήνα.

10. Η μπουγάτσα δεν έχει να κάνει με τη γέμιση αλλά με το φύλλο της. Ετσι, στην ίδια ζύμη μπορούμε να έχουμε κρέμα, κιμά, τυρί, σπανάκι ή ... σαλιγκάρια.

καταρχας, την λεμοναδα οι Αθηναιοι για χρονια την ελεγαν λεμονιτα, που οπως σωστα τα λες φιλε Μακεδων, ειναι "κολλημα" απο την ΗΒΗ..

το ιδιο και με τα κακαο, το Μιλκο για παραδειγμα...

τελικα εχει πλακα αυτη η "διαφορετικοτητα" στον τροπο εκφρασης, κυριως για τα φαγητα!

Ο Αθανάσιος Διάκος δεν καλαμακώθηκε. Σουβλίστηκε.

http://cavemanrevolt.pblogs.gr/2009/02/ ... aki-2.html
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4

Re:

Δημοσίευσηαπό evans4 » Πέμ 03 Σεπ 2009, 03:16

gpaok έγραψε:Για πειτε μου λοιπον...εγω που την πολη μου την σεβομαι, την αγαπαω και το ιδιο και τον κοσμο της- οπως και της Θεσσαλονικης βεβαια-.Που στο σουβλατζιδικο ζηταω καλαμακι...και το φουιτ το λεω "λαστιχο"... ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ ΠΑΟΚΤΣΗΣ?

μωρε ΠΑΟΚΤΣΗΣ εισαι πολυ καλος αλλα για ΜΠΑΟΞΖΗΣ θελεις πολυ προπονηση ακομα :) :) :) :) :) :)
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
evans4

Re:

Δημοσίευσηαπό ContrerasPablo » Πέμ 08 Οκτ 2009, 16:52

gpaok έγραψε:Για πειτε μοθ λοιπον...εγω που την πολη μου την σεβομαι, την αγαπαω και το ιδιο και τον κοσμο της- οπως και της Θεσσαλονικης βεβαια-.Που στο σουβλατζιδικο ζηταω καλαμακι...και το φουιτ το λεω "λαστιχο"... ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ ΠΑΟΚΤΣΗΣ?

δεν εισαι παοκ ρε γαυρε :opaokara: :opaokara:
PABLITO+GIKA=2GETHER 4EVER
Άβαταρ μέλους
ContrerasPablo

Δημοσίευσηαπό novito » Παρ 27 Νοέμ 2009, 14:13

Αν και ψιλοείναι εκτός θέματος το βάζω εδώ, μιας και είναι το πλέον κατάλληλο τόπικ:

Οι δέκα ωραιότερες πόλεις για διασκέδαση στον κόσμο σύμφωνα με τον ταξιδιωτικό οδηγό Lonely Planet.

H τελευταία έκδοση του ταξιδιωτικού οδηγού Lonely Planet κατέγραψε τις δέκα καλύτερες πόλεις για διασκέδαση στον κόσμο υπό τον τίτλο «Χίλιες Απόλυτες Εμπειρίες» :

1. ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ, ΣΕΡΒΙΑ: Η εποχή που τα αρνητικά δημοσιεύματα για τη Σερβία την άφηναν εκτός του «νυχτερινού γίγνεσθαι» έχει παρέλθει και οι τουρίστες συνειδητοποιούν τώρα αυτό που οι ντόπιοι πάντα γνώριζαν- το Βελιγράδι πραγματικά ξέρει να διασκεδάζει. Με τους πληθωρικούς κατοίκους του και τη φήμη του ως μέρος που συχνάζουν διανοούμενοι, το Βελιγράδι προσφέρει μεγάλη ποικιλία στη νυχτερινή ζωή-από μπαρ και εστιατόρια στην περιοχή Σκανταρλίγια ως τα νυχτερινά κλαμπ -ποταμόπλοια στο Σάβα και το Δούναβη.

2. ΜΟΝΤΡΕΑΛ, ΚΑΝΑΔΑΣ: Το «χαλαρό» Μόντρεαλ γίνεται όλο και δημοφιλέστερος προορισμός για τους τουρίστες, που απολαμβάνουν το ευ ζην σε ένα μέρος με δίγλωσσο περιβάλλον, καλή τοπική μπύρα και εξαιρετικό χιονοδρομικό κέντρο στο γειτονικό Μόν Ρουαγιάλ. Ο μεγάλος φοιτητικός πληθυσμός του Μόντρεαλ και η ατμοσφαιρική παλαιά συνοικία δίνουν στην πόλη έναν μποέμικο αέρα: καφέ, τζαζ κλαμπ, κατάμεστες ντισκοτέκ και επιπλέον το δημοφιλές φεστιβάλ κωμωδίας που διοργανώνεται κάθε Ιούλιο.

3.ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΪΡΕΣ, ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Με το μοναδικό συνδυασμό της ευρωπαϊκής με τη νοτιοαμερικανική κουλτούρα και το πάθος για το χορό, η πρωτεύουσα της Αργεντινής αποτελεί πρόσφορο έδαφος για μία ζωντανή νυχτερινή ζωή. Η μόδα και το ευρύ φάσμα διασκέδασης στα «barrios» του Μπουένος Άιρες. Τζαζ κλαμπ ή ολονύχτιος χορός, κάποια από τα κλαμπ και τα πολιτιστικά κέντρα προσφέρουν μαθήματα για να μάθει κανείς τάνγκο ή σάλσα. Στην πόλη μπορεί κάποιος να βρει τα πάντα: από ιρλανδικές παμπ και φολκλορική μουσική ως πάρτυ σε σπίτια.

4. ΝΤΟΥΜΠΑΙ, ΗΝΩΜΕΝΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΕΜΙΡΑΤΑ: Για όσους μπορούν να το αντέξουν οικονομικά, η παγκόσμια πρωτεύουσα της ασταμάτητης κατανάλωσης είναι αξεπέραστη. Υπερπολυτελή ξενοδοχεία σε τεχνητά νησιά, υπερσύγχρονα εμπορικά κέντρα και πανάκριβα κοσμήματα στις βιτρίνες των καταστημάτων. Ωστόσο, το Ντουμπάι είναι ένα κοσμοπολίτικο μέρος με φανταχτερά μπαρ και κλαμπ.

5. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΕΛΛΑΔΑ: Μοντέρνα καταστήματα και εκθεσιακούς χώρους μπορεί να συναντήσει κάποιος στην πανέμορφη ελληνική πόλη. Η Θεσσαλονίκη καυχιέται για τη νυχτερινή της ζωή στη διάρκεια των χειμερινών μηνών που οι περισσότεροι φημισμένοι προορισμοί στην Ελλάδα βρίσκονται σε «χειμερία νάρκη» : από καλλιτεχνικά καφέ, μέχρι Λάτιν μπαρ και ντισκοτέκ και μπουζούκια. Αρκετά για να σας κρατήσουν ζωντανό το ενδιαφέρον μετά τις επισκέψεις σε βυζαντινές εκκλησίες και μουσεία.

6. ΛΑ ΠΑΣ, ΒΟΛΙΒΙΑ: Μην ξεχάσετε ότι το αλκοόλ χτυπάει στο κεφάλι στην πρωτεύουσα της Βολιβίας. Νυχτερινά κλαμπ, που ικανοποιούν κάθε γούστο. Οι ντόπιοι είναι φιλικοί και οι τουρίστες πολλοί σε αυτή την πολύγλωσση πόλη.
Αγοράστε παραδοσιακά βότανα Aymara στην Αγορά των Μαγισσών (Mercado de Brujas) για να καταπολεμήσετε τους πονοκεφάλους.

7. ΚΕΙΠ ΤΑΟΥΝ, ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ: Με το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010 στον ορίζοντα, η Νότιος Αφρική θα είναι ιδανικός προορισμός για νυχτερινή διασκέδαση. Αφεθείτε στην πολυτέλεια και απολαύστε τις παραλίες υπό το φως του φεγγαριού. Στα ανατολικά και σε απόσταση δύο ωρών, στον Ινδικό Ωκεανό, βρίσκεται το παραλιακό χωριό Mossel Bay, με ακόμη ωραιότερες παραλίες. Οι επισκέπτες πρέπει να δοκιμάσουν τα φημισμένα νοτιοαφρικανικά κρασιά.

8. ΜΠΑΚΟΥ, ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: Από τη δεκαετία του '90, όταν ξεκίνησε να γίνεται κέντρο για τα πετρέλαια και το φυσικό αέριο της Κασπίας Θάλασσας, το Μπακού απέκτησε νυχτερινή ζωή. Η εισροή χρημάτων από τα προγράμματα για την ενέργεια σε συνδυασμό με την παρουσία χιλιάδων ξένων εργαζόμενων στο συγκεκριμένο τομέα καθώς και εύπορων συμβούλων, έχει μετατρέψει το Μπακού σε μία όαση διασκέδασης.

9. ΟΚΛΑΝΤ, ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Αμέτρητα καφέ, μπαρ και εστιατόρια που απευθύνονται κυρίως σε νεαρόκοσμο. Κάποια από τα κλαμπ μένουν ανοιχτά όλο το 24ωρο.

10. ΤΕΛ ΑΒΙΒ, ΙΣΡΑΗΛ: Όπως και σε άλλα σημεία της Μεσογείου, η πρωτεύουσα του Ισραήλ ξενυχτάει. Ο κόσμος μαζεύεται στα νυχτερινά μαγαζιά μετά τα μεσάνυχτα και χορεύει μέχρι τα ξημερώματα.
http://www.kathimerini.grμε πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

http://photisstavrou.blogspot.com/2009/11/o.html

υ.γ.1: Καλή η νυχτερινή ζωή (έστω κι αν είναι σε φθίνουσα πορεία), αλλά καλό είναι να χαμε κι άλλα θετικά...
υ.γ.2: Ο τάνγκαλος που το βαλε στο μπλογκ του, τόσο κόπο θα κανε να το βαζε κι εδώ?? :P :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
novito

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 27 Νοέμ 2009, 15:19

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΚΑΙ Βελιγράδι ΚΑΙ Θεσσαλονίκη..

Γεια σου ρε Σαλόνικα με το ωραία σου.. :opaokara: :opaokara:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 27 Νοέμ 2009, 15:30

:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό Dark_Shadow » Κυρ 13 Μαρ 2011, 02:50

Όσο και να κράζουμε εμείς οι Βόρειο...Έχει και η άτιμη η Αθήνα μερικά απίστευτα (για μενα) μέση :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Dark_Shadow

Δημοσίευσηαπό paokathens » Κυρ 13 Μαρ 2011, 06:17

Νομίζω είναι πλασματικό κ αυτό γιατί πρέπει να δεχόμαστε τη διαφορετικότητα του καθένα όσο κ αν μισώ τους αθηναίους και τη χαβούζα τους μέσα στην οποία ζω. Όλοι έχουν κ καλά και κακά. Μην ξεχνάτε ότι σε μια πόλη 5-6 εκατομμυρίων σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερη βρώμα και λέρα απ' ότι σε μία 1,5 εκατομμυρίου. Οι σχέσεις είναι μίσους και πάθους. :nairepaok:

Υ.Γ: Σέρρες ΡΕ! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
paokathens

Δημοσίευσηαπό ARMY » Πέμ 24 Νοέμ 2011, 22:23

Ποιό είναι το σωστό: "Σου λέω ή σε λέω"

Το όλο θέμα ξεκινά σε παλαιότερες εποχές, με την κατάργηση της δοτικής, οπότε και γεννιέται η ανάγκη να βρεθεί νέα λύση εκεί που μέχρι πρότινος χρησιμοποιούταν η συγκεκριμένη πτώση.

Έτσι, καθημερινές φράσεις όπως π.χ. το "λέγεις μοι" παύουν να υφίστανται και η γλώσσα αναζητά έναν νέο τρόπο έκφρασης. Στην Βόρειο Ελλάδα προτιμήθηκε η αιτιατική ενώ στην Νότιο Ελλάδα η γενική για να δώσουν (σε νεώτερα ελληνικά) "με λες" και "μου λες", αντίστοιχα...

Και οι δύο αυτοί τύποι είναι σωστοί καθώς χρησιμοποιούνται κανονικότητα μέσα στους... αιώνες από τους Έλληνες. Κατά μίαν άποψη η αιτιατική είναι πιο κοντά στην δοτική οπότε, όσο παράξενο και να ακούγεται, ο βορειοελλαδίτικος τύπος (με λες) θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι πιο δικαιολογημένος.
Ο βασικότερος λόγος που σήμερα η σύνταξη με γενική θεωρείται ορθότερη (μου λες) είναι μάλλον επειδή η Νότιος Ελλάδα απελευθερώθηκε πρώτη και η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε στο νέο κράτος ήταν αυτή που μιλούσαν σε εκείνα τα μέρη.
Σήμερα, ειδικά μέσω των μέσων μαζική ενημέρωσης, έχει καθιερωθεί γενικότερα ο τύπος με την γενική. Το βέβαιο είναι πως έχει περάσει στο υποσυνείδητό μας ως ο ορθός τρόπος αν και αυτό όπως είδαμε δεν στέκει πραγματικά.
Παρεμπιπτόντως, δυο από τους λογοτέχνες που έχουν γράψει με τον συγκεκριμένο τρόπο είναι ο Κώστας Π. Καβάφης και ο Αθανάσιος Χριστόπουλος.
Ας μην ξεχνάμε το εξής σημαντικό: οι νοτιοελλαδίτες, που εκφράζουν τη δοτική μέσω γενικής λέγοντας "θα σου πω κάτι", "θα της δώσω κάτι", στον πληθυντικό διαπράττουν ακριβώς το "σφάλμα" που καταλογίζουν στα εκ Βορρά αδέλφια τους, και λένε: "θα σας πω κάτι", "θα τους δώσω κάτι". Χρησιμοποιούν δηλαδή αιτιατική! Επομένως, καθαρά από απόψεως ομοιογένειας, τα βόρεια ιδιώματα είναι πιο συνεπή διότι χρησιμοποιούν αιτιατική και στον ενικό και στον πληθυντικό...."

Πηγή: http://loutrakiblog.blogspot.com/2011/1 ... _4874.html
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 24 Νοέμ 2011, 22:59

paokathens έγραψε:
Υ.Γ: Σέρρες ΡΕ! :mrgreen:

ετσι ρε ! βαρικο σερρων :mrgreen: :mrgreen:

στην αθηνα ειχαν χρονια μονο μιλκο σχεδον παντου... οποτε και καθιερωθηκε ;) οπως και το φουιτ απο οτι μου ειπε η μανα μου, ηταν μαρκα και εμεινε σαν λαστιχο ;)

αυτο με το καλαμακι, εχω δωσει πολλες μαχες και αρχιζω να κερδιζω αρκετους :twisted:

οσο για την μπουγατσα, οι αθηναιοι ειναι αδιορθωτοι :lol: αλλα φταινε οι φουρνοι που λεγαν μπουγατσα την σφολιατα με κρεμα !!!! :evil:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler