Θεσσαλονικη-Αθηνα, Δυο πολοι η πλασματικο διλημμα ;

Δημοσίευσηαπό ПАРТИЗАН » Πέμ 13 Νοέμ 2008, 23:56

μπηχτη ηταν αυτο ρε?
Everybody Lies........
Άβαταρ μέλους
ПАРТИЗАН

Δημοσίευσηαπό mike » Παρ 14 Νοέμ 2008, 09:21

δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εγώ τρελαίνομαι με τα ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ, ΠΗΔΑΓΑ, ΠΕΙΝΑΓΑ, ΓΑ...ΓΑ, ΣΚΟΥΝΤΟΥΦΛΑΓΑ που μας πλασάρει ο νότος (αντί του σωστού περπατούσα, πηδούσα, κλπ) και δεν διδαχτήκαμε ποτέ σε κανένα σχολείο
* στεναχωριέμαι γιατί άρχισε πολύς κόσμος να χρησιμοποιεί αυτό τον τρόπο ομιλίας και στη Βόρεια Ελλάδα
* γιατί άρχισα να ακούω αυτές τις βλακίες ακόμα και στις ειδήσεις
* γιατί τις προάλλες διάβασα κάτι ανάλογο σε βιβλίο της Δευτέρας Δημοτικού της κόρης μου (ήταν αναφορά από ένα παραμύθι)

δεν έχω καμία άλλη τρέλα με τη γραμματική (οικονομολόγος είμαι), αλλά τα παραπάνω μου φαίνονται τόσο κακόηχα και σκουπιδόηχα ....
Άβαταρ μέλους
mike

Δημοσίευσηαπό ПАРТИЗАН » Παρ 14 Νοέμ 2008, 14:59

Παρακαλω να συμπεριληφθει σ'ολα τα λεξικα, σχολικα βιβλια κλπ κλπ
Και να γραφτει απο κατω με μεγαλα γραμματα
"mike, Το μελος του PAOKMANIA που ειχε οραμα για την Ελληνικη Γραμματικη"
Everybody Lies........
Άβαταρ μέλους
ПАРТИЗАН

Δημοσίευσηαπό mike » Σάβ 15 Νοέμ 2008, 09:57

δεν έχω κανένα όραμα ρε αδερφέ Παρτιζάνε
.... να κατακρεουργηθεί δεν θέλω
Άβαταρ μέλους
mike

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 02:33

Παρτιζάνε ένα σάντουιτς πιάσε ρε...Με τυροκαφτερή όχι αλιφή... :lol: :lol:
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΩ

http://openmindphotostories.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia

Δημοσίευσηαπό Zorro4 » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 11:13

Το πιό απιστευτο που έχω ακούσει από Αθηναίο, ...
το άκουσα στην Ρόδο στο πανηγύρι της Παναγίας στην Κρεμαστή.

Περιμένω στην σειρά μου με τον γιό μου και μπροστά μου είναι ένας τύπος από αυτούς τους ξερόλες.
Ο τύπος μίλαγε με προφορά απροσδιόριστη και εξηγούσε στον δικό του γιό ... (που τον ρωτούσε σε "ρυθμό μυδραλιοβόλου")... τα πάντα λάθος.
Τόσο λάθος που άρχισα να κάνω φασαρία να μην ακούει ο δικός μου που είναι σε ηλικία να αφομοιώνει τα παντα.
Σε κάθε φράση του δεν ξεχνούσε να πει λίγο πιο δυνατά, φράσεις του τύπου, ...
"και εμείς έχουμε στην Αθήνα", "όταν γυρίσουμε στην Αθήνα", "η Αθήνα έχει καλύτερα" κλπ.

Φτάνει η σειρά του πρωτευουσιάνου, να παραγγείλει , και τι λέει το άτομο, ...(ΕΛΕΟΣ)...
"Ένα σουβλάκι με μπιφτέκι".
Δεν άντεξα και γέλασα παίρνοντας τον γιό μου αγκαλία, ενώ αυτός γύρισε να με κοιτάξει την ώρα που ο Σουβλατζής τον ρωτούσε πως δεν κατάλαβε τι ήθελε.
Ο τύπος ενοχλημένος από το γέλιο μου, συνεχίζει κοιτώντας εμένα και επαναλαμβάνει ... "Ένα σουβλάκι με μπιφτέκι".
Γελάω ξανά λοιπόν εγώ, λέγοντας στον γιό μου ... "Νικολάκη μου ΠΑΟΚάρα μου,καλό ε?".
Ο τύπος γύρισε μπροστά του και συνέχισε την διαλογική κουβέντα με τον σουβλατζή, ... αρχίζοντας να κάνει νοήματα και να δείχνει δεξιά και αριστερά μπιφτέκια και πίτες ... λες και μιλούσε σε ιθαγενείς.
Περιττό να πω πως έλιωσα στα γέλια, την στιγμή που ο Αθηναίος ενοχλημένος γύρισε να κοιτάξει ξανά, ... αλλά τώρα έλαβε το δολοφονικό βλέμμα μου
(σαν να τον έλεγα, πες μου τώρα και καμιά κουβεντούλα να έχουμε γούστα.)

Η ιστοριούλα τελειώνει όταν έρχεται η σειρά μου, ...και ενώ ο Αθηναίος τακτοποιεί το πορτοφόλι του δίπλα μου, ... λέω στον σουβλατζή κλείνοντας του το μάτι, ...
"ένα μπιφτέκι με καλαμάκι" ... και γελάμε μπροστά του, ενώ αυτός φεύγει κάνοντας την γαργάρα , ...
(και καλά δεν άκουσε ή δεν κατάλαβε πως τα λέγαμε για αυτόν).
:)
ΥΓ
Αν δεν έλεγε επιδεικτικά όλα αυτά περί Αθήνας και καλά, ίσως να μην του την έκανα καν την φάση.
Φυσικά το ίδιο στο ψιλό παίρνω και τους σαλονικιούς όταν μου συγκρίνουν την Χαλκιδική με τη Ρόδο, ...
(που είναι χρόνια τώρα ο Νο1 τουριστικός προορισμός στην Ευρώπη... γατάκια.)
Γενικότερα τρελαίνομαι με επιδειξίες, ντίβες, ψηλομύτες σοβαροφανείς κλπ ... τρελαίνομαι να στραπατσάρω το εγώ τους, ... είμαι και εγώ ένα παιδάκι. :lol:
CLUB Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ | Το κύτταρο του Π.Α.Ο.Κ. στη Ρόδο
Άβαταρ μέλους
Zorro4

Δημοσίευσηαπό Zorro4 » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 11:26

Επίσης με ενοχλεί αφάνταστα, ... τρελαίνομαι πραγματικά, με όλους αυτούς
που έχουν καταργήσει την ονομαστική αντικαθιστώντας την με αιτιατική.

πχ. Πως πάει η Ρόδο? και όχι πως πάει η Ρόδος ...
(με τελικό ς you know ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ? ... Η Ρόδος, της Ρόδου, την Ρόδο κλπ)

ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΙΕΡΟ ΑΓΩΝΑ
ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΥΓ
Δυστυχώς ξεκίνησε από την Αθήνα αλλά επεκτάθηκε και στην Θεσσαλονίκη και άρχισε να καθιερώνεται θα έλεγα.
Σε λίγο θα λέμε τι κάνει ο Νίκο? ... ΕΛΕΟΣ δηλαδη.
Άβαταρ μέλους
Zorro4

Δημοσίευσηαπό Zorro4 » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 11:31

Αδελφε μου πανέμορφη είναι όπως και όλη η Ελλάδα, ... μιλάω από τουριστικής πλευράς και υποδομών.

Η Ρόδος είναι έτη φωτός μπροστά και απο την Σαντορινούλα και το Μυκονάκι και από την Κρήτη των 4 νομών και του 1 εκατομμυρίου πληθυσμού.

(Και με την αναστήλωση του ΚΟΛΟΣΣΟΥ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ, όπου έχουν ξεκινήσει ήδη οι διαδικασίες θα φύγει ακόμα πιο μπροστά)
Άβαταρ μέλους
Zorro4

Δημοσίευσηαπό Platon » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 12:20

Συμφωνω με τον αδερφο μου το Ζορρο...η Ροδος δεν παιζετε...ειναι το ομρφοτερο νησι του κοσμου (κι εχω επισκευτει πολλα νησια)...

Οτι αφορα τωρα το καλαμακι-μπιφτεκι και το σουβλακι-καλαμακι ή τελοσπαντων αυτο το περιεργο που ηθελε ο τυπος απο την Αθηνα, τι να πω??? Οτι ξεκαρδιστηκα στα γελια ειναι περιττο να αναφερθει και αυτονοητο, απο την αλλη ομως με εβαλε σε σκεψεις...καλα τοσο ηλιθιοι ειναι μερικοι εκει??? Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω, σε τι σχολεια πηγαν αυτοι οι ανθρωποι???

Αν κατι τετοιο αντικατοπτριζε το πνευματικο μας επιπεδο, θα ειμασταν ο πιο ξεφτιλισμενος λαος στον κοσμο... Ελεος δηλαδη... Δεν υπαρχει κανεις να μορφωσει αυτους τους αγροικους???
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon

Δημοσίευσηαπό ПАРТИЗАН » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 12:30

ρε καντασι, δικιο εχεις, αλλα λεφτα για Ροδο ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ
ξερω ειναι πολυ πιο ωραια αλλα κατι με καθετε στον λαιμο,
ειναι στο νοτο ρε αδερφε, btw σαντουιτς δεν το λενε κι εκει?

τελος παντων
Οπου και να πας, οτι και να κανεις, οπως και να'σαι, ενα πραμα μετραει, ο ΠΑΟΚ, ο ΠΑΟΚ φιλε μου, ειναι σαν τον γυρο, για να τον απολαυσεις, πρεπει να τον κανεις τροπο ζωης
Everybody Lies........
Άβαταρ μέλους
ПАРТИЗАН

Δημοσίευσηαπό Isaak the Greek » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 13:55

Αληθινο περιστατικο

Παει ενας αθηναιος φοιτητης στο κυλεικιο του ΑΠΘ , γνωστος γαυρος στους φοιτιτικους κυκλους...Ο κυλεικιαρχης εν το μεταξυ ΠΑΟΚ μεχρι εκει που δεν παει

-"Ενα σουβλακι με καλαμακι μου βαζεις σε παρακαλω?"

-"Ευχαριστως" (Κι αφου του εχει βαλει αληθηνο πλαστικο καλαμακι του το δεινει)

-"Μα καλα τι ειναι αυτο???

-"Ωχ!!!Με συγχωρεις καρντασι ξεχασα να βαλω κετσαπ ε?"
Αν κοιμηθω νωρις, θα σηκωθω νωρις, θα βρω το λινκ νωρις και θα δω τον ΠΑΟΚ νωρις
Αν κοιμηθω αργα, θα σηκωθω αργα κι οταν θα ψαχνω για λινκ θα ειν' αργα
Άβαταρ μέλους
Isaak the Greek

Δημοσίευσηαπό ПАРТИЗАН » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 15:08

Αμα λεμε μ@λ@κ@ς ο αθηναιος
Everybody Lies........
Άβαταρ μέλους
ПАРТИЗАН

Δημοσίευσηαπό elenaki » Τρί 16 Δεκ 2008, 01:14

pfffffffffff...με έχουνε πρήξει! Ειδικά οι γαύροι!ΕΙΝΑΙ ΨΩΝΑΡΕΣ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ! Κατοικώ και εγώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην μπασταρδούπολη αυτή! Ντροπή μου κορίτσι να βρίζω έτσι... αλλά δεν μπορείς να εκφραστείς διαφορετικά για αυτή την πόλη! :?
elenaki

Δημοσίευσηαπό plato6 » Πέμ 15 Ιαν 2009, 11:22

Μια ερώτηση γιατί εμένα κάπου μου φαίνεται να καταντάει κουραστικό αυτό το πράγμα...γιατί ρε παιδιά όταν παίζουμε με τον Άρη πχ όπως εχθές να βρίζουμε τον Πειραιά και τον γαύρο? Εγώ νομίζω ότι με το να ασχολούμαστε σε κάθε παιχνίδι που δίνουμε με αυτούς τους δίνουμε και αξία!!Μήπως θα έπρεπε κάπου να σταματήσει αυτό το πράγμα?
Άβαταρ μέλους
plato6

Δημοσίευσηαπό plato6 » Πέμ 15 Ιαν 2009, 14:53

axl4 έγραψε:αδερφε συμφωνω με το σκεπτικο σου αλλα επειδη λογω πολης τους εχω ζησει τους γαβρους για 28 χρονια στο πετσι μου εχω καταληξει οτι πιο υπεροπτες οπαδοι με τουπε δεν υπαρχουν!ειτε τους βριζουμε σε ασχετες στιγμες ειτε οχι η μαλακισμενη νοοτροπια τους δεν αλλαζει με τιποτα!η μονη περιπτωση να σε σεβαστουν σαν ομαδα (καλα σαν οπαδους δεν το συζηταμε καν... :wink: ) ειναι να μας παρει ενας τυπος σαν τον θειο και να φτιαξουμε ασπρομαυρη παραγκα!ετσι εχουν μαθει να σκεφτονται (με παρασκηνια και @ουστιες) αρα για μενα προσωπικα: στα @@@@δια μου τους γραφω απο παιδι μικρο! :) :)

κοίτα δεν είναι μόνο το πως θα το βλέπουν οι γαύροι αλλά και το γενικό το τι εικόνα δίνουμε και προς τους υπόλοιπους σαν οπαδικό κίνημα..δεν είναι ωραίο γιατί βγάζουμε ένα κομπλεξισμό με αυτό το πράγμα...είμαστε ανώτερος λαός και πρέπει να το κρατήσουμε αυτό!! και όχι να ασχολούμαστε συνέχεια με τους κωλόγαυρους!!!
Άβαταρ μέλους
plato6

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler