Θεσσαλονικη-Αθηνα, Δυο πολοι η πλασματικο διλημμα ;

Δημοσίευσηαπό imbedil4a » Σάβ 18 Οκτ 2008, 11:08

Βασικα οι Αθηναιοι δεν μας μισουν.Οι Αθηναιοι μας αγαπανε σαν παιδια τους.Εχουν φυγει χρονια μπροστα και θελουν και εμεις να προοδευσουμε,αλλα μας βλεπουν πως μιζεριαζουμε ετσι και πως οι ιδιοι βγαζουμε τα ματια μας και μας λυπουνται ουσιαστικα.Θα εκαναν οτι μπορουσαν για να μας βοηθησουν να προχωρησουμε,αλλα,ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.Φταιμε εμεις και μονο εμεις.

Λοιπον δειτε την πραγματικοτητα.Οι αθηναιοι γηγενεις και μη,μας βλεπουν με διαφορετικο τροπο ο καθενας.Εχει αλλους που μας μισουν,αλλους που μας "αγαπανε".Αλλα το μεγαλυτερο μεριδιο εχει ενα ιδιαιτερο τροπο αντιλιψης για καθε κατοικο της περιφερειας.Θα πω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα για να καταλαβετε:Ειναι οπως οταν βλεπεις παιδια στο δρομο να παιζουν και χαιρεσαι(ιδιατερα την εποχη που οι αλανες δεν υπαρχουν πια),οταν ομως αυτα τα παιδια ερθουν να παιξουν κατω απο το σπιτι σου που εσυ θελεις να ξεκουραστεις,να ετοιμαστεις για την επομενη μερα στην δουλεια,να δεις τηλεοραση,να δεις την οικογενεια σου με το ολιγων μηνων παιδακι σου,εχεις παρκαρισμενο το αυτοκινητακι σου το ολοκαινουργιο κατω τοτε ξερεις τι κανεις??Στην καλυτερη βγαινεις στο μπαλκονι και διωχνεις τα παιδια να πανε να παιξουν αλλου ή να μαζευτουν σπιτια τους!!
Αυτο λοιπον ειναι ο τροπος που βλεπουν οι "πρωτευουσιανοι" τον καθενα που ζει στην περιφερεια."Χαιρονται" βλεποντας τον κτλ αλλα αρκει να μην τοους ενοχλησει απο τα κεκτημενα τους,απο την "ησυχια" τους.Αρκει να μην μπει στο δρομο τους.

ΥΓ1. Ο σκοπος της απαντησης μου δεν ειναι για να ανοιξω "διαλογο" με κανεναν και να μου αποδειξει οτι εχω δικιο ή αδικο.
ΥΓ.2 Η πρωτη παραγραφο ειναι καθαρα ΕΙΡΩΝΙΚΗ.
ΥΓ.3 Ο ΛΑΟΣ του Π.Α.Ο.Κ. ΜΑΣ παντα ειχε κοντρα με την "Αθηνα" και παντα μεγαλωνε το κινημα του,δημιουργωντας περισσοτερους οπαδους στο "κεντρο" τοτε αποτι δημιουργει σημερα στο "κεντρο".
ΥΓ.4 Δεν θα ξεχασω το '99 που πηγαιναμε ζιγκ-ζαγκ στην Ν. Σμυρνη(να ειναι καλα οι τσαοι για το περπατημα που μας "προσφερανε")βγηκε ενας παππους,που στανταρ ο ανθρωπος(...)δεν ζει τωρα(ηταν δεν ηταν 75-80 χρονων),στο δρομο κυριοι οχι απο το μπαλκονι,στο πεζοδρομιο απο την εισοδο της πολυκατοικιας του,(εμεις "επιτρεποταν" να περπαταμε μονο στην ασφαλτο με 10 ποντους αποσταση απο τα παρκαρισμενα)και γυρναει και λεει στους τσαιους "Βρε τους Βουλγαρους,ρε!!!"
ΥΓ. 5 ΤΟ ματσακι αυριο ειναι 3-0 στο τεταρτο........
ΠΡΟΚΑΛΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ Π.Α.Ο.Κ. ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ ΟΠΑΔΟΙ
Διευκρινηση: του Π.Α.Ο.Κ. !!!!
Άβαταρ μέλους
imbedil4a

Δημοσίευσηαπό thrix » Σάβ 18 Οκτ 2008, 11:10

Τι κι αν γεννήθηκα και μεγάλωσα στην αθήνα?
Τι κι αν και οι γονείς μου αθήνα γεννήθηκαν?

Με κάνει αυτό λιγότερο ΠΑΟΚΤΣΗ? ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Ο γιός μου γεννήθηκε στο εξωτερικό, δεν έχει πάει ποτέ Θεσσαλονίκη (είναι μικρός ακόμα και δεν τον παίρνω μαζί μου στο γήπεδο) αλλά είπε ΠΑΟΚ πριν πει μπαμπά. Αυτού όταν αύριο μεγαλώσει και πάει στο γήπεδο τί θα του πουν? Ότι ξέρεις δεν είσαι ΠΑΟΚ γιατί δεν είσαι από Μακεδονία?

Όταν γίνεται αυτή η συζήτηση αισθάνομαι πάντα λίγο ένοχος και δεν μ'αρέσει, δεν λέω να μη γίνεται, αν υπάρχει θέμα πρέπει να συζητηθεί, και σίγουρα υπάρχει.

Για τη σαπίλα του ελληνικού κράτους την ευθύνη την έχουμε ΟΛΟΙ. Ο πολιτικοί είναι κομμάτι της δικής μας κοινωνίας, δεν έπεσαν από τον ουρανό, και αν θυμάμαι καλά δεν είναι καθόλου λίγοι ή άμοιροι ευθυνών όσοι από αυτούς κυβέρνησαν την ελλάδα χρόνια και κατάγονται από τη Μακεδονία. Τους ξέρουμε όλοι.
Αυτό όμως καμμία σχέση δεν έχει με το ότι ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΟΚ, τόσο εγώ όσο και το παιδί μου. Μου τη σπάει όμως πως ανάμεσα στα άλλα που θα πρέπει να του μάθω είναι να κλείνει και τα αυτιά του σε όπιον του πει ότι δεν είναι γνησιος ΠΑΟΚΤΣΗΣ.

Η Θεσσαονίκη μπορεί να γίνει και πάλι σπουδαιότερη από την Αθήνα αυτό όμως πρεπει να ξεκινήσει από τη Θεσσαλονίκη και όχι να κυνηγάμε μάγισες.

Εμείς οι αθηναίοι ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ θα βγούμε μπροστά σε αυτόν τον αγώνα, να είστε σίγουροι γιατί πατρίδα μας δεν είναι η αθήνα, πατρίδα για μας είναι η ελλάδα και ο ΠΑΟΚ.

Αυτά και συγνώμη για το μέγεθος του ποστ αλλά τα είχα μέσα μου (σε αυτό το φόρουμ τα έχω ακούσει μια φορά μόνο και μόνο γιατί είμαι από την αθήνα, αλλά είμαι ακόμα εδώ)
Άβαταρ μέλους
thrix

Δημοσίευσηαπό agave » Σάβ 18 Οκτ 2008, 11:40

DAMANAKIS έγραψε:οσο αφορα την προφορα,δεν χρειαζεται νομιζω να το σχολιαζουμε!οποιος ξερει ελληνικα πρεπει να ξερει οτι οι εξ αθηνων ειναι οι σωστοι ,και οχι εμεις

Μέγα λάθος αδερφέ.

Κανείς δεν είναι απολύτως σωστός.

Έχουν δίκιο για το κασέρι, το οποίο είναι ένα συγκεκριμένο είδος κίτρινου τυριού και όχι όλα τα κίτρινα, αλλά έχουν λάθος που λένε όλα τα άσπρα φέτα. Άλλο φέτα, άλλο άσπρο τυρί και άλλο μυτζήθρα.

Έχουν λάθος στην κλίση των ρημάτων στην οριστική του παρατατικού της ενεργητικής φωνής αφού το σωστό είναι π.χ. γελώ - γελούσα, γελούσες κτλ και όχι γέλαγα, γέλαγες κτλ.
http://www.greek-language.gr/greekLang/ ... /r104.html

Στα σε-σου με-μου κανείς δεν έχει δίκιο, αφού είναι και τα 2 σωστά και πρεπει να χρησιμοποιούνται και τα 2 και οχι μόνο η μια εκδοχή. π.χ. αυτοί λένε "θα σου πάρω τηλέφωνο" το οποίο είναι λάθος αφού φανερώνει πρόθεση να κάνεις ....δώρο μια συσκευή(!!!) στον συνομιλιτή σου και όχι να επικοινωνήσεις!!!! Εμείς λέμε "θα σε κάνω κεφτεδάκια" το οποίο φανερώνει πρόθεση να κάνεις ....ντού(απο παντού!!!!) στον συνομιλιτή σου και όχι να του μαγειρέψεις (και οχι να τον μαγειρέψεις που λέμε εμείς) ....

DAMANAKIS έγραψε:πιστευω οτι ο αεκτσης ας πουμε (και εδω ας με βρισετε)δεν θα ανοιγε ποτε ενοτητα 30 σελιδων για να κραξει τον μπαλαφα ,η τον καθε μπαλαφα!ειναι κι'αυτο ενα απο τα καταλοιπα της μιζεριας που κουβαλαει αυτη η πολη

Έχεις τεράστιο δίκιο.
Τελευταία επεξεργασία από agave και Σάβ 18 Οκτ 2008, 11:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
agave

Re: ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Platon » Σάβ 18 Οκτ 2008, 14:10

tsipaoktsi έγραψε:Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ,ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙΣ....
:x

Ετσι ειναι.... Ποσο δικιο εχεις αδερφε...

Πότε είσαι ΠΑΟΚ;

Όταν αγαπήσεις τον εαυτό σου και τα ελλατώματά του
Όταν ζηλέψεις το φως του ήλιου, μέσα στο έρεβος των αιώνων
Όταν δακρύσεις από χαρά για κάτι ασήμαντο
Όταν κλάψεις σα μωράκι, χωρίς να ντραπείς
Όταν τραγουδήσεις με τη καρδιά σου κι όχι με το στόμα σου
Όταν μισήσεις τη ματαιοδοξία και τη πλεονεξία

Όταν αισθανθείς απέραντη αγάπη, για όλο το κόσμο
Όταν ταιριάσεις τη ψυχή σου με τα χρώματα των λουλουδιών
Όταν ζυγήσεις το ψέμα απο την αλήθεια
Όταν χαθείς στον ωκεανό των ονείρων σου
Όταν γελάσεις γιατί νοιώθεις ελεύθερος
Όταν ξεπεράσεις τα σύνορά σου

Όταν στολίσεις το κόσμο, με μόνο κόσμημα την αγάπη σου
Όταν χορέψεις στο ρυθμό της καρδιάς σου
Όταν βάψεις το κόσμο σου ασπρόμαυρο
Όταν η αύρα σου, σου ψιθυρίσει «σ’ αγαπω»
Όταν μήτε πόνος, μήτε ο φόβος μπορέσει να σε αγγίξει
Όταν κατακτήσεις τη γη και τον ουρανό σου

Τότε είσαι ΠΑΟΚ!!! Τότε ζεις ΠΑΟΚ!!!
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon

Δημοσίευσηαπό savvas53 » Σάβ 18 Οκτ 2008, 14:23

πως λενε στη σαλλονικη την βασιλοπιτα?
-μπουγατσα με φλουρι....
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
savvas53

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Σάβ 18 Οκτ 2008, 16:57

k_karamichalis έγραψε:Κατ' αρχήν απαράδεκτο τοπικ το οποίο όμως μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω μερικές τοποθετήσεις περι του θέματος.

1. Όποιος γνωρίσει Αθηναίο ΠΑΟΚΤΣΗ θα καταλάβει ότι πρέπει να βγάλει το στόκο από το κεφάλι του. Πως νιώθει ένας Αθηναίος ΠΑΟΚΤΣΗΣ όταν του βρίζουν το σπίτι του;
2. Η συζήτηση περί κόντρας και τα σχετικά πρέπει να μείνει μόνο σε επίπεδο πλάκας και χιούμορ (σουβλάκι καλαμάκι και μπουγάτσα και μέχρι εκεί)
3. Όποιος έχει ζήσει για κάποιο καιρό στην Αθήνα θα καταλάβει ότι απο την πλευρά των Αθηναίων (των γνήσιων Αθηναίων εννοώ) δεν υπάρχει καμμία κόντρα και ίσα ίσα συμπαθούν πολύ τους Θεσσαλονικείς και τους Μακεδόνες γενικότερα.
4. Επειδή μερικοί δεν έχουν καταλάβει καλά ,σκοπός μας θα πρέπει να είναι να φτιάξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ειδικά σε μικρές ηλικίες. Και ειδικά στην Αθήνα η οποία είναι και η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ της χώρας μας, μην το ξεχνάμε. Μην περιορίζετε τον ΠΑΟΚ στα στενά όρια της Θεσσαλονίκης. Οι μεγάλες ομάδες πρέπει να έχουν κόσμο παντού. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι τσιφλίκι κανενός και δεν είναι συνοικιακό σωματείο.
5. Οι υγιώς σκεπτόμενοι Αθηναίοι βλέπουν τον ΠΑΟΚ σαν ένα τρόπο έκφρασης διαφορετικό απο τους άλλους, και δεν είναι πολλοί που λένε "Αν δεν ήμουν αεκ,παο,γαύρος θα ήμουν ΠΑΟΚΤΣΗΣ". Ο ΠΑΟΚ εκφράζει την επανάσταση απέναντι σε οτιδήποτε Political correct.
Τι τους σταματάει απο αυτό; Η γκρίνια και η αρνητική ενέργεια που δυστυχώς εισπράττουν απο Θεσσαλονίκη μεριά.
6. Και για τον Αθηναίο, για όλα φταίει η Αθήνα. Για το Θεσσαλονικιό, ποιός φταίει; Μήπως φταίει που για 10 χρόνια βγάζεις δήμαρχο τον Παπαγεωργόπουλο (!!!!!!!!!!) και νομάρχη τον Ψωμιάδη (!!!@!!#@@#). Δεν τους ψηφίζει ο Αθηναίος αυτούς...
7. Το ότι κακώς όλα τα κέντρα αποφάσεων και εξουσίας όπως και όλες οι σοβαρές δουλειές έχουν συγκεντρωθεί στην Αθήνα, είναι γεγονός. Τίποτα δεν ξεχωρίζει όμως τον εργάτη στο Πέραμα απο τον εργάτη στην Περαία.

Αυτά!

ΥΓ. Και η Αθήνα έχει καλό φραπέ, αλλά δεν το κάνουν και θέμα....
Είναι κακό να ξέρει κάποιος μια πόλη απο το φραπέ και τα μπουζούκια.
Καιρός είναι να μάθει ο κόσμος αυτή την πόλη για την ΟΜΑΔΑ που παίζει εκεί.

ΔΙΔΑΞΤΕ ΠΑΟΚ, ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ!

Φιλαράκι είσαι 100% σωστός κατ'εμέ..

Και επίσης κάτι άλλο που ίσως όσοι είναι Θεσσαλονικείς δεν μπορούν να το κατανοήσουν...Άλλο Αθήνα, άλλο Πειραιάς..

Όσοι είναι Αθηναίοι - Πειραιώτες μπορούν να καταλάβουν..
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΩ

http://openmindphotostories.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Σάβ 18 Οκτ 2008, 20:09

DimisK έγραψε:
steliospaoknikaia έγραψε:
k_karamichalis έγραψε:Κατ' αρχήν απαράδεκτο τοπικ το οποίο όμως μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω μερικές τοποθετήσεις περι του θέματος.

1. Όποιος γνωρίσει Αθηναίο ΠΑΟΚΤΣΗ θα καταλάβει ότι πρέπει να βγάλει το στόκο από το κεφάλι του. Πως νιώθει ένας Αθηναίος ΠΑΟΚΤΣΗΣ όταν του βρίζουν το σπίτι του;
2. Η συζήτηση περί κόντρας και τα σχετικά πρέπει να μείνει μόνο σε επίπεδο πλάκας και χιούμορ (σουβλάκι καλαμάκι και μπουγάτσα και μέχρι εκεί)
3. Όποιος έχει ζήσει για κάποιο καιρό στην Αθήνα θα καταλάβει ότι απο την πλευρά των Αθηναίων (των γνήσιων Αθηναίων εννοώ) δεν υπάρχει καμμία κόντρα και ίσα ίσα συμπαθούν πολύ τους Θεσσαλονικείς και τους Μακεδόνες γενικότερα.
4. Επειδή μερικοί δεν έχουν καταλάβει καλά ,σκοπός μας θα πρέπει να είναι να φτιάξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ειδικά σε μικρές ηλικίες. Και ειδικά στην Αθήνα η οποία είναι και η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ της χώρας μας, μην το ξεχνάμε. Μην περιορίζετε τον ΠΑΟΚ στα στενά όρια της Θεσσαλονίκης. Οι μεγάλες ομάδες πρέπει να έχουν κόσμο παντού. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι τσιφλίκι κανενός και δεν είναι συνοικιακό σωματείο.
5. Οι υγιώς σκεπτόμενοι Αθηναίοι βλέπουν τον ΠΑΟΚ σαν ένα τρόπο έκφρασης διαφορετικό απο τους άλλους, και δεν είναι πολλοί που λένε "Αν δεν ήμουν αεκ,παο,γαύρος θα ήμουν ΠΑΟΚΤΣΗΣ". Ο ΠΑΟΚ εκφράζει την επανάσταση απέναντι σε οτιδήποτε Political correct.
Τι τους σταματάει απο αυτό; Η γκρίνια και η αρνητική ενέργεια που δυστυχώς εισπράττουν απο Θεσσαλονίκη μεριά.
6. Και για τον Αθηναίο, για όλα φταίει η Αθήνα. Για το Θεσσαλονικιό, ποιός φταίει; Μήπως φταίει που για 10 χρόνια βγάζεις δήμαρχο τον Παπαγεωργόπουλο (!!!!!!!!!!) και νομάρχη τον Ψωμιάδη (!!!@!!#@@#). Δεν τους ψηφίζει ο Αθηναίος αυτούς...
7. Το ότι κακώς όλα τα κέντρα αποφάσεων και εξουσίας όπως και όλες οι σοβαρές δουλειές έχουν συγκεντρωθεί στην Αθήνα, είναι γεγονός. Τίποτα δεν ξεχωρίζει όμως τον εργάτη στο Πέραμα απο τον εργάτη στην Περαία.

Αυτά!

ΥΓ. Και η Αθήνα έχει καλό φραπέ, αλλά δεν το κάνουν και θέμα....
Είναι κακό να ξέρει κάποιος μια πόλη απο το φραπέ και τα μπουζούκια.
Καιρός είναι να μάθει ο κόσμος αυτή την πόλη για την ΟΜΑΔΑ που παίζει εκεί.

ΔΙΔΑΞΤΕ ΠΑΟΚ, ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ!

Φιλαράκι είσαι 100% σωστός κατ'εμέ..

Και επίσης κάτι άλλο που ίσως όσοι είναι Θεσσαλονικείς δεν μπορούν να το κατανοήσουν...Άλλο Αθήνα, άλλο Πειραιάς..

Όσοι είναι Αθηναίοι - Πειραιώτες μπορούν να καταλάβουν..

Eύγε στον Καραμιχάλη αλλά εύγε και στο Στελάρα που σχεδόν πάντα διαφωνούμε. ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ! Bέβαια καλό θα ήταν να σκεφτούμε πόσοι απο αυτούς που λένε ότι είναι Αθηναίοι, είναι από την Αθήνα πράγματι. Γιατί κι εγώ Αθήνα μένω, αλλά γεννήθηκα στη Χίο και είμαι χιώτης βέρος!
Κατά τα άλλα, Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ! Η καρδιά του χτυπάει σε ολόκληρο τον κόσμο, όπου υπάρχει παοκτσίδικη καρδιά! Η έδρα είναι η Θεσσαλονίκη, αλλά ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.

:wink: :wink:

Υ.Γ1: Εγώ είμαι βέρος Πειραιώτης..πάππου προς πάππου που λέμε, με καταγωγή απο Πελοπόνησσο..

Υ.Γ2: Ρε εσείς εκεί πάνω μάθετε να ζητάτε ένα σουβλάκι ρεεε..ερχόμαστε πάνω και έχουμε μεταφραστή μαζί μας για να φάμε..

ένα σουβλάκι με γύρο ρεεεε

:lol: :lol: :lol:
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΩ

Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia

Δημοσίευσηαπό Yiankos » Σάβ 18 Οκτ 2008, 20:30

Εγώ είμαι της υγιεινής διατροφής και τρώω καλαμάκια μόνο! :)
Άβαταρ μέλους
Yiankos
Moderator

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Σάβ 18 Οκτ 2008, 20:33

Καλαμάκια κρέας ή καλαμάκια κοτόπουλο;;
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΩ

Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia

Δημοσίευσηαπό Yiankos » Σάβ 18 Οκτ 2008, 20:37

Το κοτόπουλο δεν είναι κρέας;
Καλαμάκια λίπος θα έλεγα ..
Άβαταρ μέλους
Yiankos
Moderator

Δημοσίευσηαπό blackmagic » Σάβ 18 Οκτ 2008, 20:51

Εικόνα

:) :) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
blackmagic

Δημοσίευσηαπό agave » Σάβ 18 Οκτ 2008, 22:41

axl4 έγραψε:η φετα ειναι ασπρη και το τυρι κιτρινο

πάμε πάλι απ'την αρχή....

μια ω-ραία πεταλούουδα...

Ρε καρντασάκο είπαμε! Τυριά είναι όλα!

Αλλά

Η φέτα (φτιάχνεται εξ'ολοκλήρου από πρόβειο ή κατσικίσιο γάλα και αποθηκεύεται σε υγρό άλμης. Το λίπος που περιέχει κυμαίνεται από 30% εως 60%)

Το λευκό τυρί (Παρασκευάζεται από αγελαδινό γάλα και μερικές φορές αγελαδινό και πρόβειο, ενώ είναι πιο μαλακό από την φέτα)

Η μυζήθρα είναι μυζήθρα (Παρασκευάζεται από πρόβειο ή και κατσικίσιο γάλα, τυρόγαλο με πρόσθεση γάλακτος. Η γεύση της είναι συνήθως υφάλμυρη, υπάρχουν όμως και γλυκές ποικιλίες όπως η κρητική μυζήθρα)

Κασέρι (Ημίσκληρο τυρί από συμπαγή χωρίς τρύπες μάζα χρώματος ανοικτού κίτρινου. Κατασκευάζεται σε παραλληλόγραμμα τεμάχια μήκους 40 εκατ. η σε στρογγυλά κεφάλια βάρους 5-8 κιλά. Κατασκευάζεται με την μέθοδο της pasta filata.
Η χημική του ανάλυση είναι
42% υγρασία,
λίπος 25%,
πρωτείνες 26%,
αλάτι 3%.
Η κατασκευή του επιτρέπεται στην περιοχή της Μακεδονίας της Θεσσαλίας στη Λέσβο και στην Ξάνθη (Βορειοανατολική Θράκη).
Το γάλα από το οποίο κατασκευάζεται είναι πρόβειο ή πρόβειο με ελάχιστο κατσικίσιο. Η άριστη ποιότητα είναι αυτή που προέρχεται μόνο από πρόβειο).

Μανούρι (Ημίσκληρο τυρί χρώματος λευκού με κυλινδρικό σχήμα, χωρίς εξωτερικό περίβλημα Η μάζα του είναι συμπαγής χωρίς τρύπες.
Κατασκευάζεται από μίγμα τυρογάλακτος και φρέσκου πλήρους γάλακτος η ακόμα από φρέσκια κρέμα γάλακτος. Οι καλύτερες ποιότητες προέρχονται από τυρόγαλα σκληρών τυριών.
Κατασκευάζεται από πρόβειο γάλα ή μίγμα πρόβειου με γίδινο).

Κεφαλογραβιέρα (Σκληρό τυρί με χρώμα υπόλευκο χρώμα με μικρές τρυπούλες διάσπαρτες στην κατά τα άλλα συμπαγή του μάζα αρκετά αλατισμένο. 5-6 μηνών είναι ακόμη μαλακό με τον χρόνο γίνεται σκληρότερο. Κατασκευάζεται από πρόβειο παστεριωμένο γάλα ή μίγμα πρόβειου με ελάχιστο κατσικίσιο
Παράγεται στη Δυτική Μακεδονία, την Ήπειρο και την περιφέρεια της Αιτωλοακαρνανίας).

ούφ, ούτε λαρισαίος να ημουνα (sorry αδέρφια από τη Λάρισα, χαβαλέ κάνω)!....

Το καταλάβατε ή να κάνω και κακά?????????
Άβαταρ μέλους
agave

Δημοσίευσηαπό agave » Σάβ 18 Οκτ 2008, 23:02

όλε... ΠΑΟΚ είσαι!!!!

Το είδα που το άλλαξες μόλις το πόσταρα και νόμιζα οτι βλέπω φαντάσματα!!!

Γέλαγα ασταμάτητα.... χοπ, χοπ....
Άβαταρ μέλους
agave

Δημοσίευσηαπό agave » Κυρ 19 Οκτ 2008, 01:39

Δεν είμαι γνώστης αδερφάκι. Χαβαλές είμαι.

Τα τυριά τα βρήκα στην εγκυκλοπαίδεια, εγώ ήξερα μόνο τα βασικά...

Για τα ρήματα είχα την εντύπωση οτι τα λέμε σωστά εμείς, αλλα είχα τις αμφιβολίες μου, γιατί μέχρι και σε δελτία ειδήσεων οι δημοσιογράφοι τα λένε όπως εσείς. Γι'αυτό και έψαξα στο λεξικό...

Οχι όμως να κάτσουμε να μαλώσουμε κιόλας!

ΠΑΟΚ έισαι
Άβαταρ μέλους
agave

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 19 Οκτ 2008, 01:44

Αδερφέ, μία μπουγάτσα με κρέμα και μπόλικη άχνη και κανέλλα. Πιάσε κι ένα κακάο.. Μετά σε λέω ότι δεν είμαι γνήσιος Σαλλλλλλονικιός. Ο κλασικός Σαλλλλονικιός ξυπνάει το πρωί (κατά τις 12 δηλαδή.. χαχαχα) και ντύνεται όπως κανείς άλλος στην Ελλάδα. Ναι σε λέω!

Επειτα, παίρνει το αμαξάκι του, παρκάρει στην Αγ. Δημητρίου για να πάει παραλία για καφέ. Παραγγέλνει ένα φραπόγαλο γλυκό. Αράζει, κοιτάει τα αξιοθέατα της πόλης (μη με ρωτάτε ποια είναι...... Αμάν πια, δεν καταλάβατε? Στην πρωτεύουσα της πασαρέλας ζείτε..). Αφού τα πιει (και τα δει όλα μέρα μεσημέρι..) με φίλους/ γνωστούς/ συμφοιτητές, ξεκινάει μια βόλτα στα μαγαζιά της πόλης..

Τσιμισκή, Μητροπόλεως, Εγνατία, 3 δρόμοι παράλληλοι με πολλές κάθετες, όπου η αγορά κάθε μέρα σφύζει από ζωή και πορτοφόλια (δεν έχουμε να φάμε, λέει μετά η κυρία με μια τσάντα Prada στον ώμο..) Ας με λένε Βοΐβοντίνα κι ας ψοφάω από την πείνα!! Αγίας Σοφίας, Βενιζέλου, Αριστοτέλους..

Απογευματάκι τώρα, ένα δεύτερο καφεδάκι προς Αρετσού μεριά επιβάλλεται.. Το σούρουπο μας βγάζει προς Καλαμαριά και βόλτα στον πεζόδρομο ή στην παραλία.. Οταν πέφτει το σκοτάδι πέφτεις σε δίλημμα. Ποτό στην παραλία ή την Κρήνη? Και μετά?

Μπουζούκια και κλαμπ στο αεροδρόμιο (καλοκαίρι..), στο Φιξ, στα Λαδάδικα ή κάπου αλλού σε κάποιο συνοικιακό και παράλληλα παρακμιακό στέκι?
Καθώς τα ρολόγια δείχνουν 6 και βλέπουμε τον ήλιο να κάνει τις πρώτες αναγνωριστικές ματιές, παραγγέλνουμε από το βρώμικο ένα Ψωμάκι/ πίτα γύρο από όλα αδερφέ..
-Από που?
-Από τα μπουζούκια
-Που?
-Στην Πύλη
-Α, στον Καρρά?
-Ναι μωρέ, είπαμε να βγούμε λίγο..
-Βλέπω ξεδώσατε..
-Ναι ρε, ΠΑΟΚ είσαι..
-Ετσι αλάνι..
-Ισα ρε φίρμα..

Σαλλλονίκη. Αυτή είναι φίλοι μου η πόλη μας.. Εμείς ζούμε έτσι..
Η τουλάχιστον έτσι σκεφτόμαστε στην πόλη του... χαλλλλλλαρά σε λέω!!!!!!!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler