Ταινίες - σειρές

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό DimitrisS » Σάβ 17 Νοέμ 2018, 21:27

Ειδα το Bohemian Rhapsody πολυ ωραιο, με εξαιρετικη ερμηνεια του....Mr. Robot.

Αξιζει, ειδικα για οσους μεγαλωσαν με ροκ και Queen.
Άβαταρ μέλους
DimitrisS
 
Δημοσιεύσεις: 7403
Εγγραφή: Πέμ 29 Οκτ 2015, 18:42

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Κυρ 18 Νοέμ 2018, 23:27

Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Δευτ 17 Δεκ 2018, 01:32

cellophan έγραψε:
barlow4 έγραψε:Τι δεν ξέρεις.δεν τα εξηγώ ωραία?
Μέχρι να στραβωσω είναι πάτερ να ξαναεξαφανιστω.


Γιατί άραγε εμφανίστηκε ξανά ο Κεν; Ποιο ήταν το tipping point άραγε; (ρητορικά και τα δύο ερωτήματα - μέχρι και εγώ έχω γράψει δέκα μηνύματα σε δέκα μέρες, ξέρω).

Ρε Κεν, είδα την απάντηση σου και προσπαθώ να καμωθώ τον φιλελεύθερο πατριώτη αλλά αποτυγχάνω ανσάμπλ και κατά μόνας. Να γίνω μακεδονομάχος, γιατί έχω ωραία πόδια και το άσπρο καλσόν μου τα τονίζει, τόσο όσο;

Από σειρές, τσέκαρε το underdog "The Looming Tower". Το δυστοπικό "1983" κάτι λέει, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η υφέρπουσα νεοφιλελεύθερη Πολωνέζικη οπτική περί 'ολοκληρωτικών' καθεστώτων σε ξενερώσει ή όχι. Γενικά υπάρχει μια σαλαμοποίηση, ιδίως τώρα που τσοντάρει το netflix και τα άλλα OTT studios, και γίνονται παραγωγές αμερικάνικου τύπου από χώρες με παράδοση σε εντελώς άλλου είδους κινηματογραφία. Τσέκαρα τελευταία το Τούρκικο Protector (κάτι ανάμεσα σε Daredevil, Iron Fist και Jessica Jones αλλά με τις ευλογίες του Μωάμεθ του Πορθητή) και κατουρήθηκα στο γέλιο.

Θα πρότεινα το https://www.imdb.com/title/tt3560686/ αν δεν το έχεις δει. Για να συνεννογιόμαστε που έλεγε και η γιαγιά μου.

Ώπα ξέφυγα, σόρυ. Στηρίζω Ράζβαν, γιατί πως τα φέρνει βόλτα σπίτι του ο καματιάρης, κανείς δεν ξέρει.

κατ'αρχην δε σε ειπα πατριωτη.πατριωτης ειναι ο χασιο.
δευτερον μια σειρα ειπαμε να προτεινεις να τη δουμε με το κοριτσι μας κ τους φιλους μας, οχι με τον κουντερα.
Το τουρκικο φαινεται λιρα 100.
Ταινιες δυστυχως εχω να δω καιρο γιατι δεν υπαρχει χρονος.Τελευταια που ειδα ηταν το mandy και γαμησε.Οσα προτεινεις βεβαια ειναι του τσεκ.
υγ.δεν εχω προβλημα ουτε με υφερπουσες ουτε με ξεδιαντροπες προπαγανδες.Αρκει να ειναι σωστες δουλειες.Γενικα οταν διαφωνω με αυτο που βλεπω φτιαχνομαι περισσοτερο.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Δευτ 17 Δεκ 2018, 03:21

barlow4 έγραψε:
cellophan έγραψε:
barlow4 έγραψε:Τι δεν ξέρεις.δεν τα εξηγώ ωραία?
Μέχρι να στραβωσω είναι πάτερ να ξαναεξαφανιστω.


Γιατί άραγε εμφανίστηκε ξανά ο Κεν; Ποιο ήταν το tipping point άραγε; (ρητορικά και τα δύο ερωτήματα - μέχρι και εγώ έχω γράψει δέκα μηνύματα σε δέκα μέρες, ξέρω).

Ρε Κεν, είδα την απάντηση σου και προσπαθώ να καμωθώ τον φιλελεύθερο πατριώτη αλλά αποτυγχάνω ανσάμπλ και κατά μόνας. Να γίνω μακεδονομάχος, γιατί έχω ωραία πόδια και το άσπρο καλσόν μου τα τονίζει, τόσο όσο;

Από σειρές, τσέκαρε το underdog "The Looming Tower". Το δυστοπικό "1983" κάτι λέει, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η υφέρπουσα νεοφιλελεύθερη Πολωνέζικη οπτική περί 'ολοκληρωτικών' καθεστώτων σε ξενερώσει ή όχι. Γενικά υπάρχει μια σαλαμοποίηση, ιδίως τώρα που τσοντάρει το netflix και τα άλλα OTT studios, και γίνονται παραγωγές αμερικάνικου τύπου από χώρες με παράδοση σε εντελώς άλλου είδους κινηματογραφία. Τσέκαρα τελευταία το Τούρκικο Protector (κάτι ανάμεσα σε Daredevil, Iron Fist και Jessica Jones αλλά με τις ευλογίες του Μωάμεθ του Πορθητή) και κατουρήθηκα στο γέλιο.

Θα πρότεινα το https://www.imdb.com/title/tt3560686/ αν δεν το έχεις δει. Για να συνεννογιόμαστε που έλεγε και η γιαγιά μου.

Ώπα ξέφυγα, σόρυ. Στηρίζω Ράζβαν, γιατί πως τα φέρνει βόλτα σπίτι του ο καματιάρης, κανείς δεν ξέρει.

κατ'αρχην δε σε ειπα πατριωτη.πατριωτης ειναι ο χασιο.
δευτερον μια σειρα ειπαμε να προτεινεις να τη δουμε με το κοριτσι μας κ τους φιλους μας, οχι με τον κουντερα.
Το τουρκικο φαινεται λιρα 100.
Ταινιες δυστυχως εχω να δω καιρο γιατι δεν υπαρχει χρονος.Τελευταια που ειδα ηταν το mandy και γαμησε.Οσα προτεινεις βεβαια ειναι του τσεκ.
υγ.δεν εχω προβλημα ουτε με υφερπουσες ουτε με ξεδιαντροπες προπαγανδες.Αρκει να ειναι σωστες δουλειες.Γενικα οταν διαφωνω με αυτο που βλεπω φτιαχνομαι περισσοτερο.



Κεν, σάρκασα ρε μπαγάσα με το δίπολο, γιατί σαν κειμενογνωμιστής (μην το ψάξεις - δεν υπάρχει η λέξη, δικιά μου είναι) έχεις το κληρονομικό χάρισμα ρε φίλε, αλλά μην το κάνεις και επάγγελμα ε?

Τώρα, επί της ουσίας αν ο Κούντερα πήγαινε στο Πολωνικό, τότε άκυρο. Easy on the eye και ρηχό είναι, μη τρελαίνεσαι με το δυστοπικό. Χρονικός προσδιορισμός, μασκαρεσμένος σε επιθετικό είναι.

Τέλος, αυτό με το χρόνο και τις σειρές είναι μεγάλη παγίδα στην οποία κατά καιρούς πέφτω και εγώ. Μας έχουν βάλει σε ένα τριπάκι με τις σειρές, αλλά ο χρόνος που σπαταλάς για να δεις ένα γ@@μενο season είναι στην καλύτερη 6-7 ταινίες (με τα set ups στη μέση) και τα οφέλη από τις ταινίες απείρως περισσότερα. Για αυτό, δες το ρώσικο, θα με θυμηθείς φίλε. Για μένα η καλύτερη ταινία του σύγχρονου ρώσικου κινηματογράφου, σίγουρα καλύτερο από το βραβευμένο Loveless, στα ίσια με το μάλλον υπερτιμημένο "The Return" και ελαφρά χειρότερο από το συγκλονιστικό "Leviathan". Δες το.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Δευτ 17 Δεκ 2018, 09:06

O χρονος δυστυχως μετραει αντιστροφα.οποτε εχει να κανει πιο πολυ με τη διαρκεια του επεισοδιου.μετα τις 11.00-11.30 καποιοι νυσταζουν.αρα εχουμε ενα διαστημα απο τις 22.30 εως τις 24.00 πολυ βαρια.Αν δλδ εχεις ταινιες της μιας ωρας τοτε ναι.Επισης πρεπει να καλυπτει και το γυναικειο κοινο η σειρα.Δηλαδη το narcos ηταν ωραιο τη δευτερη σεζον που ο παμπλο κρυβοταν.Δυσκολη εξισωση.μακαρι το γυναικειο κοινο να ψηνοταν για ταινιες κ να αντεχε.
Btw το son of saul ειδες.Χωρις να εκφραστω θελω τη γνωμη σου αν το ειδες.
Οσο για το κειμενογνωμιστης δε σου κρυβω οτι με εχεις μπερδεψει.Απο τα αβαταρ σου εχεις μια αγαπη για τη ρωσσια.Δεν ξερω βεβαια αν ειναι εκεινο το ειδος αγαπης που εχω εγω για τη νατασσα τοντοριντο.Αν ντε και καλα πρεπει να σου κολλησω μια ταμπελα ειναι οτι δεν τα πας καθολου καλα με το λαικισμο ρε παιδι μου κ δεν ξερεις τι χανεις.νταξει με μετρο βεβαια.
υγ.ο κουντερα δεν πηγαινε στο δυστοπικο.Εγω και δυστοπιες γουσταρω και σκηνικα αποκαλυψης γουσταρω και παρακμες γουσταρω και καβαλιωτικα σηριαλ γουσταρω.Διαβασα περιγραφες οσων προτεινες.Εχουν μια πολιτικη προσεγγιση,9/11 διαβασα, σιδηρουν παραπετασμα διαβασα.Βλεπουν και γυναικες.Το alias grace βλεπουμε τωρα για να καταλαβεις.υποχωρουμε, τι να κανουμε.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό crow1581 » Δευτ 17 Δεκ 2018, 10:39

crow1581 έγραψε:Για οποιον ενδιαφερεται γισ Κορεατικο κινηματογραφο που ειναι πολυ περισσοτερα απο το Oldboy μια λιστα πιο κατω που θα σας καψει τα βραδια...

1. Memories of Murder
2. The Chaser
3. Oldboy
4. Mother (Madeo)
5. Children
6. The good the bad and the weird…
7. Tale of two sisters
8. Age of shadows
9. The wailing (Goksung)
10. I saw the Devil
11. Bitersweet life
12. The Attorney
13. A taxi driver
14. Yellow sea
15. JSA
16. Thirst
17. The man from nowhere
18. Train to Busan
19. The host
20. Public enemy

Το Memories of murder ειναι η αγαπημενη ταινια του Ταραντινο τα τελευταια 20 χρονια. Για οσους ειναι γονεις το children θα τους σοκαρει...Πραγματικη ιστορια των frοg boys οπως τα ελεγαν στην Κορεα..


Να προσθεσω επισης τα FORGOTTEN (2017), MONTAGE (2013), BLUEBEARD (2016) που ειδα τον τελευταιο καιρο...
43 χρονια ζωης, 43 χρονια ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
crow1581
 
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2017, 08:16
Τοποθεσία: Ξανθη

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 17 Δεκ 2018, 11:21

Μερικές τουρκικές σειρές που έχουν προβληθεί από τα Ελληνικά κανάλια μπορείτε να τα δείτε διαδικτυακά. Tον Εζέλ πχ που είναι ίσως η καλύτερη Τουρκική σειρά που έχω δει και που την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους, μπορείτε να τη δείτε (και τα 71 επεισόδια) στο url: https://www.antenna.gr/ezel/videos
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Δευτ 17 Δεκ 2018, 11:35

cellophan έγραψε:
.... Για αυτό, δες το ρώσικο, θα με θυμηθείς φίλε. Για μένα η καλύτερη ταινία του σύγχρονου ρώσικου κινηματογράφου, σίγουρα καλύτερο από το βραβευμένο Loveless, στα ίσια με το μάλλον υπερτιμημένο "The Return" και ελαφρά χειρότερο από το συγκλονιστικό "Leviathan". Δες το.


Ρώσσικο βαθύ υπαρξιακό με άρωμα Ντοστογιέφσκι, γυρισμένο σε μοναστήρι στην Καρελία στην Άσπρη Θάλασσα και το Νησί (Остров)
https://www.imdb.com/title/tt0851577/
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Δευτ 17 Δεκ 2018, 11:51

Σας πληρωνει ο γιωργακης δεν εξηγειται αλλιως.
Υπαρξιακο Ρωσσικο..
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Δευτ 17 Δεκ 2018, 12:03

who is γιωργάκης; 8-) 8-)
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Δευτ 17 Δεκ 2018, 12:15

ασε τωρα
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό zoomgr » Δευτ 17 Δεκ 2018, 12:52

sn0ufel4 έγραψε:https://www.imdb.com/title/tt7255502/?ref_=wl_li_tt

Δείτε το. Απλά


Καλά σπέρνει.... απλή σειρά, απλό σενάριο έξυπνο με καλούς διαλόγους σε κρατάει άνετα
με εναν Douglas να δίνει ρεσιταλ...... μόλις την είδα σκέφτηκα πόσο κρίμα που δεν το έχει γυρίσει σε σειρές
εδώ και χρόνια.. θα μας χάριζε πολύ όμορφες στιγμές ο τύπος.

προτεινόμενη και απο μένα η σειρά!
Άβαταρ μέλους
zoomgr
 
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιουν 2008, 09:50

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Kourdos » Δευτ 17 Δεκ 2018, 16:16

Looming Tower απολαυστικότατο.
Hai Răzvan!_____ Πринц Ivic_____Εν Tudor νίκα!_____Άγγελος εξάγγελος_____In Huub we trust_____FC Bölöni
Άβαταρ μέλους
Kourdos
 
Δημοσιεύσεις: 2957
Εγγραφή: Πέμ 23 Σεπ 2010, 08:25
Τοποθεσία: Αιγιαλούσα, Νομός Αμμοχώστου

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 17 Δεκ 2018, 17:27

crow1581 έγραψε:
crow1581 έγραψε:Για οποιον ενδιαφερεται γισ Κορεατικο κινηματογραφο που ειναι πολυ περισσοτερα απο το Oldboy μια λιστα πιο κατω που θα σας καψει τα βραδια...

1. Memories of Murder
2. The Chaser
3. Oldboy
4. Mother (Madeo)
5. Children
6. The good the bad and the weird…
7. Tale of two sisters
8. Age of shadows
9. The wailing (Goksung)
10. I saw the Devil
11. Bitersweet life
12. The Attorney
13. A taxi driver
14. Yellow sea
15. JSA
16. Thirst
17. The man from nowhere
18. Train to Busan
19. The host
20. Public enemy

Το Memories of murder ειναι η αγαπημενη ταινια του Ταραντινο τα τελευταια 20 χρονια. Για οσους ειναι γονεις το children θα τους σοκαρει...Πραγματικη ιστορια των frοg boys οπως τα ελεγαν στην Κορεα..


Να προσθεσω επισης τα FORGOTTEN (2017), MONTAGE (2013), BLUEBEARD (2016) που ειδα τον τελευταιο καιρο...
Το The wailing είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες. Μου χε γμσει τον εγκέφαλο άσχημα. Ωραίος και ωραία λίστα

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 17 Δεκ 2018, 22:14

zoomgr έγραψε:
sn0ufel4 έγραψε:https://www.imdb.com/title/tt7255502/?ref_=wl_li_tt

Δείτε το. Απλά


Καλά σπέρνει.... απλή σειρά, απλό σενάριο έξυπνο με καλούς διαλόγους σε κρατάει άνετα
με εναν Douglas να δίνει ρεσιταλ...... μόλις την είδα σκέφτηκα πόσο κρίμα που δεν το έχει γυρίσει σε σειρές
εδώ και χρόνια.. θα μας χάριζε πολύ όμορφες στιγμές ο τύπος.

προτεινόμενη και απο μένα η σειρά!


δεν την έχω δει, αλλά υπογράφει ο Chuck Lorre των Big Bang Theory και Two and a Half Men
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης