Ταινίες - σειρές

Re: Cinemania

Δημοσίευσηαπό Ekatnetworkltd » Παρ 05 Σεπ 2014, 22:30

Βασίλι Ζάιτσεφ. Ο Σοβιετικός ελεύθερος σκοπευτής, που σκότωσε 242 Ναζί και το ψεύτικο happy end του Χόλιγουντ...


Οποιαδήποτε εξιστόρηση της επικής μάχης του Στάλινγκραντ δεν θα μπορούσε να αγνοήσει τον Σοβιετικό αρχιλοχία Βασίλι Ιβάνοβιτς Ζάιτσεφ, ο οποίος φόνευσε 242 Γερμανούς αξιωματικούς και οπλίτες, δρώντας ως ελεύθερος σκοπευτής στη «θάλασσα» των ερειπίων της πόλης. Στις 20 Σεπτεμβρίου, έφθασε στο Στάλινγκραντ ένας ελεύθερος σκοπευτής, με το όνομα Βασίλι Ιβάνοβιτς Ζάιτσεφ, ο οποίος είχε εξασκήσει τις σκοπευτικές του ικανότητες, κυνηγώντας ελάφια στα δάση της ιδιαίτερής του πατρίδας, στο Ελινίνσκι, στους πρόποδες των Ουραλίων. Το όνομά του (το οποίο στα ρωσικά σημαίνει λαγός), πολύ σύντομα θα γινόταν συνώνυμο του θρύλου. Τις επόμενες δέκα ημέρες, 40 Γερμανοί έπεσαν νεκροί από τον «λαγό» της 284ης Μεραρχίας Πεζικού. Μέχρι το τέλος Οκτωβρίου, ο αριθμός των Γερμανών αξιωματικών και στρατιωτών, οι οποίοι είχαν πέσει θύματα της θανατηφόρας τέχνης του, έφθασε τους 100. Ο Βασίλι Ζάιτσεφ. Ο Ζάιτσεφ τιμήθηκε με το Παράσημο του Λένιν και η φήμη του, η οποία άρχισε να εξαπλώνεται σε ολόκληρη τη Σ...

Διαβάστε όλο το άρθρο: www.mixanitouxronou.gr/vasili-zaitsef-o ... -242-nazi/


Μέσα στα 10 καλύτερα έργα που έχω δεί!
Τρομερό!
Ωωωω ΠΑΟΚάρα
Έχω τρέλα μες στο μυαλό
Όπου και να παίζεις πάντα θα σ’ ακολουθώ
Για σένα θα πεθάνω και για σένα μόνο ζω.
Άβαταρ μέλους
Ekatnetworkltd
 
Δημοσιεύσεις: 4505
Εγγραφή: Τρί 03 Δεκ 2013, 22:21
Τοποθεσία: Ιλίσια

Re: Cinemania

Δημοσίευσηαπό Odi » Παρ 05 Σεπ 2014, 22:32

Από αυτά που παίζουν τώρα,δείτε χωρίς δεύτερη σκέψη το 22 jump street (πολύ γέλιο) και το chef (εξαιρετική ταινία).
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11050
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Cinemania

Δημοσίευσηαπό obanebane » Παρ 05 Σεπ 2014, 22:47

Ekatnetworkltd έγραψε:Βασίλι Ζάιτσεφ. Ο Σοβιετικός ελεύθερος σκοπευτής, που σκότωσε 242 Ναζί και το ψεύτικο happy end του Χόλιγουντ...


Οποιαδήποτε εξιστόρηση της επικής μάχης του Στάλινγκραντ δεν θα μπορούσε να αγνοήσει τον Σοβιετικό αρχιλοχία Βασίλι Ιβάνοβιτς Ζάιτσεφ, ο οποίος φόνευσε 242 Γερμανούς αξιωματικούς και οπλίτες, δρώντας ως ελεύθερος σκοπευτής στη «θάλασσα» των ερειπίων της πόλης. Στις 20 Σεπτεμβρίου, έφθασε στο Στάλινγκραντ ένας ελεύθερος σκοπευτής, με το όνομα Βασίλι Ιβάνοβιτς Ζάιτσεφ, ο οποίος είχε εξασκήσει τις σκοπευτικές του ικανότητες, κυνηγώντας ελάφια στα δάση της ιδιαίτερής του πατρίδας, στο Ελινίνσκι, στους πρόποδες των Ουραλίων. Το όνομά του (το οποίο στα ρωσικά σημαίνει λαγός), πολύ σύντομα θα γινόταν συνώνυμο του θρύλου. Τις επόμενες δέκα ημέρες, 40 Γερμανοί έπεσαν νεκροί από τον «λαγό» της 284ης Μεραρχίας Πεζικού. Μέχρι το τέλος Οκτωβρίου, ο αριθμός των Γερμανών αξιωματικών και στρατιωτών, οι οποίοι είχαν πέσει θύματα της θανατηφόρας τέχνης του, έφθασε τους 100. Ο Βασίλι Ζάιτσεφ. Ο Ζάιτσεφ τιμήθηκε με το Παράσημο του Λένιν και η φήμη του, η οποία άρχισε να εξαπλώνεται σε ολόκληρη τη Σ...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/vasili-za ... -242-nazi/


Μέσα στα 10 καλύτερα έργα που έχω δεί!
Τρομερό!



Nομιζα οτι αναφεροσουν σε κατι καινουργιο,η ταινια ειναι απο της αρχες του 2000 δε νομιζω οτι υπαρχει σινεφιλ που να μη την εχει δει.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Cinemania

Δημοσίευσηαπό OdysseasMan » Τρί 03 Φεβ 2015, 14:40

Βασίλι Ζάιτσεφ. Ο Σοβιετικός ελεύθερος σκοπευτής, που σκότωσε 242 Ναζί και το ψεύτικο happy end του Χόλιγουντ...


Κορυφαία ταινία,πράγματι..

Το american sniper το δε κανείς; Έχω ακούσει ανάμεικτα σχόλια..
http://www.imdb.com/title/tt2179136/?ref_=fn_al_tt_1
OdysseasMan
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 00:52

Re: Cinemania

Δημοσίευσηαπό K_geo » Σάβ 25 Απρ 2015, 12:37

ΠΡΕΠΕΙ να δείτε την ...δυλογία του the raid.

θεωρώ ότι έχει τις καλύτερες σκηνές δράσης (ξύλο με απλά λόγια) που εχω δει ποτε!!!





επίσης, οι λάτρεις του breaking bad ΟΦΕΙΛΟΥΝ να δούν το Better call Saul.... ΑΠΑΙΧΤΟ!

εχει ολοκληρωθεί ο πρωτος κύκλος και έχει ήδη ανακοινωθεί για δευτερη σεζόν!

"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17889
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Cinemania

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Σάβ 25 Απρ 2015, 12:54

OdysseasMan έγραψε:
Βασίλι Ζάιτσεφ. Ο Σοβιετικός ελεύθερος σκοπευτής, που σκότωσε 242 Ναζί και το ψεύτικο happy end του Χόλιγουντ...


Κορυφαία ταινία,πράγματι..

Το american sniper το δε κανείς; Έχω ακούσει ανάμεικτα σχόλια..
http://www.imdb.com/title/tt2179136/?ref_=fn_al_tt_1



το εχω δει φιλε....καλη ταινια ευτυχως οχι τοσο αμερικανια οπως την περιμενα....
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10206
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Cinemania

Δημοσίευσηαπό OdysseasMan » Τρί 19 Μάιος 2015, 11:56

Undisputed 2,3
Green street hooligans 1
The mechanic (2013)
Fracture
Batman Begins,Dark Knight,Dark Knight rises

..
Από σειρές
Prison Break
Las Vegas
Friends
One TREE HILL
Daredevil
Hannibal
..
OdysseasMan
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 00:52

Re: 7.Eyal Golasa

Δημοσίευσηαπό ron-swanson » Τρί 22 Σεπ 2015, 21:35

simba έγραψε:Υ.Γ. Sorry για το offtopic, αλλα Ρον νασαι καλα που λογω του nick σου, εψαξα και ειδα εναν απ'τους πιο γαματους χαρακτηρες σε σειρα (αν και ολοι οι υπολοιποι ηταν meh)..


offtopic

Φοβερος ο Ron! :lol: Τρελη μορφη και γενικα αυτος δινει στην σειρα το κατι παραπανω! Και ο ιδιος ο Nick Offerman που τον παιζει παρομοιος τυπος ειναι. Καθεται και φτιαχνει επιπλα απο ξυλο και λοιπα. 8-) 8-)
Γενικα δεν εχουμε κανα thread για σειρες εδω, ε; Ενα που ειχαμε για βιβλια ηταν πολυ καλο παντως.
ron-swanson
 
Δημοσιεύσεις: 6472
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 00:28

Re: 7.Eyal Golasa

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί 22 Σεπ 2015, 21:41

ron-swanson έγραψε:
simba έγραψε:Υ.Γ. Sorry για το offtopic, αλλα Ρον νασαι καλα που λογω του nick σου, εψαξα και ειδα εναν απ'τους πιο γαματους χαρακτηρες σε σειρα (αν και ολοι οι υπολοιποι ηταν meh)..


offtopic

Φοβερος ο Ron! :lol: Τρελη μορφη και γενικα αυτος δινει στην σειρα το κατι παραπανω! Και ο ιδιος ο Nick Offerman που τον παιζει παρομοιος τυπος ειναι. Καθεται και φτιαχνει επιπλα απο ξυλο και λοιπα. 8-) 8-)
Γενικα δεν εχουμε κανα thread για σειρες εδω, ε; Ενα που ειχαμε για βιβλια ηταν πολυ καλο παντως.


Γαμησε τα, ο τυπος ειναι θεουλης...
Τοσο θεουλης που αντεξα να βλεπω τη μαλ@κω την υστερικια σε lead ρολο. :mrgreen:
Ε ας ανοιξουμε ενα thread για σειρες.. ;)

Τελος offtopic,sorry
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: 7.Eyal Golasa

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 23 Σεπ 2015, 04:31

simba έγραψε:
ron-swanson έγραψε:
simba έγραψε:Υ.Γ. Sorry για το offtopic, αλλα Ρον νασαι καλα που λογω του nick σου, εψαξα και ειδα εναν απ'τους πιο γαματους χαρακτηρες σε σειρα (αν και ολοι οι υπολοιποι ηταν meh)..


offtopic

Φοβερος ο Ron! :lol: Τρελη μορφη και γενικα αυτος δινει στην σειρα το κατι παραπανω! Και ο ιδιος ο Nick Offerman που τον παιζει παρομοιος τυπος ειναι. Καθεται και φτιαχνει επιπλα απο ξυλο και λοιπα. 8-) 8-)
Γενικα δεν εχουμε κανα thread για σειρες εδω, ε; Ενα που ειχαμε για βιβλια ηταν πολυ καλο παντως.


Γαμησε τα, ο τυπος ειναι θεουλης...
Τοσο θεουλης που αντεξα να βλεπω τη μαλ@κω την υστερικια σε lead ρολο. :mrgreen:
Ε ας ανοιξουμε ενα thread για σειρες.. ;)

Τελος offtopic,sorry

Λίγα για τη Λεσλι!
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11437
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 30 Απρ 2016, 00:13

painkiller4 έγραψε:
andis4 έγραψε:ρε μαγκες καθομαι και σας διαβαζω εδω και λιγη ωρα και αναρωτιεμαι ειμαι ο μονος που δεν εχει δει ουτε μισο δευτερολεπτο απο αυτην τη σειρα??? :D :D :D

Παρομοιως και εγω :D :D


Είμαστε δυοοοο, είμαστε τρειιιιιιςςςς, είμαστε χίλιοι δέκα τρειιιιιιιςςςς...

καβάλα πάμε στον καιρόόόόόό, με τον καιρόόόόό, με την βροχήήήήή...

το αίμα πήζει στην πληγήήήήή κι ο πόνος γίίνεεταιιι καααρφίίίίί!!! (σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη-αφιερωμένο)


Υ.Γ. "Ποιος Θεοδωράάκης βρεεε..." (ποια AΑΑMSTEL βρεεε...) ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό DC » Σάβ 30 Απρ 2016, 09:19

Πρέπει να έχω δει 1 δευτερόλεπτο ... πάνω στο ζούπινγκ.
Σειρές αυτής της λογικής δεν με κάνουν κλικ. Βίκινγκς, Βοργίες κλπ.
Ούτε στιλ Λοστ και τους κλώνους του (Under the dom) με τις χαζοανατροπές και τα αλλαξοκωλίδια τους.

Πέρυσι κατέβασα και ξαναείδα το Twin Peaks (ευχαρίστως το ξαναβλέπω), το True Detective (και τους δύο κύκλους, μάλλον ότι καλύτερο είδα τελευταία και κάποια στιγμή θα τα ξαναδώ), το Sherlock (φοβερή παραγωγή) και για να περάσω την ώρα μου βλέπω Person of Interest, Mentalist (το τέλειωσα), Elementary (καθάρισα μέχρι 3ο κύκλο) ή, ακόμα καλύτερα, τίποτε σε μίνι σειρές από Σκανδιναβία και Αυστραλία (που η αλήθεια είναι ότι έχω ξεχάσει τους τίτλους τους).

Τα αραπάνω μέχρι πριν 10 μήνες. "Τεχνικά" προβλήματα δεν με άφησαν να συνεχίσω το σπορ αλλά σύντομα θα το ξαναρχίσω.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 30 Απρ 2016, 09:36

Πληροφοριακά και δίχως καμία διάθεση να σπαμάρω το κοινό του εν λόγω topic και παράλληλα τους funs της ομότιτλης σειράς, κάθε μέρα πλην Σαββατοκύριακου, στις 17:00-18:00, προβάλλεται σε επανάληψη από την ΕΡΤ (1 ή 2 θα σας γελάσω, αφού το βλέπω λίγο "στο φτερό") το από 40ετίας περίπου, πολύ "επίκαιρο" όμως στην εποχή μας, σήριαλ "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται", βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Νίκου Καζαντζάκη!!!

Βασικό του θέμα είναι η προσφυγιά και η ιστορία κάποιων Ελλήνων κατατρεγμένων προσφύγων, με τα τρομερά προβλήματα που αντιμετώπισαν από συνέλληνες τους αλλά και Τούρκους στην προσπάθεια τους να "ριζώσουν" σε ένα γραφικό ελληνικό χωριό (ίσως και φανταστικό, δεν το γνωρίζω στα σίγουρα), την Λυκόβρυση!!!

Σημειολογικά αναφέρω ότι ο εκ των βασικών πρωταγωνιστών του σήριαλ χαρακτήρας του ντόπιου βοσκού Μανωλιού, συμβολίζει κατά τον συγγραφέα τον Χριστό, την μοναδική του (σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους ντόπιους κατοίκους) καλοσύνη και την βοήθεια που πρόσφερε στους πρόσφυγες από την αρχική τους ακόμα άφιξη στο χωριό του!!!

Το σήριαλ μάλιστα προβάλλεται σε ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ, όχι από σκηνοθετική άποψη, αλλά λόγω παλαιότητας και αποτελεί μεγάλο θησαυρό απ το ανεξάντλητο σε τέτοιους, μα δυστυχώς μηδαμινά χρησιμοποιημένο, ως τα τώρα τουλάχιστον, αρχείο της ΕΡΤ!!!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό pisakaipoupoula » Σάβ 30 Απρ 2016, 11:35

Το Walking dead είναι καταπληκτικό!
Δεν έχει το βάθος του GoT σε πλοκή και χαρακτήρες αλλά από δράση γμάει και δέρνει!
Άβαταρ μέλους
pisakaipoupoula
 
Δημοσιεύσεις: 2483
Εγγραφή: Δευτ 06 Ιαν 2014, 19:48

Re: Game Of Thrones (TV series)

Δημοσίευσηαπό nico4 » Σάβ 30 Απρ 2016, 11:40

Την δεύτερη σεζόν του true detective εγώ προσωπικά την βρήκα καλύτερη από την πρώτη.
Fist in the air, in the land of hypocrisy
Άβαταρ μέλους
nico4
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: Κυρ 22 Φεβ 2009, 19:18

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης