Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό back in black » Παρ 08 Δεκ 2017, 16:51

με blues διάθεση ...
The game is about glory
Άβαταρ μέλους
back in black
 
Δημοσιεύσεις: 2200
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 20:14

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 08 Δεκ 2017, 21:28

Παραμένω στο 1969, ξεφεύγω όμως από το rock. Η καλή μουσική εξάλλου δεν έχει ούτε θεματικά, ούτε γεωγραφικά (πολύ περισσότερο χρονικά) όρια.
Από τη Γαλλία ο αγαπημένος των Γάλλων Salvatore Adamo, Βέλγος τη καταγωγή, συνέθεσε μερικές όμορφες μελωδίες και πούλησε τρελά σε όλο τον κόσμο. Μία από αυτές είναι το Mon cinema.

Adamo - mon cinéma 1969

Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 09 Δεκ 2017, 12:25

Top Ten Guitar Solos...

Αν και με βρίσκει να διαφωνώ για την απουσία του Carlos Santana και του "Black Magic Woman"... :evil:
"The most popular songs of each year...1940-2016"...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό BlackBlockAttack » Σάβ 09 Δεκ 2017, 14:56

Κατσαρής:Αν δεν έρχονταν στον ΠΑΟΚ ο Σαββίδης τη χρονική στιγμή που ήρθε, τώρα δεν θα υπήρχε ούτε ΠΑΟΚ, ούτε ερασιτέχνης. Δεν θα υπήρχαν οι ομάδες που έχουμε. Θα διαλύαμε σιγά-σιγά τα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
BlackBlockAttack
 
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Κυρ 07 Ιουν 2015, 08:13

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Κυρ 10 Δεκ 2017, 03:52



αφιερωμένο στον Πελκίνιο :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 10 Δεκ 2017, 12:44

Ίσως απευθυνόμενο στην βαζελίνη, ως γνήσιο παράγωγο του πετρελαίου,
ακούω τoν Jim Morisson των Doors να τραγουδάει...(Come On Baby) "Light My Fire"... :opaokara:


:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό back in black » Δευτ 11 Δεκ 2017, 21:14

The game is about glory
Άβαταρ μέλους
back in black
 
Δημοσιεύσεις: 2200
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 20:14

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 11 Δεκ 2017, 21:58

Whole Lotta Love - Led Zeppelin 1969

Ένα από τα πλέον κλασσικά hard-rock τραγούδια στην ιστορία της ροκ μουσικής.

Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 12 Δεκ 2017, 15:23

@ Goran : Ωραία compilations. Για το ΤΟΠ10 των σόλο πάνω κάτω συμφωνώ. Προσωπικά θα έβαζα και Ρόρυ και Γκάρυ Μουρ, αλλά η λίστα είναι αμερικάνικη και δεν ήταν τόσο γνωστοί εκεί.
Ο Σαντάνα μάλλον δεν μπήκε γιατί το κομμάτι είναι του Peter Greene (Θα με πεις κι ο Χέντριξ με Ντύλαν μπήκε)
Αλλά τη λίστα με τα Νο.1 πολύ ενδιαφέρουσα. Κάθησα και το άκουσα όλο! Ενδιαφέρον πως κάποια από τα 70ς ούτε καν τα έχω ακούσει :shock:
3 η Mariah Carey (δικαίως), 2 η Janet, 3 η Rihanna (με το σούπερ τουέρκ στο 2016), κανένα ο Michael Jackson..

@ backinblack : Πως σου ήρθε ο Philip Glass θα ήθελ να ήξερα! 8-)

@ ΑποστόληςΑ Το riff του Whole Lotta Love συμπεριλαμβάνεται στο αντίστοιχο ΤΟΠ10 ;) . Προσωπικά αγαπημένη εκτέλεση από τα BBC Sessions που είχαν δώσει οι Led Zeppellin κάπου στα early 70s.
Και ανοίγω παρένθεση. Πριν 15 χρόνια περίπου ένα irish bar στο Μόναχο είχε κάθε Κυριακή βράδυ karaoke night και είχε πλάκα και μπούγιο. Μαζεύονταν όμως και 2-3 παίχτριες που την ειχαν δει σκηνικό fameStory και ξενερώναμε. Και ανεβαίνει μια τύπισσα μετά από μια επίδοξη Celine Dion, πιάνει το μικρόφωνο, κάνει πως θα πει το θέμα του Τιτανικού, βάζει τα γέλια και ακούγεται το riff του Whole Lotta Love. Χαμός κάτω.
Από τότε το έψαχνα και σε γυναικείες εκτελέσεις.
Το είπε η Tina Turner (έτσι κι έτσι), η Tori Amos (ακουστικά σε πιάνο), το σκότωσε η Leona Lewis μαζί με τον Paige στην τελετή έναρξης της Ολυμπιάδας του Πεκίνου, το είπε κι η Beth Hart (αλλά σα να προσπαθούσε πολύ να πείσει).

Αγαπημένα μου, η εκτέλεση της Nina Persson των Cardigans υπό την παρουσία του Paige και του Plant, που το βγάζει στο χαλαρό και σχετικά αβίαστα.


της Ουκρανής ;) youtube rock persona Daria Zaritskaya
Σημ: Το κομμάτι προς το τέλος που λέει : "waaaaaay down inside, wooooooomaaaan ..." τα σπάει η ερμηνεία 8-)


και πρόσφατα (καλοκαίρι 2017) της δικιάς μας Ειρήνης Νομικού σε μια ¨διαφορετική¨ αεράτη εκτέλεση μαζί με τη φιλαρμονική της Πράγας στο Arts Factory της Σαντορίνης



Και φυσικά μην ξεχνάμε πως η κορυφαία dance/groove/deep house διασκευή του Whole Lotta Love είναι με τη φωνή της Τζωρτζίνας Καραχάλιου από τον remixer JP (καλή δουλειά)
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6098
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 12 Δεκ 2017, 16:46

ΕΛΕΟΣ!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 12 Δεκ 2017, 17:11

Can you please elaborate on ΕΛΕΟΣ; 8-) 8-) 8-)
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6098
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 12 Δεκ 2017, 19:06

Το vα ακούω το πιάνο της συμφωνικής ορχήστρας στη θέση της φουριόζας κιθάρας του Page και την Ειρήνη Νομικού αντί τον Robert Plant
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 12 Δεκ 2017, 19:09

Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό back in black » Τρί 12 Δεκ 2017, 21:27

Tolis έχω ξαναγράψει για μια μικρή "διαστροφή" μου με τις διασκευές, είδικά αν αυτές προσεγγίζουν την αρχική εκτέλεση απο τελείως διαφορετική οπτική. Ετσι λοιπόν βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες τις εκδοχές που ανέβασες , με πιο καλή για τα ακούσματά μου αυτή της Τζωρτζίνας. Παραθέτω λοιπόν με τη σειρά μου 2 ακόμη διαφορετικές εκδοχές του Whole Lotta Love
με πνευστά

και σε remix


ΥΓ 1 Απόστολε απολογούμαι εκ των προτέρων για τη διαφαινόμενη "ιεροσυλία" που διαπράττω 8-)
ΥΓ2 Όταν είμαι ¨πιεσμένος¨ μου αρέσει να ακούω μουσική , χωρίς στίχους, σαν του P. Glass, ενίοτε συνοδεία με ένα ρούμι diplomatico
The game is about glory
Άβαταρ μέλους
back in black
 
Δημοσιεύσεις: 2200
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 20:14

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!!

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 12 Δεκ 2017, 22:44

Οι διασκευές εμένα σπάνια με αρέσουν. Μια από αυτές τις ελάχιστες διασκευές που μ' έχουν αρέσει είναι και αυτή των Ides of March, από το 1970, τη χρονιά που συμπτωματικά θα ξεκίναγα να παραθέτω τώρα.
Έχω ακούσει πολλές διασκευές του Eleanor Rigby, αυτού του αριστουργηματικού κομματιού των Beatles, αλλά καμία σαν κι αυτήν.

The Ides Of March - Symphony For Eleanor (Eleanor Rigby) 1970
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες