Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 20 Μάιος 2019, 12:25

μουσική για το απομεσήμερο

Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Δευτ 20 Μάιος 2019, 12:50

πρελούδιο στο απομεσήμερο ενός Φαύνου

tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2369
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 20 Μάιος 2019, 13:44

Ψάχνοντας στο you tube βρήκα ένα βιντεάκι με τίτλο: "Top 25 greatest songs in the world". Πολύ εντυπωσιακός τίτλος, αλλά γνωρίζω από την πείρα μου, ότι πάντοτε η λίστα με "τα καλύτερα τραγούδια" είναι υποκειμενική και εξαρτάται από αυτόν που την συντάσσει.

Στο βίντεο αυτό υπάρχουν τα τραγούδια:

Νο 25: Sunshine of your love - Cream (τραγούδι του 1967, εγκρίνεται και από μένα)
Νο 24: The Mannish boy - Muddy Waters (κλασσικό blues κομμάτι)
Νο 23: Johnny B. Goode - Chuck Berry (κλασσικό rock ' n' roll κομμάτι)
No 22: Tutti Frutti - Little Richard (κλασσικό rock ' n' roll κομμάτι)
No 21: Heart of Glass - Blondie (hit της εφηβικής εποχής μου, 1979, που με είχε αρέσει πολύ τότε, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο κλασσικό, ή τόσο σημαντικό ώστε να μπει στη λίστα, πάμε παρακάτω)

Νο 20: Like a rolling stone - Bob Dylan (1965 - από τα πλέον κλασσικά τραγούδια του μεγάλου συνθέτη και ερμηνευτή)
Νο 19: Smoke on the water - Deep Purple (από τα πλέον κλασσικά hard-rock κομμάτια στην ιστορία του rock)
No 18: Paranoid - Black Sabbath (από τα πλέον κλασσικά hard-rock κομμάτια στην ιστορία του rock)
Νο 17: Shine on you crazy diamond - Pink Floyd (1975 - το πιο αγαπητό άλμπουμ των PF στην Ελλάδα, στην δεκαετία του '70. Διαχρονική αξία)
Νο 16: Light my fire - Doors (1967 - πρώτος δίσκος του θρυλικού συγκροτήματος. Εγώ θα έβαζα άλλο τραγούδι, αλλά κι αυτό καλό είναι).

Νο 15: Hit the road Jack - Ray Charles (1961, κλασσικό soul κομμάτι)
Νο 14: Hotel California - Eagles (1976, άλλο ένα κλασικό κομμάτι, το πιο κλασσικό του συγκροτήματος. Εμένα ποτέ δεν με άρεσε ιδιαίτερα, αλλά ...)
Νο 13: The show must go on - Queen (1990, Δεν είναι για μένα το αντιπροσωπευτικότερο τραγούδι του συγκροτήματος, αλλά είναι εκείνο που ήθελε πολύ να τραγουδήσει ο ήδη ασθενής Freddie Mercury, που θα πέθαινε το 1991 και ίσως γι αυτό αποκτά μεγάλη σπουδαιότητα).
Νο 12: Sweet child o' mine - Guns 'n' roses (1987-88, η πιο μεγάλη επιτυχία του συγκροτήματος, που τους έκανε παγκόσμια γνωστούς. Εμένα δεν με αρέσουν ιδιαίτερα...)
Νο 11: Imagine - John Lennon (1971, το πρώτο τραγούδι που έβγαλε ο μέγας μετά την διάλυση των Beatles στο οποίο περιγράφει πώς θα ήθελε να είναι ο κόσμος. Μεγάλη επιτυχία και αναμφισβήτητα αντιπροσωπευτικότατο δείγμα της μετά Betales εποχής του καλλιτέχνη)

Νο 10: I feel good - James Brown (1965, η μεγαλύτερη επιτυχία του τραγουδιστή, αν και εγώ προτιμώ σαν ερμηνεία και σύνθεση το εξαιρετικό: "this is a man's world που κυκλοφόρησε το 1966)
Νο 9: Another brick in the world - Pink Floyd (1980 - η μεγαλύτερη επιτυχία του συγκροτήματος έως τότε και η αρχή του τέλους)
Νο 8: Layla - Derek and the Dominos (1970 - η μεγάλη επιτυχία του Eric Clapton)
No 7: Smeels like teen spirit - Nirvana (1991 - το αντιπροσωπευτικότερο τραγούδι των Nirvana, που γνώρισε μεγάλη επιτυχία σε όλο τον κόσμο. Εμένα ποτέ δεν υπήρξε αδυναμία μου)
Νο 6: Iron man - Black Sabbath (1971 - από τα πλέον κλασσικά hard-rock κομμάτια στην ιστορία του rock)

No 5: Satisfaction - The Rolling Stones (1965 - Είπα κι εγώ: δεν θα υπάρξει στη λίστα τραγούδι του κορυφαίου ροκ συγκροτήματος; Σωστά ξεκίνησε από την πρώτη τεράστια επιτυχία. Στην πορεία βέβαια το συγκρότημα είχε και άλλα εξ ίσου σημαντικά κομμάτια)
Νο 4: We will rock you - Queen (1977, μεγάλη εισπρακτική επιτυχία παγκοσμίως. Το τραγούδι αυτό κατατάχτηκε Νο 330 στη λίστα " Κατάλογος με τα 500 σημαντικότερα τραγούδια όλων των εποχών" από το περιοδικό Rolling Stone, ενώ και η Recording Industry Association of America, το κατέταξε στη θέση 146 ανάμεσα στα σημαντικότερα τραγούδια του 20ου αιώνα - Η άποψή μου είναι λίγο διαφορετική. Οι Queen συνέθεσαν, κατά την άποψή μου, καλύτερες συνθέσεις από τη συγκερκιμένη)
Νο 3: Push it - Carbage (1998 - για μένα ένα συμπαθητικό hit και τίποτε περισσότερο)
Νο 2: Bohemnian Rhapsody - Quenn (1975 - ένα από τα καλύτερα τραγούδια του συγκροτήματος, ίσως και το καλύτερο. Δεν ξέρω αν αξίζει να είναι σε τόσο ψηλή θέση, αλλά αν το we will rock you είναι Νο 4 (με αυτή τη λογική και μόνο), τότε η Βοημική ραψωδία σωστά βρίσκεται στο 2).
Νο 1: Stairway to heaven - Led Zeppelin (μια κορυφαία μπαλάντα για ένα από τα κορυφαία hard - rock συγκροτήματα)

Υπάρχουν πολλά τραγούδια που θεωρώ ότι θα έπρεπε να βρίσκονται στη λίστα αλλά δεν υπάρχουν (αλίμονο), γι αυτό ακριβώς τόνισα και στην αρχή ότι οι λίστες είναι ξεκάθαρα μια υποκειμενική υπόθεση.

Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89859
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Δευτ 20 Μάιος 2019, 16:37

απο τη λιστα του classic rock των 70's

tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2369
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 23 Μάιος 2019, 16:27

Αυτό το βίντεο με τα 25 καλύτερα τραγούδια όλων τω ν εποχών, μου δίνει το έναυσμα να ποστάρω κομμάτια που κατά την άποψή μου είναι πολύ σημαντικά, ή πολύ ποιοτικά με χρονολογική σειρά.
Ξεκινάω από το 1954, όταν ακόμη δεν είχε γεννηθεί το ροκ.

Johnny Guitar - Peggy Lee 1954

Μια υπέροχη μπαλάντα, που προέρχεται από την μουσική υπόκρουση της γουέστερν ταινίας που σκηνοθέτησε ο Nickolas Ray και πρωταγωνιστούσε η Joan Crawford.

Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89859
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Κυρ 26 Μάιος 2019, 21:11

ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Κυρ 26 Μάιος 2019, 21:55

αυτό το remix



σκίζει ο Αρμάνδος
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 28 Μάιος 2019, 14:10

ΠΩΠΩΠΩ τι έβαλες!!!!!
Honey bring it close to my lips, yeah
It's gotta be big, it's gotta be big
;)
Όταν ο Αρμάνδος έσκιζε!!!!!! και πως το μεταμόρφωσε παντελώς λέμε το κομμάτι!
ΥΜΝΟΣ!


κι η αφεντιά μου ήθελε να ποστάρει ένα άκρως καλοκαιρινό σε πιο deep house αποχρώσεις

Chaim ft. Meital De Razon - Love Rehab

Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6098
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Πέμ 30 Μάιος 2019, 17:17

tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2369
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό laska4 » Πέμ 30 Μάιος 2019, 23:03

ακουγα τον παγκοσμιως γνωστο gus g στη συνεντευξη στον αρναουτογλου και λεει οτι ειναι ΠΑΟΚ (και καλαμαρια )
:o :o :o :o
laska4
 
Δημοσιεύσεις: 3857
Εγγραφή: Τετ 30 Αύγ 2017, 16:55

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Παρ 31 Μάιος 2019, 05:04

ΑποστόληςΑ έγραψε:Ξεκινάω από το 1954, όταν ακόμη δεν είχε γεννηθεί το ροκ.

Θα περιμενα να ξεκινησεις με κατι της εποχης σου

Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11427
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 31 Μάιος 2019, 08:28

Πολύ ωραίος ο Πέδρο!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89859
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 31 Μάιος 2019, 09:17

tasso85 έγραψε:


Respect! Που τους θυμήθηκες; Από την ΑΝΟΚΑΤΟ όταν είχε μεταξύ άλλων Ξύλινα Σπαθιά, Μωρά στη Φωτιά και φυσικά τους Blues Wire.

Σε live από το θρυλικό Παραρλάμα στη Βελισσαρίου, σε σπάνιο ζωντανό μαζί την Katie Webster

Blues Wire & Katie Webster - came home this morning

Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6098
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Παρ 31 Μάιος 2019, 21:55

ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Τι ακούτε τώρα?? Και όταν λέω τώρα εννοώ τώρα!! II

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 01 Ιουν 2019, 11:55

Bill Haley & His Comets - Rock Around The Clock (1955)

To 1955 ηταν χρονιά - σταθμός για την Αμερικανική και κατ' επέκταση για την παγκόσμια σκηνή!
Εμφανίστηκε το rock 'n' roll!
Και μάλιστα όχι από κάποια νεανική μπάντα με εξεζητημένο ντύσιμο (τέτοιου είδους μπάντες εμφανίστηκαν αργότερα), αλλά από μια συντηρητική μπάντα μεσήλικων.
Η φωτιά όμως που έριξαν ήταν αρκετή για να την αρπάξουν στη συνέχεια οι πιο θερμόαιμοι νέοι.

Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89859
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες