Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Παρ 28 Οκτ 2016, 16:10

Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 28 Οκτ 2016, 16:29

Μας "κατέστρεψες" Σπυράκο...Το έχω σε DVD, το έχω δει πάνω από 50 φορές, αλλά όποτε ακούω την μουσική του τα δάκρυα τρέχουν ποτάμι στην μνήμη των παππούδων μου!!!! Σ ευχαριστώ πολύ όμως...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Παρ 28 Οκτ 2016, 16:48

Υπέροχη ταινία και φοβερή μουσική. Το να μην συγκινηθεί κάποιος με αυτή τη μουσική είναι πολύ δύσκολο. Αν είσαι και Έλληνας, ακόμα περισσότερο. Αν έχεις και ρίζες ανάλογες........
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 28 Οκτ 2016, 17:05

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό BlackBlockAttack » Παρ 28 Οκτ 2016, 17:37

Ω αδελφέ, πού είσαι;
Ο George Clooney εκανε πολλες προβες αλλα τελικα δε μπορεσε...η φωνη ειναι του Dan Tyminski....John Turturro ολα τα λεφτα!



Down By Law
Jim Jarmusch-Tom waits........

Κατσαρής:Αν δεν έρχονταν στον ΠΑΟΚ ο Σαββίδης τη χρονική στιγμή που ήρθε, τώρα δεν θα υπήρχε ούτε ΠΑΟΚ, ούτε ερασιτέχνης. Δεν θα υπήρχαν οι ομάδες που έχουμε. Θα διαλύαμε σιγά-σιγά τα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
BlackBlockAttack
 
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Κυρ 07 Ιουν 2015, 08:13

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό PAOKhead » Παρ 28 Οκτ 2016, 17:53

Η πρώτη φορά που συνειδητοποίησα ποσο σημαντική ειναι η μουσική σε μια ταινία ειναι όταν είδα το Dead Man του Jim Jarmusch με τον J. Depp πρωταγωνιστη. Η μουσική που έγραψε ο Neil Young απογειώνει πραγματικά την ταινία. Χωρις αυτην θα ηταν κατι αλλο.

Εδω ενα κλιπ με αποσπασματα απο την ταινια, το κεντρικο μουσικο θεμα, συν απαγγελια στιχων του William Blake απο τον J. Depp.



Κι εδω μια πολυ ωραια σκηνη οπου ο Ινδιανος λεει την ιστορια της ζωης του στον λευκο κι απο πισω ακουγεται ο ηχος της κιθαρας του Neil Young

PAOKhead
 
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 20:26
Τοποθεσία: Τούμπα, Ιράν, Καμπότζη, Βιετνάμ

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 28 Οκτ 2016, 23:57

Μεγάλα posts από BlackBlockAttack & PAOKhead.
Και παίρνω την πάσα από PAOKhead και συνεχίζω με Jarmusch, κορυφαίο Forrest Whitaker και υπόκρουση RZA των Wu-Tang Clan.
Τελευταία επεξεργασία από tolis01 και Σάβ 29 Οκτ 2016, 22:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό PAOKhead » Σάβ 29 Οκτ 2016, 00:47

Απίστευτο soundtrack και στο ghost dog! Εγώ που δεν έχω και πολλή σχέση με αυτό το είδος μουσικής έπαθα πλάκα όταν είδα την ταινια.

Γενικά τα κομμάτια με τα οποία ντύνει τις ταινιες του ο Jarmusch είναι ένα κι ένα

PAOKhead
 
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 20:26
Τοποθεσία: Τούμπα, Ιράν, Καμπότζη, Βιετνάμ

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Ale » Σάβ 29 Οκτ 2016, 03:37

DC έγραψε:



Μπορείτε να κλείσετε το τόπικ τώρα.
:ugeek:
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Σάβ 29 Οκτ 2016, 07:51

Καλημερα
Old school classic...
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Σάβ 29 Οκτ 2016, 07:53

Ηλια ριχτοοοοο :opaokara:
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Σάβ 29 Οκτ 2016, 07:58

Αριστη ιδεα να ανοιξει αυτο το τοπικ.Βλεπουμε (και θα δουμε πολλα ακομα πιστευω) τρομερα πραγματα εδω μεσα.Μπραβο ρε παιδια.Μου φτιαξατε τη μερα :D
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 29 Οκτ 2016, 11:22

PAOKhead έγραψε:Η πρώτη φορά που συνειδητοποίησα ποσο σημαντική ειναι η μουσική σε μια ταινία ειναι όταν είδα το Dead Man του Jim Jarmusch με τον J. Depp πρωταγωνιστη. Η μουσική που έγραψε ο Neil Young απογειώνει πραγματικά την ταινία. Χωρις αυτην θα ηταν κατι αλλο.

Εδω ενα κλιπ με αποσπασματα απο την ταινια, το κεντρικο μουσικο θεμα, συν απαγγελια στιχων του William Blake απο τον J. Depp.



Edit @Goran: Πραγματικά η μουσική "επένδυση" της παίζει τεράστιο ρόλο στην απόδοση συναισθημάτων της κάθε ταινίας προς τον θεατή...Μπορεί να την απογειώσει ή και να την θάψει στην κυριολεξία...

Lacedaemonian έγραψε:Αριστη ιδεα να ανοιξει αυτο το τοπικ.Βλεπουμε (και θα δουμε πολλα ακομα πιστευω) τρομερα πραγματα εδω μεσα.Μπραβο ρε παιδια.Μου φτιαξατε τη μερα :D


Πραγματικά άριστη ιδέα Σπαρτιάτη, συμφωνώ απόλυτα... :nairepaok:

Πολλά συγχαρητήρια ρε Τόλη για την ιδέα αλλά και ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και σε σένα και σε όλα τα παιδιά του forum που συνεισφέρουν μέχρι τώρα σ αυτήν την οπτικοακουστική πανδαισία αυτού του topic... :pano:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό agios » Σάβ 29 Οκτ 2016, 12:35

Al Pacino....χωρίς σχόλια...
Άβαταρ μέλους
agios
 
Δημοσιεύσεις: 1489
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 21:13

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό DC » Σάβ 29 Οκτ 2016, 18:47

Το ίδιο ταγκό, δύο χρόνια αργότερα από τον Κάμερον στο True Lies.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες