Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική των αγώνων και τα νέα του Ευρωπαϊκού ΠΑΟΚ αλλά και γενική συζήτηση περί της Ευρωπαϊκής πορείας του ΠΑΟΚ στο παρελθόν.

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό bourbis » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:12

Πιστεύω ότι χθές η 4 είχε 10000 κόσμο καί λέτε με τρελλό! Δέν με πειράζει! Απλά πιστεύω ότι η ΠΑΕ μπορεί να δίνει κάποια διαθέσιμα εισητήρια δωρεάν (κυρίως στην 7 κ 8 ) όταν δεν υπάρχουν φιλοξενούμενοι στους συνδέσμους και εκείνοι με την σειρά τους στα αδέρφια που δεν είναι οικονομικά και στα καλύτερα τους και δεν θα χρειάζεται να σκαρφαλώνουν για να μπούν. Προσωπικά ήμουν στα σύνορα 4 / 4Α και να σας πώ την αλήθεια ούτε για νερό δεν πήγα στο ημίχρονο γιατί θα έχανα το σκαλοπάτι....
bourbis
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 01 Ιουν 2010, 22:51
Τοποθεσία: multiround

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό moican4 » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:15

guardian4 έγραψε:Ρε παιδια να ρωτησω κατι που δεν καταλαμβαινω?
Αν και εγω μπαινω παντα με εισητηριο, αν εχει γινει σολντ αουτ, γιατι εκνεριζεστε αν μπουν περισσοτεροι μεσα?
Εγω χαιρομαι που θα ειμαστε περισσοτεροι να στηριξουμε την ΠΑΟΚΑΡΑ καλυτερα.

Και στο κατω κατω ειναι μικρο το γηπεδο.
Πολλοι θα ηθελαν να παρουν εισητηριο , αλλα εξαντλουνται.

Αν παλι δεν εχει γινει σολντ αουτ, ειμαι καθετος στο να μπαινουν καποιοι τσαμπα.
Εκτος αν εχει αδερφια που ειναι πραγματικα φτωχα , και πραγματικα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να δουν ενα αγωνα οποτε παω πασο.

Δεν ξερω αν το βλεπω ρομαντικα το θεμα, αλλα πιστευω αδερφια πρεπει να δειχνουμε κατανοηση μερικες φορες.


Σε αυτο το θεμα δεν δειχνω καμια επιεικια ,καμια κατανοηση..
Ας επαιρναν διαρκειας ,ας πηγαιναν νωρις για εισιτηριο ...Δεν με ενδιαφερει
δηλ εμεις δεν κανουμε το σκατο μας παξιμαδι για τον Π.Α.Ο.Κ ,απο τον ουρανο πεφτουν και τα βρισκουμε τα χρηματα..?
Η νοοτροπια μας φταιει που σωνει και καλα παντα θελουμε να το παιζουμε εξυπνοι και πονηροι..
Αν μπαγλαρωσουθν ομως κανενα 2 -3 μετα θα φωναζουν οι αλητες που επιασαν τους τζαμπατζηδες...
Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες....!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican4
 
Δημοσιεύσεις: 8340
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 05:46

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:20

bourbis έγραψε:Πιστεύω ότι χθές η 4 είχε 10000 κόσμο καί λέτε με τρελλό! Δέν με πειράζει! Απλά πιστεύω ότι η ΠΑΕ μπορεί να δίνει κάποια διαθέσιμα εισητήρια δωρεάν (κυρίως στην 7 κ 8 ) όταν δεν υπάρχουν φιλοξενούμενοι στους συνδέσμους και εκείνοι με την σειρά τους στα αδέρφια που δεν είναι οικονομικά και στα καλύτερα τους και δεν θα χρειάζεται να σκαρφαλώνουν για να μπούν. Προσωπικά ήμουν στα σύνορα 4 / 4Α και να σας πώ την αλήθεια ούτε για νερό δεν πήγα στο ημίχρονο γιατί θα έχανα το σκαλοπάτι....


αδερφε δεν εχει τζαμπα ο ΠΑΟΚ συντηρειται με αυτα τα λεφτα...ειναι κριμα αλλα οποιος δε μπορει απλα δεν παει...ξερεις ποσοι κανουμε το σκατο μας παξιμαδι για ενα εισητηριο ή ενα διαρκειας??
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13638
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:29

Δηλαδή αυτοί που μπαίνουν τζάμπα, ή τους περνάει το φιλλλαράκι στα τουρνικέ που κόβει τα εισιτήρια, περνιούνται για εξυπνότεροι από εμάς? Είναι σαν να μας λένε "Εσύ φτωχέ μαλάκα κάτσε να το δεις με 3 ευρώ στην καφετέρια της γειτονιάς σου!"

Και μετά μπαίνουν στα εκάστοτε ΠΑΟΚτσήδικα forum και μιλάνε για ΠΑΟΚόμετρα, ότι εμείς που δεν πατάμε γήπεδο (ή πάμε σε 2 ματς τη χρονιά) δεν αγαπάμε τον Π.Α.Ο.Κ.! :redcard: :redcard:

Άι στα διάλα πια, πάλι νευρίασα.... :evil:


(Σόρρυ αν είμαι off-topic, αλλά βλέπω ότι ψιλοθίχτηκε το θέμα και είπα να μοιραστώ την σκέψη μου...)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47100
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό bourbis » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:38

Sera4 έγραψε:
bourbis έγραψε:Πιστεύω ότι χθές η 4 είχε 10000 κόσμο καί λέτε με τρελλό! Δέν με πειράζει! Απλά πιστεύω ότι η ΠΑΕ μπορεί να δίνει κάποια διαθέσιμα εισητήρια δωρεάν (κυρίως στην 7 κ 8 ) όταν δεν υπάρχουν φιλοξενούμενοι στους συνδέσμους και εκείνοι με την σειρά τους στα αδέρφια που δεν είναι οικονομικά και στα καλύτερα τους και δεν θα χρειάζεται να σκαρφαλώνουν για να μπούν. Προσωπικά ήμουν στα σύνορα 4 / 4Α και να σας πώ την αλήθεια ούτε για νερό δεν πήγα στο ημίχρονο γιατί θα έχανα το σκαλοπάτι....


αδερφε δεν εχει τζαμπα ο ΠΑΟΚ συντηρειται με αυτα τα λεφτα...ειναι κριμα αλλα οποιος δε μπορει απλα δεν παει...ξερεις ποσοι κανουμε το σκατο μας παξιμαδι για ενα εισητηριο ή ενα διαρκειας??


Sera4 το μοναδικό τότε που μπορεί να γίνει είναι η κάθε είσοδος αλλά και τα τουρνικέ να διαμορφωθύν κατάλληλα έτσι ώστε να υπάρχει ουρά ενός ανθρώπου 5 - 10 μέτρα πρίν την είσοδο όπου θα γίνεται ο προέλεγχος εισητηρίων. Οι έχοντες θα περνάνε οι μή έχοντες όχι...
bourbis
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 01 Ιουν 2010, 22:51
Τοποθεσία: multiround

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:44

αυτο εχω γραψει και εγω....κανεις μια σειρα με καγκελα κεκλειδωματα πως στο διαολο τα λενε μεχρι την εισοδο των τουρνικε και βαζεις σεκιουριτι που δεν τα ξυνουν αλλα αμα χρειαστει δινουν και καμια καλη για να καταλαβεις οτι ''δεν εισαι ΠΑΟΚ'' ετσι...αποκτουμε και εμεις νοοτροπια οτι δε παω εγω με εισητηριο και παιρνω και 3 φιλαρακια μου μαζι χωρις και ολα θα στρωσουν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13638
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:57

Για ποια σεκίουριτι λέτε αυτή που φάγανε παραμύθα για ψωμιά και ραμαζάνια?

Δηλαδή αν είχαν πιστόλια να πυροβολούν στην κερκίδα ή άλλα όπλα μετά τι θα λέγαμε?

Δεν ξέρω αλλά έτσι δεν πάει σωστά το πράμα.

Ούτε τους μπάτσους θέλουμε ούτε φυσικά τις κάμερες ούτε να απολυθεί κανάς μεροκαματιάρης σεκιουριτάς.

Αλλά ούτε και να μπαίνουν τζάμπα στο γήπεδο άτομα θέλουμε.

Αυτά δεν γίνονται αν ΕΜΕΙΣ οι οπαδοί δεν τους αποτρέψουμε κάπως.

Και φυσικά οι σύνδεσμοι που μιλάνε για προστασία του γηπέδου απο τέτοια φαινόμενα δείχνουν να αποτυγχάνουν σε αυτόν τον τομέα.

Το βασικότερο δεν είναι ένα παιδάκι να μην μπει να δει τον αγώνα.
Όλοι μας πιτσιρικάδες λίγο πολύ περιμέναμε και το Β να ξεκινήσει το ημίχρονο που άνοιγαν οι θύρες για να δούμε τον αγώνα.

Αλλά χάνονται έσοδα για την ομάδα που είναι σημαντικά.
Χώρια του ότι όσοι παίρνουν διαρκείας μπορεί άνετα να χαρακτηριστούν μ@λ@κες στην τελική. ;)
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό guardian4 » Παρ 20 Αύγ 2010, 18:58

Τι να πω ρε αδερφια.
Εχετε δικαιο ως προς το κοροιδο,και εγω το νοιωθω καποτε οταν βλεπω καποιους να μπαινουν τσαμπα, αλλα απ την αλλη λεω, εγω βοηθω ομως τον ΠΑΟΚ με το λεφτα μου εκτος απ την φωνη μου. Και οταν το σκεφτομαι ετσι δε με νοιαζει. Ας μπουν.
Αν ειναι να αφησουν τα λαρυγγια τους στη τουμπα.
Ας μπουν αμα ειναι φτωχοι και δε μπορουν να παρουν, ή εχουν εξαντληθει τα εισητηρια.
Οσο για το ποδοπατητο, εχεις και σα αυτο δικαιο, αν και νομιζω πως ειμαστε συνειδητοποιημενοι και φιλοτιμοι ανθρωποι σε σχεση με αλλους οπαδους και θα αποτρεψουμε τετοιο σκηνικο. Ειμαστε πιο δεμενοι σαν οπαδοι.

Τελοσπαντων , βγηκαμε και οφ τοπικ. Ελπιζω να κανουμε συντομα μεγαλυτερο γηπεδο να μας χωραει ολους κανονικα και με το νομο.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ

-------------------------
ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΓΚΑΣ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ, ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΤΟΥ.
Άβαταρ μέλους
guardian4
 
Δημοσιεύσεις: 4141
Εγγραφή: Δευτ 11 Ιαν 2010, 20:23

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Steenage » Παρ 20 Αύγ 2010, 20:13

Το ματς ηταν για 3-0 ημιχρονο ...Παλι ατυχια οπως με αγιαξ ...

τρελο ρισπεχτ στον Δερμι που κατεβασε ομαδα Full επιθεση - με 2 επιθετικογενη ακραια μπακ και 4 επιθετικους παιχται και αλλαγες εβαλε επιθετικους οταν και ειμασταν με 10 και οχι αμυντικους παιχτες για να κρατησει το 1-0 - και η ομαδα καραπιεσε κ εκανε κατσε καλα πρωτο ημιχρονο ... και δευτερο αμυντικα μιας κ μειναμε με 10 ... δειχνει μαλιστα οτι εχει ανεβαζει την ομαδα ψυχολογικα μιας και τα δινουν ολα ...
αυτος ειναι προπονητης για ΠΑΟΚ ,που πρεπει να παιζει επιθετικα στην Τουμπα

βιερι παιχταρας τι να λεμε
κρεσιτς φοβερος με καλες αποκρουσεις
μπους παιχταρας και λινο τρελα full back και αμυντικα πολυ καλοι
κοντρερας ΑΡΧΟΝΤΑΣ και φοβερο ματς ( με μαλεζα δενουν πιο πολυ )
γκαρσια και βιτολο πολλοι καλοι

Η ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΔΕΡΜΙ ΦΕΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ...
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Σάβ 21 Αύγ 2010, 02:29

guardian4 έγραψε:Τι να πω ρε αδερφια.
Εχετε δικαιο ως προς το κοροιδο,και εγω το νοιωθω καποτε οταν βλεπω καποιους να μπαινουν τσαμπα, αλλα απ την αλλη λεω, εγω βοηθω ομως τον ΠΑΟΚ με το λεφτα μου εκτος απ την φωνη μου. Και οταν το σκεφτομαι ετσι δε με νοιαζει. Ας μπουν.
Αν ειναι να αφησουν τα λαρυγγια τους στη τουμπα.
Ας μπουν αμα ειναι φτωχοι και δε μπορουν να παρουν, ή εχουν εξαντληθει τα εισητηρια.
Οσο για το ποδοπατητο, εχεις και σα αυτο δικαιο, αν και νομιζω πως ειμαστε συνειδητοποιημενοι και φιλοτιμοι ανθρωποι σε σχεση με αλλους οπαδους και θα αποτρεψουμε τετοιο σκηνικο. Ειμαστε πιο δεμενοι σαν οπαδοι.


+ ...

Στο ματς με τον Ajax, το γήπεδο είχε 24.109.

Χτες είχε 23.353.

Άρα, εισιτήρια υπήρχαν διαθέσιμα, έστω και λίγα.


Πάντως, κι εγώ το βλέπω ολίγον τί ρομαντικά. Πόσοι να είναι οι τζαμπατζήδες? 500? 600? 1000?

Ναι, ΟΚ, συμφωνώ με τα παραπάνω περί κορόιδου ή μη. Αλλά πας εκδρομή και μέσα στο πουλμαν το δικό μου είναι δικό σου και το δικό σου δικό μου, είτε πρόκειται για ένα σαντουιτς, για μια μπύρα, για ένα τσιγάρο. Άλλος δεν έχει φράγκα να πληρώσει εισιτήριο και μέχρι να φτάσεις μάλγαρα έχουν μαζέψει οι άλλοι λεφτά όχι για εισιτήριο αλλά για διαρκείας. Νταξ, υπερβάλλω λίγο, αλλά ΠΑΟΚ είσαι, δύσκολοι είναι οι καιροί, και όπως και να το κάνουμε, κάποια πράγματα δεν αλλάζουν..

Δώστε τόπο στην οργή. Και για να γίνω λίγο κακός, στο καρεκλάκι σας κάθονται? Αφού μόνο στην 4 γίνεται η φάση που κανένας δεν κάθεται παρά μόνο στο ημίχρονο..

Η μόνη ένσταση που δέχομαι είναι το θέμα ασφάλεια, αλλά όπως λέει και ο guardian υπάρχει μια στοιχειώδης λογική, δεν είμαστε τόσο ζώα να πατηθούμε μεταξύ μας.

Αυτά για τα εισιτήρια, και για να κλείσει η off-topic συζήτηση.
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Σάβ 21 Αύγ 2010, 17:01

Το βραδάκι κλείνουμε, έχετε λίγες ώρες να προσθέσετε κάτι τελευταίο αν θέλετε..
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό DimisK » Σάβ 21 Αύγ 2010, 17:24

Steenage έγραψε:Το ματς ηταν για 3-0 ημιχρονο ...Παλι ατυχια οπως με αγιαξ ...

τρελο ρισπεχτ στον Δερμι που κατεβασε ομαδα Full επιθεση - με 2 επιθετικογενη ακραια μπακ και 4 επιθετικους παιχται και αλλαγες εβαλε επιθετικους οταν και ειμασταν με 10 και οχι αμυντικους παιχτες για να κρατησει το 1-0 - και η ομαδα καραπιεσε κ εκανε κατσε καλα πρωτο ημιχρονο ... και δευτερο αμυντικα μιας κ μειναμε με 10 ... δειχνει μαλιστα οτι εχει ανεβαζει την ομαδα ψυχολογικα μιας και τα δινουν ολα ...
αυτος ειναι προπονητης για ΠΑΟΚ ,που πρεπει να παιζει επιθετικα στην Τουμπα

βιερι παιχταρας τι να λεμε
κρεσιτς φοβερος με καλες αποκρουσεις
μπους παιχταρας και λινο τρελα full back και αμυντικα πολυ καλοι
κοντρερας ΑΡΧΟΝΤΑΣ και φοβερο ματς ( με μαλεζα δενουν πιο πολυ )
γκαρσια και βιτολο πολλοι καλοι

Η ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΔΕΡΜΙ ΦΕΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ...


Έτσι. Η ομάδα δείχνει σταθερότητα στην απόδοσή της κι αυτό είναι πολύ θετικό. Πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Η ρεβάνς βέβαια θα είναι πολύ δύσκολη, αλλά ειλικρινά, δεν φοβάμαι την ομάδα....

Μπράβο σε όλους, μπράβο και στον Δέρμι που...μαμάει και..Δέρνει! ;)
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Pegasus » Σάβ 21 Αύγ 2010, 22:03

Τα ψωμιά καλά έκαναν και δεν τα πείραξαν. Ώρες ήταν να ανοίξουμε παρτίδες και με το... Ισλάμ. Κακό στην ομάδα τους έκαναν οι Τούρκοι, όχι σε μας. Αφήστε που έδειξαν με τρανταχτό τρόπο ότι το ράσο δεν κάνει τον παπά, ο πυρσός δεν κάνει τον οπαδό...

Στο γκολ νόμιζα ότι ο Βιερίνια θα ερχόταν στα κάγκελα της 7 αλλά άλλαξε δρόμο ο κιαρατάς :lol:

Άντε και με το καλό το επόμενο ευρωπαϊκό εντός να είναι σε ένα μήνα :nairepaok:
Κλειστόν
Άβαταρ μέλους
Pegasus
 
Δημοσιεύσεις: 3187
Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 20:24

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Fenerbahçe 1-0 Σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Κυρ 22 Αύγ 2010, 01:00

Εικόνα

Συνέχεια στο: "Fenerbahçe - Π.Α.Ο.Κ. 26/8 21.45 connX-TV".

Κλείσαμε! :nairepaok:
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ευρώπη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες