Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις ποδοσφαιριστων στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Κυρ 11 Αύγ 2019, 17:57

8αρι εννοει "επιθ.μεσο".

Εσυ στο συστημα του Φερειρα ποια εννοεις, δεν καταλαβα...; Τη θεση που επαιξε δηλ αριστερο χαφ/εξτρεμ ή στη θεση Πελκα δηλ δευτερο φορ;;
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό CCCP » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:01

Κατι που σκεφτόμουνα κι εγω τις τελευταιες μερες και ηθελα να προσθεσω στη συζητηση. Υπαρχει πραγματικα ελληψη μεσοεπιθετικων. Αυτο ειναι προβλημα γιατι ασχετα του formation που παιζεις χρειαζωνται παντα "δημιουργικοι" επιθετικοι παικτες i.e. μεσοεπιθετικοι.

Ο Μπισεσβαρ ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ "μεσοεπιθετικος" στο ροστερ. τα σεντερ φορ και τα εξτρεμ μας ειναι κεντρικοι και ακραιοι επιθετικοι. Ο Πελκας ειναι περιφεριακος επιθετικος. Ο Ελ Καντουρι ειναι ενας αρκετα επιθετικογενης, και ο πιο επιθετικογενης μας, μεσος.

Γιαυτο εγω επιμενω οτι αν ειναι να ερθει ενας παικταρας θελω να ειναι τουλαχιστον δεκαροεπιθετικος αν οχι δεκαρι.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6161
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:08

Και ξαναρωταω, γιατι δεν καταπαβαινω...στο συστημα που θα παιζουμε και οχι "ασχετως συστηματος" σε ποια θρση φανταζεστε οτι θα παιζει ο παιχτης που εννοειτε;
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό joshua » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:10

Η ομαδα δεν παιζει με επιτελικο μεσο σε κλασσικο σχηματισμο.Ο πιο κοντινος σε αυτο τον ρολο ειναι ο Μπισεσβαρ και αντικαταστατης του δεν υπαρχει.Κανει μπαμ στο παιχνιδι μας οτι οι 2 ισως πιο σημαντικοι παικτες αυτη τη στιγμη ειναι οι Μπισεσβαρ,Ελ Καντουρι.Εγω μπορει ιεραρχικα να εβαζα αυτη την αναγκη πιο ψηλα και απο τις αλλες 2.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24071
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό CCCP » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:11

Οσο αφορα το αριστερο μπακ, δε βλεπω το νοημα να ερθει παικτης. Για μενα ολη η υποθεση ηταν για τα προκριματικα του ΤΣ.Λ. θεωρωντας οτι ειναι τεραστιο ρισκο να πας με Γιαννουλη. Απο τη στιγμη που δεν ηρθε παικτης και τελειωνεις με ΑΓΙΑΞ και αποφασισες να συνεχίσεις με ΓΙαννουλη τι να το κανω το αριστερο μπακ οταν θα επιστρεψει ο Βιειρινια? Ο Γιαννουλης το παιδι παταει καλα και οποιες αμυντικες αδυναμιες σιγα τωρα μην ανυσηχησω οτι θα εχω προβλημα με το καθε Χ λιμο στην σουπερλιγδα. Μια χαρα ειμαι μεχρι να γυρισει Βιειρινια.

Για μενα τελειωσε η υποθεση αριστερο μπακ ΕΙΔΙΚΑ για παικτη τυπου Κοεντραο.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6161
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό CCCP » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:14

Εγω οπως ειπα δεν παιζει καν σχεση το σχημα. Οταν παιζεις πχ με λιμο στη Τουμπα που εχει στησει λεοφωριο και εχεις κανει καμπιγκ εξω απο την περιοχη τους, τα σχηματα χανουν το νοημα ετσι κι αλλιως. Οι παικτες που εχεις μεσα μετρανε. Δε μπορει να εχεις μονο ενα παοκτη τυπου Μπισεσβαρ.

Το κενο για μενα ειναι στη θεση του Πελκα. Ο Μπισε δεν ειναι για εκει και φενεται και απο το οτι δεν τον βαζει εκει. Οπως δεν ειναι φυσικα και εξτρεμ. Φυσικα στη διαρκεια του ματς περναει απο παντου ο Μπισε, ειναι στην ουσια παικτης πασπαρτου.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6161
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Maximus » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:17

wickerman έγραψε:Αναβάθμιση της ποιότητας της ομάδας, εκτός από καινούριες μεταγραφές, μπορεί να έρθει τόσο μέσω βελτίωσης παιχτών της(π.χ. εμένα ο Άκπομ φέτος μου φαίνεται ήδη καλύτερος από πέρσι), όσο και μέσω προσαρμοστικότητας της ομάδας στον αντίπαλο(σε αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κι ο προπονητής). Εγώ διαφωνώ ως προς την χειρότερη από πέρσι ποιότητα της ομάδας. Το κυριότερο πρόβλημα της ομάδας πέρσι ήταν το σχεδόν μηδενικό rotation το οποίο μοιραία οδήγησε στην περιθωριοποίηση της Ευρώπης κάτι το οποίο στοιχίζει μακροπρόθεσμα με δύσκολες κληρώσεις όπως έγινε φέτος με τον Άγιαξ. Αυτό προσπάθησαν να βελτιώσουν φέτος δίνοντας καλύτερες επιλογές για rotation στον καινούριο προπονητή, ενώ οι 2 πιο ακριβές αγορές έγιναν στα χαφ που είχαμε όντως μεγάλο πρόβλημα.

Εγώ όταν η ομάδα αγοράζει παίχτη με 3 εκατομμύρια αγορά περιμένω την πρώτη του χρονιά να πάρει 2000 λεπτά συμμετοχής, αλλιώς η αγορά ήταν εξ ορισμού αποτυχημένη. Κανένας παίχτης δεν εξελίσσεται και βελτιώνεται με το να κάθεται να σκουπίζει τον πάγκο. Δεν είμαστε ακόμη, αν φτάσουμε ποτέ, στο επίπεδο να αγοράζουμε ταλέντα με 3 εκατομμύρια κόστος και να τα έχουμε να κάθονται στον πάγκο ή να τα δανείζουμε δεξιά αριστερά μήπως και βελτιωθούν. Θα τους ρίξεις με τη μία στα βαθιά και θα είσαι προετοιμασμένος να δεχθείς και τα λάθη τους. Προφανώς όταν λέω στα βαθιά δεν εννοώ το ματς με τον Άγιαξ(εφόσον δεν υπάρξουν ξαφνικοί τραυματισμοί), αλλά όλα τα υπόλοιπα ματς. Επίσης περιμένω να γίνει επαρκές rotation στη θέση του κεντρικού αμυντικού. Θεωρώ αδιανόητο να περιθωριοποιηθεί πλήρως η πιο ακριβή αγορά στην ιστορία της ομάδας(Ίνγκασον) και να παίζουν συνεχώς βασικοί οι Crespo, Varela μέχρι κάποιος από τους 2 να τραυματιστεί ή να καεί(έχουν πλέον και μία άλφα ηλικία τα παιδιά).

Γενικότερα μη βιάζεστε να βγάλετε ολοκληρωμένα συμπεράσματα καθώς η ομάδα έχει παίξει 1 επίσημο παιχνίδι, άρα κανένα συμπέρασμα δεν μπορεί να βγει για την ποιότητα της ομάδας τόσο πρόωρα. Επίσης ο προπονητής δεν έχει ούτε δίμηνο που ήρθε ενώ στα περσινά προκριματικά ο Λουτσέσκου είχε ήδη αρκετό καιρό που προσπαθούσε να περάσει τα θέλω του στην ομάδα(ας μη ξεχνάμε τους πρώτους 2-3 μήνες του Λουτσέσκου στην ομάδα όταν δεν μπορούσε να κάνει διπλό), μετρούσε κι έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό, δίχως βέβαια να καταλογίζω ευθύνη στον Λουτσέσκου γι' αυτόν. Και τέλος, ακόμη, πλην Αγγλίας, δεν τελείωσε η μεταγραφική περίοδος.


Συμφωνώ απόλυτα με το ποστ σου και πόσο μάλλον με το μαυρισμένο κομμάτι.

Δεν υπάρχει πληρεστερη ομάδα στην Ελλάδα αυτη την στιγμή. Και πριν καποιος κράξει, να πω ότι καλώς ή κακώς ο γαυρος, η κούλα και ο αλαφουζορούλης είναι ο άμεσος ανταγωνιστης σου και όχι ο Αγιαξ. Καμία ομάδα δεν κάνει μεταγραφικό σχεδιασμό με βάση τους διασυλλογικούς ευρωπαικούς ανταγωνιστές.

Και οι μεταγραφες δεν έχουν τελειωσει ακόμα...
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό seaman » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:34

Πολλά ελληνικά μέσα αναδημοσιεύουν ιταλικό δημοσίευμα για νέες συζητήσεις με την Κάλιαρι για Μπράνταριτς
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό CCCP » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:36

Κι εγω πιστευω οτι θα δουμε κανονικο ροτεισον φετος.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6161
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:43

seaman έγραψε:Πολλά ελληνικά μέσα αναδημοσιεύουν ιταλικό δημοσίευμα για νέες συζητήσεις με την Κάλιαρι για Μπράνταριτς


Μη φάνε τώρα οι Ιταλοί ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Διάβασα το δημοσίευμα. Ψιλοζέχνει ... Πετρωτίλα ή ιδέα μου;; :lol:
Τελευταία επεξεργασία από navigator11 και Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17973
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό joshua » Κυρ 11 Αύγ 2019, 18:45

Αργησαν,τα γραψαμε το πρωι...
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24071
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Κυρ 11 Αύγ 2019, 19:12

sourmenetes έγραψε:
pgetsos έγραψε:
sourmenetes έγραψε:[quote="renegade"]Το παλτό ο Κουλούρης βλέπω ότι ξεκίνησε με γκολ στο Σαμπιονά.
Και μεις τώρα ψάχνουμε για επιθετικό

Αν ειναι δυνατον για καθε γκολ να κλαιμε...

Τελειωνουν οι επιθετικοι στον Κουλουρη δηλαδη;;;

Δεν κλαιμε για καθε γκολ. Αλλα εγω προσωπικα αναρωτιεμαι μετα απο ποσα γκολ στο Σαμπιονα θα πουμε πως ισως και να εκανε για τον ΠΑΟΚ τελικα. Γιατι εχει βγαλει πολλους πρωτους σκορερς ο Ατρομητος παραδοσιακα στο Ελληνικο πρωταθλημα και λεγαμε περσι πως δε λενε κατι εκεινα τα γκολ :mrgreen:


Οκ.

Χασαμε τον Νο1 σκορερ που ειχε 2 γκολ το 1 με πεναλτυ.δεν το εχω κανει ποτε να κακολογησω παικτη της ομαδας αλλα που θα επαιζε ο κουλουρης με 3 αδα ακπομ-σφυντερσκυ-κουλουρη;;


Και ο ουαρντα βγηκε MVP στον ατρομητο.και;;;;;

Καμια πιεση,καμια ευθυνη για στοχους κανενας λαος να σε πιεζει.μπορει να εκανε και στον ΠΑΟΚ αλλα το βλεπω λιγο δυσκολο.

Κανεις δεν ξερει.αξιζε να παρει ευκαιρια αλλα μαλλον το εξωτερικο του εκανε κλικ.[/quote]MVP βγήκε, όχι πρώτος σκορερ. Έχει ΤΕΡΆΣΤΙΑ διαφορά. Ειδικά για μια ομάδα σαν τον Ατρομητο

Και, ναι τον είδαμε πολύ και τον εκρινες φέτος. Ή Μιλάμε για τον Κουλουρη ΔΥΟ χρονων πίσω στα 20 του; Τι σχέση έχει ο παίκτης με τότε; 2 γκολ έβαλε πέρσι, ενα με πέναλτι; Ο Ακπομ των 3 γκολ σε πρωτάθλημα Β κατηγορίας ακούγεται καλύτερα στην ίδια ηλικία; Όχι αλλά δεν έχει κάποια σχέση θαρρώ, σωστα;
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11451
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό kostasAthens » Κυρ 11 Αύγ 2019, 19:19

Αμάν με τον Κουλούρη ρε παιδιά έφυγε τελείωσε

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
kostasAthens
 
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Κυρ 21 Οκτ 2018, 17:31

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Ivic Vladan » Κυρ 11 Αύγ 2019, 20:36

Για τον Κουλούρη, και για κάθε Κουλούρη που φεύγει από την ομάδα, και ειδικά με transfer fees:

Παρακαλάω να πάει καταπληκτικά, να βάλει αν μπορεί 20+γκολ, να βγει 1ος σκόρερ στην Γαλλία, και η τιμή του να ανέβει κατακόρυφα. Μόνο έτσι ο ΠΑΟΚ θα καταφέρει να ανέβει επίπεδο... και να γίνει αυτάρκης...αν δείξει στις ευρωπαϊκές ομάδες των top 5-6 πρωταθλημάτων, ότι εδώ υπάρχει ταλέντο, υποδομές και συνθήκες ικανές να δημιουργήσουν αθλητές ικανούς να πρωταγωνιστήσουν εκεί.

Αν ο Κουλούρης αποτύχει στην Γαλλία, η επόμενη Γαλλική ομάδα θα διστάσει πολύ να αγοράσει παίκτη από εμάς..

Ομοίως ο Prijovic εύχομαι φέτος να αποσβέσει με πολλά γκολ την μεταγραφή των 10 εκ, για αντίστοιχους λόγους.

Άλλος δρόμος για την αυτάρκεια και την άνοδο του (μεγάλου ΠΑΟΚ) σε top club δεν υπάρχει.Ούτε καν οι όμιλοι του CL καθευατοί (έχουν αξία για τη δική μας καύλα, και τη βιτρίνα των ποδοσφαιριστών μας, και λιγότερο για τα 20 εκ ευρώ που είναι παροδικά). Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι υπάρχει μεγαλομέτοχος παγκοσμίως που θα ζημιώνεται ετησίως επ' άπειρο (τουλάχιστον σημαντικά, δεν μιλάμε για μικρά πόσα).

Τα δε 3,5 εκ είναι εξαιρετικό ποσό για τον Κουλούρη, στη δεδομένη χρονική στιγμή.

ΥΓ. Η ομάδα με πολύ κόπο και τάισμα στην αγορά έφτασε να πουλάει τον Κουλούρη με 3,5 εκ ευρώ, και εμείς το συζητάμε..
Άβαταρ μέλους
Ivic Vladan
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2017, 21:12

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 11 Αύγ 2019, 21:59

Η δική μου άποψη είναι ότι χρειαζόμαστε πρωτίστως αρ. μπακ και 8ρι, εκτός και αν ο προπονητής θεωρεί ότι ο Misic ανταποκρίνεται σαν βασικό 8ρι. Το φορ για μένα είναι μετά το μπακ και το χαφ. Αυτά βέβαια τα θέλαμε πριν τον αγώνα με Άγιαξ. Τώρα είναι αργά.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες