Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις ποδοσφαιριστων στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό vs40 » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 20:46

Διαβαζω τα σχολια απο τη σελιδα 196 μεχρι εδω, δηλαδη απο το προηγουμενο μου ποστ το πρωι. Πολλές σελίδες, αρκετο φοβο βλεπω και πανικό. Ολα αυτα δικαιολογουνται. Πραγματικά εχουμε μια απο τις πιο αμπαλες διοικήσεις του κοσμου. Ομαδα που προσελαβε ΤΔ, ενω διαφωνουσε σε βασικα θεματα γενικης στρατηγικής, που ειχαν ειπωθεί μαλιστα δημόσια, απο την 1η συνεντευξη τυπου, παρουσιασης (Αρνεσεν). Σίγουρα ηρθαν επιτυχίες. Λογικό παντως οταν εχεις το μεγαλυτερο μπατζετ, με μονο 1 ανταγωνιστή στα χειρότερα του, και αλλη μια ομάδα, νεοφώτιστη, με μπατζετ στο 1/3 του ΠΑΟΚ που καταφερε να του κλεψει πρωτάθλημα.

Σήμερα, κατακτώντας επάξια ενα αήττητο νταμπλ μετα απο 34 χρονια και μια ομαδα στρωμένη, αποφασιζουμε να αγορασουμε με 8.5εκ (αγορα+απολαβές, ελπιζοντας να ειναι μεσα σε αυτο το ποσο και η εφορια) εναν προπονητή που παιζει το καταραμένο 4-4-2. Υπάρχει η αποψη οτι ο άνθρωπος μαθαίνει απο τα λάθη του, κάτι που δε βλεπω. Σε εμας διορθώνεται, ομως με την 3η ή 4η ή 5η προσπάθεια ή απλά ειναι μια τυχαια επιλογή (πιο πιθανο) που μοιαζει με διοικητικη βελτιωση.

4-4-2 και προσπαθουμε να βρουμε ομοιότητες. Καμια σχεση. Επισης, αλλο να παιζεις με νορμαλ τεμπο, αλλο με γρήγορο. Η αγχωτικη πιεση ποτέ δεν απεδωσε στον ΠΑΟΚ που ουτε το υλικο εχει, ουτε την διοικητική υπομονή, ουτε οι οπαδοι εχουν αυτη τη αρετη. Ο προπονητής που επιλέχτηκε ειναι εξαιρετικός, ομως παιζει το 4-4-2. Καλα κανει, γιατι αυτο ξέρει. Δηλαδη σε αυτο που ξερει ειναι προπονητης του 9/10, ενω σε ενα τυχαιο αλλο σύστημα ειναι ενας Ουζουνιδης, ενας Χαβος. Αυτος καλα κάνει. Η διοικηση ομως τωρα θα πρεπει να τον στηρίξει και οι οπαδοι να ειναι ετοιμοι για πουλημα παικτων αξίας κατω απο την λογική τιμη ή και καταστροφή καποιων που θα βαπτιστουν 2οι φορ. Ο Κουλουρης ηδη ξεπουληθηκε 3,5εκ, ενω στο 4-4-2 η 11αδα θα ξεκινούσε απο αυτον.

Την διοίκηση την αγαπαω, μη μπερδευονται κάποιοι. Την αγαπώ και για το ηθος της, την τρελα τους για τον ΠΑΟΚ εχοντας ματωσει την τσεπη τους για το σύλλογο, φερνοντας επιτυχίες. Η κρητική δε μπορεί να μη γινει όμως ειδικά οταν βλέπουμε καποια λαθη να επαναλαμβανονται. Εγω παντως θα στηριξω αυτον τον προπονητή και θα προσπαθήσω ακομη και στα δύσκολα, αν και τετοια αήττητη ομαδαρα δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρεπει να τα βρει δύσκολα εντός συνορων.
Τελευταία επεξεργασία από vs40 και Πέμ 11 Ιούλ 2019, 20:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vs40
 
Δημοσιεύσεις: 5282
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 00:07

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 20:46

Φίλε Jibbie θα θελα μια ερώτηση για wyscout να μ απαντήσεις αν μπορείς. Πρόσβαση σε data όπως αυτά έχεις με όλα τα πακέτα η' μόνο με τη μέγιστη συνδρομή;
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2902
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό jibbie » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 20:52

τα εχει και το απλο αυτα φιλε, γενικοτερα εχει παπαδες μεσα :D
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό vs40 » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 20:57

Ωραία στατιστικά. Δειχνουν ξεκαθαρα οτι ο καλυτερος ποδοσφαιστης είναι ο Guilherme, ακολουθει ο μεταγραφικός μας στόχος, ενω τελευταίος με διαφορά ο Αύγουστος, που στα βίντεο με εντυπωσίασε.
Άβαταρ μέλους
vs40
 
Δημοσιεύσεις: 5282
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 00:07

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό trouman » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:04

vs 40 υπονοείς ότι η επιλογή προπονητή, που για τους λόγους που εξηγείς είναι λάθος ή τέλος πάντων οχι Η καλύτερη, οφείλεται στη διοίκηση. Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι του τεχνικού διευθυντή? Γιατί αν είναι τδ τότε πρέπει να πούμε ένα μπράβο στη διοίκηση για αυτό.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό nikospaok66 » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:09

Μάλλον ρήξη χιαστών ο Φορτούνης.
Άβαταρ μέλους
nikospaok66
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Παρ 23 Ιαν 2015, 21:15
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό vs40 » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:13

Πιστεύω οτι ειναι ολα χύμα, η εμπιστοσύνη σε στελεχη, το καπελωμα. Άλλοτε τους αφηνουν να δουλεψουν, άλλοτε οχι. Εδω υπάρχει φυσικά η δικαιολογία της ελλειψης χρονου. Φαίνεται να ειναι επιλογη του ΤΔ, γιατί δεν ειναι απο Ρωσια, αλλα απο την Πορτογαλία του ΤΔ. Το θεμα ειναι οτι βγαίνεις στην αγορα και λες θελω τους καλύτερους που παιζουν 4-2-3-1. Οταν εχεις σκοπο να ξοδεψεις τοσα λεφτα, παίρνεις οποιον θες. Ισως να πειθαμε και τον Βεγκερ. Ισως. Ευκολακι με 8.5εκ να βρεις ενα καλο κοουτς στο συστημα της ομαδας.

Υγ: ξαναλεω οτι μου φαίνεται εξαιρετική περιπτωση ο Φερειρα και γουσταρω τρελά τη σχολη της Μπραγκα. Ομως ο ΠΑΟΚ χτιστηκε επι 3 σεζον στο συστημα 4-2-3-1 απο εποχη Ιβιτς, για να κανει ρεσετ μετα απο αήττητο νταμπλ. Εγω αυτο το ονομαζω retardation (διοικητικό).
Τελευταία επεξεργασία από vs40 και Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vs40
 
Δημοσιεύσεις: 5282
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 00:07

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Phoenixgrg » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:13

Ευτυχώς δεν τον αγοράσαμε

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Phoenixgrg
 
Δημοσιεύσεις: 619
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιούλ 2016, 14:52

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό prax » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:14

vs40 έγραψε:Ωραία στατιστικά. Δειχνουν ξεκαθαρα οτι ο καλυτερος ποδοσφαιστης είναι ο Guilherme, ακολουθει ο μεταγραφικός μας στόχος, ενω τελευταίος με διαφορά ο Αύγουστος, που στα βίντεο με εντυπωσίασε.

Καλύτερος στα επιθετικά καθήκοντα αλλά σε καμία περίπτωση στα αμυντικά

Επίσης θύμισε μου λίγο σε παρακαλώ, έπαιζε στο 3-1 στον ναό τότε που το κέντρο του γκευ απλά δεν υπήρχε;;
Επίσης ποιος έκανε την λάθος πάσα στον Σισέ στο τρίτο γκολ του τσουμπα σε εκείνο το ματς;;

Για τον Φορτούνη ειλικρινά είναι πολύ κρίμα αν επιβεβαιωθεί πρώτα απ όλα για το ίδιο το παιδί
Μακάρι να την γλυτώσει και να τους γαμησουμε πάλι μαζί με αυτόν
ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ Π.Α.Ο.Κ.
prax
 
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 03 Σεπ 2017, 12:15

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό vs40 » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:18

Στα στατιστικα τα μελετησες καθολου ή απλα κανεις αντιπαράθεση γιατι δεν ακουσες αυτο που ηθελες; Εμενα ο Γκιγιερμε δε μου άρεσε γενικα ως παικτης οσο τον ειδα, και εξεπλαγην απο τα στατιστικά, που ίσως μας διδασκουν οτι δεν λενε την αλήθεια. Ο γαυρος γενικα ηταν ανύπαρκτος περα του Φορτουνη. Ειχε 8 παραρτημετα και ετσι μας κρατησε την αποσταση στους 7 πόντους. Επίσης, λογικο να εχεις εξαιρετικα στατς οταν τα χτιζεις με 5αρες απεναντι στον Κουγια και τις Β ομαδες τους (Αρηθ, Αστερας)
Τελευταία επεξεργασία από vs40 και Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vs40
 
Δημοσιεύσεις: 5282
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 00:07

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:20

Δεν ξέρω αν γράφτηκε αλλά αυτό που είπε ο Πέτρος πως ο Μπράνκο ταξίδεψε Πορτογαλία ισχύει όντως.. για να δούμε λοιπόν που θα καταλήξει αυτή η υπόθεση..

Στάλθηκε από το Redmi 6A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10861
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό skalon » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:25

Εγώ ένα έχω να πω (αν και το έχω ξαναπεί αρκετές φορές)...

Μην πιστεύετε αυτά που διαβάζετε από ΑΡΔ.
"Τα βρήκε ο ΠΑΟΚ με τον Παλίνια... Συμφωνησαν με τη Σπόρτιγκ... Δεν τον αφήνει η Μπράγκα... Όρος να μην αγοράσει παίκτη της Μπράγκας για 3 χρόνια..." και άλλα τέτοια.

Απορώ ποιός έβγαλε αυτό το θέμα με τον όρο των 3 χρόνων...
Ο κάθε ΠΑΟΚ μπορεί να ζητάει όποιον παίκτη θέλει και η κάθε Μπράγκα μπορεί να ΜΗΝ τον δίνει.
Τέτοιος όρος όχι μόνον δεν στέκει, δεν μπορεί να υπάρξει, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΟΣ, απλά!

"Θύμωσε η Μπράγκα που της πήραμε τον προπονητή..."
Αυτή είναι η δουλιά της Μπράγκα. Να βγάζει παίκτες και να τους πουλάει με υπεραξία.
Το ότι ο ΠΑΟΚ την πλήρωσε 2-2,5 εκατομμύρια για προπονητή είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να της είχε συμβεί.
Ούτως ή άλλως αποδέχτηκε την πρόταση του ΠΑΟΚ μέσα σε 1-2 ώρες, αγνοώντας τη ρήτρα των 12 εκατομμυρίων!

"Σπόρτιγκ και Μπράγκα δεν τα πάνε καλά και δεν μιλιούνται..."
Πως είναι δυνατόν να ισχύει και να δίνουν δανεικούς, ή να παίρνει προπονητή η μία από τη Β' της άλλης?

Θα τα έχουν βρει ΠΑΟΚ-Παλίνια-Σπόρτιγκ και θα δημιουργήσει θέμα η ομάδα που τον έχει δανεικό?
Αυτά δεν γίνονται ούτε στα πανηγύρια! Αυτά μεταξύ των εμπλεκομένων λύνονται στο πι και φι.

Το τι συμβαίνει δεν το ξέρω...
Αυτά πάντως που γράφονται σίγουρα δεν ισχύουν!
Ή ο ΠΑΟΚ δεν ενδιαφέρεται για τον παίκτη, ή δεν τα έχουν βρει ακόμα μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
skalon
 
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: Κυρ 12 Φεβ 2017, 22:10

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό joshua » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:25

Το sdna γράφει πάντως ότι πάμε και για άλλο χάφ ανεξάρτητα της περίπτωσης Παλινια.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
 
Δημοσιεύσεις: 24081
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:26

jibbie έγραψε:τα εχει και το απλο αυτα φιλε, γενικοτερα εχει παπαδες μεσα :D


Ευχαριστω :)
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2902
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 21:29

barlow4 έγραψε:απο τοσα αεροπλανα στην ολλανδια , αυτο που αργει διαλεξανε.χαθηκε να πληρωσει λιγο παραπανω ο ιβαν να πανε ρουμανια με f-16.
παει τωρα η απογευματινη προπονηση.μονο διακοπες κανουν.

:mrgreen:
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες