Τζον Κόρφας

Οτιδήποτε αφορά παίκτες και προπονητές που τίμησαν (ή και ατίμασαν...) τη φανέλα με το δικέφαλο...

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό stelyk » Πέμ 07 Ιαν 2016, 15:35

Όταν ήρθες από την Αμερική σαν δεύτερο όνομα πίσω από τον έτερο ομογενή Έντι Κλάδη, δε φανταζόμασταν τι θα ακολουθήσει..Ειδικά δε, όταν σε αντικρύσαμε κι από κοντά και είδαμε πόσο κοντός ήσουν. Όταν μάλιστα στα πρώτα φιλικά είδαμε και τον τρόπο που σουτάρεις, είπαμε σκούρα τα πράγματα..
Τα τρίποντα όμως έμπαιναν το ένα μετά το άλλο, η μπάλα δε χανόταν με τίποτα, η οργάνωση ήταν τέλεια, οι ασίστ έτοιμα καλάθια και οι βολές έβρισκαν μόνο διχτάκι..Πριν τον Μπάνε και πολύ πριν τον Πέτζα ήσουν ο ηγέτης από τον οποίο ξεκίνησε η χρυσή εποχή του ΠΑΟΚ..
Πάντα σεμνός, πάντα ήρεμος, πάντα λιγομίλητος..Πικράθηκες και έφυγες την πρώτη φορά όταν σε κατηγόρησαν άδικα ότι έβρισες τον διαιτητή στα ελληνικά, ενώ ακόμα δυσκολεύεσαι να τα μιλήσεις! Πικράθηκες και δεύτερη φορά όταν δε μπόρεσες να παίξεις με την Εθνική (ενώ έπαιζαν άλλοι και άλλοι που ήταν λιγότερο έλληνες από εσένα) και σου στέρησαν τη χαρά των μεγάλων μας ευρωπαϊκών επιτυχιών για 3 ολόκληρα χρόνια, σε πικράναμε κι εμείς με τον τρόπο που σε πουλήσαμε στον Παναθηναϊκό και το έμαθες από την τηλεόραση..
Μπήκες μπροστά ακόμα και στα πιο δύσκολα μας χρόνια με κίνδυνο να λερώσεις το όνομα και την υστεροφημία σου, όταν ανέλαβες αντιπρόεδρος στην εξαφάνιση του Δρόσου και προπονητής στη μάχη του υποβιβασμού..
Ακόμα και τώρα που μεγαλώσαμε, όποτε πιάνουμε τη μπάλα σε καμιά αλάνα, να ξέρεις πως πάντα θα προσπαθούμε να βάλουμε τρίποντο με το ένα χέρι. Κι αν δε τα καταφέρνουμε δεν πειράζει..
Την ώρα που σουτάρουμε θα λέμε "Κόρφας" και θα σε θυμόμαστε...
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Εικόνα

πηγη: PAOK Basketball Retro στο facebook!
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό tad » Πέμ 07 Ιαν 2016, 15:50

+++++++++ 1926

Χρόνια πολλά John ...

Μπράβο Stelyk που μας τον θύμισες ... Τόσο αυτός όσο και ο Μπάνε ήταν, είναι και θα είναι πολύ ψηλά στις καρδιές μας και την εκτίμησή μας ...
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Πέμ 07 Ιαν 2016, 16:10

Πολλά μπράβο και από μένα
Χρόνια Πολλά μεγάλε John σε ευχαριστούμε για τις αξέχαστες στιγμές που μας χάρισες.
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 07 Ιαν 2016, 16:29

εντωμεταξύ εντάξει και εγώ μπορεί να μην ξέρω σουηδικά αλλά αν πάω στη Σουηδία και λένε μ@λ@κ@ς στα σουηδικά όλη μέρα, ε θα τη μάθω τη λέξη!!!!

χρόνια πολλά.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ » Πέμ 07 Ιαν 2016, 17:54

Χρόνια πολλά τεράστιε Τζον!!

Αποτελούσες το πουλέν μου (εσυ και ο Κέννυ) ακόμη και στα χρόνια ''παντοκρατορίας'' του επίσης τεράστιου Μπάνε!

Γερός να'σαι!!
''...Νυν Υπέρ πάντων ο αγών.''
Άβαταρ μέλους
ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1551
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:41
Τοποθεσία: valia calda

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό obanebane » Πέμ 07 Ιαν 2016, 19:20

Χρονια πολλα john (robin) korfa. :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 07 Ιαν 2016, 19:26

Να χαίρεσαι τ'όνομά σου! Δεν γνωρίζω ακόμη πολλά, αλλά αυτά που ξέρω, αρκούν για να σε σεβαστώ!!

Ο Στέφαν είναι γιος του, ε; Στον Π.Α.Ο.Κ. παίζει;;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46409
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Πέμ 07 Ιαν 2016, 20:14

Πουλεν από τα λίγα! Εγώ που βγάζω σπυριά με το μπάσκετ ( εξού και σπυριάρα ) ήταν ο αγαπημένος μου παίχτης. Και ναι το λέω αν δεν ήταν αυτή η φουρνιά παικτών που μας έκανε υπερήφανους για την ομάδα μας! Χρόνια πολλά Τζον!
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Τζον Κόρφας

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Πέμ 07 Ιαν 2016, 20:34

Χρόνια πολλα Τζον
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλαίμαχοι Π.Α.Ο.Κ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες