Γενικά νέα & σχόλια περί Παλαιμάχων ΠΑΟΚ

Οτιδήποτε αφορά παίκτες και προπονητές που τίμησαν (ή και ατίμασαν...) τη φανέλα με το δικέφαλο...

Γενικά νέα & σχόλια περί Παλαιμάχων ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 18 Οκτ 2008, 03:26


Ασλανίδης: «Ο ΠΑΟΚ εκείνης της εποχής ήταν κίνημα»


Ο Αχιλλέας Ασλανίδης μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για το Κυριακάτικο ντέρμπι της Τούμπας του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναικό, αλλά δεν παρέλειψε να κάνει και μία αναδρομή στην δική του εποχή. Τότε που ο «Δικέφαλος» είχε μία εκπληκτική ομάδα, από τις καλύτερες όλων των εποχών και μίλησε για τον Γιώργο Κούδα. Η συγκίνηση ήταν μεγάλη και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυα του, υποσχόμενος να γράψει ένα βιβλίο για τον ΠΑΟΚ εκείνης της εποχής.

Αρχικά ο Αχιλλέας Ασλανίδης μίλησε για το ντέρμπι της Κυριακής λέγοντας: «Δεν είναι όπως παλιά από πλευράς ποιότητας. Άλλαξαν όλα, επιχειρηματικά, αγωνιστικά, οπαδικά. Τώρα παίζουν έντεκα ξένοι που δεν καταλαβαίνουν την νοοτροπία. Το ποδόσφαιρο ανήκει στο κάθε λαό της χώρας, πλέον έχουμε γίνει εύκολοι προς τους ξένους που δεν ξέρουν την σημασία των ντέρμπι με τις ομάδες του ΠΟΚ. Στα αγωνιστικά μπορώ να πω ότι πρέπει ο ΠΑΟΚ να δείξει σοβαρότητα στην άμυνα. Ο Παναθηναικός είναι καλός στο κέντρο και στην επίθεση, άμυνα δεν έχει καλή. Ο Σάντος είπε ότι πρέπει να πρεσάρουν στην αντίπαλη περιοχή. Ο Παναθηναικός ακόμα… πειραματίζεται. Αλλά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις επιθετικούς όπως ο Σαλπιγγίδης πρέπει να είσαι σοβαρός. Ο Χαλκιάς να είναι σε ετοιμότητα γιατί ο Παναθηναικός θα παίξει με αντεπιθέσεις. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, πρέπει ο αγώνας να έρθει στα… μέτρα μας απ’ όλες τις πλευρές. Ο Παναθηναικός πιστεύω θα παίξει με ζώνη και αντεπιθέσεις».

Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, αναφέρθηκε στην συσπείρωση του κόσμου: «Τώρα στον ΠΑΟΚ ξεσηκώνεται ο 12ος παίκτης, είναι σημαντικό μετά από μία δεκαετία όπου ο σύλλογος ταλαιπωρήθηκε από κακές επιχειρήσεις, γιατί έτσι είναι πλέον το ποδόσφαιρο και η κάθε ΠΑΕ. Ο κόσμος ξαναζεί και είναι σημαντικό να έχει συμμετοχή σε όλους τους τομείς. Όπως με τις ανακοινώσεις ότι ο ΠΑΟΚ δεν είναι… ταβέρνα. Αν έδειχνε τον αγώνα με την Λυών, ο ΠΑΟΚ θα είχε 1.000.000 φιλάθλους, αλλά τότε παράγοντες πήγαν φυλακή γιατί είχαν ζητήσει χρήματα για τα τηλεοπτικά δικαιώματα».

Ο Αχιλλέας Ασλανίδης εξέφρασε την άποψη για στήριξη στους Έλληνες παίκτες: «Πρέπει τα… λαγωνικά του ΠΑΟΚ να συγκεντρώσουν Έλληνες παίκτες γιατί θα επιστρέψουμε στην «πείνα». Οι ξένοι κοστίζουν και ο ΠΑΟΚ πούλησε παίκτες για να συγκεντρώσει χρήματα για το ταμείο του. Οι ξένοι όπως και να το κάνουμε είναι μισθοφόροι. Η Θεσσαλονίκη διψάει για διάκριση αλλά φοβάμαι μήπως… στερέψει η λίμνη του ποδοσφαίρου στην πόλη. Είμαι εξορία και καλλιεργήθηκα και μπορώ να πω κάποια πράγματα. Πρέπει η Τούμπα να γίνει ένα γήπεδο 45.000 θέσεων, να έχει η ομάδα έσοδα από την μπουτίκ. Επίσης να γίνουν συμφωνίες ανάμεσα σε όλες τις ομάδες για να παίζουν Έλληνες παίκτες».

«Ο ΠΑΟΚ ήταν κίνημα»


Ο Αχιλλέας Ασλανίδης αναφέρθηκε στην εποχή του μεγάλου ΠΑΟΚ, όταν ήταν ποδοσφαιριστής του: «Η ιστορία μου γράφθηκε με εκείνη την μεγάλη πεντάδα. Ο ΠΑΟΚ ήταν ποδοσφαιρικό κίνημα. Τότε είχε πει ο Κούδας ότι το παιχνίδι μου ήταν μεγάλο λόγω των ακραίων, Ασλανίδη και Παρίδη. Θυμάμαι επίσης τότε που ο Δομάζος είχε πετάξει… πετσέτα όταν τους κερδίζαμε με 2-0 και μας είχε ζητήσει να σταματήσουμε για να μην τους ξεφτιλίσουμε. Ο Καψής είπε στον Πούσκας τι κάνουμε και ο άλλος απάντησε τώρα χάσαμε. Επίσης βλέπω εκείνη την φωτογραφία με τον Καψή να τραβάει την φανέλα του Κούδη, εκείνη η… αέρινη ντρίμπλα είχε γίνει μετά από μεταβίβαση από τον Παρίδη. Είχαμε γυρίσει στο κέντρο, εγώ ο Τερζανίδης και οι άλλοι για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε το παιχνίδι του Κούδα. Ο Κούδας ήταν σταρ αλλά έκανε λάθη και ήταν λογικό. Τον χρησιμοποίησαν για να φύγει ο Σάννον. Δεν ήταν διχασμός αυτό που βιώσαμε στον ΠΑΟΚ τότε, κερδίσαμε το Κύπελλο. Αλλά δεν μπορείς να παίζεις για 1.500 δραχμές, όταν χάνεις 100.000 δραχμές γιατί σε κλέβουν. Εκείνοι που ήταν τότε στον ΠΑΟΚ δεν μπορούσαν να προβλέψουν τις δυνατότητες της ομάδας, που δεν έπρεπε να γεννηθεί στην Ελλάδα.

Αν ήμουν τότε παράγοντας θα έλεγα τον Κούδα παίξε μπάλα στην ομάδα και πάρε όσα θέλεις» ενώ υπογράμμισε στην συνέχεια ότι: «Τον ΠΑΟΚ τον έχτισε ο Παντελάκης και ανέλαβε και ο Σεργαννίδης, αλλά ήταν λίγο αυτό που μπόρεσαν να προσφέρουν και αυτοί γιατί ήταν ερασιτέχνες και ΠΑΟΚτζήδες. Δεν μπορούσε εκείνη η ομάδα να προσφέρει αυτά που μπορούσε. Θα γράψω ένα βιβλίο το οποίο να ανήκει στον ΠΑΟΚ, εκείνης της εποχής. Περάσαμε από την… ζούγκλα τότε. Θα τα πω όπως τα ένιωθα.
Για την δική μου ψήφο έμεινε στην ομάδα ο Σάννον. Πρέπει να μάθει ο λαός. Ήμουν αντάρτης, ζούσα μόνος μου. Έλεγα και λέω κάποια πράγματα για τον Γιώργο αλλά το δικαίωμα αυτό το έχω κερδίσει, ήμουν συμπολεμιστής του. Τον Κούδα πολλοί τον χρησιμοποίησαν σαν… σωσίβιο. Ακόμα και πρόσφατα τον χρησιμοποίησαν. Όταν επέστρεψε είχαμε 22.000 φιλάθλους στην προπόνηση. Εκεί πρέπει να χτιστεί ο ΠΑΟΚ. Ο Κούδας ήταν ο σταρ, το κερασάκι στην τούρτα του ΠΑΟΚ». Κλείνοντας είπε φανερά συγκινημένος και με την φωνή του να… τρέμει μιας και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του: «Αλλά διέλυσαν εκείνη την ομάδα, δεν έπρεπε να γίνει αυτό. Εκείνη η ομάδα διαλύθηκε από ανθρώπους μέσα από την οικογένεια. Θα γράψω το βιβλίο για τον λαό του ΠΑΟΚ».

http://www.metrosport.gr/?p=6590
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 21 Οκτ 2008, 01:12

Δημόπουλος: "Είδατε κανέναν Παναθηναϊκό;"

Ο πρώην ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ, Χρήστος Δημόπουλος, μίλησε στον "Libero 107,4" και στην εκπομπή "ΓΕΓΟΝΟΤΑ" σχετικά με το χθεσινό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Τούμπας, ενώ δεν παρέλειψε να κάνει και ένα μικρό σχόλιο για την ομάδα του Άρη.

Αρχικά για το χθεσινό παιχνίδι ο "φονιάς" τόνισε: "Και οι δύο είναι ικανοποιημένοι έτσι όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι. Δεν είναι όμως ποδόσφαιρο αυτό που παίξανε. Δεν ήταν μπάλα αυτή με τόσο κόσμο που πήγε στο γήπεδο να ευχαριστηθεί παιχνίδι δεν ανταποκρίθηκαν οι ποδοσφαιριστές. Αν δεν τραυματιζότανε 2 ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ ίσως να άλλαζε κάτι.

Ο ΠΑΟΚ και με την ισοπαλία θα ήταν ευχαριστημένος όπως έχει δείξει όλα τα χρόνια είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει τον Παναθηναϊκό. Παναθηναϊκός προσπάθησε λίγο με τον Μάντζιο αλλά τίποτα, παίζει και ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι την Τετάρτη με την Βέρντερ. Όλες τις χρονιές κέρδιζε ο Παναθηναϊκός στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ έτσι όπως βρήκε τον Παναθηναϊκό έπρεπε να τον κερδίσει. Έχει άμυνα πάρα πολύ καλή παρόλο που έλειπε ο Κοντρέρας".

Η μετέπειτα πορεία του ΠΑΟΚ στον Μαραθώνιο του πρωταθλήματος αποτέλεσε αντικείμενο συζήτησης με τον πρώην άσσο του «Δικεφάλου» να αναφέρει: "Όταν θες να μπεις στην τριάδα πρέπει να κερδίζεις τα ντέρμπι στην έδρα σου. Είδατε εσείς κανένα Παναθηναϊκό; και θέλει να πάει για πρωτάθλημα. Δεν είναι το φόβητρο που ήταν παλιά ο Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ. Γι΄ αυτό λέω ότι ο ΠΑΟΚ πρέπει να κάνει φέτος την υπέρβαση".

Τα παράπονα των "ασπρόμαυρων" για την διαιτησία εστιάζονται κυρίως στην φάση του 22ου λεπτού με τον Μουσλίμοβιτς, με τον βετεράνο στράικερ από την πλευρά του να υπογραμμίζει: "Ο ΠΑΟΚ θέλει και άλλο επιθετικό είναι μόνος του. Όταν πέφτουν δύο παίκτες πάνω του είναι δύσκολο δεν έχει ένα στήριγμα μία βοήθεια. Το θέμα είναι να δεις την μπάλα στο πλεκτό.

Εμείς δεν μπορούμε να μπούμε σε τεχνικά θέματα αυτά τα ξέρει ο προπονητής. Νομίζω ότι έκανε εχθές ένα λάθος ο Μουσλίμοβιτς. Από την στιγμή που του ήρθε η μπάλα στο αριστερό εκτελείς αμέσως, στο μισό μέτρο είναι. Εγώ δεν έπεφτα ποτέ, έτρωγα ξύλο στην περιοχή. Είδες στον Ολυμπιακό χτύπησε η μπάλα στο χέρι του παίκτη του Πανθρακικού και το έδωσε. Άμα παίξει έτσι και την Τετάρτη θα φάει καμιά 4άρα και θα ψάχνονται έχει δώσει 40 εκ. ευρώ και δεν έχει ομάδα. Τι είναι αυτά; Το θέμα είναι να έχεις καλό μάνατζερ, ο Αντωνίου καλός χρυσός, αλλά απέτυχε. Θέλουν να πάρουν στόπερ το καλοκαίρι δώσανε 3 εκ. ευρώ για τον Μελίσση.

Ίδωμεν, την Τετάρτη θα έχουμε εξελίξεις, είχα πει ότι όποιος από τους δύο και να έχανε θα είχαμε εξελίξεις και το πήγαν το ματς λάου-λάου. Θα αρχίσει η γκρίνια και θα λένε τι έγινε; Δεν δίνουνε συγχωροχάρτι σε κανένα. Πέρυσι ήταν καλύτερο το πρωτάθλημα φέτος δεν έχουμε δει κάτι παραπάνω. Ο ΠΑΟΚ έχει ξεκινήσει πολύ καλά αν το πιστέψουν κάτι γίνεται".

Καταλήγοντας και αφού του ζητήθηκε να κάνει ένα σχόλιο για την ομάδα του Άρη, σημείωσε: "Ο Άρης αυτοκτόνησε το Σάββατο. Η μπάλα σε τιμωρεί. Άμα γινόταν το 0-2 όλα τελείωναν. Έχει καλούς παίκτες αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω. Αυτός που τα τραβάει όλα είναι ο Σκόρδας. Βλέπει ότι έχει καλή ομάδα και πρέπει να κάνει μία νίκη ώστε να ανέβει και ψυχολογικά".

http://www.sport24.gr/html/ent/806/ent.257806.asp
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Platon » Τρί 21 Οκτ 2008, 01:30

Μπραβο free για τον κοπο σου...και τα δυο πολυ ενδιαφεροντα αρθρα...
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 24 Οκτ 2008, 04:45

Αποστολίδης: «Η άμυνα του ΠΑΟΚ είναι η διαφορά σε σχέση με πέρυσι»

Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Κούλης Αποστολίδης μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για την πορεία του «Δικεφάλου» υπογραμμίζοντας: «Ο Κοντρέρας είναι βαρόμετρο για την άμυνα, ο Μουσλίμοβιτς για την επίθεση αλλά η ομάδα είναι ομάδα και δεν νομίζω ότι θα επηρεαστεί από τις απουσίες. Υπάρχουν και άλλοι παίκτες που μπορούν να αποδώσουν το ίδιο καλά. Η σημαντική διαφορά σε σχέση με πέρυσι είναι η αμυντική λειτουργία της ομάδας, εκεί εντοπίζεται το μεγάλο πλεονέκτημα. Επιθετικά υπάρχει πρόβλημα, στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του. Για να παίξει πιο επιθετικά δεν χρειάζεται να έχει περισσότερους επιθετικούς. Όλη η ομάδα συμμετέχει στην επιθετική λειτουργία. Πρέπει να γίνουν κάποια πράγματα απ’ όλους τους παίκτες για να έχεις καλή επιθετική λειτουργία, να βάλεις στο παιχνίδι την ταχύτητα, να προωθούνται οι ακραίοι, να μπορείς να έχεις μία αρμονία στο παιχνίδι σου και να μπορούν βοηθάνε μπροστά. Το τεχνικό επιτελείο είναι αρμόδιο για την κατάρτιση της ενδεκάδας. Είμαι σίγουρος ότι η διοίκηση και ο προπονητής γνωρίζουν ότι τον Ιανουάριο πρέπει να κάνουν κάποιες προσθήκες για να ενισχυθεί η ομάδα». Συνεχίζοντας για την στήριξη του κόσμου και τους στόχους του ΠΑΟΚ είπε: «Η στήριξη του κόσμου είναι τεράστια, δεν γίνεται συχνά και βοηθάει πάρα πολύ την ομάδα να μπει στην διαδικασία βελτίωσης σύντομα και την διοίκηση να χειριστεί ορισμένα κρίσιμα ζητήματα. Θα θεωρήσω αποτυχία αν ο ΠΑΟΚ δεν εξασφαλίσει την θέση του στο Κύπελλο UEFA. Το παραπάνω δεν το θεωρώ αποτυχία, η ομάδα φέτος δεν πρέπει να ενεργεί και να λέει για κάτι περισσότερο. Το Κύπελλο είναι κάτι διαφορετικό, για το παραπάνω αναφέρομαι στο πρωτάθλημα. Το Κύπελλο είναι ένας θεσμός που μία ομάδα σαν τον ΠΑΟΚ μπορεί να προχωρήσει, αλλά είναι απρόβλεπτο».

http://www.metrosport.gr/?p=6897
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 31 Οκτ 2008, 04:41

Α. Αλεξίου: «Θα κερδίσει στο ντέρμπι όποιος κάνει τα λιγότερα λάθη»

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέξης Αλεξίου μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για την ανανέωση της συνεργασίας του με την Ομοσπονδία στην Εθνική Νέων και τόνισε αρχικά: «Μπορούσαμε και να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια, κυρίως αυτό που χάσαμε όπου ήμασταν καλύτεροι. Αναζητούμε συνέχεια παιδιά, γιατί σε αυτή την ηλικία μπορεί να βρει έναν παίκτη που να… πετάει και μετά από λίγο να μην είναι στην ίδια κατάσταση. Έχει σημασία και με ποια ομάδα γυμνάζεται».
Για το ντέρμπι του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ είπε: «Είναι ένα ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ έχει καλή ψυχολογία λόγω της δεύτερης θέσης στην βαθμολογία. Ο Ηρακλής προέρχεται από ένα καλό αποτέλεσμα και θα έχει επίσης καλή ψυχολογία. Ο καθένας για διαφορετικούς λόγους θέλει την νίκη, ο Ηρακλής για να ανέβει βαθμολογικά, ο ΠΑΟΚ για να παραμείνει στην πρώτη δυάδα. Θα κερδίσει αυτός που κάνει τα λιγότερα λάθη», ενώ συνεχίζοντας για το πρωτάθλημα είπε: «Δεν υπάρχουν φέτος οι μεγάλες ομάδες που είναι αχτύπητες. Και οι μικρές ομάδες έχουν ενισχυθεί, δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι. Για να κερδίσεις πρέπει να… ματώσεις. Ο Εργοτέλης είχε ποιότητα για να πάρει την νίκη επί του Παναθηναικού. Είναι μικρή η διαφορά».

http://www.metrosport.gr/?p=7313
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 11 Νοέμ 2008, 01:40

Αποστολίδης: «Χωρίς άγχος στο Καραισκάκη ο ΠΑΟΚ»

Ο βετεράνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Κούλης Αποστολίδης μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για την ομάδα του «Δικεφάλου» λέγοντας: «Η ομάδα πάει πολύ καλά, ήμαστε ικανοποιημένοι από την πορεία του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα. Πρέπει να κατέβει στο Καραισκάκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος, ότι αποτέλεσμα και να έρθει δεν θα πρέπει να επηρεάσει την πορεία της ομάδας. Αν έρθει θετικό αποτέλεσμα θα είναι σημαντικό για το υπόλοιπο της χρονιάς. Κάποια παιχνίδια εκτός έδρας πρέπει να τα παλέψεις, και ότι έρθει. Είναι μία μεταβατική χρονιά, για να χτιστεί μία ομάδα δεν μπορεί να γίνει μέσα σε μία περίοδο, απαιτείται χρόνος και προσπάθεια».

http://www.metrosport.gr/?p=8114
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 11 Νοέμ 2008, 21:04

Λεοντιάδης: “Αν μας αφήσει η διαιτησία μπορούμε το θετικό αποτέλεσμα”

Ο Μιχάλης Λεοντιάδης μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό. Πιο συγκεκριμένα ο βετεράνος άσος του δικεφάλου τόνισε: «Φέτος έχουμε καλή ομάδα, φοβάμαι να μην μας ταλαιπωρήσει η διαιτησία, αλλά πιστεύω ότι μπορεί η ομάδα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Όλοι οι διαιτητές πάνε για καριέρα. Πιστεύω ότι ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερη ομάδα από τις άλλες χρονιές. Τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ έπρεπε να κερδίσουμε και να είμαστε πιο ψηλά από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα έχει καλή ψυχολογία και πιστεύω ότι θα κριθεί στην διαιτησία. Δύσκολα θα βάλει γκολ ο Ολυμπιακός, δεν μου αρέσει καθόλου φέτος. Ο ΠΑΟΚ έχει καλή άμυνα, παίκτες τεχνίτες, ένα καλό σύνολο. Πιστεύω ότι δύσκολα θα χάνει ο ΠΑΟΚ. Με τον Μητρόπουλο μας κάλεσε ο Ναζίρης και μας προειδοποίησε να μην έχουμε επεισόδια. Μου έριξε αγκωνιά και εγώ του έδωσα κεφαλιά και αποβληθήκαμε στο 6΄και οι δύο. Εύχομαι να δούμε ένα καλό ματς και να κερδίσει ο καλύτερος. Ο Μουσλίμοβιτς σε κάποιες φάσεις πρέπει να δίνει και την μπάλα, είναι όμως παικταράς. Αν ήταν λίγο πιο απλός θα ήταν τέλειος. Εμένα μου αρέσουν οι παίκτες που τρέχουν και δίνουν την μπάλα με την μία».

http://www.metrosport.gr/?p=8181
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 15 Νοέμ 2008, 22:51

Μαλιούφας: «Φοβάμαι την διαιτησία, όχι τον κακό ΠΑΟΚ»

Ο βετεράνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Κώστας Μαλιούφας μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και υπογράμμισε αρχικά ότι: «Ήταν πάντα μεγάλα παιχνίδια αυτά με τον Ολυμπιακό, θυμάμαι πολλούς αγώνες, όπως έναν νομίζω το 1981 στο Καραισκάκη. Δεν μας είχε αφήσει ο Γερμανάκος να κάνουμε ζέσταμα, τρέξαμε μόλις πέντε λεπτά γιατί υπήρχαν φίλαθλοι του Ολυμπιακού μέσα στο γήπεδο και φοβόντουσαν όλοι μήπως μας επιτεθούν. Φέτος χαίρεσαι να βλέπεις τον ΠΑΟΚ, οι παίκτες μας δεν φοβούνται τον κόσμο. Προσωπικά φοβάμαι μόνο την διαιτησία. Ούτε τον κακό εαυτό του ΠΑΟΚ, γιατί έχει παίκτες που μπορούν να αλλάξουν την εικόνα της ομάδας, όπως ο Κοντρέρας. Ο Κονσεισάο είναι σε φόρμα. Μόνο την διαιτησία φοβάμαι γιατί και παλιότερα έτσι γίνονταν με τον Γερμανάκο και τον Ζακεστίδη που δεν μας άφησαν να κερδίσουμε».
Για τον Μουσλίμοβιτς υπογράμμισε: «Πέρασαν πολλοί ποδοσφαιριστές, πολλά σέντερ φορ αλλά σαν τον Μουσλίμοβιτς νομίζω ότι έχουμε να δούμε χρόνια. Σαν τον… «Φονιά» πριν χρόνια, έναν επιθετικό να παίρνει την μπάλα, να κυνηγάει την φάση» ενώ για την απουσία του Στολτίδη είπε: «Ο Στολτίδης είναι σημαντική απουσία για τον Ολυμπιακό, είναι ένας παίκτης που ξέρει από ντέρμπι, ενώ μπορεί και να σκοράρει».

http://www.metrosport.gr/?p=8428
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Δευτ 17 Νοέμ 2008, 20:08

Φραντσέσκος: Ευκαιρία για ΠΑΟΚ, οι 2 από τους 3 μεγάλους δεν ξέρουν που βρίσκονται και τι κάνουν...

Στην ραδιοφωνική συχνότητα του “Libero 107,4”, φιλοξενήθηκε ο Κώστας Φραντσέσκος που κλήθηκε να σχολιάσει την πορεία του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα.

Ο παλαίμαχος άσος τόνισε πως φέτος ο «δικέφαλος» έχει όλα τα εχέγγυα για να κυνηγήσει κάτι καλό και να εκμεταλλευτεί την κακή κατάσταση του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ...

«Σίγουρα το φετινό πρωτάθλημα έχει μεγάλο ενδιαφέρον, γίνονται αρκετές εκπλήξεις αλλά αν δεν αντέξει ο ΠΑΟΚ νομίζω ότι θα δούμε μία από τα ίδια, δηλαδή οι 3 της Αθήνας θα βρεθούν πάλι στην κορυφή. Πιστεύω ότι ο ΠΑΟΚ πρέπει να σταθεροποιήσει την απόδοση του, είναι ευκαιρία φέτος να κάνει κάτι καλό καθώς αυτή την στιγμή οι 2 από τους 3 μεγάλους πραγματικά δεν ξέρουν που βρίσκονται και τι κάνουν».

Ο Φραντσέσκος μίλησε και για το χθεσινό ντέρμπι στο Φάληρο, υποστηρίζοντας πως η νίκη του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη.

«Ο Ολυμπιακός έχει σημαντικές μονάδες, ποιοτικούς παίκτες που μπορούν να κάνουν την διαφορά. Το ντέρμπι χθες κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όποιος έβαζε γκολ θα ήταν ο νικητής και έτσι έγινε, σκόραρε ο Ολυμπιακός και κέρδισε. Νομίζω ότι αν ο Μπακαγιόκο έκανε γκολ την ευκαιρία που είχε, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Η νίκη πάντως του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε στον αγώνα και κέρδισε το παιχνίδι».

Επίσης, ισχυρίστηκε πως περιμένει να δει τον ΠΑΟΚ να ενισχύεται ακόμα περισσότερο τον Γενάρη. «Είναι πολύ ευχάριστο ότι ο ΠΑΟΚ είναι φέτος ανεβασμένος και παρουσιάζει σταθερότητα στην απόδοση του, πιστεύω ότι αν μπορέσει να διατηρήσει την ίδια εικόνα μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, όλα μπορούν να συμβούν. Ο Ζαγοράκης, ο Βρύζας και ο Σάντος σίγουρα ξέρουν το χρειάζεται η ομάδα και θα κάνουν τις κινήσεις που πρέπει. Εγώ νομίζω ότι η ομάδα χρειάζεται κι άλλες λύσεις σε μερικές θέσεις και πιστεύω ότι θα γίνουν τον Ιανουάριο»

Όσο για την αντιαθλητική ενέργεια του Πάμπλο Γκαρσία στην φάση με τον Ντιόγο: «Σίγουρα η ενέργεια του Γκαρσία ήταν απαράδεκτη και οφείλουν όλοι να την καταδικάσουν. Ο ΠΑΟΚ έχει μεγάλη ιστορία και η κίνηση του Γκαρσία σίγουρα έθιξε τον σύλλογο, νομίζω ότι ο ΠΑΟΚ πρέπει να τιμωρήσει τον παίκτη του. Θεωρώ πάντως σίγουρο ότι ο παίκτης θα κληθεί να απολογηθεί βάση του βίντεο του αγώνα και μάλλον θα τιμωρηθεί βαριά. Δεν πρέπει να συμβαίνουν αυτά σε αγώνες ποδοσφαίρου, σίγουρα ο Γκαρσία θόλωσε (όπως είχε θολώσει και ο Ζιντάν) αλλά ήταν σίγουρα απαράδεκτο αυτό που έκανε»

Και καταλήγοντας: «Ο ΠΑΟΚ αξίζει να πάει ψηλά φέτος, εύχομαι μόνο να μπορέσει να διατηρήσει την σταθερότητα του μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος», είπε ο Κώστας Φραντσέσκος.

http://www.sportdog.gr/new/article.aspx?id=81571
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 19 Νοέμ 2008, 03:41

Λεοντιάδης: «Καλά έκανε στον Ντιόγο, ο Γκαρσία»!

«Καταιγιστικός», ασχέτως αν (εις γνώσιν του) οι δηλώσεις αυτές θα σχολιαστούν ποικιλοτρόπως, εμφανίστηκε ο Μιχάλης Λεοντιάδης. Αναφερόμενος στο περιστατικό της γροθιάς του Πάμπλο Γκαρσία στον Ντιόγο, ο παλαίμαχος άσος του ΠΑΟΚ ξεκαθάρισε πως: «Δικαιολογώ απόλυτα τον Γκαρσία για την ενέργεια του, αφού είχε δεχτεί νωρίτερα αγκωνιά από τον Ντιόγο, ο οποίος του έσπασε τα δόντια»! Παράλληλα, αναφέρθηκε στο παιχνίδι του β’ γύρου με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, λέγοντας: «Καλύτερα κάποιοι παίκτες του να δηλώσουν τραυματίες»…

«Η αποβολή του Πάμπλο Γκαρσία, δεν ήταν καλή καθώς η ομάδα θα στερηθεί τις υπηρεσίες ενός πολύτιμου παίκτη στο επόμενο παιχνίδι. Μου άρεσε όμως το πάθος του. Το χαρήκαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, που θέλουν να βλέπουν τέτοιους ποδοσφαιριστές στην ομάδα. Βεβαίως, καλός είναι ο τσαμπουκάς και το πάθος, αλλά θα πρέπει να υπάρχει προσοχή και εξυπνάδα, για να αποφεύγονται οι προκλήσεις και οι κάρτες, για να μην πληγώνεται αγωνιστικά η ομάδα», τόνισε αρχικά στο «Αθλητικό Μetropolis», ο κ. Λεοντιάδης και πρόσθεσε: «Δικαιολογώ απόλυτα τον Γκαρσία για την ενέργεια του, αφού είχε δεχτεί νωρίτερα αγκωνιά από τον Ντιόγο, ο οποίος του έσπασε τα δόντια. Εκείνη τη στιγμή, μέσα στον αγώνα, σε ένα τέτοιο ντέρμπι, μετράει το πάθος. Και το πιο σημαντικό είναι ότι ο Ουρουγουανός άσος του ΠΑΟΚ το έκανε μέσα στο «Καραϊσκάκη», με 35.000 κόσμο. Όταν θα έρθει ο Ολυμπιακός στο δεύτερο γύρο στην Τούμπα, καλύτερα κάποιοι παίκτες του να δηλώσουν τραυματίες. Πάντως, πλέον, έχουν καταλάβει όλοι ότι ο ΠΑΟΚ και ποδόσφαιρο παίζει φέτος, και τσαμπουκά διαθέτει. Τσαμπουκά, πάθος και δυναμισμό, στοιχεία που του έλειπαν τα τελευταία χρόνια και τα οποία ο λαός του Δικεφάλου θέλει να βλέπει στην αγαπημένη του ομάδα».

http://www.sport-fm.gr/article/154789

Για την Αθλητική Κυριακή, μια χαρά τον κόβω..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 21 Νοέμ 2008, 16:27

Ο Χρήστος Τερζανίδης γράφει για τον ΠΑΟΚ

«Μέσα σε ένα χρόνο έχουν γίνει τεράστιες αλλαγές στον ΠΑΟΚ. Το μεγαλύτερο επίτευγμα της σημερινής διοίκησης του Θόδωρου Ζαγοράκη ήταν η συσπείρωση που έφερε στις τάξεις του κόσμου. Μετά από πολλά χρόνια η Τούμπα είναι γεμάτη σε κάθε αγώνα. Τα 20.000 διαρκείας μιλούσαν από μόνα τους από το καλοκαίρι, αλλά πραγματικά το μεγαλείο του κόσμου του ΠΑΟΚ φαίνεται σε κάθε παιχνίδι που γεμίζει το γήπεδο…
Η δυναμική του ΠΑΟΚ άρχισε να φαίνεται όλο και περισσότερο με μία διοίκηση η οποία ασχολείται μόνο για το καλό της ομάδας και δεν κοροϊδεύει τον κόσμο όπως έχει γίνει κατ’ εξακολούθηση παλαιότερα.
Νέα παιδιά που αγαπούν πραγματικά τον ΠΑΟΚ έχουν μπει σε καίρια πόστα όπως είναι ο Ζαγοράκης, ο Βρύζας, ο Πουρλιοτόπουλος, ο Γεωργιάδης και έχουν δημιουργήσει ένα οικογενειακό περιβάλλον στην ομάδα, το οποίο είναι η βάση για να προχωρήσει ακόμη καλύτερα ο σύλλογος. Μέσα σε ένα χρόνο έφεραν πολύ καλούς παίκτες και δημιούργησαν μία ομάδα δυνατή και αξιόμαχη. Ο φετινός ΠΑΟΚ είναι πολύ καλός, αλλά πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια αυτοί οι άνθρωποι θα κάνουν την ομάδα ακόμη πιο δυνατή!
Αυτή τη στιγμή στο 1/3 του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στη 2η θέση πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό των πολλών εκατομμυρίων. Αγωνιστικά η ομάδα βρίσκεται σε καλό δρόμο και δείχνει ότι έχει μεγάλες δυνατότητες. Επαναλαμβάνω όμως ότι βάση αποτελεί η ομόνοια και το οικογενειακό κλίμα που επικρατεί στον ΠΑΟΚ. Δείτε τι γίνεται σε άλλες ομάδες που υπάρχει διχόνοια όπως είναι η ΑΕΚ, ο ΟΦΗ που είναι ιστορικά σωματεία αλλά τρώγονται μεταξύ τους για τον προπονητή, τον πρόεδρο κτλ. Η σύμπνοια που υπάρχει στον ΠΑΟΚ αποτελεί κλειδί για επερχόμενες επιτυχίες».

http://www.metrosport.gr/?p=8886
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Δευτ 24 Νοέμ 2008, 04:10

Λαγωνίδης: «Ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης»

Από εκεί και πέρα, γενικότερα, στο φετινό ΠΑΟΚ διακρίνεις τη δυναμική του συνόλου. Είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης, που μπορεί να μην εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις, αλλά καταφέρνει και παίρνει τα αποτελέσματα, όπως έχει δείξει έως τώρα, με μερικές εξαιρέσεις. Ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο. Διαθέτει παίκτες προσωπικότητες, που δεν είχε τα προηγούμενα χρόνια και που έχουν δώσει το στίγμα τους μέσα στην ομάδα. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν κάποιες στραβές, αλλά πρέπει όλοι να σταθούμε κοντά στην ομάδα. Είναι μια καινούρια ομάδα, μπήκαν πολλοί καινούργιοι ποδοσφαιριστές. Ο ΠΑΟΚ φέτος είναι ικανός για πολλά πράγματα. Εάν διατηρήσει αυτό που έδειξε μέχρι τώρα, συνεχίσει να είναι αγωνιστικά πειθαρχημένος και σοβαρός, μπορεί να φτάσει ψηλά. Όπως έχουν πει οι άνθρωποι της διοίκησης, εάν η ομάδα βρίσκεται κοντά στις πρώτες θέσεις το χειμώνα, θα γίνουν συγκεκριμένες προσθήκες στις μεταγραφές, οπότε η ομάδα μπορεί να αυξήσει τις πιθανότητές της για να φτάσει ψηλά».

http://www.metrosport.gr/?p=9011
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 25 Νοέμ 2008, 05:25

Κούδας: “Με ενίσχυση ο ΠΑΟΚ μπορεί το μεγαλύτερο βήμα”

Ο Γιώργος Κούδας μίλησε στο Αθλητικό Metropolis για το φετινό ΠΑΟΚ και τη 2η θέση που απολαμβάνουν οι “ασπρόμαυροι” μετά από 11 αγωνιστικές. Ο “Μεγαλέξανδρος” του ελληνικού ποδοσφαίρου εξήρε τις κινήσεις της διοίκησης, κάνοντας ειδική μνεία στη δουλειά του Ζήση Βρύζα, ενώ πρόσθεσε πως με ενίσχυση στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο μπορεί ο Δικέφαλος να κάνει το κάτι παραπάνω…

Πιο συγκεκριμένα, ο βετεράνος άσος του ΠΑΟΚ, δήλωσε: “Ο ΠΑΟΚ δείχνει πολύ καλό πρόσωπο, σε σχέση με τα δύο τελευταία χρόνια. Και αυτό επιβεβαιώνεται από τα αποτελέσματα και τη βαθμολογική του θέση. Από την αρχή, για να είμαι ειλικρινής, δεν πίστευα σε αυτή την αγωνιστική μεταμόρφωση. Έγιναν θετικές κινήσεις το καλοκαίρι από τη διοίκηση και ειδικότερα από το Ζήση Βρύζα, που έκανε πολύ καλή δουλειά,. Με ουσιαστικές κινήσεις που έπρεπε να γίνουν για την ομάδα. Αξίζουν συγχαρητήρια βεβαίως και στους παίκτες και σε όλο το τεχνικό τιμ για την εικόνα που παρουσιάζουν φέτος. Δυστυχώς και με τις κάρτες και με τους τραυματισμούς, ο ΠΑΟΚ αυτή τη στιγμή έχει 4-5 στελέχη εκτός ομάδας. Άρα η ενίσχυση θα χρειαστεί μέσα στο χειμώνα, εάν θέλουμε να κάνουμε το επόμενο, μεγαλύτερο βήμα. Πέρα από μια θέση στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ”.

http://www.metrosport.gr/?p=9088
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 25 Νοέμ 2008, 18:54

Ο Γιάννης Αλεξούλης γράφει για τον ΠΑΟΚ

Το σημαντικό είναι ότι ο ΠΑΟΚ είναι ΠΑΟΚ, έχει πολύ καλή ομάδα. Το απέδειξε, αφού παρά τις ελλείψεις που είχε κατάφερε να νικήσει. Ξέρει να παίρνει αποτελέσματα, στοιχείο που του έλειπε τόσο καιρό. Όταν μπορεί με σημαντικές ελλείψεις να κερδίζει και κατά διαστήματα να παίζει και καλό ποδόσφαιρο, αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Και μάλιστα απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα, όπως είναι η ΑΕΛ, που είναι επικίνδυνη και ικανή για τα πάντα μέσα σε ένα παιχνίδι. Είναι μια χρονιά φέτος, όπου ο ΠΑΟΚ βάζει τις βάσεις για πολύ μεγάλα πράγματα στο μέλλον. Εκτιμώ πως θα είναι μέσα στην τριάδα του ελληνικού πρωταθλήματος, για μην πω και παραπάνω. Αν εξακολουθήσει να έχει αγωνιστική συνέπεια και αυτή την πολύ μεγάλη βοήθεια από τον κόσμο, θα είναι σίγουρα μέσα στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Για το πρωτάθλημα , ο Ολυμπιακός δείχνει διαρκή βελτίωση και είναι αρκετά πιο πάνω, αλλά με λίγες ποιοτικές προσθήκες στις μεταγραφές, ο ΠΑΟΚ μπορεί να τον απειλήσει. Στο ποδόσφαιρο όλα συμβαίνουν. Στο θέμα των μεταγραφών, χρόνια είχε ο ΠΑΟΚ να διαθέτει ανθρώπους που αγαπάνε την ομάδα
και κάνουν προσεκτικές κινήσεις. Φαίνεται πως τα προηγούμενα χρόνια ενδεχομένως να διοικούταν από άσχετους, που έκαναν κακές επιλογές παικτών, γι’ αυτό έφτασε ο σύλλογος σε τέτοια άσχημη οικονομική κατάσταση. Εν κατακλείδι, από όλες τις απόψεις, ο ΠΑΟΚ βρίσκει πλέον την πραγματική του αίγλη και στον οικονομικό τομέα και στον αγωνιστικό, και είναι θέμα χρόνου να έρθει ένας τίτλος.

http://www.metrosport.gr/?p=9158
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 29 Νοέμ 2008, 02:41

Αλαβάντας: «Ο Αραμπατζής έχει πολύ μέλλον μπροστά του»

Ο βετεράνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Νίκος Αλαβάντας, φιλοξενήθηκε στον ραδιοφωνικό σταθμό “Libero 107,4” και την εκπομπή «ΓΕΓΟΝΟΤΑ», μίλησε για τα θέματα του ΠΑΟΚ αλλά και για την πολύ δύσκολη αποστολή στην Φυλή με τον Θρασύβουλο. «Δεν είναι εύκολος αγώνας αλλά πιστεύω ο ΠΑΟΚ έτσι όπως είναι με την φετινή φιλοσοφία μπορεί να κερδίσει το παιχνίδι».


Οι απουσίες βασικών παικτών για αρκετά μεγάλο διάστημα προβληματίζουν στον «ασπρόμαυρο» στρατόπεδο με τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή του Δικεφάλου να τονίζει: «Είναι μία δύσκολη περίοδος που θα περάσει η ομάδα καθώς θα λείπουν πολύ σημαντικοί ποδοσφαιριστές και θα πρέπει να προσέξει να έχει όσο το δυνατόν λιγότερες βαθμολογικές απώλειες. Ο Μουσλίμοβιτς και ο Κοντρέρας είναι αναντικατάστατοι. Είναι δύο παίκτες που έχουν δώσει τα μέγιστα στην ομάδα. Ο Κοντρέρας είναι εγγύηση στην άμυνα και μπροστά στην επίθεση ο Μουσλίμοβιτς εκτός του ότι κάνει γκολ δημιουργεί και ρήγματα στις αντίπαλες άμυνες και χώρους για τους άλλους παίκτες να κάνουν γκολ».

Ο κύριος προβληματισμός στρέφεται στο γεγονός ότι τα κενά θα πρέπει να αναπληρωθούν επάξια με το Νίκο Αλαβάντα να αναφέρει: «Θα δούμε πως θα αντιδράσει η ομάδα χωρίς τον Μουσλίμοβιτς. Με τον Κοντρέρας δεν έχει φανεί μέχρι στιγμής το κενό. Στην επίθεση θα δούμε αν μπορεί ο Αναστασάκος να καλύψει το κενό ή ο Αθανασιάδης που μπορεί να παίξει... Ο Αθανασιάδης έχει πάρα πολλά προσόντα αλλά του λείπουν παιχνίδια και νομίζω ότι μπορεί μέχρι σ’ ένα σημείο να βοηθήσει».

Στον φετινό ΠΑΟΚ είναι πολύ δύσκολο νεαροί παίκτες που αγωνίζονται σε σημαντικές θέσεις να πάρουν ευκαιρίες, αλλά με τα προβλήματα που έχει η ομάδα με τους τραυματισμούς κάτι τέτοιο θεωρείται αναγκαίο κακό για τους μεν ευκαιρία ζωής για τους δε... «Αυτές είναι οι ευκαιρίες μιας ζωής, μιας καριέρας ολόκληρης, αν τις εκμεταλλευτούν έχει καλώς, αν όχι πρέπει να ψάξουν κάποια άλλη ομάδα, αυτό συνήθως συμβαίνει. Όπως είδα τον Αναστασάκο προχθές μου φάνηκε πολύ λίγος. Δεν είναι ένας παίκτης 18-20 χρόνων, είναι σε μία ηλικία που πρέπει να έχει εμπειρία και σε τέτοια γήπεδα να αρπάζει την ευκαιρία από τα "μαλλιά". Εγώ νομίζω ότι ο Αθανασιάδης πρέπει να προσεχθεί περισσότερο σε επίπεδο συμμετοχών καθώς έχει δείξει καλά στοιχεία. Εγώ νομίζω ότι θα μπορούσε να παίξει δίπλα από τον Μουσλίμοβιτς, ο Αθανασιάδης, θα κέρδιζε σε χώρους αλλά και σε εμπειρία από τον Βόσνιο όπως ο Μαλεζάς με τον Κοντρέρας».

Συνεχίζοντας την ατομική κριτική παικτών ο βετεράνος άσσος σημείωσε για τον Αραμπατζή: «Εγώ νομίζω ότι ο Αραμπατζής χρόνο με τον χρόνο θα δείχνει τις πραγματικές του δυνατότητες. Έχει πάρα πολλά προσόντα, καθιερώθηκε με το που ήρθε στον ΠΑΟΚ. Ήταν ένα μπακ επιθετικό, ένας παίκτης που χρειαζόταν ο ΠΑΟΚ, εγώ τον πιστεύω αυτό τον παίκτη πάρα πολύ. Βέβαια ο τραυματισμός του τον άφησε μεγάλο χρονικό διάστημα έξω. Σίγουρα είναι και θέμα συμμετοχών, την εμπειρία την έχει, έχει παίξει αρκετά παιχνίδια δεν είναι όπως όταν πρωτοήρθε από τις Σέρρες, που και τότε μπήκε κατευθείαν στο κλίμα. Από μία μικρή ομάδα να παίξεις στο κοινό της Τούμπας σημαίνει κάτι, ότι το παιδί έχει πολύ μέλλον μπροστά του. Εξαρτάται από τον προπονητή τι στοιχεία θέλει να έχουν τα μπακ αν ήθελε ένα μπακ που να παίζει «man to man» αλλά έτσι όπως παίζει ο Σάντος θέλει ένα μπακ που να ανεβαίνει και να κάνει πλαγιοκοπήσεις και ο Αραμπατζής νομίζω ότι είναι ένα πολύ καλό εργαλείο στα χέρια του Σάντος. Ο Σνάουτσνερ είναι καλύτερος στα αμυντικά του καθήκοντα από τον Αραμπατζή αλλά αυτός έχει πολύ περισσότερα προσόντα στο να βγει, να πλαγιοκοπήσει, να βγάλει σέντρες... Ο Κονσεϊσάο είναι ένας παίκτης με πολύ μεγάλη εμπειρία. Εγώ πιστεύω ότι φέτος δείχνει το πραγματικό του εαυτό και βοηθάει πάρα πολύ την ομάδα».

Η συζήτηση με το Νίκο Αλαβάντα επεκτάθηκε και στο παρελθόν, μνημονεύοντας παραδείγματα παλαιμάχων παικτών: «Ο Γούναρης θα έλεγα πως ήταν το επιθετικό μπακ όπως και ο Ιωσηφίδης γι’ αυτό και παίζανε στην εθνική γιατί δεν υπήρχαν άλλοι αμυντικοί που έβγαζαν σέντρες και πλαγιοκοπούσαν. Είναι και θέμα δυνάμεων αλλά και αλληλοκαλύψεων όταν βγαίνει ο αμυντικός το χαφ θα πρέπει να έχει το νου του να καλύψει. Ο Γούναρης είχε πέσει σε περιπτώσεις όπως του Τερζανίδη, του Δαμανάκη και εμένα, ήξερε όταν έβγαινε μπροστά ότι θα τον καλύπταμε. Όταν έπαιζε ο ΠΑΟΚ την ζώνη δεν υπήρχαν ομάδες που να την παίζουν. Αυτή την στιγμή δεν μπορούν να επιβιώσουν οι αργοί ποδοσφαιριστές. Τώρα αν δεν ξέρεις ποδόσφαιρο δεν μπορείς να παίξεις παλιά παίζανε και παίκτες που δεν ήξεραν ποδόσφαιρο και παίζανε μόνο με την δύναμη».

http://www.libero-fm.gr/details.asp?id=4947
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλαίμαχοι Π.Α.Ο.Κ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες