Peja Stojaković

Οτιδήποτε αφορά παίκτες και προπονητές που τίμησαν (ή και ατίμασαν...) τη φανέλα με το δικέφαλο...

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 21 Δεκ 2011, 19:12

Η υπόκλιση του "Μπάνε" στον "Πέτζα"
Ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς εκμυστηρεύεται στο Sport24.gr ότι η απόφαση του Πέτζα Στογιάκοβιτς να αποσυρθεί από την ενεργό δράση σε ηλικία 34 ετών τού προκάλεσε έκπληξη και απαριθμεί τα στοιχεία που τον έκαναν διάσημο παγκοσμίως.

Την έκπληξή του για την απόφαση του Πέτζα Στογιάκοβιτς να αποσυρθεί από την ενεργό δράση, εξέφρασε ο Μπάνε Πρέλεβιτς καθώς όπως αποκάλυψε σε επικοινωνία που είχε μαζί του, τον συμβούλευσε να συνεχίσει να παίζει μπάσκετ για όσο τον κρατούν τα πόδια του.

Αναλυτικά, η συνέντευξη του Μπάνε Πρέλεβιτς στο Sport24.gr:

-Ως παιδί που ήσουν κι εσύ του Ερυθρού Αστέρα, είχε τύχει να ακούσεις για το ταλέντο του Στογιάκοβιτς, όταν ο ΠΑΟΚ αποφάσιζε να τον φέρει στην Ελλάδα σε ηλικία 16 ετών;

"Μέχρι το καλοκαίρι του 1993 ομολογώ πως δεν είχα ακούσει κάτι για το ταλέντο του. Από τις πρώτες προπονήσεις, όμως, φάνηκε ότι είχαμε μπροστά μας μια ιδιαίτερη περίπτωση αθλητή. Είχα πει, μάλιστα και αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν οι δημοσιογράφοι που ήταν αυτήκοοι μάρτυρες, ότι αυτό το παιδί θα κάνει μεγάλη καριέρα".

-Πες μας τρία πράγματα που τον έκαναν διάσημο μπασκετμπολίστα.

"Είχε τα φυσικά προσόντα και αυτό είναι βασικό για να παίξεις μπάσκετ υψηλού επιπέδου. Το δεύτερο είναι ότι είχε φιλοδοξίες και ήταν πολύ εργατικός. Πίστευε στον εαυτό του και δεν σταμάτησε ποτέ να προσπαθεί. Νομίζω ότι αυτά φτάνουν και περισσεύουν για να γίνει ένας αθλητής μεγάλος".

-Τι δεν πρόκειται να ξεχάσει ποτέ από εκείνα τα δύο χρόνια με τον Πέτζα στον ΠΑΟΚ; Μια ιστορία, έναν διάλογο, μια άγνωστη πτυχή…

"Αυτό που θυμάμαι είναι ότι στην αρχή της καριέρας του ήταν άτυχος με τους τραυματισμούς. Τα έχει περάσει όλα, ωστόσο αυτό που τον κάνει ξεχωριστό είναι ότι έπειτα από κάθε ατυχία, ακόμη και έπειτα από πολύ σοβαρούς τραυματισμούς, έβγαινε και καλύτερος. Φοβερό! Εκεί έδειχνε και τον χαρακτήρα του".

-Ποιο στοιχείο του ξεχωρίζεις μέχρι σήμερα;

"Ο Πέτζα είναι γενικά καταπληκτικό παιδί. Οποτε έρχεται το καλοκαίρι, πάντα βρισκόμαστε και ένα στοιχείο που θέλω να προσθέσω είναι ότι δεν άλλαξε ποτέ ο χαρακτήρας του παρά την τεράστια καριέρα που έκανε και τα χρήματα που κέρδισε. Ηταν πάντα ο εαυτός του, είτε στα 16 είτε τώρα στα 34".

-Περίμενες αυτή την απόφαση; Το είχατε συζητήσει το καλοκαίρι;

"Ομολογώ ότι μου προκάλεσε έκπληξη. Όταν το συζητήσαμε το καλοκαίρι, του είπα ότι αν σε κρατούν τα πόδια σου, πρέπει να συνεχίσεις να παίζεις μπάσκετ. Προφανώς, αυτός ο τραυματισμός στη μέση τον έχει κάνει να πιστέψει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να αγωνίζεται στο υψηλότερο επίπεδο. Επαναλαμβάνω, όμως, ότι για μένα ήταν έκπληξη που αποχώρησε".
-Θα συμφωνούσες με την άποψη ότι ο Στογιάκοβιτς θα μπορούσε να αγωνιστεί για περισσότερα χρόνια στην Εθνική Σερβίας με την οποία κατέκτησε χρυσά μετάλλια στο Ευρωμπάσκετ 2001 και στο Μουντομπάσκετ 2002;

"Η καριέρα του Πέτζα ήταν πολύ πλούσια. Κατέκτησε τα πάντα και είχε μια από τις καλύτερες παρουσίες ευρωπαίου παίκτη στο ΝΒΑ. Ετσι όπως το λέτε, ναι θα μπορούσε να αγωνιστεί περισσότερα χρόνια στην Εθνική, γιατί η παρουσία του συνδέθηκε με χρυσά μετάλλια. Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη και δεν έπαιξε τόσα πολλά χρόνια στην Εθνική. Αυτό το ξέρουν μόνο ο ίδιος και οι προπονητές του".

-Δεδομένου ότι και εσύ υπήρξες «δολοφονικός» σουτέρ, αν σε ρωτούσε κάποιος στον δρόμο «ποιος ήταν καλύτερος σουτέρ; Εσύ ή ο Πέτζα;», τι θα απαντούσες;

(γελάει) "Μα, εννοείται ότι θα απαντούσα ‘ο Πέτζα’. Πρέπει να σκεφτείτε ποιος έκανε τα σουτ και πού. Όταν ο Πέτζα θεωρείται ένας από τους κορυφαίους σουτέρ όλων των εποχών στο ΝΒΑ, δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί μου. Ούτε καν! Ο ένας έκανε καριέρα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη και ο άλλος ήταν από τους καλύτερους στο ΝΒΑ και σε όλο τον κόσμο. Τα δύο μεγέθη είναι ασύγκριτα"…
http://www.sport24.gr/Basket/h_ypoklish ... 46480.html
Όχι ρε Μπάνε. Εσύ είσαι ο μεγαλύτερος μπόμπερ.- :nairepaok:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 21 Δεκ 2011, 19:25

Οικονομίδης: "Έτσι έφερα τον Πέτζα στην Ελλάδα"


Ο πρώην πρόεδρος του ΠΑΟΚ, Απόστολος Οικονομίδης, εξηγεί στο Sport24.gr με το «νι» και με το «σίγμα» πώς κατάφερε και πόσα ξόδεψε για να αποκτήσει τον Πέτζα Στογιάκοβιτς από τον Ερυθρό Αστέρα το καλοκαίρι του 1993 και ξεσπαθώνει κατά των «αιωνίων» Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, που έβαζαν τρικλοποδιές, καθώς και κατά των... ευεργετηθέντων παραγόντων του Δικεφάλου.

Η ιστορία γράφεται από μικρές λεπτομέρειες και με αφορμή την αποχώρηση του Πέτζα Στογιάκοβιτς από την ενεργό δράση σε ηλικία 34 ετών, το Sport24.gr έδωσε βήμα στον άνθρωπο που έφερε τον σπουδαίο άσο στον ΠΑΟΚ το 1993. Είναι ο Απόστολος Οικονομίδης, ο οποίος διοίκησε τον Δικέφαλο επί δύο χρόνια (1993-95) και δεν είχε αντίρρηση να φωτίσει όλες τις πτυχές εκείνης της πολύκροτης υπόθεσης.

Σε ηλικία 63 ετών πια ο πρώην πρόεδρος του ΠΑΟΚ δεν δίστασε να μιλήσει για το παρασκήνιο της εποχής, για τα ραντεβού με Βασιλακόπουλο, Στάνκοβιτς και Υπουργούς, για τα εμπόδια που κατά την κρίση του δημιουργούσαν οι «αιώνιοι» Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, για τις αντιδράσεις των παικτών – θρύλων της εποχής, καθώς και για τους παράγοντες που, «πραξικοπηματικά», όπως είπε, του πήραν την εξουσία το καλοκαίρι του 1995. Ο λόγος στον Απόστολο Οικονομίδη:

"Τον Πέτζα τον έφερα 16 χρονών παιδάκι. Όχι μόνο τον ίδιο, αλλά ολόκληρη την οικογένειά του. Εγκαταστάθηκαν στη Θεσσαλονίκη και εν συνεχεία προχώρησε η ελληνοποίηση. Είχα προσλάβει, μάλιστα και προπονητή τον κύριο Μίνιτς για να προπονεί τα τρία παιδιά, τον Ρέλιτς, τον Νεστέροβιτς και τον Στογιάκοβιτς.

Ηταν ένας αγώνας δρόμου, ώσπου να πάρω την ελευθέρας του Πέτζα από τον Ερυθρό Αστέρα και αυτό γιατί ο Πέτζα ήταν Σέρβος, αλλά ζούσε στην Κροατία και με τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας πήγε ως πρόσφυγας στη Σερβία και τον πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, όπου αγωνίστηκε στο εφηβικό και στο αντρικό τμήμα.

Όταν ήλθα σε επαφή με τους Σέρβους για τη μεταγραφή του στον ΠΑΟΚ, δεν πίστευα ποτέ ότι θα αντιμετώπιζα τόσο μεγάλο πρόβλημα με τον Ερυθρό Αστέρα. Όταν προχώρησε η διαδικασία, η FIBA μού ζήτησε την κάρτα ελευθέρας του παίκτη. Εκανα συναντήσεις με τον Γιώργο Βασιλακόπουλο και τον Μπόρισλαβ Στάνκοβιτς στην Αθήνα και καταλήξαμε στον τρόπο με τον οποίο θα λυνόταν αυτή η κατάσταση χωρίς περαιτέρω πρόβλημα.

Αρχισε, λοιπόν, η συζήτηση με τον Ερυθρό Αστέρα και συγκεκριμένα με τον κύριο Κάπισιτς, ο οποίος ήταν τότε γενικός γραμματέας και τεχνικός διευθυντής, ενώ αργότερα έγινε και πρόεδρος της Σερβικής Ομοσπονδίας Μπάσκετ. Ταξίδεψα στο Βελιγράδι, συναντηθήκαμε και ενώ στην αρχή συζητούσε για τρελά νούμερα της τάξεως του 1,5 εκατ. δολαρίων, η συμφωνία έκλεισε στις 800.000 δολάρια.

Συμφωνήσαμε και έστειλα τα χρήματα, όχι στο Βελιγράδι, αλλά σε μια τράπεζα στον Λίβανο. Ηταν η Delta Bank, η οποία ήταν κρατική τράπεζα της Σερβίας, αλλά λόγω της διάλυσης της χώρας, είχε τα γραφεία της στον Λίβανο. Εκεί έστειλα τα χρήματα και έτσι πήρα την ελευθέρας του Πέτζα.

Μιλάμε για Οδύσσεια. Η οποία δεν τελείωσε εκεί. Όταν πήρα το δελτίο του Πέτζα και το παιδί ελληνοποιήθηκε, αγωνιζόταν ως Ελληνας στην Ευρώπη και δεν μπορούσε να παίξει στην Ελλάδα. Με την παρέμβαση τότε του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού. Εμαθα το παρασκήνιο στις συζητήσεις που είχα αργότερα με τον Βασιλακόπουλο, τον Βενιζέλο και τον Λιάνη.

Εκεί έμαθα ποιοι ήταν από πίσω και δεν επέτρεπαν στον αθλητή να παίζει στο ελληνικό πρωτάθλημα. Γιατί πρέπει να σας θυμίσω ότι την προηγούμενη χρονιά, υπήρχαν δύο αθλητές στον Παναθηναϊκό, ο Σοκ και ο Κούουσμα, που έπαιζαν ως Ελληνες στην Α1 και δεν έπαιζαν στην Ευρώπη, αφού είχαν συμμετάσχει στην Εθνική Ομάδα της χώρας τους.

Χάρη σε έναν νόμο της FIBA, όταν δηλώσαμε επαγγελματική εθνική πατρίδα για το παιδί, πήρα το δελτίο του Στογιάκοβιτς, ο οποίος θα έπαιζε και στην Εθνική Ελλάδος, αλλά τα τότε στελέχη του ΠΣΑΚ, ο Παταβούκας, ο Χριστοδούλου, ο Φασούλας, ο Γιαννάκης και άλλοι έθεσαν βέτο ώστε να μην παίξει ο Στογιάκοβιτς στην Εθνική. Δεν είναι τυχαίο ότι έπειτα από πολλά χρόνια κλήθηκε να αγωνιστεί στην Εθνική Σερβίας.

Φτάνουμε στο 1995, οπότε ξανά με δικές μου παρεμβάσεις στον Υφυπουργό Αθλητισμού Γιώργο Λιάνη, έγινε ο νόμος που με τα χέρια μου τον πήγα στο Εθνικό Τυπογραφείο για να δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με αποτέλεσμα την περίοδο 1995-96 ο Στογιάκοβιτς να αποκτήσει δικαίωμα συμμετοχής και στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Εγώ, βέβαια, είχα αποχωρήσει από την προεδρία του ΠΑΟΚ στις 24 Ιουλίου του 1995. Θυμάμαι καλά την ημερομηνία, γιατί με έχει σημαδέψει, όπως με έχουν σημαδέψει πολλά γεγονότα στον ΠΑΟΚ. Επειδή όλοι γνωρίζουν τι έγινε εκείνο το καλοκαίρι, ώσπου να φύγω πραξικοπηματικά από τη διοίκηση του συλλόγου, θα σας το πω με μερικές λέξεις:
Ουδείς ασπονδότερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου. Ετσι μου φέρθηκαν οι παράγοντες του ΠΑΟΚ. Όχι ο κόσμος, ο οποίος με στηρίζει και με αγαπάει ακόμη, και αυτό εν τέλει είναι το σημαντικότερο, αλλά ορισμένοι παράγοντες. Τι να σας πω; Υπήρξε περίπτωση που πλήρωσα για να μην πάνε κάποιοι φυλακή".

http://www.paokmania.gr/stiles/mme/2436 ... petza.html
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 21 Δεκ 2011, 19:30

Καπου στην Αθηνα ενα καλοκαιρι..


"Μελλοντικά θα δούμε. Δεν ξέρω…".
Δευτέρα, 29 Ιούνιος 2009

Ο πρώην παίκτης του Π.Α.Ο.Κ. και πλέον των Χόρνετς της Νέας Ορλεάνης, βρέθηκε στην ακαδημία μπάσκετ «Triple Crown» των Φραγκίσκου Αλβέρτη, Ευθύμη Ρετζιά και Δημήτρη Παπανικολάου και μίλησε στα παιδιά. Εκεί διαβεβαίωσε ότι όσα ακούγονται περί επιστροφής του στην Ελλάδα για λογαριασμό του Ολυμπιακού είναι δημιουργήματα φαντασίας των δημοσιογράφων...
"Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση", ξεκαθάρισε κατά την διάρκεια της επίσκεψης του στο προπονητικό καμπ των τριων φίλων του.

"Ξεκίνησε μια φημολογία από την Αμερική και έφτασε μέχρι εδώ. Πολύ δύσκολα θα επιστρέψω φέτος στην Ελλάδα, καθώς έχω ακόμη δυο χρόνια συμβόλαιο με τη Νέα Ορλεάνη", πρόσθεσε.

Ο Πέτζα αναφέρθηκε στο ενδεχόμενο να αναλάβει την προεδρία της ΚΑΕ Π.Α.Ο.Κ. λέγοντας: "Μελλοντικά θα δούμε. Δεν ξέρω…". Επίσης, χαρακτήρισε τον "Δικέφαλο του Βορρά" ομάδα της καρδιάς του και τον Παναθηναϊκό "καλύτερη ομάδα της Ευρώπης".
Ακολουθεί πλήρες ρεπορτάζ με όλα όσα δήλωσε ο Πέτζα σήμερα:

Απευθυνόμενος στα παιδιά που ήταν στο camp είπε: "Καταρχάς πρέπει να καταλάβετε πόσο τυχεροί είστε που έχετε την δυνατότητα να γυμνάζεστε σε εγκαταστάσεις που θα ζήλευαν ακόμη και επαγγελματίες αθλητές. Γεννήθηκα σε μια μικρή πόλη της Γιουγκοσλαβίας και αφού πειραματίστηκα στο βόλεϊ και στο ποδόσφαιρο πήγα στο μπάσκετ και εκεί δεν άργησα να καταλάβω ότι αυτό είναι το άθλημα μου.
Για να φτάσω όμως να αγωνίζομαι στο ΝΒΑ έχω γυμναστεί αρκετές φορές σε χώρους ακατάλληλους και για αυτό εσείς δεν πρέπει να θεωρείτε ότι αυτό που σας προσφέρεται εδώ είναι κάτι δεδομένο, ειδικά στον μπασκετικό χώρο στην Ελλάδα.

Οι περισσότεροι από εδώ με γνωρίζετε από την θητεία μου στον Π.Α.Ο.Κ. όπου ήμουν συμπαίχτης με τον Ευθύμη, ενώ με τον Φράνκι και τον Παπ ήμασταν αντίπαλοι και στο ελληνικό Πρωτάθλημα αλλά και στις Εθνικές ομάδες (προκαλώντας το γέλιο στο κοινό)".
Σε ερώτηση που δέχτηκε σχετικά με το αν θα επιστρέψει στην Ελλάδα αφού χαμογέλασε απάντησε: "Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ακόμα έχω ακόμα δύο χρόνια συμβόλαιο με την ομάδα μου και προς το παρόν δεν σκέφτομαι να φύγω".
Όταν ερωτήθηκε για το αν θα αναλάβει την προεδρία του Π.Α.Ο.Κ. προκαλώντας μεγάλο ενθουσιασμό στο φίλο του και ιδρυτή του Camp, Ευθύμη Ρεντζιά σχολίασε : "Δεν ξέρω αν βρίσκεται κάποιος Παοκτσής στην κερκίδα αλλά μιλώντας για τον εαυτό μου και από προσωπική εμπειρία θεωρώ τον Π.Α.Ο.Κ. μια πολύ μεγάλη ομάδα. Τα χρόνια που πέρασα εδώ ήταν από τα καλύτερα μου, για το τι θα συμβεί με την ομάδα δεν γνωρίζω, θα δούμε"
Σε ερώτηση που δέχτηκε σχετικά με το ποια είναι η καλύτερη ομάδα που έχει αντιμετωπίσει απάντησε: "Στην καριέρα μου έχω αντιμετωπίσει πολλές καλές ομάδες. Η δυσκολότερη κατά την άποψη μου ήταν οι San Antonio Spurs. Οι περισσότερες ομάδες στο NΒΑ διαθέτουν από έναν τουλάχιστον «αστέρα» όμως οι Spurs έχουν ως μεγάλο πλεονέκτημα το ότι παίζουν σαν ομάδα".
Στη συνέχεια ερωτήθηκε σε ποια ομάδα έπαιξε το καλύτερο μπάσκετ κατά τη γνώμη του και από πού έχει τις καλύτερες εντυπώσεις: "Μέχρι στιγμής πιστεύω στους Sacramento Kings, όπου έκατσα και οχτώ ολόκληρα χρόνια. Από όλες μου τις ομάδες έχω καλές αναμνήσεις απλά εκεί πέρασα περισσότερο καιρό και αυτός είναι και ο λόγος που έχω δεθεί και παραπάνω με την συγκεκριμένη ομάδα".

Σε ερώτηση που δέχτηκε σχετικά με το ποιος είναι ο δυσκολότερος αντίπαλος που έχει αντιμετωπίσει απάντησε: "Στο NBA υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί παίχτες. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιους θα έλεγα τον Kevin Garnett, τον Kobe Bryant και τον Tim Duncan".

Όταν ερωτήθηκε για το τι ομάδα είναι και πώς βλέπει τον ελληνικό πρωτάθλημα απάντησε "Και τα πουλιά γνωρίζουν τι ομάδα είμαι (σ.σ Π.Α.Ο.Κ.). Ο Παναθηναϊκός πάντως τα τελευταία δέκα χρόνια τα έχει πάει πολύ καλά".
Όταν του ζητήθηκε να κάνει ένα σχόλιο για την εμπειρία του από το NBA σχολίασε "Ελπίζω σε λίγα χρόνια να σηκωθείς εσύ εδώ και να μας σχολιάσεις το ΝΒΑ, (σ.σ απευθυνόμενος στον νεαρό αθλητή που του έκανε την ερώτηση) αν πιστέψεις στον εαυτό σου και δουλέψεις σκληρά θα μπορέσεις να τα καταφέρεις.
Στο NBA είναι πολύ σημαντικό να είσαι προετοιμασμένος κάθε βράδυ γιατί κάθε φορά βρίσκεσαι αντιμέτωπος με σπουδαίες ομάδες και αθλητές. Αν έπρεπε με μια πρόταση να σχολιάσω το NBA θα σας έλεγα ότι ακόμα ζω το όνειρό μου".

Αφού ολοκληρώθηκαν οι ερωτήσεις το λόγο πήρε ο Φραγκίσκος Αλβέρτης δηλώνοντας: "Είναι τιμή μας να έχουμε σήμερα τον "Πέτζα" κοντά μας. Θα ήθελα να τονίσω κάτι που ίσως πολλοί από εδώ δεν προσέξατε. Όταν ξεκίνησε την ομιλία του ο Πέτζα είπε ότι όλοι εμείς εδώ (σ.σ Ε. Ρεντζιάς, Φ. Αλβέρτης, Δ. Παπανικολάου, Π. Στογιάκοβιτς) ξεκινήσαμε σαν αντίπαλοι αλλά σήμερα μας βλέπετε ενωμένους σαν μια παρέα.

Το μήνυμα που πρέπει να πάρετε είναι ότι ο αθλητισμός ενώνει, δεν είναι μόνο το καλάθι, η νίκη και η ομάδα. Το κέρδος σας είναι οι φιλίες που θα δημιουργήσετε και ίσως είναι και το σημαντικότερο απ’ όλα. Αυτός είναι και ένας ακόμα λόγος που σήμερα είναι μαζί μας ο Πέτζα".
Οι ιδρυτές αφού ευχαρίστησαν θερμά τον "Πέτζα" τόνισαν πως η ανταπόκριση των παιδιών είναι το κίνητρο για να συνεχίσουν την προσπάθεια τους με ενθουσιασμό και υποσχέθηκαν στους νεαρούς αθλητές ότι θα ακολουθήσουν περισσότερες εκπλήξεις τις υπόλοιπες μέρες του 1ου Triple Crown Basketball Camp...

http://www.paokmania.gr/stiles/archives ... doume.html
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό niks » Δευτ 26 Δεκ 2011, 23:25

free4 έγραψε:Οικονομίδης: "Έτσι έφερα τον Πέτζα στην Ελλάδα"

....
συναντηθήκαμε και ενώ στην αρχή συζητούσε για τρελά νούμερα της τάξεως του 1,5 εκατ. δολαρίων, η συμφωνία έκλεισε στις 800.000 δολάρια.
....
Χάρη σε έναν νόμο της FIBA, όταν δηλώσαμε επαγγελματική εθνική πατρίδα για το παιδί, πήρα το δελτίο του Στογιάκοβιτς, ο οποίος θα έπαιζε και στην Εθνική Ελλάδος, αλλά τα τότε στελέχη του ΠΣΑΚ, ο Παταβούκας, ο Χριστοδούλου, ο Φασούλας, ο Γιαννάκης και άλλοι έθεσαν βέτο ώστε να μην παίξει ο Στογιάκοβιτς στην Εθνική.
......
http://www.paokmania.gr/stiles/mme/2436 ... petza.html


για να συγκρινουμε τα δεδομένα, φανταστείτε να κλειναμε σημερα ενα 16 χρονο με αυτά τα λεφτά στο ποδόσφαιρο....

β. η αιωνια κλικα. φανταστειτε να επαιζε το παλλικάρι Εθνική Ελλάδος

το παραπονο μου ειναι πως δεν εμεινε ο παιχτης τουλ. 2 χρονια ακομα,να μας φερει μερικους τιτλους και μετα.
πανω του μπορούσε να χτιστεί ο Π.Α.Ο.Κ. μιας ολοκληρης νεας δεκαετίας

Ο Πέτζα ειναι παραδειγμα προς μιμηση για ολους τους αθλητες της Ελλάδας:
Η προπονηση της ομαδας δεν σε κανει να ξεχωρισεις.Θελει πολλες παραπανω ώρες προσωπικής δουλειάς.
niks
 
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 18:45

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 27 Δεκ 2011, 04:47

niks έγραψε:το παραπονο μου ειναι πως δεν εμεινε ο παιχτης τουλ. 2 χρονια ακομα,να μας φερει μερικους τιτλους και μετα.
πανω του μπορούσε να χτιστεί ο Π.Α.Ο.Κ. μιας ολοκληρης νεας δεκαετίας

Να είναι καλά ο εκβιασμός που έκανε (δεν έπαιξε με την ρούλα καλή ώρα) για να αλλάξει το συμβόλαιό του. Να τα λέμε αυτα...
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό niks » Τρί 27 Δεκ 2011, 21:11

για θυμίσε το λίγο, γιατί εχεις δίκιο τωρα που το λες
niks
 
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 18:45

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 06 Ιούλ 2012, 01:14

Επιστρέφει ο Στογιάκοβιτς

Επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη o Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς, ο οποίος και διατηρεί επιχείρηση στην παραλία της πόλης.


Έπειτα από μια λαμπρή καριέρα στην Αμερική και το ΝΒΑ, ο Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς επιστρέφει σύμφωνα με την espresso στην αγαπημένη του Θεσσαλονίκη... μαζί βέβαια με τη σύζυγό του, Αλέκα Καμηλά.

Οι γονείς του πρώην μπασκετμπολίστα μένουν εδώ και πολλά χρόνια στη Θεσσαλονίκη, ενώ ο ίδιος διατηρεί επιχείρηση στην παραλία της πόλης. Ο Σέρβος στην καταγωγή, αλλά πολιτογραφημένος Έλληνας και Θεσσαλονικιός επισκεπτόταν τη χώρα μας σε κάθε ευκαιρία και τώρα έρχεται να «ανοίξει» το σπίτι του στο Πανόραμα

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.eparxia24.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1/%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7/item/2684-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CF%84%CF%82
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 06 Ιούλ 2012, 09:06

κάπου διάβασα πριν καμια βδομάδα οτι θα μείνει Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό karlat85 » Παρ 06 Ιούλ 2012, 11:08

Ετσι ειναι.Μαλλον θα ανοιχτει σε δουλειες

Sent from my LG-P970 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
karlat85
 
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ 2009, 14:43
Τοποθεσία: Αριδαια

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό brigate4 » Δευτ 09 Ιούλ 2012, 16:59

kostasff έγραψε:Η υπόκλιση του "Μπάνε" στον "Πέτζα"
-Δεδομένου ότι και εσύ υπήρξες «δολοφονικός» σουτέρ, αν σε ρωτούσε κάποιος στον δρόμο «ποιος ήταν καλύτερος σουτέρ; Εσύ ή ο Πέτζα;», τι θα απαντούσες;

(γελάει) "Μα, εννοείται ότι θα απαντούσα ‘ο Πέτζα’. Πρέπει να σκεφτείτε ποιος έκανε τα σουτ και πού. Όταν ο Πέτζα θεωρείται ένας από τους κορυφαίους σουτέρ όλων των εποχών στο ΝΒΑ, δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί μου. Ούτε καν! Ο ένας έκανε καριέρα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη και ο άλλος ήταν από τους καλύτερους στο ΝΒΑ και σε όλο τον κόσμο. Τα δύο μεγέθη είναι ασύγκριτα"…
http://www.sport24.gr/Basket/h_ypoklish ... 46480.html
Όχι ρε Μπάνε. Εσύ είσαι ο μεγαλύτερος μπόμπερ.- :nairepaok:


Nαι ρε Μπάνε αλλά πότε πήρε κάποιο πραγματικά δύσκολο σουτ πάνω του ο Πέτζα? στους διαγωνισμούς τριπόντων? άντε, το σουτ στον ημιτελικό με το γαύρο...ή μήπως αν εσύ σούταρες σε αγώνα ΝΒΑ 10 τρίποντα δεν θα έβαζες τουλάχιστον τα 6 ? ο σουτέρ είναι σουτέρ είτε στο ΝΒΑ είτε στην Ευρώπη. Και φυσικά η πίεση που είχες πχ σε ΠΑΟΚ-άρηθ ή σε τελικούς στυλ ΠΑΟΚ-Ρεάλ, Ταουγκρές-ΠΑΟΚ μέσα στη Βιτώρια ήταν πολύ μεγαλύτερη από το Σακραμέντο-Μπλέιζερς :opaokara:
ΠΑΟΚ ξέρω 'γω να πούμε, ΦΕΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...
Άβαταρ μέλους
brigate4
 
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 15:06

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Δευτ 09 Ιούλ 2012, 17:37

Διαφωνούμε καθέτως,οριζοντίως,εντός,εκτός ΚΑΙ επί τα αυτά,πλαγίως,έσω πλαγίως,ρήξεως χιαστού.
ΟΟΟ Πέτζα Πέτζα.
:nairepaok:
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό giapas » Δευτ 09 Ιούλ 2012, 18:26

Η ψυχή και τα μπαλάκια μερικές φορές υπερνικάνε τη τεχνική/σωματική ανωτερότητα.
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Δευτ 09 Ιούλ 2012, 19:13

Πόσο σχετικό μπορεί να είναι αυτό πάνω στο "καλύτερο σουτ" ;

Και ο Βιειρίνια έχει "καλύτερο σουτ" από τον Γκαρσία,ναι, αλλά ο Γκαρσία έχει την "ψυχή και τα μπαλάκια".
Αυτό γιατί είναι κριτήριο στην σύγκριση του "καλύτερου σουτέρ" ;
Αδυνατώ να βρω σύγκλιση.
Εκτός κι αν η ερώτηση που έγινε στον Μπάνε ,ήταν :
"Ποιος ήταν πιο ψυχωμένος και @ρχιδάτος ; Εσύ ή ο Πέτζα ;"
Στην παραπάνω, ναι. Είναι μονόδρομος η απάντηση Τρέλεβιτς.
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό giapas » Δευτ 09 Ιούλ 2012, 20:03

Συνήθως μεγάλο σουτερ στο μπασκετ λες αυτόν που βάζει κρισιμα και σημαντικά καλάθια σε στιγμές που η μπάλα καίει.

Το άλλο που λες εσύ, είναι ο εύστοχος παίκτης. Για την ευστοχία του καθενός, δε χωράει αμφιβολία, ούτε συζήτηση - πας βλεπεις τα στατιστικά καριέρας και βρισκεις ποιος ήταν πιο εύστοχος .
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Peja Stojaković

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 09 Ιούλ 2012, 20:46

τα @ρχίδι@ στα σπορ είναι συνήθως ανάλογα και της ηλικίας. δε νομίζω οτι θεωρούνταν clutch player ο jordan στα 21 του. ο peja για όσους δεν θυμούνται έπαιξε σε εμάς από τα 17 μέχρι τα 21 έχοντας και 2 χιαστούς (αν θυμάμαι καλά). από εκεί και πέρα ο Reggie Miller ας πούμε δεν πήρε ποτέ τίτλο αλλά θεωρείται ένας εκ των κορυφαίων σουτέρ όλων των εποχών (Φυσικά Ray Allen δεν ήταν). 17 πόντους μ.ο. καριέρα σε 14 χρόνια με 40% τρίποντα και 90% βολές είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ νούμερα. όσο για τον Bane, ε εντάξει Bane είναι μόνο ένας, πάντα θα τον αγαπάμε περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα παιδιά μας...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαίμαχοι Π.Α.Ο.Κ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες