Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου ΠΑΕ ΠΑΟΚ

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Δημοσίευσηαπό Platon » Παρ 06 Ιουν 2008, 01:03

Τώρα θα κριθούν πολλά και αλλα τόσα θα βγούν στην επιφάνεια... Για να δούμε...

Η τώρα η ποτε!!
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό thanasisp04 » Παρ 06 Ιουν 2008, 15:28

Άβαταρ μέλους
thanasisp04
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2007, 20:42
Τοποθεσία: Doxato City

Δημοσίευσηαπό thanasisp04 » Παρ 06 Ιουν 2008, 15:41

αν ειναι κανενας αδερφος λογιστης η οικονομολογος ας μας κανει μια περιληψη :lol:
Άβαταρ μέλους
thanasisp04
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2007, 20:42
Τοποθεσία: Doxato City

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Παρ 06 Ιουν 2008, 16:45

+1

Κάποιος να κάνει μια περίληψη του τι χρειάζεται να κάνουμε..

Δηλαδή από ότι έχω καταλάβει πρέπει να πάμε σε μια Marfin με ταυτότητα ή διαβατήριο, εκαθαριστικό ή λογαριασμό ΔΕΗ, να δηλώσει πόσες μετοχές ενδιαφέρεται να αγοράσει κτλ..

Μετά χρείαζεται να κάνει κάτι ακόμα;;

Help!
Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia
 
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: Δευτ 10 Δεκ 2007, 15:57

Δημοσίευσηαπό Petm » Παρ 06 Ιουν 2008, 17:15

Ένα μεγάλο μπράβο στη διοίκηση Ζαγοράκη. Το ενημερωτικό δελτίο που εξέδωσαν ήταν το καλύτερο δώρο που θα μπορούσαν να κάνουν στο ΠΑΟΚ.
Άβαταρ μέλους
Petm
 
Δημοσιεύσεις: 1607
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2008, 18:12
Τοποθεσία: Back To The Base London

Δημοσίευσηαπό gagas » Παρ 06 Ιουν 2008, 17:31

fuzztone έγραψε:Μια βασική απορία μου, που ίσως είναι και άλλων που όντως έχουν σκοπό να βάλουν χρήματα, είναι η εξής:

Αυτοί που έβαλαν πέρσι λεφτά για μετοχές και τελικά ακυρώθηκε η αύξηση, τι μετοχές θα πάρουν τώρα? Θα υπολόγιστεί το κεφάλαιό τους ή μαζί με τους όποιους τόκους θα έπαιρναν αν είχαν τα λεφτά που έδωσαν στην κατοχή τους (που είναι και το σωστό)? Δεύτερον, τι θα γίνει στην περίπτωση που πολλοί βάλουν λεφτά τώρα αλλά και πάλι ακυρωθεί (δεν ξέρω με ποιο τρόπο-όπως ακυρώθηκε και η προηγούμενη, π.χ. γιατί δε θα συμπληρωθούν τα 18εκ.)? Θα κρατηθούν σαν άτοκο δάνειο για την επόμενη προκήρυξη αύξησης?

Κάποιος που έχει σχέση με οικονομικά και ΑΕ ας απαντήσει για να μιλάμε επί της ουσίας και όχι μόνο "αιντε να πάρουμε μετοχές".


οσοι πηρανε περσυ μετοχες,επειδη η αυξηση ακυρωθηκε,παρθηκε αποφαση να μεταφερθουν τα χρηματα στο νεο λογαριασμο και θα συμμετεχουν με το ιδιο ποσο σε αυτη την αθξηση.δεν χανουν ουτε λεφτα ουτε μετοχες.
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό Platon » Σάβ 07 Ιουν 2008, 03:06

Λοιπόν...το διάβασα κι εγώ και είμαι ακόμη πολύ ζαλισμένος...

Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον paokpool. Κι επιπλέον μια ακόμη ερώτηση. Αν θέλω να πάρω μετοχές από την Γερμανία, τι πρέπει να κάνω? Χρειάζομαι και εδώ φορολογική δήλωση και τέτοια?


Γνωρίζει κανεις τίποτε?
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό remalopaido » Σάβ 07 Ιουν 2008, 09:11

λοιπον παιδια θελω μια πληρη ενημερωση απο εδω μεσα οσον αναφορα ποιεσ ειναι οι υποχρεωσεισ μου αν παρω μετοχες προσ την διοικηση τησ διοικησησ απεναντι μου και γενικα τι παιζει αμα γινεται να ανοιξει ενα τοπικ και να κλειδωθει αμεσωσ που θα τα γραφει ολα αυτα γιατι πολλοι δεν γνωριζουμε
remalopaido
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 18 Δεκ 2007, 10:33

Δημοσίευσηαπό lefis » Κυρ 08 Ιουν 2008, 08:42

το εκκαθαριστικο εφοριας που πιθανον να ακουσατε μπορει να αντικατασταθει απο ενα λογαριασμο πχ ΔΕΗ μονο και μονο για να πιστοποιησουν τα στοιχεια απο κατι επισημο το αφμ δλδ.σιγουρα ολα αυτα θα διευκρινιστουν και στην συνεντευξη τυπου που θα αφορα το θεμα καθως και στις ανακοινωσεις που θα βγαινουν στο σιτε
Ο ΠΑΟΚ μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσχθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας.διότι έμαθε τους οπαδους να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λογου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.
παράφραση του Ισοκράτη...
Άβαταρ μέλους
lefis
 
Δημοσιεύσεις: 2110
Εγγραφή: Παρ 14 Μαρ 2008, 13:20
Τοποθεσία: Καλαμαριά

Δημοσίευσηαπό gagas » Τετ 11 Ιουν 2008, 16:05

gagas έγραψε:
fuzztone έγραψε:Μια βασική απορία μου, που ίσως είναι και άλλων που όντως έχουν σκοπό να βάλουν χρήματα, είναι η εξής:

Αυτοί που έβαλαν πέρσι λεφτά για μετοχές και τελικά ακυρώθηκε η αύξηση, τι μετοχές θα πάρουν τώρα? Θα υπολόγιστεί το κεφάλαιό τους ή μαζί με τους όποιους τόκους θα έπαιρναν αν είχαν τα λεφτά που έδωσαν στην κατοχή τους (που είναι και το σωστό)? Δεύτερον, τι θα γίνει στην περίπτωση που πολλοί βάλουν λεφτά τώρα αλλά και πάλι ακυρωθεί (δεν ξέρω με ποιο τρόπο-όπως ακυρώθηκε και η προηγούμενη, π.χ. γιατί δε θα συμπληρωθούν τα 18εκ.)? Θα κρατηθούν σαν άτοκο δάνειο για την επόμενη προκήρυξη αύξησης?

Κάποιος που έχει σχέση με οικονομικά και ΑΕ ας απαντήσει για να μιλάμε επί της ουσίας και όχι μόνο "αιντε να πάρουμε μετοχές".


οσοι πηρανε περσυ μετοχες,επειδη η αυξηση ακυρωθηκε,παρθηκε αποφαση να μεταφερθουν τα χρηματα στο νεο λογαριασμο και θα συμμετεχουν με το ιδιο ποσο σε αυτη την αθξηση.δεν χανουν ουτε λεφτα ουτε μετοχες.
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό sofianos8891 » Πέμ 12 Ιουν 2008, 12:07

http://www.paokfc.gr/shownews.jsp?newsC ... 1165520637

aderfia na kano mia erotisi?emeis pou eimaste molis 20 xronwn kai den exoume ekkatharistiko apo eforia oute logariasmo ths deh sto onoma mas (alla sto onoma ths mamakas mas) ti tha deiksoume sth marfin egnatia?to xarti tou afm ftanei???


Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να γράφουμε Ελληνικά!
Thx, Admin Team
sofianos8891
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 11:32

Οσες μπορει ο καθενας!!!

Δημοσίευσηαπό sunrise » Πέμ 12 Ιουν 2008, 13:05

Με το φτωχό μου το μυαλό, νομίζω ότι έχουμε περίπου 1,000,000 κόσμο!!! Αυτό με μια απλή διαίρεση μας δείχνει ότι μέσο όρο ο καθένας μας πρέπει να πάρει 18 ε μετοχές!!
Με την λογική ότι κάποιοι θα πάρουν μερικές χιλιάδες εύρο μετοχές, τότε μπορεί κάποιος να πάρει και λιγότερες από 18 ευρω μετοχές!!
Αυτό που θελω να πω είναι ότι να μην σκεφτεί κανείς ότι έχω 5 ευρω τι μετοχές να πάω να πάρω!!! Όσα μπορεί ο καθένας μας. 10 εύρω, 5, 2, και θα το πετύχουμε!!
sunrise
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 28 Μάιος 2008, 20:00

Δημοσίευσηαπό trobonaras » Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:21

[quote="sofianos8891"]http://www.paokfc.gr/shownews.jsp?newsCode=20080611165520637

aderfia na kano mia erotisi?emeis pou eimaste molis 20 xronwn kai den exoume ekkatharistiko apo eforia oute logariasmo ths deh sto onoma mas (alla sto onoma ths mamakas mas) ti tha deiksoume sth marfin egnatia?to xarti tou afm ftanei???
Οι γονεις σε βοηθανε να ξεπερασεις τα προβληματα που ΔΕΝ θα ειχες αν ησουν ορφανος!!

Αρκας Χαμηλες Πτησεις Σπουργιτι εισαι και φαινεσαι.
Άβαταρ μέλους
trobonaras
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2008, 18:46
Τοποθεσία: Toumba city

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Παρ 13 Ιουν 2008, 09:18

Ρε ψηλέ..buisness είναι...επιχειρήσεις πως το λένε;;;
Δηλάδη υπάρχει τράπεζα που τα μοιράζει στους φτωχούς να τα βάλουμε εκεί;;

Όλες οι τράπεζες ίδιες είναι...

Όλο κάτι ψάχνετε να πούμε για να διαπλέκεσται...Ε Λ Ε Ο Σ !
Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia
 
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: Δευτ 10 Δεκ 2007, 15:57

Δημοσίευσηαπό Petm » Παρ 13 Ιουν 2008, 12:46

1) Η citibank δε προτιμήθηκε γιατί δεν έχει μεγάλο δίκτυο. Από τις υπόλοιπες που ρώτησαν, πολλές "μεγάλες" τράπεζες αρνήθηκαν να μπούν στη διαδικασία. Από αυτές που δεν αρνήθηκαν η marfin είχε τι καλύτερη προσφορα. Γιατί πληρώνουμε για αυτή τι διαδικασία και i marfin έκανε τι καλύτερη προσφορα.

2) Για το κόστος τον μετοχων. εγώ νομίζω ότι είναι απλά μαθηματικά. Η στρογγυλοποίηση σε 0.34 από 0.3333 που κοστίζει η καθεμια μετοχή είναι ο μοναδικός τρόπος για να πάρεις ΑΚΡΙΒΏΣ τα ρέστα σου πίσω αν τα θέλεις. αν άφηναν τι μετοχή να κάνει 0.333333 και πήγαινες πχ και αγόραζες 1 η 2 η 3 η οτιδήποτε μετοχές δε θα μπορούσες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ΑΚΡΙΒΏΣ απλός γιατί δεν υπάρχουν ρέστα να σου δώσουν. εξωτερικό μένω αλλα υποθέτω ότι στην ελλάδα δεν υπάρχουν κέρματα μικρότερα του 0.01 euro. δεν υπάρχουν δηλαδή κέρματα του 0.005 euro, όπως το λέτε 0.5 cent. το μικρότερο είναι το 1 cent. δηλαδή αν πας και αγοράσεις μια μετοχήκαι δόσεις 1 euro θα πρέπει να πάρεις πίσω 1-0.3333=0.667. Αυτό όμως είναι αδύνατον γιατί το 0.007 δεν υπάρχει. οποτε θα σε δώσουν 0.66 και εσύ θα χάσεις το 0.007. γιαυτο γίνετε η στρογγυλοποίηση από το 0.3333 στο 0.34 με υποχρεωτική αγορά 3 μετοχων γιατί μονο έτσι μπορείς να πάρεις ακριβή ρέστα , εάν τα ζητήσεις. άρα μονο έτσι είναι νόμιμο. Αν τώρα κάποιος ρωτήσει γιατί η στρογγυλοποίηση γίνετε στο 0.34 και όχι στο 0.335 η στο 0.336 η στο 0.337 κτλ.Ο λόγος είναι ότι το πρόβλημα παραμένει είτε είναι 0.335 είτε 0.337. αν η στρογγυλοποίηση γίνει σε αυτά τα νούμερα, πάλι δε πρόκειται να πάρεις ακριβή ρέστα γιατί θα έχεις το πρόβλημα τον δεκαδικών .οποτε με το 0.34 και την υποχρεωτική αγορά πολλαπλάσιων του 3 έχεις: 0.34-0.3333=0.0067. αν αυτό το πολλαπλασιάσεις με το 3 τότε έχεις 0.0067 *3=0.0201. οποτε μπορείς να πάρεις 2 cent πίσω.
Το 0.0001 euro που χάνεις είναι το μαθηματικό λάθος που έχεις από το γεγονοs ότι η μετοχή δε κάνει 0.3333 αλλα 0.3333333333333 κτλ
Άβαταρ μέλους
Petm
 
Δημοσιεύσεις: 1607
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2008, 18:12
Τοποθεσία: Back To The Base London

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες