Τηλεοπτικά δικαιώματα

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 20 Αύγ 2019, 13:31

Alastor έγραψε:
gika έγραψε:Εγώ νομίζω ότι τον ήπιαμε.

Κατ' αρχήν σε pay per view δεν βγαίνουμε. Για 18 παιχνίδια, το κόστος παραγωγής μπορεί να φτάσει ας πούμε τα 3 εκατομμύρια. Αν ελπίζεις σε κέρδη 7.000.000 ευρώ, τότε μιλάμε για στόχο να τζιράρεις κοντά στα 10 εκατομμύρια ή αλλιώς γύρω στα 550 χιλιάρικα ανά παιχνίδι. Με 3 ευρώ αντίτιμο ανά παιχνίδι, χρειάζεσαι κάτι λιγότερο από 200 χιλιάδες θεατές ανά παιχνίδι. Διατεθιμένους να πληρώσουν. Με τους 30 χιλιάδες πιο "πιστούς" σου πελάτες εκτός εξίσωσης γιατί θα είναι ήδη στο γήπεδο. Για το μέγεθος της χώρας μας, της ομάδας μας και τον αριθμό των οπαδών μας, όλο αυτό είναι απλά άπιαστο όνειρο.


Τον ηπιαμε απτην πρωτη στιγμη που συμμετειχαμε στο πρωταθλημα αυτης της μπουρδελοχωρας.

Περαν αυτου,μιας και εισαι καλος στους αριθμους,μπορεις μας εξηγησεις πως κοστιζει 165 χιλιαδες ευρω η παραγωγη για το καθε παιχνιδι ? Η το διαβασες και εσυ σε κανεναν ανωνυμο blog ? Δεν ειρωνευομαι,απλα θα ηθελα να μου αναλυσεις ξερω γω οτι 10 χιλιαρικα κοστιζει αυτο,20 χιλιαρικα κοστιζει αυτο κ.ο.κ


Να τονίσω ότι η ουσία του post μου δεν είναι αυτή. Ήθελα απλά στρόγγυλα νούμερα.

Αν το πάμε με περισσότερη ακρίβεια, σύμφωνα με την Διαύγεια, η ΕΡΤ θα είχε 4.206.259,20 ως έξοδα τηλεοπτικής παραγωγής των αγώνων, πέρα των χρημάτων στις ομάδες. Αυτά αφορούσαν 7 ομάδες με 15 παιχνίδια την πρώτη χρονιά και 14 τη δεύτερη. Αν το αναγάγουμε σε αγώνες μίας ομάδας αυτό οδηγεί περίπου σε ένα κόστος γύρω στις 350.000€ ανά ομάδα ανά σεζόν πάνω στο οποίο θα πρέπει να προστεθεί το κόστος στησίματος και συντήρησης όλης της πλατφόρμας του PAOK TV που θα πρέπει πλέον να έχει τη δυνατότητα να μπορεί να κάνει scale σε πάνω από 1 εκατομμύριο ταυτόχρονους χρήστες για κάποια παιχνίδια. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το κόστος των servers και των συστημάτων που θα χειριστούν όλο το scaling, αλλά αν βάλεις 10-15 μηχανικούς να δουλέψουν σε αυτό με τους μισθούς που παίζουν σε τέτοιες θέσεις στην Ελλάδα, και άλλους 10-15 υπάλληλους με γενικότερες αρμοδιότητες, μόνο τα εργατικά θα σου βγουν γύρω στο 1.5Μ τον χρόνο. Θεωρώ πως και στα 3 εκατομμυρία να μη φτάσει το κόστος, τα 2 θα τα έχει σίγουρα ως έξοδα.

Εγώ θα έλεγα πως μιλάμε χοντρικά για 2-3 εκατομμύρια έξοδα λειτουργίας το χρόνο συν τα 7-8 εκατομμύρια που θέλει η ομάδα για να βγάλει κέρδος.

Και ξαναλέω. Δεν είμαι λογιστής. Το point μου ήταν πως για να βγάλουμε το επιθυμητο κέρδος θέλουμε 150-200Κ θεατές average ανα παιχνίδι. 200.000 θεατές που θα πληρώσουν. Αν πέντε άτομα μαζευτούν σε ένα σπίτι, αυτό μετράει για 1, όχι για 5.

Κι αντε δείξε στον παππού στο καφενείο του χωριού πως να streamαρει σε 5 τηλεοράσεις ταυτόχρονα. Και αντε ξεχώρισε πως θα χρεώσεις τις καφετέριες παραπάνω από τον απλό χρήστη.

Απλά δεν θα δουλέψει αυτό το μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17163
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Jello » Τρί 20 Αύγ 2019, 13:33

Οι γαύροι (κόκκινοι και κάποιοι κιτρινοπράσινοι γαύροι) δεν αντιλαμβάνονται καν αυτά
που περιγράφουμε και αυτά που γίνονται εναντίον του ΠΑΟΚ.
Εδώ ρωτούσαν αν ο Θαναηλάκης είναι γαύρος...
Μια διαρκής συνθήκη γι´αυτούς έχει γίνει Η πραγματικότητα.
Από κει και πέρα,υπάρχουν ανάμεσά μας φωνές που μας προτρέπουν να γίνουμε γαύροι και
που αν χρησιμοποιούσαμε τα ίδια μέσα ούτε αυτοί θα αντιλαμβάνονταν τον απόπατο που
έχουν καταλήξει.
Με άλλα λόγια ένα κουβά περιττώματα στους Βορειοελλαδίτες ΠΑΟΚτσήδες (και μη) ψηφοφόρους της ΝΔ!
Και για να μην παρεξηγηθούμε η απάντηση στην ερώτηση «και τι να ψήφιζα» είναι το υπέροχο
«ΤΙΠΟΤΑ».
Συνεχής αγώνας για την εξάλληψη του ολοκληρωτισμού,του φασισμού,των μαφιόζων και την αποδυνάμωση του (παρα)κράτους.
Γνώμη μου.

Ο ΠΑΟΚ αλλάζει ταυτότητα και πρέπει να είμαστε δυνατοί για να μην γίνουμε σαν κι αυτούς.

Bizim PAOK
Σιστεσφαλεσκου
Jello
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ 26 Ιαν 2017, 14:26

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Isi4 » Τρί 20 Αύγ 2019, 13:34

Αν θυμάται η αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Αυτό που ζούμε σήμερα σαν ΠΑΟΚ. Ο πόλεμος δηλαδή από παντού και η αντιμετώπιση μας σαν ομάδα άλλης χώρας. Έχει συμβεί κάπου ξανά στον παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη;
Για παράδειγμα η Μπαρτσελόνα ή η Αθλετικ Μπιλμπάο είχαν τέτοιες συμπεριφορές;
Προσοχή δεν συγκρίνω μεγέθη...Απλά αναρωτιέμαι. Όποιος καταλαβαίνει τον συνειρμό μου καλώς. :nairepaok:
Isi4
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Τρί 11 Ιουν 2019, 15:28

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό tad » Τρί 20 Αύγ 2019, 13:41

Στους μικρότερους σας συγχωρώ ...
στους μεγαλύτερους δεν μπορώ πραγματικά να σας καταλάβω ...

ασχολήστε ακόμα με το μπουρδέλο ... ???

πόλεμος λέει στον ΠΑΟΚ ... τώρα το μάθατε εσείς ? δηλαδή είχε σταματήσει νομίζετε ποτέ ... ? και δεν είναι μόνο στον ΠΑΟΚ ... στην Ελλάδα υπάρχει πόλεμος σε οτιδήποτε υγιές το οποίο δεν ελέγχεται από το κράτος και το παρακράτος των Αθηνών ... μην παραμυθιαζόσαστε και μην χαλιέστε ...

την Νόβα απλά την κλείνετε και δεν την ξανανοίγετε ...
μην δίνετε κλικ σε οτιδήποτε αφορά τα συμφέροντά τους ... ούτε Στεναχώρια ...
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Τρί 20 Αύγ 2019, 13:42

Έτσι

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9781
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό jibbie » Τρί 20 Αύγ 2019, 13:48

λυπαμαι που το λεω, αλλα οσες συνδρομες και να χασουν απο μας, δεν πιανουν τιποτα μπροστα σε μια ταμειακη διευκολυνση απο μια τραπεζα π.χ., λαιμαι τωρα. ως ζητημα αρχης βεβαιως, στο διαολο να πανε. δεν ειχα και ουτε θ αποκτησω ποτε συνδρομη.
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Τρί 20 Αύγ 2019, 13:52

Isi4 έγραψε:Αν θυμάται η αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Αυτό που ζούμε σήμερα σαν ΠΑΟΚ. Ο πόλεμος δηλαδή από παντού και η αντιμετώπιση μας σαν ομάδα άλλης χώρας. Έχει συμβεί κάπου ξανά στον παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη;
Για παράδειγμα η Μπαρτσελόνα ή η Αθλετικ Μπιλμπάο είχαν τέτοιες συμπεριφορές;
Προσοχή δεν συγκρίνω μεγέθη...Απλά αναρωτιέμαι. Όποιος καταλαβαίνει τον συνειρμό μου καλώς. :nairepaok:


Ε, καλά. Μην πάτε ιδιαίτερα μακριά. Μέσα από αισχρότατο πόλεμο η πραγματικά μεγάλη ομάδα του Πειραιά, ο Εθνικός, δεν οδηγήθηκε στην καταστροφή για χάρη του μπάσταρδου καρκινώματος;;
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Isi4 » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:16

navigator11 έγραψε:
Isi4 έγραψε:Αν θυμάται η αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Αυτό που ζούμε σήμερα σαν ΠΑΟΚ. Ο πόλεμος δηλαδή από παντού και η αντιμετώπιση μας σαν ομάδα άλλης χώρας. Έχει συμβεί κάπου ξανά στον παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη;
Για παράδειγμα η Μπαρτσελόνα ή η Αθλετικ Μπιλμπάο είχαν τέτοιες συμπεριφορές;
Προσοχή δεν συγκρίνω μεγέθη...Απλά αναρωτιέμαι. Όποιος καταλαβαίνει τον συνειρμό μου καλώς. :nairepaok:


Ε, καλά. Μην πάτε ιδιαίτερα μακριά. Μέσα από αισχρότατο πόλεμο η πραγματικά μεγάλη ομάδα του Πειραιά, ο Εθνικός, δεν οδηγήθηκε στην καταστροφή για χάρη του μπάσταρδου καρκινώματος;;

Και πάλι μένουμε Ελλάδα όμως navi... Ρωτάω για εξωτερικό και περιπτώσεις ομάδων που θέλουν να ανεξαρτητοποιήθουν Όχι απλά απ την λίγκα τους αλλά κι από το "κράτος" που ανήκουν.
Isi4
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Τρί 11 Ιουν 2019, 15:28

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Maximus » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:17

savvastheod έγραψε:Τώρα μιλάει στον Τσορμπα ο Μποζιονελος νομίζω και λέει ότι η προσφορά της Νόβα ήταν 6.8-7 και από την ΕΡΤ ήταν 8.5...


Και μετά γύρισε πλευρό... Άκου 7 μύρια από νοβα...
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Josey Wales » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:18

Η νόβα σε απόλυτη συνεργασία με την ερτ του κούλη ελπίζει πως θα δημιουργήσει μονοπώλιο που θα πρέπει όλοι να υποταχθούν σε αυτό και τις ορέξεις του. Έλα όμως που τα χρέη της (πάνω από 200 εκ. χωρίς να είμαι σίγουρος για το ακριβές νούμερο) κάνουν ιδιαίτερα επισφαλές για όσες ομάδες υπογράφουν μαζί της το να πληρωθούν κανονικά πριν βαρέσει το κανόνι (κάτι που την παρούσα στιγμή είναι απλά θέμα χρόνου). Στο τέλος δηλαδή, δημιουργούν ομάδες εξαρτώμενες από τον οποιονδήποτε τους στάξει πέντε ψίχουλα. Αυτός είναι ο βασικός λόγος όλης της ιστορίας που παρακολουθούμε. Να μη μπορούν μικρές ομάδες να λειτουργούν αυτόνομα, αλλά να υπακούσουν στις εντολές του μεγάλου αφεντικού.
Τα περί οικονομικού πολέμου είναι επίσης ένας πολύ σημαντικός λόγος, αλλά ξέρουν ήδη ότι ο Ιβάν δεν μασάει σε τέτοιου είδους εμπόδια. Η απόλυτη υποδούλωση όσων κατά καιρούς τόλμησαν να έχουν δικό τους δρόμο είναι ο νούμερο ένα στόχος.
Μετά θα ακολουθήσουν οι έλληνες διαιτητές σε όλα τα ματς.
Τελευταία επεξεργασία από Josey Wales και Τρί 20 Αύγ 2019, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Josey Wales
 
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ 2014, 21:03

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Isi4 » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:18

tad έγραψε:Στους μικρότερους σας συγχωρώ ...
στους μεγαλύτερους δεν μπορώ πραγματικά να σας καταλάβω ...

ασχολήστε ακόμα με το μπουρδέλο ... ???

πόλεμος λέει στον ΠΑΟΚ ... τώρα το μάθατε εσείς ? δηλαδή είχε σταματήσει νομίζετε ποτέ ... ? και δεν είναι μόνο στον ΠΑΟΚ ... στην Ελλάδα υπάρχει πόλεμος σε οτιδήποτε υγιές το οποίο δεν ελέγχεται από το κράτος και το παρακράτος των Αθηνών ... μην παραμυθιαζόσαστε και μην χαλιέστε ...

την Νόβα απλά την κλείνετε και δεν την ξανανοίγετε ...
μην δίνετε κλικ σε οτιδήποτε αφορά τα συμφέροντά τους ... ούτε Στεναχώρια ...

Πριν μας πετούσαν ένα ξεροκόμματο και νόμιζαν ότι ξεμπερδευαν.
Ο πόλεμος ο πραγματικός τώρα αρχίζει!
Isi4
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Τρί 11 Ιουν 2019, 15:28

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό apache 4 » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:18

Δεν υπάρχει πρόβλημα... Υπάρχει η λύση του OPEN....

Sport zone ή Veriotis για τα εκτός έδρας....

Τους κάνεις και έναν ωραίο αποκλεισμό από το γήπεδο και όλα μια χαρά...

Τέλος όλοι από nova και unfollow από το novasports.gr

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
apache 4
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 00:00

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:41

Η δυναμική του λαού του ΠΑΟΚ,σε περίπτωση που είναι συντονισμένη,μπορεί να κινήσει γη και ουρανό!!!

Ας κόψουν όλοι οι ΠΑΟΚτσηδες τη Nova και μετά ξανασυζηταμε....
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2009, 13:13

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό constadine » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:45

Σχεδόν όλα τα αθλητικά σάιτ σήμερα μιλάνε για μικρή (κάποια λένε για ντροπιαστική)πρόταση κάτω από τα 5 εκατ . του ΠΑΟ.
Κανένα δεν λέει ποιο ,έστω και στο περίπου ,είναι το ποσό .
Άβαταρ μέλους
constadine
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ 04 Μαρ 2019, 14:55
Τοποθεσία: Κεντρική Μακεδονία

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Τρί 20 Αύγ 2019, 14:56

Εξυπακούεται ότι, αν έκαναν, θα έκαναν κάποια εξευτελιστική πρόταση. Οι τύποι εντολές εκτελούν όλο αυτό το διάστημα ούτως ή άλλως. Σε ό,τι ρυθμό τους προστάζουν, χορεύουν οι αρκουδιάρηδες.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες