Τηλεοπτικά δικαιώματα

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό jibbie » Τετ 10 Ιούλ 2019, 18:04

εννοειται.
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό aquila » Παρ 12 Ιούλ 2019, 08:51

Ο σκοπός της ΕΡΤ δεν ειναι η κερδοφορία. Παρολα αυτα τα 7.5 μυρια στον ΠΑΟΚ θα ειναι μακράν η πιο κερδοφόρα επένδυση που θα εχει κανει. Κανενας προυπολογισμος δε θα επιβαρυνθεί αφου τα έσοδα της ειναι γνωστά και προφανως για να θελει να υπογράψει το συμβόλαιο εχει τα χρηματα να το κανει. Δεν προκειται να εχει με κανενα αλλο προϊόν ουτε την τηλεθέαση ουτε τα έσοδα απο διαφημίσεις που θα εχει με ΠΑΟΚ.
Αν λοιπον δεν υπογράφει το συμβόλαιο θα ειναι καθαρα πολιτικη αποφαση εναντίων του Σαββιδη κ κατ επέκταση του ΠΑΟΚ που ζημιώνει παράλληλα κ το ελληνικο δημόσιο.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Odi » Παρ 12 Ιούλ 2019, 10:23

Η ΕΡΤ είναι ΑΕ και βεβαίως έχει σκοπό την κερδοφορία, γ αυτό και επενδύει. Το ζήτημα είναι οτι επειδή το χρήμα των επενδύσεων είναι κρατικό, πρέπει να ελέγχεται πιο αυστηρά. Όπως και η κερδοφορία της είναι κερδοφορία του κράτους και οφείλει να αξιοποιείται σωστά.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11057
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό xrisitsapa » Παρ 12 Ιούλ 2019, 10:33

Κι όμως πήρε το μάτι μου κάτι άρθρα Αθηναίων αρδ, που λένε άλλο πράγμα το συμβόλαιο του ΠΑΟΚ ( πετανε και την κουλα μεσα), και άλλο των υπολοίπων ομάδων......
xrisitsapa
 
Δημοσιεύσεις: 3530
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 18:11

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Maximus » Παρ 12 Ιούλ 2019, 10:36

Το υπερπλεονασμα των 36 ευρώ που δίνουμε κάθε χρόνο, πάει στον κρατικό προϋπολογισμό, δηλαδή πλέον στον Άδωνι, στον Βορίδη, στον Κούλη και στους δανειστές...

Άρα τα δίνω που τα δίνω, τα έχει που τα έχει η ΕΡΤ, ε απαιτώ να δω και ΠΑΟΚ! Που είναι το παράλογο δηλαδή? Τι να βλέπω? Τον Παπαδόπουλο να χορεύει και να τραγουδά με το συναφι του? Η να περιμένω τα λεφτά αυτά να φεύγουν ως τόκοι στο εξωτερικό? Η να πηγαίνουν στις εργολαβίες του Μπόμπολα? Της ΕΡΤ είναι υποτίθεται και να αξιοποιηθούν κατάλληλα!
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό apple64 » Παρ 12 Ιούλ 2019, 13:08

Από τα 7,5 εκατομμύρια της επένδυσης (που ελπίζω να μην γίνει), ζήτημα είναι να πάρει πίσω 4. Όποιος νομίζει το αντίθετο, μπορεί να πάει στην κυβέρνηση, να εγγυηθεί προσωπικά πως θα υπάρχουν έσοδα 7,5 εκατομμύρια και να αποκομίσει τα όποια κέρδη ή ζημιές. Εγώ δεν θα το έκανα. Οι φυλακές έχουν αρκετούς να σωφρονίσουν.

Τα λεφτά δεν υπάρχουν στον προϋπολογισμό. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχει τα χρήματα η ΕΡΤ, ή πως θα γίνει ζημιογόνα εάν τα δώσει. Ελπίσω πως κανείς υπουργός δεν θα σκορπίσει (αυτό είναι το ρήμα που ταιριάζει στην περίπτωση θεωρώ εγώ) λεφτά όλων μας σε μία ΠΑΕ (η οποία μάλιστα δεν είναι ούτε μικρή, ούτε φτωχή).

Τα ίδια ισχύουν για όλες τις ΠΑΕ. Το ποδόσφαιρο είναι αρκούντως εμπορικό. Εάν το κράτος θέλει να στηρίξει κάποιο άθλημα μέσω της ΕΡΤ, αυτό θα πρέπει να είναι άθλημα για το οποίο δεν ενδιαφέρεται κανένα άλλο κανάλι.

Τα ίδια έλεγα και για τον γαύρο. Τα ίδια πέρσι. Τα ίδια και φέτος. Δεν γίνεται να ισχύουν άλλα για τον ΠΑΟΚ (παρ' ότι ίσχυσαν για άλλες ομάδες τις οποίες και θεωρούμε βρόμικες λόγο τέτοιων και άλλων συμφωνιών).
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Παρ 12 Ιούλ 2019, 13:40

Να ακυρωθούν όλες αφού μας έπιασε κόψιμο για την ερτ.... Ολα να ακυρωθούν η να ισχύουν όλα..... Και ναι ο ΠΑΟΚ θα φέρει πολλά έσοδα όχι 4 στα 7.5 καμμια σχέση.....

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9781
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό aquila » Παρ 12 Ιούλ 2019, 14:10

Από Μουντιάλ πάντως έβγαλε 7.3 σε ένα μήνα ενώ πλήρωσε 10. Ο ΠΑΟΚ αυτή τη στιγμή είναι από τις πρώτες ομάδες σε δυναμικό κοινό μαζί με γαύρο (πρώτοι στα σοσιαλ μίντια). Θα έχουμε γύρω στα 7-8 ντέρμπι λόγω πλευ οφ που θα τα βλέπει όλη η Ελλάδα χωριά τα υπόλοιπα παιχνίδια.
Επιπλέον ακόμη κ να μη βγάλει και τα 7.5 εμένα πχ θα μου γλιτώσει 300 ευρώ το χρόνο αφού θα κόψω νόβα που έχω μόνο για ΠΑΟΚ. 10000 σαν κ μένα να είναι που θα είναι παραπάνω, βγαίνουν 3 εκατομμύρια κέρδος για τον κόσμο που ούτως η άλλως πληρώνει την ΕΡΤ.
Γιατί ένα απο τα ωφέλη της δημόσιας τηλεόρασης είναι να προσφέρει και ψυχαγωγία στον κόσμο σε χαμηλές τιμές. Διαφωνώ ότι η ΕΡΤ είναι πρώτα ΑΕ, πρώτα είναι δημόσια τηλεόραση.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό ΧΑΛΙΑΣ » Παρ 12 Ιούλ 2019, 14:13

Θα πρέπει να επισημανθεί ότι η ΕΡΤ Α.Ε. έχει ευθύνη έναντι της ΠΑΕ ΠΑΟΚ εκ των προσυμβατικών διαπραγματεύσεων, δηλ. της προσφοράς που έκανε. Εφόσον αποστεί από την προσφορά της και δημιουργηθεί ζημία στην ΠΑΕ ΠΑΟΚ, οφείλει αποζημίωση.
ΧΑΛΙΑΣ
 
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τετ 03 Ιούλ 2019, 11:13

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό kayde » Παρ 12 Ιούλ 2019, 14:49

Τωρα σοβαρα συζηταμε για αυτα τα ποσα,και λεμε οτι θα λειψουν απο τον κρατικο προυπολογισμο ?
Εχετε διαβασει τι λεφτα φευγουν σε καφεδες και αναψυκτικα καθε μηνα στη Βουλη π.χ. ? Εκει κριτικη για τη "σπαταλη δημοσιου χρηματος" δεν εχω διαβασει.

Ανταποδοτικοτητα θα εχει η ΕΡΤ απο το ποδοσφαιρο,τις μεγαλυτερες τηλεθεασεις τις κανει στα ματς,δε μπορω να καταλαβω γιατι τετοια αρνηση ΤΩΡΑ που ακουστηκε ο ΠΑΟΚ -προσωπικα δε θυμαμαι ΟΛΑ τα προηγουμενα χρονια ακομα και περσι,τετοιο χαμο και σκουξιμο.Ο καθε πουθενας αρθρο εγραψε φετος εναντιον της συμφωνιας-.
Αν αυτο δε σας λεει κατι,παμε παρακατω.
Και οταν θα πεθανω,θελω τον Δικεφαλο στο ταφο μου επανω..
Άβαταρ μέλους
kayde
 
Δημοσιεύσεις: 2114
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 01:38
Τοποθεσία: Επτάλοφος

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Παρ 12 Ιούλ 2019, 14:49

Στις 14:00 δεν ήταν η συνάντηση για την ΕΡΤ?? Δεν έχουμε κανένα νέο ακόμα?
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2960
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό klainmein » Παρ 12 Ιούλ 2019, 15:02

http://www.metrosport.gr/article/apokalipsisto-miso-to-telos-gia-tin-ert-ti-simeni-gia-ta-tileoptika

Τον απερχόμενο διευθύνοντα σύμβουλο της ΕΡΤ, Ιωάννη Δρόσο συναντά το μεσημέρι της Παρασκευής (12/7) ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης σε μια συνάντηση, η οποία, όπως προκύπτει, είναι πολύ πιθανό να αποτελέσει αφετηρία εξελίξεων σε ό,τι αφορά τα τηλεοπτικά του ποδοσφαίρου.

Όπως αποκάλυψε o Κυριάκος Θωμαΐδης μέσω του Metropolis 95.5 είναι ειλημμένη η απόφαση του νέου Πρωθυπουργού για μείωση στο μισό του ανταποδοτικού τέλους για την ΕΡΤ.

Με δεδομένο ότι το ανταποδοτικό τέλος αποτελεί το βασικό έσοδο της Δημόσιας Τηλεόρασης, μια τέτοια εξέλιξη θα οδηγήσει σε συρρίκνωση της τελευταίας, ενώ θα επηρεάσει και τα τηλεοπτικά των ποδοσφαιρικών ομάδων.

Υπενθυμίζεται πως πριν τις εκλογές της 7ης Ιουλίου, η γενική συνέλευση της ΕΡΤ αποφάσισε να υιοθετήσει τις προσφορές για τα τηλεοπτικά δικαιώματα των ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, ΟΦΗ, αλλά και των ομάδων της Super League 2 και της Football League. Με τα νέα δεδομένα, πλέον, αναμένονται με ενδιαφέρον οι αντιδράσεις των ομάδων.
klainmein
 
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2008, 15:35

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Παρ 12 Ιούλ 2019, 15:34

apple64 έγραψε:Από τα 7,5 εκατομμύρια της επένδυσης (που ελπίζω να μην γίνει), ζήτημα είναι να πάρει πίσω 4. Όποιος νομίζει το αντίθετο, μπορεί να πάει στην κυβέρνηση, να εγγυηθεί προσωπικά πως θα υπάρχουν έσοδα 7,5 εκατομμύρια και να αποκομίσει τα όποια κέρδη ή ζημιές. Εγώ δεν θα το έκανα. Οι φυλακές έχουν αρκετούς να σωφρονίσουν.

Τα λεφτά δεν υπάρχουν στον προϋπολογισμό. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχει τα χρήματα η ΕΡΤ, ή πως θα γίνει ζημιογόνα εάν τα δώσει. Ελπίσω πως κανείς υπουργός δεν θα σκορπίσει (αυτό είναι το ρήμα που ταιριάζει στην περίπτωση θεωρώ εγώ) λεφτά όλων μας σε μία ΠΑΕ (η οποία μάλιστα δεν είναι ούτε μικρή, ούτε φτωχή).

Τα ίδια ισχύουν για όλες τις ΠΑΕ. Το ποδόσφαιρο είναι αρκούντως εμπορικό. Εάν το κράτος θέλει να στηρίξει κάποιο άθλημα μέσω της ΕΡΤ, αυτό θα πρέπει να είναι άθλημα για το οποίο δεν ενδιαφέρεται κανένα άλλο κανάλι.

Τα ίδια έλεγα και για τον γαύρο. Τα ίδια πέρσι. Τα ίδια και φέτος. Δεν γίνεται να ισχύουν άλλα για τον ΠΑΟΚ (παρ' ότι ίσχυσαν για άλλες ομάδες τις οποίες και θεωρούμε βρόμικες λόγο τέτοιων και άλλων συμφωνιών).


Αμην
Πρώτα το έθνος κι έπονται οι ΑΕ...
Και ναι, λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν - τουλάχιστον όχι για χαβαλε
Ας κάνει ο καθείς το χαβαλέ του μόνος του
Ο ετεροαποκαλουμενος κι ως άπλυτος κυρ Παντελής
elvetos giatros
 
Δημοσιεύσεις: 3497
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 01:16

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Phoenixgrg » Παρ 12 Ιούλ 2019, 15:39

Δεν υπάρχουν άλλα για τον αρη και τον παο βρέθηκαν 2.5 και 4.5 με τα δικά μας λευτα έκανε μεταγραφές ο αρουλης και μπόρεσε και άμα έπαιξε στα ίσα η νονά του έδινε 1.4

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Phoenixgrg
 
Δημοσιεύσεις: 619
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιούλ 2016, 14:52

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Phoenixgrg » Παρ 12 Ιούλ 2019, 15:41

Όποιος δεν καταλαβαίνει ότι το παιχνίδι παιζεται βρώμικα και θέλει η ομάδα να πηγαίνει μόνο με το σταυρό στο χέρι είναι γελασμενος ότι μπορεί ο Σαββίδης μπορεί να τα βάλει μαζί τους η θα παίζουν όλοι με ίδια τράπουλα η όλοι με σημαδεμένη

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Phoenixgrg
 
Δημοσιεύσεις: 619
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιούλ 2016, 14:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες