Τηλεοπτικά δικαιώματα

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Azrael » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 12:42

ελευθερη αγορα εχουμε εκτος αν μπαινει στην μεση και ο ΠΑΟΚ.Βλεπουμε τι γινεται εξαλλου
Stare in the raven's eye
Your time has come to die
Welcome to my world
Άβαταρ μέλους
Azrael
 
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: Σάβ 14 Δεκ 2013, 21:03
Τοποθεσία: Dagobah

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό obanebane » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 12:43

Anthimox έγραψε:Αν και το ποσό των τηλεοπτικών είναι σημαντικό κομμάτι του ετήσιου προϋπολογισμού μιας ομάδας, τον ΠΑΟΚ νομίζω δεν τον επηρεάζει τόσο σημαντικά. Και αυτό οφείλεται αποκλειστικά στον Ιβάν.
Είναι δεδομένο πως η ΕΡΤ θα κάνει πίσω στην σύμβαση με τον ΠΑΟΚ. Θα προτείνει ένα μικρό ποσό και, μετά την άρνηση του ΠΑΟΚ, θα πληρώσει την όποια ρήτρα την υποχρεώσουν τα δικαστήρια λόγω της αθέτησης της προσφοράς προς τον ΠΑΟΚ.
Επίσης είναι δεδομένο πως η εδρεύουσα στην Αθήνα NOVA, καθοδηγούμενη από το ΠΟΚ, θα κάνει προσφορά αρκετά χαμηλότερη αυτής προς Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Θεωρώ σίγουρο πως ο Ιβάν θα αρνηθεί και αυτή την προσφορά.
Πιο πιθανό θεωρώ το ενδεχόμενο του OPEN, έστω σε ενδιάμεσο στάδιο και μέχρι να ετοιμαστεί κάποια συνδρομητική πλατφόρμα.

Έχω όμως μία απορία σχετικά με την στάση της NOVA. Θεωρώντας πως από συνδρομητή η NOVA βγάζει μέσο όρο 25€ το μήνα, μιλάμε για 300€ τον χρόνο ανά συνδρομητή. Τα 6.000.000€ τον χρόνο που δεν δέχεται να προσφέρει η NOVA στον ΠΑΟΚ αντιστοιχούν σε 20.000 συνδρομητές. Χωρίς να υπολογίζονται όλα τα παράπλευρα οφέλη.
Πιστεύεται πως δεν θα βρεθούν 20.000 άνθρωποι ή επιχειρήσεις να διακόψουν την συνδρομή τους μόνο και μόνο λόγω ΠΑΟΚ;



Εγώ προσωπικά έχω συμβόλαιο μέχρι τον τρίτο του 2020,από την άλλη σκέφτεσαι και τα εκτός έδρας, που θα δούμε τα εκτός,πρέπει να πάμε καφενείο, εκτός των άλλων πολλοί έχουν πακέτα με τηλέφωνο και Ίντερνετ που συμφέρουν.
Εγγραφή για κάποιο ματς που δεν θα μπορέσεις να δεις live.
Είναι πολλά φίλε που σε αποτρέπουν από την διακοπή.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό deep_gia_deep » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 12:45

βρέθηκα κατά λάθος στις πρώτες σελίδες του συγκεκριμένου θρεντ..
ταξίδι στον χρόνο.. έτος 2008..
"ελεύθερη αγορά" και π@π@ρια μάντολες..
κάντε την αναδρομή και θυμηθείτε τι γινόταν όταν είμασταν τριτοτεταρτοπέμπτοι..
ποιά ήταν τα ποσά και οι αναλογίες τους..
διδακτικό.. :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
deep_gia_deep
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2014, 13:41

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό kayde » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:09

Ας ξεκινησω απο μια απορια που εχω. Ειμαστε σιγουροι οτι η νοβα μας εχει κανει προταση ? Γιατι εγω δε νομιζω να εχει κανει ή αν εχει κανει θα ειναι τελειως της πλακας.Να θυμησω μονο σε ολους οτι η κουλα περνει αν διαβασα καλα γυρω στα 6.400.000 απο τη νοβα.
Πιστευετε οτι αν ειχαμε και εμεις τετοια προταση στα χερια μας θα συζητουσαμε ακομα για την ΕΡΤ ?
Ουτε καν μας εχουν πλησιασει και αυτο το καταλαβαινεις και απο την ανακοινωση που μας κουνουσαν το δακτυλο λες και ειμασταν εχθροι τους.Ειδατε εσεις καποια αντιδραση ή ανακοινωση για τη κουλα,που ενω εχει συμβολαιο μ'αυτους,παζαρευε με ΕΡΤ ?
Ενα γαμημενο φιλικο του ΠΑΟΚ δε δειξαν,απεναντιας περναν και δειχναν φιλικα ομαδων που ειναι στην ΕΡΤ.
Και για να το κλεινουμε με τη νοβα,προτιμησαν τον βαζελο,απο μας οπως φαινεται.
Εγω παντως μετα τη αισχρη διαφημιση περσι τους διαολοστειλα,και δεν ημουν ο μονος,γιατι οταν πηραν τηλ. να μαθουν το λογο,μου ανεφερε η κοπελα "και εσεις γι'αυτο φευγετε?" που σημαινει οτι το καναν και αλλοι,και μαλλον αρκετοι.
Το τελευταιο το εγραψα για το αν θα φυγουν συνδρομητες τους λογω ΠΑΟΚ.
Και οταν θα πεθανω,θελω τον Δικεφαλο στο ταφο μου επανω..
Άβαταρ μέλους
kayde
 
Δημοσιεύσεις: 2110
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 01:38
Τοποθεσία: Επτάλοφος

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό panta » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:20

εγώ περιμένω να δω τι θα γίνει για να κοψω τη νοβα. Οσο για τα εκτός θα βολευτώ πάλι με στριμ αφού και ο καφετζής του χωριού θα κόψει τη νόβα σε περίπτωση που δεν πάρει ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ panta και παντού
Εμπάργκο στους κεφτέδες τους α-ρου-δου
Άβαταρ μέλους
panta
 
Δημοσιεύσεις: 4059
Εγγραφή: Κυρ 31 Οκτ 2010, 10:39

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:21

Η νόβα πάντα ηταν εχθρική αλλά τα τελευταία χρόνια το έχει παραχεσει δεν κρύβεται καν....

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9781
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Asimos » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:26

Το open ακούγεται εξαιρετικό.

α. Παίρνει ο ΠΑΟΚ το συμβόλαιο που θέλει και δικαιούται.

β. Δικαιολογεί ένα τεράστιο ποσό στον ετήσιο προϋπολογισμό του

γ. Κερδίζει το open 55% τηλεθέασης και χρήμα με ουρά από διαφήμιση.

δ. Επιτέλους θα ακούμε σπικερ που ξέρουν ποδόσφαιρο και δεν θα χαϊδεύουν τους γαύρους.

ε. Θα μπούμε σε κάθε ελληνικό σπίτι που θα έχει να δει εκείνη την ώρα κάτι της προκοπής.

στ. Μαζική διακοπή συμβολαίων και μείωση τουλάχιστον 15% του κύκλου εργασιών της Nova που δεν θα τα βρει από τζαμπατζηδες, χαροκαμενους και κομπλεξικους γαύρους.

ζ. Το παιχνίδι θα γυρίσει μπούμερανγκ πάνω της και της εύχομαι να μην δώσει τα 7,5 καθώς θα χάσει πολλαπλάσια.

η. Open και PAOKTV μέχρι τέλους κουφάλες, ειδικά τώρα που έφυγε ο Βανδής.
Asimos
 

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Eagle1980 » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:46

Open και PAOKTV μέχρι τέλους!!! 8-) 8-) 8-) 8-)
Άβαταρ μέλους
Eagle1980
 
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2016, 05:50

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:46

paokovios1974 έγραψε:Κατ αρχάς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να εμπλακώ σε διάλογο που απαιτεί λεπτομερή παράθεση επιχειρήματων αυτό που ξέρω εν συντομία είναι ότι υπήρχε συμφωνία που ανακοινώθηκε κιόλας για 7,5 εκατομμύρια και κατόπιν άνωθεν παρεμβάσεων πάγωσε, αυτο είναι γεγονός που δεν αμφισβητείς και μου δίνει το πάτημα να πω ότι με πολεμάνε, εσύ πες ότι όλα είναι φυσιολογικά.


Θα εκτιμήσω όταν απαντήσεις , ακόμα και χωρίς κινητό.

Αν τα 7.5 χαρτιά ήταν το τίμημα για να αποκτήσεις κάτι που θα σου φέρει κέρδος γιατί δε το δίνει κάποιος άλλος ; Θέλω να πω μαζί σου , οκ πουτάνα η ερτ και το ελληνικό κράτος του κούλη που αθέτησε τη συμφωνία. Μαζί σου 100%. Γιατί δε τρέχει η αγορά να τα δώσει αυτά τα λεφτά σήμερα που η ερτ λάκισε μετά από άνωθεν παρεμβάσεις;

Να σου πω τη γνώμη μου ; Γαμησιάτικα ήτανε , για αυτό και δε θα τα βρεις πουθενά στην αγορά αυτά τα λεφτά. Όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα , όπως έχουν πάει γαμησιάτικα εκατοντάδες εκατομμύρια σε γαυροβαζελοχανουμα εδώ και 50 χρόνια. Απλά μας έκατσε η κέντα με την αλλαγή κυβέρνησης. Ο προηγούμενος θα στα έδινε γιαυτό και το παιδοβούβαλο έβαλε λυτούς και δεμένους να σηκώσει το θέμα ψηλά , έφτασε στον Άρειο Πάγο και τελικά ο τσιπράκος έκανε πίσω. Θα μου πεις παίρνουν αυτοί τόσα χρόνια ,εμείς γιατί να μη πάρουμε; Είναι μια οπτική αυτή , απλά δε συμφωνώ.

Για αυτό και ξινίζω με τη γκρίνια γύρω γύρω. Ο ΠΑΟΚ του Σαββίδη δεν έχει ανάγκη από τίποτα γαμησιατικο , άρα δε μπορεί αυτό να είναι δικαιολογία για τη πρόοδο της ομάδας. Να πάει να γαμηθεί και η ερτ και ο χοντρός και όλους τους το σοι, ο ΠΑΟΚ δεν έγλειφε ποδιές όταν ήταν άφραγκος , θα το κάνει τώρα που τους κατουράει όλους ο Ιβάν ; Να τα δώσει στο ΟΠΕΝ και να έχει το δικαίωμα το οπεν να πουλήσει ξεχωριστά κάποιο παιχνίδι. Και να είμαι πρώτος και να έρθει ο ανώμαλος εχθρος στη Τούμπα και να παρακαλάει η νοβα και η ερτ για αυτό το παιχνίδι και να τους αναγκάζεις να το χρυσοπληρώσουν 2 και 3 φορές πάνω. Έτσι τους γαμάς τα πρέκια, όχι με κλαψιάρικα άρθρα , δικαιολογίες και με πολεμάει η κακιά Αθήνα.

Με τα παραπάνω ελπίζω να κάλυψα και το κορινθιο.
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9428
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:50

Βλέπω να μένουμε άστεγοι τηλεοπτικά
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29887
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Slade » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:57

Τα 20+ εκατομμύρια για τρία χρόνια που ήταν η πρόταση της ερτ αντιστοιχούσε αναλογικά με τα εξωφρενικά συμβόλαια που έδωσε πέρυσι η κρατική στις μικρομεσαίες ομαδούλες + παναθηναικό. Όλα τα υπόλοιπα που ακολούθησαν ενορχηστρώθηκαν από τον εσκομπάρ (επιστολές εργαζομένων ερτ, προσφυγή σε άρειο πάγο και λοιπές βλακείες) υπό τον φόβο του οικονομικά και αγωνιστικά ισχυρού ΠΑΟΚ. Μόνο για να καταλάβετε το αστείο της υπόθεσης, μετά την δημοσιοποίηση της πρότασης της ερτ σ' εμάς είχαν βγει άρθρα που έλεγαν ότι η ερτ θα έκανε ισόποση πρόταση στην αεκ η οποία έχει εν ισχύ συμβόλαιο με την nova που σημαίνει ότι θα έπρεπε να πληρώσουν και την ρήτρα που ενεργοποιείται σε περίπτωση διακοπής του συμβολαίου, γελοία πράγματα.
Αυτήν την στιγμή ενδιαφέρον για να μεταδίδουν αγώνες σούπερ λιγκ έχουν δείξει η συνδρομητική ιδιωτική nova και η κρατική ερτ, άρα σε καμία περίπτωση δεν μιλάμε για κανόνες ελεύθερης αγοράς απ' την στιγμή που η nova έχει σκοπό το κέρδος ενώ η ερτ υποχρέωση απέναντι στους πολίτες να μεταδίδει ελεύθερα όλα τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Επίσης η ερτ δεν μπορεί να επιλέγει σε ποιες ομάδες θα παρέχει συμβόλαια και σε ποιες όχι, είτε θα έχει όλους τους αγώνες της σουπερ λιγκ είτε κανέναν. Επίσης δεν μπορεί αυθαίρετα να δίνει ότι ποσό της καπνίσει σε όποια ομάδα θέλει. Το λογικό είναι να δίνει το ίδιο ποσό σε κάθε ομάδα που συμμετέχει και έπειτα να μοιράζεται ένα καθορισμένο ποσό με βάση την τελική κατάταξη.
Προφανώς και στην όλη κατάσταση, ριγμένος είναι ο ΠΑΟΚ, με τους πάντες απέναντί μας. Αυτό είναι το μόνο ξεκάθαρο. Λύσεις εκτός ερτ και nova υπάρχουν και λογικά εξετάζονται τώρα.
Προσωπικά διέκοψα μόλις τελείωσε το πρωτάθλημα το συμβόλαιο που είχα με την nova. Μου έστειλαν επιστολή με χρέωση 220 ευρώ ως ποινή διακοπής. Τους την έστειλα συστημένη πίσω και δυο μέρες μετά με πήραν τηλ. ζήτησαν συγγνώμη και μου έκαναν νέα προσφορά που αρνήθηκα.
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό obanebane » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 14:01

giapa προφανως σε οτι με αφορα δεν πιαστηκα απο το αρθρο του Κολκα το οποιο και εγω θεωρω κλαψομουνικο,το θεμα ειναι οτι ο ΠΑΟΚ αυτη τη στιγμη δεν εχει τηλεοπτικη στεγη.
Και οσο και να μας βολευει ως τηλεθεατες το open,εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ειναι η λυση.
Θα φανει συντομα.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό kos » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 14:23

Slade έγραψε:Τα 20+ εκατομμύρια για τρία χρόνια που ήταν η πρόταση της ερτ αντιστοιχούσε αναλογικά με τα εξωφρενικά συμβόλαια που έδωσε πέρυσι η κρατική στις μικρομεσαίες ομαδούλες + παναθηναικό.


αν η ΕΡΤ αγορασει τα τηλεοπτικα 5 μικρομεσαιων ομαδουλων αγοραζει καμια 80αρια αγωνες εκ των οποιων τα 20 ειναι ΠΑΟΚ και ποκ. δεν το λες και κακο ντηλ....
επιχειρηματικα ο ιδιοκτητης του οπεν ιβαν σαββιδης μπηκε σε διαπραγματευσεις με την ερτ για κλειστο 3ετες συμβολαιο. αυτο τα λεει ολα για το ποσο συμφερουσα θα ηταν για τον ιδιο μια συμβαση μεταξυ δυο εταιρειων ιδιοκτησιας του. δεν χωραει διαλογο...
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4925
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 14:28

Αφού, όπως λένε, ο βάζελος πάει προς νόβα, δεν θα πρέπει η ερτ να στραφεί προς τον ΠΑΟΚ;
Και τα χρήματα της ζέλας έχει γλιτώσει και έχει μείνει με τα λιμά.
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό tad » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 14:35

Αδέρφια Παοκτσήδες μην στεναχωριέστε και μην βάζετε τον ευατό σας ή τον ΠΑΟΚ στην διαδικασία διαμάχης με το κράτος ή όλα αυτά τα γαμοκάναλα ...

η Ελλάδα ήταν και θα είναι δυστηχώς πάντα χώρα αναξιοκρατίας και ρεμούλας για τις ομαδούλες της Αθήνας ... τα τελευταία χρόνια λόγω της μεγάλης κρίσης η Ελλάδα και κυρίως η ΑΘήνα διοικείται πλέον από ολιγοπώλια στα οποία ανήκει και ο δικός μας ιδιοκτήτης και κυρίως δυστηχώς από τον υπόκοσμο ... στον οποίο ανήκουν οι δύο ομαδούλες της πλάκας των αθηνών ...

είναι κρίμα να μαλώνουμε εμείς και να χαλιόμαστε για τέτοια θέματα ... το παιχνίδι είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι νομίζουμε και με πολλαπλά συμφέροντα εκατέρωθεν ...

ας μείνουμε μόνο στα της διασκέδασής μας και της καψούρας μας για τον ΠΑΟΚ ... το καλύτερο για εμάς είναι ένα ελεύθερο κανάλι ... και να διακοπούν όλες οι συμβάσεις της γαμοΝόβα στην βόρεια ελλάδα ... :opaokara:
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες