Τηλεοπτικά δικαιώματα

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό markos4 » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:46

Σε περίπτωση που (χτυπα ξύλο) δεν ξεκινήσουμε καλά στο πρωτάθλημα και μετά από κάποια αγωνιστική (πάλι χτύπα ξύλο) δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το πρωτάθλημα και έχει ξενερώσει ο κοσμος.Ποιος θα δίνει τα 5ευρα;;; Κανείς....

Και για να μην παρεξηγηθεί υποθετική ερώτηση είναι σε ένα καινούριο εγχείρημα.
markos4
 
Δημοσιεύσεις: 2951
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 19:49

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Alastor » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:47

Tolaros έγραψε:Δε νομίζω να υπάρχουν αυτά τα νούμερα ρε φίλε. Και με 20000 κόσμο στο γήπεδο.
Εγώ προσωπικά σε άλλη ομάδα ποτέ ούτε ευρώ. Οπότε εμείς και εμείς θα είμαστε, τι 200.000?
Πόσους δέκτες νόβα έχουν ΠΑΟΚτσήδες, ε τόσοι θα είναι πάνω κάτω με εξαίρεση τα ντέρμπι.
Όσοι πηγαίνουν στα καφέ θα συνεχίσουν να πηγαίνουν.


ειναι οι ΠΑΟΚτσηδες που ειχαν ΝΟΒΑ,ειναι και οι ΠΑΟΚτσηδες που ΔΕΝ ειχαν ΝΟΒΑ,αλλα τωρα θα δωσουν ενα 5αρι,μπορει να το δουν και 2 φιλοι απο 2μιση ο καθενας,ειναι και οι καφετεριες που με ενα 5ευρω θα στησουν προβολη που θα τζιραρει σιγουρα παραπανω απο τα 5 ευρω των εξοδων. Γενικα το 200 χιλιαδες ειναι ουτοπικο,αλλα πιστευω ενα 50αρι χιλιαρικα επι πληρωμη μαζι με τους Ελληνες του εξωτερικου το πιανουμε χαλαρα με Παναιτωλικο,σιγουρα κανα 100αρι στα ντερμπι. Σε μεταφραση αυτο σημαινει πως στην χειροτερη να χουμε 250 χιλιαρικα εσοδα σε αγωνα,στα ντερμπι καμια 500αρα,περισσοτερο αποσο μας κοστολογισε η ΝΟΒΑ δηλαδη,που ειναι και ο πρωταρχικος στοχος του εγχειρηματος.

Ετσι μπακαλικα φυσικα τα υπολογιζω,χωρις να γνωριζω αν θα κοστισει περισσοτερο η θεαση στα ντερμπι,αν και ποσοι οπαδοι αλλων ομαδων θα "υποκυψουν" στο να σκασουν κανα φραγκο η ποση θα ειναι εντελει η τηλεθεαση,φυσικα θα υπαρχουν εξοδα παραγωγης,αλλα και εσοδα απο χορηγους μεταδοσης(ισως και διαφημισεις ? ποιος ξερει) και αγορα των highlights για τις αθλητικες εκπομπες .

Εν κατακλειδι θεωρω πως αν ο λαος του ΠΑΟΚ ειναι παρων την Κυριακη,οι ΠΟΚιτες δεν θα μπορεσουν να κοιμηθουν το βραδυ
Τελευταία επεξεργασία από Alastor και Τρί 20 Αύγ 2019, 19:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6232
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό thanos-xanthi » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:48

θα αγοραζουμε τον αγωνα και θα τον εχουμε στο κινητο στην κερκίδα
άμεσα θα μπορούμε να δούμε και ριπλει, και αμφισβητούμενες φάσεις
5 ευρώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που δίνουμε όσοι κατεβαίνουμε από επαρχία
θέλω ανακοίνωση τη Δευτέρα μετά το ματς με ευχαριστήρια στους χιλιάδες που αγοράσανε τον αγώνα
Άβαταρ μέλους
thanos-xanthi
 
Δημοσιεύσεις: 8161
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 21:41

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό odynet » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:49

Πρέπει να στηριχθεί το εγχείρημα αυτό με κάθε τρόπο από όλους. Προτείνω να ανοιχθεί ένα τοπικ με οδηγίες pay per view από αύριο (αν και απ' ότι κατάλαβα θα υπάρχει και τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης από την ΠΑΕ για το σκοπό αυτό) για να βοηθηθούν ή να λύνουν απορίες όσοι δυσκολεύονται.

Αντιλαμβανόμαστε όλοι τα προβλήματα (τεχνολογικός αναλφαβητισμός σε μεγαλύτερες ηλικίες, καφετέριες που έχουν συνηθίσει με αποκωδικοποιητή, τζαμπατζήδες του stream, προβλήματα bandwith κτλ) αλλά είναι ο καλύτερος τρόπος να βοηθήσουμε τον ΠΑΟΚ απέναντι στον αθέμιτο πόλεμο που υφίσταται.

Από τον αποκλεισμό του Τσάμπιονς Λιγκ και τις ερτ - νόβα γελοιότητες χάθηκαν πάνω από (δυνητικά έστω) 30 εκατομμύρια ευρώ έσοδα, που θα γιγάντωναν την ομάδα.
Ο κόσμος ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω στα διαρκείας, όσοι δε πρόλαβαν ας βοηθήσουν με ένα μικρό ιντερνετικό εισιτήριο για να μπορεί η ΠΑΕ να συνεχίσει να ξεφτιλίζει πρεζέμπορους και τους υπόλοιπους υποτακτικούς τους ΠΟΚίτες, όπως πολύ καλά το κάνει εδώ και μερικά χρόνια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
odynet
 
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί 15 Ιουν 2010, 21:38

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gaz » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:51

ο πρεζέμπορας πάει για την nova χμ!!!!!
gaz
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 08 Απρ 2019, 18:26

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό nothu » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:53

sn0ufel4 έγραψε:double τα λέμε το Μάιο


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nothu
 
Δημοσιεύσεις: 5028
Εγγραφή: Πέμ 05 Δεκ 2013, 22:32

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gaz » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:53

εγώ πάντως αν και κάτοχος διαρκείας και θα είμαι στο γήπεδο, το ταληράκι θα το δω μετά καπάκι.
gaz
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 08 Απρ 2019, 18:26

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό tzelas » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:56

thanos-xanthi έγραψε:θα αγοραζουμε τον αγωνα και θα τον εχουμε στο κινητο στην κερκίδα
άμεσα θα μπορούμε να δούμε και ριπλει, και αμφισβητούμενες φάσεις
5 ευρώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που δίνουμε όσοι κατεβαίνουμε από επαρχία
θέλω ανακοίνωση τη Δευτέρα μετά το ματς με ευχαριστήρια στους χιλιάδες που αγοράσανε τον αγώνα


χιλιάδες ++++++ έτσι είναι !!!
Δίνουμε τόσα για βενζίνες, φαγητό, έξοδα κλπ για να έρθουμε από την επαρχία το 5ευράκι για να έχουμε και στο κινητό στην κερκίδα άμεσα τα ρεπλέυ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ !!!!
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό aquila » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:58

Εγώ αντιλαμβάνομαι την κίνηση για ΠΑΟΚ tv ως λύση ανάγκης και μια λύση γοήτρου από Σαββίδη. Είναι ξεκάθαρο πλέον σε όλους ότι πολεμάνε το Σαββίδη γιατί χαλάει την πιατσα και έχουν συνασπιστει όλοι με μαέστρο Μαρινάκη. Οικονομικά πιστεύω θα βγούμε χαμενοι. Ελπίζω να μη βγούμε χαμενοι και επικοινωνιακά.

Δε νομίζω ότι με ΠΑΟΚ tv τα έσοδα θα είναι αντίστοιχα ούτε μιας μειωμένης προσφοράς της νόβα.
Σίγουρα δεν πρόκειται να πληρώσει κανείς φίλος άλλης ομάδας για να δει παιχνίδι στο ΠΑΟΚ tv. Το αποκλείω με βεβαιότητα. Σίγουρα θα βρεθούν παράνομα λινκ για κάποιον που θέλει να δει κάποια παιχνίδια.
Στα ντέρμπι ίσως να έχουμε αρκετά views αλλά στα άλλα παιχνίδια λίγα πράγματα πιστεύω.
Ίσως στις αρχές να υπάρξει αρκετή συμμετοχή από τον κόσμο του ΠΑΟΚ και λογω πουστιας που παίχτηκε με ΕΡΤ και νόβα αλλά νομίζω σταδιακα η ζήτηση θα πέσει.
Γενικά πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα δεν είναι καλή λύση το ΠΑΟΚ tv ακόμη κι αν καταφέρει να έχει αρκετά έσοδα.
Περιορίζεται η εικόνα του ΠΑΟΚ σ έναν μικρό πυρήνα δυναμικών οπαδών και μειώνεται η δυνατότητα ενεργοποίησης και μεγαλύτερης συμμετοχής πιο χαλαρών φίλων της ομάδας όπως και η δημιουργια καινούργιων. Επιπλέον αποκόπτεται πλήρως η πρόσβαση του ΠΑΟΚ σε κοινό άλλων ομάδων. Ακόμη κ με τους αλήτες της νόβα κ της ΕΡΤ υπήρχε μια ελάχιστη δυνατότητα να ακούγονται κάποιες θέσεις του ΠΑΟΚ είτε μέσω διαφημίσεων είτε μέσω συνεντεύξεων κλπ. Παράλληλα η προπαγάνδα θα συνεχίζεται σ αυτά τα μέσα χωρίς κανέναν αντίλογο.
Ο αντίλογος στο ΠΑΟΚ τν δε θα έχει κανένα νόημα αφού θα απευθύνεται σε φίλους του ΠΑΟΚ μονο.
Ελπίζω η λύση ΠΑΟΚ tv να είναι προσωρινή αλλά σε κάθε περίπτωση οποία απόφαση κ να παρθεί καλό θα ήταν να στηριχτεί από τους οπαδούς. Είναι μια καλή ευκαιρία παντως να διάολοστείλουμε τη νόβα.
Αν η λύση είναι μόνιμη καλό θα ήταν επίσης να υπάρξουν φθηνότερα πακέτα για αγορά όλων των παιχνιδιών.
Η ακριβή πώληση στιγμιότυπων ειδικά σε κάποια μέσα επιβάλλεται.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Taseos » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:59

Η λυση ΠΑΟΚ tv ειναι μαγικη για τον ΠΑΟΚ.δεν ξερω αν θα φτασει ως το τελος γιατι δεν συμφερει κανεναν εκτος ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Taseos
 
Δημοσιεύσεις: 3862
Εγγραφή: Κυρ 30 Δεκ 2007, 14:25

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τρί 20 Αύγ 2019, 19:59

lamosas έγραψε:Δεν μίλησα για τα έσοδα μίλησα για την αξιοπιστία.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
Δε θα υπάρξει πρόβλημα. Την πλατφόρμα και την υποδομή του streamingτην κάνει εξειδικευμένη εταιρεία που εγγυάται την ποιότητα μέχρι τον πάροχο. Δε θα το κάνει ο ΠΑΟΚ. Από εκεί και πέρα είναι θέμα ταχύτητας σύνδεσης του καθενός και της συσκευής. Αν έχεις η/υ δεκαετίας που σέρνεται μπορεί να κολλάει όταν παίζει live HD streaming.
Αν το streaming το αναλάβει μια καλή εταιρεία (υπάρχουν αρκετές εξειδικευμένες, αλλά ακόμα και εταιρείες όπως η IBM έχουν τέτοιες λύσεις ) το θέμα είναι λυμένο.
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τρί 20 Αύγ 2019, 20:03

Tolaros έγραψε:Δε νομίζω να υπάρχουν αυτά τα νούμερα ρε φίλε. Και με 20000 κόσμο στο γήπεδο.
Εγώ προσωπικά σε άλλη ομάδα ποτέ ούτε ευρώ. Οπότε εμείς και εμείς θα είμαστε, τι 200.000?
Πόσους δέκτες νόβα έχουν ΠΑΟΚτσήδες, ε τόσοι θα είναι πάνω κάτω με εξαίρεση τα ντέρμπι.
Όσοι πηγαίνουν στα καφέ θα συνεχίσουν να πηγαίνουν.
Εγώ και αρκετοί φίλοι μου που δεν έχουμε νοβα, θα πληρώσουμε μια χαρά.
Από το να τρέχω σε καφετέριες και να πρέπει να κλείνω τραπέζι κλπ χίλιες φορές paoktv. Και φθηνότερα θα μου βγει.
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό kos » Τρί 20 Αύγ 2019, 20:03

gaz έγραψε:ο πρεζέμπορας πάει για την nova χμ!!!!!


Τι εννοείς?
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4935
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Alastor » Τρί 20 Αύγ 2019, 20:07

aquila έγραψε:Εγώ αντιλαμβάνομαι την κίνηση για ΠΑΟΚ tv ως λύση ανάγκης και μια λύση γοήτρου από Σαββίδη.

Δε νομίζω ότι με ΠΑΟΚ tv τα έσοδα θα είναι αντίστοιχα ούτε μιας μειωμένης προσφοράς της νόβα.



Σε αυτο διαφωνω. Θεωρω πως ο ΠΑΟΚ θα φτασει τα λεφτα της μειωμενης προσφορας της NOVA και εκει ειναι που θα κριθει η επιτυχια του εγχειρηματος. Αν φτασουμε τα 5 εκ. εσοδα,τον ηπιανε. Αλλα οπως προανεφερα,εσοδα δεν ειναι μονο τα 5€ που θα δινουν οι οπαδοι. Θα ναι και οι χορηγιες μεταδοσεις,ισως οι διαφημισεις,αλλα και τα δικαιωματα highlights εναντι αντιτιμου που αυτα τα τσεπωνε η NOVA και τωρα θα τα τσεπωνει ο ΠΑΟΚ. Οποτε εχουμε και αλλα πλεονεκτηματα περαν των εσοδων της πληρωμης θεασης
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6232
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Τηλεοπτικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 20 Αύγ 2019, 20:09

Εκτος των αλλων το pay per view κραταει σε εγρηγορση ομαδα και ιδιοκτητη καθως καταλαβαινουμε ολοι πως σε μια χρονια που τα αποτελεσματα ειναι καλα τα εσοδα πολλαπλασιοζονται ενω σε μια μετρια αγωνιστικη χρονια τα εσοδα πιανουν πατο...Δυσκολο εγχειρημα για Ελλαδα και την νοοτροπα που διακατεχει τους περισσοτερους απο εμας.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
 
Δημοσιεύσεις: 24081
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες