Έμβλημα ΠΑΟΚ

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Έμβλημα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Παρ 15 Φεβ 2019, 21:36

Γειά σας παιδιά, σήμερα θα γράψω ένα κατεβατό για να γίνω κατανοητός και να μην παρεξηγηθώ ταυτόχρονα.

Δεν ξέρω αν το έχετε αντιληφθεί αλλά είμαστε μιάμιση ανάσα από τους 10 τίτλους. Έχουμε 2 πρωταθλήματα και 6 κύπελλα που στο τέλος τής σεζόν αν όλα πάνε κατ'ευχήν, θα μπορούσαν να γίνουν 3+7. Κι αν δεν γίνουν φέτος τέλος πάντων είμαι σίγουρος οτι θα γίνουν του χρόνου.

Είθισται λοιπόν ανά τον κόσμο να έχουν οι ομάδες την επιλογή να προσθέσουν ένα αστεράκι πάνω από το σήμα τους (μέσα στο σήμα είναι απλά μέρος τού σήματος, βλέπε πχ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) για να συμβολίσουν είτε 10 πρωταθλήματα είτε 10 επίσημους τίτλους.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως (να και το κατεβατό) ΠΑΟΚ δεν γίναμε για τους τίτλους. Εγώ που προτείνω το αστεράκι έγινα ΠΑΟΚ σε ηλικία 4 ετών το 1969 όταν ο ΠΑΟΚ ήταν άτιτλος και ενώ η διπλανή ομάδα, το σκουλίκι είχε ήδη τρία πρωταθλήματα και μάλιστα ένα χρόνο μετά πήρε και το κύπελλο νικώντας μας στον τελικό. Κι όμως αν και πενταχρονο παιδί μετά από εκείνη τη νέα ήττα τού ΠΑΟΚ, χαλυβδώθηκα ακόμη περισσότερο στην αγπαή μου γι αυτόν. Αυτό είναι το DNA τού ΠΑΟΚτζή και είμαι σίγουρος οτι από τέτοια έχετε περάσει πολλά κι εσείς.

Λέμε λοιπόν οτι δεν γίναμε ΠΑΟΚ για τση τίτλοι αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν γουστάρουμε να παίρνουμε τίτλους. Και θέλουμε και όσο περισσότεορυς τόσο το καλύτερο απλά εμείς δεν θέλουμε την ποσότητα που έρχεται μέσω βρωμιάς και αδικίας αλλά την ποιότητα που έρχεται μέσω ιδρώτα και αίματος που αποτελεί την ιστορία τού ΠΑΟΚ και ξέρουμε οτι για κάθε τίτλο που κατακτήσαμε υπάρχουν άλλοι δύο που μας κλέψανε.

Εγώ λοιπόν που έγινα ΠΑΟΚ άτιτλος και κόλλησα με τον ΠΑΟΚ εδώ και μισό αιώνα ζωής, το γουστάρω το αστεράκι πάνω από το σήμα και το ονειρεύομαι από τη δεκαετία τού '70, από το πρώτο κιόλας κύπελλο τού '72.

Μάλιστα έχω να προτείνω και μια ιδέα, το αστεράκι να είναι πορτοκαλί (με μαύρη γραμμή στην περιφέρεια που αναφέρει στο οπαδικό κίνημα τού ΠΑΟΚ με τα γυρισμένα μπουφάν. Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος είναι και ένα από τα σύμβολα τής Θ4.
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3293
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό wickerman » Παρ 15 Φεβ 2019, 22:25

Προσωπικά δεν είμαι σύμφωνος. Η φανέλα είναι πανέμορφη έτσι όπως είναι και δεν χρειάζεται αστέρια για να δείξει στους αλλόθρησκους ότι πήραμε τίτλους. Αυτά τα κάνουν οι βάζελοι στο μπάσκετ και μας έχουν πρήξει τις μπάλες να το αναφέρουν συνεχώς. Πιο πολύ λένε για τα αστέρια παρά το όνομα της ομάδας τους(στο μπάσκετ). Επίσης είχα την εντύπωση πως το κάνουν μόνο όταν κατακτούν κάποιον Ευρωπαϊκό τίτλο. Προσωπική άποψη όλα τα παραπάνω έτσι, άλλοι μπορεί να συμφωνούν και να γουστάρουν.
Gotta catch 'em all.
Άβαταρ μέλους
wickerman
 
Δημοσιεύσεις: 3438
Εγγραφή: Κυρ 27 Μάιος 2018, 20:34
Τοποθεσία: 111 χλμ από Τούμπα

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Παρ 15 Φεβ 2019, 22:59

Και μια διορθωση.Δεν ειναι σημα.Ειναι εμβλημα.
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Rorschach » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:00

Αν βαλουμε αστερακι για 3 πρωταθληματα και 7 κυπελλα, θα γελασει μαζι μας ο καθε πικραμενος.
Rorschach
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Δευτ 18 Φεβ 2008, 02:05

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό sal » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:02

Σε διασυλλογικό επίπεδο, γενικά το αστέρι μπαίνει για κάθε 10 πρωταθλήματα (οι γαύροι έχουν βάλει 4 αστέρια στη φανέλα) ή για Ευρωπαϊκό τίτλο. Αυτό φυσικά δεν είναι κανόνας, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει, υπάρχουν ομάδες στην Αγγλία που έχουν αστέρια για κάθε κύπελλο, αλλά πρόκειται για ομάδες που η κατάκτηση ενός κυπέλλου αποτελεί τεράστιο γεγονός για το μέγεθος τους.

Προσωπικά, το να μπει αστέρι στην φανέλα του ΠΑΟΚ πριν το 2026 δεν με εκφράζει, εκτός αν έχουμε κατακτήσει το EL :opaokara:

Αν με το καλό στην επόμενη 3ετία-5ετία καταφέρουμε να φτάσουμε τα 10 κύπελλα, τότε θα μπορούσε να υπάρχει μια φανέλα μόνο για το κύπελλο με ένα αστέρι
Τελευταία επεξεργασία από sal και Παρ 15 Φεβ 2019, 23:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
sal
 
Δημοσιεύσεις: 826
Εγγραφή: Τετ 11 Αύγ 2010, 21:27

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:13

Θα συμφωνήσω καλύτερα να μην προτρέχουμε. Ας πάρουμε πρώτα τους τίτλους κ βλέπουμε. Αυτά γενικά με βγάζουν κομπλεξαρίσματα αν και δεν ξέρω αν υπάρχει κανόνας για το πότε μπαίνει αστέρι.
Η ιδέα για τα 10 κύπελλα (ακόμα μακριά) ή κανα ευρωπαϊκό (ακόμα πιο μακριά) σαν ιδέα δεν είναι κακή. Κάθε πράγμα στον καιρό του όμως και προς Θεού χωρίς να διακινδυνεύσουμε να φανούμε ψώνια.

Το έμβλημά μας όπως είναι, είναι τέλειο, ειδικά κ ιαν έλειπε η διαφήμηση από τη φανέλα ακόμα πιο καλά.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό boogeyman77 » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:15

Rexaris έγραψε:Γειά σας παιδιά, σήμερα θα γράψω ένα κατεβατό για να γίνω κατανοητός και να μην παρεξηγηθώ ταυτόχρονα.

Δεν ξέρω αν το έχετε αντιληφθεί αλλά είμαστε μιάμιση ανάσα από τους 10 τίτλους. Έχουμε 2 πρωταθλήματα και 6 κύπελλα που στο τέλος τής σεζόν αν όλα πάνε κατ'ευχήν, θα μπορούσαν να γίνουν 3+7. Κι αν δεν γίνουν φέτος τέλος πάντων είμαι σίγουρος οτι θα γίνουν του χρόνου.

Είθισται λοιπόν ανά τον κόσμο να έχουν οι ομάδες την επιλογή να προσθέσουν ένα αστεράκι πάνω από το σήμα τους (μέσα στο σήμα είναι απλά μέρος τού σήματος, βλέπε πχ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) για να συμβολίσουν είτε 10 πρωταθλήματα είτε 10 επίσημους τίτλους.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως (να και το κατεβατό) ΠΑΟΚ δεν γίναμε για τους τίτλους. Εγώ που προτείνω το αστεράκι έγινα ΠΑΟΚ σε ηλικία 4 ετών το 1969 όταν ο ΠΑΟΚ ήταν άτιτλος και ενώ η διπλανή ομάδα, το σκουλίκι είχε ήδη τρία πρωταθλήματα και μάλιστα ένα χρόνο μετά πήρε και το κύπελλο νικώντας μας στον τελικό. Κι όμως αν και πενταχρονο παιδί μετά από εκείνη τη νέα ήττα τού ΠΑΟΚ, χαλυβδώθηκα ακόμη περισσότερο στην αγπαή μου γι αυτόν. Αυτό είναι το DNA τού ΠΑΟΚτζή και είμαι σίγουρος οτι από τέτοια έχετε περάσει πολλά κι εσείς.

Λέμε λοιπόν οτι δεν γίναμε ΠΑΟΚ για τση τίτλοι αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν γουστάρουμε να παίρνουμε τίτλους. Και θέλουμε και όσο περισσότεορυς τόσο το καλύτερο απλά εμείς δεν θέλουμε την ποσότητα που έρχεται μέσω βρωμιάς και αδικίας αλλά την ποιότητα που έρχεται μέσω ιδρώτα και αίματος που αποτελεί την ιστορία τού ΠΑΟΚ και ξέρουμε οτι για κάθε τίτλο που κατακτήσαμε υπάρχουν άλλοι δύο που μας κλέψανε.

Εγώ λοιπόν που έγινα ΠΑΟΚ άτιτλος και κόλλησα με τον ΠΑΟΚ εδώ και μισό αιώνα ζωής, το γουστάρω το αστεράκι πάνω από το σήμα και το ονειρεύομαι από τη δεκαετία τού '70, από το πρώτο κιόλας κύπελλο τού '72.

Μάλιστα έχω να προτείνω και μια ιδέα, το αστεράκι να είναι πορτοκαλί (με μαύρη γραμμή στην περιφέρεια που αναφέρει στο οπαδικό κίνημα τού ΠΑΟΚ με τα γυρισμένα μπουφάν. Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος είναι και ένα από τα σύμβολα τής Θ4.

Φίλε μου το αστέρι στη φανέλα συμβολίζει 10 πρωταθλήματα.Μονο πρωταθλήματα!Το κύπελλο είναι δεύτερης διαλογής τίτλος.Σε κάποιες περιπτώσεις τα αστέρια αντιπροσωπεύουν ευρωπαϊκό τίτλο αλλά και σ'αυτή την περίπτωση αφορά μόνο κατάκτησή Πρωταθλητριών η του μεταγενέστερου Champion's League
When The Going Gets Tough,The Tough Get Going.
boogeyman77
 
Δημοσιεύσεις: 4949
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 14:15
Τοποθεσία: Σαμοθράκη

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό CCCP » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:45

Αστερι ειναι 10 πρωταθληματα αν και νομιζω μονο στην Ιταλια ειναι "επισημος" κανονας. Δεν ξερω αλλο πρωταθλημα που να ειναι επισημο η ημι-επίσημο.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6130
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:48

Σε γενικές γραμμές βλέπω οτι οι περισσότεροι αδερφοί δεν συμφωνούν. Η αλήθεια είναι οτι τα αστεράκια βγάζουν και λίγο κόμπλεξ εκτός αν πρόκειται για κατακτήσεις ευρωπαϊκών τίτλων και δη Τσάμπιονς Ληγκ.

Το σκουλίκι έχει βάλει πχ στο μπάσκετ αστέρια που αντιπροσωπεύουν τους 20 τίτλους του όλους ανακατεμένους, πρωταθλήματα, κύπελλα και ευρωπαϊκά αλλά μιλάμε για το σωματείο που αντιπροσωπεύει το κόμπλεξ.

Εμένα δεν με νοιάζει ποιός θα με κοροιδέψει, στα φρύδια μου τις έχω τις κοροιδίες τους. Θα με κορόιδευαν αν δεν είχα τίτλους, με κοροιδεύουν όταν παίρνω κύπελλα, τώρα θα με κοροιδέυουν γιατί έχω λιγότερους τίτλους από αυτούς, ακόμη και περισσότερους να είχα πάλι κάτι θα έβρισκαν να πουν, γιατί βαθιά μέσα τους ξέρουν οτι το δικό τους σωματείο δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει τον ΠΑΟΚ ότι και να κάνει.

Σεβαστή η γνώμη σας, εμένα πάντως θα μου μείνει αυτός ο καημός να δω ένα πορτοκαλί αστεράκι στη φανέλα τού ΠΑΟΚ που να αντιπροσωπεύει αυτά που κατακτήθηκαν (έστω επίσημα) με ιδρώτα και αίμα.
Τελευταία επεξεργασία από Rexaris και Παρ 15 Φεβ 2019, 23:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3293
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:48

θα μας ρίξουν πολύ δούλεμα και με το δίκιο τους.
φανταστείτε τον ρούλη να βάλει κανα αστέρι για τον χ-ψ λόγο με τα μόλις 3 προπολεμικά πρωταθλήματα νομού θεσσαλονίκης και το ένα β' εθνικής , τι γέλειο θα ρίχναμε...
Άβαταρ μέλους
Επισκέπτης
 
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Σάβ 03 Σεπ 2016, 11:35
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό CCCP » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:52

https://en.wikipedia.org/wiki/Star_(football_badge)

Tα πιο επισημα και γνωστα ειναι της seria A και για τα παγκοσμια κυπελα
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6130
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Παρ 15 Φεβ 2019, 23:55

CCCP έγραψε:https://en.wikipedia.org/wiki/Star_(football_badge)

Tα πιο επισημα και γνωστα ειναι της seria A και για τα παγκοσμια κυπελα


Το ελληνικό εθνόσημο που βάζουμε στις φανέλες τής σουπερλίγδας έχει ένα ασημένιο αστεράκι από πάνω, φαντάζομαι είναι για το Ευρώ 2004(;).

Γενικός κανόνας δεν υπάρχει, κάνει ο καθένας ότι θέλει.
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3293
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό boogeyman77 » Σάβ 16 Φεβ 2019, 17:03

Επισκέπτης έγραψε:θα μας ρίξουν πολύ δούλεμα και με το δίκιο τους.
φανταστείτε τον ρούλη να βάλει κανα αστέρι για τον χ-ψ λόγο με τα μόλις 3 προπολεμικά πρωταθλήματα νομού θεσσαλονίκης και το ένα β' εθνικής , τι γέλειο θα ρίχναμε...

Όπως έχει η Λάρισα 3!!!!(2 ασημί και ένα χρυσό)και έχει ξεκαρδιστει στα γέλια μέχρι και το αλογάκι στο έμβλημα.
When The Going Gets Tough,The Tough Get Going.
boogeyman77
 
Δημοσιεύσεις: 4949
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 14:15
Τοποθεσία: Σαμοθράκη

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Nikos 74 » Σάβ 16 Φεβ 2019, 18:06

Θα φαμε δούλεμα. Μια χαρά είναι προς το παρόν το σήμα. Σε καμία δεκαριά χρόνια θα έρθει το θέμα στην επικαιρότητα από μόνο του.
Nikos 74
 
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ 2018, 19:48

Re: Σήμα ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό fossa » Τρί 19 Φεβ 2019, 15:01

Άλλο να βάζεις για τη κάθε παπαριά κι άλλο όταν φτάνεις τους 10 τίτλους. Τα 10 πρωταθλήματα και 1 αστέρι ισχύει βασικά για τους Ιταλούς.
Σιγά να μη ντραπούμε για 10 αρχιδάτους τίτλους και όχι μέσα στην απατεωνιά σαν τους δικούς τους.
Εγώ προτείνω -όταν με το καλό γίνουν,μακάρι φέτος κιόλας- να μπει το αστέρι διακριτικά σε άλλο σημείο και όχι πάνω από το σήμα. Μανίκι ή πίσω. Προ'ι'όντα πάντως πρέπει να βγουν, λέω 'γω, ώστε αν χαλάει πολλούς στη φανέλα να υπάρχουν t-shirt, polo κλπ.
Απλά το αστέρι να είναι άσπρο ή μαύρο γιατί με αυτό το σήμα θα υπάρχει πολύ χρυσό :D
FORZA ΠΑΟΚΑΡΑ για το νταμπλ και τους 10 !!!
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25


Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες