Lubos Michel

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό KOSTAS54 » Τετ 16 Αύγ 2017, 21:49

dimbar έγραψε:Αλλοίμονο αν ένα στελεχος σε κάθε διαφωνία με τον ιεραρχικά ανώτερο παραιτείται.
Καταγράφεις την διαφωνεία σου και κάνεις το καλλίτερο δυνατό για να επιτύχει η επιλογή που δεν είναι δική σου και μόνο έτσι νομιμοποιείσαι να κριτικάρεις τα λάθη και τις αδυναμίες αυτής της επιλογής.

Παραιτείσαι μόνο όταν διαφωνείς σε στρατηγικές επιλογές.

Κανονικά θα έπρεπε να έχει παραιτηθεί ο Στανόγιεβιτς που εξέφρασε αμφιβολία για τον στρατηγικό στόχο, την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αφού είχε προσληφθεί.

Αυτό ακριβώς, για όσους έχουν διαχειρισθεί έστω και περίπτερο.
KOSTAS54
 
Δημοσιεύσεις: 3763
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2009, 00:02

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Πέμ 17 Αύγ 2017, 10:11

dimbar έγραψε:Αλλοίμονο αν ένα στελεχος σε κάθε διαφωνία με τον ιεραρχικά ανώτερο παραιτείται.
Καταγράφεις την διαφωνεία σου και κάνεις το καλλίτερο δυνατό για να επιτύχει η επιλογή που δεν είναι δική σου και μόνο έτσι νομιμοποιείσαι να κριτικάρεις τα λάθη και τις αδυναμίες αυτής της επιλογής.

Παραιτείσαι μόνο όταν διαφωνείς σε στρατηγικές επιλογές.

Κανονικά θα έπρεπε να έχει παραιτηθεί ο Στανόγιεβιτς που εξέφρασε αμφιβολία για τον στρατηγικό στόχο, την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αφού είχε προσληφθεί.


συγνωμη dimbar αλλα δε μιλαμε για μια διαφωνια, μιλαμε για παρακαμψη του τεχνικου σου διευθυντη στην επιλογη του προπονητη...

αν ο προπονητης για μια ομαδα δεν αποτελει στρατηγικη επιλογη, τοτε δεν ξερω τι διαολο αποτελει στρατηγικη επιλογη για τον τεχνικο διευθυντη του ποδοσφαιρικου τμηματος...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13638
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό Dimpatra » Πέμ 17 Αύγ 2017, 10:33

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον dimdar.
Ο εκάστοτε διοικητής - πρόεδρος δέχεται τις προτάσεις - εισηγήσεις των υφιστάμενων - συνεργατών του και αποφασίζει κατά την δική του κρίση. Και μετά φέρει και την ευθύνη για την απόφαση αυτή. Αλίμονο αν κάθε φορά που δεν περνούσε η εισήγηση που έκανε κάποιο στέλεχος δήλωνε παραίτηση. Αν σε βάθος χρόνου συστηματικά σε παρακάμπτει τότε αλλάζει το πράγμα.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Dimpatra
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 13:17

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 17 Αύγ 2017, 10:43

Το θεμα ειναι με ποια κριτηρια παρεμβαινει ο ανωθεν του ΤΔ (οποιος κι αν ειναι αυτος).Γιατι περαν του οικονομικου δε νομιζω να εχει τη δυνατοτητα(γνωσεις) για κατι τετοιο.Και δε νομιζω οτι το συγκεκριμενο ζητημα ηταν οικονομικης φυσης.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26765
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 17 Αύγ 2017, 10:44

Μάχες δίνονται συνέχεια, άλλοτε χάνονται και άλλοτε κερδίζονται, μάλιστα με στρατηγικές που ενίοτε αλλάζουν...
Ελπίζω η αναδίπλωση του αρχιστράτηγου στην γενική στρατηγική του, μετά την επιμονή του στρατηγού, να αποτελέσει το έναυσμα για πιο μυαλωμένες-σωστές αποφάσεις πλέον, ως την τελική επικράτηση στον πόλεμο... ;)

Άλλωστε είναι γνωστό ότι "χαμένη μάχη είναι μονάχα αυτή η μάχη που δεν έχει δοθεί"... :o

Εύχομαι να γίνει πια αντιληπτό ότι ο Δικέφαλος θα πετάξει πιο ψηλά όταν ΟΛΟΙ βάλουν το ΕΓΩ τους από κάτω του!

Το δάσος είναι ένα και εμφανές σε όλους μας: 91 χρόνια :pano: και προχωράμε...

:nairepaok:


Υ.Γ. Δεν ξεχνώ βέβαια την πάλαι ποτέ ρήση που άκουσα-έμαθα από παιδί: "Το ποδόσφαιρο είναι μόνο η αφορμή"!!!!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Πέμ 17 Αύγ 2017, 10:56

Sera4 έγραψε:
dimbar έγραψε:Αλλοίμονο αν ένα στελεχος σε κάθε διαφωνία με τον ιεραρχικά ανώτερο παραιτείται.
Καταγράφεις την διαφωνεία σου και κάνεις το καλλίτερο δυνατό για να επιτύχει η επιλογή που δεν είναι δική σου και μόνο έτσι νομιμοποιείσαι να κριτικάρεις τα λάθη και τις αδυναμίες αυτής της επιλογής.

Παραιτείσαι μόνο όταν διαφωνείς σε στρατηγικές επιλογές.

Κανονικά θα έπρεπε να έχει παραιτηθεί ο Στανόγιεβιτς που εξέφρασε αμφιβολία για τον στρατηγικό στόχο, την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αφού είχε προσληφθεί.


συγνωμη dimbar αλλα δε μιλαμε για μια διαφωνια, μιλαμε για παρακαμψη του τεχνικου σου διευθυντη στην επιλογη του προπονητη...

αν ο προπονητης για μια ομαδα δεν αποτελει στρατηγικη επιλογη, τοτε δεν ξερω τι διαολο αποτελει στρατηγικη επιλογη για τον τεχνικο διευθυντη του ποδοσφαιρικου τμηματος...

Το ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8504
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό Alastor » Πέμ 17 Αύγ 2017, 11:50

ρε ποιος θα εχανε τον μισθο του επειδη τον παρεκαμψε ο εργοδοτης του? Ισα Ισα που ο Μιχελ δεν θα ειχε κανενα αγχος και μολις τα εκανε μανταρα ο Στανογεβιτς,θα τον καλουσε ο Σαββιδης ξεροντας την μακακια του πλεον και θα του ελεγε να συμμαζεψει τα ασσυμαζευτα.

Επισης η προσληψη Λουτσεσκου ηταν εισηγηση Μιχελ,αλλα θεωρω πως σε αυτη την φαση και Σαββιδης και λοιποι συμφωνησαν εννιαια για την απολυση και προσληψη γιατι καταλαβαν οτι κατι δεν πηγαινε καλα.Δηλαδη μην χρεωνουμε ολο το πριονισμα σε Μιχελ ή κοντρα στην θεληση τον αλλων διοικουντων.
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6229
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό Guitarman » Πέμ 17 Αύγ 2017, 11:54

nothu έγραψε:Ποιος εφερε ρε παιδια τον Στανογιεβιτς; Γιατι απ οτι βλεπω παλι ολοι ξερετε αλλα κλασσικα μπλα μπλα και δε λεω και δεν κανει.


navigator11 έγραψε:Αφ' ης στιγμής δε διαχώρισε τη θέση του εξαρχής, υποβάλλοντας παραίτηση, εφόσον δεν ήταν δική του επιλογή και δε συναινούσε στην πρόσληψη του Σέρβου, αφότου τον αξιολόγησε στις επαφές, που είχαν, προφανώς και χρεώνεται και σε αυτόν ο Στανογιεβιτς.


Rizla έγραψε:Ο Μιχελ η επρεπε να παραιτηθει Η επρεπε να απολυθει. Το οτι βρίσκεται ακομα στον ΠΑΟΚ ειναι ενα ακομα παραδοξο.


Sera4 έγραψε:συγνωμη dimbar αλλα δε μιλαμε για μια διαφωνια, μιλαμε για παρακαμψη του τεχνικου σου διευθυντη στην επιλογη του προπονητη... αν ο προπονητης για μια ομαδα δεν αποτελει στρατηγικη επιλογη, τοτε δεν ξερω τι διαολο αποτελει στρατηγικη επιλογη για τον τεχνικο διευθυντη του ποδοσφαιρικου τμηματος...


Έπιασα μερικά ενδεικτικά σχόλια και να παραθέτω αν και δεν είναι τα μοναδικά...

Δηλαδή εσύ στη δουλειά σου, αν το αφεντικό σου κάνει κάτι που δεν θέλεις παραίτησε?

Μιλάμε για υψηλόβαθμο στέλεχος ΑΕ. Το γεγονός πως έμεινε, το πάλεψε και τελικά έγινε το δικό του (Λουτσ), δείχνει έναν οξυδερκή, πεισματάρη και δραστήριο άνθρωπο που βλέπει τον ΠΑΟΚ σαν ευκαιρία να χτίσει καριέρα και όχι να ισοσταθμίσει τις χασούρες από τα σούπερ μάρκετ. Είχες πολλούς τέτοιους στο παρελθόν? Για πες μου...
Άβαταρ μέλους
Guitarman
 
Δημοσιεύσεις: 1345
Εγγραφή: Δευτ 31 Αύγ 2009, 18:12

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 17 Αύγ 2017, 12:22

Συμφωνώντας για μια ακόμα φορά με τον κιθαρίστα, θυμίζω...

goran 64 έγραψε:
Το πάει από δω, το γυρνάει παρά κει, το φέρνει απ την άλλη, το στριφογυρίζει απ τις σκιές ως στα σκοτάδια... :roll:
Ε τι να πω άλλο? :?
Άμα καταφέρει και το γυρίσει τελικά το έργο σύμφωνα με την αρχική σκηνοθεσία, θα βγει Batman!!!! :opaokara:

Προς το παρόν όμως μονάχα να περηφανεύομαι μπορώ για πάρτη του και τις αντοχές του κι επιπλέον ΣΕΒΑΣ... :shock: :pano:

Μαζί του ως εκεί που δεν πάει, όπως ξαναέχω πει αρκετές φορές στο παρελθόν, δίχως ίχνος προσωπολατρείας... ;)

:nairepaok:

Το γραψα χθες το απόγευμα, πριν να μάθω τίποτα απολύτως που να μαρτυράει τις σημερινές εξελίξεις...

Ξέρω ότι οι εχθροί του θα πληθαίνουν καθημερινά, συμφωνώ με τον guitarman, αλλά πιστεύω να πετύχει τελικά!!!!
Και μόνο για την γενναιότητα του να ρίξει ζαριά ίδια με κείνη του Βλάντο για τον 31, θα τον στηρίζω μέχρι τέλους!!!!

:pano:

Θα μπορούσε άνετα "να κάτσει ήσυχος, απολαμβάνοντας την θάλασσα που τόσο του αρέσει", αλλά δεν το κανε!!!!

Το καλό του Π.Α.Ο.Κ. θα ναι και δικό του καλό στο εξής, όπως και το αντιστρόφως ανάλογο κι αυτό το γουστάρω!!!!

:nairepaok:


Ξαναθυμίζω δε και την άποψη μου ότι:
Ο Δικέφαλος θα πετάξει πολύ πιο ψηλά μόνο όταν ΟΛΟΙ βάλουν πλέον το ΕΓΩ τους ΚΑΤΩ απ τα φτερά του!!!!

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό nothu » Πέμ 17 Αύγ 2017, 12:29

Εγω δεν κατηγορησα πουθενα τον Μιχελ. Επειδη γραφεται κι εσω μεσα οτι δεν ηταν επιλογη του ο Στανογεβιτς, ρωταω ποιανου επιλογη ηταν. Γιατι αν ισχυει αυτο, σημαινει οτι καποιος επεμβαινει στη δουλεια του Μιχελ.
Άβαταρ μέλους
nothu
 
Δημοσιεύσεις: 5028
Εγγραφή: Πέμ 05 Δεκ 2013, 22:32

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό Guitarman » Πέμ 17 Αύγ 2017, 12:46

Nothu, αλλιώς το κατάλαβα το πνεύμα σου για αυτό και έβαλα το σχόλιό σου. Όπως λέει και ο Κατ, οι επίσημες ανακοινώσεις της ομάδας το κάνουν ξεκάθαρο. Ο Στάνο ήρθε λόγω Ιβάν και έφυγε γιατί κανείς δεν ήταν ικανοποιημένος (δεν θα πέσω από τα σύννεφα να μάθω πως ο Μίχελ δεν τον στήριξε όσο θα μπορούσε ενδεχομένως). Ο Μίχελ ήθελε να περάσει το δικό του και το πέτυχε. Δεν έκανε σαν κανένα παιδάκι να πει "Δεν μου κάνουν το χατήρι και για αυτό εγώ πάω πίσω στη μαμά μου". Έκατσε το πάλεψε και βγήκε βραχυπρόθεσμα νικητής. Άποψή μου είναι πως ο Σκιάς πρέπει να μείνει ακόμη και αν ο Ρουμάνος αποδειχθεί παλτουδια. Δυστυχώς όμως η ιστορία του Ιβάν δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια αισιδοξίας...
Άβαταρ μέλους
Guitarman
 
Δημοσιεύσεις: 1345
Εγγραφή: Δευτ 31 Αύγ 2009, 18:12

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 17 Αύγ 2017, 12:47

Προσωπικά δεν μ αρέσει να κρύβομαι ποτέ πίσω απ το δάχτυλο μου... :shock:
Αν σε κάποιους αρέσει, είναι καθαρά δικό τους θέμα και φυσικά το σέβομαι με την αιτιολογία της άλλης άποψης! 8-)


Υ.Γ. "ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΤΩ ΚΑΙΣΑΡΙ"...

Υ.Γ. 2...Κιθαρίστα, αν και συμφωνώ, ειδικότερα δε με την τελευταία σου πρόταση, dum spiro spero... ;) :pano:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό dimbar » Πέμ 17 Αύγ 2017, 13:13

Sera4 έγραψε:
dimbar έγραψε:Αλλοίμονο αν ένα στελεχος σε κάθε διαφωνία με τον ιεραρχικά ανώτερο παραιτείται.
Καταγράφεις την διαφωνεία σου και κάνεις το καλλίτερο δυνατό για να επιτύχει η επιλογή που δεν είναι δική σου και μόνο έτσι νομιμοποιείσαι να κριτικάρεις τα λάθη και τις αδυναμίες αυτής της επιλογής.

Παραιτείσαι μόνο όταν διαφωνείς σε στρατηγικές επιλογές.

Κανονικά θα έπρεπε να έχει παραιτηθεί ο Στανόγιεβιτς που εξέφρασε αμφιβολία για τον στρατηγικό στόχο, την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αφού είχε προσληφθεί.


συγνωμη dimbar αλλα δε μιλαμε για μια διαφωνια, μιλαμε για παρακαμψη του τεχνικου σου διευθυντη στην επιλογη του προπονητη...

αν ο προπονητης για μια ομαδα δεν αποτελει στρατηγικη επιλογη, τοτε δεν ξερω τι διαολο αποτελει στρατηγικη επιλογη για τον τεχνικο διευθυντη του ποδοσφαιρικου τμηματος...


Στρατηγική επιλογή είναι οι στόχοι της ομάδος αγωνιστικοί και μη.
Τις στρατηγικές επιλογές τις ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ η ιδιοκτησία της ΠΑΕ, παίρνοντας υπ όψη της τις απόψεις των στελεχών
στον βαθμό που θεωρεί σωστό.
Η επιλογή προπονητή είναι μια κίνηση τακτικής γιατί ο προπονητής είναι ένα από τα μέσα για να πετύχεις του στρατηγικούς στόχους.
Ο Ρόμελ δεν ήταν ο στρατηγικός στόχος του Χίτλερ, η Βορειος Αφρική ήταν.
Συγνώμη για το παράδειγμα αλλά είναι κλασσικό.
Δεν είναι ΠΑΟΚ το να γλύφεις εκεί που φτύνεις
dimbar
 
Δημοσιεύσεις: 2584
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ 2009, 22:54

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 18 Αύγ 2017, 11:36

το ενα φερνει το αλλο dimbar...αν το να λεμε στρατηγικη ειναι να μαζευτουμε σε ενα χωρο και να δηλωσουμε α οκ παμε να τους πηδηξουμε φετος τοτε παω πασο...το θεμα ειναι πως,που με ποια μεσα...αυτα ειναι τα σημαντικα οχι τα λογια...μιλαμε για τεχνικο διευθυντη οχι τους γραφιαδες...

και εχεις ενα τεχνικο διευθυντη που εχει αναλαβει να χτισει ομαδα...και ερχεσαι και του λες κοιτα να δεις ολα καλα με τους προπονητες που με λες αλλα εγω σου φερνω στανογεβιτς...δε μαμιεται που εσυ ψαχνεις συνεχιστη του ιβιτς, εγω σε φερνω ανθρωπο που 4-3-3 δεν εχει παιξει ουτε στο fifa 95 που επαιζε οταν ηταν μικροτερος...εσυ με αυτον θα με φτιαξεις ομαδα...και εσενα μιχελ ολα τα σχεδια που εκανες ολο το χρονο πανε περιπατο...

ε συγνωμη αλλα κατι χανω...μπορει βεβαια να ειμαι και βλακας και να δινω μεγαλυτερη αξια στον προπονητη τον οποιο θεωρω ακρογωνιαιο λιθο ολου του αγωνιστικου τμηματος...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13638
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Lubos Michel

Δημοσίευσηαπό Othin » Παρ 18 Αύγ 2017, 12:39

Αυτό που χάνεις Σεραφείμ είναι η αξιολόγηση της αντίδρασης του Σαββίδη. Όταν έρχεται αυτός που σε προσέλαβε και σου λέει "ειδικά την υποχρέωσή σου για ανεύρεση προπονητή την παίρνω πάνω μου", τότε δεν έχεις λόγο να παραιτηθείς. Επισημαίνεις απλώς την πιθανή διαφωνία σου και επανέρχεσαι όταν βλέπεις ότι εξαιτίας της επιλογής αυτής κινδυνεύει να αποτύχει όλο το project, για το οποίο φυσικά είσαι υπεύθυνος.

Αυτό νομίζω ότι έκανε και ο Μίχελς. Το λάθος στην όλη υπόθεση είναι του Σαββίδη που επιμένει σε πρακτικές προσωποπαγούς διοίκησης με συνεχείς αυθαίρετες παρεμβάσεις, όχι του Μίχελς.

Αναρωτιέμαι αν η ΠΑΕ έχει σύστημα ποιότητας ISO 9001... :mrgreen:
Caer esta permitido, levantarse es obligatorio.
Weil alle Menschen verschieden sind, haben die gleichen Rechte.
Επειδή μόνον εμείς, αντίθετα προς τους βαρβάρους, ποτέ δεν μετρήσαμε τον εχθρό στη μάχη.
Άβαταρ μέλους
Othin
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Σάβ 13 Φεβ 2010, 20:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 28 επισκέπτες