Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό zisis the end » Πέμ 05 Ιούλ 2012, 18:48

1)ποια ειναι η ακριβης θεση του τουρσουνιδη?θα υποκαταστισει τον υπεύθυνο επικοινωνίας Κυριακο ?ηταν απαραίτητη η πρόσληψή του?

2)έχει υπολογιστεί ποτέ πόσα χρήματα χάνονται απο αυτόυς που μπαίνουν χωρίς εισητήριο?

3)εχουν βάλει χρήματα στην παε απο την τσέπη τους για οποιαδήποτε υποχρέωση?

4)ισχύει οτι έβαλε χρήματα ο κωνσταντινίδης?αν ναι για ποιό λόγο και πως έχει εξασφαλίσει ότι θα τα πάρει πίσω?

5)πως αισθάνεται που τώρα βρίσκει το μαγαλύτερο μέρος των φιλάθλων απέναντι του σε αντίθεση με τη αβρότητα που έδειξαν οι ίδιοι φίλαθλοι στον πρόκατοχό του?

6)τι έχει να πει σε όσους λένε οτι αύτος έφαγε το ζαγοράκη?

7)γιατί αποφάσισε να υπάρχει αμοιβή για τον πρόεδρο?

8)τι έγινε με τον μπούντιμιρ?

9)πιστεύει οτι μπορεί μια ομάδα με τόσσο μειωμένο μπατζετ να είναι ανταγωνιστική?

10)τι ποσό έχει δεσμευτεί απο την προσωπική του περιουσία και σε τι ποσό χρέους της παε αντιστοιχεί?

11)αισθάνεται αδικιμένος απο τη συμπεριφορά του κόσμου στο προσωπό του ή πιστεύει πως είναι σημείο των καιρών?

12)δεδομένου πως μετοχές που έχουν αγοραστει με χρήματα που δεν αποκτήθηκαν με νόμιμο τρόπο υφίστανται κυρωσεια πο το νόμο υπάρχει καποιος φόβος να δεσμευτουν οι μετοχές του σαχπατζίδη απο το κρατος?

13)σε προκειμένη αγορά απο τον σαββίδη ποι θα είναι η θέση του στην παε?

14)σκέφτηκε να εγκαταλείψει όσο είναι πρόεδρος?

15)για ποιό λόγο δεν τιμωρούνται ποτέ οι υπεύθυνοι των επεισοδείων και αναγκάζεται η παε να πληρώνει συνεχώς πρόστιμα?

16)ποια ήταν η θέση του στη σούπερ λιγκα οταν συζητηθηκε η αλλαγη του νόμου για τις υπερχρεωμενες παε?

17)τι ακριβώς συνεβη με βιερινια ?ήταν μια κερδοφόρα κίνηση η μεταραφή του ή έγιναν λάθη που άφησαν την ομάδα εκτθειμμένη οικονομικά?

18)κατηγορείται για ιδιαίτερες σχέσεις με συγκεκριμμένους δημοσιογράφους,τί έχει να πει?

19)πως γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη διαρροή πληροφοριών απο την παε και τι σκέφτεται να κάνει γαι αυτό?

20)τι γίνεται με το webtv?

21)υπάρχει οργανωμένο σχέδιο για τις ακαδημίες μας?με δεδομένη την εμπειρία του στο ποδόσφαιρο πιστεύει ότι σε όλες τις ηλικείες(στις ακαδημίες μας) υπάρχουν ταλέντα?έχει γνώση ο ίδιος της εξέλιξης των ποδοσφαιροστών που προάγονται στην πρώτη ομάδα?με ποιό κριτήριο επιλέχτηκαν?

23)ο πρόεδρος έχει αγοράσει μετοχές της παε όπως έχει κάνει πλήθως απλου και φτωχού κόσμου?

24)αν του ξαναδινόταν η ευκαιρία να αποφασίσει θα αναλάμβανε την προεδρία?

25)ποια ήταν η ποιό δύσκολη απόφαση στο διάστημα που είναι πρόεδρος?

26 με ποιά στοιχεία επελέγει ο γεωργιάδης?πιστεύει οτι μπορει να ειναι το ιδιο αποτελεσμετικος με εκεινον ?τις διαπαραγμετευσεις με τουςποδοσφαιριστες θα τις κανει και ο προεδρος η θα εμπιστευτει καποια στιγμη εξ ολοκληρου στον τεχνικο διευθυντη?
zisis the end
 
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 16:06

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό DC » Πέμ 05 Ιούλ 2012, 18:56

Το τόπικ έχει εξελιχθεί σε μια μαλακία.
Στην αρχή έγραψα να διαβάζετε τις προηγούμενες ερωτήσεις για να μην επαναλαμβάνεστε.
Το τι κάνει το Τουρσουνίδης, πόσο είναι το άνοιγμα, γιατί έφυγε ο Μπόλονι και άλλες ερωτήσιες, έχουν ξαναγίνει και αυτό δείχνει ότι δεν διαβάζετε τα προηγούμενα ποστ, ούτε καν το αρχικό-εισαγωγικό και, άρα, δείχνει και το πόσο σέβεστε και τους συνομιλητές σας σε ένα φόρουμ.
Εμείς σαν μοντς, δεν θα καθόμαστε να ξεψαχνίζουμε το κάθε ποστ όταν εσείς δεν κάνετε ούτε τα στοιχειώδη. Μέσα σε μία σελίδα, ήδη έχω και μια παρατήρηση.
Αν και όταν στείλουμε στην ΠΑΕ τα ερωτήματα και (αν) διαβάσουν 5 φορές πόσο είναι το άνοιγμα, θα αναρωτηθούν ποιος μ@λ@κ@ς το έστειλε.
Το πιθανότερο είναι να πάει για λουκέτο.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό Johnys » Παρ 06 Ιούλ 2012, 00:48

Για πιο λόγο απολύονται/αποδεσμεύονται/φεύγουν καταξιωμένοι άνθρωποι σε ευαίσθητες θέσεις όπως πχ. Ελευθεριάδης στα τμήματα υποδομής και προσλαμβάνεται στη θέση του κάποιος που δεν έχει καν δίπλωμα προπονητή;
Τελικά είμαστε επαγγλματική ΠΑΕ η φιλανθρωπικό ίδρυμα που βοηθάει πρώην παίχτες,φίλους και γνωστούς προσφέροντας τους μεροκάματο χωρίς να έχουν τα στοιχεία που χρειάζονται ώστε να βοηθήσουν τι ΠΑΕ από το πόστο τους;

Επιτέλους θέλουμε αλήθειες,εάν βέβαια σας ενδιαφέρει να μας έχετε δίπλα σας...
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό Argonaut4 » Παρ 06 Ιούλ 2012, 07:47

Ρε παιδια σεβαστειτε την προσπάθεια και μη γαμησετε άλλο ένα τοπικ.

Ο DC κάτι σας έγραψε παραπάνω .....διαβάστε το και μετα κάντε τις ερωτήσεις σας!
-='Eπου Θεώ ΠΑΟΚ=-
-=NEMESIS FIGHTING TEAM=-
-=FIGHTING SOLVES EVERYTHING-BRAZILIAN JIU-JITSU=-
-=MMA FOR LIFE=-
Άβαταρ μέλους
Argonaut4
 
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Παρ 17 Δεκ 2010, 13:08
Τοποθεσία: -Black&White London-

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό Ale3 » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 11:42

Θα υπάρξει ραδιο-φονική κάλυψη? Δεν μπορώ να πάω :(
Oh My God!!!! He is real!!!! -------------------------------------------------------------------------->
Άβαταρ μέλους
Ale3
 
Δημοσιεύσεις: 1088
Εγγραφή: Παρ 25 Ιούλ 2008, 07:18

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό elpaoki » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 12:29

1)με την υποθεση φιλομενο θα κινηθει η παε τελικα νομικα??και αν θα κυνηγαει πλεον οσους(δημοσιογραφους κυριως)
σπιλωνουν το ονομα της ομαδας μας??
2)περσυ οι ποδοσφαιριστες εδιναν πολλες συνεντευξεις και μαλιστα πριν απο σημαντικους αγωνες ομως στο γηπεδο δεν δειχνανε χαρακτηρα.φετος θα περιοριστουν οι συνεντευξεις??εμεις θελουμε πραξεις στο γηπεδο και οχι στα λογια.
PAOK ATHENS ΖΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ
Άβαταρ μέλους
elpaoki
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Παρ 18 Φεβ 2011, 20:08

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό Argonaut4 » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 13:42

είμαι περίεργος να δω που θα καταλήξουμε σήμερα..
ένα γ@@μενο συμπέρασμα να βγει και τι στον κοσμο..
-='Eπου Θεώ ΠΑΟΚ=-
-=NEMESIS FIGHTING TEAM=-
-=FIGHTING SOLVES EVERYTHING-BRAZILIAN JIU-JITSU=-
-=MMA FOR LIFE=-
Άβαταρ μέλους
Argonaut4
 
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Παρ 17 Δεκ 2010, 13:08
Τοποθεσία: -Black&White London-

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό Photis » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 16:15

Κάποιος αν είναι εκεί να ενημερώνει.
:pano:
Τα μυαλά μας πονάνε...
Άβαταρ μέλους
Photis
 
Δημοσιεύσεις: 8706
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 19:04
Τοποθεσία: Cyprus

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό gergeo4 » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 16:35

300 ατομα ....
Άβαταρ μέλους
gergeo4
 
Δημοσιεύσεις: 7329
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2008, 12:42
Τοποθεσία: kozani

Re: Ανοιχτή συζήτηση Βρύζα-Λαού

Δημοσίευσηαπό slidar » Πέμ 26 Ιούλ 2012, 16:39

Η ανοικτή συγκέντρωση (Live)

Εικόνα

Με χειροκρότημα οι 300 περίπου φίλοι - μέτοχοι του ΠΑΟΚ υποδέχονται τον Ζήση Βρύζα.

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ αναφέρει στον πρόλογό του: "Σας ευχαριστώ που ήρθατε. Η συγκέντρωση αυτή δεν μπορούσε να γίνει άλλη μέρα. Δικός μου σκοπός είναι να υπάρχει άλλο μοντέλο διοίκησης και ενημέρωσης. Γι« αυτό σας κάλεσα και θα σας ξανακαλέσω. Η εταιρία δεν μπορει να λειτουργεί μόνο από εφτά άτομα. Η επόμενη συνέλευση θα είναι τον Σεπτέμβριο. Ο διάλογος και η άμεση επικοινωνία μας θα είναι πάνω απ όλα για να ακούτε εσείς εμένα και εγώ εσάς".

Ο Ζήσης Βρύζας δίνει τον λόγο στον οικονομικό διευθυντή που θα αναλύσει τα οικονομικά στοιχεία. Ο κ. Σακελλάρης αναφέρει: "Ανέλαβα με πρώτο σκοπό την πιο εύρυθμη λειτουργεία της ΠΑΕ σε οικονομικό επίπεδο. Έπρεπε να ξεκινήσουμε απο το μηδέν γιατί πολλά δεν λειτουργούσαν. Οφείλω να σας ενημερώσω ότι ο υπεύθυνος λογιστής, ο κ. Θεοδωράκης αντικαθίσταται από μία ομάδα ανθρώπων. Ο κ. Μιχαηλίδης θα είναι ο προιστάμενος ενώ θα έχουμε και μία εταιρεία η οποία θα ελέγχει εξωτερικά όλες τις διαδικασίες. Ξεκινήσαμε από εκεί και πέρα τον έλεγχο της δουλειάς κάθε υπαλλήλου. Όλα τα άτομα θα ξέρουν τον ρόλο τους. Όλοι θα καταθέσουν και πάλι βιογραφικά. Θα δούμε ποιοι περισσεύουν και ποιοι θα συνεχίσουν που. Η παροχή αυτή από την εταιρεια ορθολογισμού είναι δωρεάν. Στο λογιστήριο θα επαναξιολογηθούν τα τέσσερα άτομα που υπήρχαν και έχουν περισσότερες αρμοδιότητες. Από εκεί και πέρα θα παίξει σημαντικό ρόλο και η επιμόρφωση του προσωπικού. Πρέπει να πω ότι με τη νέα λειτουργία κανείς δεν θα μπορεί να διαχειρίζεται το ταμείο χωρίς να υπάρχει λόγος. Οποιαδήποτε πράξη θα περνάει από εμένα και εγώ φυσικά θα μιλάω με τον πρόεδρο. Ήδη έχουμε έτοιμο το μπάτζετ της επόμενης χρονιάς. Αυτό αφορά κάθε υπάλληλο που θα αναφέρεται σε εμάς. Φέτος ο προυπολογισμός είναι ισοσκελισμένος. Από εκεί και πέρα θα αλλάζουν κάποια πλάνα ανάλογα και με τους αγώνες της ομάδας. Ο έλεγχος κάθε τμήματος θα είναι τριμηνιαίος. Δεν θα σα κουράσω με νούμερα. Θέλω να σας ενημερώσω για τις νέες διαδικασίες και πως θα λειτουργεί το λογιστήριο. Έθεσα ως στόχο να αναφέρεται στο επίσημο σάιτ της ΠΑΕ ο ισολογισμός, αλλά και ανά τρίμηνο αναλυτική παρουσίαση εσόδων και εξόδων".

Ο Ζήσης Βρύζας παίρνει τον λόγο: "Μέσα από τα λόγια του κ. Σακελάρη καταλάβατε ότι ήδη έγιναν αλλαγές. Θα κάνω ότι μπορώ να αλλάξουν και συμπεριφορές. Πρόθεσή μας είναι να προχωρήσουμε με απόλυτη διαφάνεια. Στόχος είναι να υπάρχει ξεκάθαρη σχέση διοίκησης με όλα τα στελέχη. Ξεκινώντας με την ομάδα σας ενημερώνω ότι παρά το ότι υπήρχε μεγάλο κόστος αλλάξαμε τον προπονητή. Έχω μεγάλη γνώση σε αυτό το κομμάτι. Έκρινα ότι είναι απαραίτητη η αλλαγή. Προχωράμε με νέα παιδιά στην ομάδα, κάτι που έγινε εδώ και πέντε χρόνια. Από σπίτι σε σπίτι πηγαίναμε γι« αυτά τα παιδιά. Με προπονητές που επιμορφώνονται στο εξωτερικό και με τουρνουά που συμμετέχουν οι ομάδες. Σε αυτό τον τομέα πρέπει να δώσουμε προσοχή. Γι αυτό τον λόγο έγιναν και οι 40 ακαδημίες σε όλη την Ελλάδα. Στην πρώτη ομάδα προωθήθηκαν αρκετά παιδιά. Υπάρχει μαγιά με τους μεγαλύτερους και πιστεύω ότι θα είμαστε το δυνατό ανταγωνιστικότεροι παρά την δύσκολη συγκυρία"

Για τα θέματα αδειοδότησης και ΟΥΕΦΑ ο Ζήσης Βρύζας λέει: Είπα ότι έγιναν λάθη από εμάς. Από εκεί και πέρα η αλλαγή φόρου από το 20 στο 45% έφερε εμπόδια. Να έχετε υπόψη σε συμβόλαιο 100 χιλιάδων ο φόρος είναι 73 χιλιάρικα γιατί υπολογίζεται επί των μεικτών. Την ίδια στιγμή εντάθηκαν οι έλεγχοι της ΟΥΕΦΑ που θα μας επέτρεπαν να έχουμε ληξιπρόθεσμα χρέη. Όλα αυτά ήρθαν μαζεμένα και πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε. Πέρυσι το καλοκαίρι δεν ακολουθήσαμε όσα είπαμε στην ΟΥΕΦΑ γι »αυτό και τιμωρηθήκαμε. Γι αυτό και οι έλεγχοι είναι πιο ενταντικοί. Γι αυτό και μας άλλαξαν τον τρόπο ελέγχου και μας ελέγχουν για τις ημερομηνίες εκείνων των ημερών. Τον Ιούνιο για τον Ιούνιο. Έχουμε ρεαλιστικό πλάνο αλλά ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Η ομάδα προσπαθεί για το καλύτερο και οι κανόνες είναι ίδιοι για όλες τις ομάδες στην Ευρώπη".

Για το θέμα Σαββίδη ο κ. Βρύζας τόνισε: "Ο κ. Σαββίδης είναι υποψήφιος επενδυτής,. Σήμερα κατατέθηκαν και πάλι στοιχεία. Δεν μπορώ να πω περισσότερα παρά μόνο το ότι η απόφαση μετατέθηκε στις 2 Αυγούστου.Η επιλογή επενδυτή ήταν η πιο αξιόπιστη. Στόχος διοίκησης πρωτοδικείου αυτός ήταν να βρει αξιόπιστο επενδυτή".

Για τα θέματα SuperLeague ΕΠΟ τονίζει: "Ο [ΠΑΟκ έχει φωνή και συμμετέχει στις επιτροπές. Έχουν εικόνα όλοι ποιος είναι ο χαρακτήρας μας. Εδώ είμαστε για να προτείνετε και εσείς και να παίρνουμε μαζί κάποιες αποφάσεις".

Για τη νέα ΕΠΕ που γίνεται λέει: "Η προηγούμενη είναι σε εκαθάριση. Με ενδιαφέρει τι γίνεται με την καινούρια. Δημιουργείται νεα εταιρεία με εμένα και τον κ. Σαράτση διαχειριστές. Προτείνω να μπουν άλλοι δύο. Ένας μικρομέτοχος και ένας του ΑΣ.Θέλω να υπάρχει διαφάνεια για να μην λέει κανείς τίποτα και να λειτουργούμε με σωστές διαδικασίες".

Για την Μεσήμβρια ο Βρύζας τονίζει: "Αυτή την στιγμή έχουμε έναν χώρο όπου υπάρχουν θέματα με νερό που έπρεπε να προβλεφθούν. Απόφασή μας είναι να προχωρήσουμε κάποια έργα και να υπάρχουν κατάλληλες συνθήκες για την ομάδα.

Ο κ. Σακελάρης τονίζει: "Οτιδήποτε και αν γίνει θα τον εγκρίνει ένας πρότζεκτ μάνατζερ που θα επιβλέπει το οτιδήποτε συμβαίνει εκεί. Όλοι σε εκείνον θα αναφέρονται".

Ο πρόεδρος μιλάει για τις πωλήσεις "Κανείς δεν θέλει να χάνονται παίκτες. Εγώ πρώτος θέλω μία δυνατή ομάδα. Πρέπει να ξέρουμε ποιοι είμαστε και ποιες οι ανάγκες μας. Αν δεν ήταν ανάγκη μεγάλη δεν θα πωλούσαμε παίκτη. Θα είχαμε ουσιαστικό πρόβλημα αν δεν πωλούνταν, αλλά και γενικά σε όλη την λειτουργία της ομάδας. Γι αυτό λόγο πήραμε την απόφαση. Είναι μία συμφωνία που δεν αδικεί τον ΠΑΟΚ. Πλήρωσαν την ρήτρα. Κάποιοι έλεγαν να κάνουμε άλλο συμβόλαιο για να τον κρατήσεις. Θα έπρεπε όμως να του εξασφαλίσουμε την ζωή του, όπως η άλλη ομάδα. Αν είχαμε την άνεση ίσως και να το κάναμε. Είμαστε όμως σε δύσκολη θέση και γι αυτό έγινε ότι έγινε. Για τον Μαλεζά του κάναμε πρόταση να μείνει με περισσότερα λεφτά από την άλλη ομάδα. Είναι δώ από 19 μέχρι και τώρα στα 27. Είναι σπουδαίο για μία ομάδα να κρατάει τέτοιους παίκτες. Εκείνος το σκέφτεται και θα μιλήσουμε μαζί του. Θα μάθετε τι θα συμβεί από εμάς. Δεν θέλουμε να τον πουλήσουμε. Τώρα όμως που τελειώνει το συμβόλαιό του δεν υπάρχει άλλη λύση,. Ή να τον πουλήσουμε ή να τον ανανεώσουμε.

Για τον Σαλπιγγίδη είναι ξεκάθαρο ότι του κάναμε πρόταση να μειώσει το συμβόλαιο ή παραχώρηση σε άλλη ομάδα. Πρέπει να εξαντλήσουμε κάθε περιθώρια να πάρουμε και κάποια λεφτά πίσω. Του είπαμε αν μείνει με 6,4 μπάτζετ εκατομμύρια δεν μπορούμε να σηκώσουμε το συμβόλαιό του. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ για να συμφωνήσουμε. Εγώ κοιτάω τα συμφέροντα του ΠΑΟΚ. Του προτείναμε τα λεφτά που θα έπαιρνε σε δύο χρόνια να τα πάρει σε τρία.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Η πρώτη ερώτηση γίνεται για το θέμα Σαλπιγγίδη και την απόσταση από τον παίκτη: "Πρέπει την σωστή στιγμή να ενημερώσουμε. Αύριο και μετά το ραντεβού που θα κάνουμε θα ενημερώσουμε σχετικά"

Η δεύτερη ερώτηση- παρατήρηση του κ. Μάλιου αναφέρει: "Πρέπει να χαιρετίσουμε όλη αυτη την διαδικασία. Δεν σου κάνω ερώτηση πρόεδρε γιατί με καλύπτεις. Όλοι πρέπει να καταλάβουμε την έννοια συμμετοχή. ο προηγούμενος πρόεδρος έχασε την ευκαιρία να είναι σήμερα γεμάτο τοπ γήπεδο. Όλους μας χρειάζεται ο ΠΑΟΚ. Από εσένα πρόεδρε ο κόσμος περιμένει να κοπεί ο ομφάλιος λώρος με πολλά πράγματα. Και με το δημοσιογραφικό κομμάτι. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να είναι πάνω απ όλα.

Βρύζας: "Είναι ντροπή να μην είμαστε τρεις χιλιάδες άτομα. Ίσως έχετε δίκιο ότι είναι λάθος μέρα και λάθος ώρα.

Η επόμενη ερώτηση αφορούσε την λίγκα και το τελευταίο θέμα αδειοδοτήσεων με τηνν ψηφοφορία. Εμείς θέλουμε να είμαστε το 15-1 και όχι μαζί με τους άλλους."

"Βρύζας: "Το καταλαβαίνω. Θέλω να υπερασπίζομαι τα συμφέροντα του ΠΑΟΚ. Αφου είδα ότι υπήρχε ομοφωνία μέχρι τον 14ο ψήφισα και εγω ναι Σκέφτηκα και το μέλλον. Είχα στο μυαλο μου επίσης ότι το μεγαλείο της ομάδας μας δεν μπορεί να απαγορεύσει σε μικρότερες ομάδες να κάνουν μεταγραφές. (ΧΕιροκροτήματα).

Άλλη πρόταση - ερώτηση: "Μιλάω για την διοίκησή σας και όχι για τον πιθανό επενδυτή. Πρέπει να αλλάξουν όλα. Άκουσα τον οικονομικό διευθυντή να λέει ότι δεν υπήρχε λογιστήριο. Είναι δυνατόν! Φτιάξτε τα οικονομικά"

Βρύζας: "Δεν είναι αυτοσκοπός μου να είμαι στην διοίκηση. Εμείς εδώ να αποφασίσουμε ποιος θα είναι στην διοίκηση. Δεν θα είμαι πάντα. Εμείς ως συνέλευση να αποφασίζουμε πως θα διοικούμε. Εμείς να το ορίζουμε. Κάθε φορά που λήγει η θητεία ή κάθε χρόνο να καθορίζουμε ανθρώπους που θα είναι μπροστά".

Η επόμενη ερώτηση αφορούσε συγκεκριμένα οικονομικά στοιχεία για την επόμενη χρονιά. Από την άλλη θέλω να σας πω ότι με εκνευρίζει αφάνταστα ότι ενώ παίρνω διαρκείας στην τέσσερα κάθε φορά θα μπορούσα να μπαίνω δωρεάν όπως τόσοι άλλοι εδώ και έξι χρόνια.

Βρύζας: "Για τους τζαμπατζήδες έχω πει ότι δεν θέλω να μπεί κανείς χωρίς να ξέρουμε ποιοι είναι. Υπάρχουν συμβάσεις με πολλούς που τους ελέγχουμε. Οι προσκλήσεις θα είναι συγκεκριμένες. Αυτό θα ισχύσει από σήμερα. Δεν γίνεται ένας που πλήρωσε να έχει κάποιον μέσα που δεν πλήρωσε.
Σακελάρης: Ο προυπολογισμός είναι γύρω στα 16 εκατομμύρια. Τα διαρκείας μέχρι τώρα είναι 1,7 εκ. ευρώ. Έπρεπε να διακανονίσουμε 6,8 και οι διαπραγματεύσεις ήταν σκληρές".

Άλλη ερώτηση "Τι ρόλο θα έχει ένας νέος επενδυτής; Εσείς τι θα κάνετε; Μήπως οι πιτσιρικάδες βγαίνουν γιανα φεύγουν; Οι πιτσιρικάδες πρέπει να βγαίνουν για να προσφέρουν στον ΠΑΟΚ"

Βρύζας: Το να μαζευόμαστε εδώ δεν το απαγορεύει κανείς επενδυτής. Εμείς να ελέγξουμε φερεγγυότητα επενδυτή. Για την δική μου συμμετοχή. Μας ενδιαφέρει να βρούμε άνθρωπο που θα δώσουμε την ομάδα και αυτός θα κάνει ότι θέλει την επόμενη μέρα. Ο κ. Σαββίδης εξέφρασε το ενδιαφέρον να παραμείνω. Αυτός δεν είναι αυτοσκποπός μου. Για τους πιτσιρικάδες βεβαίως να μείνουν. Αυτή η ομάδα δείχνει ότι σε δύο χρόνια μπορεί να κάνει μεγάλα πράγματα. Είναι ντροπή για τον ΠΑΟΚ να πω γιατί είμαστε σε κατάσταση ανάγκης. Θα τα πω κάποια άλλη στιγμή. Πριν την πώληση μίλησε με τον ενδιαφερόμενο επενδυτή και ζήτησα αν υπάρχει άλλη λύση. Εκείνος κάνει τα δικά του πλάνα για τα επόμενα χρόνια. Εκείνη την στιγμή ήταν δύσκολο να γίνει κάτι. Υπήρχε ρήτρα και ήταν δύσκολο να αλλάξουμε την άποψη και του παιδιού".

Ερώτηση: "Η μάζα του κόσμου δεν ξέρει τίποτα. Δεν υπήρχε διαφάνεια ποτέ τα τελευταία 500 χρόνια. Με τα ΜΜΕ τι θα κάνετε; Ως πότε ο ΠΑΟΚ θα είναι ανάμεσα στα πυρά κάποιων δημοσιογράφων;"

Βρύζας: Είναι εύκολο να τα ρίχνουμε όλα στους δημοσιογράφους. Η όλη κατάσταση στον ΠΑΟΚ βρίσκεται σε μεταβατικό στάδιο. Δεν έχω εξαρτημένη σχέση από κανέναν. Η πόρτα είναι κλειστή. Τα ΜΜΕ έμαθαν να λειτουργούν με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να ορίζει τις εξελίξεις. Η δημοσιογραφία έχει γίνει κατινιά. Έξω γράφουν άλλα και μέσα άλλα. Αναγνωρίζω την πραγματικότητα. Τα ραδιόφωνα κάνουν καφενειακού είδους προσεγγίσεις όπου ο καθένας ωθεί οπου θέλει τις συζητήσεις. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να επεμβαίνει παντού. Θα δώσουμε την μάχη μας.

Ερώτηση: Με πείραξε ότι είσαι άμμισθος αρχικά. Μετά το σκέφτηκα λογικά και σκέφτηκα ότι θα έχω περισσότερες απαιτήσεις από εσένα. Να γίνεται αναλυτικά αναφορά για έσοδα και έξοδα. Τι ισχύει τελικά για τον περασμένο οικονομικό έλεγχο.

Βρύζας: Ο έλεγχος βγήκε στην δημοσιότητα και τον ξέρετε. Θα ήθελα να πω ότι η συζήτηση μπορεί να πάει πάλι στο παρελθόν. Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε. Το σπίτι πάει να πέσει και εμείς είμαστε μέσα.

Σακελάρης: Καλό είναι να λέγονται όλα νούμερα σε τακτικές ΓΣ. Το να δίνουμε νούμερα κάθε φορά είναι επικίνδυνο.

Βρύζας: Στην ΓΣ πρέπει να τα λέμε όλα αυτά. Δεν γίνεται όλη η Ελλάδα να λέει για τα νούμερα του ΠΑΟΚ. Πρέπει να σας ενδιαφέρει ότι παρά το ότι έχουμε πέντε εκατομμύρια από πέρυσι, φέτος πάμε για έναν ισοσκελισμένο ισολογισμό. Κάθε τρίμηνο θα γίνεται έλεγχος και όλα θα προσαρμόζονται. Αν δεν προκριθούμε στην Ευρώπη για παράδειγμα θα τα αναπροσαρμόσουμε. Να μην βάζουμε τα χέρια μας και να βγάζουμε τα μάτια μας.

Ερώτηση: Χαίρομαι που εσείς κάνετε τέτοια συγέντρωση. Ο κ. Ζαγοράκης δεν έκανε. Χαίρομαι που τα λέτε όλα. Τι έγινε με τα λεφτά του Βιολίδη τελικά; Τι έγινε με το άνοιγμα τελικά; Πόσο είναι; Ο πρώην πρόεδρος είχε άλλο ένα χρόνο συμβόλαιο. Τα πήρε; Θέλουμε ειλικρίνεια.

Βρύζας: Τα είπες όλα.

Ερώτηση: Αισθάνεσαι τελικά πρόεδρε μόνος; Το σύστημα δεν σε άφησε όταν ήσουν πρόεδρος. Να ξηλώσεις και τα πλακάκια από την Τούμπα.. Να ξεκινήσεις τις αλλαγές όπως είπες. Γιατί υπάρχουν ακόμη στον ΠΑΟΚ και στην ΠΑΕ κάποιοι βετεράνοι; Να αλλάξουν και οι φουσκωτοί. Γιατί να υπάρχουν δύο επικοινωνιολόγοι; Ο νέος υπεύθυνος ασφαλείας να κάνει το καλύτερο γιατί θα χτιστούν φυλακές μόνο με τον κόσμο του ΠΑΟΚ. Δεν γίνεται αυτό. Έχει ευθύνη γι αυτό και η ΠΑΕ και η αστυνομία.

Βρύζας: Επιφυλασόμαστε...

Ερώτηση: Απογραφή κάνατε. Ποιο είναι το άνοιγμα; Αυτοί που ευθύνονται για την κατάσταση πως θα κυνηγηθούν; Βιολίδης και Ζαγοράκης πρέπει να μηνυθούν.

Βρύζας: Δεν θα πω εγώ νούμερα για να χαρούν οι αντίπαλοι μας. Να ξεκαθαρίσουμε τι ΠΑΟΚ θέλουμε. Ο κ Βιολίδης έδωσε 80 , έδωσε άλλα 60 και υπόσχεση να αποπληρώσει σε ένα χρόνο. Τι θέλετε; Αυτό ή αγωγή ώστε να πληρώσει σε δύο χρόνια. Να πάρουμε τα λεφτά ή να του κάνουμε μήνυση; Δεχόμαστε να πληρώσει με τόκο όπως μου είπε ή όχι;

Ερώτηση: Ως πότε θα είναι στην ΠΑΕ ο κ. Γκαγκάτσης; Είναι άμμισθος;
Βρύζας: Είμαι εδώ για να ακούσω τις απόψεις σας και να τα σκεφτώ.
Σακελάρης: Όχι. Κανονικά πληρώνεται.

Ερώτηση: Τα 12,5 εκατομμύρια που τα πήραν από τις τσέπες μας θα τα πληρώσει κανείς;
Βρύζας: Είναι υποχρέωση της ΠΑΕ να πληρωθούν.

Ερώτηση: Τι θα γίνει με την διαιτησία που μας στερεί το δικαίωμα εδώ και δύο χρόνια να παίξουμε τσάμπιονσ ληγκ. Τι θα κάνετε;
Με τους πιτσιρικάδες πως θα γίνει, θα έρχονται ομάδες και θα παίρνουν παίκτες;

Βρύζας: Οι ρήτρες δεν είναι ανεξέλεγκτες. Πρέπει να υπάρχει αναλογία αμοιβής και ρήτρας. Αλλιώς αυτά μπορεί να πέσουν στην ΟΥΕΦΑ.
Για τις διαιτησίες πιστεύω ότι μέσα από τις γενικές αλλαγές και το κουμάντο από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, εμείς έχουμε τον κόσμο και ανθρώπους που ξέρουν από ποδόσφαιρο. Θέλουμε να πατήσουμε καλά στα πόδια μας και να κάνουμε πόλεμο. Αυτός ο αγώνας γίνεται κάθε μέρα για να έχουμε ότι πρέπει.

Με το εμπορικό τι γίνεται; Γιατί η μπουτίκ είναι κλειστή. Ποιος θα μας δώσει όραμα πλέον. Ο προηγούμενος πρόεδρος είπε ότι χάθημε η γκαύλα; Εμάς ποιος θα μας την επιστρέψει;

Η ομάδα θα σου την δώσει το όραμα και την γκαύλα. Η μπουτίκ έκλεισε 30/6 από την PUMA. Στις 3/7 παραδόθηκε. Μέχρι 3/8 γίνονται έργα. Ενδεχομένως εσκεμμένα να μην ανοίξει στο πρώτο ευρωπαϊκό. Θα γίνει μάλλον στο δεύτερο.

Τοποθέτηση: Ήρθα 500 χιλιόμετρα για να σου πω μόνο ένα πράγμα: Σε αγαπάμε, σε εκτιμάμε, ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΔΩΣΕΙΣ και εσύ.

Ερώτηση για Τουρσουνίδη:
Βρύζας: Είναι κάποιοι παίκτες - σύμβολα. Αυτός ο παίκτης ανέλαβε δίκτυο ακαδημιών και σχέσεις με συνδέσμους εξωτερικού. Είναι και αυτό μέσα στις αναδιαρθρώσεις που γίνονται.

Ερώτηση: Τι γίνεται με τους 11 χιλιάδες μετόχους τους οποίους δεν εκμεταλλεύεται η ΠΑΕ; Με ένα σου νεύμα όλοι θα είμαστε μαζί σου

Βρύζας: Αυτή η συνάντηση γίνεται και με αυτό τον σκοπό.

Ερώτηση: Τι γίνεται με τους μάνατζερ και τις αμοιβές τους; Τι θα γίνει με την διαιτησία και τις εκλογές που έρχονται;

Βρύζας: Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να δεχθεί τις υποψηφιότητες του Ολυμπιακού με Μώραλη στην λίγκα και με Σαρρή στην ΕΠΟ.

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΘΥΡΑ 4

Εκπρόσωποι του συνδέσμου παίρνουν τον λόγο για να εξηγήσουν τι έγινε με την υπόθεση των 34 μέσα στο καλοκαίρι.: "Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι γίνεται για να μην υπάρχουν σκιές. Είμαστε καθαροί. Δεν είναι δυνατόν να δημιουργείται η αίσθηση ότι δεν είμαστε καθαροί. Δεν βρέθηκε τίποτα στους συνδέσμους, Πρέπει να βοηθήσουν οι πάντες σε αυτή την προσπάθεια. Να μην μείνει καμία σκιά.
Πρόεδρε η απάντηση για το ότι είμαστε 300 άτομα, είναι οι εσωτερικές διαμάχες. Πρέπει να σταματήσουν. Η απάντηση είναι ότι έγγραφα της ΠΑΕ να πηγαίνουν από γραφείο σε γραφείο. Η θύρα 4 θα είναι πάντοτε εδώ και στην επόμενη συζήτηση να προσέξεις κάποιους στο ραδιόφωνο που χαλάνε το κλίμα. Στηρίζουμε όσους βοηθούν και στηρίζουν τον ΠΑΟΚ."

Ερώτηση: Που ανήκει το αθλητικό κέντρο της Μεσήμβριας.
Βρύζας: Το κέντρο ειναι μισθωμένο από τον δήμο για 25 χρόνια στην ΠΑΕ.

Τοποθέτηση: Δεν είναι δυνατόν να στέλνουμε ερώτημα στο σάιτ της ΠΑΕ και να μην παίρνουμε απάντηση.

Τοποθέτηση: Πρόεδρε δεν γίνεται να αντιμετωπίζεται έτσι από την ΕΡΑ ΣΠΟΡ.

Βρύζας: Το ξέρω το πρόβλημα. Και εγώ το συζήτησα με τους συνεργάτες μου.

Ερώτηση: Πως γίνεται πέντε μέρες πριν το ευρωπαϊκό παιχνίδι ο προπονητής να μην ξέρει αν μπορεί να χρησιμοποιήσει Έλληνες διεθνείς παίκτες
Βρύζας: Δεν ισχύει αυτο. Ο προπονητής ξέρει ότι αυτοί οι παίκτες έχουν συμβόλαιο και μπορούν να παίξουν.

Ερώτηση: Ποιοι οι στόχοι για το αγωνιστικό τμήμα για τη νέα σεζόν.
Βρύζας: Ο προπονητής έχει πριμ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και εγώ θέλω να πάρουμε το πρωτάθλημα.


Γιάννης Παπαδόπουλος: Ελπίζω να πήρες ξεκάθαρα μηνύματα. Μακάρι να τα υλοποιήσεις. Στην επόμενη συνέλευση να δούμε συγκεκριμένα δείγματα γραφής".
Συνεχίζοντας ο πρώην αντιπρόεδρος της ΠΑΕ τόνισε προς τον κόσμο: Έπρεπε να πηγαίνουμε πολλοί περισσότεροι στις Γενικές Συνελεύεσεις. Εμείς έχουμε τον πρώτο λόγο. Λάθος μας που δεν πηγαίναμε.

Ερώτηση: Γιατί πρόεδρε ενώ ξέρουμε που πονάει η ομάδα γιατί δεν κάναμε ακόμη τις κινήσεις:
Βρύζας: Όλα είναι συνάρτηση του οικονομικού. Αρχικά είπαμε ότι θα πάρουμε κεντρικό αμυντικό και θα προσέξουμε όλες τις άλλες κινήσεις. Αφού πουλήθηκε ο Σταφυλίδης αλλάζουν τώρα τα οικονομικά δεδομένα.

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www2.paok24.com/newsitem.asp?s=12&cid=49&id=20256
Άβαταρ μέλους
slidar
 
Δημοσιεύσεις: 3994
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιαν 2008, 22:53

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες