Γήπεδο Τούμπας - Γενική Συζήτηση

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό eorptol » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 17:13

Πολύ σωστός ο γκοραν

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Δημητρης17 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 17:46

goran 64 έγραψε:Ναι ρε Δημητρό, μια χαρά τα λες...Δεν πήγες στην σελίδα 48 όμως του topic να δεις το όλο θέμα...

Αν υποτεθεί ότι γίνεται ένα τέτοιο project στου Καρατάσου, ακόμα κι αν οι τοπικές ή κεντρικές αρχές του κράτους δεν έχουν χρήματα να φτιάξουν τα ΔΩΡΕΑΝ θεματικά πάρκα και τους χώρους αναψυχής, ποιος μου λέει εμένα ότι ο Ιβάν δεν θα συμφωνούσε να τα κάνει με δικά του έξοδα, μιας και τι κοινωνικό πρόσωπο που δείχνει ως τώρα θα μπορούσε να επεκταθεί κι εκεί, ειδικά μάλιστα αφού από κάτω θα είναι το νέο στολίδι-γήπεδο του Π.Α.Ο.Κ. και η περιοχή από πάνω δεν θα ήθελε να γίνει σκουπιδότοπος!!!

Θα μπορούσε λοιπόν το κράτος να του παραχωρήσει όλη αυτήν την έκταση ΔΩΡΕΑΝ για 50 χρόνια λόγου χάρη, απαιτώντας να γίνουν από μέρους του όλα τα απαραίτητα έργα για την διαμόρφωση της περιοχής έτσι, που στους υπόγειους χώρους θα μπορέσει να δημιουργήσει εμπορικά εκμεταλεύσιμους χώρους για να βγάλει τα τυχόν κέρδη που επιθυμεί-προσδοκά, αλλά επίγεια θα είναι όλα όσα ζητάς κι εσύ κι εγώ αλλά κι οι κάτοικοι εκεί να γίνουν για ανάπτυξη της περιοχής με ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ απ το κοινό των γύρω δήμων και όχι μόνο... ;)

Η δε Τουμπάρα μας μπορεί να γίνει κατά ένα μέρος μια "μελισσοφωλιά" down town για όλα τα αθλήματα του Π.Α.Ο.Κ. προσελκύοντας πλήθη πιτσιρίκια με τις ακαδημίες τους και το υπόλοιπο ΜΟΥΣΕΙΟ Π.Α.Ο.Κ.!!! :)

Γρηγορη το ειδα το θεμα στην σελιδα 48, για δευτερη φορα. Και πιστεψε με, την ιδια κ@βλα μοιραζομαστε γυρω απ την ΠΑΟΚάρα μας, πολυ περισσοτερο τωρα που εχουμε ιδιοκτητη σοβαρο επιχειρηματια ο οποιος επενδυει στην ομαδα και οχι καποιον παπατζή. Αλλα: Πιστευεις οτι υπαρχει επιχειρηματιας που θα ξοδεψει τοσα εκατομμυρια για εργα κοινης ωφελειας, προς οφελος του λαου δηλαδη, χωρις το αναλογο "αντιτιμο";;; Και αν υπαρξει ο Ιβαν, θα ειναι ο πρωτος και ο τελευταιος επιχειρηματιας σε ολη την ιστορια της ανθρωποτητας... Σκουπιδοτοπος δεν ειναι ουτε και τωρα το Καρατάσιου, το επισκεφτομαι μια φορα καθε Σεπτεμβρη. Πολυς κοσμος βρισκει εκει μεσα ωρες αναπαυσης και ξεκουρασης, δεν ειναι ομως σε καμμια περιπτωση αυτο που θα επρεπε να ειναι, απεχει "παρασσάγγας" απο κατι τετοιο!! Εχεις την εντυπωση οτι οι χωροι προς εκμεταλλευση, οι οποίοι ειναι οι χωροι γυρω απο το γηπεδο θα γινουν υπογειοι;;; Δηλαδη θα παει ο ευπορος φιλαθλος του ΠΑΟΚ να φαει στο fusion εστιατοριο, στην υπόγα;;; Δεν παει στον Χάλαρο καλύτερα η στο Friday's στο Cosmos;; Η νομιζεις οτι θα δημιουργηθουν σουβλακερί στα υπογεια της Τούμπας, για να μπορει να τρωει και ο φτωχος οπαδος οπως του λογου μου με κανα δίευρο;;; Και τοτε γιατι να μην παω στο Ντερλικατεσσεν να βλεπω και τις κοριτσαρες, αν ειναι να φαω στο μπουντρουμι;;; Και στην τελικη προτιμω να τα δωσω εξω, στον φουκαρα με την καντινα που πουλαει βρωμικο (αν θα του επιτρεπεται η παρουσια στο νεο γηπεδο), ειναι και πιο γηπεδικη η φαση!!! Η θα βαλει υπογεια την μπουτικ, που πρεπει να ειναι πρωτη μουρη;;; Οτι πρεπει να αποφερει κερδος, πρεπει να ειναι πρωτη βιτρινα, νομος του επιχειρειν και για επιχειρηματιες μιλαμε. Μετα, Γρηγορη, νομιζεις οτι μπορει το κρατος να απαιτησει απ τον επιχειρηματια;;; Λαθος, μονο ο επιχειρηματιας απαιτει απο το κρατος, το οποιο κατοπιν απαιτει απο εμας, για να μπορεσει να καλυψει τις απαιτησεις του επιχειρηματια!!! Η εξουσια απαιτει απο την κυβερνηση, οχι η κυβερνηση απο την εξουσια!!! Και τελος Goran, σου υπενθυμιζω οτι το κρατος εχει ΟΛΑ τα απαιτουμενα κεφαλαια για την δημιουργια ανθρωπινων συνθηκων ζωης στην πολη, δηλαδη να φτιαξει το Καρατάσιου οπως το ονειρευομαστε, αλλα αυτα τα δισεκατομμυρια, παντα, πολυ περισσοτερο τωρα εν μεσω κρισης, τα διαθετει για την καλυψη των αναγκων των επιχειρηματιων, γιατι απο αυτους ζει, απο αυτους ταιζεται. Και χεστηκε για εμας. Παγια απιτηση μου λοιπον, γηπεδο μονο Τούμπα, το στρατοπεδο Καρατάσιου να αποδωθει στον λαο των δυτικων συνοικιων, οπως πρεπει ωστε να εξυπηρετει τις αναγκες ολων και κυριως της νεολαιας, με ολες τις δραστηριοτητες στο υψηλοτερο επιπεδο και δωρεαν !!!Το μόνο πρότζεκτ που επικροτω, ειναι αυτο της Τουμπας, οπως παρουσιαστηκε απο την ΠΑΕ μεσω ενος animation video. Νομιζω ομως οτι αυτη η κουβεντα ειναι για αλλο τοπικ, αλλα δεν ξερω για πιο... Δωσε λυση Γκοραν ,εσυ εισαι η παλιοσειρα εδω μεσα!!!
...ΠΑΟΚάρα μου, δεν το ξέρουν οι γιατροί...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης17
 
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 12:11
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Δημητρης17 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 17:52

Sera4 έγραψε:δεν γνωριζω αν γραφτηκε πουθενα αλλα περναει προταση του ΨΥΡΙΖΑ για χαρακτηρισμο των στρατοπεδων της θεσσαλονικης σε χωρους πρασινου :ugeek:

εγινε προταση απο την τοπικη θεσσαλονικης και οωπς μαθαινω τυγχανει μεγαλης υποστηριξης...

Δεν θα τους φτιαξει χωρους πρασινου, Sera, ο ΨΥΡΙΖΑ :lol: :lol: Αν ηταν ετσι, θα ειχε φτιαξει κι αλλους. Χωρους πρεζας και χασισιου, μπορει να τους φτιαξει, γιατι οπως εχουν δηλωσει στο προσφατο παρελθον, σκοπευουν να φτιαξουν "σωστους" χωρους, για "σωστη" χρηση ναρκωτικων και οχι χυμα!!! :shock: :shock: Η να τους αφησει να γινουν χαβουζες ωστε να τους ξεπουλησουν καποια στιγμη οπως γινεται με τον ΟΣΕ για παραδειγμα. Το θεμα ειναι πως αντιδρα ο λαος των δυτικων συνοικιων σε ολα αυτα;; :?: :?:
...ΠΑΟΚάρα μου, δεν το ξέρουν οι γιατροί...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης17
 
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 12:11
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Δημητρης17 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 17:57

Ρε σεις, μην ξετρελλαθουμε και τελειως με το νεο γηπεδο!!! Ειπαμε, ολοι το θελουμε!!! Αλλα ΠΑΟΚτσήδες με "Ευρωπαικους" γηπεδικους τροπους, με σαλονι αντι για τσιμεντο, με απαγορευεται το καπνισμα, πολυ απλά δεν γινεται, ξεχαστε το!!! Αλλιως θα ημασταν Μπαρτσελονα, Μαντσεστερ Γιουναιτεντ, ξερω γω;;;
...ΠΑΟΚάρα μου, δεν το ξέρουν οι γιατροί...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης17
 
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 12:11
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 18:25

φιλε μου δημητρη δεν ειναι το θεμα οτι δε θα φτιαξει χωρους πρασινου -που δε θα φτιαξει- αλλα ενα διαταγμα να περασει οτι οι χωροι χαρακτηριζονται ως χωροι πρασινου το γηπεδο εκει γινεται ονειρο απατηλο...

σαφως και ο σαββιδης σε μια εκταση σαν του καρατασου θα εφτιαχνε πολυ περισσοτερο πρασινο απο οσο εχει δει η θεσσαλονικη αλλα παντα μπαινουν στη μεση τα μικροσυμφεροντα...μπορει η διαδικασια κατασκευης γηπεδου σε τετοιες περιοχες να ειναι πολυ πιο περιπλοκη απο την τουμπα τελικα...

προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι υπαρχουν οι προοπτικες για τμηματικη ανακατασκευη της τουμπας και για μενα ειναι και το προτιμοτερο...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 18:42

Το κράτος ρε Δημητρό μου μπορεί να απαιτήσει μετά από συμφωνία, αφού πρώτα δώσει μάλιστα!!!

Δηλαδή η δωρεάν παραχώρηση 150 και πλέον στρεμμάτων για 50 χρόνια δεν είναι ένα μεγάλο "δίνω" στον επιχειρηματία??? Πόσα ενοίκια θα εξοικονομήσει λες??? ;)

Με τα σχέδια που υπάρχουν ήδη Δημητρό, με ζωντανά γκαζόν και ρυάκια να κελαρίζουν δίπλα τους και οι μωράκλες :shock: εκεί θα τρέχουν κι όλο το φιδομάνι :lol: φυσικά από πίσω τους κι ας είναι και στα κατάβαθα υπόγεια ακόμα!!! ;) Ποιο χάλαρο τώρα βρε??? :lol: :lol:

Δηλαδή σε πόσο (ποσοστιαία) χώρο του cosmos παίρνεις χαμπάρι από εξωτερική ατμόσφαιρα αδερφέ??? :?

Παράδεισος σε λέω θα γίνει κι από πάνω τα έξοδα για την δημιουργία των θεματικών πάρκων κ.τ.λ. (τα οποία θα μπορούν να διατίθενται π.χ. για επίσκεψη σε τουρίστες με αντίτιμο για να βγαίνουν και τα έξοδα των υπαλλήλων, δεν χρειάζονται και τόσα όσα νομίζουμε, ειδικά για ιδιώτες κι όχι για το δημόσιο που οι αμοιβές των πάντων δεκαπλασιάζονται τουλάχιστον για τα διάφορα "καθυστερούμενα και λαδικά"... :x :x

Εξ άλλου, μπορούν να του βάλουν-δεχθεί και ένα χρονοδιάγραμμα 5ετίας π.χ. στην ολοκλήρωση του ισόγειου εξωτερικού χώρου, ώστε εισπράττοντας κέρδη αναλόγως απ τις εμπορικές επιχειρήσεις των υπογείων στα χρόνια αυτά, να τα ρίχνει όλα στην ολοκλήρωση των ισογείων!!! ;)

Καλή θέληση και σωστή συμφωνία-προγραμματισμός αμφοτέρων αν υπάρχουν, όλα γίνονται, και τα επιχειρηματικά κέρδη (όχι ρεμούλα) και το κοινωνικό έργο επ ωφελεία του συνόλου πόλης-κατοίκων!!!

Όσο για κάπνισμα-τσιμέντα-Ευρώπη-Π,Α.Ο.Κ.τσή οπαδό κ.τ.λ. που με λες, νομίζεις ότι σε μία νεότευκτη "λαμπυρίζουσα" Τουμπάρα θα παίζει τίποτα τέτοιο, εκτός απ τις σουίτες των χοντροπακετόβιων??? :o

Ναι ρε φίλε, Μάντσεστερ και Μπάρτσα δεν είμαστε, αλλά σύμφωνα με τις εξαγγελίες Ιβάν Σαββίδη θέλουμε να γίνουμε, οπότε ένα πρωτοποριακό γήπεδο-στολίδι είναι βασική προϋπόθεση την ερχόμενη πενταετία!!! 8-)

Ελπίζω να μην κούρασα παιδιά, αυτή είναι η πλέον αναλυτική προσωπική μου σκέψη για το γήπεδο μας... :pano:

Υ.Γ. Δημητρό, δεν πιστεύω να μπερδεύεις το Καρατάσιου με το Παύλου Μελά, πόσον καιρό έχεις να έρθεις, αν εννοείς για το Φεστιβάλ νεολαίας??? :)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Δημητρης17 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 19:13

goran 64 έγραψε: :pano:

Υ.Γ. Δημητρό, δεν πιστεύω να μπερδεύεις το Καρατάσιου με το Παύλου Μελά, πόσον καιρό έχεις να έρθεις, αν εννοείς για το Φεστιβάλ νεολαίας??? :)

Ναι ρε Γρηγορη, στο φεστιβαλ, εχω να ερθω καιρο ομως στο δικο σας, γιατι τρεχω με το δικο μας εδω κατω, που το κανουμε σε αλλο χωρο τα τελευταια 5 χρονια κι εχει πολυ τρεξιμο!! Το μπερδεψα με το Παυλου Μελα, εχεις δικιο!!! :oops: :oops: Sorry, μπερδευτηκε ο βλαχος!!! :lol: :lol:
...ΠΑΟΚάρα μου, δεν το ξέρουν οι γιατροί...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης17
 
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 12:11
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 19:25

:lol: :lol: O.K., αλλά είπα κι εγώ, δεν είναι σκουπιδότοπος το Καρατάσιου, περίεργο με φάνηκε αδερφέ... :lol: :lol:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Δημητρης17 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 19:25

Ρε μαγκες, το ειπα και το ξαναλεω... ειναι για αλλο τοπικ η κουβεντα, εδω ειναι αυστηρα για το γηπεδο και θα φαμε κανα κράξιμο, που θα ειναι ολο δικο μας!!! :lol: :lol: Παντως αδερφακια μου, επειδη η πειρα λεει αλλα πραγματα κι επειδη εγω βασιζω τις προβλεψεις και τις κινησεις μου σε μεγαλο βαθμο σ αυτην... βασταω και μικρο καλαθι σχετικα με τις ανευ ανταλλαγματος "κοινωνικες" προσφορες των επιχειρηματιων... επιμενω στην κρατικη ευθυνη , την οποια στην τελικη πληρωνουμε αδρα απο τις τσεπες μας!!! Ιδωμεν, ο χρονος θα δειξει, αν θα ανατραπει η πείρα!!! ;) ;) Ενα λεω και μου βγαινει απ την ψυχη μου: ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ!!! Εδω μεσα, σ αυτο το τοπικ, λιγες σελιδες πιο πριν, υπαρχει ενα κομπιουτεριστικο βιντεακι για το πως μπορει να γινει η Τουμπα, και το προπονητικο μας κεντρο στην Νεα Μεσημβρια!!! Αυτο ειναι το ονειρο μου για το γηπεδο μας, που πρεπει να ονομαζεται Τούμπα και ξερο ψωμι. Δεν γουσταρω ουτε Καμπ Νου, ουτε Αλλιανζ Αρινα, ουτε Εμιρειτς, ουτε Θεατρο των ονειρων... ακου θεατρο των ονειρων, Τζιζους!!! :shock: :shock: Τιποτ απ αυτα... γουσταρω Τούμπα και βρωμικο απ εξω... κανα δυο κουτακια μπυρα ή μιση μαλαματινα και παμε να καψουμε τα λαρυγγια μας. Αυτος ειμαι, ισως ακουγομαι αναχρονιστικος, αλλα δεν μπορω να προσποιουμαι. :pano: :pano:
...ΠΑΟΚάρα μου, δεν το ξέρουν οι γιατροί...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης17
 
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 12:11
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 02 Ιούλ 2016, 19:35

Μια χαρά είσαι ρε αδερφέ...Πολύ Π.Α.Ο.Κ. άποψη είναι κι αυτή, ποιος λέει όχι??? ;)

Απλά σε καμιά (ελπίζω) 30αριά χρονάκια που εμείς θα είμαστε αστρόσκονη, τα νέα Π.Α.Ο.Κ.τσάκια θα προτιμούσα να χαίρονται ακόμα ένα τέτοιο στολίδι και οι κάτοικοι των δυτικών συνοικιών ακόμα ΔΩΡΕΑΝ κάποιους (πολλούς) υπέροχους χώρους αναψυχής πάνω απ αυτό, παρά έναν σκουπιδότοπο!!!! :shock: :shock:

Μπορεί να είναι ευφάνταστο το σενάριο μου αλλά, με σωστή κρατική αντιμετώπιση επιμένω, είναι εφικτό!!! :pano:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Σάβ 30 Ιούλ 2016, 13:37

Μιας και στο τοπικ των μεταγραφων ειναι λιγο ψοφια τα πραγματα (ευχαριστουμε Μιχελ :twisted: ), νομιζω οτι ηρθε η ωρα να μιλησουμε για το γηπεδο ως ενα αλλο "μεσο" προκρισης στους ομιλους του τσαμπιονς λιγκ γιατι κατα την γνωμη μου πιστευω οτι ως ενα βαθμο παιζει τον ρολο του. Εχουμε αγωνα ομως σε λιγες μερες, οποτε θα πιω λιγο καφε μιας και τωρα ξυπνησα για να συσκευθω με τον εαυτο μου καλυτερα και να αποφασισω αν ανοιξω το θεμα τωρα 'η μετα το παιχνιδι με τον Αγιαξ
Marianov6
 
Δημοσιεύσεις: 1187
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:12

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Παλαιολόγος » Σάβ 30 Ιούλ 2016, 20:11

γηπεδο στην τουμπα
καιε στω μια καρεκλα μεγαλυτερο απο το καραισκακη!
Τὸ δὲ τὴν πόλιν σοι δοῦναι, οὔτ’ ἐμόν ἐστιν οὔτ’ ἄλλου τῶν κατοικούντων ἐν ταύτῃ· κοινῇ γὰρ γνώμῃ πάντες αὐτοπροαιρέτως ἀποθανοῦμεν καὶ οὐ φεισόμεθα τῆς ζωῆς ἡμῶν
Άβαταρ μέλους
Παλαιολόγος
 
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2015, 12:10

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Παρ 05 Αύγ 2016, 07:30

Κεφαλαιο Πρωτο, το προιον της ΟΥΕΦΑ ως εισητηριο για το τσαμπιονς λιγκ

*Σορρυ εξαρχης για τα μεγαλα κειμενα, αν θελει καποιος τα διαβαζει με τον πρωινο του καφε, αν παλι βαριεται no problem φυσικα. Πολλα θα μεινουν απ'εξω για κουβεντα αλλα δεν γινεται να μην γραψω και καποια παργματα για να υπαρχει η βαση.

Το πως αντιλαμβανομαι εγω το θεμα απο τα λιγα που ξερω και απο αυτα που καταλαβαινω με βαση αυτα που βλεπω.

Μαφια Ξε-μαφια, για την ΟΥΕΦΑ το τσαμπιονς λιγκ ειναι προιον, μας αρεσει δεν μας αρεσει, και σε μια εποχη που τα παντα γυριζουν γυρω απο το χρημα και το μαρκετινγκ. Οπως και καθε προιον λοιπον μεσα σε αυτον τον συγκεκριμενο κοσμο, θα πρεπει να ειναι “ωραιο”, να φαινεται ωραιο, καθως και να παρουσιαζεται ωραια.

Το brand name μιας ομαδας επισης παιζει ρολο γιατι αυτο αυτοματα σημαινει οτι το προιον απευθυνεται σε μεγαλυτερο καταναλωτικο κοινο.

Μιας και μιλαμε για κοινο... Το ειδος του κοινου σε μια ομαδα παιζει και αυτο τον ρολο του για το αν μια ομαδα παρει το εισητηριο για το τσαμπιονς λιγκ

*(για το κοινο θα γραψω στο δευτερο κεφαλαιο).

Ενα συγχρονο γηπεδο σαφως και κανει το προιον να φαινεται ωραιο. Ενα συγχρονο γηπεδο επισης θα πληρει καποιες προδιαγραφες που θετει η ΟΥΕΦΑ οπως ειναι η ασφαλεια (μεσα και εξω), η καλυτερη δυνατη τηλεοπτικη καλυψη και η καλη εικονα στις κερκιδες.

- Το ποσες καμερες θα στηθουνε σε ενα γηπεδο και το που, εξαρταται παντα απο το γηπεδο.
- Οι καμερες θα πρεπει να στηθουν με τροπο που δεν θα δειχνουν κατι το προσβλητικο (το πανο ας πουμε που ειχε πολιτικοκοινωνικο μηνυμα προχτες). Τετοια πραγματα η ΟΥΕΦΑ δεν τα θελει και δεν την ενδιαφερουν σε εναν αγωνα.
- Οι καμερες θα πρεπει να στηθουν με τροπο που θα φαινονται καλυτερα οι χορηγοι. Ενα γηπεδο με διπλο διαζωμα ειναι το καλυτερο καθως και με προβλεπομενους χωρους για τις καμερες. Στο γηπεδο με διπλο διαζωμα, οι καμερες στον αγωνιστικο χωρο θα μπορουν να μπουν χαμηλα (σε καρεκλακι ο καμεραμαν αν εχετε δει) γιατι η εικονα ειναι πιο εντυπωσιακη και επειδη σε καποια γηπεδα υπαρχουν διαφημιστικες πινακιδες αναμεσα στα διαζωματα. Οι καμερες χαμηλα ειναι παλια Αγγλικη εφευρεση και κανουν την διαφορα στην εικονα, και πλεον ολος ο κοσμος ακολουθει αυτο το μοντελο. Στο μονο διαζωμα οπως το δικο μας, η εικονα θα ειναι μιση γηπεδο και μιση μαυρο σκοταδι (μιας και ειναι βραδυνες ωρες οι αγωνες), που ειναι κακη εικονα και το ματι του θεατη δεν εστιαζει μονο στο “προιον”.
- Το γηπεδο μας αυτη την στιγμη δεν μπορει να εχει την κρεμαστη καμερα απο πανω γιατι δεν ειναι κλειστο γυρω γυρω. Δεν υπαρχει αγωνας τσαμπιονς λγκ χωρις κρεμαστη καμερα. Η Ελληνικη πατεντα “βαζω Ντρον” δεν ειναι αποδεχτει απο την ΟΥΕΦΑ γιατι πρεπει να ειναι υποχρεωτικα κρεμαστο για λογους ασφαλειας.
- Δεν ειναι τυχαιο που στην διαρκεια ενος αγωνα, η εικονα που φαινεται περισσοτερο ειναι το γενικο πλανο. Αυτο γινεται για να φαινονται οι χορηγοι που ειναι περιμετρικα του αγωνιστικου χωρου. Αν βαλετε μια εικονα τωρα απο αγωνα του τσαμπιονς λιγκ, θα δειτε αυτο ακριβως το πλανο. Αυτο ειναι οδηγια της ΟΥΕΦΑ. Ειπαμε, μιλαμε για προιον πλεον. Στο γενικο πλανο ωστοσο υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος να φανουν εκτροπα 'η οτιδηποτε παρομοιο κατι που η ΟΥΕΦΑ δεν θελει. Οσο πιο “αναρχικο” ειναι το κοινο, τοσο πιο πιθανο ειναι να φανουν. Γραφτηκε για παραδειγμα για ενα γυαλινο μπουκαλι που πεταχτηκε προχτες παλι. Ο βοηθος που θα σωριαζοταν θα ηταν μεσα στο γενικο πλανο. Απο εκει θα πηγαινε στο γιουτιουπ και το προιον αυτοματα θα ηταν κακο.
- Να ξερετε οτι η ΟΥΕΦΑ δινει και την παραμικρη σημασια σε καθε λεπτομερεια και με μεγαλη αυστηροτητα γιατι αν το προιον της δεν ειναι καλο, δεν θα μπορεσει να το πουλησει και αναλογα.

Γραφω αυτα για την ωρα γιατι υπαρχουν και αλλα πολλα γυρω απο το θεμα. Απο ολα αυτα, αυτη την στιγμη δεν πληρουμε ουτε το 1/4 σχεδον. Προφανως οταν μιλαμε για γηπεδο με διπλο διαζωμα, μιλαμε για τουλαχιστον 40 χιλιαδων θεσεων 'η καπου εκει και πανω. Πολιτικος Μηχανικος δεν ειμαι αλλα ενα συχγρονο γηπεδο δεν μπορει να γινει στην Τουμπα νομιζω,
Marianov6
 
Δημοσιεύσεις: 1187
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:12

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Παρ 05 Αύγ 2016, 07:31

Κεφαλαιο δευτερο, πως γεμιζεις ενα τετοιο γηπεδο

*για να βαλω στο θεμα και την κουβεντα που εκανε ενας φιλος στο τοπικ του αγωνα για τα συνθηματα (σορρυ αδερφε, δεν θυμαμαι το ονομα σου τωρα). Οφφ τοπικ δεν ειναι παντως και θα εξηγησω το γιατι.

Καταρχην υπαρχουν τεσσαρων ειδων ανθρωπων που πανε στο γηπεδο.
Οι οπαδοι – ο hardcore πυρηνας καθε ομαδας, η καρδια του συλλογου, αυτοι που πανε στο γηπεδο για την ομαδα και οχι για το σπορ.
Οι φιλαθλοι – ειναι οι ανθρωποι που δηλωνουν οπαδοι μιας ομαδας αλλα πηγαινουν σε συγκρεκριμενα σπορ γιατι αγαπανε και το αθλημα που βλεπουν.
Οι “πελατες” - σε αυτη την κατηγορια βαζω ολους αυτους που δεν θελουν μερικοι να βλεπουν στο γηπεδο, δηλαδη τους σελφακιδες, τους “φοραω πορτοκαλομπεζ μπλουζα”, τους μη χειροκροτητες, τους πανυγηριτζηδες κτλ
Οι τουριστικοι οπαδοι – σε αυτη την κατηγορια ανηκουν αλλοδαποι οπαδοι της ομαδας που ζουνε στις χωρες τους.

Να πω για την τελευταια κατηγορια, οτι αυτη την κατηγορια οπαδων εμεις δεν την εχουμε. Την ειχαμε πολυ λιγο περυσι με Μπερμπατοφ λογο αποστασης χωρων και ονοματος του παικτη φυσικα. Σε μεγαλες ομαδες ωστοσο, αυτη η κατηγορια οπαδων φερνει πολυ σημαντικα εσοδα σε μια ομαδα γιατι δεν ειναι μονο το εισητηριο που θα παρουν, αλλα και τα ποσα σουβενιρ θα αγορασουν μιας και ερχονται για μια φορα μονο. Στην Αγγλια για παραδειγμα, πριν κανα δυο χρονια αν θυμαμαι καλα, ειχαν καταγραψει οι ομαδες 800 χιλιαδες τουριστες οπαδους σε μια σεζον μονο. Ειναι και ενας λογος ακομα που τα γηπεδα εκει ειναι παντα γεματα παρα το ακριβο εισητηριο. Προφανως οσο πιο μεγαλο και γνωστο ειναι ενα κλαμπ, τοσο πιο πολλους τετοιους οπαδους και θα εχει. Βοηθαει πολυ παντως και η πολη το ποσο γνωστη ειναι και η χωρα. Φυσικα πανω απ'ολα μετραει και ποσο ασχοληται και μια ομαδα με αυτο. Εμεις παντως ειμαστε σχεδον στο μηδεν.

Οι φιλαθλοι θα πανε στο γηπεδο βρεξει χιονισει, αλλα ισως να πηγαιναν και αλλοι αν καποια πραγματα δεν συνεβαισαν. Οπως επισης ισως να συμετειχαν και περισσοτερο στα συνθηματα αν ηταν διαφορετικα.

Οι οπαδοι ειναι η καρδια του συλλογου, δεν χωραει κουβεντα αυτο. Ειναι ομως και αυτοι που ειναι πιο πιθανο να κανουν και ζημια στον συλλογο.

Οι αγαπητοι “πελατες” ειναι οπαδοι που καθε ομαδα χρειαζεται και κακως καποιοι εχουν βαλθει να τους διωχνουν. Ειναι πιο κουβαρνταδες, θα αφησουν πιο πολλα λεφτα, θα αγορασουν πιο ακριβο εισητηριο απο τους οπαδους και ειναι επισης και η “καλη εικονα οπαδου” που θελει η ΟΥΕΦΑ και εξηγησα παραπανω. Σημαντικα εσοδα χανει η ομαδα με το να τους διωχνουν καποιοι. Βαλτε το διωχνουν σε εισαγωγικα αν θελετε.

Αν ονερευεστε 30 χιλιαδες κομμαντα στο γηπεδο, να σας πω οτι ειναι ονειρο απατηλο. Ποτε δεν ειχαμε τοσους πολλους οπαδους σε εναν αγωνα και ποτε δεν θα εχουμε. Επισης, αποψη μου ειναι οτι η Τουμπα που ζησαμε καποιοι στα παλια καλα της (80s, 90s) δεν θα ξαναερθει. Ο κοσμος εχει αλλαξει, το “προιον” εχει αλλαξει, η κοινωνια εχει αλλαξει και τελος, η νοοτροπια εχει αλλαξει.
Marianov6
 
Δημοσιεύσεις: 1187
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:12

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα .. vol

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Παρ 05 Αύγ 2016, 07:31

Κλεινοντας, να μπουμε στο θεμα των συνθηματων. Θεωρω οτι τα τελευταια χρονια τα συνθηματα ειναι περισσοτερο για να καλυψουν την μαγκια των οπαδων (στρεφονται περισσοτερο δηλαδη γυρω απο τους ιδιους και οχι γυρω απο την ομαδα), ειναι περισσοτερο κατα των αλλων ομαδων και ολα τους εχουν σε υπερβολικο βαθμο βρισιδια. Μερικοι αναρωτιουνται γιατι δεν συμμετεχει ολο το γηπεδο. Μηπως γιατι δεν εχουν ολοι την ορεξη να βριζουν ολη την ωρα? Μηπως γιατι δεν εχουν ολοι την ορεξη να ασχολουνται με τις μαναδες των αλλων? Μηπως γιατι καποιοι που ειναι γονεις δεν θελουν να μιλανε για ναρκωτικα μπροστα στα παιδια τους? Και οχι, η λυση δεν ειναι να αφησουν τα παιδια στο σπιτι γιατι ολοι παιδια ειμασταν οταν πρωτοπηγαμε στην Τουμπα. Κανενας δεν εχει το δικαιωμα να κοψει το γηπεδο απο κανεναν λες και ειναι δικο του. Για καθε εναν οπαδο που βριζει, υπαρχει και ενας που δεν συμμετεχει. Για καθε εναν οπαδο που δημιουργει προβλημα στο γηπεδο, υπαρχουν και πεντε φιλαθλοι που δεν πηγαινουν στο γηπεδο για αυτον ακριβως τον λογο, για να μην φανε πεσιμο στα καλα καθουμενα ενω πηγαν να δουν εναν αγωνα (Εδω τυφλος τις αρπαξε, τι να λεμε τωρα). Για καθε φασαρια που γινεται εκτος γηπεδων με μολοτοφ και δακρυγονα (αν και εχουν ψιλοτελειωσει αυτα αλλα μιλαω γενικα), υπαρχουν δεκα φιλαθλοι που δεν πανε στο γηπεδο ειτε για να μην φανε χημικα ειτε για να μην βρεθουν στο σωστο μερος (γηπεδο) την λαθος στιγμη (φασαριες) και καταληξουν να τρεχουν στα τμηματα ενω πηγαν απλα να δουν εναν αγωνα. Νομιζω το ιδιο ισχυει και για το φορουμ εδω, για καθε εναν που μιρλιαζει ολη την ωρα και το φορουμ γινεται οπως γινεται, υπαρχει και ενας που δεν θελει να συμμετεχει ουτε να κανει και εγγραφη. Αλλα το φορουμ ειναι αλλο θεμα οποτε το αφηνω :mrgreen:

Για να ξαναγυρισω στα συνθηματα και να κλεισω οριστικα, δεν εχουν ολοι την αναγκη να τραγουδανε για ναρκωτικα. Δεν εχουν ολοι την αναγκη να τραγουδανε εναντιον αλλων ομαδων. Ειναι εξωφρενικο αυτο που εγινε την περασμενη σεζον στο παιχνιδι με τον γαυρο οπου για 80' λεπτα τα συνθηματα μεσα στον ναο μας ηταν εναντιον των αντιπαλων. Την δεκαετια του '80 που αρχισα να πηγαινω στο γηπεδο παιρνοντας το βραδυνο τρενο απο Αθηνα οπου εμενα και γυρνοντας με το βραδυνο μετα τον αγωνα γιατι δεν ειχαμε που να κοιμηθουμε 16-17 χρονων τοτε, δεν ειπα ποτε στην ζωη μου το ονομα του αντιπαλου με οποιονδηποτε τροπο μεσα στην εδρα μας. Ποτε δεν μας ενοιαξε τι χρωμα μπλουζα φοραει καποιος αλλος σε μια αλλη θυρα. Και ολοι μας βγαλαμε και απο μια “σελφι” τοτε, ας μην γελιομαστε εστω και αν ηταν με την κοντακ στιγμης. Το θεωρουσα ομως ντροπη εστω και μια φορα να ακουστει Ολυμπιακος απο την στιγμη μαλιστα που δεν ειχαν φιλαθλους στο γηπεδο μας, εστω και αν ηταν για να τους βρισουμε. Και φτασαμε στο σημερα που για 80 λεπτα φωναζουμε μονο το ονομα του αντιπαλου, αν ειναι δυνατον δηλαδη. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι περισσοτερο ΠΑΟΚ ρε παιδια, μονο ΠΑΟΚ γαμωτι μου, και ειδικα στην εδρα μας. Στα παπαρια μας ο αντιπαλος, στα παπαρια μας η μαγκια του ΠΑΟΚτση, στα παπαρια μας και ο Κοντονης και οποιος αλλος. Η μαγκια του ΠΑΟΚτση φαινεται απο το ποσο πολυ φωναζει για τον ΠΑΟΚ και μονο. Και ο ΠΑΟΚτση που ανεκαθεν ηταν πρωτοπορος στα συνθηματα ειναι αδιανοητο να μην μπορει να βγαλει καινουργια συνθηματα για τον ΠΑΟΚ χωρις υπερβολικες βρισιες για να συμμετεχει και ολο το γηπεδο. Και ο μονος τροπος να συμμετεχει ολο το γηπεδο ειναι οταν θα φωναξεις δυνατα προς τον διπλανο σου, και αυτος με την σειρα του στον διπλανο του και παει λεγοντας μεχρι το γηπεδο να δονιζεται.

Εαν καποια απο ολα αυτα γινουν, τοτε πιστευω οτι και πιο πολλοι φιλαθλοι θα ερθουν στο γηπεδο. Και σε καινουργιο γηπεδο θα ειναι ακομα καλυτερα μιας και θα υπαρχει χωρος για ολους οπως και ασφαλεια για ολους και μακρια απο τα πεσιματα αυτοι που δεν τα επιθυμουν. Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα πουνε οτι λεω μαλακιες, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

Υ.Γ. Συγνωμη για τυχον ορθογραφικα και την ελειψη τονων. Πραγματικα δεν εχω ιδεα πως μπαινουν αλλα ξερω οτι ειναι γμστα για τα ματια.
Marianov6
 
Δημοσιεύσεις: 1187
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:12

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες