Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Σε ποια περιοχή θέλετε να χτιστεί το νέο γήπεδο του ΠΑΟΚ;

Στην Τούμπα;
781
52%
Στην Πυλαία;
366
24%
Στο Στρατόπεδο Καρατάσιου;
227
15%
Στη Νέα Μεσσήμβρια;
54
4%
Κάπου αλλού;
67
4%
 
Σύνολο ψήφων : 1495

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Τετ 22 Δεκ 2010, 21:13

Ως ειθισται, γινομαστε απολυτοι υπερασπιζομενοι την μια ή την αλλη αποψη χωρις να σκεφτουμε "Για κατσε ρε, μηπως εχει δικιο αυτος που λεει γηπεδο μονο στην Τουμπα" ή "Ρε μπας και ειναι καλυτερα για τον ΠΑΟΚ να παμε αλλου?"

Υπαρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα και για τις 2 προοπτικες! Εγω παλι ασπρομαυρο κασκολ θα φοραω, παλι θα φωναζω τα ιδια συνθηματα, παλι ασπρομαυρες φανελες θα βλεπω, παλι θα μπω σε ενα αυτοκινητο,παλι θα γραψω χιλιομετρα (και λιγα ειναι), παλι θα ειμαι με την ψυχη στο στομα να προλαβω! Ειτε στην Τουμπα ειτε αλλου!

Ενα μονο θελω σιγουρα! Ο,τι ειναι να γινει, να γινει οπως πρεπει και -οσο στερεοτυπο κι αν ακουγεται- για το καλο του ΠΑΟΚ!

υγ Maximus με προλαβες και εγραψα σχεδον ιδια καποια πραγματα...
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό joshua » Τετ 22 Δεκ 2010, 21:25

Δεν προσθετετε στο διλλημα εκτος των επιλογων που εχετε και ενα : οπου κρινει οτι ειναι καλητερο ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ? Ετσι οπως το θετετε ειναι σαν να σκεφτομαι εγω να παρω ενα διαμερισμα και να αναρωτιεμαι που ειναι καλητερα χωρις να ρωτησω αυτον που θα μου δωσει τα λεφτα.Δεν υπαρχει απαντηση σε ολα τα ερωτηματα ελαφρα την καρδια.Με συγχωρειτε πολυ αν αποτελει μομφη αλλα τοσο απλοικα ερωτηματα μονο κακο μπορουν να κανουν στον ΠΑΟΚ.Δεν ξυπνησαν μια μερα οι αραβες και ειπαν, ειδα στο ονειρο μου οτι πρεπει να φτιαξω γηπεδο στον θερμαικο.Ολες οι κινησεις τους αν γινουν και οταν τις μαθουμε θα γινουν μετα απο μια σειρα διαδικασιων που θα εξηπηρετει πρωτα απολα το ιδιο το εργο.Θα το ξανατονισω γιατι μαλλον καποιοι δεν το εχουν καταλαβει.ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ συμφωνα με οτι εχει υπονοηθει μεχρι τωρα ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ γεγονος που οχι μονο εξασφαλιζει την πραγματοποιηση του εργου σε μια εποχη που οι χρηματοδοτησεις ειναι απιστευτα δυσκολες αλλα επισης δεν θετει και την υπαρξη του ΠΑΟΚ σε αμφιβολιες καθως δεν θα υποθηκευτει ενα περιουσιακο του στοιχειο κατω απο το βαρος δανειων στο ονομα του.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24071
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό emeissaspsirizoume4 » Πέμ 23 Δεκ 2010, 00:09

Εμείς στην Τούμπα γεννηθήκαμε και στην Τούμπα θα πεθάνουμε!!!

Όλα ξεκίνησαν το 1956 όταν αποφασίζεται η απαλλοτρίωση του γηπέδου στο σιντριβάνι και ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να ψάξει χώρο για το νέο του γήπεδο.
Ο χώρος που βρέθηκε για την ανέγερση του γηπέδου ήταν η Άνω Τούμπα η οποία άνηκε στο Ταμείο Εθνικής Άμυνας. Με την «παραχώρηση» - αγορά του οικοπέδου, αρχίζουν βέβαια οικονομικά προβλήματα για τον ΠΑΟΚ, που αδυνατεί να ξεκινήσει ακόμα και τις βασικές εργασίες.Μπροστά μπήκε ο ΛΑΟΣ όπου είτε σαν εργάτης είτε σαν οικονομικός αρωγός, έκανε πραγματικότητα το ξεκίνημα των εργασιών (1958) και την αποπεράτωσή του.Οι οπαδοί της ομάδας μας κλήθηκαν δύο φορές να συνδράμουν οικονομικά, μέσω του «Λαχείου υπέρ ανεγέρσεως του νέου σταδίου του ΠΑΟΚ» που εξέδωσε η διοίκηση του συλλόγου. Νωρίτερα, και όσο ακόμα ο ΠΑΟΚ αγωνιζόταν στο παλιό του γήπεδο, το 15% των εισπράξεων κάθε αγώνα πήγαιναν στο ταμείο της επιτροπής του νέου γηπέδου.
Έφτασε λοιπόν το 1959 όπου στις 6 Σεπτεμβρίου γίνονται τα εγκαίνια της ΤΟΥΜΠΑΣ στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ. Για την ιστορία: στα ημίχρονα των 35’ αγώνα, ο ΠΑΟΚ με γκολ του Κιούρτζη στο 20’ κέρδισε 1-0.Ιστορική στιγμή για όλους. Γι αυτούς που κουράστηκαν & ξόδεψαν για το μέλλον του ΠΑΟΚ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά την αποπεράτωση του έργου, η διοί-
κηση άρχισε την πώληση αριθμημένων εισιτηρίων διαρκείας για όλους τους αγώνες της χρονιάς με κόστος 200 δρχ. όμως ο κάτοχος της μόνιμης θέσης δεν απαλλάσσονταν από την κατα-
βολή αντιτίμου για κάθε αγώνα ξεχωριστά.Τελικά ο ΠΑΟΚ αποπλήρωσε το χρέος 10 χρόνια αργότερα, το 1969 σε 20 εξαμηνιαίες δόσεις των 75.000 δραχμών.
Το γήπεδο είχε εξ αρχής χόρτο, σε μία εποχή όπου σχεδόν όλα τα ελληνικά γήπεδα ήταν ακόμη χωμάτινα.
Πολύ γρήγορα η χωρητικότη τα του γηπέδου αυξήθηκε φτάνοντας στις 45.000. Αργότερα το 1998 μειώθηκε στις 32.000 λόγω τοποθέτησης καθισμάτων και 2 χρόνια αργότερα αφού δημιουργήθηκαν ζώνες ασφαλείας,μειώθηκε ακόμα περισσότερο στις 28.700.
Το ίδιο το γήπεδο αποτέλεσε «όνειρο» όλων των «μεγαλομετόχων» του ΠΑΟΚ αλλά και πολλών παρατρεχάμενων που το έβλεπαν πάντα σαν «οικογενειακή επένδυση»
Τα τελευταία χρόνια & ιδιαίτερα μετά την έλευση Ζαγοράκη που έδωσε και πάλι όραμα στο κόσμο, παρατηρούμε το στήσιμο μιας μηχανής από κάποιους που πολύ μεθοδευμένα προσπαθούν να διαμορφώσουν τάση υπέρ της μετεγκατάστασης του γηπέδου της Τούμπας.
Κι όλα αυτά τι στιγμή που λίγες ομάδες έχουν ιδιόκτητο γήπεδο και κάποιες άλλες, θύματα κάποιων σωτήρων βρίσκονται εδώ και χρόνια στο «δρόμο» παρακαλώντας να τους παραχωρή-
σουν κανένα οικόπεδο για να χτίσουν κάποιο γηπεδάκι.
Πρώτοι και καλύτεροι τα παπαγαλάκια των Μ.Μ.Ε που αποτελούν την αυλή της εκάστοτε διοίκησης της ΠΑΕ και του ερασιτέχνη (που είναι μόνιμος) αλλά και κάποιων παλαίμαχων αδιευκρινίστου ομάδας*, που ονειρεύονται εκτρώματα και εμπορικά κέντρα 50 τετραγωνικών μέτρων όχι στη ΤΟΥΜΠΑ αλλά στα χωράφια. Στη πόλη αυτή που δημοσιογραφία ασκεί ο πάσα ένας και ο ΠΑΟΚτσής ήταν πάντα η βασική πηγή εσόδων των διαφόρων συγκροτημάτων Μ.Μ.Ε., είναι τουλάχιστον γελοίο & ύποπτο το μεγάλο ενδιαφέρον εκδοτών & δημοσιογράφων ( ; ) για την αλλαγή περιοχής του
γηπέδου & το πόσα εμπορικά κέντρα θα διαθέτει. Οι επιλογές, σύμφωνα πάντα με τα ραδιοφωνικά γκάλοπ ( ; ) δύο.Τα στρατόπεδα Καρατάσου και
Παύλου Μελά. Παρεμπιπτόντως ζούμε στην πόλη με τη μεγαλύτερη ρύπανση. Ζούμε με το τσιμέντο & έχουν μείνει μόνο αυτά τα δυο στρατόπεδα ως οι μοναδικές ελπίδες της πόλης να γίνουν πάρκα & να αναβαθμίσουν στοιχειωδώς την ποιότητα ζωής μας.
Τα υπέρ σύμφωνα με τους «προπαγανδιστές» της «ιδέας» πολλά! Θα έχει parking, βολεύει πιο πολύ στα χωριά, βολεύει αυτούς που ζουν δυτικά και είναι περισσότεροι (what;) και άλλα ευφάνταστα και ιλαροτραγικά.Τα λένε και δε ντρέπονται! Το τι έχει ακουστεί & γραφεί όλα αυτά τα χρόνια… γεμίζουν τόμο κόμικς ολόκληρο!Για να γεμίσουν οι τσέπες και να πάρουν αξία και τα διπλανά χωράφια και οικόπεδα συγγενών, φίλων και λοιπών, λέω εγώ.
Εξυπακούεται ότι έχουν «εμπορικό» σχέδιο και για την περίπτωση που γίνει τελικά το νέο γήπεδο στη θέση του παλιού!Φουρνέλα, αρχαία, νέα, ανταλλαγές οικοπέδων, αντιπαροχές με μαγαζάκια τριγύρω που θα πουλάνε μέχρι και καλσόν, προποτζίδικα, όλα πολύ trendy… και πάει λέγοντας. Έχει απ’ όλα το menu. Ετοιμοπαράδοτοι.Τελευταία νέα από το μέτωπο της εργολαβίας μιλούν για
ακαταλληλότητα ακόμη και του οικοπέδου της Τούμπας & αναρωτιούνται μαζί με τους αγωνιστές φιλάθλους των ραδιοφώνων μήπως θα είναι άδικος κόπος η νέα Τούμπα.
Ο Α.Σ ΠΑΟΚ του οποίου δικής του ιδιοκτησίας είναι το γήπεδο & από συνέλευση θα αποφασιστεί η ανέγερση του, βγάζει συχνά πυκνά δια στόματος προέδρου, αντιπροέδρου και διαφόρων άλλων μικροπαραγόντων κάτι άναρθρες & άναρθρες κραυγές που περισσότερο μπερδεύουν και προβληματίζουν παρά δίνουν σαφείς απαντήσεις.
Άντε να δούμε τελικά τι θα μαγειρέψει o τέντζερης του κύριου Θανάση.Αυτοί οι άνθρωποι με τις λογικές που έχουν, κρίνοντας από την ανεπανάληπτη ατάκα: θα ψηφίσει όλος ο κόσμος του ΠΑΟΚ
για το νέο γήπεδο, με τρομάζουν. Ήμαρτον!Ποιοι όλοι, δια βοής;
Έχει γήπεδο ο ΠΑΟΚ κε Θανάση, σε δικό του οικόπεδο στη Τούμπα. Οικόπεδο φιλέτο και δεν το ανταλλάσει με κανένα άλλο. Οι εξοχές και τα χωράφια είναι για άλλες ομάδες, μικρομεσαίες, που στο κάτω κάτω είναι λίγο-πολύ αδιάφορο το που θα είναι η έδρα τους γιατί δεν εκφράζουν τίποτε.Ο ΠΑΟΚ όμως είναι η Θεσσαλονίκη, το γήπεδό του είναι η Τούμπα και είναι εκεί που πρέπει
να είναι, στο ΚΕΝΤΡΟ.

Δεν θα κάνω κάποια ιστορική-συγκινητική αναδρομή στο παρελθόν γιατί το όλο θέμα του γηπέδου & το αν θα είναι ή όχι στη Τούμπα σημαίνει πολλά περισσότερα από συγκινησιακά φορτισμένες αράδες. Είναι το Παρελθόν, το Παρόν & το Μέλλον.
*Πρόεδρε Θοδωρή Ζαγοράκη, εγώ θέλω να πιστεύω εσένα,που έχεις δηλώσει τη επιθυμία σου το νέο γήπεδο να είναι στηΤΟΥΜΠΑ!!!!
Προς τους εμπνευστές της ιδέας, εκδότες, παράγοντες, δημοτικούς & περιφερειακούς άρχοντες, βετεράνους, ραδιοφωνικούς παραγωγούς, εργολάβους και λοιπούς κλακαδόρους:
*Σε όποιον δεν αρέσει το Κέντρο της πόλης και ονειρεύεται αλάνες, να αλλάξει ομάδα.Εμείς στην Τούμπα γεννηθήκαμε & στη Τούμπα θα πεθάνουμε!!!!Η Τούμπα δεν θα καταντήσει
φιλέτο στα σαγόνια σας.

Υ.Γ.: Και κάτι για τα Χρέη…Ρε ξεφτιλισμένοι πολιτικοί & λοιποί υπήκοοι, σ’ αυτή τη χώρα τα φάγατε όλα σε δομημένα ομόλογα, κότερα και νεοκλασικά, η παραοικονομία αποτελεί το 42% του διακινούμενου πλούτου, οι τράπεζες μας ρουφάνε το αίμα, η κυβέρνηση μειώνει συντάξεις για να συνεχίζουν να τηλεφωνούν οι βουλευτές ελευθέρα και κανείς μεγαλοεπιχειρηματίας δεν πληρώνει
τα χρέη του.Σ’ αυτή την Ελλάδα η μεγάλη πρόκληση είναι τα χρέη του ΠΑ-ΟΚ ;
Από απογοήτευση μέχρι γέλιο μας προκαλείτε!!!!

Persona non grata

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ Σ.Φ. Π.Α.Ο.Κ. «ΘΥΡΑ 4» | 17 Δεκεμβρίου 2010

http://www.paokgate4.gr/data/newspaper/ ... online.pdf
Άβαταρ μέλους
emeissaspsirizoume4
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: Πέμ 27 Μάιος 2010, 03:00

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό emeissaspsirizoume4 » Πέμ 23 Δεκ 2010, 00:14

τωρα που το κρατος θελει λεφτα και πουλαει δημοσια περιουσια,ειναι ευκαιρια αραβες να αγορασετε την εκταση της δεθ,εκει θα σας παραδεχτω

εμαθαεχειπετρελαιοκατωαποτοπαλαιψαχτειτε4
Άβαταρ μέλους
emeissaspsirizoume4
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: Πέμ 27 Μάιος 2010, 03:00

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό DC » Πέμ 23 Δεκ 2010, 00:34

Κι εγώ στην Τούμπα γεννήθηκα και μεγάλωσα.
Το που θα πεθάνω δεν το ξέρω ακόμα.
Με την παραπάνω δήλωση όμως, διαφωνώ και δεν με εκφράζει σαν ΠΑΟΚσή και κάποια στιγμή, όσοι γράφουν τέτοιες δηλώσεις θα πρέπει να διευκρινίζουν στα κείμενά τους ότι η "τάδε θύρα δηλώνει ή πιστεύει" κλπ.
Το ότι δεν είμαι οργανωμένος δεν δικαιωδοτεί κανέναν να μιλάει για την πάρτη μου επειδή, πολύ απλά, μπορεί.
Άντε, γιατί πολύ ΠΑΟΚάρχες την έχουνε δει.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό Jordi_ 04 » Πέμ 23 Δεκ 2010, 00:37

Συμφωνω με DC.
ΝΟΗΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
Άβαταρ μέλους
Jordi_ 04
 
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Παρ 14 Μάιος 2010, 10:43

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 23 Δεκ 2010, 00:37

αυτό μάλιστα!

βάζουμε πλάτη, πιέζουμε και φωνάζουμε να πουληθεί* ο χώρος της ΔΕΘ στους επενδυτές

*έστω να παραχωρηθεί για 100 χρόνια.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό stephanos » Πέμ 23 Δεκ 2010, 00:48

Bono έγραψε:Γήπεδο κοντά στο σπίτι μου.
Ακούτε μ@λ@κες Αραβες?


Μόνο αν μένεις Τούμπα. ;)
Άβαταρ μέλους
stephanos
 
Δημοσιεύσεις: 3256
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 01:47

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό Falegkos » Πέμ 23 Δεκ 2010, 01:13

emeissaspsirizoume4 έγραψε:τωρα που το κρατος θελει λεφτα και πουλαει δημοσια περιουσια,ειναι ευκαιρια αραβες να αγορασετε την εκταση της δεθ,εκει θα σας παραδεχτω

εμαθαεχειπετρελαιοκατωαποτοπαλαιψαχτειτε4


και ΠΑΟΚ ξανα στο συντριβάνι ? :opaokara: :opaokara: καλοοοοοο
κι αν στον ΠΑΟΚ αλλάξαν όλα, ο κοντός πάνω απ'όλα
Άβαταρ μέλους
Falegkos
 
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 14:50

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό sernikos » Πέμ 23 Δεκ 2010, 09:23

ΤΟΥΜΠΑ:
(+) ο κατεξοχην χωρος λατρειας του ΠΑΟΚ, το στεκι μας, η εδρα μας

(-) τρελα οικιστικος χωρος, μεχρι και ντοματες πουλανε οταν παιζει μεσα ευρωπαικο ματς

συνηγορος του διαβολου: και παλαιοτερα ειχε αλλαξει τοποθεσια απο το συντριβανι στην τουμπα, θεμα φοβητρου δεν υπαρχει μιας και την ατμοσφαιρα την δημιουργει ο συσπειρωμενος και τρελαμενος λαος, αλλωστε ενα νεο σπιτι στη θεση του παλιου δεν θυμιζει και πολλα εκτος απο τον ταχυδρομο που ειναι ιδιος..

ΠΥΛΑΙΑ:
(+) θα γινει πιατσα-σταση ΠΑΟΚ μιας και θα ειναι κοντα στο παλατακι
θα αναπτυχθει εμπορικο κομματι γυρω απο το γηπεδο και μεσα σε αυτο, τρελοι χωροι παρκινγκ και προσβασιμο σε ολο τον κοσμο ειδικα αυτους απο την επαρχια , που αποτελουν μεγαλο κομματι του ΠΑΟΚ
επισης προς τα εκει εχει δημιουργηθει εμπορικο ρευμα με τα πολυκαταστηματα

(-) χανεται η αυρα της Τουμπας, μακρια απο τους Παοκτσηδες της Θεσ/νικης και ειδικα της Δυτικης

συνηγορος του διαβολου: δεν μας νοιαζει το εμπορικο κομματι, ΠΑΟΚ γιναμε για το λαο και τους αγωνες της ομαδος μας, γηπεδο στην Τουμπα!!ο ΠΑΟΚ δεν ειναι πολυκαταστημα


βασικα μπορει να υπαρχουν και αλλα στοιχεια αλλα εγραψα τα κυριοτερα για μενα
οπως ισως φαινεται ψηφισα Πυλαια, ιδανικο θα ηταν στη ΔΕΘ αλλα αυτα δεν γινονται, δεν ειναι μετρο να σκαψεις, πρεπει να γκρεμισεις και με τα σκωληκια που εχουμε σε δημαρχιες και περιφερειες δεν προχωραει τετοια ιδεα..
για να γινουμε βιωσιμη ομαδα πρεπει να αναπτυχθει το εμπορικο κομματι, φανελες, αθλητικα ειδη, ενοικιαση χωρων, μουσειο, εστιατορια, καφε και ολα αυτα γυρω απο το γηπεδο αλλα και μεσα σε αυτο
να γινει επισκεψιμη η ΤΟΥΜΠΑ, πως πατε μαδριτη και μπαινετε στο μπερναμπεου και ψωνιζετε και 2 φανελες για τα ανιψακια σας για παραδειγμα..
ΤΟΥΜΠΑ με καντινες , ντοματες στο δρομο απο τη λαικη και καντινες δεν ειναι ελκυστικη για καποιον που ερχεται να επενδυσει

καλες γιορτες και αη βασιλη, φερε λεφτα αλλιως αι γ....
Άβαταρ μέλους
sernikos
 
Δημοσιεύσεις: 803
Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 00:25
Τοποθεσία: Serres

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό Pegasus » Πέμ 23 Δεκ 2010, 09:39

Το 1959 η Άνω Τούμπα μόνο κέντρο δεν ήταν.

Αλίμονο αν πρέπει να κλείνουν οι δρόμοι μιας ολόκληρης συνοικίας για να επιβεβαιώνουμε ξανά και ξανά τη δεδομένη κυριαρχία μας. Αυτή επιβεβαιώνεται καθημερινά με τα καπέλα και τα κασκόλ που βλέπω να φοράνε οι άνθρωποι στο δρόμο, με τις συζητήσεις και την καζούρα. Όταν άλλοι κρύβουν τις μπλούζες τους ή γράφουν συνθήματα σε τουαλέτες, εμείς είμαστε εδώ.

Όσο για τη ΔΕΘ, δεν'ν' κακό. Ο χώρος μάλιστα φτάνει και περισσεύει για ένα σωρό άλλες εγκαταστάσεις. Δεδομένου ότι ο Μπουτάρης είναι έτοιμος να κάνει τα πάντα για να "έρθουν 300.000 Τούρκοι τουρίστες" σε πόλη κατά 50% προσφυγική, φαντάζομαι θα πετάξει απ' τη χαρά του αν μπορέσει να νοικιάσει/δώσει στους Άραβες μια τέτοια μεγάλη έκταση. Φοβάμαι ότι δεν είναι αυτό το σχέδιό τους πάντως...

Σε κάθε περίπτωση, εξακολουθούμε όλοι να μιλάμε στον αέρα.
Κλειστόν
Άβαταρ μέλους
Pegasus
 
Δημοσιεύσεις: 3187
Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 20:24

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό kos » Πέμ 23 Δεκ 2010, 10:13

παντως περα απο την τοποθεσια για την οποια υπαρχουν εδω και χρονια διαφορετικες αποψεις, μεχρι στιγμης πιστευα οτι υπηρχε ενα σημειο στο οποιο συμφωνουσαν ολοι οι Παοκτσηδες. οτι το γηπεδο του ΠΑΟΚ πρεπει οπωσδηποτε να ανηκει στον ερασιτεχνη ΠΑΟΚ. δυστηχως διαπιστωνω οτι το ευκολο παρκαρισμα ειναι πιο σημαντικο.

προσωπικα πιστευω οτι ειναι υποπτη η σταση της διοικησης του Α.Σ. μου ειναι δυσκολο να κατανοησω οτι υπαρχει ορατο το ενδεχομενο να φυγει ο ΠΑΟΚ απο την τουμπα, να χασει ο Α.Σ τα εσοδα απο την τουμπα (10% εισπραξεων κτλ) και ο προεδρος του Α.Σ να σφυριζει αδιαφορα και να περιμενει ενημερωση. και ειδικα οταν ειναι γνωστο οτι τα χρηματα απο την τουμπα ειναι ενα μεγαλο μερος απο τον προυπολογισμου του Α.Σ. τμηματα ολοκληρα με εκατονταδες εαν οχι χιλιαδες παιδια λειτουργουν με τις εισπραξεις του Α.Σ απο την τουμπα. εκτος και εαν οι αραβες συμφωνησουν να δινουν στον ΑΣ τα εσοδα που θα χασει απο την μεταφορα της εδρας :lol:
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4932
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό eorptol » Πέμ 23 Δεκ 2010, 10:24

υποπτη δεν ειναι η σταση της διοικησης του Α.Σ. μονο υποπτη ειναι η σταση ολων ΔΙΟΚΗΣΗΣ Α.Σ -ΜΕΛΒΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΥ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ
ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ....ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΘΕΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΟΙ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ "ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΔΕΝ ΘΕΛΏ ΝΑ ΦΑΩ ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΤΗΣ ΤΟΥΜΠΑΣ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΕΓΩ ΠΑΩ ΑΛΛΟΥ" Ο Α.Σ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΑ.....ΚΑΙ Ο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ 100
ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΕΜΑ ΝΕΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΩΝ ΑΡΑΒΩΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ
ΘΕΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΤΗΣ ΤΟΥΜΠΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΕΡΙ ......
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό sernikos » Πέμ 23 Δεκ 2010, 10:27

το γηπεδο δεν χανεται φιλε, χειροτερα θα ηταν να ερχοταν καποιος και να σου ελεγε
χτιζω νεα ΤΟΥΜΠΑ και δεν δινω γιουρο στον Α.Σ γιατι εγω θα ριξω τα λεφτα, αν θελετε
τωρα (με το μυαλο μας παντα) αν σου πει ο αλλος κανω γηπεδο εξολοκληρου με δικα μου εξοδα και δεν θα ειναι στην τουμπα, τι θα πεις; οχι γιατι ο ερασιτεχνης απο που θα τρωει;
και τοσα χρονια που βουλιαζε το ποδοσφαιρο με χρεη, ο ερασιτεχνης δεν επαιρνε το 10%; αυτο δεν ηταν εμποδιο για την αναπτυξη της ποδοσφαιρικης ομαδας;
υποψην, 10% απο τα καθαρα σημαινει 30-40% απο τον τζιρο..

δεν βλεπετε οτι φαληρισαν οι γαυροβαζελοι τους αντιστοιχους Α.Σ τους;

αν και δεν ειμαι γνωστης λεπτομερειων ουτε νομων δεν μπορω να προτεινω μια φορμουλα για αυτα που λες, τις πρωτες σκεψεις μου για το ποδοσφαιρικο τμημα και τους επενδυτες απλωνω..
Άβαταρ μέλους
sernikos
 
Δημοσιεύσεις: 803
Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 00:25
Τοποθεσία: Serres

Re: Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Πέμ 23 Δεκ 2010, 11:15

Ας πω κι εγώ την άποψή μου,

Εγω παιδιά μεγάλωσα και ζω στα Γιάννενα. Όσες (λίγες ομολογώ) φορές ανεβαίνω Θεσσαλονίκη για να δω τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα τόσες θα συνεχίσω να ανεβαίνω κι αν το γήπεδο γίνει... στον Χορτιάτη. Όταν ανεβαίνω, ανεβαίνω για να δω τον ΠΑΟΚ κι όχι την Τούμπα (που μεταξύ μας αισθητικά είναι και ψιλοχάλια μέσα-έξω). Απο τα 11 μου που έγινα ΠΑΟΚ* μέχρι και τα 17 που τελείωσα το Λύκειο, Τούμπα απο κοντά δεν είχα δει. Παρέμενα ΠΑΟΚ όμως.

Κι έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις:

- Τί είναι ο ΠΑΟΚ τελικά; ο ΛΑΟΣ του ή το γήπεδό του;

- Λόγο και άποψη για το γήπεδο του ΠΑΟΚ έχουν μόνο όσοι πηγαίνουν στη Τούμπα απο τα 5 τους ή μήπως όσοι πήγαν σαν εμένα στα 17 τους;

- Αυτοί που δεν εχουν έρθει ποτέ στην Τούμπα; Αυτοί μπορούν να έχουν λόγο και άποψη;

- Αυτοί που θα ρίξουν τα λεφτά τους για το γήπεδο, μπορούν να έχουν λόγο και άποψη;

Πολλές φορές έχω την αίσθηση πως κάποιοι που μιλούν για το γήπεδο της Τούμπας ως "σύμβολο", το κάνουν γιατί θέλουν να τους συμπεριφερόμαστε σαν να είναι και οι ίδιοι "σύμβολα" του ΠΑΟΚ.

- Είμαστε ή δεν είμαστε όλοι οι ΠΑΟΚτσήδες ίσοι;


* Είχα πατέρα βάζελο, μόλις πήγα γυμνάσιο ξύπνησα 8-)
Τελευταία επεξεργασία από GI4NNEN4 και Πέμ 23 Δεκ 2010, 14:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4
 
Δημοσιεύσεις: 5762
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 16:06
Τοποθεσία: Γιάννενα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron