Γήπεδο ΠΑΟΚ όνειρο ή στόχος; Σκέψεις - ενδεχόμενα ..

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Σε ποια περιοχή θέλετε να χτιστεί το νέο γήπεδο του ΠΑΟΚ;

Στην Τούμπα;
781
52%
Στην Πυλαία;
366
24%
Στο Στρατόπεδο Καρατάσιου;
227
15%
Στη Νέα Μεσσήμβρια;
54
4%
Κάπου αλλού;
67
4%
 
Σύνολο ψήφων : 1495

ΠΟΛΙΧΝΗ

Δημοσίευσηαπό manthos24 » Πέμ 20 Μαρ 2008, 01:45

γαμησετα εγω που μενω δυτικα θα πρεπει να κανω ταξιδι ε οχι ρε δεν ειμαστε και πλουσιοι να περνουμε και το εισιτιριο και να βαζουμε τουλαχιστον 10ευρω βενζινα για να παμε και να ερθουμε.καλυτερα να γινει στην πολιχνη στο στρατοπεδο ωστε να ερχονται και ο GAYroi και να παθαινουν πλακα και να μην ξαναρθουν! :?
manthos24
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 01 Φεβ 2008, 23:33
Τοποθεσία: salonica

ΓΗΠΕΔΟ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ....

Δημοσίευσηαπό ta_myala_mas_ponane » Πέμ 20 Μαρ 2008, 03:19

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΙΣ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΕΣ ΠΑΟΚΤΣΗΔΩΝ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΟΥΣΕ Η ΕΚΤΑΣΗ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ.ΑΠ'ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΤΟΥΜΠΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑΟ ΤΗΣ!!!!ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ,ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ,ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ,Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΟΚΑΛΟ ΚΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ 1.ΟΟΟ.ΟΟΟ ΛΟΓΟΙ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ...100Ο ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ!!

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να μην γράφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
Thx, Admin Team
ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΪΤΕ ΔΙΚΕΦΑΛΕ....ΝΕΑ ΤΟΥΜΠΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ....
Άβαταρ μέλους
ta_myala_mas_ponane
 
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ 05 Μαρ 2008, 05:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό andreassam » Πέμ 20 Μαρ 2008, 04:17

Paidia ego tha to protimousa kapou stin laxanagora metaxi kaloxori kai sindo na kanei mpam apo ton diethni kai opia koufala erxete apo athina na blepei ton nao man :shock:

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να γράφουμε Ελληνικά!
Thx, Admin Team
andreassam
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2008, 01:37

Δημοσίευσηαπό Lakistuta » Πέμ 20 Μαρ 2008, 09:43

Εγω λεω να γινει στην Αλεξανδρεια ρε παιδια,απεναντι απο το σπιτι μου εχει μεγαλη αλανα...και να φτασει και το μετρο ως αλεξανδρεια... :)

:) :x
Take Hold Of The Flame!!!
REVOLUTION!!!
Άβαταρ μέλους
Lakistuta
 
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 12:46
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό TK in UK » Πέμ 20 Μαρ 2008, 10:19

An einai na kanoume gnpedo ektos Toumpas prepei prwta na apoxaraktnristei to oikopedo tns Toumpas kathws twra epitrepetai na ginoun mono athlitikes egkatastaseis. To uparxwn oikopedo stnv Toumpa einai mikro gia na kaneis gnpedo axiologns xwritikothtas me ta aparaitnta parking kai emporikous xwrous. H dikn mou gnwmn einai na ginei stnv D. Thassaloniki se ena apo ta "egkataleloimena" stratopeda. H gnwmh mou einai to Karatassou an exei kai auto "adiasei apo to strato (sto opoio upnretnsa kai xerw oti n pisw tou pleura "akoumpa" tov perifereiako). Auto epeidn einai kai auto mesa se katoiknmevn perioxn kai oxi se "roumania" kati pou tha kanei tis emporikes agkatastaseis emporikoteres. Epiprostheta, uparxei arketos xwros kai gia Parking kai gia prponhtiko kentro. To "palataki" kaks egine ekei pou egine kai to oti den pame kai toso poloi sto Basket teleutaia ofeilete stnv apostasn, sto oti einai apokomeno kai den exei tipota ekei gyrw. Pisteuw oti an ntav stn Toumpa as poume n stou Karatassou tha to gemizame opws gemizoume tn Toumpa. To oikopedo stn toumpa einai polu akribo gai na antalagei me "roumani". Afou apoxarakthristei prepei na pouleithn kai to neo ghpedo na ginei se "xarismeno" oikopedo opws agine me to vazelo. Epiprostheta, an to ghpedo ginei allou tha mporoume na exoume tn Toumpa oso tha xtizetai anti na xespitonomaste, ta sunaisthimatika kalla kai ta katalabainw eimai 48 xronwn kai stn Toumpa paw apo to 1973 otan eida to prwto paixnidi mou (me gauro 4-3 to prwto tns 20-eteias) kai ekei eida fobera mats eznsa foberes stigmes kai eida tn PAOKARA na megalwnei na didaskei podosfairo na pairnei ta duo prwtathlimata kai ta tessera kupella, na apokleiei Arsenal kai Lyon na nika tn megaln Milan tns 10-eteias tou '70 na paizei sta isia tn Barca, tov Ajax tou Kroyf kai, kai, kai pou gia na pw perissotera thelei biblio. Alla ola kapote kleinoun to kuklo tous. Kai n Arsenal metakomise kai n Liverpool etoimazete na metakomisei apo to Anfield kai n MU tha to ekane an den eixe to xwro sto Old Trafford. Exw loipon, dustuxws, apo tn Toumpa alla oxi Anatolika stis ernmies stn D. Thessaloniki konta sto Periferiako kai ekei pou einai n basn tou laou tou stn Thessaloniki. H dikn mou katagwgn einai to Xarilaou kai ebgala to 15o Dnmotiko pou einai dipla stn skoulikotrupa alla den nomizw pws prepei na pame Anatolika den einai ekei n thesn mas kai theloume gnpedo me 50.000 theseis to ligotero 45.000, xanageinomaste n omadara tou '70-'80 to niwthw sta kokkala mou pou lene kai tha xanadoume to plnthei ekeinns tns epoxns. Kai gia osous thymounte n exoun akousei, ekeivn tnv epoxn gia na breis stnv Toumpa twn 45-46,000 eisntnrio eitheles mesov. Ta shmerina sold out twn 35-30,000 ta eixame gia plake me tn Kabala kai tn Drama.
Άβαταρ μέλους
TK in UK
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 21:05
Τοποθεσία: KENT, UK

Δημοσίευσηαπό TK in UK » Πέμ 20 Μαρ 2008, 10:24

25-30,000 sold out eithela na pw kai sugnwmn gia tous latinikous xaraktrnres kai ta kapoia lathakia alla edw kai kapoia xronia eimai ektos ellados kai den exw ellinikn grammatoseira.
Άβαταρ μέλους
TK in UK
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 21:05
Τοποθεσία: KENT, UK

ΚΑΤΩ ΤΑ ΒΡΩΜΟΧΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ!!

Δημοσίευσηαπό LFPADRAM » Πέμ 20 Μαρ 2008, 11:23

Οι διαδικασιες πρεπει να επιταχυνθουν γιατι οι χαμενες χρονιες συνεχιζονται και σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να κινουμαστε σε ρυθμους κατσαρη!Για να γινουν ομως αυτα πρεπει να γραφτουν ολοι μελη στον ερασιτεχνη ΠΑΟΚ, να σταματησουν οι κριτικες απο τα καφενεια και να συμμετεχει ο ΠΑΟΚτσης ενεργα.
Άβαταρ μέλους
LFPADRAM
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 10:40
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ

Re: ΠΟΛΙΧΝΗ

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Πέμ 20 Μαρ 2008, 12:03

manthos24 έγραψε:γαμησετα εγω που μενω δυτικα θα πρεπει να κανω ταξιδι ε οχι ρε δεν ειμαστε και πλουσιοι να περνουμε και το εισιτιριο και να βαζουμε τουλαχιστον 10ευρω βενζινα για να παμε και να ερθουμε.καλυτερα να γινει στην πολιχνη στο στρατοπεδο ωστε να ερχονται και ο GAYroi και να παθαινουν πλακα και να μην ξαναρθουν! :?


Εγώ λέω να γίνει στον Πειραία...να μην τρέχουμε κιόλας... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :) :) :)
Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia
 
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: Δευτ 10 Δεκ 2007, 15:57

Δημοσίευσηαπό Yiankos » Πέμ 20 Μαρ 2008, 12:31

Τόπικ για το γήπεδο υπάρχει εδώ: http://www.paokmania.gr/forum/viewtopic ... c&start=45
και παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί εκεί.
Οποιαδήποτε σκέψη σας, ή μελέτη, ή κάτι που ακούσατε περί του γηπέδου, ας το ποστάρετε εκεί.
Άβαταρ μέλους
Yiankos
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2308
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 21:32
Τοποθεσία: Τούμπα

Δημοσίευσηαπό midenistis » Πέμ 20 Μαρ 2008, 12:50

Η DIMAND τοποθετήθηκε για την Τούμπα

Παρουσία δυο εκπροσώπων της DIMAND ( εταιρία που είχε αναλάβει το σχεδιασμό και την υλοποίηση του Σταδίου Καραισκάκη ) πραγματοποιήθηκε προχθές νέα σύσκεψη της επιτροπής γηπέδου. Την εταιρία εκπροσώπησαν οι κ.κ. Ανδριόπουλος και Τόλης. Από την επιτροπή παρέστησαν οι Δημοκράτης Παπαδόπουλος ( Α. Σ. ΠΑΟΚ ), Γιάννης Παπαδόπουλος ( ΠΑΕ ΠΑΟΚ ), Στέφος ( Χρυσό Δικέφαλο ), Ποιητής ( ΜΕΛΒΑ ), Μπέλλης ( παλαίμαχοι ΠΑΟΚ ) και Καραβελίδης ( εκπρόσωπος των οργανωμένων συνδέσμων ).

Οι εκπρόσωποι της εταιρίας κλήθηκαν από τα μέλη της επιτροπής προκειμένου να δώσουν απαντήσεις καθώς γνωρίζουν το θέμα. Να θυμίσουμε ότι η συγκεκριμένη εταιρία με εντολή Γιάννη Γούμενου προ τριετίας είχε εκπονήσει σχέδιο για την Τούμπα. Οι ερωτήσεις που απασχολούσαν ιδιαίτερα τα μέλη της επιτροπής ήταν η χωρητικότητα του γηπέδου, οι εκμεταλλεύσιμοι χώροι και το κόστος κατασκευής ενός γηπέδου στο χώρο όπου σήμερα βρίσκεται η Τούμπα. Σύμφωνα με τις απαντήσεις που δόθηκαν δε μπορεί να χτιστεί γήπεδο μεγαλύτερο από 32.000 θεατών ενώ οι εμπορικοί χώροι μπορεί να είναι μέχρι 20.000 τετραγωνικά μέτρα. Στην ερώτηση για το κόστος κατασκευής δε δόθηκε απάντηση καθώς χρειάζεται εκ νέου μελάτη και υπολογισμός.

Οι εκπρόσωποι της εταιρίας προσφέρθηκαν να δώσουν απαντήσεις χωρίς να υπάρχει καμία δέσμευση από την πλευρά της επιτροπής που ήθελε μια ενημέρωση για το θέμα του γηπέδου. Τα μέλη της επιτροπής θα ετοιμάσουν την εισήγηση τους προς τη γενική συνέλευση των μελών του Α. Σ. ΠΑΟΚ βάση των πληροφοριών που έχουν συγκεντρώσει όλο αυτό το διάστημα που συνεδριάζουν και φυσικά βάση των όσων άκουσαν χθες από τους εκπροσώπους της εταιρίας που τους ενημέρωσαν σχετικά.

http://www.metropolisradio.gr/more.php?id=24509_0_1_0_C
Άβαταρ μέλους
midenistis
 
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Τετ 05 Δεκ 2007, 02:49
Τοποθεσία: West Side Salonica

Δημοσίευσηαπό paokinho » Πέμ 20 Μαρ 2008, 16:49

H TOYMPA KAI H NEA TOYMPA SE LIGA XRONIA..EINAI KATI IERA GIA OLOYS TOYS PAOKTSIDES... ARA PREPEI NA GINEI KATI ANTAKSIO THS ISTORIAS KAI THS DYNAMIKHS TOU PAOK.. 45.000 KAI PANW PREPEI NA XWRAEI H NEA TOUMPA, TO 45.000 EINAI SYMBOLIKO GIATI GIA POLLA POLLA XRONIA H TOUMPA XWROUSE TOSO KOSMO KAI GEMIZW POLLES FORES.. KAI TOTE H POLH EIXE 500-600.000 PLY8HSMO, OXI TWRA POU EXEI 1.500.000) . EGW PISTEUW ME ENA GHPEDO 50.000 EIMASTE KALHMENOI AN KAI SE KANA AGWNA CH. LEAGUE PALI BLEPW SOLD OUT SE 5-6 WRES PALI.. EDW ME TO GAY-RO FETOS GEMIZES ANETA ENA GHPEDO 50-60.000 STANDAR..

KSYPANTE ..MONO 45.000 KAI ANW H NEA TOUMPA.. ALLIWS THA EINAI ALLO ENA XTYPHMA STH DYNAMH TOU PAOK.. TO LAO TOU...
Άβαταρ μέλους
paokinho
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2008, 18:43

Δημοσίευσηαπό paokinho » Πέμ 20 Μαρ 2008, 16:58

H NEA TOUMPA THELW NA EXEI 2-3 DIAZWMATA OPWS THS BOCA. FANTASTHTE P.X. O ENAS SYNDESMOS NA KANEI KERKIDA STO PANW MEROS. ALLOS APO KATW.. ME TO POU MPAINEI H OMADA NA BLEPEI ENA TERASTIO GHPEDO ME 50-60.000 TRELLAMENOUS PAOKTSHDES KAI NA GINETAI XAMOS APO PYRSOUS KAI KORDELES.. POLY ARGENTINH SKYNIKO.. APO EKSW THA EXEI MNHMEIO GIA TA 6 PAIDIA POU SKOTWTHIKAN OPWS KAI GIA ALLOUS EPISHS.. THA EXEI ASPROMAURA KATHISMATA KAI OXI OPWS TO PALATAKI..ELEOS.. O PAOK THA EXEI XILIADES MELH ,SAN THN BARCA POU PRWTA AUTA THA PAROUN DIARKEIAS STO NEO GHPEDO.. KTL KTL
FANTASTEITE TO SKHNIKO MONO ADERFIA.. :P
Άβαταρ μέλους
paokinho
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2008, 18:43

Δημοσίευσηαπό Falegkos » Πέμ 20 Μαρ 2008, 19:11

Ρε γηπεδο κατω απο 45,000 θεσεις ξεχαστε το.
Σαν σαρδελες θα ειμαστε.
Απο την μια θελω στην τουμπα γιατι ρε μαγκες ΠΑΟΚ=ΤΟΥΜΠΑ=ΕΔΡΑ
απο την αλλη η προσβαση ρε μαγκες ειναι αστα να παν.
2 ωρες κανεις να ξεκολισεις.



ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 45,000 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ.
κι αν στον ΠΑΟΚ αλλάξαν όλα, ο κοντός πάνω απ'όλα
Άβαταρ μέλους
Falegkos
 
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 14:50

Δημοσίευσηαπό kipos » Πέμ 20 Μαρ 2008, 20:58

παιδια εγω ειμαι 13 χρονων,μενω στην αθηνα και δεν εχω δει ποτε τον ΠΑΟΚ στην ΤΟΥΜΠΑ!!!μονο απο εξω εχω παει.βεβαια ειμαι σε ολα τα εκτος στην αθηνα και περιχωρα.ζηλευω τα ξαδερφια μου στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ που ειναι σχεδον καθε αγωνιστικη μεσα.ειναι ονειρο μου να δω τον ΠΑΟΚ σε ντερμπι στη ΤΟΥΜΠΑ και εσεις μου λετε για αλλαγη γηπεδου?
η τοποθεσια απαγορευεται να αλλαξει,τωρα σιγουρα το γηπεδο θελει ανακαινιση γιατι θα βρεθει ο κοσμος κατω απο συντριμια καμια μερα.ομως σιγουρα να μην γινει σαν το καραισκακι,να θυμιζει ακομα τον ΝΑΟ.
ΣΥΓΧΡΟΝΟ(με ολα τα καλα) ΚΑΙ ΚΛΟΥΒΙ.
(σιγουρα πρεπει να 'ναι οσο ποιο μεγαλο γινεται)

ΥΓ.ενα ακομα ονειρο μου ειναι να ζησω στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ καθως καταγομαι απ' την ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ και οποτε ερχομαι πανω νοιοθω διαφορετικα(ελπιζω να μπορειται να καταλαβετε)



:x
Άβαταρ μέλους
kipos
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 22:50
Τοποθεσία: Χαϊδάρι,αλλα ειμαι απο Χαλκιδικη

Δημοσίευσηαπό vryzas4. » Πέμ 20 Μαρ 2008, 21:27

Για την μακέτα που παρουσιάστηκε επί Batman να πω ότι η ίδια ακριβώς με την διαφορά ότι έχουν πράσινο χρόμα τα καθήσματα, παρουσιάστηκε και για το γήπεδο του Βάζελου!!! Αυτή ήταν μια παρατήρηση. Τώρα να πω και πως θέλω την νέα Τούμπα (γιατί δεν θέλω να μεταφερθεί η ιστορική αυτή έδρα αλού). Αν είχα τώρα μπροστά μου αυτόν τον εκπρόσωπο της Dimand που συναντήθηκε με την επιτροπή μας θα τον ρωτούσα τα εξείς: Κύριε... τάδε, θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα γήπεδο στο οικόπεδο που βρήσκεται το σημερινό μας γήπεδο, το οποίο θα ξεκινούσε από ποιό κάτω από την επηφάνια του εδάφους και θα είχε χοριτικότητα 45.000 θέσεων, με 2 πατόματα/διαζόματα, ενώ θα ήταν φυσικά και υπερσύχρονο; Πόσο θα 'ταν το κόστος αυτού; Και τέλως: Ποιές είναι οι δραστηριότητες της εταιρίας σας, δώστε μου μια γενική εικόνα...
vryzas4.
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2008, 12:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες