Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό George R. » Παρ 12 Φεβ 2010, 16:15

Δε ξέρω αν ανοίγω το thread στο σωστό μέρος, για αυτό και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων σε περίπτωση που προκαλώ αναστάτωση.

Τον τελευταίο καιρό αναπτύσσω μια εφαρμογή την οποία φαντάζομαι κάτι σαν την εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ, με όλους τους αγώνες, στατιστικά, παίκτες και προπονητές κλπ. Επειδή όμως θα περιλαμβάνει αρκετά στοιχεία χρειάζομαι τη βοήθεια όσων θέλουν να βοηθήσουν σε αυτό το εγχείρημα.

Σε αυτήν την πρώτη φάση ασχολούμαι μόνο με το ποδοσφαρικό τμήμα και αργότερα θα μπουν και τα υπόλοιπα τμήματα της ομάδας. Ένα πρώτο πράγμα το οποίο θα με ενδιέφερε να ακούσω είναι το τι θα θέλατε να περιέχει μια εγκυκλοπαίδεια του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ.

Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί τα εξής:
> αγώνες όλων των διοργανώσεων
> συνθέσεις ομάδων κάθε αγώνα
> ανάλυση αγώνα
> φιλμ του αγώνα
> δηλώσεις παικτών και προπονητή ΠΑΟΚ
> στατιστικά παικτών και προπονητών
> στατιστικά κάθε αγωνιστικής περιόδου

Ένα δεύτερο πράγμα το οποίο χρειάζομαι για να μπορώ να τεστάρω την εφαρμογή είναι οι αγωνιστικές περίοδοι της ομάδας. Δηλαδή από ποιά χρονιά παίζει ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και ποιοι είναι οι αγώνες κάθε αγωνιστικής περιόδου; Το ίδιο και για το κύπελλο Ελλάδας και τα κύπελλα Ευρώπης. Σε αυτό χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Εφόσον θέλει κάποιος να ασχοληθεί γράφοντας διάφορα τέτοια στοιχεία, ας γράψει εδώ με ποια περίοδο θέλει να ασχοληθεί ώστε να αποφευχθεί το γεγονός να γράφουν δύο ή και περισσότερα άτομα στοιχεία για την ίδια αγωνιστική περίοδο. Υπάρχει συνημμένο ένα αρχείο xls το οποίο μπορείτε να συμπληρώνετε και να μου το στέλνετε, έτσι ώστε να ενημερώνω τη βάση δεδομένων. Υπάρχει και ένα παράδειγμα, το οποίο μπορείτε να σβήσετε.

Να πως πως είναι ήδη συμπληρωμένα μόνο τα πρωταθλήματα από την περίοδο 2003-2004 μέχρι σήμερα. Τα υπόλοιπα καθώς και κύπελλα, ευρωπαϊκοί αγώνες είναι κενά.

Παρακάτω φαίνεται ένα screenshot της βασικής εφαρμογής (χωρίς βέβαια να είναι ολοκληρωμένο το πρόγραμμα, απλά είναι ένα δείγμα).

program.PNG


ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων απλά θέλω να διευκρινήσω πως το πρόγραμμα εννοείται πως θα διανέμεται δωρεάν.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
George R.
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 19:34

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό sidpanos » Παρ 12 Φεβ 2010, 16:24

πολύ καλό αυτό που ετοιμάζεις..μπορείς να βρείς υλικό απο το εδώκαι εδώ

θέλω και γνώμη απο πράκτορα,γκασιδη και γκόρντονα αλλα και όσους συμμετέχουν στις δύο αυτές ενότητες ρετρό....
---ΠΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ'ΜΑΙ ΚΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΑΝΕΒΑΙΝΩ Κ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ Κ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΙ Κ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ 800 ΚΙΛΑ ΑΗΔΙΑ---
--why's the rum always gone?--
--και θέλω να με πεις....--
--http://www.youtube.com/watch?v=YLMTFNNsCAs&playnext=1&list=PLBF0DF22E877ACF23&index=48--
Άβαταρ μέλους
sidpanos
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 07:30
Τοποθεσία: ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΝΑΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΕΛΛΟΥ

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό sidpanos » Παρ 12 Φεβ 2010, 16:25

επίσης απο ποιές χρονιές θα ξεκινάει,και πόσες λεπτομέρειες θα έχει?
---ΠΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ'ΜΑΙ ΚΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΑΝΕΒΑΙΝΩ Κ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ Κ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΙ Κ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ 800 ΚΙΛΑ ΑΗΔΙΑ---
--why's the rum always gone?--
--και θέλω να με πεις....--
--http://www.youtube.com/watch?v=YLMTFNNsCAs&playnext=1&list=PLBF0DF22E877ACF23&index=48--
Άβαταρ μέλους
sidpanos
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 07:30
Τοποθεσία: ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΝΑΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΕΛΛΟΥ

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 12 Φεβ 2010, 16:57

Εδώ και αν δεν σηκώνει συζήτηση το θέμα!
Αξιόλογο τόπικ και θα χρειαστεί πολύ δουλειά απο άπαντες για να περιλαμβάνει τα πάντα σωστά και οργανωμένα.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό George R. » Παρ 12 Φεβ 2010, 16:58

Καλό θα ήταν να υπάρχουν όλες οι χρονιές, π.χ. στην Ευρώπη πρώτη φορά έπαιξε ο ΠΑΟΚ την περίοδο 1965-66, οπότε οι ευρωπαϊκοί αγώνες θα ξεκινούν από αυτήν τη χρονιά. Όσο για τις λεπτομέρειες έγραψα στο πρώτο ποστ ποιές έχω σκεφτεί μέχρι τώρα. Οτιδήποτε σκεφτείτε και θέλετε να μπει μου το λέτε. Είναι πολύ πιθανό βέβαια να μην έχουμε όσες λεπτομέρειες θέλουμε για όλους του αγώνες.
George R.
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 19:34

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 12 Φεβ 2010, 17:14

Αυτό είναι δεδομένο..
Προσδωκώ όλοι μας να βοηθήσουμε τα δέοντα..

Νομίζω ότι μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε από τότε που έγινε επαγγελματικό το ποδόσφαιρο..
Βέβαια κάτι τέτοιο προυποθέτει επιπρόσθετο χρόνο και ψάξιμο.
Αλλά μπροστά στη σωστή δουλειά, όλα τα υπόλοιπα δε μας ενδιαφέρουν!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 12 Φεβ 2010, 18:02

Απο το 1926 πρέπει να ξεκινάει.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό kass4 » Παρ 12 Φεβ 2010, 19:07

Ο Πρακτορίνος κι ο Γκόρντονας χλώμιασαν ή με φαίνεται ;
:nairepaok:
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Παρ 12 Φεβ 2010, 19:25

Εικόνα

Ναι, χλωμιάσαμε!
Δε βλέπεις;


Σαν αυτούς τους δύο γίναμε
που χλώμιασαν από την πείνα.
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό GORDON » Παρ 12 Φεβ 2010, 21:14

Πολύ καλή ιδέα - έχει συζητηθεί κατά καιρούς από πολλούς από εμάς.

Από data όπως αντιλαμβάνεσαι George, να φαν και οι κότες... όχι από το 1959, αλλά από το ...1925 (ναι, ναι φιλικά πριν από την ίδρυσή μας) !

Μια ερώτηση: η εφαρμογή σου είναι stand alone, αν κρίνω από το screenshot... δεν παίζει στο δίκτυο ? αν είναι να κάνουμε τη δουλειά (...αλλά μιλάμε για πολύ δουλειά...), μήπως πρέπει να γίνει μια και καλή σε μια web εφαρμογή - π.χ. ένα wiki-style application που είχε προτείνει ένα άλλο μέλος, νομίζω ο Duffy_Nash ?

Από το παραπάνω εξαρτάται και το τί πρόσθετη λειτουργικότητα θα ήθελα... π.χ. θα ήταν καλό να γίνεται embedded video από youtube, όπως γίνεται στο forum , και να επιτρέπεται η προσθήκη attachements (π.χ. φωτογραφίες, πρωτοσέλιδα κ.λπ.).

ΥΓ: Kass κάθε φορά που συζητιέται αυτό το θέμα, χλωμιάζω όταν αναλογίζομαι τη δουλειά που χρειάζεται να γίνει για να βγει κάτι καλό...
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό kass4 » Παρ 12 Φεβ 2010, 21:23

Καλή δουλειά εύχομαι.
:yellowcard: σε μένα γιατί δεν έγινα κατανοητός και φταίω εγώ.
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 12 Φεβ 2010, 22:20

Kαι νομίζω όλα αυτά υπό τη σκέπη του ΠΑΟΚμανια!!
Εγώ εξεδήλωσα πρώτος ότι γίνομαι εθελοντής..
Ακόμη και με συνεχόμενα 24ωρα!! :lol:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 12 Φεβ 2010, 22:35

Να ξεκουράσεις το χέρι σου πρώτα και μετά αν είναι :lol:
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό George R. » Παρ 12 Φεβ 2010, 22:36

GORDON έγραψε:Μια ερώτηση: η εφαρμογή σου είναι stand alone, αν κρίνω από το screenshot... δεν παίζει στο δίκτυο ? αν είναι να κάνουμε τη δουλειά (...αλλά μιλάμε για πολύ δουλειά...), μήπως πρέπει να γίνει μια και καλή σε μια web εφαρμογή - π.χ. ένα wiki-style application που είχε προτείνει ένα άλλο μέλος, νομίζω ο Duffy_Nash ?


Ναι, όντως η εφαρμογή είναι stand-alone, είναι γραμμένη σε VB.NET. Συμφωνώ ότι θα είναι καλύτερα να είναι web η εφαρμογή έτσι ώστε να έχει πρόσβαση εύκολα ο καθένας μας και να γίνονται και αυτόματα οι διάφορες ενημερώσεις της βάσης δεδομένων. Το μόνο πρόβλημα με τα wiki-style είναι, νομίζω, πως δε μπορείς να έχει μια βάση δεδομένων με στατιστικά κλπ. Βέβαια φαντάζομαι ότι δε θα είναι δύσκολο να αναπτυχθεί μια web εφαρμογή εφόσον υπάρχει η κατάλληλη βάση δεδομένων. Τη βάση την έχω ήδη σχεδιάσει και κάνω διάφορες αναδιαμορφώσεις, π.χ. η εισαγωγή εφημερίδων που είπες.

Edit: Μπορώ τελικά να γράψω web εφαρμογή χωρίς να κάνω μεγάλες αλλαγές στον κώδικα. Οπότε το screenshot της εφαρμογής εύκολα μπορεί να μετατραπεί σε web εφαρμογή.
George R.
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 19:34

Re: Εγκυκλοπαίδεια του ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό George R. » Δευτ 15 Φεβ 2010, 18:24

Τροποποίησα λίγο τον κώδικα για να έχουμε web-based εφαρμογή όπως πρότεινε ο Gordon και σας δείχνω παρακάτω ένα screenshot.

v2.JPG


Φύσικα είναι ακόμα στην πρόχειρη μορφή. Το κείμενο στα δεξιά είναι άσχετο με την περίοδο 2009-2010 απλά το έβαλα για να δείξω πως θα μπορούσε να φαίνεται. Ο κύκλος με το βελάκι στο εσωτερικό του (αριστερά της ετικέτας "Πληροφορίες αγωνιστικής περιόδου") είναι ένας expander, το οποίο σημαίνει πως ο χρήστης μπορεί να εμφανίζει ή να αποκρύπτει κάθε φορά τις πληροφορίες του expander. Στο screenshot που έχω επισυνάψει υπάρχει μόνο ένας expander. Στην πορεία της εφαρμογής θα προστεθούν και άλλες expanders όπως π.χ. Αγώνες, στατιστικά περιόδου κλπ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
George R.
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 19:34

Επόμενο

Επιστροφή στο Recycle Bin

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης