Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός 66-74 MVP σχόλια και παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Α1 και όλων των παρελλειπομένων...

MVP

Το δημοψήφισμα λήγει στις Δευτ 23 Φεβ 2009, 19:22

Τζόνσεν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Καυκής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Χαρίσης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κυρίτσης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τσιάρας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ντιαρά
7
25%
Γκρέγκορι
12
43%
Δεμερτζής
1
4%
Τομάσεβιτς
8
29%
Μαρμαρινός
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 28

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό Kevin » Δευτ 09 Φεβ 2009, 15:28

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω... Είμαι απ' αυτούς που έγιναν ΠΑΟΚ πρώτα απ' το μπάσκετ και μ' αρέσει και περισσότερο σαν άθλημα γιατί έχει ενδιαφέρον συνέχεια, αλλά αυτό που παίζει ο ΠΑΟΚ τα τελευταία 2-3 χρόνια τουλάχιστον δεν είναι μπάσκετ ρε παιδιά. Κι αυτοί που πάνε ήρωες είναι. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει μετά το τέλος της σεζόν αλλά δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση! Ο ερασιτέχνης κοιμάται κλασικά! Ο Δρόσος τα 'χει κάνει πουτ@ν@ και δεν τον ελέγχει κανείς. Άντε να δούμε που θα πάει αυτή η ομάδα...
ΥΓ. Αγωνιστικά δεν θέλω να σχολιάσω κάτι. Ίσως το μόνο θετικό να είναι ότι ο Τομάσεβιτς δείχνει να ξυπνάει λίγο στα τελευταία ματς.
Άβαταρ μέλους
Kevin
 
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 12:48
Τοποθεσία: Βερολίνο

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό Manolis4 » Δευτ 09 Φεβ 2009, 17:43

Είδα όλο το ματς εκτός της τελευταίας περιόδου και μπορώ να πω ότι μέχρι τότε σταθήκαμε πολύ καλά..Το ρόστερ μπορεί να στερείται ποιότητας μετά την φυγή των Βασιλειάδη και Μουλαομέροβιτς αλλά διέκρινα περισσότερο φιλότιμο και μεγαλύτερη ομαδικότητα..

Όταν παίζεις με ομάδες όπως ο γαύρος που έχουν απίστευτο βάθος στον πάγκο και την δυνατότητα να έχουν συνεχώς ξεκούραστους παίκτες είναι λογικό προς το τέλος του ματς να κλατάρεις εφόσον δεν διαθέτεις το αντίστοιχο βάθος..Ο γαύρος έχοντας αυτή την δυνατότητα γινεται πολύ δύσκολος αντίπαλος ακόμα και στην χειρότερη του μέρα..

Τα προβλήματα είναι πάρα πολλά και επηρεάζουν την ομάδα αγωνιστικά.. Θυμηθείτε τα παλιά του ΠΑΟΚ ή φέτος του ΟΦΗ στο ποδόσφαιρο που με καλά ρόστερ πηγαίνουν χάλια εξαιτίας των εξωαγωνιστικών..Μην κάνετε συγκρίσεις με τον ρούλη γιατί είναι πολύ πιο ήρεμα τα πράγματα εκεί και παίζουν μόνο μπάσκετ..Είμαι ικανοποιήμενος γιατί είδα προσπάθεια χθες..Συνεχίζουμε όπως μπορούμε για την καλύτερη δυνατή θέση στην βαθμολογία...

Το μπάσκετ βγάζει μια άρρωστη κατάσταση για αυτό ο κόσμος έχει απομακρυνθεί..Αν είχε ηρεμία η ομάδα διοικητικά και έβγαζε μια υγεία,και τα αποτελέσματα να ήταν χάλια και το θέαμα να ήταν άθλιο,ο κόσμος θα ερχόταν..Θυμηθείτε τα αντίστοιχα περσινά στο ποδόσφαιρο...
Manolis4
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 14:38

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Φεβ 2009, 17:56

aparadektos έγραψε:Δεν συμφωνώ με το να κράζουμε τον κόσμο που δεν πήγε χθες. Δικαίωμα του καθενός να πάει ή να μην πάει. Πολλοί από εμάς νοιώθουμε προδωμένοι, βλάκες, ανόητοι που πιστέψαμε ξανά. Και να πάμε να δούμε τι; Μία ομάδα που παίζει μπάσκετ (;;;). Ακόμα και να κερδίζαμε τι θα άλλαζε χθες; Τίποτα. Ο κόσμος θα στηρίξει και έναν πεθαμένο ΠΑΟΚ αρκεί να ξέρει ότι θα στηρίξει μία ομάδα που θα έχει μέλλον. Και αυτή η ομάδα έτσι όπως είναι τώρα δεν έχει ούτε παρόν, ούτε μέλλον. Όταν έπρεπε ο κόσμος στήριξε. Ας στηρίξει μία φορά και κανένας άλλος...
Φτάνει πια...

Αλίμονο. Να μην κράζουμε αυτόν τον υπέροχο λαό του (μπασκετικού) ΠΑΟΚ. Αυτόν τον υπέροχο λαό που γέμιζε στις επιτυχίες το Αλεξάνδρειο και τώρα βρίσκει δικαιολογίες για να μην πάει στο γήπεδο. Είναι προδομένος από τους προέδρους ενώ ταυτόχρονα προδίδει την ομάδα, τις αρχές τα ιδανικά και τους παίκτες που παλεύουν μόνοι τους λες και ήταν ΠΑΟΚ μια ζωή! Και ποιο μέλλον να έχουμε με άδειο γήπεδο? Μόνοι μας φτιάχνουμε το μέλλον μας και μόνοι μας το χαλάμε. Όσο για το
"Όταν έπρεπε ο κόσμος στήριξε" για πότε ακριβώς αναφέρεσαι? Για πέρυσι που έπαιζε η ομάδα σε άδειο γήπεδο και γέμισε σε δύο παιχνίδια ή για φέτος που ήρθε ο κόσμος επίσης σε δύο παιχνίδια και όταν τα χάσαμε (και πριν ακόμα προδοθεί από τον Δρόσο) την έκανε με ελαφρά?
Ότι και να πούμε είναι λίγο. Δεν έγινα ΠΑΟΚ για τα πρωταθλήματα και τα κύπελλα (έτσι κι αλλιώς έχουμε ελάχιστα) αλλά από τον υπέροχο κόσμο και σήμερα απογοητεύομαι πλήρως. Για το μπάσκετ γιατί στο ποδόσφαιρο παραμένει υπέροχος.
:?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Φεβ 2009, 18:03

Manolis4 έγραψε:Το μπάσκετ βγάζει μια άρρωστη κατάσταση για αυτό ο κόσμος έχει απομακρυνθεί..Αν είχε ηρεμία η ομάδα διοικητικά και έβγαζε μια υγεία,και τα αποτελέσματα να ήταν χάλια και το θέαμα να ήταν άθλιο,ο κόσμος θα ερχόταν..Θυμηθείτε τα αντίστοιχα περσινά στο ποδόσφαιρο...

Η τελευταία υγιής διοίκηση ήταν αυτή του Αλεξόπουλου αλλά κι αυτός απομακρύνθηκε κακήν κακώς τρώγοντας και κάτι τασάκια στο κεφάλι από τον υπέροχο κόσμο που σήμερα λάμπει δια της απουσίας του.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό Johnys » Δευτ 09 Φεβ 2009, 18:04

Και να σκεφτεί κανεις τι χαρες μας έδωσε το μπάσκετ...
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό novito » Δευτ 09 Φεβ 2009, 18:21

novito έγραψε:Δυστυχώς για ακόμα μια φορά ο κόσμος έδειξε το πόσο στηρίζει την ομάδα μπάσκετ...

κάποτε έφταιγε ο παντελούδης
κάποτε έφταιγε ο κατσαρής
τώρα φταίει ο δρόσος
......
ο ΠΑΟΚ τι φταίει???
περαστικά μας!


μετά το ματς με τα Τρίκαλα....
και χθες μια απ τα ίδια
Δρόσο πούλα τα όλα να αγοράσεις κι άλλο νησί...ίσως εκεί μαζευτούν περισσότεροι ... "παοκτσήδες"...
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό MpyRaS » Δευτ 09 Φεβ 2009, 19:22

ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟ ΜΑΤΣ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΘΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ.ΣΕ ΛΥΠΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΕΣ 9
Σ ΑΚΟΛΟΥΘΑΩ....ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΜΕΝΟΥΝ.
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΟΚ ΘΥΜΗΣΟΥ ΟΙ ΔΥΝΑΜΟΗ ΣΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΠΑΔΟΙ.
ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΟΚ ΘΥΜΗΣΟΥ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑΝ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΣΟΥ....ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ.... ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.
ΤΟ 50% ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.ΚΑΤΑΝΤΙΑ....
ΣΤΑ @@ ΜΟΥ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.ΠΑΟΚ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΜΕ....ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΓΥΡΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ....ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ Ο ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟΣ ΠΑΟΚ.

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να μην γράφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
Thx, Admin Team

Άβαταρ μέλους
MpyRaS
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 18:13

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό DimisK » Δευτ 09 Φεβ 2009, 20:41

kostasff έγραψε:
Manolis4 έγραψε:Το μπάσκετ βγάζει μια άρρωστη κατάσταση για αυτό ο κόσμος έχει απομακρυνθεί..Αν είχε ηρεμία η ομάδα διοικητικά και έβγαζε μια υγεία,και τα αποτελέσματα να ήταν χάλια και το θέαμα να ήταν άθλιο,ο κόσμος θα ερχόταν..Θυμηθείτε τα αντίστοιχα περσινά στο ποδόσφαιρο...

Η τελευταία υγιής διοίκηση ήταν αυτή του Αλεξόπουλου αλλά κι αυτός απομακρύνθηκε κακήν κακώς τρώγοντας και κάτι τασάκια στο κεφάλι από τον υπέροχο κόσμο που σήμερα λάμπει δια της απουσίας του.


Πέστα Κώστα αδελφέ μου....
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό Manolis4 » Δευτ 09 Φεβ 2009, 21:14

kostasff έγραψε:
Manolis4 έγραψε:Το μπάσκετ βγάζει μια άρρωστη κατάσταση για αυτό ο κόσμος έχει απομακρυνθεί..Αν είχε ηρεμία η ομάδα διοικητικά και έβγαζε μια υγεία,και τα αποτελέσματα να ήταν χάλια και το θέαμα να ήταν άθλιο,ο κόσμος θα ερχόταν..Θυμηθείτε τα αντίστοιχα περσινά στο ποδόσφαιρο...

Η τελευταία υγιής διοίκηση ήταν αυτή του Αλεξόπουλου αλλά κι αυτός απομακρύνθηκε κακήν κακώς τρώγοντας και κάτι τασάκια στο κεφάλι από τον υπέροχο κόσμο που σήμερα λάμπει δια της απουσίας του.


Aδερφέ Κώστα εγώ ούτε υπερασπίζομαι ούτε δικαιολογώ τον κόσμο του ΠΑΟΚ,απλά προσπαθώ να εξηγήσω πως έχει φτάσει ο κόσμος να αντιμετωπίζει έτσι το μπάσκετ..

Το ότι το μπάσκετ γενικά περνάει μία μεγάλη κάμψη την τελευταία 15ετία σαν άθλημα είναι γεγονός και οι λόγοι είναι πολλοί και έχουν συζητηθεί ευρέως..

Εδώ οι γαύροι που έχουν και αυτοί τις επιτυχίες τους και πολύ κόσμο,μέχρι να αναλάβουν οι Αγγελόπουλοι που είναι στιβαρή διοίκηση,είχαν λιγότερο κόσμο στο ΣΕΦ από ό,τι στο βόλλευ και στο πόλο!!

Αλλά ακόμα και τώρα παρά τους παικταράδες και τα εκατομμύρια τα ΜΟΝΑ παιχνίδια που γεμίζουν τα γήπεδα των δύο "αιωνίων" είναι ΚΑΠΟΙΑ σημαντικά της Euroleague και το μεταξύ τους ντέρμπι!!Η ΑΕΚ ανύπαρκτη,ο Πανιώνιος πεσμένος..Μόνο κάποιες επαρχιακές πόλεις (βλ.Ρόδος,Τρίκαλα,Καβάλα) που διψάνε για αθλητισμό γεμίζουν (μικρά) γήπεδα μπάσκετ στις μέρες μας...

Το θέμα και αυτό που καταλαβαίνω εγώ ότι σε εξοργίζει είναι ότι πιστεύεις ότι οι ΠΑΟΚτσήδες είναι διαφορετική πάστα οπαδού και στηρίζουν ό,τι και αν γίνει..Εγώ σου λέω και ας φάω κράξιμο ότι είναι μύθος..Και αποδεικνύεται κάθε μέρα και στην μπάλα ανάλογα με το αποτέλεσμα..

Έπειτα καλώς η κακώς,το DNA της ομάδας είναι πρώτα ποδοσφαιρικό.. Σε αντίθεση με τον ρούλη ας πούμε που είναι πρώτα μπασκετικό..Για αυτό σου λέω ότι άσπρη μέρα το μπάσκετ θα δει μόνο με διοίκηση που εμπνέει (βλ.Πέτζα ή Μπάνε)..Αλλιώς,είτε λίγο καλύτερα είτε λίγο χειρότερα,μιά από τα ίδια θα είμαστε....
Manolis4
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 14:38

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό DimisK » Δευτ 09 Φεβ 2009, 21:33

Manolis4 έγραψε:
Έπειτα καλώς η κακώς,το DNA της ομάδας είναι πρώτα ποδοσφαιρικό.. Σε αντίθεση με τον ρούλη ας πούμε που είναι πρώτα μπασκετικό..Για αυτό σου λέω ότι άσπρη μέρα το μπάσκετ θα δει μόνο με διοίκηση που εμπνέει (βλ.Πέτζα ή Μπάνε)..Αλλιώς,είτε λίγο καλύτερα είτε λίγο χειρότερα,μιά από τα ίδια θα είμαστε....


+10000!
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό gash04 » Τρί 10 Φεβ 2009, 00:05

Ώρα για διάλυση να τελειώνουμε με το μπάσκετ.
Ούτε να παρακαλάμε ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό billsko » Τρί 10 Φεβ 2009, 10:23

Για κάποιον που δεν του καίγεται καρφί για το άθλημα και δυστυχώς για την πλειοψηφία των οπαδών μας, δεν θα τους πειράξει μια διάλυση του τμήματος όσο το ποδόσφαιρο πάει καλά. Ένα έξοδο λιγότερο καθώς για την πλειοψηφία το μπάσκετ είναι για 1 με 2 παιχνίδια το χρόνο να γεμίσουν το πάλατάκι και μετά να περηφανεύονται για το μεγαλείο του λαού και τέτοιες μπούρδες, λαός που φέτος με την πρώτη ήττα γύρισε την πλάτη στην ομάδα, λαός που σε αγώνα με τον γαύρο ήταν στα καφέ μια ώρα πριν το ματς ποδοσφαίρου μην χάσει την θέση και δει από το σπίτι του το υπερθέαμα.

Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση ο μπασκετικός κόσμος του ΠΑΟΚ είναι 1500-2000 άτομα που μπορεί να γίνονται 3000 και 3500 χιλιάδες σε μια χρονιά με προοπτική. Πρωταθλητισμό να κάνουμε δεν είναι εφικτό στο βαθος χρόνου οπότε δεν περιμένω και τίποτα καλύτερο στο μέλλον. Δυστυχώς κάποιοι πίστεψαν στον λαό αυτό και έκαναν ένα γήπεδο παλατάκι 8500 χιλιάδων θέσεων που πλέον γεμίζει μόνο σε συναυλίες και σε 1 ματς την χρονιά και αν.
billsko
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ 31 Οκτ 2008, 16:06

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό gash04 » Τρί 10 Φεβ 2009, 12:48

Ο λαός του ΠΑΟΚ είναι περίπου 1 εκατομμύριο Έλληνες με καταγωγή κυρίως την Μακεδονία.
Απο αυτούς όλους κάποιοι απλά δηλώνουν ΠΑΟΚ έτσι για να λένε ότι κάτι υποστηρίζουν.
Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο σκεπτικό απαραίτητα ούτε τον ίδιο καημό με εμάς και ούτε είναι δυνατόν να τους πείσεις να πάρουν μέρος σε κάτι με το ζόρι και με παρακαλετά.
Αν το κοιτάξουμε οπαδικά το θέμα θα πρέπει να διαχωρίσουμε το μπασκετικό κοινό απο το ποδοσφαιρικό.
Σίγουρα το δεύτερο είναι και το μεγαλύτερο στην πλειοψηφία των οπαδών μας.
Επίσης και το μπάσκετ έχει περισσότερο κόσμο αριθμητικά σε σχέση με το βόλει και τα άλλα αθλήματα.
Είναι άδικο να χαρακτηρίζουμε τους ποδοσφαιρόφιλους ότι είναι αδιάφοροι που έχουν ζήσει τα χειρότερα και έχουν αγωνιστεί εναντίον διοικήσεων με διάφορους τρόπους μέχρι εσχάτων.
Το ότι στα ντέρμπυ πατάνε Θέρμη είναι στα υπέρ τους και δίνουν έξτρα πόρους ενίσχυσης στο τμήμα μπάσκετ.
Ας πάψουμε να κοιτάμε μόνο οπαδικά τώρα το θέμα για να μην διαχωρίσουμε τους οπαδούς σε μεν και δε και ας κοιτάξουμε ποια είναι η καλύτερη λύση για να ξαναγυρίσει ο κόσμος στο γήπεδο είτε ακόμα και αν είναι απο τον χώρο του ice hokey.
Αν το δούμε απο έξω απο τον οπαδικό χώρο σαν ένα προιόν που το αγοράζεις για να σου ικανοποιήσει κάτι στο θέλω ή αν το βλέπεις σαν ένα θέμα που θα σου δώσει μια κάποια ικανοποίηση στο εγώ σου τότε το συγκεκριμένο έχει ημερομηνία λήξης αν δεν είναι ληγμένο κιόλας.
Επίσης και στο ποδόσφαιρο επι εποχές Βουλινού θυμάμαι κάτι αρνητικά ρεκόρ εισιτηρίων με 400 φιλάθλους και αν.
Θα μου πεις αποχή τότε κήρυξαν οι σύνδεσμοι σαν τρόπο αντίδρασης προς το τότε κατεστημένο λαμογιακών διοικήσεων που τάραξαν το σωματείο.Με γειά τους με χαρά τους.
Μήπως λοιπόν και ο κόσμος με την σιωπηλή απουσία του απο την Θέρμη κάνει κάτι ανάλογο γιατί δεν τον ικανοποιεί αυτό που του δίνουν?
Ας αναρωτηθούμε ποιος φταίει και πως μπορεί να διορθωθεί αυτό το πράγμα και ας πολεμήσουμε προς αυτήν την πλευρά αν υπάρχει τρόπος.
Θα θέσω μερικά ερωτήματα για αρχή κουβέντα να γίνει.
Ο ερασιτέχνης για παράδειγμα πέρα απο την κίνηση ελέγχου των οικονομικών της ΚΑΕ (εύγε) τι άλλο σκέφτεται?
Ο Δρόσος άνθρωπος έξυπνος και επιχειρηματίας πετυχημένος που είναι και η κεφαλή με την μέχρι τώρα συμπεριφορά του (τραμπάλα) με λένε Ρίζο κλπ τι προοπτικές και τι όραμα δίνει στον κόσμο να ακολουθήσει?
Έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα αγοράζοντας παίχτες να βγάλει μια χρονιά με όνειρο Ευρωλίγκα κλπ πράγμα που στον ποιο άσχετο μπασκετικά οπαδό με τις μεταγραφές που έκανε και τα υπάρχοντα γνωστά προβλήματα ο στόχος που έθετε ήταν ανέφικτος.
Λάθος του ή όχι αυτός το ξέρει.
Το αν γίνανε λάθη στον σχεδιασμό εν μια νυκτί που έγινε πάνω σε έναν πεθαμένο μπασκετικά ΠΑΟΚ είναι ένα άλλο θέμα που δεν μας αφορά στην παρούσα φάση που βρισκόμαστε.
Αυτήν την στιγμή για άλλη μια φορά εκεί που είναι εγχειρισμένος εμφανίζεται και δίνει συνεντεύξεις εκεί που λέει παραιτούμαι επίσης εμφανίζεται και παραιτεί την Ιωάννα και λέει αναλαμβάνει.
Για φέτος η ομάδα δεν θα κινδυνέψει πιθανότατα αλλά ποιος ο σχεδιασμός για του χρόνου για την τύχη της αγαπημένης μας ομάδας?
Ποιοι είναι οι εμπλεκόμενοι φορείς να βγουν να μας μιλήσουν στα ίσια όπως κάνουμε και μεις οι οπαδοί όταν χρειαστεί.
Ούτε εξάλλου εμείς οι ίδιοι αναρωτηθήκαμε ή δεν θέλαμε να δούμε ποιος είναι ο κύριος που αναλαμβάνει τις τύχες της ομάδας όταν ανέλαβε και συνεπώς οι ευθύνες βαραίνουν και εμάς τους ίδιους.
Η ευθύνη βαραίνει περισσότερο τους διοικούντες σαφώς καθώς αυτοί είναι που παίρνουν τις κρίσιμες αποφάσεις.
Δεν εξετάζω ούτε και αυτό και το προσπερνώ και πάμε παρακάτω.
Ποια η λύση απο εδώ και πέρα και ποιος απο εδώ και στο εξής θα είναι ο κύριος που θα δώσει όραμα και θα κάνει τον κόσμο να γυρίσει στο σπίτι του.
Ο Δρόσος?
Είμαι απο αυτούς που δεν χάσανε αγώνα στα πέτρινα χρόνια του ποδοσφαίρου στο μπάσκετ και αγνοούσα σχετικά το ποδόσφαιρο τότε για ευνόητους λόγους που προανέφερα παραπάνω.
Φέτος πήρα για πρώτη φορά διαρκείας περήφανος που για πρώτη φορά στην ιστορία του μπάσκετ πουλήθηκαν τόσα πολλά πεπεισμένος αν θέλεις απο τον ίδιο τον Δρόσο.

Ο ερασιτέχνης?
Απορία επ αυτού έχω την εξής.
Γιατί ο ερασιτέχνης δεν μπορεί να αυξήσει με κάθε τρόπο τα μέλη του?
Γιατί δεν το προσπαθεί καθώς πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι με όσα περισσότερα μέλη εγγεγραμμένα τόσο ποιο πολύ θα ανήκει ο ΠΑΟΚ στον λαό του ο οποίος τότε και μόνο τότε ο ΠΑΟΚ θα είναι πραγματικά ανεξάρτητος αφού οι οπαδοί του θα λαμβάνουν τις αποφάσεις.
Ο ποδοσφαιρικός ΠΑΟΚ έχει 20000 διαρκείας και 10000 μετόχους όταν πέρσι η ομάδα βρισκόταν στα πρόθυρα της διάλυσης.
Ο ερασιτέχνης δεν γνωρίζω πόσα μέλη έχει και δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί αν θέλεις την δυναμική 20 ή 10 χιλιάδων ανθρώπων.
Γνώμη μου ότι κάτι μυρίζει άσχημα εκεί μέσα για να μη πράττει κάτι τέτοιο.

Παλιός παίχτης βετεράνος θα αναλάβει να βγάλει το φίδι απο την τρύπα?
Σαν οπαδός τώρα δεν θα δεχόμουν τον Μπουντούρη για παράδειγμα γιατί θα ήθελα κάποιον άρρωστο σαν και μένα εσένα τον Ζαγοράκη τον Στογιάκοβιτς να αναλάβει την ομάδα και να πονάει όπως ο κάθε μπασκετικός φίλαθλος την ομάδα και όχι κάθε Δρόσο επενδυτή απο το πουθενά και παίχτη επαγγελματία-επαγγελματία.

Παλιός παράγοντας?

Ποιος απο τους παλιούς παράγοντες θα δεχτεί να αναλάβει τον ΠΑΟΚ όταν το όνομα του έχει αμαυρωθεί ουκ ολίγες φορές και έχει φάει και κυνήγι επίσης?

Διοίκηση πρωτοδικείου ίσως δεν ξέρω ποιοι επίσης άγνωστο...

Ξέρω πως στήριξα και δεν μου δώσανε αυτό που έδωσα σαν φίλαθλος.
Όχι τα λεφτά μου αλλά αυτό που μου υποσχεθήκανε την Ευρωλίγκα ή έστω μια καλή θέση γενικότερα.
Έτσι και αλλιώς δεν θα πήγαινα ούτε σε έναν αγώνα λόγο απόστασης (εκτός αν απο τύχη βρισκόμουν πάνω) ηθικά όμως η θέση μου στο παλέ έχει πληρότητα.
Σε κάθε αγώνα θεωρώ πως ξεκινάμε απο τις 3500 κόσμο είτε βρίσκονται εκεί είτε όχι σαν φυσικά πρόσωπα.
Το ίδιο ισχύει για την Τούμπα.
Αν έχει 8000 κόσμο σε εισιτήρια και μέσα έχει μόνο αυτόν τον κόσμο το θεωρώ ένα ακόμα πετυχημένο sold out καθότι υπάρχουν τα διαρκείας που απλά δεν δώσανε για κάθε λόγο το παρόν.
Τα λεφτά τα έχει εισπράξει η ομάδα συνεπώς νοιώθω ότι υπάρχει στήριξη.

Μένει να μας κάνουν τις προτάσεις τους και να μας δώσουν λύσεις όσοι είναι η ασπίδα της ομάδας και υπεύθυνοι για αυτήν την κατάντια απέναντι στα προβλήματα που αντιμετωπίζει έστω για του χρόνου μπας και ξαναπάρουμε διαρκείας.
Με τις προυποθέσεις που υπάρχουν σήμερα το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο κάτι τέτοιο.
Όσοι και να πάνε όσοι και να φωνάζουν για νίκη με όποιον αντίπαλο η λύση θα είναι παροδική.
Πάρα κάτω και ποιο ουσιαστικά όμως τι?
Μένει να βγουν οι λέγομενοι αρμόδιοι να μας το πούν...
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό teacher » Τρί 10 Φεβ 2009, 15:14

Η έλλειψη οράματος από παράγοντες και οπαδούς οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια την ομάδα σε ακόμα πιο χαμηλά μονοπάτια. Ποιος περίμενε ότι ο ΠΑΟΚ της εποχής του Βεζυρτζή , του Οικονομίδη και άλλων παλιών προέδρων θα θεωρούσε επιτυχία το ότι αντιστάθηκε για 3 δεκάλεπτα στον κολόγαβρο. Δεν ξέρω πόσοι από εκείνη την εποχή συνεχίζουμε να πηγαίνουμε ανελλιπώς στα ματς του ΠΑΟΚ , νομίζω ότι μείναμε δυστυχώς ελάχιστοι (με τάση περαιτέρω συρρίκνωσης). Ο κόσμος δεν μπορείνα έρθει με το ζόρι στο γήπεδο και να τρώει πίκρες γιατί σίγουρα το μπάσκετ δεν είναι στο αίμα μας. Αλλά φέτος η διοίκηση με τα καραγκιοζλίκια της έβαλε το χεράκι της να απομακρύνει όλους αυτούς που στα 2 πρώτα ματς έδωσαν άλλη νότα στο παλατάκι. Για μένα αποκλειστικός υπεύθυνος του φετινού ΠΑΟΚ είναι ο δρόσος, που τελικά μόνος του πήγε να δημιουργήσει κάτι μεγάλο και μόνος του το κατεδάφισε με τις επιλογές του σε χρόνο μηδέν....
Μεγάλε Π.Α.Ο.Κ. η δύναμή σου είμαστε εμείς οι χιλιάδες οπαδοί σου...

Διαβάστε τους όρους χρήσης του site
https://www.paokmania.gr/article/1190-oroi-hrisis
Άβαταρ μέλους
teacher
 
Δημοσιεύσεις: 2220
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 06:25
Τοποθεσία: Μόνιμος κάτοικος Paokmania

Re: ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:66-74 MVP, σχόλια κλπ

Δημοσίευσηαπό DimisK » Τρί 10 Φεβ 2009, 16:03

billsko έγραψε:Για κάποιον που δεν του καίγεται καρφί για το άθλημα και δυστυχώς για την πλειοψηφία των οπαδών μας, δεν θα τους πειράξει μια διάλυση του τμήματος όσο το ποδόσφαιρο πάει καλά. Ένα έξοδο λιγότερο καθώς για την πλειοψηφία το μπάσκετ είναι για 1 με 2 παιχνίδια το χρόνο να γεμίσουν το πάλατάκι και μετά να περηφανεύονται για το μεγαλείο του λαού και τέτοιες μπούρδες, λαός που φέτος με την πρώτη ήττα γύρισε την πλάτη στην ομάδα, λαός που σε αγώνα με τον γαύρο ήταν στα καφέ μια ώρα πριν το ματς ποδοσφαίρου μην χάσει την θέση και δει από το σπίτι του το υπερθέαμα.

Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση ο μπασκετικός κόσμος του ΠΑΟΚ είναι 1500-2000 άτομα που μπορεί να γίνονται 3000 και 3500 χιλιάδες σε μια χρονιά με προοπτική. Πρωταθλητισμό να κάνουμε δεν είναι εφικτό στο βαθος χρόνου οπότε δεν περιμένω και τίποτα καλύτερο στο μέλλον. Δυστυχώς κάποιοι πίστεψαν στον λαό αυτό και έκαναν ένα γήπεδο παλατάκι 8500 χιλιάδων θέσεων που πλέον γεμίζει μόνο σε συναυλίες και σε 1 ματς την χρονιά και αν.


Πόσο δίκιο έχεις....
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα 2008-2009

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες