Γιώργος Καλαφατάκης

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Α1 και όλων των παρελλειπομένων...

Δημοσίευσηαπό memts » Τετ 28 Ιαν 2009, 15:36

DimisK έγραψε:Ο Γιώργος Καλαφατάκης μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για τη κατάσταση στον ΠΑΟΚ και υπογράμμισε ότι δεν πρόκειται να αποχωρήσει. Ο Έλληνας τεχνικός είπε: «Είμαι εδώ για να βοηθήσω την ομάδα, έχω αναλάβει δύσκολες αποστολές και δεν μπορώ να φύγω. Ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη ομάδα, έχω υποχρέωση απέναντι στον κόσμο και θα μείνω για να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να τελειώσουμε την χρονιά με αξιοπρέπεια. Ο καλός ο καπετάνιος φεύγει τελευταίος. Θα παλέψουμε για να τον κρατήσουμε όσο ψηλότερα μπορούμε.

Καταλάβατε τώρα γιατί τα χώνουμε σε Μούλα και Βασιλειάδη; Και σκεφτείτε ότι ο Καλαφατάκης ΠΟΤΕ δεν δήλωσε ΠΑΟΚΤΣΗΣ!
ΕΥΤΥΧΩΣ!!

Να είσαι καλά Γιώργο Καλαφατάκη που παραδίδεις μαθήματα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΎ! Σε τιμώ!


να ξερατε ολοι σας τι εχει πει για τον ΠΑΟΚ και τους παικτες του... Να τον ακουγατε live σε ταβερνα μεταξυ , και καλα φιλων... Που να τ' αποδειξω ομως... Στην Επανομη παντως, εγινε γνωστο σε χρονο ντε τε.

Και κατι τελευταιο: λεει ο ΚΑΛΑΦΑ στην Ιωαννα: '' εγω καθομαι και τζαμπα στον ΠΑΟΚ δε φευγω"
Και απανταει η Ιωαννα: ''αυτο ελειπε ρε συ Καλαφατακη να θες και λεφτα για να εισαι προπονητης του ΠΑΟΚ!!''
Οποιος θελει με πιστευει... αλλιως δεν πειραζει , μου αρκουν που τα γεγονοτα ειναι πραγματικα και οχι της φαντασιας μου
memts
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιαν 2008, 01:02

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 28 Ιαν 2009, 16:29

memts αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό. Μας ξεσηκώνεις και μετά δεν μας λες τίποτα. Θέλω να μας πεις κι άλλα "ζουμερά" της συνάντησης. Μη μας αφήνεις με την όρεξη.......
:)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό gash04 » Δευτ 13 Απρ 2009, 09:14

Ο Δαυίδ για να κερδίσει τον Γολιάθ χρησιμοποίησε το μυαλό του, την άγνοια κινδύνου και την… σφεντόνα του. Ο ΠΑΟΚ τι είχε για να κερδίζει τον Παναθηναικό; Ποιά ήταν η σφεντόνα του; «Η δίψα για να αποδείξουμε οτι είμαστε ακόμα ζωντανοί» έλεγε ο Γιώργος Καλαφατάκης στο «Μ» την επομένη του θριάμβου.
Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ κάθησε και είδε χθες με την υσηχία του το βίντεο του αγώνα και η ερώτηση έρχεται εύκολα. Πως έγινε τελικά αυτό το θαύμα; «Κάναμε ότι έπρεπε στο 100%. Το πιστέψαμε και είδαμε στην διάρκεια του αγώνα οτι μπορούμε να διεκδικήσουμε τη νίκη. Το άγχος πήγαινε στην πλευρά του Παναθηναικού και εμείς μόνο να κερδίσουμε είχαμε από αυτή την κόντρα. Θα έλεγε κανείς τίποτε αν χάναμε και μάλιστα δύσκολα, έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι;» έλεγε ο «Καλάφας».

-Πως κατάφερε η ομάδα να επιστρέψει μετά το -9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου;

«Για να κερδίσεις ένα τέτοιο παιχνίδι πρέπει να ξεπεράσεις τον εαυτό σου, να έχεις τεράστια ψυχικά αποθέματα και να γυαλίζει το μάτι σου, να έχεις το κίνητρο. Είναι και θέμα διαχείρησης. Είχα πει στους παίκτες εδώ και καιρό οτι πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας. Όσοι το κατάλαβαν έμειναν εδώ μαζί μας, οι άλλοι που δεν είχαν το σθένος αποχώρησαν. Πρέπει να έχεις πολλά μέσα σου σαν άνθρωπος, εδώ δεν παίζουν ρόλο μόνο το ταλέντο και τα εκατομμύρια».

-Ούτε όταν έμεινε στον πάγκο ο Τσιάρας σκεφτήκατε οτι αυτό ήταν, το πιο λογικό θα ήταν να έρθει η ήττα;

«Είχα πει πάλι στα παιδιά οτι χωρίς Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους ο Παναθηναικός μπορεί να έχει πρόβλημα, αλλά πάντα οι απουσίες συσπειρώνουν μια ομάδα. Όπως έγινε με μας και με την ατυχία με τον Τσιάρα».

-Εντάξει, αλλά συγκρίσεις δεν γίνονται. Ένα μπάτζετ 30 εκ. ευρώ δεν είχε τρία εκ. ευρώ στο παρκέ και ο ΠΑΟΚ είχε χάσει οκτώ παίκτες.

«Νομίζω οτι ο Παναθηναικός αιφνιδιάστηκε. Δεν περίμενε τέτοια αντιμετώπηση. Ήταν σημαντικό που κερδίσαμε στην παράταση, ήταν διπλή νίκη, αφού όσο περνούσε ο χρόνος εμείς χάναμε παίκτες και δυνάμεις. Από την άλλη θα πρέπει να πούμε οτι ο Ομπράντοβιτς σεβάστηκε το ματς, δεν χρησιμοποίησε καθόλου παίκτες όωπς ο Σερμαντίνι, ο Σάκοτα, ελάχιστα τον Κέτσμαν και τον Βεργίνη. Έπαιξαν οι βασικοί μέχρι το τέλος, άρα το ματς το ήθελε».

-Μισή μέρα μετά νιώθεις οτι ο ΠΑΟΚ αξίζει κα΄τι καλύτερο, έστω και με όλα αυτά τα προβλήματα;

«Ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει το μέγεθος της επιτυχίας. Τα παιχνίδια είναι συνεχή και δεν μπορείς να μείνσεις σε μια μεγάλη νίκη ή σε μια βαριά ήττα. Δεν είναι κάτι άλλωστε που εξαργυρώνεται. Μόνο ηθικά… Η χαρά, η ικανοποίηση του κόσμου… Το ίδιο πιστεύω οτι συμβαίνει και με τον Ομπράντοβιτς. Είναι ο καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη και δεν μένει σε μια αποτυχία. Το ρόστερ και οι επιτυχίες του Παναθηναικού όλα αυτά τα χρόνια μιλούν από μόνα τους. Ωστόσο η ιστορία έγραψε και μένει, έστω και αν εμένα δεν με ξεγελούν αυτά. Είναι όμως σε προσωπικό επίπεδο και βάση των συνθηκών η μεγαλύτερη νίκη που έχω πετύχεις την Α1».

-Στο ημίχρονο τι είπες στους παίκτες, έχοντας 10 πόντους αβαντάζ;

«Επεσημάναμε σωστά και λάθη, είπα οτι πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια, να είμαστε συγκεντρωμένοις το δικό μας παιχνίδι να μην παρασυρθούμε. Έβλεπα οτι τα παιδιά το… είχαν. Είναι πρόκληση να παίζεις με τον Παναθηναικό και εμείς με τον καιρό άσχετα αν χάνουμε παίκτες γινόμαστε καλύτεροι, βρίσκουμε ρυθμό όσοι μένουμε».

-Έχεις την αίσθηση οτι αν αυτή η ομάδα άλλαζε τους τρεις παό τους οκτώ παίκτες που έφυγαν, θα διεκδικούσε κάτι μεγαλύτερο;

«Φυσικά… Ένας σμολ φόργουορντ, ένας δεύτερος σέντερ θα ήταν πολύ χρήσιμοι. Πάντως ο Τσιάρας ανταποκρίνεται πλέον σαν τριάρι».

-Και ο Τομάσεβιτς…;

«Έχει εμπειρία, ταλέντο και εξυπνάδα. Ή τον έχεις και του ξεκαθαρίζεις τι θέλεις από αυτόν και τον βοηθάς, ή δεν τον έχεις. Ανταποκρίθηκε αμέσως. Αν δεν κοροιδεύεις τον παίκτη, θα τον κερδίσεις. Άλλωστε δεν είμαστε πλέον επαγγελματίες, αφού δεν πληρωνόμαστε. Αυτό που μένει είναι η διαχείρηση προσωπικοτήτων, να κερδίζεις τον σεβασμό του παίκτη. Πρέπει να είσαι κόουτς, ψυχολόγος, μπαμπάς, μαμά, να μπορείς να δώσεις κίνητρο, να τον κάνεις να έρεχεται στο γήπεδο γιατί θα του αρέσει και όχι μήπως και τιμωρηθεί».

-Λένε πολλοί οτι ο Καλαφατάκης έμεινε για να επενδύσει ενόψει επόμενης περιόδου. Απάντηση…;

«Δεν υπάρχουν αυτά για μένα, τα έχω ξεπεράσει τόσα χρόνια στην Α1. Κάποτε είχα ενδιάμεσα προτάσεις από Ολυμπιακό και Παναθηναικό, έμεινα στις ομάδες που ήμουν και απολύθηκα. Έμεινα για αυτά τα παιδιά και για τον εαυτό μου. Δεν έχω το λόγο να λέω οτι είμαι προπονητής του ΠΑΟΚ και να κάθομαι στις συνεντεύξεις τύπου δίπλα στον Ομπράντοβιτς. Άλλωστε έχω μιλήσει με τον κ. Κατσαρή και τον κ. Παπαδόπουλο και θέμα επόμενης χρονιάς δεν έθιξα».

-Και οι παίκτες…; Πόσο θα αντέξουν;

«Πριν λίγο καιρό μετρούσαν ανάποδα τις μέρες για να φύγουν. Εδώ και ένα μήνα κάνουν όνειρα και σκέφτονται για το πως θα τελειώσουν όσο πιο ψηλά την σεζόν. Εντάξει, ξέρουμε όλοι οτι στα πλέι οφ θα παίξουμε με Παναθηναικό ή Ολυμπιακό, αλλά καταλαβαίνουν και αυτοί οτι η 7η θέση για παράδειγμα θα αποτελέσει τεράστια επιτυχία. Τώρα φτάσαμε στην… ουρά, δεν νομίζω οτι μπορούμε να αντέξουμε παραπάνω. Ειδικά αν πάμε σε τρίτο παιχνίδι στα πλέι οφ, δηλαδή αν παίξουμε και στις; 8 Μαίου, θα είναι πολύ δύσκολο για να μείνουν οι παίκτες συγκεντρωμένοι».

-Τι ομάδα βλέπεις όταν γυρνάς το κεφάλι σου στον πάγκο;

«Όχι πάντως διαλυμένη… Αυτός ο πάγκος δεν έχει καμιά σχέση με αυτόν που είχε ο ΠΑΟΚ πριν 6-7 αγώνες. Τότε ο καθένας κοιτούσε τον εαυτό του. Ήταν όλα πολύ καλά παιδιά, αλλά έτσι ήταν η χημεία, δεν ήταν ομάδα. Τώρα χαίρονται όλοι μαζί, παλεύουν όλοι μαζί, τώρα ο ΠΑΟΚ έστω και λειψός είναι ομάδα».

«Δύο φορές προδομένος από Δρόσο»

Έχει ενδιαφέρον. Ο Καλαφατάκης έλεγε οτι εδώ και δύο μήνες δεν έχει μιλήσει με τον Δρόσο. Τι νιώθει για αυτόν ύστερα από όσα έχουν γίνει και ειδικά όταν είχαν μια τόσο καλή σχέση;

«Πίστευα οτι μπορούσε να ανταποκριθεί. Το πίστευα μέχρι και πριν 1-2 μήνες γιατί σκεφτόμουν, τι στην ευχή μπήκε σε αυτή την διαδικασία και έκανε όλα αυτά που έκανε από το καλοκαίρι; Είχαμε καλές σχέσεις και αισθάνομαι δύο φορές προδομένος και εγκαταλελειμένος. Έκανα περισσότερα από αυτόν για τη δική του ομάδα. Έχω παράπονα σε ανθρώπινο επίπεδο. Γενικά δεν είμαι αυστηρός με τους ανθρώπους, θεωρώ οτι είχε και έχει σοβαρά προβλήματα. Προφανώς δεν θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου γιατί αισθάνεται άβολα και δεν έχει τι να μου πει».

-Και αν αύριο τον έβρισκες στον δρόμο τις θα του έλεγες;

«Τι να του πω… Που χάθηκες, τι έγινε; Δεν οφελεί να πως εγώ κάτι., Αυτός έχει υποχρεώση να πει, εγώ εκτέθηκα δύο φορές εξαιτίας του».

«Ήθελα να τσιγκλίσω…»

Μετά το παιχνίδι με την Καβάλα ο Καλαφατάκης είχε ξεσπάσει κατά δικαίων και αδίκων για την εγκατάλειψη της ομάδας. Τι ήθελε να πετύχει και από ποιούς;

«Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν, άλλωστε αρκετοί άνθρωποι έχουν ιστορία στην ομάδα. Απλά ηθελα να τσιγκλίσω το φιλότιμο, να ξυπνήσω κάποιους, να ενοχλήσω, να προκαλέσω, να υπάρξει αντίδραση. Πιστεύω οτι το πέτυχα, αφού ακούω οτι υπάρχουν άνθρωποι που είναι αποφασισμένοι να βοηθήσουν οικονομικά σε μια νέα διοίκηση».

-Το πρωτάθλημα τελειώνει. Αν σου ζητούσαν εισηγήσεις, τι θα έλεγες;

«Δεν ξέρω αν έχει νόημα, αφού η επόμενη κατάσταση μπορεί να μην τις λάβει υπόψη. Ωστόσο αν μου ζητούσαν, θα πρότεινα κάτω υπό ορισμένες προυποθέσεις και ανάλογα με το μπάτζετ, παίκτες όπως ο Γιόνσεν, ο Καυκής, ο Σίμτσακ, ο Τσιάρας και ο Κυρίτσης να έμεναν στην ομάδα για να έχει έναν καλό κορμό, πέρα από τα παιδιά που έχουν συμβόλαιο και για του χρόνου όπως ο Γιαννακίδης και ο Δεμερτζής».

-Αφιέρωση υπάρχει;

«Η νίκη ανήκει μόνο σε όσους βρίσκονται όλο αυτό το καιρό κοντά στην ομάδα και σε κανέναν άλλο. Μετά στον κόσμο… Περίμενα είναι η αλήθεια λιγότερους φιλάθλους το Σάββατο. Ωστόσο μας βοήθησαν πολύ. Κάποτε ο γίγαντας που λέγεται ΠΑΟΚ θα ξυπνήσει, μένει να βρεθούν αυτοί που θα τον ξυπνήσουν».

http://www.metropolisradio.gr/7832
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό MALEF » Δευτ 13 Απρ 2009, 09:27

Ποσο πολυ τον παω αυτον τον ανθρωπο...τα λεει σταρατα ετσι οπως ειναι και τον γουσταρω...ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΑΟΚΤΣΗΣ ΑΠΟ ΠΑΟΚΤΣΗ...ΚΑΛΑΦΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ.. :wink: :D
Άβαταρ μέλους
MALEF
 
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: Πέμ 01 Μάιος 2008, 14:24
Τοποθεσία: Γαλλικος Κιλκις!

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό ehemithos 199 » Δευτ 13 Απρ 2009, 09:42

μπραβο gash που ανοιξες αυτο το τοπικ!!
αυτος ο ανθρωπος εκτος απο ψυχαρα ειναι και επιστημονας στο κοουτσαρισμα...για μενα αυτη τη στιγμη στους 3 καλυτερους ελληνες κοουτς! ελπιζω οχι μονο να μεινει...αλλα κυριως να ερθουν στην ομαδα και οι συνθηκες αυτες που θα τον βοηθησουν να δειξει το εργο του...
δυστηχως θαυματα δεν γινονται συνεχεια! και τα πραματα στο μπασκετ ειναι ζορικα αρκετα, ωστε μεινουμε στους πανυγιρισμους μιας μεγαλειωδους επιτυχιας... :(
ΒΑΛΤΕ ΦΩΤΙΑ - ΚΑΨΤΕ ΚΑΛΑ!!!
Άβαταρ μέλους
ehemithos 199
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 20:42
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 13 Απρ 2009, 12:06

από metrosport:

Ο Δαυίδ για να κερδίσει τον Γολιάθ χρησιμοποίησε το μυαλό του, την άγνοια κινδύνου και την… σφεντόνα του. Ο ΠΑΟΚ τι είχε για να κερδίζει τον Παναθηναικό; Ποιά ήταν η σφεντόνα του; «Η δίψα για να αποδείξουμε οτι είμαστε ακόμα ζωντανοί» έλεγε ο Γιώργος Καλαφατάκης στο «Μ» την επομένη του θριάμβου.
Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ κάθησε και είδε χθες με την ησυχία του το βίντεο του αγώνα και η ερώτηση έρχεται εύκολα. Πως έγινε τελικά αυτό το θαύμα; «Κάναμε ότι έπρεπε στο 100%. Το πιστέψαμε και είδαμε στην διάρκεια του αγώνα οτι μπορούμε να διεκδικήσουμε τη νίκη. Το άγχος πήγαινε στην πλευρά του Παναθηναικού και εμείς μόνο να κερδίσουμε είχαμε από αυτή την κόντρα. Θα έλεγε κανείς τίποτε αν χάναμε και μάλιστα δύσκολα, έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι;» έλεγε ο «Καλάφας».
-Πως κατάφερε η ομάδα να επιστρέψει μετά το -9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου;
«Για να κερδίσεις ένα τέτοιο παιχνίδι πρέπει να ξεπεράσεις τον εαυτό σου, να έχεις τεράστια ψυχικά αποθέματα και να γυαλίζει το μάτι σου, να έχεις το κίνητρο. Είναι και θέμα διαχείρησης. Είχα πει στους παίκτες εδώ και καιρό οτι πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας. Όσοι το κατάλαβαν έμειναν εδώ μαζί μας, οι άλλοι που δεν είχαν το σθένος αποχώρησαν. Πρέπει να έχεις πολλά μέσα σου σαν άνθρωπος, εδώ δεν παίζουν ρόλο μόνο το ταλέντο και τα εκατομμύρια».
-Ούτε όταν έμεινε στον πάγκο ο Τσιάρας σκεφτήκατε οτι αυτό ήταν, το πιο λογικό θα ήταν να έρθει η ήττα;
«Είχα πει πάλι στα παιδιά οτι χωρίς Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους ο Παναθηναικός μπορεί να έχει πρόβλημα, αλλά πάντα οι απουσίες συσπειρώνουν μια ομάδα. Όπως έγινε με μας και με την ατυχία με τον Τσιάρα».
-Εντάξει, αλλά συγκρίσεις δεν γίνονται. Ένα μπάτζετ 30 εκ. ευρώ δεν είχε τρία εκ. ευρώ στο παρκέ και ο ΠΑΟΚ είχε χάσει οκτώ παίκτες.
«Νομίζω οτι ο Παναθηναικός αιφνιδιάστηκε. Δεν περίμενε τέτοια αντιμετώπηση. Ήταν σημαντικό που κερδίσαμε στην παράταση, ήταν διπλή νίκη, αφού όσο περνούσε ο χρόνος εμείς χάναμε παίκτες και δυνάμεις. Από την άλλη θα πρέπει να πούμε οτι ο Ομπράντοβιτς σεβάστηκε το ματς, δεν χρησιμοποίησε καθόλου παίκτες όπως ο Σερμαντίνι, ο Σάκοτα, ελάχιστα τον Κέτσμαν και τον Βεργίνη. Έπαιξαν οι βασικοί μέχρι το τέλος, άρα το ματς το ήθελε».
-Μισή μέρα μετά νιώθεις οτι ο ΠΑΟΚ αξίζει κάτι καλύτερο, έστω και με όλα αυτά τα προβλήματα;
«Ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει το μέγεθος της επιτυχίας. Τα παιχνίδια είναι συνεχή και δεν μπορείς να μείνσεις σε μια μεγάλη νίκη ή σε μια βαριά ήττα. Δεν είναι κάτι άλλωστε που εξαργυρώνεται. Μόνο ηθικά… Η χαρά, η ικανοποίηση του κόσμου… Το ίδιο πιστεύω οτι συμβαίνει και με τον Ομπράντοβιτς. Είναι ο καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη και δεν μένει σε μια αποτυχία. Το ρόστερ και οι επιτυχίες του Παναθηναικού όλα αυτά τα χρόνια μιλούν από μόνα τους. Ωστόσο η ιστορία έγραψε και μένει, έστω και αν εμένα δεν με ξεγελούν αυτά. Είναι όμως σε προσωπικό επίπεδο και βάση των συνθηκών η μεγαλύτερη νίκη που έχω πετύχει στην Α1».
-Στο ημίχρονο τι είπες στους παίκτες, έχοντας 10 πόντους αβαντάζ;
«Επεσημάναμε σωστά και λάθη, είπα οτι πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια, να είμαστε συγκεντρωμένοι στο δικό μας παιχνίδι να μην παρασυρθούμε. Έβλεπα οτι τα παιδιά το… είχαν. Είναι πρόκληση να παίζεις με τον Παναθηναικό και εμείς με τον καιρό άσχετα αν χάνουμε παίκτες γινόμαστε καλύτεροι, βρίσκουμε ρυθμό όσοι μένουμε».
-Έχεις την αίσθηση οτι αν αυτή η ομάδα άλλαζε τους τρεις από τους οκτώ παίκτες που έφυγαν, θα διεκδικούσε κάτι μεγαλύτερο;
«Φυσικά… Ένας σμολ φόργουορντ, ένας δεύτερος σέντερ θα ήταν πολύ χρήσιμοι. Πάντως ο Τσιάρας ανταποκρίνεται πλέον σαν τριάρι».
-Και ο Τομάσεβιτς…;
«Έχει εμπειρία, ταλέντο και εξυπνάδα. Ή τον έχεις και του ξεκαθαρίζεις τι θέλεις από αυτόν και τον βοηθάς, ή δεν τον έχεις. Ανταποκρίθηκε αμέσως. Αν δεν κοροιδεύεις τον παίκτη, θα τον κερδίσεις. Άλλωστε δεν είμαστε πλέον επαγγελματίες, αφού δεν πληρωνόμαστε. Αυτό που μένει είναι η διαχείρηση προσωπικοτήτων, να κερδίζεις τον σεβασμό του παίκτη. Πρέπει να είσαι κόουτς, ψυχολόγος, μπαμπάς, μαμά, να μπορείς να δώσεις κίνητρο, να τον κάνεις να έρεχεται στο γήπεδο γιατί θα του αρέσει και όχι μήπως και τιμωρηθεί».
-Λένε πολλοί οτι ο Καλαφατάκης έμεινε για να επενδύσει ενόψει επόμενης περιόδου. Απάντηση…;
«Δεν υπάρχουν αυτά για μένα, τα έχω ξεπεράσει τόσα χρόνια στην Α1. Κάποτε είχα ενδιάμεσα προτάσεις από Ολυμπιακό και Παναθηναικό, έμεινα στις ομάδες που ήμουν και απολύθηκα. Έμεινα για αυτά τα παιδιά και για τον εαυτό μου. Δεν έχω το λόγο να λέω οτι είμαι προπονητής του ΠΑΟΚ και να κάθομαι στις συνεντεύξεις τύπου δίπλα στον Ομπράντοβιτς. Άλλωστε έχω μιλήσει με τον κ. Κατσαρή και τον κ. Παπαδόπουλο και θέμα επόμενης χρονιάς δεν έθιξα».
-Και οι παίκτες…; Πόσο θα αντέξουν;
«Πριν λίγο καιρό μετρούσαν ανάποδα τις μέρες για να φύγουν. Εδώ και ένα μήνα κάνουν όνειρα και σκέφτονται για το πως θα τελειώσουν όσο πιο ψηλά την σεζόν. Εντάξει, ξέρουμε όλοι οτι στα πλέι οφ θα παίξουμε με Παναθηναικό ή Ολυμπιακό, αλλά καταλαβαίνουν και αυτοί οτι η 7η θέση για παράδειγμα θα αποτελέσει τεράστια επιτυχία. Τώρα φτάσαμε στην… ουρά, δεν νομίζω οτι μπορούμε να αντέξουμε παραπάνω. Ειδικά αν πάμε σε τρίτο παιχνίδι στα πλέι οφ, δηλαδή αν παίξουμε και στις 8 Μαίου, θα είναι πολύ δύσκολο για να μείνουν οι παίκτες συγκεντρωμένοι».
-Τι ομάδα βλέπεις όταν γυρνάς το κεφάλι σου στον πάγκο;
«Όχι πάντως διαλυμένη… Αυτός ο πάγκος δεν έχει καμιά σχέση με αυτόν που είχε ο ΠΑΟΚ πριν 6-7 αγώνες. Τότε ο καθένας κοιτούσε τον εαυτό του. Ήταν όλα πολύ καλά παιδιά, αλλά έτσι ήταν η χημεία, δεν ήταν ομάδα. Τώρα χαίρονται όλοι μαζί, παλεύουν όλοι μαζί, τώρα ο ΠΑΟΚ έστω και λειψός είναι ομάδα».
«Δύο φορές προδομένος από Δρόσο»
Έχει ενδιαφέρον. Ο Καλαφατάκης έλεγε οτι εδώ και δύο μήνες δεν έχει μιλήσει με τον Δρόσο. Τι νιώθει για αυτόν ύστερα από όσα έχουν γίνει και ειδικά όταν είχαν μια τόσο καλή σχέση;
«Πίστευα οτι μπορούσε να ανταποκριθεί. Το πίστευα μέχρι και πριν 1-2 μήνες γιατί σκεφτόμουν, τι στην ευχή μπήκε σε αυτή την διαδικασία και έκανε όλα αυτά που έκανε από το καλοκαίρι; Είχαμε καλές σχέσεις και αισθάνομαι δύο φορές προδομένος και εγκαταλελειμένος. Έκανα περισσότερα από αυτόν για τη δική του ομάδα. Έχω παράπονα σε ανθρώπινο επίπεδο. Γενικά δεν είμαι αυστηρός με τους ανθρώπους, θεωρώ οτι είχε και έχει σοβαρά προβλήματα. Προφανώς δεν θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου γιατί αισθάνεται άβολα και δεν έχει τι να μου πει».
-Και αν αύριο τον έβρισκες στον δρόμο τις θα του έλεγες;
«Τι να του πω… Που χάθηκες, τι έγινε; Δεν οφελεί να πως εγώ κάτι., Αυτός έχει υποχρεώση να πει, εγώ εκτέθηκα δύο φορές εξαιτίας του».
«Ήθελα να τσιγκλίσω…»
Μετά το παιχνίδι με την Καβάλα ο Καλαφατάκης είχε ξεσπάσει κατά δικαίων και αδίκων για την εγκατάλειψη της ομάδας. Τι ήθελε να πετύχει και από ποιούς;
«Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν, άλλωστε αρκετοί άνθρωποι έχουν ιστορία στην ομάδα. Απλά ηθελα να τσιγκλίσω το φιλότιμο, να ξυπνήσω κάποιους, να ενοχλήσω, να προκαλέσω, να υπάρξει αντίδραση. Πιστεύω οτι το πέτυχα, αφού ακούω οτι υπάρχουν άνθρωποι που είναι αποφασισμένοι να βοηθήσουν οικονομικά σε μια νέα διοίκηση».
-Το πρωτάθλημα τελειώνει. Αν σου ζητούσαν εισηγήσεις, τι θα έλεγες;
«Δεν ξέρω αν έχει νόημα, αφού η επόμενη κατάσταση μπορεί να μην τις λάβει υπόψη. Ωστόσο αν μου ζητούσαν, θα πρότεινα κάτω υπό ορισμένες προυποθέσεις και ανάλογα με το μπάτζετ, παίκτες όπως ο Γιόνσεν, ο Καυκής, ο Σίμτσακ, ο Τσιάρας και ο Κυρίτσης να έμεναν στην ομάδα για να έχει έναν καλό κορμό, πέρα από τα παιδιά που έχουν συμβόλαιο και για του χρόνου όπως ο Γιαννακίδης και ο Δεμερτζής».
-Αφιέρωση υπάρχει;
«Η νίκη ανήκει μόνο σε όσους βρίσκονται όλο αυτό το καιρό κοντά στην ομάδα και σε κανέναν άλλο. Μετά στον κόσμο… Περίμενα είναι η αλήθεια λιγότερους φιλάθλους το Σάββατο. Ωστόσο μας βοήθησαν πολύ. Κάποτε ο γίγαντας που λέγεται ΠΑΟΚ θα ξυπνήσει, μένει να βρεθούν αυτοί που θα τον ξυπνήσουν».



Γίγαντες παίκτες έχουμε (Tomo), γίγα προπονητή έχουμε, άντε να ξυπνήσει και ο κόσμος (ο απλός λαός, ο ΑΣ και ορισμένοι λεφτάδες) για να ξαναγίνουμε ξανά ΓΙΓΑΝΤΕΣ ως ομάδα.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 13 Απρ 2009, 14:43

palok έγραψε:Κάποτε ο γίγαντας που λέγεται ΠΑΟΚ θα ξυπνήσει, μένει να βρεθούν αυτοί που θα τον ξυπνήσουν».


H νίκη του Σαββάτου ήταν ένα τσίμπημα στον γίγαντα μήπως και ξυπνήσει. Η μαζική προσέλευση στο ματς με την ΑΕΛ (αλλά και στα play off) και κάποιες πορείες στην Θεσσαλονίκη (που θα ήταν καλό να γίνουν) θα ηχήσουν σαν καμπάνες ξεσηκωμού. Μόνο ο κόσμος μπορεί να ξυπνήσει τον γίγαντα ΠΑΟΚ γιατί ο ίδιος ο κόσμου είναι ο ΠΑΟΚ.
Υ.Γ. Μήπως γίναμε πολύ ποιητικοί :) :) :)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό Nigrita4 » Τρί 14 Απρ 2009, 12:15

Όλη αυτή η κατάντια μπορεί να μας έφερε κ να έκανε άλλο ενα παλικάρι να καταλάβει ότι τελικά, ΝΑΙ κ αυτός είναι ΠΑΟΚ!!!!
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΟΚΑΡΑ κ. Καλαφατάκη... Του χρόνου, με τις κατάλληλες συνθήκες, να κάνεις πολλά βήματα μπροστά μαζί με τον ΓΙΓΑΝΤΑ ΠΑΟΚ, όπως ένοιωσες να τον αποκαλέσεις..
Ήρθαμε σκαστοί, απο την Κλινική, ΠΑΟΚΑΡΑ μου
δεν το ξέρουν οι γιατροί....

http://www.paoknuremberg.de
Άβαταρ μέλους
Nigrita4
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2007, 20:38
Τοποθεσία: Νυρεμβέργη

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 23 Απρ 2009, 18:12

Καλαφατάκης: Ταβάνι η 7η θέση

Την 7η θέση έθεσε ο Γιώργος Καλαφατάκης ως το καλύτερο στόχο που μπορεί να καταφέρει την φετινή σεζόν η ομάδα του με βάση τις δυνατότητές της. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ είπε ακόμη στον «Extrasport» ότι όταν ανέλαβε την ομάδα δεν υπήρχε ομοιογένεια και έπρεπε να βελτιωθεί ο «δικέφαλος του βορρά» σε εξωαγωνιστικά κομμάτια. Ο Έλληνας προπονητής αναφέρθηκε και στα διοικητικά της ομάδας λέγοντας πως είναι δύσκολο να αναμειχθεί ο Θοδωρής Ζαγοράκης.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Καλαφατάκης:
«Έχω παλιές και καλές σχέσεις με τον Θόδωρο Ζαγοράκη και τον Παναγιώτη Ποικιλίδη, όταν ήρθα δεν ήξερα πολλούς ανθρώπους και με αυτούς συζητούσα όταν πρωτοήρθα στη Θεσσαλονίκη. Ίσως δεν το ξέρετε, όμως πριν αρχίσω να παίζω μπάσκετ έπαιζα ποδόσφαιρο, το εγκατέλειψα και έκτοτε το παρακολουθώ ως θεατής. Γνωρίζω πως ήταν και είναι θέμα συζήτησης η πιθανότητα εμπλοκής του Ζαγοράκη στο μπάσκετ. Από όσα γνωρίζω και από όσα έχω συζητήσει μαζί του –διότι το είχαμε συζητήσει μια φορά απέξω-απέξω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να εμπλακεί. Είναι πολύ μεγάλο το καράβι που κουμαντάρει, δεν είναι δυνατόν να βαρύνει κι άλλο.

Για τον φετινό ΠΑΟΚ, η έβδομη θέση είναι το ταβάνι. Πιο ψηλά είναι ο Πανιώνιος, μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκα, με πλήρες ρόστερ και παίκτες πληρωμένους. Σε εμάς συνολικά, από την αρχή της σαιζόν έχουν φύγει δέκα παίκτες κι όσοι έμειναν, έκαναν αυτό που έπρεπε. Από την αρχή πίστευα ότι θα τα καταφέρναμε, αλλιώς δεν θα προσπαθούσαμε απολύτως τίποτα. Όταν ανέλαβα εγώ, το πρώτο που έπρεπε να γίνει ήταν να βελτιωθεί η ομάδα σε επίπεδα που δεν έχουν σχέση με το αγωνιστικό κομμάτι. Ήταν πολύ κακή η χημεία της ομάδας, είχε πολύ καλές μονάδες αλλά όχι σύνολο, δεν υπήρχε ομοιογένεια και συνεννόηση μεταξύ των παικτών.

Θέλω στον ΠΑΟΚ τον κάθε σωστό και υγιώς σκεπτόμενο παοκτσή, σιγά-σιγά μαθαίνω ότι υπάρχουν πολλοί και τώρα, που η ομάδα έδειξε ένα δείγμα από το τι μπορεί να καταφέρει, ακούω πως αρκετοί σημαντικοί άνθρωποι και παράγοντες θέλουν να προσεγγίσουν την ΚΑΕ. Υπάρχουν τώρα μπροστά μας τα πλέι οφ. Είναι πολύ δύσκολο με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό να ξανανικήσουμε, τώρα θα είναι υποψιασμένοι και δεν θα αιφνιδιαστούν. Αν είχε μια φορά τότε το μυαλό του ο Παναθηναϊκός στο final 4, τώρα θα το έχει πολλές. Εμείς θα είμαστε πιο αδύναμοι λόγω των απουσιών και των τραυματισμών που υπάρχουν».

http://www.sportaction.gr/document.php? ... _id=126839
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Πέμ 23 Απρ 2009, 19:17

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, coach!
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό κωστας/παοκ4 » Πέμ 23 Απρ 2009, 19:48

Πιστευω οτι ο κος ΚΑΛΑΦΑΤΑΚΗΣ πριν αναλαβη την ομαδα του ΠΑΟΚ, ο μπασκετικος κοσμος της ομαδος μας ειχε αλλη γνωμη για την ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ του ΑΞΙΑ και αλλη εχει σημερα.Νομιζω οτι εδειξε τον απαιτουμενο ΣΕΒΑΣΜΟ με αποτελεσμα να κερδιση πολλες συμπαθειες.Εγω προσωπικα τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την προσπαθεια.
κωστας/παοκ4
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 17:15

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό breakdown88 » Πέμ 23 Απρ 2009, 20:34

Χρόνια του πολλά και καλή του ώρα.
Είναι ίσως το μόνο πρόσωπο (άντε και ο Τόμο) που η φωτογραφία του θα έπρεπε να μπει στο βιβλίο της ιστορίας του μπασκετικού ΠΑΟΚ (στο κεφάλαιο ΠΑΡΑΚΜΗ (2007-2009))
Μακάρι να μείνει και του χρόνου.
Remember in this game we call life, that no one said it's fair
breakdown88
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ 10 Δεκ 2008, 15:34
Τοποθεσία: Stockholm

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Πέμ 23 Απρ 2009, 22:00

PRAKTORINOS έγραψε:ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, coach!


Χρόνια πολλά σε έναν άνθρωπο που μας ξαναδίνει όνειρο γι'αυτήν την ομάδα! Να ζήσεις πολλά χρόνια κ.Καλαφατάκη!!!
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 24 Απρ 2009, 10:11

Χρόνια πολλά coach και συγγνώμη που σε αμφισβήτησα την πρώτη μέρα που ήρθες.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Γιώργος Καλαφατάκης

Δημοσίευσηαπό kass4 » Τρί 28 Απρ 2009, 19:15

...Την αγαπάω την ομάδα, μέσα από τις δύσκολες καταστάσεις δένεσαι, όχι στις εύκολες. ...
...Φεύγω γεμάτος ηθικά και συναισθηματικά. Άδειος στις τσέπες, γεμάτος στην καρδιά...

http://www.metrosport.gr/archives/20041

Όταν αυτά τα λέει ένας επαγγελματίας, όχι ένας από μας, αποκτούν μεγαλύτερο βάρος.
Σαν την περσινή χρονιά που οι χορτασμένοι από τίτλους γαυροβάζελοι, μου λέγανε ειρωνικά : ακόμα ΠΑΟΚ είσαι ;
... Μα ο Μπιθικώτσης τον διώχνει και του λέει «πού να σου εξηγώ»...
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα 2008-2009

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης