Dejan Tomašević

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Α1 και όλων των παρελλειπομένων...

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό Johnys » Παρ 27 Φεβ 2009, 13:03

Και ξαναλέω μήπως πρέπει να ζητήσουμε μαζικά συγγνώμη από αυτόν το παίχτη?
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 31 Μαρ 2009, 11:25

Από πολλούς θα πρέπει να ζητήσουμε συγνώμη..
Οχι σαν φίλαθλοι (γιατί ο Ντέκι γι αυτό πληρώνεται/ κι άλλοι δέχθηκαν στο παρελθόν ανάλογες μειώσεις..), αλλά σα διοίκηση κι επίσημος ΠΑΟΚ, που ενώ για εμάς είναι πολυτέλεια ένας Τομάσεβιτς, έστω και σε αυτή την ηλικία, του δίνουμε το δικαίωμα, σαν επίσημος ΠΑΟΚ (όχι μόνο τον ίδιο, θυμηθείτε τι έλεγε για μας κάποτε ο Στσεπάνοβιτς) να μας θεωρούν πλέον ομάδα που διοικείται από λαμόγια κι όχι από άνδρες με @@@..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 31 Μαρ 2009, 14:15

Ας μην βγάζουμε την ουρά μας απ' έξω. Και εμείς οι φίλαθλοι θα πρέπει να του ζητήσουμε συγνώμη. Του τα χώσαμε κανονικά. Όσο για την μείωση αποδοχών είχε την ηθική υποχρέωση να την κάνει στον ΠΑΟ και όπου αλλού έφαγε ψωμί. Όχι στον ΠΑΟΚ. Δεν μας χρωστούσε τίποτα.
Κάποιες φορές και ο περήφανος λαός του ΠΑΟΚ θα πρέπει να ζητάει συγνώμη.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 31 Μαρ 2009, 15:08

Φίλε μου Κώστα, θέλω να με απαντήσεις αν ο επαγγελματίας φαίνεται μόνο στο γήπεδο ή και από τις περαιτέρω πράξεις του..

Για πες μου ειλικρινά, πως σε φαίνεται που, τόσο ο ίδιος ο Ντέκι, όσο κι ο Χαρίσης αντί να βρίσκονται στο Παλατάκι και να προετοιμάζονται για τον αγώνα με την Αεκ, είναι, ο ένας στο Βελιγράδι κι ο άλλος στην Αθήνα????
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 31 Μαρ 2009, 15:25

Δεν ξέρω αν πήραν άδεια αλλά είναι απαράδεκτο. Εγώ μίλησα για την μείωση αποδοχών την οποία δύσκολα δέχεται ένας επαγγελματίας και ιδικά όταν είναι το τελευταίο του συμβόλαιο.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό novito » Κυρ 05 Απρ 2009, 16:17

http://www.exedrasports.gr/default.asp? ... 7&catid=29 έγραψε:Ονοματεπώνυμο: Ντέγιαν Τομάσεβιτς. Επάγγελμα: Αθλητής μπάσκετ. Ειδικότητα: Κατακτήσεις τίτλων, 23 στον αριθμό. Κι όμως, η σεμνότητα του «Τόμο» είναι χαρακτηριστική. Σπανίως θα μιλήσει για τον εαυτό του. Είναι ερωτευμένος με την πορτοκαλί μπάλα και με την οικογένειά του. «Στη ζωή σημασία έχουν οι ανθρώπινες σχέσεις», είναι το μότο της ζωής του. Η τελευταία έχει πολλά πρόσωπα και προς τη δύση της καριέρας του έμελλε να συνεργαστεί με τον ΠΑΟΚ. Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και Ντέγιαν Μποντιρόγκα ήταν δύο από τα πρόσωπα στα οποία αναφέρθηκε κατά τη διάρκεια της κουβέντας μας, όπως εξάλλου και σε μια ιστορία που εξελίχθηκε το 1995. Οσο για τους κουμπάρους; Μέσα από τη διαδρομή του στα ελληνικά παρκέ απέκτησε πολλούς.

- Μετάνιωσες για την επιλογή της συνεργασίας με τον ΠΑΟΚ;

«Αποδείχθηκε λανθασμένη απόφαση. Αν εξαιρέσουμε τη σπουδαία ιστορία της ομάδας και αυτούς που την περιβάλλουν, τίποτα δεν είναι καλό. Δόξα τω Θεώ, όλες οι ομάδες με τις οποίες συνεργάστηκα στο παρελθόν λειτουργούσαν σε επαγγελματικό πλαίσιο. Πρώτη φορά στην καριέρα μου συναντάω τέτοιου είδους συνθήκες, είναι μια μεγάλη εμπειρία. Η κατάσταση είναι τραγική για τον σύλλογο, για τους επαγγελματίες αθλητές που ήρθαμε να παίξουμε για την ομάδα και για τα χρήματα. Από τον δεύτερο μήνα ξεκίνησαν τα προβλήματα, ακολούθησαν οι αλλαγές προπονητή και παικτών και φτάσαμε στο σημερινό σημείο. Προσωπικά όμως ουδέποτε σκέφτηκα να φύγω».

- Κάθε βδομάδα περιλαμβάνει και μια έκπληξη…

«Αυτό είναι αλήθεια. Κάθε μέρα συμβαίνει κάτι καινούργιο. Το θετικό σχετίζεται με την ατμόσφαιρα που επικρατεί στο αγωνιστικό τμήμα κι αυτό είναι το βασικότερο κίνητρο ώστε να δίνουμε το 100% των δυνατοτήτων μας. Θέλουμε στο τέλος να ξέρουμε πως κάναμε ό,τι περνούσε από το χέρι μας».

- Η χρονιά ξεκίνησε με υψηλές προσδοκίες. Μήπως ο ΠΑΟΚ δεν ήταν έτοιμος για τέτοιους στόχους;

«Η ομάδα που ξεκίνησε το πρωτάθλημα μπορούσε να πετύχει πολλά. Χρειαζόταν όμως χρόνο και οι άνθρωποι που ήταν γύρω από αυτή δεν είχαν υπομονή. Πολλοί παίκτες δεν ήταν σε φόρμα και σε αυτούς συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ. Βάσει της εικόνας του πρωταθλήματος -παρά τα αρνητικά αποτελέσματα που ήρθαν στο ξεκίνημα- αν δεν άλλαζε κάτι στην ομάδα, θα μπορούσαμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Τώρα είναι αστείο να μιλάμε περί στόχων. Τούτη τη στιγμή δεν μπορούμε να κάνουμε μια καλή προπόνηση. Είναι διαφορετικό να μετέχουν στις προπονήσεις 12 επαγγελματίες παίκτες από το να βλέπεις 6-7 νεαρούς, από τους οποίους είναι ζήτημα αν θα αγωνιστούν οι τρεις».

- Λόγω των όσων διαδραματίστηκαν στον ΠΑΟΚ σκέφτηκες να τελειώσεις πρόωρα την καριέρα σου;

«Οχι. Πιστεύω ότι μπορώ να αντέξω στο υψηλό επίπεδο. Σκέφτομαι ως εξής: όταν ύστερα από μια προπόνηση δεν θα έχω κουράγιο να κάνω ντους και να φορέσω τα ρούχα μου, τότε ναι, θα σταματήσω».

- Είναι αλήθεια ότι θέλεις να κλείσεις την καριέρα σου στην Παρτίζαν;

«Θα δούμε. Είναι πολύ νωρίς για να πω οτιδήποτε περί τούτου. Πρέπει να συμφωνήσουμε. Οπως και να έχει όμως θα προσέξω πολύ στην επόμενη επιλογή μου. Ηθελα να προκριθεί στο φάιναλ φορ, αλλά δεν τα κατάφερε. Αντίθετα η ευχή μου για τον Παναθηναϊκό και τον Ομπράντοβιτς έπιασε».
......

- Σε λίγο καιρό η χρονιά ολοκληρώνεται. Υπάρχει κάτι που θα 'θελες να κρατήσεις;

«Για εμένα μεγαλύτερη σημασία έχουν οι ανθρώπινες σχέσεις. Είναι σπουδαίο να σε θυμούνται. Δηλαδή ύστερα από χρόνια να μπορείς να πας στα γραφεία μιας ομάδας με την οποία συνεργάστηκες διατηρώντας καλές σχέσεις. Προσωπικά, έχω εκπληκτικές σχέσεις με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Αυτό που συμβαίνει στην ομάδα δεν τους αξίζει. Στους πρώτους αγώνες γέμισαν το γήπεδο, πίστεψαν στην ομάδα και τους αξίζει μια επαγγελματική κατάσταση και μια καλή ομάδα».
...
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:06

Ο Ντέγιαν Τομάσεβιτς αποκαλύπτει στο Sportnet ότι για δύο φίλους του μέσα στην ομάδα (σ.σ: δεν θέλει να φανερώσει τα ονόματά τους) δεν έφυγε, δεν πήδηξε από το καράβι, αν και το σκέφτηκε αρκετές φορές. Και εύχεται ωστόσο δεν το πιστεύει καθώς είναι «ρεαλιστής» η μεγάλη επιτυχία να βοηθήσει την ομάδα να λύσει τα προβλήματα της. «Δεν παράτησα ποτέ καμία ομάδα πριν το τέλος της χρονιάς», μας είπε ο σέντερ του ΠΑΟΚ.
«Ποτέ δεν έφυγα από μια ομάδα πριν το τέλος της χρονιάς. Εξ άλλου στον ΠΑΟΚ έμεινα και για δύο άτομα που προσπαθούν να σώσουν την αξιοπρέπεια της ομάδας. Και εγώ διπλά τους, ως τρίτος να τους βοηθήσω. Για το καλό της ομάδας, δέχθηκα να μείνω αν και γνώριζα οτι θα είμαι απλήρωτος, οτι μπορεί να χάσω τα λεφτά μου, οτι θα είναι χωρισμένος απο την οικογένεια μου που ζει μόνιμα στην Αθήνα. Και το τελευταίο είναι πολύ δύσκολο για μένα γιατί θέλω να είμαι δίπλα στην οικογένεια μου. Δεν κρύβω οτι μετά το παιχνίδι με την ΑΕΚ για πρώτη φορά σκέφτηκα οτι ίσως να ήταν λάθος η απόφαση μου να παραμείνω στον ΠΑΟΚ και να απορρίψω ότι προτάσεις μου είχαν γίνει. Είναι όμως αποκλειστικά δική μου απόφαση να παραμείνω».
Τι σκεφτόσασταν πριν τον αγώνα και βγήκατε τόσο αποφασισμένοι;
Είναι μεγάλη ικανοποίηση για όλους τους παίκτες του ΠΑΟΚ μετά από όσα τράβηξαν όλη την χρονιά. Είμαστε «φορτωμένοι» με πολλά και τεράστια προβλήματα ωστόσο θέλαμε μια μεγάλη επιτυχία για να δείξουμε οτι ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη ομάδα. Γνωρίζαμε οτι δεν θα αντιμετωπίζαμε τον πραγματικό Παναθηναϊκό. Αυτός είναι στο φάιναλ φορ και σκέφτεται την Ευρωλίγκα. Οπότε μας δόθηκε πρώτης τάξεως ευκαιρία και μπορέσαμε να την εκμεταλλευτούμε.
Ως εμπειρότερος μέσα στην ομάδα είπες κάτι στους συμπαίκτες σου πριν τον αγώνα;
Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε. Αυτό το παιχνίδι είναι μεγάλη ευκαιρία για τον καθένα απο εμάς να ευχαριστηθεί ένα καλό παιχνίδι μπάσκετ. Δεν έχουμε άγχος οπότε μπορούμε να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που σε προδιαθέτει να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό. Γνωρίζω πολύ καλά την φιλοσοφία του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και την προετοιμασία που κάνει στην ομάδα ενόψει φάιναλ φορ. Και ήμουνα σίγουρος οτι δεν θα παίζανε σε πολύ υψηλό επίπεδο. Δεν θα έδιναν το 100%.
Η επιτυχία αυτή μπορεί να «βάλσαμο» στο πληγωμένο γόητρο του ΠΑΟΚ;
Εύχομαι αυτή η νίκη να βοηθήσει με τον τρόπο της να λυθούν τα διοικητικά προβλήματα ή να επισπεύσει τη λύση. Γιατί ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη ομάδα και χρειάζεται μεγάλη και σίγουρη διοίκηση. Είμαι ρεαλιστής και δεν νομίζω όμως οτι κάτι θα αλλάξει γιατί τα προβλήματα είναι πολύ μεγάλα θα το ευχόμουν. Γνωρίζω όμως πολύ καλά την κατάσταση. Ο ΠΑΟΚ μια ιστορική ομάδα δεν αξίζει τέτοια «ατυχία». Όλοι αυτοί οι τίτλοι όλοι αυτοί οι αστέρες του αθλήματος που τίμησαν την φανέλα δεν αξίζουν να βλέπουν έτσι την ομάδα. Αυτή η χρονιά πρέπει να είναι παρένθεση και ένα καλό μάθημα για τους επόμενους να μην γίνουν τα ίδια λάθη.
Η εμφάνιση και η επιτυχία είναι το μήνυμα που θέλατε να στείλετε στον κόσμο της ομάδας, εσείς οι παίκτες;
Είναι πολύ μεγάλη επιτυχία της οποία η αξία φαίνεται όχι μόνο στο φετινό πρωτάθλημα αλλά στο μέλλον. Αυτή την σπουδαία νίκη την χρειάζεται ο ΠΑΟΚ. Πρώτον για να διατηρήσει την πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του και σε αυτό παιχνίδι. Εμείς οι παίκτες κάναμε κάτι σπουδαίο για να κρατήσουμε τον κόσμο στο γήπεδο και στα υπόλοιπα παιχνίδια. Αλλά και τη νέα χρονιά να έρχονται οι φίλαθλοι. Για αυτό και τους την αφιερώσαμε. Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι στέλνοντας μας την θετική τους ενέργεια από την κερκίδα την ώρα που αγωνιζόμασταν δεν νιώθαμε κούραση. Αλλά παίρναμε δύναμη για να ξεπεράσουμε και τις δυνατότητες του εαυτού μας.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό DimisK » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:15

Απλά συγκινητικός. Πολύ όμορφα λόγια που πραγματικά αισθάνομαι ότι τα πιστεύει. Ας είναι καλά το παλικάρι που φέτος μας έδειξε τι σημαίνει επαγγελματίας με συναίσθημα. Όχι απλά επαγγελματίας! Πιστεύω ότι κέρδισε μια θέση στις καρδιές των ΠΑΟΚΤΣΗΔΩΝ και θα τον θυμούνται πάντα με αγάπη όταν φύγει από την ομάδα.
Αυτός ο άνθρωπος με έκανε και δάκρυσα χτες βράδυ....
Να είσαι καλά παλικάρι μου!
Τελικά....ΠΑΟΚ ΕΙΣΑΙ!
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό gash04 » Κυρ 12 Απρ 2009, 22:24

Απλά Dejian σε ευχαριστώ σφόδρα μέσα απο την ψυχή μου για ότι έχεις κάνει για την ομάδα μου.
Ο Θεός να έχει καλά εσένα και την οικογένεια σου αγόρι μου.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 12 Απρ 2009, 22:53

Ειχα αμφισβητησει τη διαθεση και την ικανοτητα να βοηθησει αφοτου ηρθε.....με διαψευδει πανιγυρικα ΜΕγαλος αθλητης
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό Johnys » Κυρ 12 Απρ 2009, 23:54

MANIAKOS έγραψε:Ειχα αμφισβητησει τη διαθεση και την ικανοτητα να βοηθησει αφοτου ηρθε.....με διαψευδει πανιγυρικα ΜΕγαλος αθλητης


+1
Όπως έχω ξαναγράψει μάλλον θα πρέπει να του ζητήσουμε μια μεγάλη συγγνώμη.Και εγώ τον αμφισβήτησα αλλα μου έχει κλείσει το στόμα με αυτά που δείχνει και λέει.Θα το θυμάμαι για πάντα και τον ευχαριστώ.
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 14 Απρ 2009, 11:13

Μετά τη "διαστημική" εμφάνιση στη νίκη επί του Παναθηναϊκού και την ανάδειξή του σε MVP της 24ης αγωνιστικής της Α1 ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Ντέγιαν Τομάσεβιτς εξήγησε στο SPORT 24 για ποιους λόγους θα αποχωρήσει τελευταίος από το πλοίο, δικαιολόγησε τους Πράσινους για την εικόνα τους και τους έχρισε φαβορί στον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ με τον Ολυμπιακό...

-Είναι αλήθεια ότι λόγω των συνεχών αποχωρήσεων βασικών παικτών έρχονται πιτσιρικάδες στην προπόνηση για να συμπληρώσουν και δεν γνωρίζετε ούτε τα ονόματά τους;

"Ο,τι και αν σου πω για τον εφετινό ΠΑΟΚ θα είναι λίγο. Είναι πολύ κρίμα να έχει ξεκινήσει μια ομάδα με τόσα όνειρα και προσδοκίες και έπειτα από μερικούς μήνες η κατάσταση να είναι τραγική. Το χειρότερο είναι ότι αυτή η μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού δεν είναι αρκετή για να γιατρέψει τις πληγές του συλλόγου.

Ειλικρινά, δεν βλέπω φως στο τούνελ, αλλά προσπαθώ να μη δηλητηριάζω το μυαλό μου με απαισιόδοξες σκέψεις. Αποφάσισα να μείνω και θα παίξω μπάσκετ μέχρι το τέλος"...

-Αποχώρησαν οκτώ παίκτες. Εσύ με ποια κριτήρια επέλεξες να μείνεις στον ΠΑΟΚ;

"Δεν θέλω να παρεξηγηθεί αυτό που θα σου πω. Αισθάνομαι όπως ο καπετάνιος σε ένα πλοίο που αντιμετωπίζει κύματα - βουνά. Ε, δεν γίνεται να φύγει ο καπετάνιος πριν από το πλήρωμα αφήνοντας το πλοίο να βυθιστεί. Για αυτό το πήρα προσωπικά και είπα μέσα μου θα παλέψω και ό,τι βγει".

-Θα συμφωνούσες ότι ένας από τους λόγους που σε κράτησαν στον ΠΑΟΚ είναι το γεγονός ότι όλα αυτά τα χρόνια ευτύχησες να κερδίσεις αρκετά χρήματα από το μπάσκετ, ώστε να μην αντιμετωπίζεις βιοποριστικό πρόβλημα;

"Αυτό συμβαίνει! Είχα την τύχη να εργαστώ σε σπουδαίες ομάδες με αποτέλεσμα να βγάλω αρκετά χρήματα από το μπάσκετ. Κανένας σύλλογος, στον οποίο αγωνίστηκα, δεν αντιμετώπισε οικονομικά προβλήματα. Μόνο ο ΠΑΟΚ! Είναι φυσιολογικό, λοιπόν, να μην αισθάνομαι την ίδια πίεση για τους λογαριασμούς όπως άλλοι συμπαίκτες μου. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι και αυτό έπαιξε ρόλο".

-Αληθεύει ότι η σύζυγος και τα τέσσερα παιδιά σου ζουν στην Αθήνα, όπου όλους αυτούς τους μήνες νοικιάζεις σπίτι με δικά σου χρήματα; Η σύζυγος ποια γνώμη εξέφρασε σχετικά με την παραμονή ή αποχώρησή σου από τον ΠΑΟΚ;

"Εδώ και τέσσερα χρόνια η οικογένειά μου ζει στην Αθήνα και τα παιδιά μου πηγαίνουν σχολείο. Εκεί είναι το σπίτι μας. Οσο για την απόφασή μου να μείνω στον ΠΑΟΚ, η γυναίκα μου όπως έκανε σε ανάλογες περιπτώσεις στο παρελθόν, με άφησε να κρίνω και στήριξε την επιλογή μου. Είναι πάντα δίπλα μου".

-Αν σε ρωτούσε ο γιος σου, "μπαμπά, πώς καταφέρατε να κερδίσετε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει εικοσαπλάσιο προϋπολογισμό από τον ΠΑΟΚ;", τι θα του απαντούσες;

"Για να είμαι ειλικρινής, δεν μου αρέσει αυτή η σύγκριση των μπάτζετ. Αγωνίστηκα στον Παναθηναϊκό επί τρία χρόνια και σας διαβεβαιώνω ότι κάθε παίκτης που φορά τη φανέλα του αξίζει και το τελευταίο σεντ του μισθού του. Καθένας από αυτούς δούλεψε σκληρά στην καριέρα του για να φτάσει να αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό.

Συν τοις άλλοις, αυτό που είδατε το Σάββατο, δεν είναι πραγματικότητα. Ξέρω πολύ καλά πώς δουλεύει ο Ζέλικο (Ομπράντοβιτς) και οι συνεργάτες του και αντιλαμβάνομαι ότι στο μυαλό τους βρίσκεται το Φάιναλ Φορ του Βερολίνου. Την περασμένη εβδομάδα κατέστρεψαν τη Σιένα στην Ιταλία, οπότε ας μην κάνουμε ανόμοιες συγκρίσεις. Κερδίσαμε, μπράβο μας, αυτό είναι όλο και συνεχίζουμε"...

-Ποια είναι η αίσθησή σου αναφορικά με τον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού;

"Και η καρδιά και η λογική λένε Παναθηναϊκό. Η καρδιά γιατί Παναθηναϊκός σημαίνει για μένα, ομάδα, οικογένεια, φίλοι και λογική γιατί είναι πιο έμπειροι, με τον ίδιο προπονητή τα τελευταία δέκα χρόνια και τον ίδιο κορμό παικτών για σημαντικό χρονικό διάστημα".

Έχεις σκεφτεί αν επιθυμείς να συνεχίσεις την καριέρα σου και την επόμενη χρονιά;

"Δεν το έχω αποφασίσει ακόμη, αλλά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν δεχτώ μια σοβαρή πρόταση από έναν σοβαρό σύλλογο. Εάν με πάρει τηλέφωνο ο Παναθηναϊκός, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Αστειεύομαι έτσι; Προέχουν τα δύο τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου και τα πλέι οφ, εφόσον καταφέρουμε να συμμετάσχουμε. Μετά βλέπουμε..."
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 23 Απρ 2009, 06:40

Οτι και να γράψω για τον Τόμο, πλεόν είναι πολύ λίγο..
Εφυγε ο Ουέσον μετά το ματς με την ΑΕΚ και στο αμέσως επόμενο παιχνίδι κόντρα στο βάζελο έκανε το πρώτο νταμπλ- νταμπλ της χρονιάς.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, φημολογούνταν πως θα ήταν το τελευταίο του με τη φανέλα του Δικεφάλου. Ελάτε όμως που η μοίρα έπαιξε το δικό της παιχνίδι κι έτσι ο Ντέκι, όχι μόνο παρέμεινε στο ρόστερ της ομάδας, αξιοποιήθηκε κατάλληλα από Καλαφατάκη και συμπαίκτες, αλλά έφτασε σε άλλα 6, τουλάχιστον νταμπλ- νταμπλ (πάνω από 10 πόντους και 10 ριμπάουντ σε έναν αγώνα).

Παίκτης ο οποίος δέχεται δραματική μείωση αποδοχών, τονίζει ότι παραμένει στην ομάδα νοιώθοντας ως καπετάνιος ενός μισοβυθισμένου καραβιού με αβέβαιο μέλλον και με καρδιά χιλίων λεόντων πρωτοστατεί, μαζί με τους συμπαίκτες του, σε μία άνευ προηγουμένου κατάθεση ψυχής και επαγγελματικότητας στον αγωνιστικό χώρο κάθε βδομάδα.

Το γεγονός ότι συνεχώς παρέτεινε την παραμονή του στο Βελιγράδι, τη στιγμή που έπρεπε να είναι παρών στις προπονήσεις το Παλατάκι, φαίνεται να είναι το μοναδικό του πταίσμα στη φετινή περίοδο, ίσως και με το γεγονός ότι άργησε να πάρει μπρος λόγω της αδιαφορίας (??) του ή την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης..

Για εμένα πάντως, είναι ο πρώτος σέντερ μετά από πάρα πολλά χρόνια (ο τελευταίος ήταν μάλλον ο Μαυροκεφαλίδης και ο προηγούμενος ο.. Σάκλεφορντ) όπου κατάφερε να δεσπόζει κάτω από τις ρακέτες σε κάθε ματς.. Αν ήταν και λίγο νεότερος ή είχε λίγο πιο αξιόλογους back up..

Με τα πολλά, για να μιλήσουμε και με νούμερα, στο τελευταίο ματς της σεζόν, ο Τομάσεβιτς μάζεψε 16 ριμπάουντ και πρόσθεσε άλλους 15 πόντους σε μία άκρως παραγωγική για τον ίδιο εμφάνιση. Μάλιστα, αν ήταν και πιο εύστοχος στις βολές (5/12), που δε μας έχει συνηθίσει, ίσως να έκλεβε και πάλι τον τίτλο του man of the match από τον Κυρίτση. Αλλωστε, 8 κερδισμένα φάουλ, 15 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο δεν τα καταφέρνουν πάρα πολλοί στα 36 τους και μάλιστα σε μια ομάδα δίχως το φοβερό κίνητρο που είχε συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια να έχει στις ομάδες που αγωνίζονταν..

Οσο για τα συνολικά του στατιστικά; Αυτά μάλλον συνηγορούν ότι τελικά έπρεπε να βρει πρόσφορο έδαφος με την αποχώρηση παικτών για να καταφέρει να αποδείξει και πάλι του πλούσιο ταλέντο του σε όλο του το μεγαλείο..

Οντας ο παίκτης με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής στο φετινό πρωτάθλημα (596'-ο μόνος που έπαιξε σε όλα τα παιχνίδια) κατάφερε να αναδειχθεί σε πρώτο ριμπάουντερ της ομάδας με 183 ριμπάουντ (ο Ουέσον αν έμενε θα ήταν σίγουρα πρώτος καθώς είχε 77 σκουπίδια σε 9 ματς!) και 2ος σε όλο το πρωτάθλημα πίσω από τον Φράνσις της Λάρισας με 185, 4ος σε πόντους με 220 πίσω από Βασιλειάδη, Γκρέγκορυ και Κυρίτση, έχοντας 60% στις βολές και 57% στα δίποντα, 2ος σε κερδισμένα φάουλ (65 με τον Κυρίτση να παίρνει 109 φάουλ), 1ος σε ασίστ!! (42 έναντι 41 του Μούλα), 1ος σε κλεψίματα με 19, και 3ος σε τάπες (5) πίσω από Γιόνσεν με 8 και Γκρέγκορυ με 6, ενώ στο σύνολο της Α1 αναδείχθηκε σαν τον 13ο παίκτη με tendex (πίνακας αξιολόγησης) με 0.552 με τον Ουέσον να βρίσκεται στην 5η θέση με 0.592..

Τί άλλα δηλαδή μπορεί να περιμένει κάποιος προπονητής από έναν σέντερ στην ηλικία των 36 ετών που αγωνίζεται με μειωμένες αποδοχές???

Για του λόγου του αληθές, τα νούμερα παρακάτω αποδεικνύουν όλα τα παραπάνω!!
http://www.galanissportsdata.com/basket ... p?game=179
http://www.galanissportsdata.com/basket ... inksrs.asp
http://www.galanissportsdata.com/basket ... s.asp?t=12

Τόμο, καλή συνέχεια και καλή επιτυχία για την απόλυτα επιτυχημένη καριέρα σου στον ΠΑΟΚ μας..
Σε ευχαριστούμε!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό DimisK » Πέμ 23 Απρ 2009, 09:44

Ντέγιαν, ξέρω ότι οι εποχές που διάγουμε δεν ευνούν την προσωπολατρεία. Κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος...

Ωστόσο δεν μπορώ να μην υποκλιθώ στο μεγαλείο της συμπεριφοράς σου!
Έβαλες τα γυαλιά σε πολλούς...ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ!

Για μένα κέρδισες μια θέση στο roster των ανθρώπων που τίμησαν την φανέλα της ομάδας μας...

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό Lakistuta » Πέμ 23 Απρ 2009, 12:42

DEJANE HVALA PUNO OD SRCE....CRNOBELI FOREVER!!!!

Πλακα εχει οταν διαβαζεις "ειχα κανει λαθος...εκραζα αδικα...ζητω συγγνωμη...τι λαλας ημουν ...κλπ"
Το καλυτερο ειναι ομως να μην τον κανεις καν αυτο στην αρχη αλλα να στηριζεις μονο,ειδικα τους παικτες που αυτοι ειναι που κανουν την δουλεια...

DEJANE RESPECT!!!!!
Take Hold Of The Flame!!!
REVOLUTION!!!
Άβαταρ μέλους
Lakistuta
 
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 12:46
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα 2008-2009

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης