Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Συζήτηση για το βασικό στάδιο της προετοιμασιας, τις καθημερινές προπονήσεις και τους τραυματισμούς των παικτών

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 11:11

Thx
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό vs40 » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 11:20

Το πουλέν του ο Ρουμάνος το έκαιγε. Τον έβαζε σε όλες τις θέσεις εκτός από τη θέση του. Πραγματικά φέτος να είναι υγιής και θα δούμε πολύ όμορφα πράγματα έχοντας δίπλα του είτε τον Εσιτί είτε τον Βέρνμπλουμ, τον οποίο βλέπω επίσης να κάνει καλή χρονιά με την προπονητάρα που φέραμε. Πραγματικά άλλη κλάση ο Φερέιρα, είναι Ευρωπαίος προπονητής, που δεν αποκλείω να μας φέρει Ευρωπαϊκή διάκριση. Ο τρόπος που παίζει είναι ότι πρέπει για να μπλοκάρει μεγαθήρια. Έχω πάθει πλάκα από το πόσο γρήγορα η ομάδα αφομοίωσε ένα διαφορετικό σύστημα. Σίγουρα οι σοφτ εξτρέμ αδικούνται σε σχέση με το 4-2-3-1, όμως από την άλλη αυτό θα κάνει τον ΠΑΟΚ μια συμπαγής ομάδα, με πολύ δύναμη, ώστε, όπως είπα, να μπορεί να μπλοκάρει Ευρωπαϊκά μεγαθήρια. Η μεταγραφή του Εσιτί ήταν εκπληκτική κίνηση, αλλά πραγματικά φέτος έχω την αίσθηση ότι θα δούμε τον κανονικό Βερνμπλουμ, που είναι αμυντικά τρομερός ποδοσφαιριστής.

Ατομικά υπάρχει αρκετή πρόοδος και συγκεκριμένα στους:
Ελ Καντουρή, Γιαννούλη, Πέλκα, Άκπομπ, Ζαμπά, ενώ έβγαλε και τον νεαρό Γαϊτανίδη.
Επίσης, φουρνιά των 30+ δείχνει πολύ δυνατή, ανεπιρέαστη από το γεγονός ότι είναι 1 έτος μεγαλύτεροι!

Προσωπικά πιστεύω ότι με τη μεταγραφή του Εσιτί, μπορούμε να χτυπήσουμε στα ίσα τον Άγιαξ. Γενικά ομάδες που προέρχονται από μεγάλες επιτυχίες, στιλ Άγιαξ, που πουλάνε παίκτες, έχουν πτώση την επόμενη σεζόν. Την πιστεύω την πρόκριση, αλλά σίγουρα το φαβορί είναι ο Άγιαξ. Μας δίνω όμως ένα 30%, λόγω του απίστευτου προπονητή που φέραμε!
Τελευταία επεξεργασία από vs40 και Κυρ 28 Ιούλ 2019, 11:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vs40
 
Δημοσιεύσεις: 5248
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 00:07

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 11:25

Ο Ρουμανος ειχε για 8ρι τον Μαουρισιο και τον Ολιβειρα.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89848
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό denyparxeisalio » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 11:33

Για εμάς τους άτυχους που ήμασταν σε παιδότοπο χθες υπάρχει πουθενά όλο το ματς να το δούμε? :mrgreen:
Proud member of Paokmania forum
Άβαταρ μέλους
denyparxeisalio
 
Δημοσιεύσεις: 1459
Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 21:27
Τοποθεσία: 7hills

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 11:36

Ναι αλλά οχι

Υπάρχει στο γιουτιουμπ με κωλο εικόνα έως το 60
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό Alastor » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 11:59

ΑποστόληςΑ έγραψε:Ο Ρουμανος ειχε για 8ρι τον Μαουρισιο και τον Ολιβειρα.


Ετσι. Μιλαμε για 2 παικταραδες και τον Καντουρι ηθελε απλα να τον χωρεσει στο σχημα. Καποιες φορες ειχε παιξει και οχταρι. Ειχε και Σακχωφ Κανιας.

Εμεις εδω ειχαμε ξεκαθαρη αριθμητικη ελλειψη στα χαφ.

Εγω παλι το φοβαμαι αυτο με τους τραυματισμους παντως. Αν τον προοριζουν για βασικο χαφ,να κοψουν τον κωλο τους να βρουν τροπους προληψεις των τραυματισμων γτ παλι με την χαρα θα μεινουμε
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6213
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό Φουτσίνι » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:21

πανηγύρισμοι στα φιλικά φέρνουν κλάματα τον χειμώνα. Η εικόνα που βλέπουμε εχει σχέση με την σοφτ προετοιμασία που κάναμε κ με τους χαμηλής δυναμικότητας αντιπάλους που αντιμετωπίσαμε. Δεν μου αρέσει που η ομάδα εγκαταλείπει το κυριαρχικό ποδοσφαιρο κ επιστρέφουμε σε στυλ σαντος. Αυτό το στυλ φέρνει διάκρισεις στην Ευρώπη, γκρίνια στο πρωταθλημα κ μηδέν εξελίξη στις ομάδες. Κάποιος φίλος ειπε ότι χαίρεται που γρήγορα αφομοίωσε η ομάδα το νεο στυλ, το να μάθεις μια ομάδα να αμύνεται ειναι εύκολο ειδικά με την προσθήκη παικτών όπως εσιτι. Το δύσκολο ειναι να μάθει η ομάδα να παιζει μοντέρνο ποδοσφαιρο κατοχής έχοντας ισορροπία σε επίθεση και άμυνα.
Ελπίζω να κανω λάθος
Άβαταρ μέλους
Φουτσίνι
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2016, 16:33

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό CCCP » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:27

Θα ξαναπω. Ειστε σιγουροι μερικοι οτι τον ειδατε τον ΠΑΟΚ περσι? Ποιο κυριαρχικο ποδοσφαιρο κατοχης βρε φιλε? Ο ΠΑΟΚ του Λουτσεσκου? Παμε καλα?
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6150
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό Gospi » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:35

Η οερσινη ομαδα ηταν κυνικη και συμπαγής γ αυτο και εκανε το θαυμα που εκανε! Κατ εμε οφειλεται κυριως στις προσωπικότητες και το ταλεντο των παιχτων μας και κατα δευτερο στον Λουτσε.
Αν δουμε ομως ενα ενα τα παιχνίδια τα περσινά θα διαπιστωσουμε πως περα απο τα παιχνιδια του ελληνικου πρωταθλήματος και μαλιστα με τις ομδες χαμηλης δυναμικης, δεν παιξαμε ποδοσφαιρο κυριαρχιας.
Να θυμισω πως ο βλακας παντελιδης καταφερε και μας μπλοκαρε τοσο με τον αδτερα στον πρώτο γυρο οσο και με τον ρουλη μεσα στην τουμπα. επισης και με τον γαυρο δεν παιξαμε ποδοσφαιρο κυριαρχιας αλλα σκοπιμοτητας. Στην ευρωπη δε ειχαμε τον ρολο του σακου του μποξ.
Οποτε κατ εμε ειναι ατοπο να μιλαμε για ποδοσφαιρο κυριαρχιας π ξαφνικα αλλαζει κλπ.
Σιγα το μοντέρνο ποδοσφαιρο αναπτυξης που επαιξε ο ρουμανος.
Η ομαδα με τον Φερειρα, ηδη απο τα φιλικα, δινει καλυτερα σημαδια απο την περσινη, και ειμαι σιγουρος 100% πως στο ελλαντα θα κανουμε πλάκα με πολυ πιο ευρωπαικο ποδοσφαιρο και με μεγαλυτερα ποσοστα κατοχης απο περσι!

υ.γ. που αν ειχε και στην διαθεση του τον περσινο βιειρινια και μαουρισιο ο Φερειρα, εκει θα βλεπαμε τρελξ μπαλαρα!
The North Remembers
Άβαταρ μέλους
Gospi
 
Δημοσιεύσεις: 10908
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 23:10

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό xrisitsapa » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:45

Εγώ πάντως είδα χτες τον Άγιαξ και μπορώ να πω ότι παίζει σε εντελώς άλλες ταχύτητες από εμάς..
Αν παίξουμε κοντά τις γραμμές και κρατήσει η άμυνα, έχουμε κάποιες ελπίδες, αλλιώς...
xrisitsapa
 
Δημοσιεύσεις: 3510
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 18:11

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:47

Στην μια περίπτωση, Φερέιρα, όλοι ελπίζουμε ότι ΘΑ δούμε πιο ωραία πράγματα. Στην άλλη, Λουτσέσκου, τα γεγονότα είναι αδιάψευστοι μάρτυρες. Κι ο ίδιος ο Φερέιρα το ξέρει καλά και το έχει αναφέρει ότι ο εθισμός στη νίκη είναι το πλέον σημαντικό στοιχείο, που μια ομάδα σαν τον ΠΑΟΚ οφείλει να συντηρήσει. Σαφώς και αν το κάνει με πιο ελκυστικό τρόπο δε θα "χαλαστεί" κανένας μας. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν είναι Μπράγκα. Για αυτό και άλλωστε ήρθε σε εμάς επειδή ξέρει ότι είμαστε μεγαλύτερη πρόκληση για την καριέρα του. Οπότε, γνώμη μου, όσο χρειαστεί και όποτε χρειαστεί να θυσιάζεται το κάλλος για τον απώτερο στόχο πιστεύω ότι θα γίνεται. Και καλώς θα γίνεται.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17955
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:50

Φίλε φουτσινι ενώ συμφωνώ πάρα πολύ στην αρχή του μηνύματος σου, διαφωνώ εξίσου στο τέλος


Όντως η υπεραισιοδοξια στα φιλικά είναι επικίνδυνη και ανούσια όταν παίζεις απέναντι σε χωριά.

Κατ αρχάς ποτέ δε μου άρεσε το πλάνο των φιλικών μας. Όλα ήταν κατάλληλα μόνο για ξεμουδιασμα και περίεργες δοκιμές.

Από εκεί και πέρα είναι προφανές πως η ομάδα παραειναι "λυμενη" για τέλη Ιουλίου. Φοβάμαι πως υπάρχει κίνδυνος αυτό να το πληρώσουμε στη συνέχεια.

Ερώτημα: Διάβασε κανείς πουθενά να δουλεύει η ομάδα φυσική κατάσταση; Τι πλάνο υπάρχει για αυτό;


Κατά τ αλλά όμως να με συμπαθατε αλλά η ομάδα επί Λουτσεσκου δεν έπαιζε ούτε άμυνα ούτε επίθεση. Έπαιζε σύστημα "μπαλανς" κρατάμε κατοχή και βλέπουμε. Ούτε καλά αμύνονταν, ούτε καλά επιτίθονταν. Και αυτά τα έλεγα πολύ πριν φύγει.

Συνεπώς δεν νομίζω ότι χαλάει κάτι ο Αμπελ, μάλλον φτιάχνει κάτι. Θα δούμε το αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13119
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό Gospi » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:54

Απο τις μεχρι τωρα κινησεις και κυριως απο την επιμονη του για παρουσια καθαροαιμου κοφτη στην ομαδα, μου δινει την αισθηση πως ξερει και να θυσιαζει το θεαμα για το αποτελεσμα, αλλα και να προσαρμοζεται στις αναγκες του παιχνιδιου με ρεαλισμο και πέρα απο εμμονες σε συστηματα.
Και ο περσινος ηθελε να το πετυχει αυτο στην ευρωπη, αλλα το εκανε με λαθος τροπο και κατεληξε περα απο το οτι δεν πήρε κανενα αποτελεσμα να εμφανισει τον πιο φοβικο και παθητικο ΠΑΟΚ που εχουμε δει ποτε.
Αν ο Φερειρα καταφερει και εμφανισει μια συμπαγή ομαδα με τον αγιαξ, που θα παίξει κλειστα κι θα εκμεταλλευτει στο επακρο την επιθετικη του τριπλετα που βγαζει φωτιεςθα του βγαλω το καπελο! Δεν περιμενω να δω κατοχη και θεαμα. Αλλα θελω να δω νευρο ξυλο παθος και αντεπιθέσεις φωτια!
Η σούπερ λιγκ δεν με αγχωνει...
και χωρις κοουτς να πεταξω μεσα την χθεσινη ενδεκαδα θα κανει πλακα στο 85% των παιχνιδιων!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The North Remembers
Άβαταρ μέλους
Gospi
 
Δημοσιεύσεις: 10908
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 23:10

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό xrisitsapa » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:56

Στο δεύτερο μέρος της προετοιμασίας, διάβασα κάνα δυο φορές να δουλεύουν την φυσική κατάσταση.
Άσε που πλέον συνήθως δουλεύεται παράλληλα με μπάλα αν θυμάμαι καλά
xrisitsapa
 
Δημοσιεύσεις: 3510
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 18:11

Re: Προετοιμασία - φιλικοί αγώνες 2019-2020

Δημοσίευσηαπό Gospi » Κυρ 28 Ιούλ 2019, 12:56

rainmaker έγραψε:Φίλε φουτσινι ενώ συμφωνώ πάρα πολύ στην αρχή του μηνύματος σου, διαφωνώ εξίσου στο τέλος


Όντως η υπεραισιοδοξια στα φιλικά είναι επικίνδυνη και ανούσια όταν παίζεις απέναντι σε χωριά.

Κατ αρχάς ποτέ δε μου άρεσε το πλάνο των φιλικών μας. Όλα ήταν κατάλληλα μόνο για ξεμουδιασμα και περίεργες δοκιμές.

Από εκεί και πέρα είναι προφανές πως η ομάδα παραειναι "λυμενη" για τέλη Ιουλίου. Φοβάμαι πως υπάρχει κίνδυνος αυτό να το πληρώσουμε στη συνέχεια.

Ερώτημα: Διάβασε κανείς πουθενά να δουλεύει η ομάδα φυσική κατάσταση; Τι πλάνο υπάρχει για αυτό;


Κατά τ αλλά όμως να με συμπαθατε αλλά η ομάδα επί Λουτσεσκου δεν έπαιζε ούτε άμυνα ούτε επίθεση. Έπαιζε σύστημα "μπαλανς" κρατάμε κατοχή και βλέπουμε. Ούτε καλά αμύνονταν, ούτε καλά επιτίθονταν. Και αυτά τα έλεγα πολύ πριν φύγει.

Συνεπώς δεν νομίζω ότι χαλάει κάτι ο Αμπελ, μάλλον φτιάχνει κάτι. Θα δούμε το αποτέλεσμα.
Καπου πήρε το αυτι μου χρεωμα στον περσινό και για την επιλογη των αντιπαλων στα φιλικα αλλα και την επιλογη για 2 παιχνιδια στην ιδια μερα σε τοσο μεγαλη αποσταση απο το προπονητικο κέντρο...
Σχεδον υπαινιχθηκαν πως υπηρχε εγκληματικη αδιαφορια για το κατα ποσο θα βοηθησουν αυτα τα φιλικα κλπ καθως ηταν προαποφασισμενο να φυγουν...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The North Remembers
Άβαταρ μέλους
Gospi
 
Δημοσιεύσεις: 10908
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 23:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προετοιμασία-Προπονήσεις-Τραυματισμοί

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης