ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική των αγώνων και τα νέα του ευρωπαϊκού ΠΑΟΚ

MVP ΠΑΟΚ - Ajax

Paschalakis
1
1%
Matos
12
7%
Varela
1
1%
Crespo
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Giannoulis
16
10%
Esiti
6
4%
El Kaddouri
29
18%
Jaba
1
1%
Biseswar
16
10%
Pelkas
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Akpom
77
48%
Limnios
1
1%
Augusto
1
1%
Stoch
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 161

Re: ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό karl » Πέμ 08 Αύγ 2019, 01:08

Μια ενδιαφέρουσα ανάλυση εδώ - και με κάποια γραφήματα.

εδώhttps://betweentheposts.net/paok-saloniki-ajax-amsterdam-2-2-fifteen-good-minutes-enough/

Κατα τα αλλά: το παιχνίδι λίγο ως πολυ όπως το περίμενα. Για πρώτη επίσημη εμφάνιση και μάλιστα με Άγιαξ μια χαρά τα πήγαμε. Θεωρώ ως μεγάλο κέρδος του παιχνιδιού το Γιαννούλη - (αμφιβάλλω αν θα βλέπαμε κάτι καλύτερο στη θέση αυτή από νεοαποκτηθέντα παίκτη-όνομα)

Για τον επαναληπτικό πιστεύω ότι οι δικές μας αδυναμίες μπορούν να διορθωθούν πιο άμεσα από εκείνες του Άγιαξ.
Ο Άγιαξ έχει ένα θέμα στην αμυντική του λειτουργείς - απόρροια και της ανομοιογένειας/απειρίας των εμπλεκομένων παικτών.
Εμείς από την άλλη θα πρέπει «απλά» να:
- κάνουμε το Ζαμπα πιο χρησιμο (αμυντικά και επιθετικά)
- δουλέψουμε καμία καινούργια κομπίνα

Όλα τα υπολοιπα θα προκύψουν ως φυσιολογική προσαρμογή, όπως το παράπανω στη φυσική κατάσταση,
το δέσιμο Εσιτι με την ομάδα, η εγρήγορση κτλ αλλά και η ενέργεια από την εξέδρα που στο Άμστερνταμ θα είναι
πιο θετική (άλλη αδρεναλίνη έχει ο οπαδός ταξιδευτής)

Πιστεύω ότι παίκτες και τεχνικό επιτελείο τωρα θα αρχίσουν να συνειδητοποιούν το κατόρθωμα αυτό.
Από τη στιγμή που η πρόκριση δεν κρίθηκε ήδη από τον πρώτο αγώνα υπέρ του Άγιαξ το άγχος μεταφέρεται στους
Ολλανδούς (ειδικά και μετά την περσινή τους πορεία). Ίσως το 2:2 να είναι για μας καλύτερο από ένα 2:1, γιατί σε αναγκάζει να βάλεις ως στόχο τη νίκη και ΜΟΝΟ! (εμένα μου έχει μείνει τραύμα ο αποκλεσμος από Σεβιλλη το 82 ύστερα από 2:0 στην Τούμπα και 0:4 εκτός) Και από την άλλη εφησυχάζει ίσως και λίγο τον Άγιαξ.

Θέλω να δω σκορ 1:1 μέχρι το τελευταίο λεπτό και τον Πασχαλακη να σκάει μύτη στη μεγάλη περιοχή των
Ολλανδών αποτελειώνοντας τους μετα από ασίστ του αργοταχυθωρηκτου μας από τη Νιγηρια.
Η μπάλα είναι στρογγυλή για να αλλάζει η τροπή του παιχνιδιού
Άβαταρ μέλους
karl
 
Δημοσιεύσεις: 2267
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιαν 2011, 23:32
Τοποθεσία: Αμβούργο

Re: ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό GoMaRoS » Πέμ 08 Αύγ 2019, 01:41

Δεν καταφεραμε να παρουμε κατι παραπανω απο τις αλλαγες, και γι'αυτο δεν καταφεραμε κατι επιθετικα στο δευτερο ημιχρονο, ισως ο Σβιντερσκι αντι του Πελκα να ειχε βοηθησει πιο πολυ στο να ενοχλει την αμυνα του αγιαξ, εμεινε πολυ μονος ο Ακπομ μετα την εξοδο του Πελκα, οσο και να προσπαθησε μετα ο Αμπελ να το αλλαξει με την εισοδο του Στοχ ή την αλλαγη του συστηματος δεν το καταφερε. Οσο για την φυσικη κατασταση, ειναι λογικο για αυτη την εποχη μετα την προετοιμασια να μην ειναι οι παιχτες στο φουλ, στην Ολλανδια θα εμφανιστει με περισσοτερη φρεσκαδα η ομαδα

Παμε στην Ολλανδια για το διπλο, ναι το διπλο! Εκει που μας εχουν ολοι ξεγραμμενους εμεις γραφουμε ιστορια. Οπως στην τοτεναμ 2 γκολ στο 20λεπτο να μην ξερουν απο που τους ηρθε
GoMaRoS
 
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 13:50

Re: ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό mpouJr » Πέμ 08 Αύγ 2019, 04:14

Ζαντός έγραψε:
mpouJr έγραψε:Ο ΠΑΟΚ του πρωτου ημιχρονου αν κ βρεθηκε πολυ νωρις πισω στο σκορ καταφερε να γυρισει το σκορ (νομιζω ειναι το πιο ομορφο ημιχρονο που εχω δει να παιζει η ομαδα απο τοτε που βλεπω ποδοσφαιρο) απεναντι σε μια ομαδα που το 70% των παικτων της ανεβασαν την χρηματιστηριακη τους αξια πανω απο 300% κ το υπολοιπο 25% πανω απο 1000%.... μεσα μολις μια χρονια.

Φυσικα μερικοι θα μου πουνε οτι πουλησε 2 παικταραδες τους οποιους δυσκολα αντικαθιστας κ δεν ειναι η ιδια ομαδα με περυσι αλλα πολυ απλα θα τους πω οτι οι μεταγραφες της ομαδας αυτης ειναι σε κοστος 57+ μυρια ευρω οσα δλδ δεν εχει δωσει ο ΠΑΟΚ σε μεταγραφες την τελευταια 20ετια.....

Ενω λοιπον η ομαδα μας εχει προπονητη με εντελως διαφορετικη φιλοσοφια κ αποψη γενικα για το ποδοσφαιρο απο οτι ο προκατοχος του κ μαλιστα μη εχοντας ξεκαθαρη αποψη για το συνολο των παικτων που θα εχει στην διαθεση του, πηρε την ομαδα κ σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα καταφερε μεταφερει το πλανο του που το ειδαμε απλοχερα στο πρωτο ημιχρονο,εμεις προσπαθουμε να βρουμε τι δεν πηγε καλα κ δεν νικησαμε τον Αγιαξ,που σε οποιαδηποτε κληρωση κ αν μπει το ονομα του απεναντι σε ολες τις ομαδες του πλανητη θα ειναι ΝΟΥΜΕΡΟ 1 ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ εμεις σκαμε γιατι δεν καταφερε ο προπονητης κ οι παικτες που γνωριζονται κατι πιο πολυ απο 1 μηνα να νικησει τον Αγιαξ...

Δεν θα σκασω αν δεν περασω αυτον τον αγιαξ λοιπον γιατι πλεον ανακαλυψα οτι αυτο το ποδοσφαιρο θελω να βλεπω απο την ομαδα μου αυτο του πρωτου ημιχρονου αυτο που κατι αστερια υπερλαμπρα στον ποδοσφαιρικο ουρανο εμοιαζαν μικρα κ σαν κοκκοι αμμου μπροστα στους παικτες με τα ασπρομαυρα χωρις ονοματα χωρις νουμερα χωρις τιποτα...εβλεπα το ματς κ ειχα μεσα μου ηδονη/γκαυλα/ευτυχια πως το λενε ρε παιδι αυτο που νιωθουν τα παιδακια που μολις εχουν ανακαλυψει αυτο που θελουν να εχουν για παντα κ το κοιτανε μπροστα τους κ δεν το πιστευουν με εκεινα τα ματια γουρλωμενα κ να λαμπουν.

Ε αυτο.



Χάθηκες κι εσύ... Όλα καλά;;

Μια χαρα φιλε εσεις εδω ολοι καλα?
Σας παρακολουθω αλλα κ σας διαβαζω οπως εκανα παντα απλα επελεξα να μην γραφω κ τις πιο πολλες φορες ηταν γιατι δεν νομιζω οτι θα εξυπηρετουσα την συζητηση η το ιδιο το φορουμ.
Ελπιζω φετος που εχω πιο πολυ χρονο να ξοδεψω να μπορεσω να γραφω πιο συχνα :twisted:
Sarcasm:the ability to insult idiots without them realizing it.
Άβαταρ μέλους
mpouJr
 
Δημοσιεύσεις: 1366
Εγγραφή: Δευτ 09 Δεκ 2013, 05:27

Re: ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό constadine » Πέμ 08 Αύγ 2019, 18:13

Η ξένη σελίδα lateralesquerdo έκανε ανάλυση των δυο γκολ μας με Άγιαξ :

https://www.lateralesquerdo.com/2019/08 ... ra-o-ajax/
Άβαταρ μέλους
constadine
 
Δημοσιεύσεις: 2522
Εγγραφή: Δευτ 04 Μαρ 2019, 14:55
Τοποθεσία: Κεντρική Μακεδονία

Re: ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό maceio » Πέμ 08 Αύγ 2019, 19:21

Ale έγραψε:Τρία γρήγορα χαφ, Στοχ, Πέλκα, Ζαμπά, Τσούμπα και τους πήραμε.

Άψογος ο Γιαννούλης, αποκάλυψη ο Ελ Καντουρί, θηρία ο Βαρέλα και ο Τσούμπα. Μάτος επίσης συγκινητικός.

Εσίτι στην εξέδρα χθες. Με δέκα παίζαμε σήμερα...

Ο Ζαμπά πότε θα αρχίσει να μαθαίνει τακτική και απελευθέρωση από τον αντίπαλο;


Συμφωνω οτι ο Εσιτι δεν ηταν καλος , σε ολα τα highlights του αγιαξ ειναι μια φαση πισω ...
''Η φαντασια ειναι πιο σημαντικη απο τη γνωση γιατι δεν εχει ορια " Aινσταιν
maceio
 
Δημοσιεύσεις: 1488
Εγγραφή: Τρί 11 Μάιος 2010, 18:57

Re: ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 08 Αύγ 2019, 20:09

Γι αυτό έκανε τόσα λίγα highlights.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: ΠΑΟΚ - Ajax 2-2 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 08 Αύγ 2019, 22:40

mpouJr έγραψε:
Ζαντός έγραψε:Χάθηκες κι εσύ... Όλα καλά;;

Μια χαρα φιλε εσεις εδω ολοι καλα?
Σας παρακολουθω αλλα κ σας διαβαζω οπως εκανα παντα απλα επελεξα να μην γραφω κ τις πιο πολλες φορες ηταν γιατι δεν νομιζω οτι θα εξυπηρετουσα την συζητηση η το ιδιο το φορουμ.
Ελπιζω φετος που εχω πιο πολυ χρονο να ξοδεψω να μπορεσω να γραφω πιο συχνα :twisted:



Μακάρι να σε βλέπουμε συχνότερα! Όλα καλά εδώ, ησυχία, ηρεμία και ΠΑΟΚ!




Τέλος από εδώ, αύριο ή μεθαύριο ανοίγει το επόμενο από Sourme...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ευρώπη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης