ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Superleague και όλων των παραλειπομένων...

MVP ΠΑΟΚ - Πανιώνιος

Πασχαλάκης
2
2%
Matos
3
2%
Varela
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Crespo
2
2%
Γιαννούλης
6
5%
Esiti
2
2%
Misic
21
17%
Λημνιός
1
1%
Jaba
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Swiderski
75
60%
Akpom
4
3%
Ingasson
2
2%
Biseswar
3
2%
Πέλκας
3
2%
 
Σύνολο ψήφων : 124

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ruud Knol » Τρί 03 Σεπ 2019, 02:39

joshua έγραψε:
pilotos έγραψε:
anekfrastos έγραψε:Οκ για το δημιουργικό κομμάτι καταλαβαίνω και εν πολλοίς συμφωνώ με την κρατική που γίνεται.
Αμυντικά ας μου εξηγήσει κάποιος, το γεγονός ότι 90' ο νιονιος έκανε μια (1) τελική, δεν είναι θετικό; Ότι η κατοχή ήταν πάλι πανω απο 70% ;
Ότι στα 4 τελευταία ματς είχαμε πολλαπλάσιες (όχι απλώς περισσότερες) τελικές από τον αντίπαλο;
Όλα αυτά είναι αυτονόητα;
Μόνο εγώ δεν τα βλέπω όλα μαύρα;
Ο γαύρος είδε κι έπαθε να νικήσει αστέρα και τυρί και είναι σε παροξυσμό για την υπερομαδα τους κι εμείς αυτομαστιγωνομαστε όσο δεν πάει.
Ισχύει, αλλά ρε αδερφέ λύσε μου πώς γίνεται ότι πάει μέσα να γράφει;;; Πώς στο διάολο γίνεται;

SM-G965F


Να σου πω τι καταλαβαινω.Ειναι τοσο χαμηλο το τεμπο μας και τοσο ανοικτες οι γραμμες μας που ο αντιπαλος εχει συνεχως την αισθηση οτι μπορει και καπως ετσι βγαινει στην αντεπιθεση με ψυχολογια και οχι σκοτωμενος.


Joshua με συγχωρείς αλλά για ποιά "αισθηση οτι μπορει και καπως ετσι βγαινει στην αντεπιθεση με ψυχολογια και οχι σκοτωμενος" μιλάς ρε φίλε μου; Η ομάδα του Πανιωνίου απείλησε 1 (μια) φορά σε ολόκληρο παιχνίδι. Πιο πολλές φορές απείλησαν πέρυσι στο κύπελλο στην Τούμπα στο 4-2 παρά φέτος. Φέτος απλούστατα οι άνθρωποι ήταν πολύ τυχεροί. Τί να κάνουμε τώρα; Η μπάλα κάτω από τα πόδια του Ινγκασον και τέρμα γωνία. Απιαστο. Παρομοίως με Σλόβαν, κόντρα και στρωμένη στον άλλον στο ένα μέτρο στην κενή εστία. Δεν μιλάω καν για το σουτ που έκανε ο άλλος ο τύπος που δεν πρέπει να το έχει κάνει ούτε στο playstation.
Τα παραπάνω δεν σημαίνει επ'ουδενί πως η ομάδα δεν πάσχει σε φυσική κατάσταση και στημένα. Αλλά πιστεύω πως έχουν γνώση οι φύλακες και θα τα φτιάξουν όλα.
Πολύ φιλικά τα παραπάνω και με διάθεση συζήτησης.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ Π.Α.Ο.Κ. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Ruud Knol
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος 2019, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα, Δυτικά Προάστια

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ruud Knol » Τρί 03 Σεπ 2019, 02:41

seaman έγραψε:Αν δεν καθόταν η φάση στο Γκμοχ θα είχαμε κηδεία σήμερα. Δεν ξέρω πως παίζεται το ποδόσφαιρο στην Πορτογαλία, εδώ αν δεν αλλάξουμε ρώτα θα γκελάρουμε και γρήγορα. Η Ομάδα όπως παίζει, πέρα που είναι ανεξήγητα σκασμένη (δυνατές προπονήσεις για να είναι βαριά τα ποδαράκια δε νομίζω να έγιναν) δεν υπάρχει κανένας τρόπος να απλωθεί στο γήπεδο. Και με Χ βγάζει και τους δύο υποτιθέμενους εξωτερικούς μέσους και βάζει Μπίσε και Πέλκα για να κουβαριαστούνε όλοι μαζί στον άξονα. Αν έχουν λογική αυτές οι κινήσεις τότε στην προπόνηση πρέπει να βλέπει τραγικά πράγματα και από πολλούς. Καλά για Στοχ δεν μιλάω, αν δεν μπορεί να προσφέρει και σήμερα καλημέρα.
Και σου λέει και ο προϊστορικός ότι ο ΠΑΟΚ έχει συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού και τον διαβάσαμε.
Πω πω πω πω, το σταυρό μας....και την υγεία μας που θα την χάσουμε


Και όμως έγιναν υπερβολικά καλές προπονήσεις για να μπορέσει η ομάδα να ανταγωνιστεί τον Αγιαξ στα τρεξίματα. Κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα. Συμφωνώ πως δεν είναι εικόνα αυτή και ελπίζω να βελτιωθει με την διακοπή.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ Π.Α.Ο.Κ. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Ruud Knol
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος 2019, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα, Δυτικά Προάστια

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Jairo » Τρί 03 Σεπ 2019, 02:55

Ζαντός έγραψε:Προσπάθησα καναδυό φορές να διαβάσω τα χείλη του, δεν κατάλαβα... Στο τέλος πρέπει να λέει "come on!", αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος.

"What the Fuck is that ?...COME ON !"
agent of shield
Άβαταρ μέλους
Jairo
 
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: Δευτ 31 Αύγ 2015, 22:33
Τοποθεσία: >>>

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ruud Knol » Τρί 03 Σεπ 2019, 03:22

Καλησπέρα σε όλους.
Εγώ κόντρα στα περισσότερα σχόλια θα προσπαθήσω να μιλήσω με την όποια ποδοσφαιρική λογική κατέχω - και το συζητάω και με οποιονδήποτε θέλει περαιτέρω.

- Η ομάδα εμφανίζεται πολύ "βαριά" και σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Δεν συμφωνώ οτί είναι αδιαφορία όμως. Δεν συμφωνω οτι ο π.χ. ο Πέλκας είναι αδιάφορος. Δεν είναι αδιάφορος για τον ΠΑΟΚ μας. Πικραμένος από τα σχόλιά μας σαν οπαδοί για αυτόν μπορεί. Και πάλι όμως προσπαθεί. Η ομάδα κατα την γνώμη μου όπως ακριβώς και πέρυσι τέτοια περίοδο -για όποιον θυμάται- παρουσιάζεται "βαριά" και δυσκίνητη λόγω της προεετοιμασίας που ήταν στοχευμένη στην Ευρώπη. Πέρυσι μας γλίτωσε η τύχη και κάποιοι ποδοσφαιριστές βαρόμετρα (Βιειρίνια, Μαουρίσιο, Βερνμπλουμ, Πριγιοβιτς, Σακχοφ) που είτε δεν είχαν παρουσία ως τώρα είτε έφυγαν από την ομάδα. Βγάζοντας τους τραυματίες από την σύγκριση η ομάδα είναι καλύτερη φέτος. Ναι ο Εσίτι είναι καλύτερος του Κάνιας σε όλους τους τομείς εκτός την ψυχολογία του γκρούπ που δεν ξέρω πως είναι με την ομάδα ο Εσίτι. Ο Ελ Καντουρί στο 8 είναι καλύτερος του Σακχοφ, και ο Ντούγκλας είναι πάρα πολύ καλός (και με μέλλον μιας και είναι πιτσιρικάς). "Αποκτήσαμε" τον Γιαννούλη (ήρθε Ιανουάριο από τον δανεισμό και δεν έπαιξε πολύ πέρυσι) μπακ απ του Βιειρίνια στο αριστερό άκρο και αξιόλογο μπακ απ του Μάτος επιτέλους.

- Ο προπονητής παίζει ένα σύστημα. Δεν είμαι φαν του 4-4-2. ΑΛΛΑ. Για αυτό φέραμε αυτόν τον άνθρωπο για να είναι ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ. Αλλιώς θα έφτιαχνε μια εφαρμογή ο Αρωνιάδης και θα ψηφίζαμε εντεκάδες εμείς. Εγώ λοιπόν δεν θα τον κρίνω από αυτό. Αναμένω να δω τί θα κάνει στην ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ των παιχτών κατά την διάρκεια της χρονιάς. Ο πρωταθλητισμός απαιτεί τους προπονητές να είναι πρώτα "ψυχολόγοι" και έπεται η τακτική κτλ. για να μπορέσουν οι παίχτες να μείνουν προσηλωμένοι στον στόχο. Ως τώρα τα έχει πάει καλά στο κομμάτι της ψυχολογίας όταν έπρεπε η ομάδα να είναι έτοιμη με τον Αγιαξ και παρουσιάστηκε καλή. Με την Σλόβαν δεν τον κρίνω γτ αυτήν την ομάδα έπρεπε να την κερδίσουν οι φανέλες μόνες τους και για αυτό ευθύνονται οι παίχτες. Στο μόνο που έχει ευθύνη ως τώρα είναι η τακτική στα στημένα (επιθετικά κυρίως αλλά και αμυντικά) η οποία είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ έως αστεία. Εχει ελαφρυντικά στο οτι με το που ανέλαβε έπρεπε να παίξει Ευρώπη.

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν για 3 πράγματα θα κρίνω εγώ τον προπονητή μας. Αν δεν βελτιώσει άμεσα την ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ της ομάδας. Αν δεν βελτιωθεί τακτικά στις ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΦΑΣΕΙΣ και αν δεν δουλέψει κατά την διαρκεια της χρονιάς στην ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ του γκρούπ που έλεγε και ο άλλος λίγο πριν φύγει για τα πετροδόλλαρα.

Διαφωνώ πλήρως με την διάθεση γκρίνιας που υπάρχει γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι κριτική με ποδοσφαιρικά κριτήρια. ΠΑΟΚ είμαστε όλοι αλλά αγαπήστε την ομάδα και στηρίξτε την όταν πρέπει. Αλλες εποχές στο 2-2 με την Σλόβαν θα το είχε κάνει 4-2 ο κόσμος (όπως με Πανιώνιο ή Σπαρτάκ) αλλά εκεί που έπρεπε μούγκα όλοι. Βλέπω μια έπαρση που δεν μου αρέσει καθόλου ρε παιδιά και απαιτήσεις υπερβολικές και πίεση χωρίς λόγο. Δεν γίνεται έτσι ο πρωταθλητισμός στήριξη θέλει. Οι άλλοι κερδίζουν με πέναλντι κάθε αγωνιστική και νομίζουν οτι είναι οι γκαλάκτικος και τους κάνουν θεούς ανεβαζοντάς τους την ψυχολογία.

Αυτά και με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο. Με χαρά να συζητήσω με όποιον θέλει.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ Π.Α.Ο.Κ. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Ruud Knol
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος 2019, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα, Δυτικά Προάστια

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τρί 03 Σεπ 2019, 07:59

Ωραιος!!!

Θελω να συζητησουμε την εφαρμογη του Αρωνιαδη!!!χχαχαχαχα...

Μη βαζεις σκεψεις αδελφε!!!ειναι ικανοι να το κανουν!!!
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27850
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Τρικυμίας » Τρί 03 Σεπ 2019, 09:00

Ωραίος ο Κνολ (αυτό δεν το είπα ποτέ για τον ίδιο τον παίχτη).

Αυτό με τον κόσμο ειδικά είναι φανερό. Ο περσινός ΠΑΟΚ μάς "κακόμαθε" και περιμένουμε να αντιδρά πετυχημένα βρέξει - χιονίσει. Οι οργανωμένοι έδωσαν μια χαρά συνθήματα και ρυθμό και το υπόλοιπο γήπεδο δεν ακολούθησε όσο θα περίμενε κανείς. Γενικά, ας έχουμε κατά νου μες στη χρονιά ότι ο υπερβολικός ενθουσιασμός φέρνει σχεδόν πάντα υπερβολική απογοήτευση.

Διαφωνώ μόνο στις συγκρίσεις περσινών και φετινών επιλογών στο κέντρο. Αν και φυσικά είναι πολύ νωρίς, προς το παρόν μεσοαμυντικά είμαστε σαφώς χειρότερα από πέρσι παρά τις προσπάθειες του Εσίτι να κρατήσει μόνος του το... οχυρό. Το αποτέλεσμα είναι να ασκείται περισσότερη πίεση στα σέντερ μπακ και να μένουν αντίπαλοι παίχτες ελεύθεροι.
Να συζητούν οι φίλαθλοι, πάντα για τ' όνομά σου
Άβαταρ μέλους
Τρικυμίας
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 23:24

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό apple64 » Τρί 03 Σεπ 2019, 10:12

Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικά κριτήρια που να οδηγούν στο συμπέρασμα πως ο Εσίτι είναι καλύτερος του Κάνιας σε όλους τους τομείς εκτός από την ψυχολογία του γκρουπ. Είναι πιο αργός σε ταχύτητα, κοντρόλ και πάσα. Είναι τόσο αργός στην ανάπτυξη που πολλές φορές οι συμπαίκτες του προτιμούν να μην του δώσουν την μπάλα. Όταν διεκδικεί την μπάλα με το κεφάλι δεν μπορεί ποτέ να σημαδέψει συμπαίκτη του. Οι επιστροφές του είναι αργές. Κάνει αβίαστα περισσότερα λάθη σε σημεία που είναι ανεπίτρεπτο να κάνεις λάθος. Τακτικά είναι καλός εάν έχουμε στο νου μας πως είναι νέος στην ομάδα. Ξέρει που πρέπει να σταθεί. Είναι καλύτερος σε μακρινές μεταβιβάσεις αλλά δεν είναι συνολικά καλύτερος στις μεταβιβάσεις. Δεν είναι και χειρότερος όμως.

Είμαι βέβαιος πως θα βελτιωθεί. Για την ώρα όμως δεν μπορούμε να γράφουμε πως είναι καλύτερος του Κάνιας. Δεν είναι.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Τρί 03 Σεπ 2019, 10:17

H σύγκριση δε θα έπρεπε να γίνεται με τον Κάνιας, που επί της ουσίας ήταν παγκίτης και έφτασε και στα 32 του.
Η σύγκριση θα έπρεπε να γίνεται με αυτό που ιδανικά θα έπρεπε να αποκτήσει ο αήττητος πρωταθλητής και νταμπλούχος ΠΑΟΚ που θέλει να κάνει ένα βήμα παραπέρα.
Και μόνο που συγκρίνουμε έναν ποδοσφαιριστή που πήραμε με 3,5Μ για βασικό με τον Κάνιας, ε αυταπόδεικτα δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή μεταγραφή.
Χρήσιμος παίκτης κλπ αλλά επίπεδο δεν ανέβηκες.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6283
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Stathis71 » Τρί 03 Σεπ 2019, 10:26

Πολυ σωστα τα λεει ο Κνολ. Η ομαδα εμφανιζει μεγαλες ομοιοτητες με την περισυνη αρχη. Μετα τη Μπενφικα σερνοταν, αλλα η συμμετοχη στους ομιλους του Europa, εδωσε χρονο. Ετσι ολοι κανανε περισυ υπομονη και η ομαδα μετα απο το αρχικο "μουδιασμα" αρχισε λιγο λιγο να βρισκει τη φορμα της. Τωρα ενω εχουμε και αλλαγη προπονητη, ολοι θελουν αμμεσα να παιξει η ομαδα διαστημικη μπαλα. Υπομονη και στηριξη χρειαζεται.
Stathis71
 
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 08:19

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό GiorgosAtha » Τρί 03 Σεπ 2019, 10:30

Βασικά η σύγκριση θα πρέπει να γίνεται όταν θα έχεις ένα αρκετά μεγάλο δείγμα και από τους δύο.
Αυτή την στιγμή αντιπροσωπευτικό δείγμα στον ΠΑΟΚ έχεις μόνο από τον έναν... τον παλιό (όποιος και να είναι αυτός).

Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Εκτός αν συγκρίνουμε τον πρώτο μήνα παρουσίας των παιχτών. Που και πάλι λάθος είναι γιατί υπάρχουν δεδομένα που είναι τελείως διαφορετικά στις δύο περιπτώσεις.

ΥΣ. Ευτυχώς υπάρχουν post σαν του Ruud...
ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Άβαταρ μέλους
GiorgosAtha
 
Δημοσιεύσεις: 3688
Εγγραφή: Δευτ 23 Δεκ 2013, 14:44
Τοποθεσία: Βύρωνας, Αθήνα

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 03 Σεπ 2019, 11:33

Τρικυμίας έγραψε:Ωραίος ο Κνολ (αυτό δεν το είπα ποτέ για τον ίδιο τον παίχτη).



:lol: :lol:


Θα το κλείδωνα τώρα, αλλά θα φωνάξω τον Λουκά το βραδάκι, μιας και ο Ruud μπήκε στον κόπο να γράψει σεντονάκι και υπάρχει κουβέντα πάνω σ'αυτό..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47076
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Τρί 03 Σεπ 2019, 17:54

Στο μόνο που διαφωνώ με τον κνολ (εμοτικον με σταυροκοπημα), είναι εκεί που αναφέρει πως οι φανέλες θα κέρδιζαν τη Σλόβαν. Όπως αποδείχθηκε, καμία φανέλα δεν κερδίζει μόνη της. Πρέπει να φτύσεις πνευμόνι για να κερδίσεις. Είτε λέγεται Σλόβαν, είτε Ρεάλ είτε άνω ραχούλα
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9920
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ruud Knol » Τετ 04 Σεπ 2019, 14:54

Καλησπέρα,
Προφανώς και overall σε σχέση με πέρυσι τώρα που συζητάμε η ομάδα είναι χειρότερη. Αλλά για αυτό ευθύνεται κυρίως η απουσία των πολύ σημαντικών τραυματιών. Στο παραπάνω κείμενο αναφέρω "Βγάζοντας τους τραυματίες από την σύγκριση η ομάδα είναι καλύτερη φέτος". Προφανώς και το κέντρο της ομάδας χωρίς Μαουρίσιο, είναι μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με πέρυσι. Αλλά αυτό που είπα παραπάνω είναι πως οι προσθήκες για μένα είναι καλύτερες από τις αποχωρήσεις.

Επειδή μείναμε στην σύγκριση του Εσίτι με τον Κάνιας. Αρχικά είναι πολύ νωρίς αλλά προσωπικά θεωρώ τον Εσίτι ανώτερο του Κάνιας. Το αν είναι ο ιδανικός χαφ για τον ΠΑΟΚ μας ή καλύτερος του Μπρανταριτς ή δεν ξέρω ποιος άλλος ακούστηκε για τα χαφ δεν με ενδιαφέρει στη παρούσα φάση.
Ο Εσίτι μπορεί να είναι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, σε παιχνίδια που ο αντίπαλος έχει κατοχή (π.χ. Αγιαξ), και να χαλάει το παιχνίδι του όπως αναμένεται να συμβεί στο καραισκάκη φέτος αλλά και να βοηθάει* στα περισσότερα ματς στην ανάπτυξη στο συγκεκριμένο σύστημα του προπονητή. (*όταν λέω βοηθάει δεν εννοώ επιθετικά αλλά να παραμένει πίσω στην 3αδα όταν προωθείται ο Κρέσπο με την μπάλα μαζί με τον Γιαννούλη και δημιουργούνται υπεραριθμίες από αριστερά με το αρ.χαφ να συγκίνει σαν 10αρι που στο συγκεριμένο σύστημα το έχουμε δεί παλλάκις).
Εννοείται πως έκανε πολλά (πάρα πολλά και απαγορευτικά) λάθη στο τελευταίο παιχνίδι με Πανιώνιο αλλά ο τύπος έχει παίξει 6 παιχνίδια τα οποία άλλα ήταν και άλλα τα κάναμε μόνοι μας μεγάλης έντασης. Ο προπονητής στη συνέντευξη τύπου είπε ξεκάθαρα οτι δεν θα τον ξεκίνούσε αν είχε εναλλακτική στα χαφ.

Στην τελική και με ενωτική διάθεση, ο Εσίτι είναι παίκτης του ΠΑΟΚ, ο Κάνιας όχι, συνεπώς ο καλύτερος παίκτης είναι ο Εσίτι.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ Π.Α.Ο.Κ. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Ruud Knol
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος 2019, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα, Δυτικά Προάστια

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ruud Knol » Τετ 04 Σεπ 2019, 15:05

Μαυρο Χιονι έγραψε:Στο μόνο που διαφωνώ με τον κνολ (εμοτικον με σταυροκοπημα), είναι εκεί που αναφέρει πως οι φανέλες θα κέρδιζαν τη Σλόβαν. Όπως αποδείχθηκε, καμία φανέλα δεν κερδίζει μόνη της. Πρέπει να φτύσεις πνευμόνι για να κερδίσεις. Είτε λέγεται Σλόβαν, είτε Ρεάλ είτε άνω ραχούλα


Οι φανέλες αλλά και ο κόσμος αναφέρω αδερφέ Μαύρο χιόνι.
Οι "φανέλες" κέρδισαν τον Πανιώνιο φέτος, ο κόσμος κέρδισε τον Πανιώνιο στο κύπελλο πέρσι ή την Σπαρτακ ή το 4-0 με Παναθηναϊκό στο κύπελλο πρόπερσι ή πόσα άλλα ματς. Πόσα ματς πέρσι μόνο φαινόταν ότι στραβωνουν και ο κόσμος έσπρωξε την ομάδα και κερδίσαμε παρά το όχι καλό ποδόσφαιρο; Απλά φέτος βλέπω απαιτήσεις από τον κόσμο πρώτα από την ομάδα και μετά από τους εαυτούς μας, κάτι που ήταν αντίστροφο πέρσι.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ Π.Α.Ο.Κ. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Ruud Knol
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος 2019, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα, Δυτικά Προάστια

Re: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό nasos66 » Τετ 04 Σεπ 2019, 16:25

Ruud Knol έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Εγώ κόντρα στα περισσότερα σχόλια θα προσπαθήσω να μιλήσω με την όποια ποδοσφαιρική λογική κατέχω - και το συζητάω και με οποιονδήποτε θέλει περαιτέρω.

- Η ομάδα εμφανίζεται πολύ "βαριά" και σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Δεν συμφωνώ οτί είναι αδιαφορία όμως. Δεν συμφωνω οτι ο π.χ. ο Πέλκας είναι αδιάφορος. Δεν είναι αδιάφορος για τον ΠΑΟΚ μας. Πικραμένος από τα σχόλιά μας σαν οπαδοί για αυτόν μπορεί. Και πάλι όμως προσπαθεί. Η ομάδα κατα την γνώμη μου όπως ακριβώς και πέρυσι τέτοια περίοδο -για όποιον θυμάται- παρουσιάζεται "βαριά" και δυσκίνητη λόγω της προεετοιμασίας που ήταν στοχευμένη στην Ευρώπη. Πέρυσι μας γλίτωσε η τύχη και κάποιοι ποδοσφαιριστές βαρόμετρα (Βιειρίνια, Μαουρίσιο, Βερνμπλουμ, Πριγιοβιτς, Σακχοφ) που είτε δεν είχαν παρουσία ως τώρα είτε έφυγαν από την ομάδα. Βγάζοντας τους τραυματίες από την σύγκριση η ομάδα είναι καλύτερη φέτος. Ναι ο Εσίτι είναι καλύτερος του Κάνιας σε όλους τους τομείς εκτός την ψυχολογία του γκρούπ που δεν ξέρω πως είναι με την ομάδα ο Εσίτι. Ο Ελ Καντουρί στο 8 είναι καλύτερος του Σακχοφ, και ο Ντούγκλας είναι πάρα πολύ καλός (και με μέλλον μιας και είναι πιτσιρικάς). "Αποκτήσαμε" τον Γιαννούλη (ήρθε Ιανουάριο από τον δανεισμό και δεν έπαιξε πολύ πέρυσι) μπακ απ του Βιειρίνια στο αριστερό άκρο και αξιόλογο μπακ απ του Μάτος επιτέλους.

- Ο προπονητής παίζει ένα σύστημα. Δεν είμαι φαν του 4-4-2. ΑΛΛΑ. Για αυτό φέραμε αυτόν τον άνθρωπο για να είναι ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ. Αλλιώς θα έφτιαχνε μια εφαρμογή ο Αρωνιάδης και θα ψηφίζαμε εντεκάδες εμείς. Εγώ λοιπόν δεν θα τον κρίνω από αυτό. Αναμένω να δω τί θα κάνει στην ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ των παιχτών κατά την διάρκεια της χρονιάς. Ο πρωταθλητισμός απαιτεί τους προπονητές να είναι πρώτα "ψυχολόγοι" και έπεται η τακτική κτλ. για να μπορέσουν οι παίχτες να μείνουν προσηλωμένοι στον στόχο. Ως τώρα τα έχει πάει καλά στο κομμάτι της ψυχολογίας όταν έπρεπε η ομάδα να είναι έτοιμη με τον Αγιαξ και παρουσιάστηκε καλή. Με την Σλόβαν δεν τον κρίνω γτ αυτήν την ομάδα έπρεπε να την κερδίσουν οι φανέλες μόνες τους και για αυτό ευθύνονται οι παίχτες. Στο μόνο που έχει ευθύνη ως τώρα είναι η τακτική στα στημένα (επιθετικά κυρίως αλλά και αμυντικά) η οποία είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ έως αστεία. Εχει ελαφρυντικά στο οτι με το που ανέλαβε έπρεπε να παίξει Ευρώπη.

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν για 3 πράγματα θα κρίνω εγώ τον προπονητή μας. Αν δεν βελτιώσει άμεσα την ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ της ομάδας. Αν δεν βελτιωθεί τακτικά στις ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΦΑΣΕΙΣ και αν δεν δουλέψει κατά την διαρκεια της χρονιάς στην ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ του γκρούπ που έλεγε και ο άλλος λίγο πριν φύγει για τα πετροδόλλαρα.

Διαφωνώ πλήρως με την διάθεση γκρίνιας που υπάρχει γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι κριτική με ποδοσφαιρικά κριτήρια. ΠΑΟΚ είμαστε όλοι αλλά αγαπήστε την ομάδα και στηρίξτε την όταν πρέπει. Αλλες εποχές στο 2-2 με την Σλόβαν θα το είχε κάνει 4-2 ο κόσμος (όπως με Πανιώνιο ή Σπαρτάκ) αλλά εκεί που έπρεπε μούγκα όλοι. Βλέπω μια έπαρση που δεν μου αρέσει καθόλου ρε παιδιά και απαιτήσεις υπερβολικές και πίεση χωρίς λόγο. Δεν γίνεται έτσι ο πρωταθλητισμός στήριξη θέλει. Οι άλλοι κερδίζουν με πέναλντι κάθε αγωνιστική και νομίζουν οτι είναι οι γκαλάκτικος και τους κάνουν θεούς ανεβαζοντάς τους την ψυχολογία.

Αυτά και με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο. Με χαρά να συζητήσω με όποιον θέλει.


Φιλε μου εγω διαφωνω σε καποια πραγματα.
Ο προπονητης των 2 εκατ. το χρονο που εκανε ολη τη προετοιμασια και εχασε 2 προκρισεις δεν εχει ευθυνη?
Ποιος εχει δηλ εγω?

Κατεβασε την ομαδα με ένα συστημα νέο για τους παιχτες,και το οποιο,ενω δεν εχει 2 καραβασικους αλλα και προσωπικότητες για την ομαδα,Βιερη,Μαου,αχρηστευει στην ουσια τον Ματος,ενω επιβαρυνει τον Μπισεσβαρ με πολλες δουλιες.Ο ενας χανεται επιθετικα και ο άλλος εχει ολη τη πλευρα με τα μαρκαρισματα και τη δημειουργεια στην ουσια.
Γυρναει τον αγωνα με τον Αγιαξ με τον Μπισε πιο κεντρικα για 20 λεπτα,και τον ξανατραβάει αριστερα.
Ξεκιναει μονιμα με τον Πελκα και τον κανει αλαγη τακτικης σε ολη τη σειρα και ακομα και στο τελευταιο αγωνα
δεν κανει μια άλλη επιλογή παιχτη η εστω τον Μπισε στον αξονα.Σε αγωνα που επρεπε να τον κερδισουν οι φανελες ο προπονητης δεν εχει ευθυνη?

Μετα από 2 χαμενες προκρισεις να μην γινει κριτικη και να μην υπαρχει γρινια?

Τοτε γιατι εγινε κριτικη στο Στανογεβιτς που ειχε μια προκριση.Θεμα στη φυσικη κατασταση εχει και ο Αμπτελ.

Τελικα ποιος φταιει? Ο κοσμος?Καποιος άλλος?Κανενας?Να μη γινετε κριτικη?
nasos66
 
Δημοσιεύσεις: 586
Εγγραφή: Δευτ 10 Αύγ 2015, 09:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Superleague

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες