8. Σταύρος Σχίζας

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

8. Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 14 Ιούλ 2018, 14:18

Στον ΠΑΟΚ ο Σταύρος Σχίζας

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την απόκτηση του καλαθοσφαιριστή Σταύρου Σχίζα, ο οποίος θα υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα μας για τα δύο επόμενα χρόνια.

Ο Σταύρος Σχίζας γεννήθηκε στις 10 Ιανουαρίου του 1989 στην Αθήνα έχει ύψος 1.96 και αγωνίζεται στις θέσεις του γκαρντ και του φόργουορντ.

Ξεκίνησε το μπάσκετ παίζοντας στις τοπικές κατηγορίες, αλλά πήρε την απόφαση να κυνηγήσει το όνειρό του και να μεταβεί στις ΗΠΑ, όπου έπαιξε μπάσκετ στα κολέγια του Kirkland και του Rochester College. Την τελευταία του σεζόν (2013-2014) στο Rochester College είχε 19.1 πόντους με 44.2% στα τρίποντα, 79.6% στις βολές και 6.8 ριμπάουντ ανά αγώνα.

Μετά την αποφοίτησή του από το Rochester College επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό του Ρεθύμνου, στο οποίο έμεινε για δύο σεζόν (2014-2015 και 2015-2016). Στη δεύτερη χρονιά του στην Κρήτη είχε 4.5 πόντους (54.7% στα δίποντα και 41.4% στα τρίποντα) και 2.3 ριμπάουντ σε 15.1 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.

Τη σεζόν 2016-2017 έπαιξε στην Κύμη, με τη φανέλα της οποίας είχε 4.1 πόντους και 2.1 ριμπάουντ σε 22 αγώνες. Πέρυσι, έπαιξε στον Κολοσσό Ρόδου, και είχε 7.1 πόντους (55.4% στα δίποντα, 38.6% στα τρίποντα και 77.8% στις βολές) και 2.9 ριμπάουντ σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.

Δείτε το προφίλ του Σταύρου Σχίζα και στο athlenda.com αλλά και στο Athlenda career program την πρωτοποριακή πλατφόρμα αναζήτησης ταλέντων με την οποία συνεργάζεται η ΚΑΕ ΠΑΟΚ.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 14 Ιούλ 2018, 16:52

Welcome Stavro !
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29881
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό boogeyman77 » Σάβ 14 Ιούλ 2018, 17:45

Δεν σε ξέρω να σου πω την αλήθεια.Ελπίζω να γίνουν πάλι μαγικά και να μεταμορφωθείς και εσύ σε παίκτη επιπέδου.Καλώς όρισες και χωρίς τραυματισμούς στον "κοιμωμενο" γίγαντα,την ομαδάρα μας,κάνε με να τρελαθώ στην κωλοτούμπα για πάρτη σου και εύχομαι η πενιχρή στατιστική της μέχρι τώρα καριέρας σου να εκτοξευτεί στα ύψη μαζί με την ομάδα
When The Going Gets Tough,The Tough Get Going.
boogeyman77
 
Δημοσιεύσεις: 4989
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 14:15
Τοποθεσία: Σαμοθράκη

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Σάβ 14 Ιούλ 2018, 17:51

Τις τελευταίες ημέρες ο Σταύρος Σχίζας ζει το όνειρό του. Ετοιμάζεται για την μεγαλύτερη πρόκληση της καριέρας του και θέλει να ανταποκριθεί με αυτό που ξέρει να κάνει πολύ καλά. Σκληρή δουλειά μέσα και έξω από το γήπεδο, πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από τα παιχνίδια, μάχη στο 100% κάθε φορά που θα πατά στο παρκέ. Ειδικά στο παρκέ του PAOK Sports Arena, ενός από τα αγαπημένα του γήπεδα, όπως ο ίδιος πρόλαβε να σημειώσει με σχετικό ποστάρισμα στο instagram, όταν και εξέφρασε την πρώτη του σκέψη για την μεταγραφή του στον ΠΑΟΚ.



Τα υπόλοιπα τα κράτησε για τις πρώτες δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας μπάσκετ του ΠΑΟΚ. Ο Σταύρος Σχίζας μας μίλησε αμέσως μετά την ολοκλήρωση της καθημερινής του προπόνησης. Η προετοιμασία αργεί ακόμη, αλλά κι αυτός θέλει να είναι έτοιμος για την πρώτη συνάντηση του νέου ΠΑΟΚ μετά τον Δεκαπενταύγουστο….



«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξέλιξη αυτή την καριέρα μου. Ήθελα πάντα να παίξω με μία ομάδα στην Ευρώπη, όταν πέρσι πήρα την απόφαση να πάω στον Κολοσσό, ήθελα να βρω χρόνο για να δείξω την αξία μου. Νομίζω ότι τα κατάφερα καλά, ήρθε η πρόταση από τον ΠΑΟΚ και είμαι πολύ χαρούμενος που θα μου δοθεί η ευκαιρία να αγωνιστώ σε μία ομάδα με τεράστια ιστορία, με ένα καταπληκτικό πρόγραμμα και σε ένα πολύ όμορφο γήπεδο», δήλωσε αρχικά ο Σταύρος Σχίζας που έρχεται στη Θεσσαλονίκη, τον τόπο καταγωγής της γυναίκας του, με τρομερή διάθεση για δουλειά: «Μου αρέσει πολύ να δουλεύω στο γήπεδο. Πάντα το είχα, αλλά με βοήθησε πολύ σε αυτό και η παρουσία μου στην Αμερική για τέσσερα χρόνια. Με την δουλειά βελτιώνεσαι κι αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι θα δίνω πάντα το 100% για την ομάδα μου. Αυτό είναι το στυλ του παιχνιδιού μου, να παίζω πάντα με πάθος και στο 100%».



Ποιες όμως είναι οι φιλοδοξίες που έχει με τον ΠΑΟΚ ο Σταύρος Σχίζας; «Θέλω να πω αρχικά ότι είμαι ευτυχισμένος που έρχομαι στον ΠΑΟΚ. Νομίζω ότι ο ΠΑΟΚ έχει ένα εξαιρετικό πρόγραμμα το οποίο μου ταιριάζει, ευχαριστώ όλους τους ανθρώπους της ομάδας που με εμπιστεύονται και θέλω να τους δικαιώσω με την παρουσία μου τα επόμενα δύο χρόνια. Πέρσι στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ νομίζω ότι πέτυχε με το παραπάνω τον στόχο του, οπότε θα ήθελα να φτάσουμε στα ίδια, μακάρι να καταφέρουμε και κάτι παραπάνω, αυτό θα είναι τέλειο και φυσικά στην Ευρώπη να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω».
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6627
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό nikosoitalos » Σάβ 14 Ιούλ 2018, 19:40

Πουθενά δεν αναφέρει τον κόσμο του ΠΑΟΚ , και εδώ θα ήμαστε να το θυμάστε οτι δεν τον κόβω για "φιλοΠΑΟΚτση" καθότι και Αθηναίος...

Απλά ο επαγγελματισμός τον έφερε στον ΠΑΟΚ...

Απο κει και πέρα και αγωνιστικά ακόμα μια μεταγραφή που δείχνει γιατί ο κόσμος δεν πάει παλατάκι....


Μακάρι να διαψευσθώ....μσκάρι....
nikosoitalos
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 01 Μαρ 2016, 21:52

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 14 Ιούλ 2018, 20:20

Καλώς όρισες στην μεγαλύτερη ομάδα-φαινόμενο του πλανήτη Γη.... :opaokara: :opaokara:
Πάντα υγιής και με όσο μεγάλη προσφορά μπορείς, στην Π.Α.Ο.Κ.άρα μας... :pano:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 15 Ιούλ 2018, 02:00

Ενδιαφέρον στοιχείο το ότι είναι αμερικανοθρεμμένος...

Να ρε, βρήκα highlights:


Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 15 Ιούλ 2018, 02:13

Βρήκα ακόμα περισσότερα highlights:

Κάρφωμα Σχίζα πριν 4 χρόνια:







NCAA (video πριν 3 χρόνια):




Εντάξει, γουστάρω. Καρφώνει πολύ. Ευέλικτος στη ρακέτα, stretch 4 θα τον έλεγα με καλό άλμα. Θα εκπλαγείτε φέτος, πιστεύω. Καλό το διετές. Με βγάζει κάτι σαν Αμερικανός επιπέδου Π.Α.Ο.Κ.!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Κυρ 15 Ιούλ 2018, 11:47

Καλώς ήρθες :pano:
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15435
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό hellrider » Δευτ 16 Ιούλ 2018, 10:16

Δυστυχώς η μεταγραφική κίνηση εξελίσσεται πολύ χάλια. Έφυγε ο κατσιβελης, ο Λακι και κατά 99% και όπως είναι το φυσιολογικό ο γκος θα προτιμήσει τους Ουιζαρντς και εμείς παίρνουμε τον ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ Σχιζα!
Δεν θέλω να το αναλύσω πολύ αλλα ο ΠΑΟΚ όλα αυτά τα χρόνια της οικονομικής δυσκολίας επειδή δεν μπορούσε να ψωνίζει απο το πάνω ράφι έπαιρνε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ παίκτες που είχαν παραστάσεις από καλές ομάδες ή είχαν θεωρηθεί στα νιάτα τους μεγάλα ταλέντα και ο Σχιζας δεν ανήκει σε καμία απο τις 2 κατηγορίες!
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση του ΒΑΓΓΕΛΑΡΑ ο οποίος όμως είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις γενικά και αυτό το παραδέχονται οι πάντες......μακάρι να βγει τέτοια περίπτωση παρόλο που δεν το πιστεύω!

Ελπίζω έστω και στο τέλος να κάνουμε καμιά καλή μεταγραφική κίνηση μπας και σώσουμε την κατάσταση για να μην ξεκινήσουμε όπως πέρυσι και την φετινή χρονιά!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 16 Ιούλ 2018, 10:36

Δηαδή είδες τα videos και δεν σ'άρεσε;;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό desperando » Δευτ 16 Ιούλ 2018, 11:02

Εγώ πάντως που έκατσα και είδα τα παιχνίδια του κολοσσού με τον βάζελο και την Κούλα είδα έναν αρκετά καλό Έλληνα παίκτη 3αρι,αθλητικο, παίζει πολύ καλή και σωστή άμυνα από το 1 έως το 3, αξιόπιστος σποτ σουτέρ , έχει καλά κοψηματα από την βασική γραμμή και το άλμα του τον βοηθάει να τελειώνει καλά τις φάσεις κοντά στο καλάθι.
Το μεγαλύτερο του μειονέκτημα πιστεύω είναι ότι δεν βάζει καλά την μπάλα στο παρκέ, ειδικά με το αριστερό, δεν είναι ο πλάγιος που μπορεί να δημιουργήσει ευκολα είτε για τον εαυτό του είτε πολύ περισσότερο για τους συμπαικτες του ( θα μου πεις ο λακυ το έκανε?) Και δεν σουτάρει από μέση απόσταση.
Βέβαια για παίκτης των 15 λεπτών περίπου εμένα μου κάνει και μου παρακάνει.
Ούτως ή άλλως θεωρουσα λάθος η θέση τρία να καλύπτεται από δύο Αμερικανούς όπως πέρυσι.
Τώρα μπορούμε πιο εύκολα να δώσουμε δύο θέσεις Αμερικανών για την θέση 5 που είναι και πιο δύσκολο να βρεις αξιόλογους Έλληνες παίκτες.
Αν και πιστεύω ότι στην αρχή τουλάχιστον θα προσπαθήσουν να δώσουν χρόνο στον καρα
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό Chuck Norris » Δευτ 16 Ιούλ 2018, 12:31

Δεν εχω εικόνα από τον παίκτη , αλλά για ρολίστας με 30.000 συμβόλαιο (έτσι διαβασα τουλάχιστον σε ένα αρθρο) εμένα μου φαίνεται μια χαρά κίνηση. Η χρονιά θα κριθεί στους αμερικάνους που θα φέρουμε
Winnin is like deodorant - it comes up and a lot of things don't stink
Άβαταρ μέλους
Chuck Norris
 
Δημοσιεύσεις: 2190
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 20:29
Τοποθεσία: Πόλη με μια ομάδα

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό hellrider » Δευτ 16 Ιούλ 2018, 13:59

Zantos δεν περιμένω να δω τα βίντεο....δεν είναι κανένα αμερικανάκι που δεν έχει ξαναπαίξει Α1.......4-5 χρόνια παίζει σε μικρομεσαίες ομάδες.....αλλά κι αυτό ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ πόσο ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ είναι τόσα χρόνια που περιμένετε από τα βίντεο για να τον μάθετε.......όταν δεν καταφέρνεις να έχεις έστω και σημαντικό ρόλο σε ομάδες όπως η κυμη,το ρεθυμνο και ο κολοσσος εσείς περιμένετε ξαφνικά να παίξει στον ΠΑΟΚ;
Ξαναλέω.....ελπίζω να πέσω έξω και να ξεπεταχτεί ξαφνικά στον ΠΑΟΚ αλλά πιστεύω ότι αν δεν τον έπαιρνε ο ΠΑΟΚ μπορεί και να μην έβρισκε ομάδα Α1 να παίξει φέτος!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Σταύρος Σχίζας

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 16 Ιούλ 2018, 14:16

despe είναι ο κλασσικός αμερικανοθρεμμένος παίκτης ο οποίος παίρνει τις σωστές θέσεις στο γήπεδο (άρα παίκτης προπονητή), στην επίθεση παίζει 99% (όσο θυμάμαι) ΧΩΡΙΣ τη μπάλα και στην άμυνα έχει καλά πόδια. Για 30 χιλιάρικα τί συζητάμε?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες